Krijgt Soest een nieuw Raadhuis? BONNETERIE De Soester Courant Soester Nieuwsblad 2£-*y PIT DEN SOESTER RAADt De directeur van Openbare Werken gepasseerd. Een spel van kat en muis, B. en W. weer ten strijde voor de personeele belasting. Van bewoonde en onbewoonde woningen. VOOR School- en Studieboeken Alders' Boek- en Kunsthandel Doe Uw voordeel Handwerken, G. KLEIN, Kerkpad Z.Z, 76 Discussierond de Mariascbool. T)e raad onzer gemeente kwam .Woensdag middag in openbare vergadering bijeen onder pracsidium van Burgemeester Mr- Wh A- J. Visser. De heer Hom was afwezig- Na de gebruikelijke opening komt de agenda in behandeling- 1* Onderzoek der geloofsbrieven van de Hieuw gekozen raadsleden* üe heeren Van de Ven, Van den Berg en .Grift werden benoemd tot een commissie van onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden van den raad, welke commissie bij monde van den heer Van de Ven mededeel de, dat alle geloofsbrieven in orde waren be- yonden- 2- Vaststelling van de Notulen der vergade ringen dd- 27 Mei en 2 Juni 193Q- Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd- 3- Mededeeling van ingekomen stukken. a- balans per 31 December 1938 en Ver lies- en .Winstrekening over 1938 van de N-V. Centrale Slachtplaats met rapport van het Centraal Verificatiebureau; Voor kennisgeving aangenomen, b- jaarstukken 1938 en begrooting 1939 van de vereeniging Wijkverpleging Huis ter Heide en omstreken; Voor kennisgeving aangenomen. c. verzoek van de Provinciale Utrechtsche Vereeniging tot bevordering der Hygiëne van Moeder en Kind, dd- 5 Juni 1939, om subsi die voor het jaar 1^4), met voorstel dit verzoek te behandelen bij de begrooting voor 1940; Aldus besloten- d. verzoek van het Bestuur der Afd. Soest van de Nederlandsche Vereeniging tot Af schaffing van Alcoho'ische Dranken en van het bestuur der afd. Soest van de Nationale Christelijke Geheelonthouders Vereeniging dd- 29 Juni 1939, om subsidie voor het jaar 1940, met voorstel dit verzoek te behandelen bij de begrootnig voor 1940; Aldus besloten- e. kostprijsberekening over het jaar 1938 van de voor Amerifoorï "benoodïgde hocveeC- heid gas, waaruit de aan deze gemeente over het tijdvak 1 Mei 1939 - 30 April 1940 te berekenen gasprijs blijkt; Voor kennisgeving aangenomen- f- adres voor de N-V. Centrale Slachtplaats ivoor de gemeente Soest, houdende verzo-k de rente van de door de gemeente onder hy pothecair verband aan de N-V. verstrekte geld- Leening te verlagen van 414 tot 3l/20/o en de jaardjksche aflossing te brengen op f 1000, met voorstel dit adres in handen van Burge meester en Wethouders te stellen om prae-ad- (vies; Aldus besloten- g- overzicht van het gasbedrijf over de maanden April, Mei en Juni 1939; Voor kennisgeving aangenomen, h. over. icht van de kleinverbuikerstarieven der P UE-M.; Voor kennisgeving aangenomen, i- opgave van door Gedeputeerde Staten goedgekeurde besluiten van B- en ,Wi. tot verkoop van grond; Voor kennisgeving aangenomen, j- de processen-verbaal der stembureaux, het proces-verbaal van de zi:ting van het hoofdstembure.au en het besluit, waarbij dé uitslag der verkiezingen is vastgesteld, be trekking hebbende op de verkiezing voor d« leden van den gemeenteraad, gehouden op 6 Juni 1939; Voor kennisgeving aangenomen- k- verslag van de werkzaamheden der Schoonheidscommisie over 1938- Voor kennisgeving aangenomen- 1- schrijven van f. van Frank, verzoekende res iïu ie van ver 1 ofsrecht, met voorstel van B- en W- een bedrag van f 18,75 terug te be talen; Aldus besloten- m- schrijven van B. en W- tot vaststelling van de door deze gemeente aan de gemeenten Zeist en