t* WALDTHAUSEN „IH DE» BADIO DOOLHOF" 1 O» HAGEE VOLUME-REGELAARS zijn voor goede muziek onmisbaar LUID SPREKERS V«" .M o\)f Zooals men den laatsten tijd in binnen- en buitenlandsche dagbladen herhaaldelijk heeft kunnen lezen, breiden de groote Mogendheden en ook, al is het in mindere mate, de kleinere staten, hun oorlogslucht vloten enorm uit. Duizenden bommenwerpers worden aange schaft en waar steeds de nadruk op het luchtwapen wordt gelegd, kunnen wij daar uit voor ons de conclusie trekken, dat een komende oorlog voor een groot gedeelte zich in de lucht zal afspelen. Dit kan natuurlijk per lijn geschieden naar de verschillende deelen van de stad of ge meente waar hulpposten zijn; de verdere alarmeering kan ook geschieden door mid del van een centraal alarmeeringssysteem, wij denken hierbij aan groote luidspreker waardoor tevens ook toespraken gehouden kunnen worden, kortom er zijn verschillende mogelijkheden om de bevolking oogenblik- kelijk in kennis te stellen van den naderen den luchtaanval. Maar een van de beste alarmeeringssyste- men is wel de Radio, omdat het telefoon verkeer na een eersten aanval uit de lucht misschien wel eens belangrijk gestoord zou kunnen zijn, of in ieder geval, indien het niet gestoord is, zwaar belast zal kunnen wor- Waar de grooTe snelheden van de moderne jachtvliegtuigen steeds meer opgevoerd v. orden juist een dezer dagen is het snelheidswereldrecord op 750 km per uur gebracht kan men begrijpen dat aanval len uit de lucht met een dergelijke enorme snelheid plaats vinden, dat men nauwelijks den tijd zal hebben om voor zichzelf en het gezin bescherming te zoeken. De alarmeering van de burgerbevolking zal in een toekomstigen oorlog een der be langrijkste punten voor de Overheid uit maken. De Radio zal als instrument om het naderend luchtgevaar aan de bevolking te berichten, een groote rol spelen. Aan de grenzen zullen wachtposten zijn opge steld, die dag en nacht bezet zijn door militairen, die moeten luisteren naar de komst van vijandelijke vliegtuigen en zoo dra men iets hoort, dat oogenblikkelijk doorgeven aan de Centrale Post, waar alle berichten binnenkomen. Als dus een luchtaanval wordt gesigna leerd via de radio of door de grenswacht aan de centrale alarmeeringspost van een stad of gemeente, dan zal van deze centrale post uit het alarm moeten worden gemaakt om de bevolking zoo spoedig mogelijk van het naderend gevaar in kennis te stellen. den door het gewone verkeer, zoodot niet alle posten onmiddellijk bereikbaar zijn. Men moet dus ook over andere middelen beschikken om de bevolking ;e alarmeeren. In hoever ook de algemeene Omroepzen- ders in het alarmstelsel zullen worden inge schakeld, valt thans nog niet te bepalen. De Overheid kan niet steeds op de groote Omroepzenders rekenen, daar die natuur lijk bij een aanval verwoest kunnen worden en daarom zal de Overheid naast de plaatselijke telefonische communicatiemid delen ook de beschikking krijgen over eigen apparaturen voor radio-telefonische ver bindingen. Dan zal de Radio-Centrale bij de alarmee ring ook een zeer belangrijke rol kunnen spelen, want als men aangesloten is op de Radio-Centrale, kan men dag en nacht den perm.-Dyn. met ingebouwde volumeregelaars zijn de Beste Nederl. fabrikaat Langdurige garantie 10-jarige fabricatie-ervaring waarborgt U het volle profijt van Uw geld. luidspreker ingeschakeld laten staan. Dit brengt voor de abonné's geen meerdere kosten mee en heeft het voordeel, dat elk bericht betreffende alarmeering oogenblik kelijk in de huiskamer zal weerklinken. Er zal natuurlijk een systeem moeten wor den uitgevonden, wélke tonen of geluiden deze alarmeeringsberichten moeten vooraf gaan, zoodat men, indien deze tonen wor den vernomen, oogenblikkelijk weet, dat er alarm is en men reeds kan beginnen, zijn maatregelen te treffen tot bescherming van zichzelf en de gezinsleden. Buitendien zal een plaatselijke radio-be richtgeving ook geruststellend op de bevol king kunnen inwerken; vooral na den aan val zal men de instructies kunnen