UI/. JAPONNEN Jonge meiój£& Jltantel& Bloemen wFnter VAN OUD TOT NIEUW Alcdemwoexen uxm Met naald en draad! -is,, kieren blaast, zullen strips aangebracht moeten worden. De kerstcactus epiphillum zal begin December reeds vol knoppen zitten en hoe weinig eischen deze plant overigens ook stelt, wenscht hij in zijn bloeiperiode niet verplaatst te worden, aangezien de knop pen dan afvallen. Azalia's, die overgehouden zijn van een vorig jaar beginnen langzamerhand ook knoppen te vormen, evenals de camelia, en deze komen thans in de woonkamer voor het raam, terwijl de aarde niet te droog mag zijn, aangezien zij veel wortels hebben. Dagelijks besproeien met water, dat op kamertemperatuur is, verdient aan beveling, echter slechts zoolang, tot de grooter wordende knoppen zich gaan ont wikkelen. Kruissteek-motieven op kleedjes wer ken. vooral in. sprekende kleuren werken aardig op en leenen zich o.m. voor allerlei kleedjes o.a. theekleeden met bijpassende servetjes. Voor zoo'n theekleed heeft men een lap linnen noodig met een doorsnede van 90 c.M. indien men het althans rond wil ma ken, doch ook vierkante kleeden worden veel gebruikt. Men kan op de 30 c.M. in het vierkant groote vingerdoekjes kleine motiefjes werken, terwijl een theemuts in den vorm als boven aangegeven is het stel comple- teeren kan. De motieven verdeelt men naar eigen inzicht of zooals de schets dit aangeeft, terwijl de kruisjes over stramien gewerkt worden, waarvan 3 kruisjes 1 c.M. breed zijn. Na afloop worden de draden uitge trokken. Rand afwerken met zoom en festonste ken. Als kleuren zijn gekozen bruin, groen, middelblauw, oranje, geel. Theemuts is 29 c.M. breed en 27 c.M. vakanten 16 c.M. De meeste jonge meisjes oftewel bakvis- schen zullen niet meer dan een warmen wintermantel bezitten, die liefst zooveel mogelijk ontzien wordt. Een stevige regen mantel, waaronder een wollen vest gedra gen wordt, kan tegen weer en wind en dient dan ook vaak als „daagsche" dracht. Ock aan zoo'n regenmantel zal men be paalde eischen moeten stellen, waarvan zeker wel de voornaamste is, dat hij on doordringbaar is. Moch dit niet het ge val zyn, dan kan men zulks in stoomeryen dezer schets met plastron, rug en gedeelte mouwen van bontstof eens een eerzame heerenjas was? Uit het onderdeel van den jas worden de rokdeelen voor den mantel geknipt in den vorm van pandjes, die zich naar den zoom toe verbreeeden, terwijl op taille hoogte een naad wordt gestikt. De reepen bontstof aan de mouwen ma ken het mogelijk, dat deze aan den boven arm wijder worden. Inplaats van bontstof aan het rugdeel kan men ook stof aan wenden. Sluiting voorpanden met haken en oogen. De aarde van alle kamerplanten moet van tjjd tot tijd los gemaakt en de buiten kant der potten afgeborsteld worden in water. Mos en algen dienen regelmatig verwijderd te worden, terwijl men spaar zaam moet z\jn met het geven van water. Planten hebben 's winters een rustpe riode, een tijd waarin zij geen bladeren noch knoppen vormen. Deze laatste zijn evenwel reeds in kiem aanwezig en wach ten geduldig den tijd af, dat zij zich ver der kunnen ontwikkelen. Hoe koeler de de plaats is, waar de planten staan, hoe- minder vocht zij behoeven. Planten, die in sterk verwarmde kamers staan en wel in het bijzonder te dicht bij de centrale ver warmingsbuizen en radiatoren, lijden door de te droge lucht. Besproeien met een bloemenspuit lieft iederen dag is zeer gewensoht. Bij sterke vorst mogen de planten niet op den vensterbank blijven staan, vooral 's nachts is dit zeer verkeerd. Tocht moet evenzeer vermeden worden en om te voorkomen, dat de wind door de T 6749 VOOR DE KINDERKAMER In een kinderkamer zijn vroolijke figuren op hun plaats evenals sprekende kleuren. Do eene moeder maakt langs de wanden met behulp van schabloonen een fries en brengt dezelfde motieven over op gordij nen, kleedjes en kussen. Een andere moe der geeft de voorkeur aan handwerken in kruissteek op linnen of Noorsche stof ge werkt en weet haar fantasie zoo'n vlucht te doen nemen, dat er allerlei boeiende kin derverhalen met behulp van naald en draad verteld worden. Kinderen zien gaarne eenvoudige voor stellingen, die niet boven hun bevatting gaan en met eenvoudige hulpmiddelen is veel te bereiken. Dierenfiguren, poppen, bloe men, kinderen, alles kan op aantrekkelijke en menigmaal amusante wijze worden uit gebeeld. Een aardig linnen wandkleed geeft bij gaande schets aan, waarop de kinderfigu ren van kleine stofresten bont bedrukt en effen katoen zijn gemaakt en met kleine streekjes gefestonneerd worden. De capo en muts links zijn van een