St- Michicl^-Gestel verschuldigde ver goeding, bedoeld in art- 101 der L-O- Wet 1920; Voor kennisgeving aangenomen, n. jaarverslag over 1938 van de Stichting Borgstellingsfonds voor de Geldersche Vallei te Amersfoort; Voor kennisgeving aangenomen- o- schrijven van den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in de directie Utrecht, inhoudende de mededeeling dat bezwaar be staat om van Rijkswege bij te dragen in de kosten van een gemeentelijke verlichting, welke niet in overeenstemming is met de voor verlich ting van Rijkswege gestelde normen; Gesteld in handen van B- en W> voor prae- idvies- p- adres van een aantal huiseigenaren, resp. bewoners van het Kcrkpad Z-Z, verzoeken de verbreeding van het Kerkpad tegenover „Middelwijk", met voorstel dit in handen te •tellen van B- en W- om prae-advies- Aldus besloten- t /H' schreven van A- Timmermans» wonende te Den Dolder, verzoekende hem in beroep vergunning te verleenen tot het afgraven van een têrrein te Soesterberg, met voorstel dit in handen te stellen va« B- *a Wc om pr»e- adiesr Aldus besloten- De heer NOODER vraagt ccn soepele toe passing van de verordening, daar het hier par ticuliere terreinen betreft en mem genegen is het uitgegraven gedeelte wederom op 'r vulllen met grond. r. schrijven van den Directeur van Gemeente werken, inhoudende de mededeeling, dat hij met verwondering kennis heeft genomen van het voorstel van B- en W. betreffende de huis vesting van verschillende gemeentediensten en dat hij gaarne bereid in de in genoemd voor stel gestelde vragen te beantwoorden; Te behandelen bij punt 8 der agenda- s- vragen van het raadslid J- Nooder met beantwoording van B- en Wi- met betrekking tot voorwaarden, welke verbonden zouden zijn aan vergunningen tot verkoop van con- sumptieijs- i Wordt als punt van behand'eling aan de agena toegevoegdd- 4- Vaststelling van besluiten tot begrotings wijziging dienst 1939; a- algemeene wijziging; Besluit vastgesteld- b- wijziging tot beschikbaarstelling van een crediet tot reconstructie der Mariaschool; De heer VAN BREUKELEN vraagt nadere omschrijvnig van de te verrichten werkzaam heden en een openbare aanbesteding. De heer NOODER wil voorkeur van archi tect uitschakelen en wenscht eveneens open bare aanbesteding- De heer THIJSEN onderschrijft dit- De heer VAN DE VEN komt met een voor stel om n-1- aan den hand van het bestek eerst eerst de kap te herstellen en wat daarbij komt- Bij iedere aanvrage met een aanlbestedjimgj plaats hebben- Daarna komt de crediet-ver- leening pas ter sprake- De heer HORNSVELD betwist de^cn van zaken- De VOORZITTER wijst op de zonderlinge houding, die de Raad aanneemt en, die in strijd is met de wet. B- en Wi- hebben deze compe tentie wel, doch niet de Raad- j De heer NOODER vindt aanbesteding e-r- Lijker en acht het niet goed, dat er een kans gegeven wordt aan een „onderonsje". t De VOORZITTER acht dit standpunt zeer juist, doch een onderonsje is er niet- B- en W- hebben deze zaak bezien met het school bestuur en het is hier geen zaak van hei- schoolbestuur plus een architect- Wethouder GASILLE vertelt dan de voor- -geschiedenis van de zaak, welke hij als loco burgemeester heeft behandeld, tijdens afw©- zihgeid van den Burgemeester- Hieruit blijkt, dat ook de Technische dienst van de ge meente is ingeschakeld geworden, evenals de Rijks-Inspecteur van bouw- cn woningtoezicht welke ingeschakeld zullen blijven- j De heer NOODER was niet tevreden- Het ging bij hem om het commercieel© ge deelte- De heer HORNSVELD betoogde, dat dit geen werk was, wat vooruit te bekijken is- Geen aannemer zou dit werk willen aannemen, want de