fAMEt) RUBRIEK Voorjaarsjaponnen in afkleedende modellen De triomftocht van koffie. Kant als mode materiaal KQ Ons Patronenhoekje 2997 VZfi GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen van In deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practiscb Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prys der patronen bedraagt Indien niet anders staat aangegeven, 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Is het niet denkbaar, dat er één vrouw die zich niets, maar dan ook niets aan de mode gelegen laat liggen. Kan één onzer, zelfs al zijn de eischen nog zóó be scheiden, zich volkomen losmaken van de heerschappij der Mode-Koningin' We ge- iooven het niet, want iedere vrouw ziet er gaarne goed gekleed uit en modern. Van groot belang is, dat zeer vele modellen zich aan gematigde eischen aanpassen en iat de voorjaarscollecties veel afwisseling brengen. Ieders smaak kan bevredigd wor den en aan de eischen, die met een be perkt kleedgeld gesteld worden, beeft men rekening gehouden. Toch verdient het aanbeveling om liever één japon van werkelijk goed materiaal te nemen, dan een reeks van goedkoope. Pasvorm blijft bij de betere stoffen behouden, terwij1 ook de kleuren aanmerkelijk mooier zijn. De mode is er op ingesteld om voor iedere vrouw datgene te brengen, wat bij figuur en persoonlijkheid past. Men heeft het dus in de hand er goed gekleed uit te zien, alleen moet men niet overleg te werk gaan. Wanneer men de japonnen ziet, die op deze schets zijn aangegeven, dan zou men op het eerste gezicht zeggen, dat zij veel op elkander lijken. In zeker opzicht heb ben zij iets gemeen, d.i. de grondvorm, die echter niet gelijk te stellen is met de ver kregen silhouette. Allerlei details geven tevens een volkomen ander effect en m dit verband noemen wij in de eerste plaats de rokken. Vorige seizoenen heeft men in verschil lend opzicht reeds proefballonnetjes op- geiaten om te zien of een en ander kans van slagen zou hebben. Zoo is het b.v. ge gaan met geheel of gedeeltelijk geplisseer- üe rokken, met klokken enz. Klokkende rokken benooren tot de nieuwste modellen en alles is er op berekend een herhaling te geven van de golvende onderwijdte van enkele jaren terug. De heuplijn blijft aan sluitend en de meerdere wijdte wordt lager aangebracht, veelal eerst op kniehoogte. Casaque ideeën vinden ook weer ingang, zij zijn echter zóó lang, dat er niet meer dan pl.m. 20 c.M.. van den rok te zien komt. ingezette tusscnuu uaamjes van plissé's kieeuen vlot en mal en niet dik, zoodat ook de meer gezette dames deze kunnen dragen, eventueel tot over de heup en langs de vouw opgestikt. De taille lijn blijft zich op de normale hougte handhaven evenals de smalle ceintuurs, die men minder van dezelfde •tol, dan wel afstekend van kleur en mate riaal ziet dragen. De halslijn blijft hoog, ainuewei men een tendenz kan waarnemen om aan de V-vormige uitsnijding meerdere vrijheid te verleenen. Nu eens wordt de japon aan de voorzijde met een split afge werkt en in de stof naar omhoog opge knipt (links) dan weer ziet men een meer ronde lyn (3). Dergelijke details zyn een kwestie van smaak. Aardig werken, als steeds vestjes van piqué, zakjes met klein -"'"'««•vip, strikken en knoopen. Een nieuwe garneering geeft de japon rechts te zien, een model met doorloopen- de banen en geschulpt voorpand met slui ting van kleine knoopjes. Mouwen zullen voorloopig nog lang worden gedragen om met het mildere jaargetijde eensklaps plaats te maken voor korte en halflange modellen. Links. Goudbruine wollen japon met ritssluiting van verguld aan rugzijde. Split met twee vergulde knoopen voorpand 2. Japon van middelblauw wollen crêpe met piqué vest en gedeeltelijk geplisseer- den voorbaan. 3. Beige kleurige japon met garneering van bourgaque rood 4. Casaque japon in effen en geruite stof uitgevoerd. 