De Internationale toestand IN DE AFGELOOPEN WEEK Deze week IN NEDERLAND Het Portret VAN DÈ WEEK De Wereld IN KAART De eerste week nog: geen Russisch- Engelsch verdrag. Dat is de conclu sie, welke men onmiddellijk kan trekken uit de verklaringen van Cliamberlain en Halifax, afgelegd in het Lager- en het Hoogerhuis. Het blijft sukkelen en men moet bet toegeven het is ditmaal niet Lon den, dat een aarzelende houding aanneemt. Stellen wij eens tegenover elkaar, wat Engeland en Rusland sinds Maart gedaan hebben, dan zal men zien, dat het z.g. wan trouwen van Moskou tegenover Londen ten eenenmale ongerechtvaardigd is. Als be wijs, dat hij het ernstig meent, kan Cham- berlain voor zich aanvoeren: op 31 Maart eenzijdige garantie voor Polen; op 6 April verandering der garantie in een weder- zijdsche overeenkomst met Polen; op 13 April garantie voor Roemenië en Grieken land; op 26 April indiening van de dienst plichtwet; op 13 Mei wederzijdsche over eenkomst met Turkije; eind Mei invoering van den dienstplicht. De volgende feiten zijn aan Russische zijde vast te stellen: op 4 Mei afzetting van den onderhandelenden minister van buitenlandsche zaken; de weigering om op 21 Mei een gevolmach tigde van de Moskousche centrale naar Genève te zenden; en op 3 Juni de weige ring van generalissimus Worosjilow om evenals zijn Poolsche, Fransche en eenige andere collega's de Engelsche manoeuvres bij te wonen. Nu hadden de Russen bepaalde bezwaren die hen van de onderteekening van een pact weerhielden. In de eerste plaats wenschten zij geen indirect, maar een direct bijstands pact. Men kan er over redetwisten, of het verschil daartusschen nu werkelijk zoo groot was, als Moskou het geliefde voor te stellen, maar dit is overbodig geworden, want de partij, die bewijzen moest, dat /ij het „ernstig meende", Engeland dus, heelt het op dit punt opnieuw bewezen. Blijft het andere punt: de bijstand voor de oostelijke buren van det Derde Rijk, die tot nog toe geen garantie ontvingen. Juister gezegd: voor de Baltische staten. (Want eigenlijk behoort tot de niet-gega- rand eerde staten in het Oosten ook Zuid- Sla vië. Maar van dit land wordt klaarblij kelijk ook in Moskou niet gesproken). Wat deze staten betreft, is het verschil tusschen Rusland en het Westen echter niet, zooals zoo dikwijls geloofd wordt, of zij in geval van nood geholpen zullen worden. Zeer zeker zullen zij geholpen worden. Het ver schil schrompelt ineen tot de vraag, of zij slechts geholpen zullen worden, wanneer zij het zelf verlangen; of dat zij ook zonder hun verzoek, ja zelfs onder protest gehol pen zullen worden. Men komt met deze nuance tot een zeer gecompliceerd hoofd stuk. Want het is werkelijk niet slechts een theoretische mogelijkheid, dat men ook in de Baltische staten een Hacha zou kun nen vinden. Maar juist voor Rusland ware daarom zelfs ondanks de Baltische bres een bijstandspact zoo buitengewoon waar devol, zoodat men nauwelijks begrijpen kan, dat de Russen het sluiten van hét pact daarop zouden laten afspringen. Bij dit alles komt nog het derde, ge vaarlijkste conflietpunt: het door Rusland geëischte automatisme, d.w.z. dat iedere verdragspartner het recht heeft om vast te stellen, of er reden tot oorlog is. Wat kan dit automatisme beteekenen in het geval der staten, die bijstand zullen krijgen, zonder dat zij er om vragen Het kan beteekenen, dat op zekeren dag HET ENGELSCHE KONINGSPAAR IN WASHINGTON. W&g 'f V Van links naar rechtsKoning George, President Roosevelt, Generaal Watson, Mevrouw Roosevelt en