risico's zijn te groot- De VOORZITTER ontraadt het voorstel, omdat het niet rechtsgeldig is- Het voorstel van B- en W- wordt ten slot. e met 95 stemmen aangenomen- c- wijziging in verband met aanleg van rio- leeringen in te herstxaten wegen; Besluit vastgesteld- d. verwijzing tot beschikbaarstelling van een crediet voor feestelijkheden in verband met de blijde gebeurtenis in de Prinselijke familie B- en Wi- stellen voor voor tractatie der schoolknderien uit te trekken f 0.25 per kind of f587 50 en voor de feestviering 1 ct. per inwoner of f182 Besluit vastgesteld- B- «n V/i doen hïertöe wederom een Voor stel, thans echter met uitzondering van e«n gedeelte der gemeente, hetwf-'Jc in de 5e klas se blijft gerangschikt. De heer wqoDER bewondert de moed en het uithoudingsvermogen van B- en Wi. en wil resultaat hopen. Hij wenscht echter geen onder scheiding en uitschakeling van huizen met la ge huiswaarden» De heer TH1JSSEN wil bij de omliggende gemeenten Baarn uitschakelen, daar hij weet dat er plannen in voorbereiding zijn, om deze gemeente in de 4e klasse te brengen- Spr- dringt er weer op aart, dat men naar Den Haag gaat, om de zaak daar persoonlijk te bespre ken, Het eens ingenomen standpunt moet woiy den vastgehouden u-k de -?gheele gemeente in de 3e klasse- De heer VAN BREUKELEN is er eveneens tegen sommige inwoners uit te schakelen. Wethouder GASILLE zegt, dat er bij het ministerie plannen bestaan om de omliggende gemeenten in een hoogere klasse te plaatsen- De Inspecteur heeft destijds meegedeeld, dat een lagere klasse niet denkbaar is voor Soest, daar er veel huizen met lage huurwaarden aanwezig zijn. Dor deze huizen grotendeels uit te schakelen meende spr- meer kans op slagen te hebben bij dit voorstel- j Met 13 tegen 1 stem (die van den heer Thijssen) wordt het voorstel aangenomen- Ö- Voorstel tot wijziging van het raadsbe sluit van 30 September 1936 tot toetreding tot het Borgstellingsfonds voor de Gelders he Vallei- In de raadsvergadering van 30 Sopt- 1935 werd besloten lot genoemd fonds toe te treden tot een bedrag van f 1700. Op last van den Min. van Economische Zaken zal de^e deelname in een gemeente lijke garantie moeten worden veranderd. Zonder hoofdelijke stemming geodgekeurd- 7- Voorstel tot wijziging van het Algcm en Ambtenaren-reglement. Bedoelde wijziging houdt verband met be zwaren van den Min- van Birjnenlandscjhe Zaken- Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd- 8- Credietaanvrage van B- en W,. voor voor bereiding en voorlichting inzake hulsvesting van organen en diensten der gemeente. B- en W- zijn de mcening toegedaan, dat de Secretarie en het po i iebureau onvoldoen de zijn gehuisvest. Het laat zich volgens B- en Wj. aanzien, dat zal moeten worden overgegaan tot verbou wing van het gemeentehuis en het naastlig gende perceel Steenhoffstraat 6 tot politie bureau dan wel tot stichting van een nieuw raadhuis- chique costuu® gesneden MATUAPIJV ATS TTTRrif Tht naar Steenboffstr, 13 (naast postkantoor) Tel. 2476 e. wijziging tot verhooging van het crediet voor de invoering van het gezinspersoonskaan- tenstelsel (bevolkingsboekhouding) B- en Wi- vragen hiervoor een crediet van f 567,92- Hievoor werd reeds eerdea: f 600* toegestaan- Besluit vastgesteld- 5- Voorstel inzake classificatie personeele belasting. 