F Goeo Gei VJxwmeste weefóeló füMe dagen Juiippatuwen Straks komt de Najaars- schoonmaak ooo* ¥l II 10 fe£2 EEN EN ANDER OVER DE HONGAARSCHE VROUW. SFEER IN HUIS GEBOMD DAMESZAKDOEKJE Hoe Gordijnen te spannen Dlnd Urk NA BLOEMDESSINS ZIJN RUITEN TROEF! Het is steeds aangenaam om wat kleeren in voorraad te hebben, zoodat men op een gegeven oogenblïk, als de dagen aanmerkelijk koeler worden, niet eensklaps voor het leit staat, dat men geen warmere omhulsels heeft. De stoffen eischen steeds de be langstelling voor zich op en alhoewel men zelfs nog in den herfst gebloemde japonnen zal blijven dragen, wordt aan deze weefsels geen voorrang meer verleend. We kunnen ze zoolang we willen onder de najaarsmantels dra gen en de meeste dames maken hier van gaarne gebruik. We zijn dan ook zoo vertrouwd geraakt met de gezel lige imprimé's, die trouwens vlot en jeugdig kleeden en altijd nog fleuri ger zijn dan effen stoffen. Toch behoeven we ons niet onge rust te maken ten opzichte van de weefsels, die voor komende maanden verwacht worden, want niet alleen hebben wij bij de herfstcollecties vele frissche kleuren gezien, doch rui ten zijn troef. Schotsche ruiten in. warme kleuren, kleine en zelfs krie belruitjes zullen eendrachtig samen werken om het modebeeld fleurig te maken, zelfs op sombere herfstdagen. Zeer vele combinaties van ruiten met effen stoffen zullen ietwat sprekende effecten weten te temperen. Geplooide en geplisseerde rokken pan geruite weefsels met effen man teltjes leenen zich voor de overgangs maanden. Aardig werken voor een rok afwisselend gladde en geplisseerde baantjes, omdat het dessin hierdoor au eens in zijn geheel, dan weer ge broken te zien is. Blouses in de hoofd kleur vormen een harmonisch geheel met geruite rokken. Over het algemeen bestaat de mo gelijkheid om japonnen van twee ver schillende materialen, kleuren of dessins le maken, terwijl een kort manteltje of )en bolero van effen stof vlot kleedt (zie hodel 2). Ingeweven dessins, o.a. fijne streepjes >an wollen stoffen, zijn eveneens modern tn aardig ontwerp geeft model 1 te zien, flat een opgestikt bovendeel in lichter kleur heeft. Bolero van het materiaal der Pierbaansrok. Cloque belooft weer een Lansje te wagen en inderdaad is het aan- !/h i 1 n \2Wtf> genaam in het dragen, staat tevens ge kleed. Het vierde japonnetje met geplis- seerd middenstuk is van dit nieuwe ma teriaal gemaakt en heeft een geschulpten pas en glad heupstuk. Evenals aan model 3 ziet men, dat het maaksel iets ingewikkelder wordt, doch men vergete niet, dat het middagjaponnen zijn, waarop geen bijzondere garneering is toegepast. De stof ziet zich tot taak ge steld een gekleede werking te bieden. Be halve van bedrukte zijde en effen wollen kan men deze japon nog gekleeder .naken, indien men mat crêpe met kant stof verwerkt. De combinaties van weefsels zijn vele en men verwerkt zelfs doffe en gladde wollen stoffen tesamen of wel een van deze beide met crêpe-achtige wollen weef sels. Men heeft zich inderdaad veel moei te gegeven om reeds thans met een keur van herfststoffen uit te komen, terwijl de mogelijkheid, die gegeven is om tweeërlei stoffen te verwerken, zich tevens uitste kend leent om hiervan gebruik te maken bij het moderniseeren van japonnen van een vorig jaar. Breede schouders, een geaccentueerde taillelijn, smalle heupen, korte