IN NEDERLAND De Internationale toestand IN DE AFGELOOPEN WEEK v De Wereld IN KAART Het Portret VAN DE WEEK VA 'Poljanioje {Petsamo- Kemijarvi Roi'aniemi ■Tornea. uieaborg. Kont i oma kt 'Pteksamaki. Sortavatq, Tammerfors xi WibOrr alancD Leningrad. Helsinki Stockholm ONRUST IN ENGELSCH-INDIË. Engelsch-Indië verdient met recht den naam van „land, waar men niet ongestraft onder palmen wandelt". De Engelsche regeering krijgt er weder harde noten te kraken, nu Gandhi zich opnieuw begint te roe ren. Men vraagt zich met angst en vreeze af, wat er zal gebeuren, wan neer de Indische kolos zich eenmaal in beweging zet. Immers, het is een bevolking van niet minder dan 360 millioen zielen, die dit uitgestrekte rijk bewoont. Hiervan belijden 238 millioen den Hindoeschen godsdienst, 77 millioen zijn Mohammedanen, 12.7 millioen Boeddhisten, 8.2 mil- loen sterrenaanbidders en 6 millioen Christenen. Wanneer wij kleine taal verschillen buiten rekening laten, worden er 40 verschillende talen ge sproken. De algemeene omgangstaal onder de beschaafdere klassen is het Engelsch. Het is een veelbeteekenend feit, dat 2.5 millioen Indiërs zich min of meer voldoende in deze taal kun nen uitdrukken, waarmede tegelij kertijd de omvang van de econo- misch-sociale laag der bevolking is begrensd. WAAR BLIJVEN ONZE SCHEPEN? Het is voor niemand een geheim, dat onze handel en scheepvaart in de hoogste mate worden belemmerd door de controle maatregelen van bepaalde zijde. Iedereen heeft kunnen lezen, hoe Nederlandsche schepen ongehoord langen tijd worden op gehouden, alvorens zij vergunning krijgen om door te stoomen naar Nederland, al dan niet met achterlating van een deel van hun lading indien ten minste niet de geheele lading in beslag wordt genomen. Dat andere neutrale landen zich dezelfde behandeling moeten laten welgevallen, is voor ons al een zeer schrale troost of, juister gezegd, in het geheel geen troost. Wij erkennen zekere harde noodzakelijk heden als uitvloeisel van een onverbidde- lijken oorlog; en als neutralen hebben wij ons daarin te schikken. Men kan zich even wel niet altijd onttrekken aan den indruk dat, met een beetje goeden wil aan de zijde der betreffende oorlogvoerende partij, deze aangelegenheid niet te regelen zou zijn op een voor de specifiek Nederlandsche be langen minder nadeelige wijze. Natuurlijk is reeds getracht, verbetering te brengen in den bestaanden toestand; en in uitzonderingsgevallen is men daar dan ook in geslaagd. In algemeenen zin echter is nog geen verbetering te constateeren. Het is bekend, dat in alle landen der wereld de officieele molen langzaam maalt; doch thans maalt hij zoo langzaam, dat men on danks zichzelf tot de conclusie moet komen, dat de molenaar niet de minste moeite doet, om hem wat vlugger te laten malen. Zoowel particuliere als volksbelangen worden daarvan in ons land de dupe. De reeder moet het met leede oogen aanzien, dat zijn schepen weken lang werkloos lig gen, terwijl de kosten van onderhoud, gages, enz. doorgaan en verschepers van nieuwe ladingen met smart op tonnenmaat wachten; en de Nederlandsche regeering en het Nederlandsche volk zien met ver langen uit naar de kostbare ladingen, die voor de levensmiddelenvoorziening van ons land dringend noodig zijn en waarvan on- omstootelijk vaststaat, dat zij niet bestemd zijn voor of ten goede zullen komen aan eenige oorlogvoerende partij. Uit zekere berichten valt evenwel te con- cludeeren, dat men wel geneigd zou zijn, meer soepelheid te betrachten indien men zich van Nederlandsche zijde aan bepaalde eischen zou willen onderwerpen. Deze eischen zijn echter van zoodanigen aard, dat ze onaanvaardbaar moeten worden ge noemd. Onaanvaardbaar in tweeërlei op zicht. In de eerste plaats, omdat zij niet in overeenstemming zijn te brengen met de waardigheid van den Nederlandschen staat, die zich geen voorwaarden kan laten wel gevallen, waardoor aan