I e Internationale toestand IN DE AFGELOOPEN WEEK Deze week IN NEDERLAND C "X De Wereld IN KAART Het Portret VAN DE WEEK vJ en andere Chineesche verdrags- havens zouden in iedere andere pe riode eerstens niet gewaagd zijn; in dien zij echter toch gewaagd zouden Eijn, zouden tweedens zonder eenige pauze vuur en zwaard op de provo cateurs neergedaald zijn. De tijden zijn veranderd. Niet slechts wordt de beslissing, wat er gedaan moet wor den, zoo lang mogelijk uitgesteld; bovendien kan men niet eens zeggen, dat dit onjuist is; men kan het aar zelen, het zoeken naar uitwegen niet eens critiseeren. Betrekkelijk duidelijk zouden de wegen ilechts zijn, wanneer de Vereenigde Staten besloten deze kwestie, hoewel het uiterlijk slechts tusschen Engeland en Japan gaat, als een proefonderneming in den geheelen strijd tusschen de verdedigende en de aan vallende staten te beschouwen; en wan neer zij op dezen grond het plan zouden opvatten, zich met het direct aangevallen Engeland zoo te solidariseeren, als Frank rijk het zonder twijfel zal doen. In dit geval ware Japan alleen met economische middelen doodelijk te treffen namelijk met het afbreken van alle handels- en ver- keersbetrekkingen. Want Japan betrekt uit Amerika, Engeland en Frankrijk ongeveer 65 van zijn invoer (waarvan precies de helft uit Amerika), terwijl het omgekeerd in deze drie rijken ongeveer 50 van zijn uitvoer afzet. Het afbreken van deze be trekkingen zou echter ook voor de drie democratieën een gevoelig iets zijn, voor Amerika b.v. zou het het verlies van den grootsten katoenafnemer beteekenen, voor Australië het verlies van een reusachtigen wolkooper; omgekeerd voor vele leden van het empire, b.v. Britsch-Indië, het uit blijven van de goedkoope Japansche massa-artikelen in het bijzonder de tex- De brug bjj Dordt geopend. Een belangrijke schakel in de verbinding tusschen Noord en Zuid, meer in het bij zonder tusschen Zuid-Holland en Noord- Brabant is Zaterdag feestelijk in gebruik gesteld; de brug bij Dordrecht, die het Zwijndrechtsche veer, het uit den tijd ge raakte verbindingsmiddel, dat den stroom van auto's, karren en fietsen op drukke dagen nauwelijks meer verwerken kon, overbodig maakt. Een goede en snelle verbinding tusschen Noord en Zuid is hier mede verkregen, want niet alleen dat het verkeer thans ongehinderd Dordrecht kan passeeren, doch ook is de nieuwe weg naar de brug toe aanmerkelijk beter dan de oude weg naar het veer. En ten slotte is er het niet te onderschatten financieele voordeel voor de tallooze weggebruikers op deze drukke route tusschen Noord en Zuid. Niet langer behoeven de automobilisten hun gulden te offeren om overgezet te worden en hoewel Dordrecht hierdoor natuurlijk een belangrijke bron van inkomsten zal missen, verwacht men anderzijds, dat thans de voordeelen van de gunstige centrale ligging dezer stad aan tal van goede land en waterwegen beter tot hun recht zullen komen en handel en industrie zullen doen opbloeien. De Kinderbijslagwet aangenomen. Met groote meerderheid heeft de Tweede Kamer nagenoeg ongewijzigd de Kinder bijslagwet van minister Romme aange nomen. De geheele R.K. fractie steunde het ontwerp en slechts de Liberalen, de Vrij- tinnig-Demoraten, de N.S.B. en de Staatk. Gereformeerden, alsmede enkele leden der Sociaal-Democratische, Anti-Revolution- naire en Christel. Hist. fractie stemden tegen. Van alle ingediende amendementen WIST U DAT Tientsin niet slechts een strategisch punt van beteekenis is, maar gelijk tijdig een van de hoofdkwartieren van den ideëelen Chineeschen tegen stand; dat men in de stad en haar omgeving niet minder dan 2200 mid delbare en lagere scholen vindt, als mede de universiteit Nankai, die sinds twintig jaren de meest op den voorgrond tredende leiders van het Chineesche nationalisme levert; dat de studenten van deze universiteit, van den beroemden Chineeschen paedagoog Tsjang