Wat is het resultaat van Duitsche Vierjarenplan? het Wanneer de nood dringt, worden dikwijls wonderen verricht Overtreft de moderne industrie de natuur? Lente in het Zuiden schut zijn van goed, hard staal. In de af- deeling ijzer en staal, waar men zelfs een geheel hoogovenbedrijf in werking ziet, krijgt men een overzicht van de veelvul dige toepassing van lichte metalen. Door het gebruik van de zoogenaamde lichte me talen, in hoofdzaak alluminium, spaart men grondstoffen en dus deviezen. Maar ook overigens bieden dergelijke constructies economische en technische voordeelen. Men denke maar eens aan de transportkosten. Intusschen heeft men op dit gebied niet slechts in Duitschland, maar zooals bekend ook in Amerika en Engeland reeds flinke vorderingen gemaakt. Het Vierjarenplan begon intusschen met het bezuinigen op de aanwezige voorraden. Men zocht naar de methoden, die met een minimum aan grondstoffen konden vol staan zonder dat daardoor de kwaliteit van het product verminderde. De slakkenber- gen bleken nog vele metaalresten te bevat ten, die in vroeger jaren niet meer gebruikt konden worden. Nu heeft de wetenschap verschillende methoden gevonden om deze schatten uit de afval te verwijderen. Was het vroeger onvermijdelijk dat groote som men werden besteed aan boringen, die soms ook nog geen resultaat opleverden, tegenwoordig beschikt men bij het zoeken naar zout en kolen over methoden, die het mogelijk maken zonder noemenswaardige kosten in het inwendige der aarde te kij ken. Zonder een spade in den grond te steken, kunnen wij met zekerheid vaststel len welke materialen onder het aardopper vlak verborgen zijn. De zekerheidsgrens heeft men ook aan zienlijk lager kunnen stellen, waardoor de benoodigde hoeveelheid grondstof ook aan zienlijk verminderd is, want de meettech niek neemt zelfs nog scheuren waar, van een honderdste milimeter. De zoogenaamde lichte metalen, die Duitschland binnen de eigen grenzen heeft, maken het mogelijk koper en andere zwaardere metalen op afdoende wijze te vervangen. Uit „persstof", een stuk tent doek, dat behandeld wordt met phenol- hars, maken de Duitschers tandwielen; zij schijnen zelfs sterker en duurzamer te zijn dan staal. Uit de genoemde persstof snijdt men geweerkolven, die zoo licht zijn als die van notenhout, maar ook hier overtreft het surrogaat de degelijkheid van het vroe ger gebruikte materiaal. Nog in vele ande re vormen kan men de „persstof" gebrui ken zonder de hoedanigheid van het pro duct te verminderen, neen in vele gevallen kan men zelfs van verbetering spreken. Vroeger bestond er niets waardeloozers dan glasscherven. De wetenschap heeft in tusschen uitgevonden dat men hiervan de fijnste gebruiks- en siervoorwerpen kan maken. Het verduurzaamde vischeiwit ver vangt reeds grootendeels eieren, en naar Tientallen jaren werden slakken op hoopen afval geworpen. Volgens de nieuwe me thode kunnen hieruit nog kostelijke metalen gewonnen worden. Baren alluminium. Dit metaal kan voor een groot gedeelte gewonnen worden uit grondstoffen, die men in Duitschland vindt. Het vervangt in vele gevallen het zwaarde. re metaal en heeft het voordeel duurzamer te zijn. het schijnt kan zelfs de meest verwende fijnproever niets ontdekken. Door hout een keer te bestrijken met een bepaalde vloei stof kan men het voor eens en altijd vrij waren tegen houtworm. Uit steenkolen maakt men benzine, smeerolie, vetten en ook bijv. zeep. Uit kolen en kalk maakt men gummi, uit de lucht kunstmest. Men kan deze bonte rij nog veel verder voort zetten. Maar dat zou een dorre opsomming worden. Vast staat dat de Duitsche inge nieurs wonderen hebben verricht en dat men hen in technisch opzicht zeker niet ten onrechte „smeden der toekomst" heeft ge noemd. Voor toeristen, die in het voorjaar deze reis voor het eerst maken, bestaat er nau welijks iets opwindenders dan de tocht, die ongeveer een kwartier duurt door de duis ternis van de St. Gotthardtunnel. Op het oogenblik dat de trein in het bergmassief verdwijnt, neemt de reiziger afscheid van mist en regen, die boven de Noordelijke Alpen schering en inslag zijn. Zooals men weet is deze bergketen de scheiding tus- schen het weer van Noord en Zuid, tus- schen wintersche koude, grauwe nevels en een lachend voorjaar met stralenden