'AMES RUBRIEK 0 <s Ons PatroiKgnhoefcje Wt VI Gemoderniseerde Vacantie in het zicht! ONZE GOEUÜOOPEPATRONEN Patronen van ln deze rubriek voorko mende genummerde modellen zyn op aan vraag te verkrijgen btf „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt bidjen niet anders staat aangegeven* 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. DIRNDL'S IN HET MODEBEELD OPGENOMEN De Dirndl', de oorspronkelijke dracht fler bergbewoners vooral in Zuid Duitsch- land, heeft groote veroveringen weten te maken in verschillende andere landen. Mode kunstenaars hebben er bijzonder aandacht aan besteed en alhoewel het ka rakter behouden bleef, zijn in de uitvoe ring verschillende wijzigingen aange bracht. Kenmerkend zijn: het gladde lijf je, de wijde aan den taille ingehaalden rok en de pofmouwtjes. Men heeft het eelfs zóóver doorgevoerd, dat dit genre modellen als avondjurken door jonge meisjes werd gedragen, doch dan niet van aet meestal aangewende katoen, maar van zijde. We geven gaarne toe, dat deze ja ponnen eenvoudig en practisch zijn, doch Juist om deze reden moet men de Dirndl' met zijn landelijk effect niet promovee- ren tot avondkleeding. Vooral geleid door practische overwe gingen zal de Dirndl-japon zich buitenge- voon goed leenen om gedurende de va kantiedagen gedragen te worden. In hoofdzaak is zij echter alleen ge schikt voor de jeugdige slanke figuurtjes, want niemand, die reeds tot de oudere ge- leratie behoort en rondere vormen heeft :al er over denken om een ruime, inge- impeldè rok te gaan dragen Gelukkig is rit ook niet noodig, want cr zijn zeer vele nodellen, die niet minder eenvoudig aan- k-en en zich aanpassen aan de eischen 'le meer gezette figuren stellen. Wel een bewijs, dat de Dirndl zich zeer iopulair heeft weten '.e maken is, dat men elfs van een „invasie'' spreekt in mode kringen. De hoofddoek heeft dit voorbeeld gevolgd en tracht steeds meer op den voorgrond te treden. Alhoewel niet ont kend mag worden, dat hij voorkomt, dat de wind op al te speelsche wijze door de lokken waait, is deze hoofdbedekking slechts geschikt om aan het strand of in een landelijke omgeving gedragen te wor den. Ook op het sportveld hoort hij thuis, doch hij past niet bij de meer gekleurde japonnen, die hij meermalen begeleidt. De Dirndl' zal bij voorkeur van bontbe- drukte weefsels gemaakt worden en wordt met en zonder aparte blouse gedragen. De halsuitsnijding is nu eens rond, dan weer vierkant en in de keuze van het mo del zal de persoonlijke smaak domineeren. Slechts zelden zal men bij ons te lande een schortje bij deze modellen zien dra gen, hetgeen trouwens alleen thuis hoort bij de oorspronkelijke dracht. Onze schets geeft enkele modellen weer, die sportief kleeden en zich ook leenen als huiskleeding. Alleen de middelste ja pon heeft een aparte blouse, terwijl links een model is aangegeven, dat tweedeelig is en van een kleurig ruitje of gebloemd dessin gemaakt kan worden. Aansluitend lijfje en ruime rok: garnee- ring met effen biezen. Rechts een gemoderniseerde Dirndl-ja pon van effen linnen met bont bedrukte bovenstuk. Anagezien dit model een opge knipte rok heeft, leent het zich ook voor meer gezette figuren. Een wandeling in den regen kan vooral op zomersche dagen echt j verfrisschend zijn, doch men moet w zoo gekleed zijn, dat de kleeren er niet door lijden. De tegenwoordige regenkleeding wijkt geheel af van de zware, vrij vouwlooze modellen, die men een aantal jaren terug placht te dragen. Men kan dan ook gerust zeggen, dat hoofdzaken en details er op be rekend zyn zelfs den meest som beren regendag minder onaange naam te doen schijnen. De regencapes zijn wel bijzonder practisch, omdat ze klein opge vouwen en over den arm of zelf in een (niet te kleine) tasch mee genomen kunnen worden Men ziet de cape in lichte, zelfs sprekende kleuren, doch zeer modern zyn de geruite uitvoeringen, die meermalen een capuchon hebben. Zoo'n cape kan men zoowel over een japon als over een zomer mantel of costuum dragen, want de schouderbreedte is meer dan voldoende om een extra laagje te kunnen bevatten. Fantasie mantels van bedrukte en effen zijn zeer modern en wor den hij alle mogelijke gelegen heden gedragen. Is het weer eenigszins onzeker en gaat men den gelieelen dag van huis, dan kan men deze zijden, met gummi tegen gevoerde, mantel reeds aan trekken. Voor jonge meisjes zijn effen