fiSF,® De Internationale toestand Deze week Het Portret y De Wereld \s,e1 I 1 "V duitschlKnd, kattowitzJ O .P'OLElX O *0$WIEHCIM O kolenmunengebieden IN DE AFGELOOPEN WEEK Nadat men in Moskou reeds drie en een halve maand onderhandelt, schijnt men zich nu toch gereed te maken voor de eindspurt, die de partners ten slotte aan het ge- wensehte doel, een bijstandspact van drie, zal brengen. Volgens bet nieuw ste achtste ontwerp is dit pact zoo gedacht, dat Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie elkaar weder- zijdsche hulp beloven, wanneer een van deze drie mogendheden tegen een „Duitsche expansie" wenscht op te treden. Voor Engeland en Frankrijk is daarbij bet belangrijke, dat de Sovjet-Unie zich inderdaad tot militaire hulp door het rechtsgeldige instrument van een verdrag verplicht. Natuurlijk laat Moskou zich zelf een zoo gereduceerd pact, dat naar beweerd wordt niet meer zou voorzien in een garantie voor de Baltische Staten, zeer hoog betalen. De betaling bestaat daarin, dat Engeland en Frankrijk de Baltische Staten, die zich immers tegen ^dere onge vraagde hulp verzetten, in zooverre aan de Sovjet-Unie uitleveren, dat aan deze groote mogendheid de vrije hand tegen over de genoemde landen gelaten wordt. Begrijpen wij de verschillende berichten goed, dan zal Moskou zelfs nog de hulp van Engeland en Frankrijk krijgen, wan neer het een „bedreiging der Baltische Staten' wenscht te verhinderen. Dit biedt echter aan Moskou de mogelijkheid tot in grijpen in de aangelegenheden van de Baltische staten, iets, waarmede deze lan- IN NEDERLAND Colijn weer Kabinetsformateur. Het derde bedrijf in de Kabinetscrisis is aangevangen. De hoofdfiguur uit het iweede bedrijf, staatsraad Kooien, wien zelen als niet al te militante figuur in het kamp der R.K. Staatspartij een goede kans jp welslagen gaven, heeft zich terugge trokken en ten 'weede male legde H.M. de Koningin de opdracht tot vorming eener regeering in handen van dr. Colijn. Daar mede was de derde fase in het regeering- looze tijdperk, tevens de derde week, inge gaan. Onmiddellijk na de hernieuwde op dracht heeft dr. Colijn een onderhoud gehad met zijn vijf niet-kath. ambtgenooten van 't afgetreden Kabinet, terwijl later nog een bespreking plaats vond lusschen dr. Colijn en den heer Schouten, voorzitter der Anti- Revolutionnaire Tweede Kamerfractie. Ook met den voorzitter der Eerste Kamer, baron De Vos van Steen wijk, heeft de nieuwe formateur nog geconfereerd, ter wijl een dag later nog een bespreking plaats vond tusschen dr. Colijn en den oud- minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. Men vermoedt, dat dr. Colijn thans de oplossing zoekt in samen stelling van een kabinet op breederen grondslag dan uitsluitend met deelneming der rechtsche partijen, dan wel in een zuiver zakenkabinet, een kabinet dus van onpolitieke ministers. De pensioenfondsregeling der Spoorwegen. Het groole tekort op het pensioenfonds der Spoorwegen is indertijd intusschen nl weer ruim een jaar geleden voor de regeertng aanleiding geweest, een commis sie van advies in te stellen, die tot taak kreeg te onderzoeken, welke maatregelen noodig zouden zijn om in dit tekort te voorzien. Deze commissie heeft thans haar rapport uitgebracht en zij beveelt daarin de volgende maatregelen aan: De nieuw iorc Belisha, do Fngelsche Minister van )orlog, met Bonnet bij de parade ter ge- sgenhcid van de Franschc jubileumfeesten. den, die niets liever dan volkomen neu traal willen blijven, wel weinig ingenomen zullen zijn, Ciano's bezoek aan Spanje. Graaf Ciano, Italië's minister van Bui- tenlandsche Zaken heeft een bezoek aan Spanje gebracht. Van vele zijden werd aangenomen, dat van deze ge legenheid zou worden gebruik gemaakt, om het Spanje van Franco nog nader aan de spil te binden dan door Madrid's onder- teekening