haar zelfrespect te kort zou worden gedaan. En in de tweede plaats omdat wij het beginsel van de neu traliteit zouden schenden, dat wij tot iede- ren prijs moeten handhaven. Toegeven aan deze eischen zou ons te recht door de tegenpartij als een verzaking van dit beginsel worden aangerekend. Het is voor ons onmogelijk en het ligt niet op onzen weg, de maatregelen van de eene oorlogvoerende partij te bevorderen ten koste van de belangen der tegenpartij. Iets dergelijks van ons te verlangen is, om er het zachtste woord voor te gebruiken, on tactisch. Doch de Nederlandsche regeering is tactisch genoeg, om in dergelijke voor stellen niet te treden. HOUTGEBREK IN ENGELAND. Voor ingewijden is het geen geheim, dat zich in Engeland in verschillende artikelen een zekere schaarschte begint te open baren, welke voor bepaalde branches een groot ongerief beteekent. Dit is o.a. het geval met hout, vooral het z.g. mijnhout, dat wordt gebezigd voor stutten enz. In de mijngangen. Parijs met de opheffing van het wapen embargo zeer ingenomen zullen zijn, daar zij daarmede verzekerd zijn van de pro ducten der Amerikaansche oorlogsindustrie. In Berlijn denkt men er anders over, het geen onder meer blijkt uit een artikel in de „Deutsche diplomatisch-politische Kor- respondenz", waarin Amerika een politiek van meten met twee maten wordt ver weten. Voorts wordt in het artikel gezegd: „Roosevelt heeft in zijn beroemde rede van Chautauqua op 14 Augustus 1936 ge zegd, dat het een tragische reeks van kleine besluiten is geweest, welke Amerika in den wereldoorlog heeft gebracht. Men zou nu moeten oppassen, dat niet wederom dergelijke „small decisions of each day" het naar een oorlog zouden voeren". Rust aan het front. Behoudens enkele onbeteekenende scher mutselingen heerscht aan het Westfront nog steeds rust. De Fransche legerberich- ten melden „kalme nachten" en de Duit- sche communiqué's spreken van „geringe activiteit van artillerie en verkenners. Ove rigens geen bijzondere gebeurtenissen". Op zee duurt de strijd onverflauwd voort. Daar de berichten elkaar strijk en zet tegenspreken, valt moeilijk op te maken aan welke zijde de gevoeligste verliezen worden geleden. Rusland bekent kleur. Voor de Opperste Sovjet heeft volkscom missaris van Buitenlandsche Zaken, Mo- lotof, Dinsdagmiddag rapport uitgebracht over den internationalen toestand. Uit de woorden van Molotof blijkt, dat Rusland den geallieerden thans geheel den rug heeft toegekeerd. „Niet Duitschland maar de geallieerden zijn de aanvallers. Wanneer nu gesproken wordt van de groote Europeesche mogendheden, is Duitschland een staat, die naar een zoo snel mogelijk einde van den oorlog streeft. Engeland en Frankrijk echter, die nog gisteren tegen de agressie te velde trokken, zijn voorstan ders van een voortzetting van den oorlog en tegen het sluiten van een vrede. De rollen zijn thans omgekeerd. De oorlog zal in de wereld fundamenteele veranderin gen tengevolge hebben", aldus Molotof. Voorts verklaarde de volkscommissaris nog, dat de betrekkingen tusschen Rus land en Duitschland gebaseerd zijn op een permanente vriendschap. Met Finland wenschen de Russen een soortgelijke over eenkomst als met de Baltische staten en tevens zal worden getracht de verstand houding met Japan te verbeteren. Men ziet, veel nieuws is er niet onder de zon. Natuurlijk zijn de vi'iendschapsbetuigingen in Berlijn met vreugde ontvangen en even natuurlijk is het dat in Parijs en Londen een lichte teleurstelling over Molotof's felle verwijten aan de geallieerden merk baar was. Aan den anderen kant heeft de hernieuwde proclamatie van Ruslands neu traliteit weer eenige geruststelling ge bracht. UITTOCHT DER BALTISCH- DUITSCHERS. In de Dantziger Bocht, in de havens van Gotenhafen (het voormalige Gdynia) en in Adlershorst zijn in de afgeloopen week de eerste groepen Baltische Duitschers uit Estland, Letland en Litauen