5. Wandel japon met knoopsluiting over de geheele lengte. Het kopje „troost" onmisbaar geworden Koffie kan man ongetwijfeld onder de meest gebruikte genotmiddelen rangschik- schikken en het product is reeds veel langer bekend, dan veelal gedacht wordt. In de dertiende eeuw kende men in Arabië reeds koffie en in de laatste helft dezer eeuw werd het in Turkije ingevoerd, terwijl deze drank reeds meer dan twee en een halve eeuw een zekere populariteit geniet in verschilende Europeesche lan den. Anderen weten te vertellen, dat kof fie reeds in 875 in Perzië bekend was en naar Brazilië getransporteerd werd. In Abessinië vindt men thans nog wilde kof- fie-boomen. De naam Mocca is aan een der voornaamste transporthavens ont leend, Mucha. In het jaar 1543 richtte de sultan Soli- man de eerste koffiehuizen op in Constan- tinopel en reeds in het begin van de zes tiende eeuw was de koffie bij de geheele Mohammedaansche bevolking bekend. De Mohammadanen mogen volgens hun leer geen alcoholische dranken gebruiken en daarom was koffie, als zijnde zeer opwek kend, in minder dan geen tijd een popu laire drank. De Turken voerden op hun veroverings tochten altijd groote hoeveelheden koffie met zich, doch bij een nederlaag in de om geving van Ween en in 1683, moesten zij deze grootendeels achterlaten. Een Pool, een zekere Kolschitzky, die in dezen strijd veel moed aan den dag had gelegd, zag zich beloond met een aanzien lijke hoeveelheid koffie en wist deze pro ductief te maken door in 1683 het eerste Weensche koffiehuis te openen, onder den naam van „Zur Blauen Flasche". Nog niet zoo heel veel jaren geleden bestond dit koffiehuis nog, doch thans is het opgehe ven, naar men ons vertelde. In Hamburg werd in 1687 het eerste koffiehuis opge richt en in 1694 volgde men dit voorbeeld in Leipzig en noemde het: „Zum Arabi- schen Coffe-Baum". De inrichting genoot de eer bezocht te worden door August de Sterke die er een kop mocca dronk. De zegetocht der koffie werd grooter en grooter en deze drank werd in Duitsch- land bijzonder populair, toen onder Fre- derik den Groote groote belastingen gehe ven werden en men zéér streng ging op treden tegen geheime branderijen. Amb tenaren werden aangesteld zg. „Kaffee- riecher" die tot taak hadden de geheime branderijen op te speuren, waarna de eigenaars streng gestraft werden. Slechts enkele bevoorrechten was het toegestaan, „de uit het vreemde product bereide drank" te drinken en hiertoe behoorden de hooge geestelijkheid, de adel en de le den der hofhouding. Een brouwsel dat slechts diende om den tong te streelen, behoorde niet door den burgerman ge dronken te worden, zoo meenden de hoo ge heeren! Ondanks alle overheidsbepalingen werd het aantal koffieliefhebbers steeds groo ter en men was niet te bewegen zich het genot van dezen drank te ontzeggen. Ver schillende mannen van beteekenis hebben gemeend, dat koffie hun grooter schep pingsvermogen gaf en Beethoven o.a. ge- Kant is een materiaal, dat den eigenschap bezit flatteus te kleeden, hetzij als japon of blouse dan wel als gar neering toegepast. We mogen het dan zeker wel als een vriendelijk gebaar van me vrouw mode beschouwen, dat zij ons voor de komen de maanden weer veel kant belooft. Kant maakt het óók mogelijk een niet meer mo derne japon op geschikte wijze te moderniseeren en hiervoor leenen zich de beide buitenste japonnen zeer goed. De zwartzijden japon links heeft een vest van kantstof, dat zich in wollen uitvoering ook uitstekend leent voor wollen weefsels. Heeft men een gekleurde japon, die opgeknapt moet worden, dan koopt men witte of beige kantstof en laat de ze precies in de kleur der japon verven. Het effect van deze garneering is buitenge woon en als geheel is het zeer geschikt voor gezette dames. Men kan een rij trass of fantasie knoopjes in het midden aanbrengen en de hals naar verkiezing met bescheiden V-vorm in eenigszins afgerande lijn maken. Bij kanten japonnen is het een vereischte, dat de onderjurk in zelfde kleur is. Midden. Jongedames japon met boven- jas van smalle plooitjes en garneering van entredence. Rechts bovenstuk van kantstof evenals de mouwen, terwijl de rok volgens de de- nieuwste modegrillen, ook een reepje kantstof aan den zoom heeft. In de Pa- rysche collecties waren vele modellen met garneering van kant, aan den zoom, meer malen werd de combinatie zwart-wit ge zien. bruikte zeer veel van deze „godendrank", die hij op bijna wetenschappelijke wijze zette met een bepaald aantal boonen voor iedere kop. Goethe daarentegen gebruikte weinig koffie en meende, dat het drinken ervan hem zelfs in een angsttoestand kon brengen. Nietzsche verklaarde kort en bondig, dat deze drank zijn geest min of meer benevelde. Napoleon en Bismarck waren groote koffieliefhebbers, terwijl Les sing „het bruine vocht" verfoeide en Vol- taire daarentegen wellicht de grootste kof fie drinker van zijn tijd is geweest. De wereldproductie van koffie heeft in den loop der jaren enorme afmetingen aangenomen. In 1832 bedroeg deze onge veer 2 1/2 millioen zakken per jaar en ruim honderd jaar later is deze opgevoerd tot 38 millioen zakken. Brazilië, het land met de enorme koffie- opbrengst