zon neschijn, onder een azuurblauwen hemel. Nu nog slechts een kort oponthoud in Ai roio en dan gaat het snel bergafwaarts, eerst langs vele serpentines door de bergen van Tessino en dan in steeds sneller vaart naar de meren. Langs de oevers van dit Zuidzwitsersch kanton bloeit reeds de len te in volle pracht. Het behoorlijke van dit landschap is de geweldige verscheidenheid van de indruk ken, die zich opdringen aan den bezoeker. Hier gaat het Noordelijke element van bos- schen, diepe, woeste bergkloven en een kil klimaat plotseling over in de Zuidelijke, blije atmosfeer van de meren, van het La- go di Lugano, dat zijn naam heeft gekregen van het schilderachtige stadje en het Lago Maggiore, aan welks oevers het betoove- rende Locarno de toeristen uit alle hoeken der wereld naar zich toe trekt, voorzoover zij er niet de voorkeur aan geven in stillere plaatsen als Ascona en Brissago te genie ten van het heerlijke nietsdoen. Lugano en Locarno zijn de punten, waar rondom zich dit land als het ware kristalliseert. Om de ze beide centra liggen de kleinere plaatsen tegen de berghellingen, vanwaar men prachtige vergezichten heeft op het tur- kooisblauw van de meren. Hier is het reeds nu voorjaar, de natuur bloeit open met een baast tropischen overvloed. Door de warme, eenigszins afmattende voorjaarslucht klinkt onophoudelijk het klokkenspel van de trotsche campanile van het witte kerkje, dikwijls omgeven door rijen steunbogen. Reuzen cactussen woe keren op de rotsen en de met bloemen overdekte weiden loopen glooiend op naar de hutten, hoog in de bergen. Daar heeft men dan de geweldige rotspartijen met de watervallen en de eenzaamheid, zooals men die alleen kan vinden in de bergen. Maar niet minder aantrekkelijk zijn de wandelingen door de dalen, die uitloopen op het Lago Maggiore. De vergezichten, die men in het Lagiadal kan hebben, zijn onvergelijkelijk. Door dit dal bruist een wilde bergstroom, naar het Lago Maggiore, waarin hij uitmondt tusschen Locarno en Ascona, maar niet zonder geweldige steen massa's, die hij boven losgewerkt heeft, in zijn vaart mee te sleuren. Van het hoogge legen Intragna kan men over deze wondere wereld heen kijken. Hier begint het dal der honderd dalen, het Centovalli, waardoor een spoorlijn en een autoweg den St. Gott- hard en den Simplonpas verbindt. Vele nauwe, moeilijk begaanbare bergpaden voeren van de kasteelenstad Bellinzona naar het Verzascadal, waar niets den lan- delijken vrede in verspreid liggende dor- 1 pen vermag te verstoren. In zeer moeilijke omstandigheden wordt dikwijls iets groots geboren. De tolmnren heb- ben Duitschland misschien ernstiger getroffen dan eenig ander land van Europa. Het was daarom aangewezen op de grondstoffen, die het zelf bezat en aangezien er vrijwel geen land in de omstandigheden verkeert zich geheel zonder hulp van buiten af te kunnen onderhonden en handhaven, begrijpt men dat de levensomstandigheden voor het Derde Kijk, enkele jaren geleden bijzonder moeilijk waren. Met man en macht ging men echter aan den slag om stelselmatig een nieuw productieproces op te bou wen. Aangezien men niet in voldoende mate over verschillende belangrijke grondstof fen beschikte, moesten deze nit andere stoffen synthetisch vervaardigd worden. In dit opzicht hebben de Duitsche ingenieurs in de atgeloopen jaren prestaties geleverd, die inderdaad grenzen aan het ongelooflijke. Beneden aan het Lago Maggiore vindt men dan het pad, dat de Romeinen nog aangelegd hebben, het rotspad, dat van Lo carno over het middeleeuwsche stadje Ron- co naar Brissago en de Italiaansche grens voert. En den geheelen weg heeft men een schitterend gezicht op het meer, waarop slechts hier en daar visschersschepen va ren. Ook aan het meer van Lugano heeft men een weg, de Collina d'Oro, die den trot- schen naam van een „Gouden heuvel" niet zonder reden draagt, aangezien men van hieruit een schitterend gezicht heeft op het bergmassief van den St. Gotthard. Maar het reisdoel van de meeste vreem delingen is toch Lugano, welk stadje zich in een geweldige boog uitstrekt van don karakteristieken Monte San Salvatore naar den niet minder imponeerende Monte Bré. Met bergsporen kan men den San Sal vatore en de Monte Bré bestijgen. En wie hier het voorjaar wil genieten, buiten de