DE ZOMERBRUID haar gevolg MET SCHAAR, NAALD EN DRAAD Al 02 en Mo Iedere vrouw komt ongetwijfeld onder de bekoring bij het zien van een bruid, getooid in feestgewaad met wazige sluier, die vastgehouden wordt door een krans van witte bloemen. Vooral de zomerbruid en haar gevolg kan een allerliefsten aanblik bieden en bloemen en nog eens bloemen omringen haar op den dag der dagen. Niet alleen bloemen, die de ka mers vullen met haar heerlijke geur, doch bijna alle bruilofst- gasten dragen bloemen. Nu eens zijn het fleurige imprimés, dan weer feestelijk aandoende cor sages of bloementuilen, die de hoedjes garneeren. Zeker is, dat Floia's kinderen in ruime mat$ vertegenwoordigd zijn. De kleedij van de bruid en haar gevolg behoeft in het minst Diet kostbaar te zijn, aangezien de keuze der zomerweefsels bij zonder groot is en deze zich voor dit genre japonnen uitste kend leenen. Vroolijk waaien de ruime rokken in den zomer wind heen en weer, omdat ze meestal zoo dun en wazig zijn en zelfs door het minste zuchtje In beweging worden gebracht. Organdie, tulle, open gewerkte weefsels, piqué en dunne zijde worden voor deze groote gele genheid alleen verwerkt en ge ven blokken, plooien en plissé's te zien, omdat de mode dit niet alleen voorschrijft, doch tevens omdat de zomerweefsels, dun als ze zijn, nu eenmaal veel ruimte vragen. Ongetwijfeld is de bruidsja pon, die gemaakt is van zijde, die later eventueel geverfd kan worden, veel practischer dan een van kunstzijde oa. satin - die hiervoor niet in aanmer king komt. Ook waschbare stof fen, zooals Engelsch borduursel °P piqué of batist en organdie zijn practisch en de bruidsjapon kan later gemakkelijk verkort en gedragen worden. Als eisch wordt aan de bruidsjapon ge steld, dat zq niet opvallend door drukke effecten en feestelijk werkt zonder dat de ernst van dien dag waarop zij gedragen Worden vergeten wordt. Hooge halsaf werking en lange mouwen zullen steeds toegepast worden. De sluier wordt slechts pan de rugzijde gedragen en zoowel aan kleine witzijden kapjes gehecht als aan de bloemenkrans. De japonnen der bruids meisjes worden van effen of gebloemde weefsels gemaakt, doch zullen tot in de fletails hetzelfde gemaakt moeten worden. Als hoofdbedekking worden groote en kleine hoeden gedragen. In het eerste ge val komen capelines in aanmerking, ter wijl de kleine modellen meest van bloe- lichtgekleurde katoenen kantstof gemaakt en versierd met zig-zag band. Aan het gladde heupstuk is de rok met ruimte aangezet. De bruid rechts draagt een japon, die gedacht is van organdie en kantstof, doch ook van zijde en kant zeer chique kleedt. Van de opengewerkte stof is ook de bole ro, die met geschulpte lijn is afgewerkt. De japon der bruidsmoeder leent zich voor slanke en gezette dames en is twee- deelig gemaakt. Het gladde aansluitende lijfje valt met een scherpe punt op den rok. Moiré of gewerkte zijde leent zich uitstekend voor dit model. men en tulle zijn. De bruidsmoeder draagt een lange ja pon eveneens met een gekleed model hoed. De gewoonte om deze japon be paald zwart te nemen, wordt niet meer gevolgd, doch aan te bevelen is wel om een effen weefsel in weinig sprekende kleur te kiezen. Onze afbeelding geeft twee bruidsjapon nen weer, waarvan het linker model zeer elegant is en een opgeknipte rok heeft met verkort bovendeel, dat op de rugzijde met een lange rij knoopen gesloten wordt. De rok is lang en wijd, doch heeft geen sleep. De japon voor het bruidsmeisje is van BOEKENKAST voor KLEIN BEHUISDEN In kleine woningen moet de huisvrouw iedere ruimte trachten te benutten als bergplaats, te meer, daar de moderne hui zen nagenoeg geen muurkasten meer heb ben. Een goede oplossing geeft de neven- gaande afbeelding, waar een deurnis is in gericht voor boekenkast. Iedere meubel maker kan zoo'n nis inrichten voor het gewenschte doel, want ook als kleerkast is zoo'n nis in te richten, waarvoor men den binnenkant eventueel bekleedt met na turel kleurig linnen. Wat denkt ge, huisvrouwen, van een in gebouwde kaptafel, waarboven een spiegel komt te hangen met aan be'de kanten een electische kaars? Practisch zal het zijn om onder de spiegel een plankje of glazen plaat te laten aanbrengen om een toilet stel op te piaatsen? In den tafel, die men »>p maat dient te laten maken, komt een laie voor berging van allerlei kleine dingen en