OOIT RAAL. VGST! PRIJSVRAAG No. 13 aniekstemming, en de demora- cing. ïg tegen deze te vinden, zul- ideld worden, vorden behan- ing tegen de de Overheid idruk krijgen, erij bedreigen lewenscht het dreigen, tijdig er zijn maat- htgevaren bij iie gij thans luchtbescher- i inlichtingen fen. e kijken, hoe r, de bevol- in kennis te POOLMAN. De vorige maal hebben wij U een overzicht ge geven van de geschiedenis der Televisie. Zooals gezegd, dateeren de eerste beginselen op tele visie-gebied reeds van 1817, toen Baron Jöns Jacob Berzelius de seleniumcel ontdekte. Wij hebben U ook een beeld gegeven van de verschil lende ontwikkelingsstadia, waarin de Televisie verkeerd heeft, de moeilijkheden, waarmede men te kampen heeft gehad, en tenslotte hebben wij vermeld, dat men thans in Amerika zoo ver is, dat door de Radio Corporation of America (R.C.A.) in de zg. Radio-City in Rockefeller Centre dagelijks van 's morgens 10 tot 's nachts 11 uur doorloopend demonstraties worden gehouden. Hoe ver is de Televisie thans zelf gevorderd? Wat wordt ons door de Televisie geboden? Heeft zij reeds nuttige waarde? Heeft ons land al televisie uitzendingen? Dit zijn verschillende vragen, die wij in dit arti kel nog in het kort zullen beantwoorden. Het spreekt vanzelf, dat nog vele hulpmiddelen moeten worden toegepast, evenals men bij de Radio verschillende geluiden nabootst met voor werpen, die daarvoor speciaal beproefd zijn. We denken hierbij b.v. aan het bekende voorbeeld van het stukje papier, dat voor de microfoon wordt verfommeld en U de illusie geeft van een knetterend kampvuur, of het spanen doosje, dat voor de microfoon wordt fijngedrukt, terwijl U denkt, dat daar werkelijk de honderd-kilo-man door z'n stoel heen zakt. Natuurlijk wordt er voor de Radio ook veel gebruik gemaakt van gramofoonplaten en moet men zeer zeker niet denken, dat het meerendeel der geluiden, die men te hooren krijgt, op 'n derge lijke wijze wordt nagebootst. Maar het gebeurt wel eens, in hoorspelen vooral, dat men van zulke hulpmiddelen gebruik móét maken. Ook voor de televisie worden alle mogelijke requi- sieten vervaardigd en evenals men deze bij het opnemen van grootsche filmwerken noodig heeft, wordt hiervan ook bij de televisie gebruik ge maakt. Men krijgt b.v. een voorstelling te zien van een landschap met kasteel. De camera, die het beeld moet opnemen is in werkelijkheid gericht op niets anders dan een blokkendooskasteeltje. In den ontvanger krijgt men echter den indruk, dat men een werkelijk kasteel ziet. Dit geldt voor namelijk voor studio-opnamen. Natuurlijk is het ook mogelijk buitenopnamen te maken. De R.C.A. heeft hiervoor groote auto's ter beschikking, die als studio zijn ingericht, dus rijdende studio's, die zich snel kunnen verplaatsen en daarom veel ge bruikt worden voor actueele uitzendingen. Hiermede wordt dus ook de vraag beantwoord, of de televisie nuttige waarde heeft. Doordat de opname-studio's zoo snel verplaatsbaar zijn, is het dus mogelijk van actueele gebeurtenissen op namen te maken en blijft haar waarde dus niet beperkt tot een interessante, doch tevens kostbare, ontspanning. Wat de uitzendingen der televisie betreft, deze kunnen slechts benut worden binnen een straal van 30 km van een cirkel, daar zij slechts waarneem baar zijn over een afstand voor zoover het men- schelijk oog rijkt. Hieruit volgt dus, dat als men op een hoogte staat, deze uitzendingen op een grooteren