Welkom Zomer! De groote trek naar buiten weer begonnen Zomergenoegens in het zonnige Zuiden Een echt zomersch beeld. Kersen- en pruimenpluk in vollen gang. Twee aspecten van den zomer! Boven: de oogst wordt binnen gehaald. Rechts: Waterskiën, een nieuwe sport, aooals deze be oefend wordt in Evian. De Fransche oever van het Meer van Ge- nève is in ons land over het algemeen min der bekend dan de overzijde in Zwitser land, met de Volkenbondsstad en Lausan- ne met zijn Universiteit. Een verklaring valt daarvoor moeilijk te geven, want juist de Fransche oever heeft een buitengewone bekoring voor den toerist, die ter hoogte van Lausanne staat en den blik laat zwer ven over het wijde meer. En daarbij wordt het den bezoeker zoo gemakkelijk gemaakt, een kijkje te gaan nemen aan de overzijde! De fleurig geschilderde booten, welker om trekken zich weerspiegelen in het heldere water, onderhouden een geregelden dienst op den tegenoverliggenden oever. Het heeft ons niet berouwd, dat wij den tocht daarheen hebben gemaakt en ons over de kabbelende golfjes naar Evian-les Bains hebben laten brengen, een van de meest mondaine badplaatsen van Frankrijk. Zij ligt als het ware amphiteatersgewijs te gen den bergwand aangevlijd, omringd door groen. Tuinen en parken, weiden en bosschen vormen hier natuurlijke terrassen, die hoo- ger en hooger stijgen, tot zij de sneeuwgrens bereiken, waarboven de machtige bergtop pen zich in het eeuwige sneeuw- en ijs- kleed hullen. De naam Evian was ons reeds bekend, en wel door het tafelwater uit de Cachat-bron, een belangrijk middel tegen jicht-, blaas- en nierlijden, dat vooral door de Franschen, bij voorkeur wordt gedronken. Hoog boven nabij de luxe hotels ligt de Buvette Caöhat, de drinkhal waar de bron ontspringt en waar men het heilzame water dus als het ware uit de eerste hand kan ge- Een iedpr trekt de natqur in om xich uit de overweldigende flora een bos veldbloemen - te plukken. (let land in feestgewaad. nieten. Beneden is het Casino, waar de fiches over het groene laken rollen en men zijn geluk kan beproeven aan de roulette of de baccarat-tafel. En toch is dit alles hoe belangrijk het ook op zichzelf moge zijn slechts ten deele kenmerkend voor het leven in deze badplaats Want eigenlijk is het hier het centrum bij uitnemendheid voor sport en spel, voor de jeugd, die in staat is hier zijn vacantie door te brengen. Hier moet elke waterrot zich in zijn element voe len. Van verre valt aan den oever van het meer de geweldige toren op, van welker platform de toboggansleden in duizelingwekkende vaart omlaag suizen, 't blauwe water tegemoet, waarin zij een die pe, schuimende voor trekken. Wij zagen zwemmers sierlijke salto mortales maken, wanneer zij* gracieus van de springplanken wipten. En bovenal wordt hier druk ge daan aan een van de nieuwste in Europa ingevoerde watersporten: het waterskiën, hierin bestaande, dat men zich op ski's ach ter een snelle motorboot door, of liever: over de golven laat slepen. Een buitenge woon genot niet alleen om het zelf te doen, waarvoor een groote dosis behendig heid wordt vereischt doch ook om het van den oever af gade te slaan. Slechts weinig plaatsen bieden gelegen heid tot het beoefenen van deze aantrekke lijke sport. Zeilers, roeiers en zwemmers halen hier hun hart op, terwijl ook het wa terbal- en waterpolospel druk worden be oefend. Het eigenaardige vermakelijke en vooral bij de Franschen zeer geliefde „jeu de boules" kan men hier dagelijks aan schouwen. Er wordt druk getraind door de liefhebbers, die er een eer in stellen, den eersten prijs te behalen op de wedstrijden, die altijd een groot publiek trekken. Vanzelfsprekend kan men er ook genieten van meer verheven kunstuitingen in den schouwburg en in het Casino, waar concer ten, bals, opera's en operettes elkaar afwis selen. Wij woonden er nachtfeesten, openlucht- Een zwoegster van het vlakke land. Zij it een uit velen, maar het zware werk ver hindert haar niet goedsmoeds te blijven. VERGIFTIG ONKRUID. Op veld en beemd, langs de wegen en in de bosschen is de wolfsmelk een veel voor komend onkruid in sommige streken. Zij is gemakkelijk te herkennen aan de grijsgroe ne bladeren, die, smal als de naalden van een den, om den stengel zitten. Van deze zeer uitgebreide familie komen in ons land een twaalftal