3 Augustus 1938 besloot de raad de ge meente voor de ontheffing van d« personeele belasting in te dcelen in d« 5e klasse- Aan dit bcslujt werd goedkeuring onthouden- Voor het aanstellen van een deskundige, die de gemeente op dit punt zal adviseeren, vragen B- en Wi. een crediet van f1500 De heer THIJSSEN ziet in het binnenge komen schrijven van den Directeur van Ge meente-Werken dezen ambtenaar uit zijn schulp kruipen- Hij wenscht door den raad gehoord te worden, aldus spr- De VOORZITTER: „gehoord?"' De heer THIJSSEN: ,,hij wenscht met de Leden van den raad in contact te komen" De VOORZITTER: „U schijnt een ander schrijven t« hebben gehad, leest U het nog eens-" De heer Thijssen zegt het dan goed: „Hij wil zelf de vragen beantwoorden-" Spr- vraagt zich af waar de f 1500voor noodig zijn en wenscht dit punt te verdagen, om eerst den directeur te hooren- De heer NOODER dacht aanvanke'ijk, dat op Openbare werken wel krachten waren, die deze kwestie konden bezien, doch vol gens den Wethouder was met daar zoo over bezet met werk, dat indien deze krachten wer- len gebruikt, andere tijdelijke krachten weer moesten worden aangesteld- Bovendien schijnt de f1500maar een greep in het duister te zijn geweest; het moest zooveel zijn, dat men er niet aan tekort moest komen- Het schrijven van den directeur vond spr- zeer waardeerend doch een tikje te laat. Voor het voorstel Thijssen velt spr- niets. Wij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht, voegde spr- eenigszins sarcastisch aan zijn woorden toe. De heer STROBAND verklaart zich be vreesd, om niet aan den wensch van den directeur te voldoen, nu hij dit schrijven op dit oogenblik indient- Spr. wenscht hem 'in deze vergadering te hooren- Deze gedachte wordt onderschreven dooi* de heeren VAN BREUKELEN en VAN DE VEN- De VOORZITTER [voelt meer voor het voor stel Stroband dan voor dat van den heer Thijssen- doch zegt, dat door B- en Wi- de noodzakelijkheid van dit voorstel niet wordt ingezien. Ik meen goed te doen, aldus spr., niet in te gaan op dit opportinistisch schrijven- Spr- zegt dan, dat in deze instantie door B. en iWJ- een bespreking niet gewenscht voor komt en ontraadt het voorstel Stroband ten zeerste- Alvorens echter de discussies te vervolgen, wenscht spr. de meening van den raad hierover te peilen en brengt het voorstel in stemming. De heer NOOdER zegt eerst nog, dat het ontwerpen .Van gemeentehuizen tegenwoordig geen sinecure is en dat men meer heeft aan de adviezen van hen, die zich in deze ma terie specialiseeren, dan aan die van ,,'n di recteur van Openbare .Werken"* Met 95 stemmen wordt het voorstri STROBAND hierna verworpen- Hierna wordt het voorstel van B- en Wi- met algemeene stemmen aangenomen- 9- Voorstel met credietaanvrage inzake bouw van een boerderij. B- en .Wj. vragen hiervoor een crediet van f 8500— De heer GRIFT zegt van een vergadering van Openbare werken niets geweten te hebben, ofschoon hij lid van deze commissie is; een convocatie is niet door hem ontvangen- Hij vraagt voortaan betere behandeling van deze zaken- Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd- 10- Voorstellen inzake; a- aanwijzing van een terrein voor den bouw van een commandopost voor de lucht beschermingsdienst; B- en Wj. doen het voorstel voor bedoelden scherfvrijen commandopost te kiezen een te.- rein aan de Pieter de Hooglaan- De heer NOODER vraagt of deze zaak daar wel in orde is- Er komt niets van dezen dienst naar buiten- Er is geen actie- DE VOORZITTER zegt, dat de luchtbe scherming zoo goed als het maar mogelijk is behartigd wordt- b- het toestaan van een crediet voor uitbrei ding van het aantal brandkranen ter uitvoe ring van het luchtbeschermingsplan- Voor een uitbreiding met 28 brandkranen wordt een crediet gevraagd van f1584 De heer VAN DE BERG vraagt of deze brandkranen ook gebruikt kunnen worden bij brand, waarop de heer Nooder interumpeert; „Er komen bordjes bij te staan"- Het voorstel