Koningin Elisabeth. een der garanten zegt: ik verklaar hier mede, dat Finland wel is waar niet aange vallen, maar in zijn onafhankelijkheid be dreigd is; ik marcheer dus en dientengevolge meot U meemarcheeren. Duidelijker ge zegd: wanneer bij de sluiting van de Bal tische bres ook nog dit automatische komt, bestaat juridisch de mogelijkheid, dat Rus land op grond van een of andere Baltische gebeurtenis zijn partners in een wereldoor log kan dwingen, zonder dat deze ook maar een woord mee te spreken hebben. Dit is echter niet in overeenstemming met de mentaliteit der Engelsche en Fransche re geeringen en volken. Het is een feit, dat deze over oorlog en vrede medezeggen schap willen hebben; het is een feit, dat zij de beslissing daarover niet slechts aan Rusland kunnen overlaten. Met het oog op dit alles zou men zich kunnen afvragen, of Moskou het pact niet wenscht. Hoewel er eenige feiten zijn, die daarop zouden kunnen wijzen, lijkt ons een andere verklaring toch veel waarschijnlijker. Aan de hand van data laat zich vaststellen, dat het begin van de nieuwe Russische tactiek samenvalt met het oogenblik, dat Enge land zich in het Oosten reeds zoo verstrikt had, dat het er ten sterkste op was aange wezen, naderhand ook de grootste mogend heid in Oost-Europa in het systeem onder te brengen. Zij begon, toen het ditmaal niet geraffineerde, maar veeleer naieve Enge land, zich zelf in een positie had gebracht, waarin het tot iederen prijs de hulp van de Sovjet-Unie noodig had. Op dat oogen blik hadden de Russen Engeland „in hun zak". Van dat oogenblik af kon Moskou zoo ongeveer alles eischen, wat het wilde. En tevens kon men de verdere ontwikke ling gebruiken tot een grootsche propa ganda, die wel niet in de laatste plaats voor het binnenland zal zijn bedoeld. Moskou treedt thans op hoewel het tegendeel het geval is als de drijvende kracht, de overwinnaar van alle tegenstanden, de red der der wereld. Men tracht het zoo voor te stellen, alsof het te sluiten pact enkel en alleen het succes van den onverbiddelijken, niet te vermoeien en niet te vervangen Sovjetpartner is. Is deze verklaring der Russische houding juist, dan zal Engeland voor de totstand koming van het pact nog vele onaange name dingen te slikken krijgen. Land zonder rust. Tsjechië vraagt weer eens de aandacht. Het is daar sinds de instelling van het protectoraat onrustig gebleven. Tsjechen en Duitschers leven op het oogenblik even min vreedzaam tezamen als ten tijde van het bestaan van de Tsjecho-Slowaaksche republiek. Maar de rollen zijn omgekeerd. Zullen de nieuwe leiders het probleem beter oplossen? Zullen zij kunnen verhin deren, dat er wederom toestanden ontstaan als in het oude Oostenrijk-Hongarije of in het oude Tsjecho-Slowakije? Zullen zij aan de Tsjechen het gevoel ontnemen in den vreemde te leven? Toen de autonomie voor Tsjechië werd aangekondigd, scheen zij zeer ver te zullen gaan. Het zou een voox'beeld worden van hoe men met min derheden moet omgaan. Maar van beide zijden voelt men wel, dat deze beloften tot dusverre niet verwerkelijkt zijn. Van daar ook, dat er in den laatsten tijd onder handelingen tusschen Praag en Berlijn werden gevoerd over een duidelijke af bakening der rechten en verplichtingen van deze autonomie. Eindelijk regen Boeren en tuinbouwers verademen. De angstige spanning is geweken. Eindelijk is de zoo hoog noodige regen gekomen. De aanhoudende droogte dreigde den land- en tuinbouw in vele streken noodlottig te worden. Nadat tal van land- en tuinbouw- gewassen dezen