krijgen met geruststellende mededeelingen, zoodat de bevolking zich niet noodeloos ongerust behoeft te maken of langer dan noodig is in onzekerheid zal verkeeren. Het groote voordeel van de Radio-Cen trale zit ook niet alleen in de tijdige alar meering van de geheele bevolking, doch ook in de absolute zekerheid, dat men via de Radio-Centrale alle gemeentelijke dien sten oogenblikkelijk onder het bereik kan brengen van het hoofd van den Luchtbe schermingsdienst. Bominslagen kunnen oogenblikkelijk wor den gerapporteerd, ook al is de telefoon communicatie verbroken en de waterlei- ding-, gas- en electriciteitsbedrijven kunnen a la minute bereikt worden om hulptroepen uit te zenden voor het repareeren van de ontstane schade aan hun geleidingen, maar bovendien, en dit is toch ten slotte veel belangrijker, kunnen de doctoren en verpleegsters van de hulpposten oogen blikkelijk gewaarschuwd worden, Waarheen zij zich hebben te begeven. Waar ook de bominslag moge plaats vin den, welke enorme verwoestingen ook aan gericht kunnen worden en welke groote storingen in de communicatiemiddelen ook zullen mogen plaats vinden, de Radio-Cen trale zal in vele gevallen blijven function- neeren om hulp zoo spoedig mogelijk in te roepen. Dit is wel een der belangrijkste factoren waarom Radio en Centrale Radio-Ont vangst steeds grooter waarde voor de be volking hebben. Een aansluiting op de Radio-Centrale is derhalve geen luxe meer, maar in tijden van gevaar zelfs van groot voordeel. r l1 LH*Ji.A IIW Mj TT" No. 8. STEMMEN UIT HOLLAND,... 't Was een heerlijke tropennacht, er woei een verkoelend briesje, na den gloeiend heeten dag een opluchting. Geen wonder dus, dat de bemanning van de Zeemeermin op het dek verademing zocht. Alleen Pieter Prutser, de marconist, was nog bij z'n toestel blijven zitten. Hij was op zoek naar Hilversum, maar dat ging zoo gemakkelijk niet rr^f al die tropische storingen. Af en toe ving hij een gedeelte heel zacht op, maar zoo gauw hij het geluid versterken wilde, was het weer weg. „Hé Pieter", riep Rampit eindelijk, „ik dacht, dat je ons een mopje muziek uit Holland zou laten hooren, komt er nog wat van?" „Het zal nu in Holland zoowat kwart voor vier zijn", veronderstelde Jacob Muis. „Zeg Marco- nistje", voegde hij er dadelijk aan toe, „zie dan gauw Hilversum te pakken te krijgen, dan krijgen we dat kinderzanguurtje Een luid gelach klonk op. „Kinderzang", proestte Pluisbaard het uit, „zeg Bikkel, ben jij nou stapel geworden?... da's kost voor Pummeltje, maar niet voor ons „groote kerels"!... Kinderzang, hahaü" „Toch is dat niet zoo gek als jullie denken, man nen", viel Rampit plotseling Bikkel bij. „Je moet dat eens gehoord hebben, dan denk je er waarschijn lijk wel anders overWiedewiedewiet, tralala- la, zoo zingen wij in den aether Alsof het afgesproken was, klonk plots uit den luidspreker vroolijke kinderzang. Het gesprek ver stomde direct, vol aandacht luisterden ze allemaal. „Da's Hilversum, jongens!" riep de marconist. „Zeg Pieter Prutser, kun je 'm nog iets harder krijgen?" vroeg Rampit. ,,'k Zal 't probeeren", klonk het antwoord. .Jongens en meisjes", begon de omroeper in Hilversum, „er zijn op het oogenblik duizenden EEN LEERZAME PUZZLE VOOR JONG EN OUD De redactie van „De Radio-Centrale" heeft ditmaal gemeend eens een leerzame puzzle te moeten opnemenDe oplossing van deze puzzle namelijk geeft vooral hun, die nog niet profiteeren van Centrale Radio-Ontvangst, een reden te meer om dat alsnog, en dan nog wel zoo spoedig mogelijk, te doen in hun eigen belang! En nu zullen onze puzzelaars wel erg nieuwsgierig zijn naar den sleutel tot oplossing van den Radio-Doolhof. Ergens aan de buitenzijde is de ingang, (één van de zeven geeft de juiste oplossing). Volgt men nu den weg die zonder onderbreking doorloopt, dan komt men letters tegen, die, achter elkaar gezet, de juiste oplossing geven! Hoe luidt deze? Volledige worden ingezom Drie oplossinger aangemerkt, zuil Bij meerdere go tegen genoemd N. B. Over den

Soester Courant | 1939 | | pagina 6