afstand waarneembaar zijn. Door deze omstandigheid kunnen dus nog slechts betrekklijk weinig menschen profiteeren van een dergelijke uitzending, óf men zou meerdere zen ders moeten gebruiken, hetgeen natuurlijk zeer kostbaar is. Men is thans reeds meer dan 50 jaar intensief bezig aan de technische vervolmaking van de televisie en ofschoon wij Nederlanders op Radio- gebied pioniers zijn, is het toch niet te verwon deren, dat men in ons land, gezien de enorm hooge kosten, die hiermede voorloopig nog ge paard gaan en de degelijkheid van den Hollan der in aanmerking genomen, tot dusver uitzendin gen op dit gebied niet bestaan. Is men eenmaal voldoende „televisie-rijp" en wij twijfelen niet, of deze tijd zal, gezien de snelle technische ont wikkelingsperiode waarin wij leven, zéér spoedig komen dan zal zeer zeker Nederland niet tot het laatst wachten en niet achterstaan bij de an dere landen. De Radio-Centrales zullen, juist zooals dit met de Radio-uitzendingen het geva! was, zoodra de mogelijkheid lot televisie-uitzendingen in ons land bestaat, al het mogelijke doen om haai abonné's daarvan te laten profiteeren. En zooals wij in ons vorige artikel reeds zeiden, streeft men, in ver band met het groote stroomverbruik der tele visie-lampen, naar een aparte ontvangst van het geluid en het beeld, zoodat de Rcdio-Centrale een groot deel van het apparaat :'.an vervangen, hetgeen een groote kostenbesparing heteekent. De „televisie" heeft ook met groote moeilijkheden te kampen, len opzichte van motoren (automo bielen) enz. Het zal dan voor Nederland mogelijk en ook noodig zijn, de televisie van de studio uit, langs kabels te verzenden en het spreekt van zelf, dat dan ook de Radio-Centrales, zooals dit thans met de radio-programma's het geval is, een der belangrijkste schakels zullen vormen tusschen de uitzendstudio en het publiek, teneinde een zoo perfect mog< "";e ontvangst te bereiken. We moeten nog even geduld hebben. Hoe lang kan niemcnd zeggen. Maar kómen zal het. OPLOSSING PRIJSVRAAG No. 11. Deze prijsvraag was wel zeer eenvoudig, hetgeen ook gebleken is uit het zeer groote aantal goede oplossingen, dat ons bereikte. De juiste oplossing was: HET GEMAK DIENT DEN MENSCH, NEEMT DUS CENTRALE RADIO-ONTVANGST. Het lot heeft ditmaal weer moeten be slissen. Aan de drie prijswinnaars werd een waardebon van f2.50 toegezonden. Knipt U nevenstaande zwarte figuurtjes eens uiten legt U ze daarna aaneen, zóó, dat de knipranden precies aan elkander passen. Een soort legpuzzle dus. U zult dan een figuur krijgen, dat gevormd wordt door drie letters van ons alphabet. Wélke letters dat zijn, maar bovendien waarvan deze drie letters een afkorting vormen, zullen wij gaarne van U vernemen. Als U denkt de goede oplossing te hebben gevonden, kunt U deze opgeplakt op een stukje papier of dun karton, inzenden aan de Redactie van dit blad: JULIANA VAN STOLBERGLAAN 22, DEN HAAG. Boven de oplossing het nummer van de prijsvraag vermelden. Dus alleen volledige oplossingen inzen den, d.w.z. de opgeplakte letters èn de oplossing van de beteekenis dier letters. Drie oplossingen, die door de redactie als de beste worden aangemerkt, zullen worden beloond met een waardebon van f 2.50. Bij meerdere goede oplossingen beslist het lot. De waardebon kan tegen genoemd bedrag worden ingewisseld bij de Radio-Centrale. N.B. Over den uitslag kan niet worden gecorres pondeerd.

Soester Courant | 1939 | | pagina 7