winter al zeer van de strenge vorst hadden geleden, kon er thans door het gebrek aan vocht geen schot in den groei der jonge vruchten komen. Voor al de aardbeien hadden het hard te ver antwoorden en de berichten uit de ver schillende tuinbouwcentra luidden dan ook alles behalve opwekkend. In het Kenne- merland vreesde men reeds, dat er van een goeden oogst zooals in 1938 dit jaar biets zou komen. Op heele velden zijn de planten al verdord, zoodat men op vele plaatsen de opbrengst op hoogstens 40 a 50 pet. van de normale schat. Uit de Be tuwe en het Land van Maas en Waal luid den de berichten niet veel gunstiger. Ker sen, peren en appelen, die overvloedig hadden gebloeid en rijk vrucht hadden ge zet, hebben zich door de droogte niet kun nen ontwikkelen. In vele boomgaarden vielen de vruchten reeds in massa af. Daarbij komt nog, dat de droogte het op treden van luis in de hand werkte, waar van vooral de pruimen zeer te lijden heb ben. Ook het gras heeft al zeer geleden onder het gebrek aan water. Het is schaarsch en hier en daar geel geworden. Aan den anderen kant was de droogte, Waar het hooien eenmaal aan den gang is, een voordeel, doch dit kan toch niet op wegen tegen de schade die reeds is aange richt en die nog te wachten staat, mocht de thans ingetreden regenperiode van kor- WIST U DAT i De z.g.n. Randstaten Estland, Letland, Litauen en Finland zich pas tijdens den wereldoorlog met Duitsche hulp van de Russische over- heersching hebben bevrijd en dat zij zich na de militaire ineenstorting van Duitschland onafhankelijk wis ten te maken; dat deze staten, hoe wel een groot grondgebied beslaande, slechts een zeer geringe bevolking hebben; dat Estland iets meer dan een millioen, Letland en Litauen nau welijks twee millioen en Finland iets meer dan drie millioen inwoners telt; dat de Randstaten, zelfs tezamen numeriek nog niet sterk genoeg om een machtsfactor van eenige betee- kenis te vormen, alle aansluiting zochten bij een groote mogendheid, waaraan zij niet grensden; dat Est land een intieme vriend van Polen werd. Letland toenadering zocht en vond tot Duitschland, Litauen diplo matiek steunde op de Sovjet Unie en Finland zich door Engeland liet protegeeren; dat al deze landen met uitzondering van Finland, dat demo cratisch is gebleven, tegenwoordig min of meer dictatoriaal geregeerd worden ten duur zijn en snel weer plaats maken voor aanhoudende droogte. Hoe ernstig men den toestand inzag, blijkt het best hier uit, dat de bisschop van Roermond, Z.H. Exc. mgr. dr. J. H. G. Lemmens, zich tot de geestelijkheid en geloovigen van zijn bisdom wendde met een aansporing om te bidden om regen. Goede kansen in den strijd tegen den Coloradokever. Dreigde het weer der laatste weken over het algemeen voor land- en tuinbouw een ramp te worden, in één opzicht is het een voordeel geweest, namelijk in den strijd tegen den Coloradokever. De Plantenziekte- kundige Dienst te Wageningen vestigt er nadrukkelijk de aandacht op, dat de om standigheid, dat de wind in den laatsten tijd gewoonlijk uit Noordelijke en Oostelijke richting waait, bijzonder gunstig is om den Coloradokever thans de baas te worden. Door dezen wind kunnen de kevers niet uit Frankrijk en België ons land binnen komen, zoodat er op deze wijze geen nieuwe haarden kunnen ontstaan. Wanneer nu dus met man en macht gewerkt wordt aan het wegvangen der kevers en aan het spuiten met loodarsenaat, dan is de kans groot, dat de in ons land voorkomende kevers geheel in hun ontwikkeling worden gestuit. Er moet dus zeer