Po-ling, zich als eén man achter maarschalk Tsjiang Kai-sjek gesteld hebben en een pas sieven tegenstand aan de Japansche bezetting bieden; dat ook de pers van Tientsin, waartoe vooral de Ta- Koeng-Pao, de oudste courant ter wereld haar eerste nummer ver scheen in het jaar 900 van onze jaar telling! en de in de Engelsche taal verschijnende International United Press behooren, van haar anti-Japan- sche gezindheid geen geheim maakt, hetgeen natuurlijk den toorn der Japanners heeft opgewekt tielproducten. Voor al deze rijken ware dit intusschen slechts een schade, zij het ook een zeer groote. Voor Japan echter ware het vernietigend; het zou practisch geen mogelijkheid meer hebben, zich van voldoendelevensmiddelen en grondstoffen te voorzien. Natuurlijk bestaat het gevaar, dat een zoo moordende slag met oorlog beantwoord wordt. Maar ook dit gevaar is vermoede lijk niet zoo groot, wanneer Amerika van de partij is. Japan, dat reeds een zwaren strijd met China voert, eou het nauwelijks wagen, aan een militaire totale blokkade onderworpen te worden; het zou nauwe lijks wagen, het risico van een zeeslag te loopen, die, hoe zij ook zou afloopen, de verbindingslijnen der legers in China wel haast geheel zou afsnijden en een van de meest gigantische debacles der geschiede nis bijna zeker zou maken. Zoo, indien de deelneming van Amerika vaststaat. In dit geval bestaat er geen twijfel over de te volgen wegen. Maar zonder de Amerikaan- sche maritieme en economische macht? Dan staat men voor het een of het ander, waarvan zooals het na vele gemaakte fouten nu eenmaal gaat het een al even weinig succes als het ander belooft. Wordt er iets gedaan, dan is dat, om der wille slechts van waarschijnlijk onhoudbare po sities, een versplintering van krachten, waaraan in Europa dringender behoefte is. Wordt er niets gedaan, dan is dat een voorbeeld van zwakte, dat ook in Europa nieuwe gevolgen dreigt te hebben. Dit alles moet hij, die zich wellicht over Engelands aarzelende houding verbaast, zich voor oogen houden. Zonder den steun van Washington is Londen op het oogen- blik in het Verre Oosten welhaast machte loos. En niets wijst er nog op, dat het Amerikaansche volk bereid is dezen steun tot in de laatste consequenties, d.i. oorlog- wist er slechts één het leven af te bren gen en dit betrof nog slechts een wijziging in het systeem der uitvoeringsorganen. Eerste Kamer keurt het W.A.P. goed. In de Eerste Kamer vond de behande ling plaats van minister Van Buurens wets ontwerp tot vervoer van personen met motorrijtuigen, dat volgens de verdediging van den minister een soepele regeling waarborgt, waarbij het belang van coöpe raties voor vervoer in acht genomen zal worden. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Verder hield de Senaat zich bezig met het wetsontwerp tot wijziging en verhoo ging van het vijfde hoofdstuk der rijksbe- grooting voor 1939, d.i. het w.o. tot stich ting van een centraal vluchtelingenkamp; het werd met 26 tegen 14 stemmen aange nomen. Ter weerlegging van de geopperde bezwaren betoogde minister Van Boeyen nog, dat de kosten van 400 per persoon niet te hoog zijn; immers moeten hiervoor scholen, werkplaatsen, enz. worden ge bouwd, zoodat de vergelijking met de kos ten van levensonderhoud van een arbei dersgezin niet opgaat. Aanvankelijk was gedacht aan een kamp voor 2ou0 personen. Dit aantal is inmiddels reeds toegenomen en het stijgt nog voortdurend. Als dus een kamp voor 2500 personen wordt opgezet, want voor dit aantal worden slechts de be- noodigde gelden aangevraagd, dan zal het noodig zijn een selectie toe te passen. De Prinselijke Familie in Zeeland. In Zeeland heerschte deze week feest stemming. Het Prinselijk gezin bracht met het jacht „Piet Hein" een bezoek aan deze provincie, dat, zooals nergens meer dan in Zeeland gebruikelijk is, tot een enthou siaste betuiging van trouw en gehechtheid