Onze kinderen in. den Zomer Problemen voor vacantiegangers MO JE-GRILLEN UIT HET KEUKENRIJK MET SCHAAR, NAALD EN DRAAD Instructie» voor het zelf maken der kleeding De benoodigde stof fi.J, Hel kleedingvraagstuk der dochters neemt de moeders steeds, zeer in beslag, onverschillig of zij nog klein of reeds wat ouder zijn. Reeds het uitzoeken der stoffen is een. genoegen, want de bonte kleurige weefsels, doen het oog aangenaam aan. Van niet te onderschatten belang is, dat de prijzen der katoentjes zeer laag gesteld zijn en men voor een luttel bedrag reeds een aardig jurkje heeft. Voor de kleintjes *Ün er menigmaal, couponnetjes, die juist groot genoeg zijn voor een jurk of voor een rok en een bovenstuk van andere stof. Men kan dikwijls op zeer geschikte wijze tweeërlei stof combineeren. Vrijwel de meeste katoenen stoffen zijn kleurecht, kunnen goed gewasschen worden en zijn tegen de inwerking van de zon bestand. Wit katoen, linnen en piqué werken voor al koel op warme zomerdagen, doch men kiet ook aardige katoentjes o.a. van wit met roode moesen, die zoo alleraardigst kleeden. Voor de kleintjes zijn hangertjes met een batisten blouse steeds zeer geschikt, terwijl de. grooteren. Diral modellen kun nen dragen b.v. gladde lijfjes met ruime kokjes. Luchtig voor warme dagen zijn de open gewerkte weefsels in Engelsch borduur- {el. Hoe eenvoudiger kinderjurken zijn, hoe Seer de charme die van de jeugd uit gaat, t haar recht komt. Jurken met passen tei ingehaald hangertje kleeden steeds zeer Japonnen voor a.s. moeders moeten aan verschillende eischen voldoen. In de eer ste plaats zullen zij van weinig opvallende weefsels gemaakt dienen te worden en zal «le coupe zoo gekozen dienen te worden, dat een lijn verkregen wordt, die zooveel Inogelijk opkleedt. r Een recht model mantel, zooals de schets jfnks te zien geeft, is zeer practisch, om dat de zij plooien voor zoover noodig uitge laten kunnen worden. Sluiting met haken en. oog en. De japon is zeer eenvoudig en bedoeld om voor de morgenuren, van bedrukt ka toen gemaakt te worden, b.v. met een schuif met band, zoodat verwijding mogelijk is. Op effen japonnen, die op dezelfde wijze ge maakt kunnen worden, zullen garnituren gedragen kunnen worden, zooals rechts aangegeven zijn en die in de lengte wer ken. NASI GORENG. 500 gr. Rijst, 300 gr. vleeschresten, 50 gr. ham, 2 eieren, 1 flinke ui, zout, delfrito, aam bal, kroepoek. We zorgen voor een flinke hoeveelheid rijst b.v. een pond en koken deze zoo droog mogelijk, liefst 's morgens al, omdat de rijst geheel en al koud moet zijn. De rijst wordt herhaaldelijk gewasschen, soodat het aanhangende meel geheel ver wijderd is en daarna opgezet met twee maal zooveel water en wat zout. Geduren de een uur op een heel klein pitje in een goed gesloten pan gaar stoomen en koud laten worden. In een platte ijzeren pan wordt delfrite verwarmd en hierin de zeer fijngesnipper de ui licht geel gefruit, een mespunt sam bal oelek bijvoegen en het fijngehakte vleesch, daarna een gedeelte van de rijst. Is de rijst verwarmd, dan doen we er weer wat bij, totdat al de rijst in de pan is, en wij de massa nog wat laten, bakken, steeds om en om scheppen met een ijzeren spa tel of pannekoekmes, daarna wordt de rijst beschaafd, terwijl de ruimte onder de pas ingehaald of gesmockt kan worden. Vierkant uitgesneden en ronde halsjes worden met opgestikte biezen en kleine kraagjes afgewerkt. Pofmouwtjes kleeden steeds vlot en worden met een rechte band of met een schuif afgewerkt. Kraagjes met afgeronde hoeken worden meestal met een platte strik afgewerkt, terwijl knoopen menigmaal de eenige