van het anti-Kominternpact reeds geschied was. Men dacht daarbij natuurlijk in de eerste plaats aan een uit breiding van het Duitsch-Italiaansche militaire accoord tot Spanje. Deze geruch ten moeten echter in ieder geval nog als voorbarig worden beschouwd. In een in terview met den vertegenwoordiger van een groot Portugeesch dagblad heeft gene raal Franco nog eens bevestigd, dat Spanje neutraal wil blijven en wel zoolang zijn gebied, zijn eer en zijn levensbelangen niet worden aangetast. Aan het bezoek van Ciano mocht volgens den generaal geen groote internationale beteelcenis worden toegekend. Dat desondanks de banden tusschen Madrid en Rome nauw zijn, moge blijken uit het feit, dat aan graaf Ciano, die ook het feest van den 18den Juli, den dag waarop voor drie jaren de burgeroorlog uitbrak, meemaakt, groote eerbetuigingen zijn ten deel gevallen en dat Franco een uitnoodiging van Mussolini om in Septem ber naar Rome te komen, heeft aange nomen. Waarschijnlijk zal de Spaansche generalissimus in aan^iiting aan deze reis ook een bezoek aan Hitier brengen. aan te stellen spoorwegambtenaren worden gebracht onder het algemeen burgerlijk pensienfonds; het spoorwegpensioenfonds worde in verband hiermee gesloten. De dekking van het bestaande tekort geschiede door uitkeering aan het spoorwegpensioen fonds van een 50-jarige annuïteit, groot 16.296.000. Deze jaarlijksche uitkeering kan tot 15.598.000 worden verlaagd, in dien de tegenwoordige korting van maxi mum 10 pet. op de daarvoor in aanmerking gebrachte pensioenen wordt gehandhaafd. Zij kan tot 15.607.000 dalen, indien de pensioenen tot een bedrag van 500 van de bedoelde korting worden vrijgesteld en tot 15.644.000, indien de pensioenen tot een bedrag van 800 van de korting wor den vrijgesteld. De staat moet, zoo luidt het advies der commissie, voor de uitkee- ringen aansprakelijk worden gesteld, ter wijl eventueele nieuwe tekorten op gelijke wijze moeten worden gedelgd. Verder heeft de commissie zich nog beziggehouden met de vraag, of het spoorwegpersoneel, wat zijn pensioenaanspraken betreft, in beginsel op een lijn moet worden gesteld met het Rijkspersoneel. In den loop der jaren en vooral sinds de totstandkoming van de Pensioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925 zijn de verschillen tusschen beide groepen geleidelijk aan zoozeer afgenomen, dat spoorweg- en overheidspersoneel, wat de pensioenaanspraken betreft, thans naar het oordeel der commissie practisch vrij wel gelijk te stellen zijn. Vergadering van den Bond van Veehandelaren. In de jaarlijksche algemeene vergade ring van den Nederlandschen Bond van Veehandelaren, welke einde der week te Utrecht werd gehouden, is krachtig gepro testeerd tegen den invoer van vreemd vleesch in ons land, met name uit Dene marken. Er werd echter tegelijk op ge wezen, dat er weinig aan dezen onge- wenschten toestand te doen zal zijn; met het oog op de internationale handelsver dragen heeft men er zich bij neer te leg gen. Over de mond- en klauwzeerbestrij- ding werd een uitgebreide gedachtenwisse- ling gevoerd, waarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken, dat een apart mond- en klauwzeerinstituut zal worden gesticht of dat op zijn minst genomen de bestaande dienst zal worden uitgebreid, daar het serummateriaal in tijden van epidemie on voldoende moet worden geacht, terwijl het serum maar korten tijd bewaard kan blij ven, waardoor het onmogelijk is, een groo- ten voorraad in te slaan. De nood der middenstanders. Uit het jaarverslag van den secretaris van den Kon. Ned. Middenstandsbond blijkt, dat de economische vooruitzichten van den middenstand hier en daar wel is waar iets zijn verbeterd, doch dat de druk van de onzekere internationale verhoudin gen zich nog overal doet gevoelen. De winkelbedrijven lijden onder