aan ons Vorstenhuis aanleiding heeft ge geven. Daverend klonk het gejuich en ge jubel langs de boorden van de Schelde en de hooge bezoekers zullen niet in twijfel verkeerd hebben, of zij welkom waren in de provincie der dijken en polders. Vlis- singen, Middelburg en het oude Veere ver heugden zich in het Prinselijk bezoek en overal liepen de huizen leeg en dromden de menschen samen om de beide Prinsessen en den Prins toe te juichen. Het kleine prinsesje stal natuurlijk aller harten en het was slechts noode, dat men de hooge gasten na hun tweedaagsch bezoek weer vertrekken zag. De Amerikaansche reis van ir. Damme. Onze voortvarende directeur van Post, Telefoon en Telegraaf, ir. M. H. Damme, heeft, teruggekeerd van zijn reis naar Noord- en Zuid-Amerika, een en ander medegedeeld over zijn ervaringen. Het hoofddoel van deze reis was een bezoek te brengen aan het vijfjaarlijksche Inter nationale Post Congres, dat ditmaal te Buenos Aires werd gehouden. Door per boot naar en van New York te gaan en de rest per vliegtuig af te doen, kon de heer Damme zonder tijdverlies een bezoek brengen aan Noord- en Zuid-Amerika en daar verschillende onderwerpen bestudee- ren, welke zijn bedrijf raken en die hem persoonlijk interesseeren. Op zijn reis heeft de heer Damme ook een bezoek gebracht aan West-Indië, zoowel aan Suriname als aan Cura^ao. Zijn algemeene indruk hier opgedaan is, dat men in beide gebieds- deelen hard verlangt naar goede verbin dingen met het moederland. Men voelt vooral zeer sterk het gemis aan een directe postverbinding door de lucht. Wat de tele- voeren, te geven, al is dan ook misschien het feit, dat naast de Engelsche ook de Amerikaansche oorlogsschepen geweigerd hebben, op het verlangen van Tokio Swa- tau te verlaten, een eerste voor Groot- Brittanje verheugend teeken. Bitter voor Engeland. Voor Groot-Brittan je, dat zich reeds tegenover zoovele moeilijkheden geplaatst ziet, is het wel zeer bitter, dat de onder handelingen met Moskou zoo weinig voort gang hebben, ondanks de aanwezigheid van Strang in de Sovjet hoofdstad, die daar reeds bijna veertien dagen verblijft. De internationale pers geeft zich alle moeite om uit te visschen, hoe de zaken nu eigenlijk staan en waarom men nog steeds geen resultaat heeft bereikt. Veel succes heeft men daarmee echter niet, want White Hall blijft uitermate schaarsch met zijn informaties. Het eenige wat vast schijnt te staan is, dat de Fransche en Engelsche vertegenwoordigers op Woensdag weer een nieuwe formule voor de oplossing van de moeilijkheedn over de Oostzeestaten hebben voorgesteld en dat Molotow ook deze nieuwe formule weer als onbevredigend van de hand heeft ge wezen, zonder zelf met een tegenvoorstel voor den dag te komen. Wat de formule precies inhield en op welke gronden de Russische regeering haar heeft verworpen, is echter niet bekend. Geruchten zijn er genoeg. De meest ver spreide versie is nog steeds, dat Rusland blijft aandringen op een uitdrukkelijke en automatische garantie van de Oostzee staten, waarbij Engeland en Frankrijk zich zouden verplichten Rusland bij de hand having van den territorialen en politieken status quo in deze gebieden te helpen en dat Engeland zich tegen dit arrangement blijft verzeten, omdat het den Oostzeesta ten gen garantie wil opdringen. Engeland is volkomen bereid de Oostzee staten gezamenlijk met Rusland en Frank rijk zoowel tegen aggressie van buiten als van binnen te verdedigen, maar alleen voorzoover deze staten zichzelf verzetten en de hulp van het drievoudige verbond inroepen. Rusland vreest echter de mogelijkheid, dat de Oostzeestaten in een z.g. bloedelooze annexatie of kouden Anschluss zouden be rusten, in welk geval de Duitsche troepen ongehinderd tot aan de Russische grens zouden kunnen optrekken en verlangt der halve een onvoorwaardelijke drievoudige garantie van den status quo in dit gebied. Dit is volgens