wordt goedgekeurd- r 11- Adres van Wi- Vos en 2 anderen, ver zoekende wijziging van de verordening, be treffende het afgraven van terreinen en het graven naar zand enz- met voorstel van B. en Wr B- en Wi- stellen voor afwijzend op dit ver zoek te beschikken- De heer HILHORST heeft bemerkt, dat er thans erf af scheidingen worden gegeven van minder dan 10 M- en dat is niet zooals in de verordening is aangegeven- Wethouder GASILLE zegt, dat men de ver ordening goed moet lezen, want er staat dui delijk in, dat binnen 50 M- van een belendend perceel de 10 M- grens geldt. In andere ge vallen beslissen B- en W,-, zooals ze hier ook gedaan hebben- Conform het voorstel wordt besloten- 12- Verzoek van J. L- Kwak om ontheffing van het verbod tot het oprichten van een pot tenbakkerij in de kom der gemeente, met voorstel van B- en Wi. B- en W- stellen voor de gevraagde onthef fing te verleenen-' Alclu, besloten- 13- Adres van een aantal bo^onw» wan Molenstraat O-Z verzoekende den naam dier straat te veranderen in Prinses Beatrixlaan, met voorstel van B- en W- B- cn W- stellen voor afwijzend te beschik- en doen gelijktijdig het voorstel de be taande toevoeging O-Z- en W-Z. van bedoelde straat te doen vervallen- De heer VAN BREUKELEN wil de Molen straat Prinses Beatrixlaan noemen, als het Koninklijk huis dit goedkeurt- J De heer HILHORST zht een groot ver schil tusschen de bebouwing van oost- en westzijde der Molensraat en meent, dat de naam Engzichtlaan meer geschikt is- Wethouder GASILLE zegt, dat de bewo ners wel weten, dat daar geen Koninklijk© naam past- Men wilde aan de westzijde den naam van Engzichtlaan geven en de oostzijde Molenstraat laten- De heer VALKENET komt hier tegen op- De VOORZITTER vindt, dat men de straat niet 2 namen moet geven en stelt voor met in gang van 1 October de geheel e straat Molen straat te noemen- Conform het voorstel wordt besloten- 14 Voorstel om te besluiten tot verlen ging van den termijn, bi men welken de wo ningen Verlengde Kolonieweg 81012 en1 14 en r iftje b—35 en 7 moeten zijn ont ruimd- B- en W- stellen voor verlenging toe te staan tot 1 December. 1939 De heer VAN BREUKELEN vraagt hoe lang di: nog zoo moet voortgaan, want we komen er zoo niet uit- Op de Schoolstraat is verleden jaar een huis onbewoonbaar ver klaard en ide menschen wonen er nog in, terwijl het bordje bijna verweerd is- De VOORZITTER zegt, dat dit de laatste termijn is en dat met de wet in de hand de feitelijke toestand zal worden bezien on maat regelen worden getroffen- Conform het voorstel wordt besloten- 15- Voorstel tot onbewoonba^rverklaring van de woning Klein Eng endaal weg 94 B- en Wi- doen dit voorstel omdat de be woners van deugde.ijk drinkwater zijn versto ken. De heer HILHORST zegt, dat er thans een goede waterleiding in aangelegd, nu er een nimwe huurder is gekomen- Het voorstel wordt teruggenomen- 16- Adres van P. M- Enseriik cn anderen ver. o-kende verbe.ering van dei Oud: Utr c t- scheweg, met voorstel van B- en .Wt. B- en W- stellen voor in 1940 een behoorlij ke verharci.ig ia genoemden weg aan te bren gen. De heer HILHORST bepleit de verbetering van dezen weg, daar een druk gebruik tel wachten is, als de kerk flaar eenmaal in gebruik is genomen- De heer VAN DE VEN en Wethouder DE BRUIJN onderschrijven dit Indien er geen geldelijke bezwaren zijn zal tijdens de OPRUIMING uit onze groote sorteering Extra aanbieding In Ontbijt!» kens. Kleedjes enz. VAN WEEDESTRAAT 52 TEL. 2263 de verbetering spoedig worden ter hand ge nomen- Conform het vöorstel wordt besloten- 17- Voorstel inzake afbraak der gemeen e- woningen Birktstraat 6 ©n 8 in December