verminderden kooplust en weinig verbeterde koopkracht. Veel nut heeft de Bond in 1938 echter ge had van het contact met de verschillende departementen. Want door persoonlijke be sprekingen met de betrokken hoofdambte naren konden dikwijls spoedig gunstige re sultaten worden bereikt. De voortdurend in omvang toenemende en steeds ingewik kelder wetgeving doen trouwens van weerszijden de behoefte ontstaan aan rechtstreeksche uitwisseling van gedachten Uitwijzing van buitenlanders uit Zuid-Tirol. Veel opzien heeft de uitwijzing van alle buitenlanders uit het tot Italië behoorende Zuid-Tirol gebaard. Wel is waar is aan dezen maatregel een verklaring van Gay da voorafgegaan, waarin deze zich scherp richtte tegen bepaalde buitenlanders, die in Italië zouden spionneeren, maar in Zuid- Tirol zijn weinig militaire geheimen te verbergen, zoodat de uitwijzing een andere reden moet hebben. Bekend is, dat in Zuid- Tirol vele menschen van Duitschen stam wonen en dat Rome sinds lang tracht dit gebied te „italianiseeren". Met Berlijn schijnt men nu overeengekomen te zijn, dat deze menschen geleidelijk naar het Duitsche Rijk zullen worden overgebracht. De schadevergoeding, die zij ontvangen, zal zeer ruim zijn. Daarbij schijnt men op de nieuwsgierige blikken van buitenlanders geen prijs te stellen. Volgens berichten in de Duitsche pers zijn de Tirolers niet ver plicht naar Duitschland terug te keeren, zooals veelal aangenomen wordt, doch gaat liet hier om een vrijwillige terugkeer naar het oude vaderland. Het staat de heeren Tirolers vrij om desgewenscht in Italië te blijven. Engelsch-Japansche onderhandelingen. De onderhandelingen tusschen de Britten en Japanners over het Tientsin-conflict zijn in vollen gang. De Engelschen bevinden zich daarbij in een moei lijke positie. De Japanners eischen niets minder, dan dat Engeland van zijn steun aan Tsjiang Kai-sjek zal afzien en vooral de Japansche leiding in het Verre Oosten onbeperkt zal erkennen. Reeds thans drei gen de Japansche bladen, dat Tokio in geval van weigering de blokkade der Brit- sche concessies radicaal zal verscherpen. Desondanks blijft het welhaast ondenkbaar, dat Londen aan deze vérgaande Japansche eischen zal kunnen en willen voldoen. Men mag derhalve het resultaat van deze onderhandelingen met spanning tegemoet- zien. De Veertiende Juli. De Veertiende Juli is ditmaal in Parijs met meer dan de gebruikelijke praal ge vierd. Daar was dit jaar ook een dubbele reden voor. Het was de 150ste verjaardag van de Fransche revolutie en tevens wilde men uiting geven aan de nauwe verbon denheid, welke thans tusschen Frankrijk en Engeland bestaat, zoodat de Engelschen aan de viering in belangrijke mate hebben deelgenomen. Dat de betoogingen dit keer een zeer duidelijk militair karakter hadden, heeft natuurlijk zijn bijzondere reden. Deze be toogingen van macht en paraatheid van de democratische mogendheden, waartoe ook de massale vluchten van de Engelsche luchtmacht naar Frankrijk behooren en het aankondigen van manoeuvi'es voor leger, vloot en luchtvloot op groote schaal, hebben ten doel de tegenstanders voor eventueele avontuurlijke ondernemingen te waarschuwen. Met deze demonstraties wil men aantoonen, dat de kans op het wel slagen van een plotselingen overval zeer klein is. Het bedenkelijke bij dit alles is, dat men allerwegen dergelijke maatregelen noodig acht. Daaruit blijkt immers, dat men nog steeds ernstig met de kans op oorlog reke ning blijft houden. En zoolang dat het ge val is, blijft inderdaad de vrede in gevaar. omtrent de practische uitvoering van ver schillende maatregelen. De reorganisatie der werkverschaffing. Met ingang van den 14den Juli heeft de minister van Sociale Zaken de rijks inspecties voor de werkverschaffing opge heven en voor elke provincie een inspectie van den rijksdienst voor