man tels met geruit bovenstuk bijzonder aar dig (rechts). l&Jiz Guttapercha-ka]$es worden de laatste maanden zeer ve4 gedragen, doch thans heeft men ze nog jrractischer gemaakt en zagen wij enkele Hïdellen met een schou derstuk, waardoor &ok deze beschermd worden tegen den ogen. O, DIE WRATTEN!! Het is meestal een bijzonder onaange name gewaarwording, indien wij hier of daar een wrat ontdekken; meestal is zulks het geval op de handen. Dikwijls blijft het niet bij deze enkeling, want als we goed kijken, zien wij nog meerdere „begin nelingen" verschijnen. Men kan wratten door den huisarts electrisch laten verwij deren, doch velen zullen er wellicht de voorkeur aan geven zelf eenige pogingen hiertoe aan te wenden. Zijn de wratten nog niet te hard, en te diep ingeworteld, dan kan men ze aanstippen met Helsche steen, die men bij den apotheker koopt, helpt dit niet, dan zijn nog andere midde len te probeeren, doch deze moet men aan den arts overlaten. Een vaak toegepaste methode is het aanstippen met rookende salpeterzuur, hetgeen de leek echter niet mag toepas sen. Altijd weer komen patiënten zich op het spreekuur van doktoren melden, die met dit middel wratten trachtten te ver wijderen en zoodoende het omliggende vleesch ernstig wondden, waardoor het middel heel wat erger was dan de kwaal. Het meest verstandige is steeds om den verstandigsten weg te bewandelen en wratten deskundig te doen verwijderen. Wijnvlekken op kunstzijden japonnen worden verwijderd met een doekje ge drenkt in koud water. Men moet de vlek echter niet eerst laten indrogen. De vacantie nadert reeds voor zelen, want niet ieder wacht met »p reis gaan tot het seizoen zijn hoogtepunt heeft bereikt. De voor bereidingen vragen wel veel over leg, doch het maken van plannen heeft toch ook een groote beko ring. Een der eerste vragen, die tic hvoordoen, nadat het reisplan Is opgemaakt: „Wat moeten we jneenemen?" Onverschillig of men paar de bergen gaat, dan wel in een of andere badplaats of beschei den eischen stelt en de vacantiewe- £en in eigen land doorbrengt, de joffers moeten worden gepakt. Voor de vrouwen is een der be langrijkste problemen, die oplos- ling behoeven: de garderobe. En al wordt steeds weer besloten om llechts het allernoodige mee te ne men, dit begrip blijkt steeds zeer rekbaar te zijn. Zonder afwisseling Is het leven saai en deze kleine vreugde om nu en dan eens wat anders aan te trekken in de va- cantieweken zij de vrouwen van harte gegund. Practisch is het ech ter om te zorgen, dat men geduren de de reis een sportieve mantel kan aantrekken of, indien men de voorkeur geeft aan een tailleur moet men dit in een neutrale kleur kiezen. Het pakken der koffers vraagt veel over leg en de zwaarste dingen komen onder aan, o.a. schoenen, die in bedrukt katoe nen zakjes gedaan en opgevuld worden met kleine dingen o.a. kousan. De toilet ben oodigdheden worden in de gebruike lijke met gummi gevoerde étuis opgebor gen en wel zóó, dat de inhoud van fles- ■ohpn ni«f in aanrakiiifl De koffers worden gepakt komt met de kleeren. Het beste Js steeds om tydig een lystje op te maken van alles wat eventueel noodig zal blyken te zijn op reis en dan zal men vooral niet mogen vergeten, om in een blikken trommeltje enkele dingen tn te pakken, die men ge durende de reis menigmaal niet kan mis sen, zoo'n miniatuurapotheekje. In de »ento ntaato oen klein verhsndtrnm- meltje bijzonder handig om in geval van kleine blessuren dienst te doen. Een flesehje jodiumtinctuur zal gebruikt wor den voor schrammen of onbeteekenende wondjes, terwijl een flesehje met ammo niak uitstekend helpt tegen insectenbeten. Bloedstelpende watten, talkpoeder en huidcrême tegen zonnebrand zijn al even onmisbaar als eksteroogenpleisters, vase line en wat zinkzalf. Menigmaal komt het voor, dat verandering van lucht, ver moeienissen van de reis en een veranderd dieet hoofdpijn en slapeloosheid veroor zaken, daarom doet men goed ook hierin te voorzien en een en ander mede te ne men. Niet te vergeten is tevens een laxeer middel, want heel vaak komt het voor, dat het ongewone leven de spijsvertering in de war brengt. Zeer practisch is het om een reismiddel mede te nemen tegen on passelijkheid, zee-, wagen- of luchtziekte, iets waaraan velen lijden. Hiertegen mog- ten we een middel hebben, dat werkelijk betrouwbaar is, zooals byv. het bekende Peremesin. Twee a drie