'AME5 RUBRIEK Zmcvd '7{e%ótLiewi&ang£ti zelf gemaakt v 'K KLIKKENDE NAALDEN EN KLEURIGE WOL Handgebreide jumpers en vesten Baby-verzorging Het gebruik van dubbel koolzure soda als leidende kleur KNIPPATRONEN 34-48 Binnen eenige weken is het weer Kerst- siis en in deze donkere tijden zal het feest van het licnt in vele gezinnen gevierd worden en de gedachten vari veel sombers teeven af te leiden. De kerstboom, hoe klein van afmeting hij ook moge zijn, zal weer opnieuw herinneren aan de groote beteeke- nis van het naderende feest, terwijl het .Vrede op aarde" gezongen wordt, een hed, dat helaas nog door talloos velen net begrepen wordt. In plaats van de tra- Aitioneele kerstengel maken we er dit- ni3al enkele van bonte papierresten, waar bij de fantasie den vrijen teugel gelaten kan worden. Verder hebben we enkele kur ken en kralen noodig. Twee kurken worden Biet een stevigen draad verbonden, terwijl het gelaat uit een houten kraal bestaat en toet de kurken verbonden wordt. Van allerlei kleuren papier wordt nu het gewaad geknipt, terwijl de kraag met een (peld met gekleurde knop wordt vastge hecht. Het haar wordt van vloeipapier ge knipt, waarvan men de dunne reepjes over wii schaar volt. Oogen, neus en mond wor den evenals de lokken opgeplakt en ten Aotte worden de vleugels van dubbel pa pier geknipt en met spelden in de kurk ge it oken. Voor de armen knipt men een deel v&n limonaderietjes af en bevestigt ze met dun metaaldraad in de kurk, terwijl de han den aangeduid worden door glazen kra len en hier tusschen een takje dennen groen wordt gehecht. Aardig zijn kleine mandjes gevuld met snoeperij en, zooals de schets er een te zien geeft. Zij worden gemaakt volgens het uit geslagen model van soepel karton en aan den buitenkant met papier beplakt of ge kleurd. Met een scherp mes geeft men er insnijdingen in, waardoor rood lint ge haald wordt, terwijl een dubbele strik te vens als versiering dient. De stippellijn in het midden wordt met een mes ingekrast, zoodat de kanten omgevouwen kunnen worden. Noten, chocolade en suikergoed vormen den inhoud van deze papieren bakjes, waarvan men er verschillende aan den boom gehangen kunnen worden. Kar tonnen. rolletjes van dof katoen worden eveneens met kleurig papier beplakt of met kleuren beschilderd, daarna geeft men twee insnijdingen aan het bovenvlak, waardoor fen rond lint haalt, dat aan den onderkant wordt vastgeplakt. Voorts kan men kar tonnen sterren knippen en beplakken met gekleurd, goud- of zilverpapier of met randjes, die men in fröbeldoosjes vindt, ook wel in zakjes kan koopèn in huisvlijt- winkls. Aan gekleurde draden worden ook deze figuren aan de takken gehangen. De vrije middag zullen gaarne door jon gens en meisjes gevuld worden om ook van blik met behulp van een oude schaar al lerlei aardige motieven te knippen, zooals wij bij de groep van vier aangeven. De randen worden glad gevijld en de vormen kan men willekeurig ombuigen. Het kaars licht geeft zoo'n aardige glans aan meta len versieringen. Naarmate men zich meer oefent in het vervaardigen van verschil lende kerstboomversieringen zal het blij ken, dat men zelf steeds meer aardige en zelfs origineel ideeën krijgt. Met eenvoudige hulpmiddelen is het mo gelijk om zelf kerstboomversieringen, te ma ken, waardoor hij een apart geheel zal vor men. Aanvulling kan verkregen worden door het koopen van gekleurde ballen, en gelenhaar en sneeuw. De wolindustrie brengt steeds nieuwe materia len in den handel, die het mogelijk maken om de meest aparte effec ten te krijgen. Zeer mooi zijn de Schotsche ruiten, die door een be kende firma in den handel worden ge bracht. De draden