aangekomen op den doortocht naar hun nieuwe woon plaatsen in OoSt-Oppersilezië, in de West- Pruisische provincies of aan Weichsel en Warthe. Zij waren de voorboden van de rond tachtig duizend landverhuizers uit de Randstaten, die nog in aantocht zijn. RODOLFO GRAZIANI. De nieuw benoemde chef van den Italiaanschen generalen staf, Rodolfo Graziani, werd 11 Augustus 1882 in Filettino geboren. Alvorens zijn loop baan als militair te beginnen, stu deerde hij geruimen tijd rechten. Daarna nam hij in 1911 deel aan den Libyschen veldtocht om vervolgens in den wereldoorlog wederom op den voorgrond te treden. Naast zijn loopbaan als officier toonde hij reeds vroeg groote belangstelling voor de koloniale vraagstukken van zijn land. In 1926 werd hij vice-gouverneur van Cyrenaica waar hij opdracht kreeg de vrij roerige Bedouinen- stammen te kalmeeren. Op zijn be vel werden tachtig duizend inboor lingen in concentratiekampen onder gebracht en vandaar uit langs het kustgebied verspreid. Na zijn terugkeer uit de koloniën werd hij in 1934 commandant van de belangrijke grensplaats in de Alpen, Udine. In October van dat jaar belastte Mussolini hem met de inspectie der voor- en na-militaire opleidingen, waarmede Graziani te vens een zeer invloedrijke figuur werd op de departementen van Oor log, Marine en Luchtvaart. In Maart 1935 volgde de benoe ming van Graziani tot gouverneur van Somaliland. Van deze kolonie uit rukte hij tijdens den Abessijnschen veldtocht met zijn Somalitroepen op. Bij Dolo versloeg hij de strijdkrach ten van den Negus, waarmede hij een belangrijk aandeel had in de Italiaansche overwinning. Na het af treden van maarschalk Badoglio, volgde Graziani hem in Juni 1936 als vice-koning van Abessinië op. FINSCH- KAREUESCHE BEVOLKING DICHT BEVOLKTE GEBIEDEN 0 >00 200 Km administratieve ZÓNE WATERSNOOD IN TIENSTIN. De Chineesche stad Tienstin is door een geweldige overstrooming geteisterd. Op deze foto ziet men hoe de bewoners trachten hun huizen zwemmend te bereiken. Ten aanzien van de kabinetsformatie zeide de minister-president dat een roomsch-rood kabinet in dezen tijd zeer ongewenscht was geweest. Thans heeft Nederland een „extra-parlementair nood- kabinet", ontstaan uit een „accidentleel samentreffen". Het wegstemmen van het vijfde kabinet-Colijn achtte Jhr. De Geer een fout. Tegen onredelijke prijsverhooging. Thans is het een en ander bekend ge- wox-den over de wijze waarop de regeering de prijsbewegingen zal controleeren. Men is uitgegaan van het standpunt, dat de prijsontwikkeling het best kan worden na gegaan door controle der grondstofprijzen. Hierdoor zal men een basis voor de prijs politiek kunnen leggen en gemakkelijker onredelijke prijsstijgingen kunnen tegen gaan. Het doel is niet een prijs verstarring te veroorzaken, doch het vaststellen van prijzen, die rekening houden met de groote bewegelijkheid van de economische ont wikkeling. Bezwaren tegen verhooging van prijzen tengevolge van stijgende productie kosten zullen niet worden gemaakt. De regeering vertrouwt met deze maat regelen de bevolking van Nederland vol doende tegen prijsopdrijving te hebben be schermd. „Versobering is noodig", In overeenstemming met de rede van minister-president Jhr. De Geer in de Tweede Kamer, heeft oud-minister mr. J. A. de Wilde in een bijeenkomst van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel betoogd, dat „een versobe ring in allen ernst noodig zal zijn". Slechte financiën leiden tot een slechte politiek. De toestand van de Nederlandsche staats financiën vormt een probleem van den eersten rang waarin niet met een opper vlakkig optimisme mag worden berust. Een uiterst voorzichtig financieel beleid is thans een eerste vereischte. „Laat men de teugels los, dan verdub- FINLAND IN DE BRANDING. Nog steeds zijn de Finsch-Russische onderhandelingen nog niet met een goed resultaat bekroond, nog steeds verkeeren de Finn'en in