tabletten, een kwartier voor men op reis gaat, ingeno men, zullen met absolute zekerheid voor komen, dat men last krijgt van de zoo ge vreesde bezwaren. Op warme dagen werkt een weinig Eeau de Cologne zeer verkoe lend en deze bergt men evenals de laatst genoemde tabletten steeds in de hand- tasch, zoodat men een en ander steeds bij de hand heeft. Een onmisbaar iets om mede te nemen is tevens het „reisdroog- rekje", in den vorm van een gelakte klee- renhanger, die aan lussen van koord klei ne gelakte waschklemmetjes heeft om kousen en kleine dingen aan te drogen. Vooral als men langeren tijd denkt weg te blijven moet men alles meenemen wat het vacantieverblijf aangenaam doet zijn, hetgeen met een weinig overleg zeer wel mogelijk li. =rn= Zout en azijn zullf* vlekken van zilveren voorwerpen doen verdwijnen, daarna worden ze op fö gewone wijze met een goed zilverpoetsmllel gepoetst en uit gewreven. Vóór het ge\juik van vorken en lepels steeds eerst in ■warm water was- schen. UIT HET KEUKENRIJK. Zoete ommelet. 4 eieren, pl.m. 30 gram boter, 2 eetle pels suiker, 2 eetlepels melk, vanille sui ker, jam. De eierdooiers en de melk flink schui- mig kloppen, daarna suiker toevoegen en doorkloppen totdat de korrels gesmolten zijn. Eierdooiers met tikje zout zeer styi kloppjen en bij de dooiers voegen evenalj vanillesuiker. Boter in koekepan smelten en eiermengsel toevoegen, daarna aan eel kant goudgeel bakken op een deksel la< ten glijden en vervolgens de andere kan! bakken. Op een verwarmd bord laten gliji den, één helft met jam bedekken en di andere erover slaan. Warm opdienen. CUSTARD MET COCOSNOOT. 150 gram bloem, 100 gram boter, tik ja zout, 1 theelepel lichte basterdsuiker, 1 theelepel bakpoeder, 3 1/2 dLiter melk, of 3 theekopjes, 2 eieren, 3 volle eetlepels bas terdsuiker, 1 volle theelepel geraspte coeos- noot. We vetten een vuurvast schoteltje in met boter en maken een z.g. piedeeg door da bloem te zeven met zout, bakpoeder en basterdsuiker, daarna in een kom allej overbrengen en boter en bloem met de vin gertoppen tot een kruimelige massa ver- deelen. Vervolgens gieten we er één a twee eetlepels water bij en kneden het deeg tot een samenhangende bal, die echter niet tè vochtig mag zijn. Deeg met de bloem rol len we uit en doen het in de pan. De cocos- noot, die we geraspt in elke kruideniers zaak kunnen koopen wordt een uurtje in dei 3 theekopjes geweekt, daarna worden, de eieren en suiker flink geklopt en by da melk gevoegd, waarna de vloeistof op het deeg wordt gegoten ende schotel in een goed warmen oven wordt weggezet, die na een minuut of 10 getemperd wordt Het schoteltje blijft zoolang in den oven, tot dat het vulsel een dikke gebonden massa is, die echter niet tot het kookpunt mag komen en tenslotte, nadat de pudding ge? reed is geheel moet afkoelen en koud wordt gepresenteerd. SUCCESPATROdDï 2060 Prijs 30 ct. en 5 etc. voor perrto en omz. bel. Deze japon kan op verschillenden ma nieren gemaakt worden en wel le van effen zomerwollen stof met vest en kraag in afstekende kleur, hetzij bedrukt of effen. 2e van effen stof of zijde met bedrukt mid denstuk. 3e van dof satyn met glimmend tusschenstuk. 4e wollen stof met dof zijden crêpe-middenstuk. 4e van ten bedrukt zijden weefsel, dat op beide kanten ver- <Q60 werkt kan worden, b.v. blauw-wit en wit blauw. Men kan dit model dragen met kortt mouwen, doch by het patroon vindt men ook een lang aansluitend model, dat vooral voor oudere dames meer geschikt zal blij ken te zyn. Ben. stof 3 M. van 1 M. garneering 1 M. van 90 c.M. (korte mouwen). Patronen in de maten 46—4850 en 52. VACANTIE JAPON MET BIJPASSEND KAPJE SUCCESPATROON 2072 Prijs 30 ct. en 5 ctc. voor porto en omz. bel. Bontbedrukte japon, die zich vooral leent om aan het strand gedragen te wor den over een badpak. Zeer geschikt vooi watersport enz. Eenvoudig model met ruime open hanj gende of dichtgeknoopte rok. Ben. stof 1 M. van 90 c.M. Patronen in de maten 1416 en 16II jaar. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad" Postbus 36 Den Haag, giro 20320^. NAAM STRAAT PLAATS Patroon NoMaat Hierbij ingesloten aan postzegel. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practische Modeblad" wenscht te ont vang sn gelieve u 10 cent extra in te «lui ten. (Fï stzegels liefst vaa 11/2, 3, M, 10 ol 12 1/i cent, docb niet van cent).

Soester Courant | 1939 | | pagina 6