voor een ruit b.v. van een donkerblauwe hoofd kleur met groen en rood als bijkleuren, die de ruit vormen, hebben de kleuren over bepaal de afstanden verdeeld. Het breien in rechte en averechte steken is ni^t moeilijk, doch vereischt eenige opletendheid. Zelfs de eenvoudigste tricotsteek maakt het mogelijk om schijn baar ingewikkelde ef fecten te tooveren waarvan het geheim ligt in het materiaal. Kleurige verticale stre pen van dunne wol b.v. met effen middenstuk en kraagje in de hoofd- tint geven een verras send mooi werkstuk. Alle denkbare modellen van japonnen, jumpers en vesten kan men aan de hand van goede knippatronen breien. Het beste resultaat ver krijgt men evenwel in dien men het betreffen de stuk vakkundig in elkander laat zetten volgens de maten van iet figuur. De kleine uitgave, die men rich hiervoor getroosten moet, weegt ruimschoots op tegen het onberispelijke jeheel, dat men zal terugontvangen. Een paar eenvoudige vesten geeft bij gaande schets, waarvan het linker model liet kabels is gebreid en half, mansehet- )en en boord van geribd patroon. De an- dere vestblouse met halflange mouwen, die om practische redenen naarmate het kouder wordt, langer gebreid zullen wor den, is in geribd patroon gebreid, behalve de mouwen, die, evenals de pas, recht zijn. Met kleurige wol wordt deze laatste met enkele bloemen-motieven versierd. Reeds van de geboortedag' moet goede zorg besteed worden aan de huid van de baby. Wanneer men hiermede een weinig de hand licht, is deze fout later in het ge heel niet,, of slechts met veel moeite te herstellen. Meestal realiseeren jonge moeders het zich niet voldoende, dat niets zoo slecht voor de huid en de teint van een baby is, dan te lang in natte luiers te liggen. De theorie van sommige verzorgsters, dat de kinderen niet meer dan achtmaal per dag droog gemaakt behoeven te worden, blijkt in de praktijk niet de juiste te zijn. Integendeel, in de eerste weken en maanden, zoolang de zuigeling nog niet het minste begrip van zindelijkheid kan worden bijgebracht, moet het kind gehol pen worden, zoodra het nat is. Meestal maken zij dit wel kenbaar door verdrietig huilen, omdat het hen zoo onaangenaam aandoet. Voorkomen van stuk gaan der teere huid is beter dan genezen, daarom moeten, vooral in de eerste maanden, luiers van zeer zacht materiaal worden gebruikt, die in een mild sopje gewasschen en zoo noo- dig gebleekt, doch nimmer met chloor be handeld mogen worden Indien het water, dat men gebruikt, hard is, wordt een wenig borax toege voegd bij het wasschen der huid, terwijl de bus met strooipoeder steeds bij de hand moet zijn om deze na het afdroken flink te poederen. Een zeer goed hulpmiddel in de keuken bij de bereiding van enkele gerechten is dubbel koolzure soda. Men gebruikt dit meermalen om gebak luchtiger te maken en ook om b.v. peulvruchten zachter te doen worden. Een mespunt is reeds vol doende of laten we vollediger zijn, omdat het begrip „mespunt" rekbaar is en aan geven „zooveel als de grootte van een koffieboon". Een heel klein tikje van dit poeder toegevoegd aan thee of koffie, zal deze krachtiger van smaak maken. Boter en vetten, die ietwat sterk geworden zijn, herkrijgen den aangenamen, frisschen smaak, indien men er een tikje dubbel- koolzure soda aan toevoegt en doorkneedt in water. Toegevoegd aan melk zal het voorkomen, dat melk dik en zuur wordt, terwijl zelfs de neerslag in de pan zich meer in de melk oplost. Behalve voor gebruik in de keuken, leent dubbel-koolzure soda zich nog voor andere doeleinden: bet zal de maag res- taureeren, indien deze van streek is na het nuttigen van zware en vette spijzen. Men drinkt