bont ruitje, ter wijl de jurk rechts van gemoesd katoen 14 gemaakt. Bloemen worden gedeelten van kleine gekleurde lapjes, gedeeltelijk in steek. Ook de gezichten worden met be hulp van zijde of katoenen draden bijge werkt. Men kan b.v. ruitjes trekken op dez« schets en het geheel op grootere ruiten na- teekenen, iets wat niet zooveel bezwaren met zich brengt. De aangegeven motieven kunnen met behulp van carbon papieï T 6750 Prtfs dezer patronen 0.40 per stuk, T. 6749. Japon met afstekende voorbaan van ge bloemde zijde of van effen of geribd fl^w^ej, Noodig pijn. 50 c.M. van pl.m. 1 M. breed. Patronen 4246. T. 6750. Japon van effen stof, die met geruite- ct fluweelen pas en mouwen is gewerkt. Noodig pLm. 90 c.M. geruite stof van 96 c.M. breedt# Patronen 4246 T. 6751. Bolerojapon in de maten 4246. Materiaal voor het moderniseeren is plun. 80 4.1& van 96 c.M. breedte. Patronen 4246. T. 6752. Middagjapon van wollen saof •f sijdeo, dit met kant gemoderniseerd wordt. Noodig pl.m. 1.40 M. kant van 90 c.M. breedte. Patronen 40—44. vakkunaig laten doen voor een luttel be drag. Het aantal van vijf mantels, die wij op bijgaande schets te zien geven, voldoet aan practische eischen en kleedt vlot, beide factoren, die niet voorbijgezien mogen worden. Een ander voordeel is. dat deze modellen zich voor verschillende doelein den leenen en zoowel voor den dag als voor netjes gedragen kunnen worden. De eerste indruk, die deze kleine „collectie" maakt, zal dan ook ongetwijfeld gunstig zijn, temeer waar van overdaad geen Bprake is en bontstof op bescheiden wijze is aangebracht. De toepassing van bont stof neemt steeds meer toe en geen won der, want deze imitatie vinden we in J&PWSi uitvoeringen. Aan te de kwaliteit te kiezen, hetgeen mogelijk is, omdat men een kleine lengtemaat behoeft en bontstof meestal pl.m. 1.20 M. breed is. Een mantel van een vorig jaar of een, die niet al te dik is en veel kou doorlaat kan met een losse bolero van bontstof ge dragen worden of met een plastron. De Mode laat op het punt van garnee ringen een groote vrijheid en we zouden haast zeggen, dat alles gedragen wordt, dat met overleg en smaak gekozen is. De mantels hebben een eenigszins klok kende onderlijn en bestaan vaak uit ver schillende panden, terwijl de kraag meermalen ontbreekt en een shawl aan vullend moet werken. Aan te bevelen is om modellen te kiezen, die gangbaar blijven, want juist op dezen leeftijd loopen de bak- visschen niet gaarne met kleeren, die min of meer ouderwetsch zijn. Afgezien van het sportieve type, dat men zeer veel van geruite weefsels ziet dragen, heeft men ook ietwat gekleedere modellen, zooals de beide mantels met pas van bont stof. De eerste (links) is van een visch- graat weefsel gemaakt en heeft een ron den, aan den hals ietwat opgeknipten pas, terwijl rechts een scherpgepunten pas te zien is met hoogen kraag, die ook neerge slagen kan worden. Platte met bont om zoomde kragen ziet menal evenzeer als hoogsluitende en revers-Kxnyr=... „aoj belang, dat de Mode ons geen bepaalde wetten voorschrijft, die te volgen zijn, want hierdoor is het mogelijk om tot in het oneindige te va- rieeren en te vermaken. Zelfs smalle bond- randjes doen wonderen, zooals men ziet op den meest linkschen mantel langs kraag en manchetten. Een sportief model geeft de middelste mantel aan, terwijl een bijzonder aardige uitvoering geheel links te zien is en wel in aansluitende lijn met pas op de choa- ders. Op kraaglooze mantels kan op kou de dagen een losse kraag met kleine pele rine gedragen worden en een klein mofje, beiden van bontstof. hulp van ander materiaal iets van te ma ken is. Veel blijkt nog voor vermaken in aan merking te kunnen komen en japonnen zullen aan het bovendeel o.a. met fluweel en ruiten omgetooverd worden in model len, die aan de nieuwste eischen voldoen. Een mantel te moderniseeren is moeilij ker, doch eveneens uitvoerbaar en we kunnen dit zelfs doen door een heerenjas, die niet meer gedragen wordt met behulp van bontstof vermaken. Eventueel wordt de jas gekeerd en na het uittornen worden de verschillende deelen geborsteld, ge stoomd boven de wasem van den ketel en met behulp van een vochtigen doek opge perst. Is het wei denkbaar, dat de mantel T 6752 Wanneer de zuinigheid gebiedt, dat men zich de weelde van een nieu ven mantel niet kan veroorloven en de oude winter mantel kennelijke teekenen draagt van veel gedragen te zijn, grondiger dan vroe ger zal men de inhoud der kleerenkast aan een onderzoek onderwerpen en zien of er niet een of ander stuk hangt, waar met be-

Soester Courant | 1939 | | pagina 2