ijverig in alle aardappelvel den naar den kever en zijn larven gezocht worden en alle vondsten moeten gemeld worden, opdat voor algeheele opruiming gezorgd kan worden. Ook moet men op het aarappelopslag letten, dat ondanks den strengen winter dit jaar tamelijk veel aan wezig is en waarin de Coloradokever ook meermalen is gevonden. Als ieder zijn plicht doet, kan men met bestrijding zeer veel bereiken en kan veel nadeel voor komen worden. Opgepast voor het loodarsenaat Nu intusschen een aanvang is gemaakt met de bespuiting der aarappelvelden met een oplossing van loodarsenaat, is het zeker niet overbodig te wijzen op het feit, dat dit bestrijdingsmiddel niet zonder gevaar is voor menschen. Wel w-rd* er bij de be spuiting zooveel mogelijk op toegezien, dat alle voorzorgsmaatregelen ter voorkoming van ongelukken worden getroffen, doch dit neemt niet weg, dat men verstandig zal doen, in de eerstvolgende maanden alle bladgroente, aardbeien, enz. zeer zorgvul dig te wasschen en te spoelen, opdat moge lijke sporen van het vergiftige loodarsenaat verdwijnen. Door koken verdwijnt het ver giftigingsgevaar niet. Enorme brand in Brabant. Ons overzicht zal ditmaal geheel in het teeken van de droogte moeten staan, want het was ook alweer de droogte, gepaard aan den krachtigen Noord-Oostenwind, die den brand welke in het midden der week uitbrak in een boerderij te Nieuwkuyk, zich tot zulke schrikwekkende afmetingen deed uitbreiden. Niet minder dan zes kapi tale boerderijen werden een prooi der vlammen. Tegen het met ongekende fel heid voortwoekerende vuur stond de brand weer machteloos, zoodat de eene boerderij na de andere vlam vatte en het gevaar voor uitbreiding slechts vergrootte. Nadat de brandweer uit Den Bosch te hulp was ge roepen, en nog een detachement huzaren- motorrijders met vrachtauto's uit de kazerne aldaar ter assistentie was aange voerd, slaagde men er geleidelijk in het vuur terug te dringen. Vijftien jaar ge leden heeft in deze plaats ook een derge lijke brand gewoed, waarbij toen onder ge lijke omstandigheden groote droogte en felle wind eveneens een groot aantal boerderijen verloren is gegaan. Uitspraak der Kamercommissie inzake Oss. De Kamercommissie, ingesteld op 1 Fe bruari j.1. en bestaande uit de heeren Schouten, Tilanus, Drees, Wendelaar en Sweens, in wier handen de nota van minis ter Goseiing betreffende de zaak Oss was gesteld, heeft haar verslag aan de Tweede Kamer uitgebracht. De meerderheid der commissie stelt aan de Kamer voor uit te spreken, dat de feiten en omstandigheden, welke den minister van Justitie hebben ge leid tot het nemen van den maatregel vgn 1 April 1938 ten aanzien van de brigade Oss der Koninklijke Marechaussee, dien maati'egel te rechtvaardigen, terwijl aan hetgeen nadien is gebleken in elk geval geen motiveering voor dien maatregel kan worden ontleend. In de tweede plaats stelt de meerderheid der commissie voor, de nota van den minister voor kennisgeving aan te nemen. Een lid der commissie kan zich alleen met de tweede conclusie vereenigen. De commissie acht geen termen aanwezig om een enquête in te stellen. Weer een vliegramp. Opnieuw heeft het luchtvaartverkeer slachtoffers geëischt. Een Koolhoventoe- stel van de K.L.M., alsl uchttaxi en als lestoestel voor de opleiding van verkeers vliegers in gebruik, vloog op geringe hoogte boven het Vlissingsche badstrand en is bij het maken van een bocht afgegleden en neergestort. De drie inzittenden, twee leer ling-vliegers en een employé van het vlieg veld Haamstede, kwamen