oogstte in 193334 niet minder dan 29,6 millioen zakken, hetgeen de hoog ste productie is geweest. Dergelijke getallen bewijzen ongetwij feld, dat koffie in alle lagen der bevolking een genotmiddel geworden is, dat men niet gaarne meer zou wilen missen. (Nadruk verboden). Waarom maken vele menschen het zich zoo moeilijk? Wie kent ze niet, die menschen, die in hun familiekring steeds slecht gehumeurd zijn, doch zoodra zij bij vreemden zijn zich allercharmanst toonen? Zij hebben twee gezichten! Een daagsch en een Zondagsch humeur! Buitenstaan ders vinden hen buitengewoon aangenaam in den omgang en begrijpen niet, dat de gezinsleden hen min of meer verwonderd aanzien, wanneer zij zich zoo charment voordoen. Waarom is een mensch in het bijzijn van anderen vaak vriendelijk en onderhou dend en laat men in den huiselijken kring zijn luimen botvieren? Er zijn menschen, die zich thuis aan alles ergeren, zelfs aan een vlieg, die op het venster zit! De kin deren zijn te druk, de vrouw komt met haar kleine zorgen, de buren laten de ra dio te hard gaan, het middagmaal viel niet in den smaak en duizend andere kleinig heden meer. Vriendelijkheid in den familiekring is voor menigeen een questie van zelf opvoeding en hierdoor leert men om slech te stemmingen te overwinnen. Menschen, die aan deze laatste steeds toegeven, be derven niet alleen hun eigen leven, doch ook dat van hun omgeving. Wanneer een of ander in ons leven ons tegenloopt, anders gaat dan wij ons ge dacht hebben, dan verandert een slechte luim hier niets aan, integendeel, zien wij alles nog somberder gekleurd. Een lachend gelaat en opgewekt humeur brengen ons slechts in de goede richting en zijn de beste voorwaarden om alle moeilijkheden te overwinnen. Ieder mensch kan zijn stemmingen baas blijven en is hij bang, niet te zullen sla gen, dan kan een goed boek, een interes sante radiovoordracht of mooie muziek hem hierbij helpen. Een mensch, die op gewekt en blijmoedig zijn dagtaak ver richt, al is deze schijnbaar nog zoo een voudig, is een weldaad voor zijn omge- (Nadruk verboden). De huisvrouw, die haar vak beheerscht zal ongetwijfeld alles in haar huishouding tot in de puntjes verzorgen. Aan verschil lende kleinigheden bemerkt men al heer spoedig of zij zin voor orde en methode heeft en een stille getuige hiervan is onder vele andere dingen de strijkplank. Wil men de wollen overtrek zoo lang mogelijk sparen, dan zal men hiervoor eerst een lap katoen spannen en deze aan den onder kant met punaises bevestigen, daar over heen komt een overtrek, die men van effen of bedekt katoen kan maken. Men knipt de vorm van de plank van katoen voor onder- en bovenkant en verbindt beide deelen. Het middelgedeelte wordt bijeen gehouden door banden of door knoopen en knoopsgaten band. Indien men twee van deze overtrekken tegen elkander gebracht heeft men steed** een onberispelijk uitnemende plank. Succespatroon 2997 Prijs 0.30 en 0.05 voor porto en omzetbelasting Het model leent zich bijzonder goed voor huis- of eenvoudige middag japon en is voor alle figuren geschikt. De meer ge zette dames zullen echter met het meeste succes een halfsafwerking kunnen dragen als rechts is aangegeven, terwijl van de lange blouse mouwen hetzelfde gezegd kan worden. Als materiaal zal men b.v. een in geweven motiefje kiezen of een klein ge drukt motiefje. Aardig is de knoopsluiting, die in groepjes is aangebracht. Rechts het zelfde model met korte mouwen en rechte halsuitsnijding. Voor huisjapon is dit model b.v. zeer geschikt, indien het van cretonne gemaakt is. Ben. stof 3 M. van 1.30 M. en pl.m. 4 M. van 90 c.M. Patronen in de maten 4248. JONGEDAMES PYAMA Succespatroon 3126 Prijs 0.30 en 0.05 voor porto en omzetbelasting Vlotte pyama, die zoowel van effen als bedrukt flanel of van cretonne gemaakt kan worden. Ardig is om broek en blous van tweeërlei stof te maken. Deze laatste kan zoowel onder als boven de blouse ge dragen worden. Glad aan voor- en rugzijde en inge haalde Mcusedeelen. Sluiting met perle- moeren knoopen. Ruime broek, die echter glad om de heupen sluit. Ben. stof 5 M. van 80 c.M. Patronen voor 1416 en 16—18 jaar. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad" Postbus 36 Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT PLAATS Patroon NoMaat Hierbij ingesloten f aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practische Modeblad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 11/2, 3, 5, 10 of 121/2 cent, doch niet van 6 cent).

Soester Courant | 1939 | | pagina 6