bange onzekex-heid over het lot van hun land, nog steeds is de aandacht van heel de wereld gevestigd op de reizen van staatsraad Paasiviki en minister Tan- ner naar Moskou. Met Estland, Letland en Litauen schudde Finland in 1918 het zwaar drukkende Rus- sissche juk af en sedert dien hebben de energieke Finnen met verwoede ijver ge werkt aan den opbouw van hun onafhan- kelijken staat. Hoewel het nationaliteits besef de bevolking vrijwel immuun heeft gemaakt voor de bolsjewistische pi-opa- ganda, is Rusland toch steeds een bron van politieke zorgen in Helsinki geweest. Finland of Suomi zooals de Finnen hun land noemen is in het Zuid-Westen het dichtst bevolkt. Op 15 van het totale bodemoppervlak leeft hier ongeveer 40 der bevolking. Zij vinden voor een groot deel een bestaan in de industrieën en den handel. De uitvoer bestaat voor 80 tot 85% uit hout en houtpixxducten als papier en cellulose. Ten opzichte van Rusland is dit gebied zeer ongunstig gelegen, daar het binnen het onmiddellijk bereik der Rus sische zeestrijdkrachten in den Finschen Golf is gelegen. Verder maakt een 1500 km lange grens met Rusland de verdediging van het land uiterst moeilijk. Ter vermij ding van incidenten en ook uit strategische overwegingen hebben de Finnen langs deze grens een soort „administratieve zóne" in- gesteld en daai-mede het Finsch-Karelische gebied gescheiden. Door de gedwongen „zuivering" in deze gebieden hebben de Russen kans gezien de oorspronkelijk Kare- lische meerdexheid van 70 in het Oosten terug te brengen tot een minderheid van 30 Langs den spoorweg Leningrad-Polj ar- noje bevinden zich op Russisch gebied tal rijke vliegtuigbases en steunpunten der landmacht. Ook Finland heeft echter zijn grenzen op vele plaatsen beveiligd. In dit verband is voor het Noorden van zeer veel belang de straatweg naar de IJszee, die loopt van Rovaniemi naar de nikkelerts- mijnen van Petsamo en vandaar naar de havenplaats Linahamari. Tusschen Stockholm en Abö liggen de Aalandseilanden, die den laatsten tijd in verband met de onderhandelingen weer zijn genoemd. beien zich aanstonds de moeilijkheden in handel en bedrijf, dan krijgt men de wild ste loonacties, dan raakt men in een vi- cieuzen cirkel, dan gaat men grijpen naar de morphineflesch der opzettelijke deva luatie. En dan moet men nog maar niet denken aan het lot van allen, die by levensverzekeringmaatschappijen en staats fondsen „verzekerd" zijn of die reeds pen sioen genieten", aldus de waarschuwende stem van den oud-minister. We gaan boonen eten. Nu de koude al vroeg haar intrede heeft gedaan, zal het velen verheugen te ver nemen, dat de levering van erwten en boonen aan de kruideniers beginnen gaat. We kunnen dus binnenkort weer gaan ge nieten van stevige winterkost als ei-wten- soep met kluif en bruine boonen met spek. Laat nu de kou maar komen. Minder aangenaam was het bericht, dat de prijs van de melk weer met één cent per liter verhoogd zal worden. We leven in een tüd van verrassin gen. Aangename en onaangename, naar gelang ze al of niet strooken met onze opvattingen over het onder- 7 werp in kwestie. Een enkele maal zien we ze vooruit aankomen, vele malen hebben we er .dagen van te voren reeds een vaag voorgevoel van. Deze week is het echter anders ge- 7 weest, want de „verrassing"-bom ontplofte ?p een plaats waar ver moedelijk niemand een explosie ver wacht had, n.1. in Italië. Met de doortastendheid, waarmede de laatste jaren in de autoritaire landen de staatszaken \vox*den afgehandeld, heeft ook thans Mussolini weer zijn jongste besluiten ten uitvoer gelegd. Krachtens een Dinsdag wereldkundig gemaakt decreet zijn in het Italiaansche kabinet uitgebreide wijzigin gen tot stand gekomen. Niet minder dan zes ministers, waaronder de secretaris der facsistische partij Starace, zijn van hun functie ontheven en vei'vangen door per soonlijkheden, die tot nu toe in de ge schiedenis van