jammerlijk in de vlammen om, want het toestel vloog on middellijk toen het met den grond in aan raking kwam, in brand. Dat er bij dit on geluk nog niet veel meer menschenlevens te betreuren zijn, mag een wonder heeten, want het toestel kwam vlak naast het voor zonnebaden bestemde gedeelte van het strand neer, waar het op dat oogenblik zeer druk was. EEN PRUIMENBOOM MET BOONEN. Een eigenaardig natuurwonder trekt tegenwoordig honderden bezoekers naar den boomgaard van den boer Paul Char- bonnier in het dorpje Cros bij de in Mid den-Frankrijk gelegen stad Limoges. Deze boer heeft in zijn boomgaard een pruimen boom staan, die ook dit jaar weer, evenals twee jaar geleden, behalve pruimen ook boonen draagt. Het verschijnsel is ten eenenmale onverklaarbaar. Entproeven van welken aard ook heeft de boer nooit met dezen boom genomen. De Fransche botanici breken zich nu het hoofd over de vraag, door welke speling der natuur een pruimenboom, die zich overigens in niets van zijn soortgenooten onderscheidt, boo nen kan voortbrengen, doch een oplossing van het raadsel heeft men nog niet ge vonden. VACANTIE-VERLOKONGEN. Dit is het seizoen der vacanties, het sei zoen waarin de reisbureaux op volle kracht werken, en waarin de kleurige, aantrekke lijke brochures van alle mogelijke vereeni- gingen van vreemdelingenverkeer in bin nen- en buitenland met de grootste aan dacht worden bestudeerd. Het trekken naar het buitenland heeft veel van zijn aantrekkelijkheid verloren, eensdeels tengevolge van den nog steecjs min of meer onzekeren politieken toestand, anderzijds door de vele lastige formalitei ten, welke het overtrekken van de grenzen thans veelal medebrengt. En dan moeten wij ons als goede Neder landers afvragen of het verantwoord is dat wij onze Nederlandsche guldens over de grenzen brengen. Immers, het zijn geen honderd- of duizendtallen, neen, het zijn millioenen, die over de grenzen gaan; en deze millioenen worden aan onze landge- nooten onttrokken en dat, terwijl wij allen weten dat ook in ons land de toestand in handel en nijverheid verre van roos kleurig is. Laten wij thans, na ons aan onzen bur gerplicht te hebben herinnerd, een andere practische zijde van het vacantiereis- vraagstuk bezien. Niets is onaangenamer, dan onderweg tot de ontdekking te komen, dat men vergeten heeft, het een of ander in te pakken bij de bagage. Dit is altijd vervelend, vooral omdat dergelijke verzui men dikwijls worden ontdekt op een oogenblik, waarop ze moeilijk te herstel len zijn. Volg daarom de goede gewoonte, eenigen tijd vóór het op reis gaan een lijstje op te stellen van alle artikelen, die moeten wor den medegenomen, tot kleinigheden als een paar schoenveters toe want het zijn juist deze kleinigheden, die men zoo ge makkelijk vergeet en waarvan het gemis vaak zoo lastig is. En dan geven wij hier ten slotte nog den goeden raad: vergeet vooral niet, een be scheiden reisapotheekje mede te nemen l Plaats neemt het bijna niet in; alles gaat gemakkelijk in een klein blikken doosje of trommeltje. Hoe licht loopt men onderweg niet een klein wondje op, heeft men last van hoofd of maag of iets dergelijks'. Dan is het een groot gemak, enkele van de meest gebruikelijke geneesmiddelen bij zich te hebben, b.v. een fleschje jodium- tinctuur, dat goed te pas komt bij schram men of kleine wondjes, terwijl een fleschje met ammoniak uitstekend helpt tegen in sectenbeten. Bloedstelpende watten, talk poeder en huidcrême tegen zonnebrand zijn al even onmisbaar als eksteroogenpleisters, vaseline en wat