DAT WAS HET BEGIN: de kunstmatige zeehondvan Rendsburg Reeds in 1850 bouwde Wilhelm Bauer zijn „brandduiker", voorlooper van den onderzeeër Tragisch levenseinde van den uitvinder HET NIEUWSTE Wilhelm Bauer, die in wezen de eerste on derzeeboot heeft geconstrueerd. Al leden eijn plannen schipbreuk, toch was hij pio nier op dit terrein. Toen de techniek enkele tientallen jaren later ver genoeg gevorderd was, slaagde men er wel in een onderzee boot te bouwen die kon voldoen aan de verwachtingen, die Bauer gesteld had aan zijn „brandduiker". Het waren overwegingen van krijgskun digen aard die den onderofficier Wilhelm Bauer in de vorige eeuw het idee ingaven dat het niet onmogelijk zou zijn een kunst- matigen „zeehond" te bouwen. Avond aan avond zat hij in een schuur bij 't Duitsche plaatsje Rendsburg en bouwde er aan zijn piodel voor een zoogenaamden „branddui ker", gelijk hij dtt apparaat noemde. Niet idleen zijn eigen regiment, maar geheel Rendsburg sprak van deze onderneming. Totdat hij op een goeden avnd bij zijn com mandant werd ontboden. Generaal von Willisen wilde zijn plannen en het model cien. Het scheepsmodel staat op een tafel, ja Ben duikboot is het, die Wilhelm Bauer heeft uitgedacht. Een schip, dat niet alleen Dver het water, maar ook onder den water- ipiegel zal kunnen varen en daardoor voor rten vijand onzichtbaar en volgens Bauer dientengevolge onaantastbaar zou zijn. In het eerste had hij grootendeels gelijk, zoo- als de geschiedenis later zou leeren, het tweede was een begrijpelijke misrekening. Wij weten thans maar al te goed dat een duikboot inderdaad zeer kwetsbaar is, ge tuige de regelmatige berichten, die we in ie pers kunnen lezen van onderzeeërs, die ie prooi zijn geworden van dieptebommen. Bet model van Wilhelm Bauer moet den /orm van een zeehond hebben gehad; twee meter breed en ongeveer acht meter lang, varen de afmetingen, die hij zich had voor- testeld. Met een luchtinhoud van vijf en wintig kubieke meter, aangedreven door .wee., trapraderen, die op hun beurt den -.cheepsschroef in beweging brachten, waar- loor dit merkwaardige vaartuig een snel- ieid van zes kilometer per uur zou kunnen Dereiken. De heele bemanning zou moeten Destaan uit zes koppen. Onderofficier Bauer leemt aan binnen enkele weken een proef- Doot te bouwen, alleen het geld ontbreekt tem op het oogenblik. Wilhelm Bauers (luikkamer, die eveneens nooit werkelijkheid is geworden. Dien avond brachten de officieren, die in Rensburg gelegerd waren een paar hon derd daalders bijeen, en generaal Von Wil- üsen belooft dat hij moeite zal doen het Pruisische Ministerie van Oorlog voor de zaak te interesseeren. Een week later ont vangt Bauer bericht dat het Ministerie 100 daalders en geen cent meer beschikbaar wil stellen voor zijn onderneming. In totaal is het bijeengebrachte bedrag vijftig daal ders te gering. Maar niettemin gaat Bauer aan den slag. Dan bouwt hij het schip, te gen zijn oorspronkelijke bedoeling in, maar zondeT dubbelen wand. Het was niet de schuld van Bauer, dat De huidige oorlog ter zee staat in de eerste plaats in het teeken van de duikbooten. Reeds in 1914'18 heeft dit wapen bewezen van enor me beteekenis te zijn. In het jong ste conflict worden ze weer met veel succes ingezet. Over de actie van een duikboot schreven wij kort geleden. Thans staan wij wat uitvoeriger stil bij de geschiedenis van de duikboot, die nog geen eeuw oud is. En Duitsch onderof ficier Wilhelm Bauer, ondernam met zijn brandduiker reeds in het midden van de vorige eeuw een proeftocht. Het resultaat was wel* iswaar nihil, maar dat was niet zoozeer te wijten aan ondeugdelijk heid van Bauer's plannen, als wel aan het feit dat de techniek voor dergelijke ondernemingen nog niet ver genoeg gevorderd was. Toen de tijd er enkele tientallen jaren later rijp voor was heeft de onder zeeër in zeer korten tijd een hooge graad van perfectie bereikt Een ander project van Bauer. Een kabel-IVOOR HET EERST PER station, dat men kon laten zakken tot op DUIKBOOT ONDER WATER, verscheidene tientallen meters diepte- had. Dat was omstreeks 1850. De romp was te zwak, de duiktanks bleken onbereken baar. Daarom was het noodig dat de boot een ijzerballast meenam, om het de nood zakelijke zwaarte te geven. Aangezien de techniek nog geen machines had gecon strueerd, die onder water werkten, moest