werkverruiming ingesteld. De zetels van deze inspecties zijn Heerenveen, Groningen, Assen, Zwolle, Arnhem, Utrecht, Alkmaar, Den Haag, Middelburg, Den Bosch en Hoensbroek. De hoofden der inspecties en het aan hen toe gevoegde technische, administratieve per soneel, dat voordien was ingedeeld bij de thans opgeheven rijksinspecties voor de werkverschaffing, ressorteeren thans onder de directie van den rijksdienst voor de werkverruiming. Ernstige heidebrand in Limburg. In het Noorden der provincie Limburg, in de heide tusschen Well en Bergen, ont stond einde der week vermoedelijk tenge volge van blikseminslag een brand, die af metingen heeft aangenomen, zooals geluk kig zelden voorkomen. Een oppervlakte van niet minder dan omstreeks 250 ha, be groeid met heide en vliegdennen, ging ver loren, terwijl ook een perceel bosch door het vuur werd verwoest. Het blusschings- werk, dat door arbeiders van de werkver schaffing met kracht ter hand werd ge nomen, werd zeer bemoeilijkt door het tel kens draaien van den wind, die het vuur Steeds opnieuw aanwakkerde, zoodat het zich met razende snelheid over de vlakte uitbreidde. GRAMMENS STRIJDT VOOR DE NEDERLANDSCHE TAAL. Grammens, de zoo bekende onvermoeide strijder voor Nederlandsche taal en cultuur in het Vlaamsche deel van België, heeft zoo juist in de Belgische Kamer een wets voorstel ingediend tot definitieve vaststel ling van de taalgrens, d.w.z. de scheidings lijn van de gebieden, waar in België Ne- derlandsch en Fransch gesproken mag worden. Hoezeer de heer Grammens hier handelt in overeenstemming met de wen- schen van het heele Vlaamsche volk, dat zich reeds zoozeer heeft moeten ergeren aan de niet-toepassing der taalwetten door de Belgische regeerders, moge blijken uit het feit, dat Vlamingen uit alle politieke groepen Grammen's voorstel in principe hebben goedgekeurd. De heer Grammens is juist enkele dagen geleden weer eens uit de gevangenis ontslagen, waarin hij was gestopt toen hij naleving der taalwetten op de examens eischte. AMERIKA'S EENIGE VROUWELIJKE DUIKER. De eenige vrouw ter wereld, die het ongewone beroep van duikster uitoefent, is de Amerikaansche mrs. Campel Goodman, die gehuwd is en eenige kinderen heeft. Deze vrouw heeft in Amerika een zekere bekendheid verworven. In het Huronmeer lag sinds 65 jaar het wrak van een stoom schip, dat voor 20.000 dollar aan koper aan boord had. Dat deze kostbaarheden thans geborgen konden worden, is hoofdzakelijk te danken aan den moed van mrs. Campel Goodman, die het bergingswerk zelf leidde en door haar durf en ondernemingsgeest haar collega's tot voorbeeld was AGRARISCHE EXPORT IN HET GEDRANG. Wij raken met onzen groenten- en fruit- export naar Duitschland hoe langer noe meer achterop dat valt niet te ontken nen. Wanneer men deze bewering toetst aan de officieele statistieken, ziet men ze ten volle bevestigd. Sedert het begin van de depressie is de uitvoer van onze agrarische producten naar Duitschland in sterke mate achteruit gegaan. Men behoeft slechts het boek op te slaan van Mr. A. E .D. von Saher „Het Nederlandsch-Duitsche handelsverdrag". Daarin wordt o.m. een vergelijking ge maakt tusschen de jaren 1930 en 1938, waaruit wij zien dat in dien tijd de invoer van Nederlandsche producten in Duitsch land is teruggeloopen met niet minder dan ruim 360 miilioen mark in totaal; en het l^uwendeel van deze vermindering komt helaas ten laste van den gedaalden invoer van agrarische producten, namelijk 300 miilioen mark. Als reden daarvoor nemen velen der belanghebbenden aan, dat Duitschland daarop bewust aanstuurt, omdat het naar autarkie streeft en geheel voor zichzelf wil zorgen. Nu moet onmiddellijk worden toege geven, dat onze Oostelijke naburen inder daad hoe langer hoe meer gaan probeeren, de benoodigde voedingsmiddelen voor het eigen volk in eigen