zinkzalf. Ooi. vergete men niet een laxeermiddel, want heel vaak komt het voor, dat het ongewone leven de spijsvertering in de war brengt. Zeer practisch is ook een reismiddel mede te nemen tegen onpasselijkheid, zee-, wagen- of luchtziekte, iets waaraan velen lijden. Natuurlijk moet dit een middel zijn, dat werkelijk betrouwbaar is, zooals bijv. het bekende Peremesin. Twee drie tabletten, een kwartier voor men op reis gaat, inge nomen, zullen met absolute zekerheid voorkomen, dat men last krijgt van de zoo gevreesde bezwaren. Op warme dagen werkt een weinig eau de Cologne zeer ver koelend en deze berge men, evenals de laatstgenoemde tabletten, steeds in de - SER ROGER BACKHOUSE. Evenals Duitschland en Italië or- ganiseeren ook Engeland en Frank rijk ten krachtigste hun gemeen schappelijk defensiesysteem. Reeds thans tracht men bepaalde vraag stukken, die bij het uitbreken van een eventueel conflict zouden opdui ken, op te lossen. Een van de be langrijkste vraagstukken is daarbij wel het probleem van het opper commando, dat zooals bekend, in het begin van den wereldoorlog vele moeilijkheden baarde. Dezer dagen is nu generaal Game- lin tot opperbevelhebber van Frank rijk benoemd, een stap, die onge twijfeld ten doel heeft om zijn be noeming tot opperbevelhebber van de geallieerde legers in geval van een conflict gemakkelijker te maken. Zal een Franschman te land en in de lucht het opperbevel hebben, een Engelschman zal het oppercommando over de zeestrijdkrachten der ge allieerden krijgen. Wonder kan dit niet baren, want nog steeds bezitten de Britten de sterkste vloot ter we reld en wel geen ander volk heeft in den loop der eeuwen zooveel er varing in den zee-oorlog opgedaan als zij. De man nu, die aan het hoofd van de vereenigde Britsch-Fransche zee strijdkrachten zal staan, is admiraal sir Roger Backhouse, een der kun- digste Britsche zee-officieren, die vooral bij de uitbreiding van de En- gelsqhe vloot een groote rol heeft gespeeld. handtasch, zoodat men een en ander steeds bij de hand heeft. Vooral indien men langeren tijd denkt weg te blijven moet men alles meenemen wat het vacantieverblijf kan veraangena men, hetgeen met een weinig overleg zeet wel mogelijk is. En nu goede reis Het ernstige Britsch-Japansche incident te Sjanghai, waarbij de Engelschman Tinkler door Japansche soldaten gedood werd, vestigt opnieuw de aandacht op de dit wel in overweging nemen, maar daar toe is de officieuse toestemming van den Britschen ambassadeur in China noodig, die echter niet gegeven wordt. Want Lon den st-elt zich op het standpunt, dat Tsjiang Kai-sjek nog steeds in geheel China re geert. Japan laat nu weer zeer energieks geluiden hooren en vele buitenlandera vreezen, dat Japan in Sjanghai wel eens in het groot zou kunnen doen, wat het in het klein reeds in Koelangsoe heeft VREES VOOR DE BEZETTING VAN SJANGHAI'S INTERNATIONALE NEDERZETTING SJANGHAI p0**, WEOERZ. B-U (er.;. ffRANSCHE*"""" P0ET0ENGYdryyoer*} NEDERZ. 'nfvers/teit K-vïtr. Kangkdpdng tff O l i eigenaardige positie van dit stuk oud Europa in het Verre Oosten. Japansche troepen in het Noorden van de Hoeangpoe-rivier tot de industriewijk Tsjapeih, Japansclve troepen van de Sjoets jou-rivier in het Westen tot de grens van de Fransche Nederzetting, Japansche troepen van het Jezuïetenklooster te Sica- wei tot de Zuidelijke voorstad Nantao, Japansche troepen in de oude Chineesche stad, die overigens uitgestorven en voor een groot deel vernield is. In deze greep ligt het gigantische Sjanghai: Azië's groot ste