en nog steeds tamelijk wijde rokken. Ziehier de eischen, waaraan moet worden voldaan, wil men gehoorzamen aan de wetten, die de modekoningin voorschrijft. Zij stelt als hoogste levensdoel: Vrouw en Moeder te zijn. „Küss die Hand!" is de gebruikelijke be groeting van den Hongaar, wanneer hij een flame begroet en op hoffelijke wijze buigt hij het hoofd om een kus op haar hand te flrukken 'sLands wijs 'slands eer. Onwillekeurig komt de gedachte op, dat de vrouwen in een land, waar dit gebruik biet alleen in de hoogere, doch ook in de tniddenstand zoo ruim wordt toegepast en kich ondanks verouderde tijden handhaaft Wel een bijzondere positie moeten irrne- taen. Inderdaad is dit het geval en de Hon gaarsche vrouwen zijn niet alleen over het algemeen althans mooi, doch zij weten te boeien. Zij doen dit niet op kunstmatige wijze en met behulp van schoonheidsmiddelen, doch zij bezitten een aangeboren gratie. Haar soepel, slank figuur, dat mooi ge vormd is, maakt dat zij datgene kan dra gen, wat voor vele vrouwen tot het onbe reikbare behoort. De meeste vrouwen heb ben de ietwat donkere, matte teint, aan brunettes eigen, terwijl het licht golvende haar het aantrekkelijke van haar persoon lijkheid verhoogt. Haar gelaat bezit mooie trekken en de donkere, sprekende oogen worden omlijst door lange, dicht geplante wimpers, terwijl de lachende mond gelijk matige, witte tanden te zien geeft Wij kunnen gerust zeggen, dat deze vrouwen een zonnigen en frisschen indruk maken, die aangenaam aandoet. KINDEREN EN STEMRECHT! De Hongaarsche is in de eerste plaats vrouw. Een vrouw, die tot taak heeft aan de zijde van haar man een huiselijk en zoo mogelijk zorgeloos leven te leiden en de toegewijde moeder zijner kinderen te zijn. Het grootste geluk vindt zij in het huwelyk en daarom is het begrijpelijk, dat men in Hongarije weinig hoort over de emanci patie der vrouw en haar eischen omtrent kiesrecht! Ook thans nog krijgt de vrouw In dit land het recht om te stemmen, wan neer er drie kinderen uit haar huwelijk geboren zijn. Zij denkt er niet aan te strij den voor meer rechten, maar is het met 4eze bepalingen volkomen eens. Slechts noodgedwongen zal het Hongaarsche meis je werken alhoewel er natuurlijk zoowel In Boedapest als in andera steden in alle Mooie meubels alleen maken kamers niet genoegelijk, doch de gezellige sfeer moet er aan verleend worden odor allerlei de tails. Een vaas of bowl met bloemen, in het voorjaar met bloesemtakken en 's winters met enkele takken van groenlbUjvende hees ters gevuld brengen leven, terwijl schemer lampjes de intiemiteit verhoogen. Kussens en wandkleeden weiken hier weer op een andere wijze toe mede en zoo zullen ver schillende kleinigheden, die wat vorm en kleur betreft op elkander afgestemd zijn ons huis inderdaad bewoonbaar maken. Het behoeven voltsrekt geen kostbare ma terialen te zijin, die wij voor gordijnen en 'kussen, kiezen, ze moeten alleen van aar dige weefsels gekozen worden enbruik baar zijn. Indien men steeds angstig moet voor komen, dat men tegen kussens leunt of er niet met het hoofd op mag liggen, stre ven ze hun doel voorbij en hooren niet in een woonkamer thuis. Een gezellig hoekje geeft deze schets, waarop een metindauthren linnen over trokken divan is afgebeeld met kussens van effen en gebloemd linnen chinte. beroepen vrouwen werkzaam