Bauer het stellen met twee trapraderen. Door een betrekkelijk samengestelde tand radinstallatie werd de beweging overge bracht op de horizontale as, aan het einde waarvan de schroef bevestigd is. In het voorste deel van den „kunstmatigen zee hond" bevond zich de plaats voor den stuürman met zijn eenvoudige stuurinrich ting. Aan den buitenwand van het schip waren ladingen springstof opgehangen. De gedachte torpedo's te lanceeren van eerst van veel later datum. Diep ontroerd zag Wilhelm Bauer het schip, toen het na hard werken gereed ge komen was. Den achttienden December van het jaar 1850 gleed de „brandduiker" te water. De eerste proefvaarten bewezen dat de plan nen in groote lijnen levensvatbaarheid be zaten en dat men er vroeg of laat in zou slagen een bruikbare onderzeeboot te bou wen. Maar Bauer was van meening dat de wanden, die tegen zijn zin zwakker van constructie waren, dan hij zich had voor gesteld in 't 1ste project toereikend konden worden geacht voor een diepgang van ten hoogste acht meter. Ook in die jaren waren de geleerden het niet eens, want andere technici beweerden, dat het schip tot ten minste dertig meter onder den zeespiegel zou kunnen dalen. Kwaadwilligheid ergerlijk tekort aan hulpvaardigheid van de zijde zijner medewerkers waren oorzaak dat de eerste duikproef van Bauer een fi asco werd, waarmede bijna zijn leven ge moeid was. De brandduiker zakte in de diepte op de plaats, waar hij gemeerd lag. Maar na veel inspanning slaagt men er tegen alle verwachting in de boot omhoog te brengen. Wanneer zij gerepareerd is, zullen nieuwe proefvaarten en vooral duik proeven worden ondernomen. Wel bewust van den grooten kans dat zijn eerste duik de boot, wanneer hij gereed ij^ zich ietwat kan mislukken, maakt Bauer, vogldflt fcüj ■nders gedroeg, dan hij ziot& voorgesteld 1 aan boopd gaat» liin testament. Het is 1 Februari 1851. Aan de admirali teit wordt een vaartuig getoond dat vier maal zoo lang is als breed. Voorin ontdekt men een zeer dikke glasruit, verder een luik bovenin, dat toegang geeft tot het in wendige en waardoor de bemanning zich in het scheepsruim begeeft. Ook ziet men nog 2 guttapercha handschoenen aan den boeg, die bedoeld zijn om de lading spring stof onderaan het vijandelijk schip te han gen en deze tot ontsteking te brengen. Met Bauer begeven zich twee vrijwil ligers aan boord, namelijk de smid Thom son en de timmerman Witt. De zee was buitengewoon rustig en langzaam zette de boot zich in beweging. Dan begint zij te zinken, alleen het luik steekt nog boven de oppervlakte uit. Even daarna is het schip met de drie mannen geheel onder de opper vlakte verdwenen. Bauer zet koers naar de diepste plek in de haven, om daar onder te duiken tot een druk van een atmosfeer en voetje voor voetje, gelijk hij later zelf heeft geschreven, gaat het naar de plaats van be stemming. Van den wal klinkt hoerageroep over het water. Maar dan is het ongeluk reeds ge beurd. Het ballastgewicht ligt op de ver keerde plaats, waardoor de boot een ver keerden stand inneemt, die steeds beden kelijker wordt. Het driemanschap beproeft de lading te verstouwen, maar het gelukt niet. De boot komt in een steeds meer ver ticalen stand te staan. Op tien meter diepte gekomen, wordt de linkerwand ingedeukt en ontwricht een der beide trapraderen. Ook de rechterzijde kan nu elk oogenblik worden ingedrukt. Er dringt water in de en een van de pompen weigert te func tionneeren. Drie uur zyn verloopen. Aan den wal be gint men nu toch bezorgd te worden, en is druk bezig met kabels den bodem af te sleepen om zoodoende te trachten de boot te lichten. Stalen kettingen en ankers wor den neergelaten. De mannen in de boot staan angstige momenten door; het water is hen Inmiddels tot aan de borst gestegen. Er moet spoedig redding komen, anders is hun lot bezegeld. Er is nog slechts weinig lucht. Op de omliggende schepen hijscht men de vlaggen halfstok. Met plechtige woorden herdenkt men de dappere man- 'J.a9jy die daar beneden hun leven gelaten! Doorsnede van den „brandduiker." zijn als door een wonder aan een zeker lot ontsnapt. Met vereende krachten waren zij er in geslaagd het luik te openen. In de haven van Kiel zag men verblufte gezich ten. De brandduiker bleef op den bodem van de zee liggen. Alle pogingen om het vaartuig te lichten, leden den eersten tijd schipbreuk. Eerst