soorten voor, o.a. E. Lalhyrii of koffieboon; E. Helioscopia, het kroontjes- of wrattenkruid, E. palustris of duivels- melk, E. Peplus of tuifiwolfsmelk. Het zijn alle kleine, kruidachtige gewassen, die tol de onkruiden gerekend worden. Alle dee len van deze planten bevatten een scherp wit melkvocht, dat bij de minste beschadi ging van de plant naar buiten treedt en do planten beschermt tegen aanvallen van grootere of kleinere dieren. De koeien mij den deze planten, want het bittere melksap uitvoeringen en feeërieke vuurwerken bij, bloemencorso's, nachtelijke rondvaarten met ge illumineerde schepen over het schilder achtige meer. Er worden tuinbouwtentoon stellingen georganiseerd en er zijn moder ne sportvelden, zooals ,t stadion van Neu- vecelle voor lichaamscultuur, waar sport beoefenaars uit tal van landen zich met el kaar meten. Dagelijks vinden rondvaarten plaats over het uitgestrekte meer, dat men op deze wij ze het best leert kennen. Van elk punt, waar de boot aanlegt, kan men uitstapjes maken, te voet of per autobus, naar schil derachtige dalen en besneeuwde bergtop pen, met oude kasteelen en romantische ruïnes. En welke toerist kent niet de be roemde Route des Alpes, den autoweg, die zijn beginpunt heeft in Evian, zich door de diepe ravijnen van het Dransedal slingert, bij Chamonix de hoogsten bergen van Euro pa bereikt en later afdaalt naar Nice, op deze wijze de schakel vormend tusschen 't Meer van Genève en de Fransche Riviera. brandt hen op de tong en in het verhemelte en veroorzaakt blaren in den bek, terwijl de tong er door opzwelt. Komt de plant in sterke mate onder het voeder voor, dan kunnen daar bij de dieren die dit voedei gebruiken, maagbezwaren, ontstekingen van de darmslijmvliezen andere stoornissen het gevolg van zijn. Het beste middel om deze planten uit t* roeien bestaat in goede grondbewerking. D< grond moet door ploegen, eggen en hak ken, alsmede door doelmatige bemesting zoodanig worden bewerkt, dat hij een zoc gunstig mogelijken voedingsbodem voor d« cultuurgewassen biedt. In tijd van droogte moet hij vooral goed verzorgd worden, op dat de cultuurplanten snel en weelderig op schieten. Daardoor verkrijgt men, dat ei spoedig een flinke schaduw over den grond wordt geworpen en dit verdraagt de wolfs melk, die van een zonnige standplaat» houdt niet. Zij gaat dan weldra kwijnea Hoe dunner de cultuurplanten echter staan, des te beter ontwikkelt zich dit onkruid. Lustig klatert het water uit de dorpsbron. VOOR velen is het bevrijdend wanneer de zomer zijn intrede doet. Eindelijk warmte, zon en licht, dat is de alge- meene verzuchting. De winter is vrijwel uit pns geheugen gebannen, de wintersche kou de hebben we reeds vergeten door het mil de voorjaar. Toen bloeide alles open en in deze weken is het een voldragen weelde in de natuur. Alles om ons heen is in zomer - leed gestoken, de boomen met hun zware ladkronen, de menschen in fleuriger en losser toileten; op strand en hei, in bosch sn veld weerklinkt het opgewekte gezang van menschen en van vogels. Hebt gij bij eet vallen van de schemering Uw oor al eens te luisteren gelegd in de natuur? Hebt je het gesjirp van de krekels in U opgeno men; het gezang van de lijster en het ge kwinkeleer van de onzichtbare leeuwerik, iingend boven de vlakke wei in de dan sende lucht? Het gekwaak van de kikvor- ichen in riet en plas, het gezang van de nachtegaal, dit alles behoort onverbreke lijk bij den zomer. Buitenleven, of dat nu is het harde zwoe gen op het land, of wel dat men naar har telust kan luieren en „zonnen" aan de zee, pet zijn beide de aspecten van den zomer. buiten, te voet, per fiets, per auto en zwa re wagensleepen worden door oude jum bo's langs den Ijzeren spoorweg naar alle uithoeken des lands gezeuld. Daar schieten pijlsnel de electrische treinen voort over hun baan en door de lucht leggen vliegtui gen in een minimum van tijd de grootste afstanden af. Op het water tenslotte ziet men de kleurige kano's, over de meren scheren de ranke zeilschepen. De lage lan den zijn in feestgewaad gestoken. Er is een tijd van zaaien en van maaien. De zomer brengt de vervulling van de belofte, die in het voorjaar gedaan werd. Bloesems in de boomgaarden hebben vrucht gezet. Op het land wordt gemaaid, er wordt geoogst, de tuinbouw levert met het voort