zijn; o.a. dok ters en advocaten. Men bekwaamt zich in Hongarije voor een beroep om dit uit te oefenen, totdat de „ware Jozef" zich meldt en men binnen afzienbaren tijd gaat trouwen. Kortom, de jonge vrouwen be schouwen haar beroep slechts als iets tij delijks, als een overgang van de studie jaren naar het huwelijk. Een uitzondering hierop maken de beroepen, die verwant zijn aan de modebranche, waarin wel ge huwde vrouwen werken, doch alleen in dien dit noodzakelijk is, In haar gezin ontplooit de Hongaarsche al haar goede eigenschappen en schept een ideaal tehuis voor haar echtgenoot. Zij be reikt dit niet door de slaaf van haar werk zaamheden te zijn, doch door haar man het gevoel te geven, dat hij een bevoorrechte gast in zjjxi eigen hui» is. Steeds zal Mj een vrouw aantreffen, die goed gekleed is en hem gaarne op zijn wenken bedient, niet uit slaafsche onderdanigheid, doch gedre ven door den wensch alles in het werk te stellen, wat hem het leven kan veraange namen. De Hongaarsche wil haar man tot levenskameraad zijn, converseert op aan gename wijze; en de echtgenoot op zijn beurt is er van overtuigd, dat zijn vrouw de verstandigste, de beste Is, die hij zich slechts denken kan: Verzorging der voeten Vooral op warme dagen hoort men vele tnenschen over pijnlijke voeten klagen, in het bijzonder door hen, die genoodzaakt ziln veel te staan of te loopen. Het gevolg «al buitengewoon geschikt zijn om als scberakje te dienen, terwijl men er b.i meerderen van kan maken in. diverse kW ren. Vraagt •»d«rst Het zakdoekje, dat de schets te zien geeft is gemaakt van wit batist en heeft een ge borduurd bloemen motiefje in een der hoe ken, dat zeer fijn aandoet. Langs den zoom is in geschulpte lijn een smal feston aan gebracht, waarvan de steekjes naar de kan ten gewerkt zijn. Men kan zoowel witte als zacht gekeurde borduurkatoen verwer ken. Het motief wordt met behulp van carbonpapier op de stof gebracht en in den steel-platte en festonsteek gewerkt, opge vuld met kleine knoopjes, waartoe men de draad oan de naald werkt. Het zakdoekje is, dat men er tegenop ziet om van het mooie zomerweer te profiteeren en een flinke wandeling te maken. Een feit is, dat sleschts een zeer klein percentage der menschen volkomen norma le voeten heeft en dat reeds in de kinder jaren verkeerd schoeisel gedragen wordt. Ware het mogelijk, dat de mensch barre voets zou loopen, zooals de natuurvolken dit doen, dan zou men heel wat beter ge vormde voelen hebben. In zeer vele geval len is schoeisel, waaTin een deel der voet gewrongen zit, de oorzaak der vele klach ten, alhoewel men ook verschillende afwij kingen kan hébben als o.a. plat- en spreid- voeten. Deze laatste kunnen aangeboren zijn, doch tevens is het mogelijk, dat zij ont staan door veel loopen en staan en door te sterke belasting van een gevoelig beender- stelsel. Schoeisel, dat niet volkomen past, kan ook eksteroogen geven, die hoogst on aangenaam en pijnlijk zijn. Indien men spreid- of platvoeten heeft, zal het ge- wenscht zijn, dat men goed geconstrueerde inlegzolen heeft, die naar den voet ge maakt moeten worden. Voor slappe spieren is massage noodzakelijk, die men zelf kan toepassen, doch waarvoor medisch advies wel gewenscht is. Eksteroogen kan men verwijderen met een mengsel van 20 gram collodium en 5 gram salicylzuur, dat men bij den apotheker kan