land voort te brengen. Wat broodgraan betreft, is Duitschland thans zoo ver, dat het vrijwel geheel in eigen behoeften kan voorzien, Aan de pro ductie van groenten wordt bijzondere aan dacht gewijd. De verminderde aanvoer van groenten uit Nederland is oorzaak, dat in het Rijnland tal van nieuwe tuinbouwbe drijven worden opgericht; en het schijnt zelfs dat verschillende Nederlandsche kweekers dit voorbeeld hebben .gevolgd, waardoor zij een goed bestaan vinden. Of de politiek dan wel het prijsniveau de grootste rol speelt, kunnen wij hier in het midden laten doch een feit is het, dat Duitschland zijn tekort aan groenten en fruit tegenwoordig meer en meer dekt door invoer uit Italië en de Balkanstaten, dan uit Nederland. Of men er in Duitschland in zal kunnen slagen, zich op den duur geheel onafhan kelijk te maken van het buitenland, is de groote vraag; o.m. ook daarom, wijl, zooals bekend is, het gebrek aan arbeidskrachten de stijging der agrarische productie voort durend meer bemoeilijkt. Wanneer men den toestand overdenkt, moet men vooral één ding niet uit het oog verliezen, en wel dit: van officieele Duit sche zijde is herhaaldelijk te kennen ge geven, dat men gaarne bereid is tot het invoeren van meer levensmiddelen, mits deze kunnen worden betaald, niet met geld, doch met goederen; een soort goederenruil derhalve. Dit is juist de groote moeilijk heid voor export naar Duitschland; dit land wil wél koopen, doch onder speciale voorwaarden. Het is de kwestie van weder- keerigheid. Men heeft in Duitschland, wat eveneens van algemeene bekendheid is, ge brek aan buitenlandsche betaalmiddelen, zoodat de Duitsche handel uitsluitend goe deren kan betrekken uit landen, die van hun kant Duitsche producten afnemen. In het kort samengevat is de kwestie dus zoo, dat Nederland eerst van Duitsch land moet koopen, wil dit land in de ge- NA DANZIG OOK OPPER-SILEZIË TERUG NAAR DUITSCHLAND? Het is waarlijk geen geheim, dat Danzig niet het eenige hangende probleem tus schen Duitschland en Polen is. Zelfs al zou voor dit brandende vraagstuk alsnog een bevredigende oplossing kunnen worden gevonden juist op het oogenblik doen weer geruchten over komende Poolsch- Duitsche besprekingen de ronde dan nog blijft het Silezische probleem bestaan. Het aan steenkolen zoo uiterst rijke Opper- Silezië werd te Versailles in twee deelen gescheiden, n.1. in een Duitsch en in een Poolsch deel, hoewel ook dit laatste deel een sterke Duitsche minderheid bezat en vroeger zelfs een meerderheid, die na den oorlog, toen dit gebied aan Polen kwam, naar Duitschland uitweek. Nu is het een feit, dat de mijnen in het Duitsche deel geenszins onuitputtelijk zijn. Er zijn zelfs mijnen, waarvan de voorraden over 25 jaren uitgeput zullen zijn. Geheel anders is de staat van zaken in het oude Duitsche thans Poolsche deel. Hier reiken de voor traden nog voor vele honderden jaren toe, LUCHTTAXI'S OOK IN ENGELAND. In Engeland hebben eenige onder nemende eigenaars van vliegtuigen een „Luchttaxi-maatschappij" in het leven ge roepen. De piloten sta n ieder uur van den dag klaar om passagio* naar alle steden en dorpen van Engeland te brengen, waar landingsplaatsen te vinden zijn. Het is be grijpelijk, dat de Engelsche zakenman van deze luchttaxi niet zoo gemakkelijk gebruik zal maken als van de „grondtaxi", doch de ondernemers der gloednieuwe „Lucht taxi-maatschappij" hebben vertrouwen in de toekomst. WAAR BLTjFT SHERLOCK HOLMES? Engeland is het spreekwoordelijk land van de detectives. Phillips Oppenheim (die VAN DE WEEK FRANCISCO FRANCO. Generaal Franco, de leider van het nieuwe Spanje, is in de laatste dagen weer sterk op den voorgrond der internationale politiek getreden. Ein delijk toch heeft hij een onomwonden antwoord gegeven op de vraag, welke houding Spanje in een eventueel toekomstig