schrijden der weken het eene kostelijke product na het andere. Onze harten trek ken naar buiten. Spoedig is het weer tijd voor vacanties. De landkaarten en atlassen, worden voor den dag gehaald, de reisbro chures aangevraagd: nu is het tijd voor plannen maken. En die voorvreugde moet men ook niet onderschatten; gelukkig zijn de meeste menschen door de natuur nogal rijkelijk bedeeld met verbeeldingskracht. ten doen deze menschen denken aan de be manning van een schip, zwoegend en ploe terend, verantwoordelijk voor hun werk en bereid alle krachten in te spannen om een der noodzakelijkste en kostelijkste goe deren, het graan, te bergen. Want nog al tijd blijft het dagelijksch brood onmisbaar. Melkachtig ligt de nevel over het lage land, waarop het koren golft. Groote boe- renkerels met roode koppen en sterke knuisten. Vroeg in den morgen, wanneer het nog frisch is op het land, zijn de dag- looners reeds aan het werk; krachtig zwaaien zij zeis en sikkel. Met duizenden halmen valt het rijpe koren, en altijd naar één kant. Onmiddellijk achter hen komen de bindsters, die in een handige greep een hoeveelheid halmen bijeen pakken en ste vig gebonden achter zioh werpen. Zoo wer ken zij zich door het korenveld heen. Langzaam klimt de zon aan den hemel. Eerst nog verborgen achter nevelig mor genrood, dan rust zij een oogenblik als een roode bal op den horizon en even later schieten de eerste stralen uit over het ster vend koren. En hoe hooger de zon klimt, hoe warmer het wordt op het land; de zon brandt en de velden dampen. Maar niet alleen het land; ook de stoere lichamen van de maaiers dampen als paarden. Koorts- Voor den boer en den landbouwer ko men nu de weken van hard werken. De jonge dieren, die dit jaar geboren zijn, loo- pen in de weide; men ziet er de veulens en kalveren, met groote, onnoozele oogen, op naar verhouding veel te hooge posten in de nabijheid van de moederdieren. Er rent soms een haasje door het groene land, in een oogwenk is de snelle viervoeter ver dwenen. Maar wat uren achtereen blijft, is de blauwe stralende koepel, waartegen zich hier en daar witte wolkjes afteekenen, die vredig voortdrijven. Zwaar ligt de druk kende warmte op het vlakke land, de men schen worden loom en zoeken beschutting in hun huizen. Maar dat is de zomer op zijn felst, zooals wij hem slechts zelden meemaken. De on middellijke nabijheid van de zee zorgt meestal voor een weldadige koelte. En in die gematigd warme atmosfeer trekken tienduizenden er op uit om hun eigen land te verkennen. Vooral aan het einde van de week trekken de stedelingen, die het groot ste deel van den dag moeten doorbrengen In kantoor of fabriek langs de wegen naar En een rijke fantasie laat ons overal heen reizen. De zomer is de tijd, dat de wenschen, waar van men in den kouden winter droomde, in vervulling gaan. Maar niet alleen voor den tourist, ook. en waarschijnlijk in nog ster kere mate voor den boer en landbouwer. Voor hen beteekent de zomer oogsttijd en en dat beteekent op zijn beurt: inzamelen van voedsel. Zij verheugen zich op de dui zenden schoven. De oogsttijd doet denken aan een fijn mechanisme, waarin elk rader tje zijn functie heeft. De maaier maait met zijn blinkende zeis de halmen, de bindster bindt ze tot garven; vervolgens worden deze voorzichtig op wa gens geladen en al deze menschen hebben slechts een wensch: dat de oogst op tijd binnen zal zijn. Van tijd tot tijd keert een door de zon gebruind gelaat zich naar den hemel: hoe zal het weer zich houden? In vele opzich- achtig wordt er gewerkt. De sikkels ken nen geen rust, althans niet voor de laatste halmen gesneden zijn. Het wordt avond en de eerste korenschuur is gevuld. Koel waait de avondwind over het stoppelveld. Het land ziet er uit als een kaalgeschoren kin derhoofd, dat zijn blonde lokken heeft ver loren onder de kappersschaar. Moe, stijf in den rug, keeren de mannen en vrouwen des avonds terug naar huis. Na hen zal een dorschmachine het zware werk voortzetten. Dat is een zijde van den zomer. De keerzijde van de medaille toont wel een geheel ander beeld. Immers voor velen is de zomer de tijd bij uitstek om zich te ontspannen. Doen wij eens een willekeurigen greep uit de talloos vele mogelijkheden, die den toerist van heden geboden worden.

Soester Courant | 1939 | | pagina 12