bestellen. De huid om deze eeltlagen smeert men vooraf met een flinke laag vette crème in. Ingeval de eksteroogen oud zijn, zal men de behande ling meerdere malen moeten herhalen. Voetbaden zijn zeer aan te bevelen, aan gezien de eeltlaag, die zich onder de voe ten bevindt, zacht wordt, en b.v. met een eeltrasp (drogisten) regelmatig verwijderd kan worden. Het invetten van de voeten na het voetbad met olijfolie is uitstekend. Moeheid en brandend gevoel in de voeten doen zich vooral op warme dagen veel voor en meermalen brengen zonnebaden reeds verlichting evenals het inwrijven met Hamamelis. Men koopt bij den drogist 250 gram Hamamelis bladeren en doet deze in een afgesloten kan met 50 gram alcohol en 500 gram water. Gedurende 24 uren laat men de bladeren in de vloeistof trek ken, giet deze daarna in een pannetje, brengt ze aan den kook, waarna men on geveer een derde laat inkoken. Vervolgens doet men alles in een groote flesch en voegt er nog 120 gram alcohol bij. Tegen klamme voeten zijn voetbaden met water en azijn aan te bevelen, daarna poedert men de voeten met een bepaalde soort poeder, die apothekers en drogisten verkoopen. Nauwe schoenen moeten ver meden worden, terwijl dagelijks andere kousen aangetrokken worden. (Nadruk verboden). Gespannen gordijnen het woord zegl het al moeten inderdaad goed gespan* nen zijn. Hangen zij te strak, dan kerven de zoomen af en zijn ze te los, dan lubbe* ren de kanten. Zelfs wanneer men geen kostbare gordijnstof heeft kan men met eenvoudige hulpmiddelen zorgen, dat zij onberispelijk gespannen zijn. Welke huis. vrouw zal niet alles in het werk stellen om te zorgen, dat haar vensters een keurig< bekleeding hebben? Men zegt immers wei eens: „gordijnen zijn het visitekaartje de* huisvrouw"! Om dit te bevorderen heeft men verstelbare gordijnplaatjes in den handel gebracht en de roetjes kunnen hier. door gemakkelijk verplaatst worden; aan* gezien men drie klemmetjes onder elkam der heeft aan gebracht. {zie schets I el voorts de afb. onderaan, hoe de roede de klemmen wordt gelegd. Glas gordijnet^ die men gaarne open en dicht willen kunj nen trekken werden vroeger met hef koord om de laatste ring (midden) ge* knoopt, doch thans heeft men een. hea( handige klemmetjes uitgevonden, dat ove* het koord gebracht wordt en dat het go* dijn «©makkelijk heen en weer doet schuk ven» A 137 A 137. Klein schortje van streepdessin met banden, die kruiselings over den rug gaan Ben. stof 1.25 van 8© c.M. Patronen 4248. A 138. Schortjapon van geruite of bloemde 6t»f met korte mouwen en opge stikte zakken. Ben. stof 5 M. van plm. 80 C.M. A 130 Patronen 4652. A 139. Huishoud-japon met xjjslulttag, hooge kraag en pofmouwtje®. Ben. stof 5 M. van 80 c.M. Patronen 44 —50. Prijs do>* patronen per stuk 1 0J0 0.05 voor oorto #n omateübelastLn® Opgave 3 Mat Niet v Te koop gaaf Julia TE HUL Oct. as, de dame. met pensi ondbr Nc Gevraagd «en NET foed kuni lich aan Linden", der, tusse TE KOO nieuwe E tijwielen vens te hi en Tandei handel. K< Aangebod ZIT-SLA, met of zoi tin. Brievi van dit bl Gediplom. vraagt w« 21a, Tele Gevraagd P.G., v.g. Adres Vre Mevr. Hai vraagt een Van 8-3 Twee dam KAMERS prijsopgaa! dit blad. Gevraagd te. een 11 R.K., voor loon, in Oude Utie TE KOOI notenhoute 175.-. Rc destraat 26 TE HUU1 I 2.50 pet aoon IA.

Soester Courant | 1939 | | pagina 5