kurzaal, de groote hotels, de dancings en de ontelbare pensions, langs het meer van Lugano, behoeft slechts iets hooger te gaan langs den weg, die afgezet is met cactus sen en agaven, waar hij in het stille Gan- dria tot de ontdekking zal komen dat de lente hier reeds lang haar intocht heeft ge houden. Gezicht op Locarno en het Lago Maggiore. Zoo wordt celhuid gemaakt. De uit cellu lose vervaardigde viscose wordt door een bad getrokken, waarin de stof verhardt tot ien uiterst dunne, doorzichtige laag, de zoo- penaamde celhuid. De toepassingsmogelijk heden van dit product zijn vele. Wij wezen er in onze inleiding reeds op 3at de nood dikwijls de beste promotor is. Wanneer men door de omstandigheden ge dwongen, ergens toe moet overgaan en het Is een kwestie van leven en dood, dan is net een natuurlijk verschijnsel dat wat on dernomen wordt ook geschiedt met alle be schikbare en denkbare energie. Duitschland tag zich bij den vrede van Versailles voor leer groote moeilijkheden gesteld. De poli tici, die deze vredesvoorwaarden hebben opgesteld, zullen in de verste verte niet vermoed hebben welken loop de geschiede nis nu nemen zou. De bepalingen, die Duitsch land in z'n macht zouden moe ten beperken, hebben het na jaren van strijd in zekeren zin vrijer en onafhankelijker gemaakt dan het te voren was. Duitschland moest milliar- den oorlogsschuld betalen, zoowel in goud als in natura. Indien onze Oostelijke buren zich werkelijk van deze ver plichtingen ten volle gekwe ten hadden, het zou een ge broken volk zijn geweest, zon der bezit en zonder energie. Natuurlijk is er op zekeren dag door Duitschland een streep onder deze rekeningen gezet. Intusschen was het Derde Rijk allerminst rijk. Het had met ernstige moeilijkheden te kampen, het gevolg van tol muren, die steeds hooger werden opgetrokken. Men beschikte niet over voldoende deviezen om uit het buitenland de grondstof fen te laten komen voor de geweldige Duitsche industrie. Gevolg: men zocht een nieu we methode om die grond stoffen te vervangen door synthetische stoffen. Ten on rechte heeft men hier in wil len zien dat Duitschland zich terugtrok uit den wereldhan del; tekort aan deviezen en gebrek aan contanten bracht de Duitschers ertoe dezen noodsprong te maken. Het eerst richtte men zijn aandacht op de fabricage van benzine, wol en katoen. De geest der Duitsche ingenieurs bleek vin dingrijk. Al spoedig slaagden zij er in bo vengenoemde kunststoffen te vervaardigen. Maar in de enkele jaren die nu verstreken Z'jn, is het daarbij niet gebleven. Talrijke zijn de kunststoffen, welke men uit kolen, hout, kalk en lucht vervaardig de. Over buna (de kunstrubber) kunstben- zine, celwol en glaswol is reeds veel ge schreven. Deze stoffen zijn zooal niet slechter, dan toch in ieder geval veel duur der dan de natuurlijke producten en zul len derhalve afgezien misschien van de glaswol, die als isoleerend materiaal groote voordeelen heeft waarschijnlijk nimmer voor het buitenland van groote beteekenis worden. Anders is het echter gesteld met vele andere kunststoffen, die naar even zooveele scRoone namen luisteren. Wij noe men hier slechts mipolam, een ware won- derstof, waarmede men letterlijk alles kan doen, pallopas, trolon, rovotext, pheno- plant, dnz. Al deze stofbehooren tot de familie van de kurjsUit kunsthars vervaardigt men sla'n ^en, alle mo gelijke gebruiksvoon. radiokasten en wat al niet meer. ierkiezing kan men aan een en dezelfde stof verschillen de kleuren en wat belangrijker is ook een verschillenden graad van hardheid verlee- nen. Soepele slangen en staalharde tandra deren, die het voordeel hebben geruischloos te loopen, hebben tot uitgangsproduct een De viscose is op de spinmachine verhard tot celwoldraad. Deze stof vervangt katoen nagenoeg geheel. en dezelfde stof. Inderdaad, op chemisch gebied wijst Duitschland de wereld vele nieuwe wegen. Zoo is het reeds op het oogenblik mogelijk een geheel doorzichtig, dat wil dus zeggen' een onzichtbaar vliegtuig te bouwen. Intusschen is men daartoe nog niet over gegaan. De Duitsche vliegtuigen, waaron der enorme bommenwerpers, onderschei den zich in niets van de in het buitenland gebruikte toestellen. En ook de enorme ma chines, de kanonnen, het luchtafweerge-

Soester Courant | 1939 | | pagina 7