het moderne Italië minder op den vooi-grond traden. Ook buiten het kabinet hadden mutaties plaats. Zoo is de taak van generaal Pariani, de chef van den generalen staf van het Italiaansche leger, overgenomen door maai-schalk Gra ziani, een van de mannen, die zich tijdens den Abessijnschen oorlog bijzonder onder scheiden heeft. In hoeverx-e deze kabinets-reorganisatie- op-groote-schaal wijziging in de koers van het Italiaansche schip van sjaat zal bren gen, is nog niet duidelijk. Het is trouwens zeer de vraag óf er wel sprake zal zijn van een koerswijziging, daar de belang- Jhr. De Geer over het regeeringsbeleid. Dinsdag heeft Jhr. De Geer in de Tweede Kamer der Staten Generaal de sprekers beantwoord, die de vorige week tijdens de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting 1940 het woord voei-den. De minister-president zeide ten aanzien van het punteconomische verzorging in oorlogstijd, dat ruime voorraden voor rnensch en dier tijdig zijn aangelegd. Men tal echter moeten waken voor een te snelle afvoer dezer goederen zoolang niet een voldoende aanvoer verzekerd is. De re- geei-ing is van meening, dat zij een wilde prijsopdrijving op de juiste wijze heeft voorkomen. Eenige contingenteeringen zul len spoedig worden opgeheven. In verband Riet de beroering, welke de maatregelen betreffende het verstrekken van benzine le weeg brachten deelde Jhr. De Geer (nede, dat een niet onbevredigende voor raad aanwezig is. Voorts hoorden we bij monde van den minister-president, dat de regeering spoed tal betrachten bij de vei-sterking van de marine, en wel in het bijzonder van de Indische vloot. Eenigszins teleurstellend was, dat men het nog niet schijnt eens te zijn over de wijze waarop men de vloot denkt uit te breiden. Een ander defensie- vi'aagstuk, de luchtbescherming, heeft ïveneens de volle aandacht van de regee- Jtfng. Zoo zijn onlangs nog tachtig stukken luchtdoelgeschut besteld, waarvoor vijftien millioen gulden is utgetrokken. Deze ka nonnen zijn bestemd voor gemeenten. Jhr. De Geer verheelde niet den zeer ongun- Btigen toestand van 's lands financiën, welke de uiterste zuinigheid eischen. DR. TISO PRESIDENT VAN SLOWAKYE. Het Slowaaksche parlement koos Minister president Dr. Joseph Tiso tot Staatspresi dent. Sedert den dood van den bekenden i Pater Hlinka stond Dr. Tiso aan het hoofd van de Slowaaksche regeering. rijkste posten in de nieuwe regeering in de oude handen gebleven zijn. De Duce heeft zelf de touwtjes van Binnenlandsche Zaken, Oorlog, Marine en Luchtvaart in handen gehouden en zijn schoonzoon, graaf Ciano, Is aan Buitenlandsche Zaken gebleven. Voorshands neemt men dan ook alge meen aan, dat deze verrassing in de toe komst vermoedelijk minder verrassend zal zijn, dan zij zich op het eerste gezicht voordeed. Nieuwe tegenvoorstellen van Finland. Meer en meer blijkt, dat de Finsch- Russische onderhandelingen voor beide partijen vele moeilijkheden opleveren. Uit het feit, dat zoowel in Helsinki als in Mos- oku tot nu toe practisch het stilzwijgen over den stand van zaken is bewaard, mag men afleiden, dat nog steeds een vreed zame oplossing van de meeningsverschillen verwacht en gewenscht wordt, weshalve men er de voorkeur aan geeft de openbare meening zooveel mogelijk buiten de dis cussies te houden. Amerika wijzigt neutraliteitswet. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft de Amerikaansche Senaat zich met groote meerdei'heid uitgesproken voor de wijziging van de Neutraliteitswet en daar mede ook voor de opheffing van het wapenembargo. De gewijzigde wet is thans doorgezonden aan het Huis van Afgevaar digden, alwaar zij nog deze week zal wor den behandeld. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal president Roosevelt ook nu succes hebben. In welingelichte kringen acht men althans een meerderheid ver zekerd. Het spreekt vanzelf, dat Londen en

Soester Courant | 1939 | | pagina 4