conflict zal aannemen. Deze houding zal een neutrale zijn, zoolang Spanje's eer. gebied en vei ligheid niet bedreigd worden. Dat deze verklaring van den Spianseh°n dictator, juist op het oogenblik. dat Italië's minister van Buitenlnndsrhe Zaken in Spanie vertoeft, om daar aanwezig te zün bii de vering van den 18den Juli. den dag. waarop d'-'e jaren geleden de burgeroorlog uit brak, in Londen en Pariis mat vreugde is begroet, behoeft °"°en be toog. Sinds geruimen tiid tooh vreesde men daar. dat de Duitsch- [taliaansche militaire overeenkomst tot Spanje zou worden uitgebreid, wat aan de Italiaansch0 vloot de be schikking zou geven over de zoo strategisch belangrijke Spaarn^e havens. Deze vrees is nu we""e- nomen, al blijven ook de bandon tus schen Spanje en Italië en Duitsch land nauw, wat reeds tot uiting komt in het feit. dat Franco m September een bezoek aan Mussolini en wellicht ook aan Hitier zal brengen. Voor Spanie is een neutrale hou ding, naar generaal Franco uiteen zette, de eenige juiste. Het land heeft onder den burgeroorlog zwaar ge leden en het herstel zal nog vele jaren in beslag nemen. Daarvoor heeft Spanje een langdurige periode van vrede noodig en de neutraliteit biedt daartoe de beste kansen. legenheid zijn, op zijn beurt van Neder land te koopen. Bereikt men dit, dan wordt een meer evenwichtige verhouding bereikt. Wij stellen ons voor, nog nader hierop terug te komen. bracht, die reeds op het oogenblik in Mora- visch-Östrau door de industrie van het protectoraat sterk worden gemist. Polen beschikt in dit gebied dan ook over kolen- lagen, welke nog niet eens in exploitatie zijn genomen, eenvoudig wijl daartoe nog geen enkele noodzaak bestaat. Duitschland daarentegen heeft om zijn vier-jaren-plan te kunnen doorvoeren enorme voorraden kolen noodig. Reeds thans is men gedwon-, gen, mijnen in exploitatie te nemen, difl niet meer rendabel zijn. Is het wonder, dav men met begeerige oogen naar het aav steenkolen zoo rijke Poolsche deel van Opper-Silezië kijkt Daar liggen lagen van soms 20 meter dikte en vanzelfsprekend zijn de kolen daar nog gemakkelijker te winnen dan in het Roergebied. Reeds op het oogenblik wijzen de Duitsche bladen ei herhaaldelijk op, dat ook hier het Verdrag van Versailles een fout zou hebben ge maakt en verscheurde, wat economisch bij elkaar hoorde. Berlijn wenscht ook het Oostelijk deel van Opper-Silezië bij het rijk weer terug, bij welken wensch de rijke kolenvoorraden ongetwijfeld een belang rijke rol spelen. tusschen twee haakjes op het oogenblik zelf de hulp heeft ingeroepen van Scotland Yard voor zijn particuliere aang-legen- heden!), Edgar Wallace en zijn vo^rg^nger Conan Doyle hebben de faam van den Engelschen detective over de geheele be schaafde wereld verbreid. Men zou dus kunnen meenen, dat de Engelsche detec tive voor niets staat, alles kan, alles weet en alles ontdekt. Wanneer wij nu echtor bijna dagelijks lezen van bomaanslagen branden en andere terroristische daden, welke worden toegeschreven aan tf* I.R.A., vragen wij ons onwillekeurig at, wat er overblijft van de reputatie van beroemde Engelsche detectives cve et slechts te hooi en te gras in «lage: e*»a verdachte in handen te fcr; gcr' Textielarbeiders uit Tsingtau in een demonstratie-optocht tegen Engeland» Ook Wit- Russen namen er aan deel. IN KAART zelfs indien men de productie nog verhoogt. Het kaartje toont ook dui delijk aan, dat verreweg het grootste deel van het kolenbekken aan Po len is gekomen. Ook het Olsa-gebied heeft aan Polen nieuwe voorraden ge- \iTAMÖWrrz'*s'\ BISiMóFSTAl X V: V /xnui/ifunire siewi mi S .-V- 'V #NlK0L4l"~-'\ CWU4Kowk - Alt berun> (LATIBOR ff TROPPAU HULTSWlNf. a.óvrflAU 0PLE(h LW 0-v WAOowrce KENTV 0IEUTX BMLA TFSCHEN Illiinifiia OPENS VAN HET BEKKEN NIEUWE RDK50RENS OUDE

Soester Courant | 1939 | | pagina 4