in de zeventiger jaren slaagde men er in dit merkwaardige onderzeemonster te lichten. Bauer had de genoegdoening dat de com missie van onderzoek van oordeel was, dat niet de plannen zelf, maar de gebrekkige wijze, waarop daaraan uitvoering was gege ven, beschouwd moest worden als oorzaak van de ramp. Maar met dat al staat de con structeur, die inmiddels ontslagen is uit den militairen dienst, zonder middelen op straat. Niettemin slaagt hij erin om nog een tweede model van zijn duikboot te bouwen. Oostenrijk, Frankrijk en Engeland, welke landen hij zijn uitvinding aanbiedt, wijzen het af. Maar dan ontfermt Rusland zich over den uitvinder. In Petersburg wordt hij in de gelegenheid gesteld om in 1855 andermaal een brandduiker te bouwen. De ze boot heeft niet minder dan 153 proef tochten onder water gemaakt. Den 2den October 1856 wil men proeven nemen met de explosieve stoffen. Maar dat beteekent den ondergang van de boot zelf. Daarmede is voorloopig de onderzeeër verwezen naar het rijk der onmogelijkheden, want men stelt Bauer niet in de gelegenheid nogmaals proeven te nemen. De tijd was voor de uitvinding blijkbaar nog niet rijp, want in andere landen lachte men om het idee. Bauer was wel een inventieve geest. Het bleef niet bij een enkel project. Op zijn naam staat ook een speciaal hefwerk voor schepen. Hij heeft nog vele soorten duiker klokken en onderzeegeschut gebouwd. Maar omdat hij in zijn mémoires op hef tige, temperamentvolle wijze opkomt voor zijn ideeën, beschouwt men hem als een querulant. Hij deelt het lot van vele groote geesten. Geestelijk: miskenning; stoffelijk: Zoo eenvoudig was de machine van Bauers boot. Wel een radicaal verschil met de in gewikkelde machinerieën van tegenwoordig armoede. Dat hij in letterlijken zin niet van honger is omgekomen, was te danken aan een bescheiden toelage van den Beiersche? koning. EEN BEMANDE TORPEDO! Zooals men weet is een tor^odo een zes tot acht meter lange cy- linder, die in hoofdzaak uit en brons is vervaardigd. Der gelij ke projectielen zijn buitengewoon kostbaar en in zekeren zin kan men ze vergelijken met een duik boot van hel allereenvoudig, ie systeem, maar dan zonder beman ning. De torpedo loopt van voren toe in een punt en in dit voorste deel bevindt zich een aanzienlijke hoeveelheid springstof, die tot ont ploffing komt, bij aanraking met den scheepswand van het ob^c;. De explosie is doorgaans zoo hevig dat een zeer groot gat onder de waterlijn in jiet schip geslagen wordt, tengevolge waarvan het zooveel water maakt, dat het kort daarna zinkt. Dit althans bij een koopvaarder. Met de groote slag schepen staat het er eenigszins anders voor. Deze kunnen niet zoo gemakkelijk getorpedeerd wor cr, omdat hier speciale voorzieningen zijn getroffen. Maar ook wanneer een slagschip is getroffen wordt het daardoor buiten gevecht ge steld. Het afschieten van de torpe do's vereischt groote vaardigheid en grondige kennis omdat het o - ject beweegt en gerekend o i worden met den afstand, die>« torpedo heeft af te leggen, ücor een misrekening faalt de torpe u nog al eens. Daarom schiet men ^r bij den aanval meer dan één ai; de meeste onderzeeërs zijn voor zien van vifc^ tot zes torpedok.n- ceerbuizen. In Japan heeft men nu het nieuwste op dit gebied uitge vonden, namelijk een beman- torpedo. Dit is toch wel een z aparte sensatie, want het spren vanzelf dat de man, die Iange:it liggend in de torpedo de stuurin richting bedient, zelf het eerste slachtoffer is van zijn aanval. Pre cies als de commandant van een duikboot kijkt hij door een peris coop en stuurt de torpedo op rijn doel af. Ongetwijfeld wordt een trefkans nierdoor aanzienlijk ver hoogd, maar of er in de practijk iets uit groeit mag betwijfeld wor den. Zoo stelde men zich den aanval van den de aanval onder water; rechts de .brandduiker" voor. Links op de afbeelding aanval aan de wateroppervlakte. hebben voor een groot doel. Er kan Immers geen twijfel aan bestaan of constructeur Bauer en zijn gezellen zijn reeds lang ga- stikt. Maar terwijl men nog bezig is met de plechtige gedachtenisrede, begint het water plotseling te borrelen en het volgende oogenblik verschijnt een hoofddeksel aan de oppervlakte. Even daarna volgt een menschengestalte, met korte poozen nog tweede en derde. De doodgewaande mannen

Soester Courant | 1939 | | pagina 8