garneering uitmaken van een jurk. Voor jongens zijn donkere linnen broe ken met katoenen blouses zeer geschikt. Een aardig pakje geeft de schets, bestaan de uit een donkerblauw linnen broek en hlauw-wit gestreepte blouse. De jurk links is aan de Diral ontleend, doch in eenigszins gewijzigd model en ge maakt van wit katoen met roode stippen. In de vierkante halsuitsnijding is een wit batist plastion, waarvan ook het onderge deelte van de pofmouwtjes is gemaakt. Gebloemde kunstzijde is voor de jurk van het grootere meisje gedacht Smock- werk aan hals en op taillehoogte. Halsaf werking met wit batist. Bovenaan rechts een jurk van gestreepte stof met garnee ring van wit piqué aan ceintuur, mouwen en kraag. Rechts een jurk van geruite waschstof met dichtgeknoopt Lijfje en ge plooid rokje. Tenslotte vestigen wij nog de aandacht op de laatste jurk, die eveneens van katoen of andere waschstof is gemaakt en een wijd klokkend rokje te zien geeft. GRETA VAN HALDEREN. in een verwarmde schaal ge daan en bedekt met plakjes ham en de aan reepjes gesne den omelet, die wij gebakken hebben van de losgeklopte eieren en een paar lepels wa ter. We geven hierbij kroe poek, die we in goed warme delfrite bakken, daarna be strooiden met fijn zout. EVENNEELTJES. 2 eieren en het gewicht hiervan aan licht basterd suiker, zelfrijzend bakmeel, boter, geraspte citroenschil, fleschje vruchten saus. We kunnen ongeveer rekenen, dat een middelmatig ei vijftig gram weegt en ne men dus 100 ongeveer 1 theekopje sui ker, 100 gram bakmeel en 100 gram ba- ter, waarna we de boter eerst in een ver warmde pan doen en daarna zoolang roeren met de suiker totdat een roomige massa ontstaat, waarbij de schuimig geklopte eierdooiers worden gevoegd en lepelsge- wijze het gezeefde bakmeel en de geraspte citroen. Kleine beboterde vormpjes worden voor 3/4 gevuld met het deeg en 20 min. in een middelmatig warmen oven gebak ken, daarna gestort, opgediend met jam- saus, die we maken van twee flinke lepels jam, die verdund worden met heet water. Over elk gebakje wordt een weinig saus gegoten. Heel goed kan men ook fleschjea saus gebruiken. Nu is de zomer gekomen en daarmede ook de vacantietijd, die voor de huisvrouw en moeder allerlei zorgen en beslommerin gen meebrengt In de eerste plaats moet er een antwoord gevonden worden op de vraag: waar zullen wij dit jaar heengaan? En dan doen zich allerlei mogelijkheden voor: naar een badplaats of naar de ber gen dat is wel het eerste wat uitgemaakt moet worden. Want het maakt een groot verschil of we naar zee of in de berglucht onze vacantie doorbrengen. Menige dokter zal juist voor ons bewoners van het lage land voor afwisseling de berglucht aan raden, want om het volle profijt van zijn vacantie te hebben, is niets zoo goed, voor al voor kinderen, als verandering van kli maat. Het verschil in klimaat, dat een va cantie in het hooggebergte zoo bijzonder verkwikkend doet zijn, bestaat hoofdzake lijk in de droge, ijle en daardoor zoo bij zonder opwekkende berglucht en in de in tensiteit van de zonnestraling, die door geen vochtigheid in de lucht wordt belem merd. Toch is het voor ons, die aan de zwa re lucht van het laagland gewend zijn, en vooral voor vrouwen en kinderen, dikwijls beter de vacantie niet op al te groote hoog te door te brengen en zeker niet in plaat sen, die niet volkomen tegen den ook des zomers dikwijls nog zeer scherpen berg wind beschut zijn. Op zulk een geschikte hoogte, namelijk op 1300 Meter, ligt in de Waadtlandsche Alpen een hoogvlakte, die door de in een halven cirkel er omheen gelegen bergen volkomen tegen den Noorden- en Oosten