de hier meest algemeen geldende meening, de kern van het mee- ningsverschil, dat ook de jongste formu leering nog niet heeft kunnen oplossen. Maar al is dan de Britsch-Fransch-Rus- sische overeenkomst nog niet in kannen en kruiken, toch is Europa dezer dagen weer met een nieuw pact verrijkt: het Fransch-Turksche, dat het reeds eenigen tijd geleden gesloten verdrag tusschen Londen en Ankara tot voorbeeld heeft. Dat de onderhandelingen tusschen Parijs en Ankara wat meer tijd eischten,, vond zijn oorzaak in de Turksche aanspraken op bepaalde deelen van het Fransche man- daatsgebied Syrië, vooral op het Sandsjak van Alexandrette, dat intusschen reeds een jaar geleden met medewerking der Fran- schen tot den onafhankelij ken staat Hatay was geworden. Dit gebied komt nu aan Turkije, dat echter verder van alle aan spraken op Syrisch gebied ^afziet. grafische verbinding betreft, ook hierbij wordt een versnelling wenschelijk geacht, waardoor het mogelijk zal zijn, op alle tijden van het etmaal in telegrafische ver binding te komen. HELGOLAND WORDT ZEEVESTING. Het eiland Helgoland, dat op last van den Duitschen minister van Binnenlandsche Zaken dr. Frick voor het toeristenverkeer is gesloten, wordt op het oogenblik tot een onneembare zeevesting gemaakt, die Bre- men en Hamburg in geval van oorlog zal moeten beschermen tegen de vijandelijke vloot en tevens den toegang tot het Keizer- Wilhelmkanaal moet beveiligen. Het eiland, dat in de tiende eeuw door de Noormannen onder koning Erik werd veroverd, is sinds dien de twistappel van vele zeevarende naties geweest. Van de Noren ging het over aan de Hanze, daarna aan de hertogen van Sleeswijk en de koningen van Denemarken. In 1807 maakte Engeland zich van het rots eiland meester en zeven jaar later, op het Weensche Congres, werd dit eigendoms recht bevestigd. Het wist echter klaarblij kelijk niet, wat met het eiland te beginnen, want in 1890 ruilde het Helgoland tegen het sultanaat Zanzibar, dat op dat oogen blik aan Duitschland behoorde. De onder keizer Wilhelm II aangebrachte verster kingen werden na den wereldoorlog ge slecht en het geschut gedemonteerd. Het eiland werd weer badplaats en later, onder Hitier, werd er zelfs aan gedacht er een soort Germaansch museum van te maken. ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN IN HET VERRE OOSTEN. De Engelsche vloot in het Verre Oosten is betrekkelijk zwak. Zij bestaat op het oogenblik volgens Engelsche opgaven uit 12 kruisers, 1 vliegtuigmoederschip, 14 torpedoboot jagers, een duikbootmoeder schip, 17 duikbooten en 36 „andere vaar tuigen". Tot de andere vaartuigen behoo ren de talrijke rivierkanonneerbooten, die Engeland op de belangrijke stroomen van China onderhoudt. Geheel betrouwbaar zijn deze opgaven niet, want onlangs werd uit Oost-Azië het optreden van den kruiser „Cornwallis" gemeld, een schip, waarvan men aannam, dat het tot Engelands Home Fleet behoorde. Er schijnen dus inderdaad eenige versterkingen gezonden te zijn. Groot kunnen deze echter ten gev'olgé van den toestand in Europa niet zijn. In het bijzonder heeft Engeland geen slagschepen in het Verre Oosten en juist daarom moe ten de daar gestationneerde schepen naar Singapore retireeren, wanneer het ernst wordt. Vandaar ook het verlangen naar de hulp van de Amerikaansche vloot. WIE STEUNEN ROOSEVELT Hoewel de Amerikaansche presidentsver kiezingen pas in 1940 zullen worden ge houden, is thans, 18 maanden tevoren, de verkiezingsveldtocht reeds begonnen. Aan de propagandacampagnes in woord en ge schrift is dan ook reeds te zien, op wie Roosevelt bij de verkiezingen zal kunnen rekenen. In de eerste plaats zijn het na tuurlijk de aanhangers van de New Deal, met den minister van Binnenlandsche Za ken Ickes voorop. Verder zien ook de vele negers in Amerika gaarne een herkiezing van president Roosevelt. Arthur Michell uit Illinois, de eenige neger in