eventueel kan men deze nog in vakjes laten onder verdeelen. Een gordijn zal voor boeken- en kleer kasten zeer practisch blijken te zijn- en kan met een roede en ringen of aan een rail opgehangen worden. De laatste toont zich zeer practisch in het gebruik voor alle soorten gordijnen trouwens en steeds past men en de nieuwste verbeteringen aan toe. Wie dus een of meerdere nissen in huis heeft zal deze practisch kunnen benutten. VAN KOUS tot BABYBROEKJE Menigmaal heeft men kousen, waarvan de einden nog goed, doch de voeten ge sleten zijn en men gooit ze weg. Op een voudige wijze kan men hier nog broekjes van maken, die uitstekend geschikt zijn om door babys gedragen te worden, en over de luiers aangetrokken worden bij het kruipen of spelen op den grond. Men gebruikt de lange einden van zijde, of macco-kousen meermalen als stofdoek, door ze aan reepen te knippen, deze aan elkander te naaien en er een vierkante doek van te haken met een grove haak- naald (stokjes of vasten). Aangezien de luiers bij het spelen op den grond dikwijls erg vuil worden is zoo'n overbroekje zeer practisch en het is aan te bevelen er minstens acht van in voor raad te maken. Geld kosten ze niet, alleen wat tijd. De afbeelding geeft op duidelijke wijze te zien hoe de einden naast elkander ge legd worden. De kleine stippeltjes geven de rand van de kousen aan en daarboven wordt op plm. 2 c.M. afstand van den bovenkant een naad gestikt om het elas tiek door te kunnen halen. De lengte op zij is 25 c.M. Het kruis, dat ingezet werd, is 7 c.M. in het vierkant en wordt van dub bele stof gemaakt. Ongezeggelijke Kinderen Het is steeds zeer pijnlijk indien men ouders hun kinderen voortdurend hoort verbieden, zonder dat zij weten te gehoor zamen. Eerst kalm en bedaard daarna steeds dringender aal een opdracht of een verbod gegeven worden, doch alles is als voor doo- vemansooren bestemd. Waarom zijn er toch zoovele ouders, die machteloos tegenover hun kinderen staan en alles minstens drie maal kunnen zeggen, voordat zij gehoor zaamd worden, soms zelfs nog een tarten de houding aannemen, zooals Jan, die zich een plaats op een tak heeft veroverd en er niet aan denkt naar beneden te komen. De schuld van dit alles is echter bij de ouders te zoeken, die te veel woorden ge bruiken en nimmer handelend optreden. Een kind moet van zijn prilste jeugd af leeren, wat gehoorzamen is en dat op het niet voldoen aan een opdracht straf volgt. „Jan, doe de deur dicht!" Het kind houdt zich doof, loopt verder, zonder de deur te sluiten. Moeder of vader staan op om het te doen enbegaan een groote fout. Niet zelf iets doen, omdat het kind een bevel niet nakomt, neen, de jongen of het meisje moet terugkomen om te doen wat ge zegd is. Een kind merkt zoo heel gauw of de quders voet bij 6tuk houden of alles slechts bij dreigementen en woorden blijft. Zon der straf is opvoeden niet altijd mogelijk,' hetgeen niet beteekent, dat een kind ge slagen moet worden, indien hij ongehoor zaam is. Slaan is gebrek aan paedagogische kracht en er zyn middelen genoeg, die heter werken en veel meer indruk maken dan een paar tikken. Wie de opvoeding van het aan zijn toe vertrouwde kind inderdaad ter harte gaat zal niet twijfelen, doch ja en neen blijven van kracht, tenzij zich een enkele maal het geval voordat, dat blijkt dat ouders onge lijk hebben, dan kunnen zij dit erkennen zonder zich zelf te kort te doen. Laten de vele ouders en vooral moe» ders toonen zich vaak te toegeefelijk hierover eens nadenken! Bij de versiering der wanden zal men overeenstemming moeten weten te vinden met de plaatsing der meubels om een har» monisch effect te krijgen. De meeste menschen begaan de fout om schilderijen te hoog op te hangen. Ooghoogi te, soms zelfs onder ooghoogte is de besta verhouding van schilderij tot menschen. De zithoek, die de schets aangeeft, maakt deel uit van een eet-zitkamer en de oplos sing hiervoor is wel zeer gelukkig gevon den. Men ziet hoe boven den bank, die aan beide kanten van den muur is geplaatst, de schilderijen zeer laag hangen. Losse kastjes voor de berging van en kele boeken en een theemeubel vullen den hoek aan. Instructies voor zelf maken der kleeding door mevrouw M. Ysbrandts-Verhaag, leerares. I. Hoe wij een begin maken. „Is het werkelijk zoo moeilijk de klee ding voor zichzelf en voor de kinderen te maken?'' Deze