eB verhuur der woning Birktstraat 8 tot 1 Dcc- a.s. B- en Wi- doen di. voorstel als gevolg van den slechten toestand, waarin deze woiLH^eu verkeeren- Conform het voorstel wordt besloten- 18- Vaststelling van besluiten inzake ge meente eigendon men, t-w.; a- tot het in eigendom overnemen van gron<j van W,- E. P. Monhemius, Betreft gronden aan den Hart weg hoek Kor te Hart weg. Goedgekeurd- b- tot het in eigendom overnemen van stroo- ken grond ter verbreeding van de Burgemees. ter Grtothestraat; Goedgekeurd, f De heer VAN BREUKELEN zegt, dal de raad moed goedkeuren, was reeds lang is geschiedt- Wethouder DE BRUIJN zegt, dat zoo gauw de medewerking van de bewoners er is begon nen moet worden c- tot het in eigendom overnemen van grond van D- Wi. H- Patijn. Betreft gronden voor verbrecding van dl Van Weedestraat. Goedgekeurd- d- tot ruiling van grond met C- de Jong- Betreft ruiling van gronden ajn de Laan- straat voor grond aan den Leeuwerik weg Goedgekeurd. 19- Voorstel tot wijziging van het raadsbe* sluit van 22 Februari 1938, inzake mach tiging verkoop gronden complex 't Hart- Dit voorstel houdt verband met een her ziening der verkaveling van dronden aan Zwa- Luwenweg, Albert Hahnweg en Laanstraat' Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd 20- Behandeling van belastingreclames. Wordt in geheime zitting behandeld- Vragen van den heer NOODER De heer NOODER heeft aan de nvoorzi tci gevraagd of het juist was, dat aan de con sumptie-ijsventers verordend was, dat zij geeu ijs van de Vami mochten betrekken- Op welkl gfohdën en op welke arukeien swuiu *uim vraagt spr- De VOORZITTER verklaart pertinent, dal een zoodanige verordening niet is gemaakt- Wei wordt er bij de verdeciing van standplaat sen op gelet, dat zij die Soester zijn, of ij« uit Soest betrekken vóórgaan- De heer NOODER verklaart hierop ook per tinent, dat aan 2 ijsventers door de politic is medegedeeld, dat zij van de Vami gcca ijs mochten betrekken- Spr. noemt het geen mani?r, dat kleinere goden op eigen houtje verordeningen maken en hoopt niet op een herhaling van zulke din gen- De VOORZITTER zegt van deze zaak niets af te weten, doch zal onderzoek instellen- Wethouder GASILLE krijgt bic.na mach tiging voor grasverkoop van de gemeente-boer derij Tevens wordt goedgekeurd, zulks op in- stignatie van Gcd- Staten, enkele terreinen van van de heeren Swager, v- d- Hoef Stam cn Gcb- v. d- Bremer, liggende aan de Mo lenstraat, aan te koopen, waardoor het uit zicht na de bebouwing van de Molenstraat gewaarborgd blijft- De heer HILHORST verlangt aanteekening, dat hij tegen dit voorstel is- DE RONDVRAAG: De heer VAN DE VEN vraagt hoe of het staat met de besprekingen, die gevoerd zou den worden met de eigenaren van de gronden die rondom den weg liggen naast onze druk kerij, teneiade aldaar een oplossing t« krijgen. Wethouder GASILLE zegt, dat deze terrei nen het mooiste punt voor bebouwing in dfl toekomst zullen vormen en vraagt den heer Hornsve'.d, naar de besprekingen die hij zou voeren- De heer HORNSVELD zeide, dat deze be sprekingen gestagneerd hebben door den dood van den heer Van Schadewijk, die de grootste grondbezitter daar was. De heer HOM had een 2-tal vragen schrift©- lijk ingediend, i nhoudende verzoek tot ver betering van de stoffigen Soester Engweg en een verzoek om een rijwielpad te maken op de Koninginnelaan, nu het parkeerverbod d« toestand daar gevaarlijk maakt- Beide aangelegenheden worden in handen van B- en iW gesteld voor prae adiies. Hiena sluiting der vergadering- Advertentie'sen abonnementen voot en worden ook aangenomen bij

Soester Courant | 1939 | | pagina 5