het Con gres, en Elder Michaux, een van de in vloedrijkste predikers, laten geen gelegen heid voorbijgaan om hun rasgenooten aan te sporen, op Roosevelt te stemmen. DE PRINS VERJAART. Opnieuw viert Nederland feest. Opnieuw beieren de klokken met een blij geluid en wapperen de vlaggen, van Eysden tot Zout kamp, van Roosendaal tot Den Helder, in steden en dorpen, tot in het kleinste ge hucht, op den 29sten Juni, den geboortedag van Prins Bernhard. Niet alleen eeren wij in hem den gemaal van onze geliefde Prin ses Juliana, den vader van het lieftallige prinsesje Beatrix, die geheel Nederland thans als het ware in levenden lijve op de film heeft kunnen aanschouwen doch ook waardeeren wij in hem den sympathie ken mensch, den sportman, die door zijn ongekunsteldheid, zijn spontaniteit, zijn aangenaam optreden aller harten heeft weten te winnen. Prins Bernhard, door zijn huwelijk Nederlander geworden, is dit niet slechts wettelijk, doch ook in werkelijkheid. Dit bewijst hij door zijn groote belangstelling voor alles, wat ons land en volk, onze handel en industrie, onze scheepvaart, onze sport, ons leger en onze vloot betreft. Hij heeft zich geheel ingeleefd in het Neder- landsche leven. Overal binnen onze gren zen, waar iets van belang voorvalt, is Prins Bernhard aanwezig, geeft hij blijk van zijn levendige interesse. Is het dan wonder dat het Nederlandsche volk hem met gelijke sympathie tegemoet treedt? Iedereen voelt het: hij is een der onzen geworden, niet naar de dorre letter der wet, doch met hart en ziel. Juist dat is het, wat hem tot een zoo beminde, ge waardeerde figuur maakt in ons midden. Prins Bernhard heeft zich bewonderens waardig snel en uitstekend weten aan te passen aan den aard van ons volk, te mid den waarvan hij zich volmaakt gelukkig gevoelt, aan de zijde van een beminde gade en als vader van de kleine Beatrix. De jaren, welke hij in den vreemde heeft doorgebracht, hebben zijn blik ver ruimd, zijn algemeene kennis verrijkt, zijn geest veredeld; zij hebben hem die losheid van beweging verleend, welke hem met één slag populair heeft gemaakt onder het geheele volle. Er zal zich geen wanklank mengen in het feestgedruisch, dat de vie ring van zijn verjaardag begeleidt, zoo zijn wij er van doordrongen, dat hij voor goed en zonder eenige reserve is opgenomen in den schoot van het groote gezin, dat het Nederlandsche volk heet. Het waren zijn groote gaven van hoofd en hart, die Prinses Juliana tot hem heb ben aangetrokken; het zijn diezelfde gaven, welke hem den weg hebben doen vinden naar de harten van alle welgezinde Neder landers. Een ontwikkelden, opgewekten jongeman als Prins Bernhard, met zijn on gedwongen manieren en zijn innemenden glimlach, moest het ook niet moeilijk val len, zich bij ons in te burgeren. Van den eersten dag af, dat hij zijn intrede deed als verloofde van onze populaire Prinses Juliana, was ook zijn populariteit gevestigd. Hij beweegt zich vrij en ongedwongen onder ons. Hij is een gaarne geziene hooge gast en deelnemer bij sport en spel, op het tennisveld, op het water, bij de auto- en paardensport, bij de padvindersbeweging. Prins Bernhard schuwt geen vermoeienis. Een zware, doch tevens dankbare taak heeft hij op de schouders genomen als ge maal van Haar, die geroepen is om na Haar geëerbiedigde moeder de kroon te dragen van Koningin der Nederlanden; en uit alles blijkt, dat Prins Bernhard zich DE LAATSTE „ACHTERDEUREN". China gaat den moeilijksten tijd in zijn oorlog tegen Japan tegemoet. Met Swatau heeft het zijn laatste directe verbinding met de zee verloren. Wel is nog Wens jou in het bezit van Tsjiang Kai-sjek, maar de spoorweg, die deze stad met het Chineesche achterland verbindt, wordt door de Japan ners gecontroleerd. Aldus is het China van Tsjiang Kai-sjek geheel aangewezen op de indirecte verbindingen, d.w.z. verbin dingen, die over Russisch, Engelsch en Fransch