vraag, dames, heb ik mij zelf dikwijls gesteld, als ik vriendin nen en kennissen met een schouderopha len hoorde zeggen: „Och, ik heb 't nooit geleerd en nu heb ik geen zin meer om een cursus te gaan volgen". Dit stand punt, hoe begrijpelijk het oogenschijnlijk ook aandoet, is volslagen verkeerd. Ik weet heel wel, dat het ontwerpen van zelfs een eenvoudig kinderjurkje den meesten niet goed afgaat. Maar ook hier staan de zaken zóó, dat de vakmenschen uw kleeding ontwerpen, naar welk ont werp u met geringe moeite het kleeding- stuk kunt maken. Om zonder eenig ander hulpmiddel dan b.v. een afbeelding uit een modeplaat, een japon te maken, is voor de meesten on doenlijk, juist omdat zij geen vakoplei ding hebben gehad. Voor hen echter be staan andere hulpmiddelen, waarvan het meest eenvoudige het patroon is, dat men bijna overal kan krijgen. Zonder twijfel moet men ook hier niet lukraak koopen, maar zich slechts wenden tot firma's, wel ke op dit gebied over jarenlange ervaring beschikken. Welke maat hebt u? De patroon, welke men in den handel koopt, zijn uiteraard confectiepatronen. Dit behoeft geen bezwaar te zijn, daar met veel gemak wijzigingen zijn aan te brengen doch daarover later. Vele dames weten niet welke confectie maat zij hebben. Ik zal dit aan de hand van onderstaande tabel duidelijk maken. Om de confectiemaat te bepalen is het voldoende, dat men de bovenwijdte en de heupwijdte meet. De bovenwijdte meet men onder de oksels, dus niet over het breedste deel van de buste. De heupwüdfc» wordt gemeten 20 c.M. onder de taille. Men diene verder te weten, dat boven zoowel als heupwijdte den geheelen om trek van het lichaam op de bovengenoem de plaatsen omvat, echter glad om het lichaam gemeten. Hier volgt dan de tabel; achter de ge noemde maten kan men de correspondee- rende boven- en heupwydte lezen. De normale lengte van kinderkleeding op bepaalde leeftijden volgt hieronder: Leeftijd 2 jaar 4 jaar 6 jaar 8 jaar 10 jaar 12 jaar Lengte 48 c.M. 60 c.M. 70 c.M. 80 c.M. 87 c.M. 100 c.M. Het is dus gemakkelijk genoeg om zelf de maat te nemen. Heeft men deze vastge steld, dan bestelt men eerst het patroon, dus niet, zooals velen doen, eerst de stof koopen. Het is immers, zonder dat men het patroon heeft, niet zoo gemakkelijk uit te maken, hoeveel meter stof men noodig heeft. to Maten 40 42 44 46 48 50 52 54 Voor kinderkleeding kan men de lengte van het kleedingstuk dan wel den leeftijd opgeven. Bovenw. 82 c.M. Heupw. 93 c.M. 96 104 112 116 w 124 130 138 m In het volgend artikel zal ik de benoo- digde hoeveelheid stof behandelen en mij nu nog alleen even bezighouden met de hierbij afgebeelde keurige modellen. Model A 110. kan voor sommige dames, die gezet zijn, een uitkomst zijn. Immers: men meent veelal, dat gezette dames geen bolero kunnen dragen. Die veronderstelling is geheel onjuist, zooals A 110 afdoende aan toont. Men moet er alleen maar voor Zor gen, dat de bolero tot even over de taille reikt. Dat is het heele geheim! Deze ja« pon heeft allerlei factoren, die buitenger woon afkleedend werken, zoo onder meei de zesbaansrok, welke niet te kort is ei) slechts weinig klokt. Voor deze japon heeft men 3 M. sto{ van 1 M. breedte noodig. Knippatronen zijn aan onderstaand adres verkrijgbaar in de maten 46. 48, 51 en 52. Model A 102 is voor jongedames. Hoe leuk en vlot doel dit japonnetje aan,, onverschillig of meif het van effen of bedrukte zijde dan wel van linnen maakt. De ingehaalde zijstuk^ ken en het glad, spits toeloopend midden* stuk maakt het figuurtje van het jonge» meisje maar ook van.... de jonge vrouv^ slank. En slank willen wij immers allen zijn! Men heeft voor dit model noodig 3 M 6tof van 90 c.M. breed. Knippatronen iï de maten 38, 40, 42 en 44. Patronen van deze modellen zijn in de aangegeven maten verkrijgbaar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36 Den Haag, giro 203203. De prijs bedraag! per patroon 0.30 plus 0.05 voor porto eij omzetbelasting. Bij bestelling het veri schuldigde bedrag in postzegels insluite^ of overmaken per giro of per postwissel A.u.b. duidelijk nummer van het mode) en de maat, alsmede volledig adres ver» melden. Dames, knip het hier gepubliceerd^ artikel van mevrouw M. Ysbrandts-^ Verhaag uit. U hebt dan straks een eom plete handleiding voor het zelf make4 van uw kleeding.

Soester Courant | 1939 | | pagina 2