wind beschut is, terwijl van verder weg, van de Zuid-Westelijke bergketens van Wallis en Savoye eigenlijk alleen maar de warme föhn wind komt. Hier liggen temidden van met bloemen hezaaide weiden, doorsneden van als zil ver glanzende beekjes en omzoomd door geurende, groene dennenbosschen boven het stadje Ollon, de badplaatsjes Villars, Checières en Arveyea, waarbij dan nog het veel hooger gelegen Bretaye komt, dat slechts met een tandradbaan is te berei ken en met zijn drie meren een geliefd- koosd doel voor uitstapjes i& Van hieruit kunnen ook tal van klim- tochten gemaakt worden, zoowel door be ginnelingen als door meer gevorderde hoog- toeristen. Dat het plateu zoo* volkomen af gesloten is, maakt de drie andere plaatsen bij uitstek geschikt als vacantieverblijf voor hen, die rust en ontspanning zoeken en flinke wandelingen willen maken zon der al te veel geklim. Van den rand van de hoogvlakte heeft men een telkens wis- seïéfid uitzicht over het Rhöne-dal. Zoo heeft men bijvoorbeeld al na een halfuur tje wandelen van Chesières een schitterend uitzicht over het meer van Genève. En niet langer behoeft men van Villares uit te wandelen, om den hoogsten berg van Euro pa, den Mont Blanc, in het oog te krij gen. Op twee uur gaans afstand ligt in Pont de Nant de Alpentuin van de Univer siteit van Lausanne met vier a vijf dui zend bergplanten, die van alle bergen ter wereld hier bijeengebracht zijn. De zeld zaamste exemplaren van bergflora ont plooien hier al hun kleur en. pracht. Behalve wandelen, voor de meeste men- schen nog altijd de gezondste sport, kan men in déze drie plaatsen natuurlijk ook andere takken van sport beoefenen, die in het bijzonder voor vrouwen geschikt Galfiport in VillarsChesières. zijn, namelijk tennis, zwemmen en golf. Er is een reusachtig openlucht zwembad. En dat in deze drie plaatsen die door hun lig ging eigenlijk één groote badplaats vor men, ook ruimschoots voor ontspanning en vermaak gezorgd is, spreekt wel vanzelf. Hun wereldvermaardheid hebben deze plaatsen echter hoofdzakelijk te danken aan de 25 kindertehuizen en opvoedings instituten, die voor gezonden, zoowel als herstellende kinderen een waar paradijs zijn. En geen vrouw moet dan ook verzui men deze wat verder afgelegen tehuizen te bezoeken, want de vroolijkheid die er heerseht, zal zeker ook aanstekelijk op haar werken en blijheid en vroolijkheid is toch wel het beste, wat men van zijn vacantie verlangen kan., Verlichting van het Tuin- of Balconzitje Het aanbrengen van een goede verlich ting boven het tuin- of balconzitje is niet zoo'n gemakkelijke opdracht als men wel denkt. Maar al te gaarne zal men de heerlijke zomeravonden buiten doorbrengen, hetzij lezende of handwerkende. Een practisch e lamp met driehoek van latwerk geeft deze schets te zien en het geheel, dat men met klimplanten of Oost- Indische kers begroeien laat, werkt zeer decoratief. Men bevestigd een verticale lat tegen den muur en hiertegen wordt het latwerk in driehoeksvorm aangespijkerd. De bovenlat steekt iets uit en hieraan komt de lamp in den vorm van een lantaarn te hangen. De teekening geeft op duidelijke wijze weerr hoe» een en ander gemaakt is, ter wijl de fantasie van knutselende huisvaders het geheel nog uitbouwen kan. De bak, waarin potten met bloeiende planten ge plaatst zijn kan ook met aarde gevuld wor den, waarin men eenjaarlijksche plantjes zet, b.v. afrikaantjes, leeuwenbekjes o.a. Twee stevige planken in driehoeksvorm worden aan beide kanten tegen den muur genageld. Het houtwerk zal in witte of roode lak- verf geverfd dienen te worden, om te voor komen, dat het hout teveel aan