haven, met zijn 3.5 millioen inwoners, werven, dokken, pakhuizen, bankpaleizen, kantoren en clubs. Alles in deze stad schijnt groot en sterk. In één ding echter is zij zwak de internationale idee, waarop deze stad werd opgebouwd. Sjanghai heeft een eigenaardige struc tuur. De stad bestaat uit een Internationale Nederzetting, die zich door een gemeente raad zelf regeert, uit de Fransche Neder zetting, die door den consul-generaal straf wordt bestuurd en uit het vroegere Chi neesche, thans Japansche bestuur van Groot-Sjanghai, waaronder alle niet onder de buitenlandsche 'lichamen staande stads- deelen begrepen zijn. Terwijl nu in de Fransche Nederzetting de politie de teugels vast in handen heeft, is de Internationale Nederzetting heel wat moeilijker te besturen. In den gemeente raad immers zitten 5 Britten ,5 Chineezen, 2 Amerikanen en 2 Japanners. Is het won der, dat de Internationale Nederzetting zoo een middelpunt kon worden van den onder- grondschen Chineeschen strijd tegen Japan. Naar hier heeft Tsjiang Kai-sjek zijn be kwaamste agenten, agitators en terroristen gestuurd en ieder oogenblik weer worden er Japanners en Chineesche landverraders van het leven beroofd. En worden de Chi neesche terroristen al eens gegrepen, dan komen zij voor de Chineesche rechtbank en krijgen zeer milde straffen. Een van de pijnlijkste geschillen van het oogenblik is dan ook in de kwestie van de jurisdictie gelegen. Japan wenscht afschaffing van deze rechtbanken rn d" gomer-.tcraad wil gedaan, namelijk de Internationale Neder zetting bezetten. De groote vraag blijft, wal Engeland in dat geval zou doen. DE EERSTE REGEN NA 10 IAAR I In een deel van de Góbiwoestijn in Azië viel dezer dagen een zware regen, nadat tien jaar lang volslagen droogte in deze streek had geheerscht. En ook ditmaal waa het nog geen „echte" regen, want het water, dat neerstortte, was afkomstig van een 180 km daar vandaan gelegen meer. Het water van dit meer was door een ge weldigen wervelstorm opgezweept, hoog in de lucht meegevoerd en op grooten afstand van het meer in de woestijn neergekomen. Dat het van dit meer afkomstig moest zijn, was hieraan te zien, dat deze „regen" ver mengd was met algen en visschen, die slechts in dit meer voorkwamen. VERANDEREND KLIMAAT OP AARDE. De ontwikkeling van de weersgesteldheid op aarde in de laatste jaren trekt sterk de aandacht der meteorologen. Eenerzijda hittegolven in de Vereenigde Staten, waar bij honderden menschen omkomen, torna do's en zandstormen in het Midden-Westen van Amerika, reusachtige pverstroomingen in sommige streken van China; anderzijda abnormaal langdurige droogte in een groot deel van Europa en een voor den tijd van het jaar ongekend aantal uren zonneschijn. Nu komt uit Melbourne in Australië het bericht, dat in de Australische Alpen ge kleurde sneeuw is gevallen en wel voor den tweeden keer dezen w:-»ter. In enkele uren was de witte kleur van het sneeuw landschap in chocoladebruin veranderd, terwijl de top van den Mount Buller met een roodachtige laag was bedekt. Bijzonder eigenardig was de sneeuwval in de om geving van het Sint Bernhards Hospitium, waar de rood gekleurde sneeuw in twee lagen viel en waarbij het geheele terrein met 12 cm breede strepen witte sneeuw was doortrokken Een Britsch meteoroloog ls van meening, dat al deze ongewone verschijnselen op een of andere astronomische oorzaak moeten berusten; zij zouden het gevolg zijn van een verandering in de verhouding dei aarde tot een andere planeet.,

Soester Courant | 1939 | | pagina 4