gebied loopen. Dit zijn er drie in totaal. Beginnen wij met de Russische route, een autoweg, die van den Trans-Siberi- schen Spoorweg over Oeroemtsji, Hami, Kansoe en Lansjou naar het hart van China leidt. Door tienduizenden Chineesche koe lies is deze weg in de laatste maanden aan zienlijk verbeterd en hierover biedt de Sovjet-Unie zijn steun aan China. Een al te groote voorstelling schijnt men zich intus schen van dezen steun niet te mogen ma ken. Betrouwbare berichten zeggen, dat deze hulp zich beperkt tot de levering van vliegtuigen en de zending van een aantal PRINS BERNHARD. Prins Bernhard jarigDat is een feest, dat heel ons volk met een gevoel van dankbaarheid medeviert. De taak, die de Prins der Nederlan den in onzen staat heeft te vervullen, is een verre van eenvoudige. En wie dan ook ziet met hoeveel bekwaam heid, gepaard aan een buitengewone beminnelijkheid, onze nog zoo jeug dige Prins Bernhard zich daarvan kwijt, kan een gevoel van bewonde ring niet onderdrukken. En niet slechts als Prins bewon deren wij hem, meer nog heeft hij onze liefde gewonnen als mensch en vader. Hoe hebben wij ons verheugd bij het aanschouwen van het filmpje „De eerste schreden van ons Prin sesje", opgenomen door een trotsch vader. Dat heel de opbrengst daarvan aan de soldaten aan onze grenzen ten goede komt, getuigt van den grooteD socialen zin van onzen Prins. Prins Bernhard jarig! Voorwaar, dat is een werkelijk feest zijn taak en zijn plaats ten volle is bewust De positie van den Prinsgemaal behoori niet tot de gemakkelijkste in het dagelijk- sche leven; des te grooter is daarom dt verdienste van Prins Bernhard, de moei lijke kunst te hebben verstaan om alle klippen te omzeilen, eenvoudig door zich te geven zooals hij is ongekunsteld en op recht. Reeds om deze hoedanigheden alleec draagt het geheele Nederlandsche volk hem een goed hart toe; en de gelukwenschen, die wij hem en het Koninklijke Huis bren gen op 29 Juni, zijn hartelijk en welge meend. Russische specialisten. Veel belangrijkei moet dan ook de indirecte steun worden geacht, dien Rusland biedt, door voortdu rend aan de grens van Mantsjoekwo eet groote legermacht geconcentreerd te hou den, waardoor de Japanners het Kwan- toengleger niet voor den strijd in Chini kunnen gebruiken. Van zeer veel belang is voor Tsjiang Kal sjek de autoweg van Britsch-Burma naai Yoennanfoe in Zuid-China. In enkel» maanden tijds is deze schitterende wej door tienduizenden Chineesche koelies aan gelegd en daarover rolt thans een groo' deel van het wapenmateriaal, dat de Chi neesche generalissimus noodig heeft Bovendien heeft men naast dezen autoweg een spoorweg geprojecteerd. Van verder belang is voor China de spoorweg van de haven Haiphong in Fransch Indo-China naar Yoennanfoe. ter wijl een tweede spoorweg van Hanoi naar Kweiling wordt aangelegd. Ook over dezen spoorweg schijnt wapenmateriaal naar China gezonden te worden, hoewel de Franschen in dit opzicht een gereserveer der houding aannemen dan Engeland. Hoewel dus China nog steeds de oescr.ik- king heeft over drie achterdeuren, waar door het wapens, munitie enz. kan invoe ren, blijft het de vraag, of deze wel m staat zijn aan alle Chineesche behoeften Vê voldoen. In ieder geval zijn zij niet gelijk waardig aan de vroegere directe verbin dingswegen, die vooral door de groote Chi neesche rivieren gevormd worden De onderteekening van het tusschen Frankrijk en Turkije tot stand gekomen pact van bijstand door den Turkschen gezant Suad Davaz. Achter hem Bonnet. TOEVA Stmipafa.t( ^DE.. RUSSISCHE ROUTe BRUIKBAAR VOOR A U TO'S Alma-Ata Oeroemtsj 5 1NKIAN G Paotousjen '/fatsoe KOKO NOR Lansiou T IBET .afê®. Hanko Tsjoenqkinq Wensjou AUTOWEG ENr/v SPOORWEG Y* N aanleg K/'oennanFü Hengsjou I N DIE Calcutta jfc*. i Köna (Sr) SPoorwec IN AANLEG Hanoit* j spoorweg^ DOOR 'jAPANtianx BEZET GEBIED flijte'I

Soester Courant | 1939 | | pagina 4