weersin vloeden wordt bloot gesteld. Indien men' het werk op de gemakkelijkste wijze wil uitvoeren, zal men de latten op de ge« wensche lengte en breedte bij den timmer man kunnen bestellen. Wat de verlichting betreft, zal men een glazen lantaarn of een ballon van melkglas kunnen nemen, door MEVROUW M. YSBRANDTS—VERHAAG, LEERARES. H. De vorige week hebben wij geleerd, welke maat wij moeten opgeven als wij een patroon aanschaffen. Ik neem aan, dat nameten, hoeveel stof van 90 c.M. breed u noodig hebt. Meestal gaat er naast het lijfje vóór 1 mouw uit; naast het lijfje achter ook 1 mouw. Eerst leggen wij zooveel stof dub bel als wij voor het lijfje noodig hebben en de reep stof, welke overblijft, gebrui ken wij dan voor mouw. Ik leg er den nadruk op, dat middenvoor en middenachter van het lijfje evenals de midden vouw van den mouw altijd recht van draad moeten liggen. Voor den eenvoudigen rechten rok hebben wij tweemaal de hoogte noodig. Voor een nor maal figuur is 1.80 M. rok wijdte immers wel voldoende. uw keus was gevallen op een eenvoudig doch afkleedend model en dat het pa troon daarvan in uw bezit is. Nu komt een onderdeel, dames, waar aan veel aandacht moet worden besteed, n.1, het uitrekenen van de hoeveelheid stof. Immers: koopen wij teveel, dan ver spillen wij geld; koopen wij te weinig, dan komen wij voor moeilijkheden te staan bij het knippen. Er zijn verschillende stofbreedten in den handel. De meest gangbare is 90 c.M. Op een groote tafel of op den grond tee kenen wij de breedte 90 c.M. af. Het pa troon vouwen wij uiteen en schuiven het op het afgeteekende gedeelte zooveel mo gelijk in elkaar. U kunt nu gemakkelijk Voor een eenvoudige jurk met klokrolc is stof van 1.30 M. breedte zeer geschikt. Naast het lijfje vóór en achter kunnen de mouwen geknipt worden. Voor den rok hebben wij tweemaal de hoogte Jioedig, dus deze wordt 2.60 M. wijd. Wil men plooien in den rok, dan hebben wij dezelfde hoeveelheid stof noodig. Da rok kan dan verwijd worden met de stof- reepen, welke naast het lijfje zijn over* gebleven. Ik hoop, dat u allen ook dit hebt begre pen. Heel moeilijk is het niet; men moet alleen goed uitkijken en alles nauwkeurig berekenen. Heeft men het één keer goed gedaan, dan leveren de volgende keeren geen moeilijkheden op. Ik ga u nu nog even bezig houden met de afgebeelde aardige kinderkleeding. Modellen T 6698, T 6699 en T 67WK Wat een snoezige jurkjes, zal menige Moeder uitroepen. En in haar gedachten ziet zij haar lieve kleine meid al parman tig stappen in haar nieuwe jurkje. Er zijn tegenwoordig zooveel leuke stofjes voor kinderjurkjes te krijgen en anders hebt u nog wel een japon, welke u toch niet meer draagt, die u vermaken kunt tot een van deze vlotte jurkjes. Bij T 6698 wordt een patroontje voor bijpassend broekje geleverd. Men heeft noodig 1,75 M. stof van 90 breedte. Voor T 6699 is noodig 1.30 M. stof van 90 breed; voor T 6700 1.75 M. van 90 breed. De patronen van deze jurkjes zijn ver« krijgbaar voor den leeftijd van 2»4 jaar. Patronen van deze modellen. zijn in de aangegeven maten verkrijgbaar bij Het Practische Modeblad, Postbus 36, Den Haag, giro 203203. De prijs bedraagt per patroon 0.30 plus 0.05 voor porto en omzetbelasting. Bij bestelling het ver schuldigde bedrag in postzegels insluiten of overmaken per giro of per postwissel. A.u.b. duidelijk nummer vanhet model en de maat, alsmede volledig adres ver- mélden. Dames, knip het hier gepubliceerde artikel van mevrouw M. Yshrandts— Verhaag uit. U hebt dan straks een com plete handleiding voor het zelf maken van uw kleeding.

Soester Courant | 1939 | | pagina 6