hiertoe na het eten een glas warm water, waarin een afgestreken thee lepel, eventueel meer, van dit poeder is opgelost Aan te bevelen is dubbel-koolzure soda te bewaren in een afgesloten glazen potje met vermelding van naam op etiket. Kleuren spelen steeds een groote rol en zijn evenzeer aan mode onderhevig als de coupe en garneering van een japon. De keuze van kleuren hangt ten nauwste samen met leeftijd en persoonlijkheid, hetgeen trouwens ook geldt voor het mo del, dat gekozen wordt. Bij de jeugd be- hooren frissche, levendige kleuren, ter wijl de vrouw op middelbaren leeftijd en ouder zich meer aangetrokken gevoelt tot meer gedempte kleuren, die evenwel met meer sprekende kleuren opgemaakt kun nen worden. Een vrouw, die op een of andere wijze opvalt, hetzij door de samenstelling der kleuren, dan wel door het maaksel, is niet met smaak gekleed. Verschillende tinten bruin, granaat, wijnrood, flesschengroen en niet te ver geten zwart, leenen zich voor matrones. Deze laatste kleur werkt altijd gedistin geerd en leent zich voor vele gelegen heden. Japonnen met halflange of driekwart- lange mantels vair herfstweefsels ge maakt en met boul gegarneerd worden gaarne voor niet te koude najaarsdagen gekozen. Marter, Seal, bever, nerz, astra kan en Breit-Schwanz behooren tot de meest gedragen bontsoorten. Heeft men niet al te veel kleeren, dan zal men verstandig doen om weinig op vallende kleuren te dragen en komt zwart in de eerste plaats in aanmerking. Pastelkleuren passen bij de jeugd, doch ook warme tinten rood, terra, bleu e.d. zijn aardig voor blondines en brunettes. De modellen voor jonge dames moeten steeds eenvoudig van lijn en weinig pre tentieus zijn, terwijl de mogelijkheid be staat om verschillend materiaal te com bineeren. Links op onze schets ziet men b.v. een blauwe wollen japon met rood voorstuk, dat een zeer aparten indruk maakt. Wollen en fïuweelen weefsels worden veelal gecombineerd, terwijl ook ruiten met effen weefsels een goed ge heel vormen, vooral de mooie Schotsche ruiten. De ontwerpen op nevengaande afbeel ding munten uit door grooten eenvoud en zien er vlot en aardig uit. De crêpe satin- japon kan bij wijze van afwisseling met een losse shsw] gedragen worden van velours chiffon. Model no. 3 is gemaaxt van wollen stof met een ingeweven relief streepje en heeft als afwerking een ruim geplooide reep, die onder den kin gestrikt wordt Knoopsluiting rugzijde. De japon rechts heeft een aansluitend middenstuk met streep in verticale rich ting en lange aansluitende mouwen. Als materiaal leent zich voor feestelijke ge legenheden o.m. gestreepte taf zij de. VERKOUDHEID. By zware verkoudheden en griep kan flink transpireeren de zieke een eind op weg helpen naar beterschap. Men moet deze, zooals vanzelf spreekt in bed toepas sen en de beste tijd is tusschen vier en vijf uur 's middags, aangezien de lichaams temperatuur dan tevens oploopt, welke ©ra zes uur het hoogtepunt bereikt heeft. WOIKBI Geschilde appelen worde» niet bruib, indien mem e* in w*t«t doet, waarin men een weinig citroenaap ot citroenzuur toe voegt Aangesneden wonrt droogt niet oit, wanneer man oves bet SMjvUk een stuik ja pexftamentpepieT legt. Aangezette aftaminu® pennen warden met een weinig water en zout op een klei ne pit gea»t, waarna de voedingsrester. ge makkelijk verwijderd Icunnen worden. Allum inham onderhoudt men niet ftyni staaldraad sponsjes en nelfs, afspoelen mei warm water en met zaohten doek nav/Tii- ven. Gummi zolen en haken werken, indien zij te glad zijn, het uitglijden soms in d« hand, hetgeen mee voorkomen kan doot ze ai en toe af te wrijven met een. stuk grof schuurpapier. MIDDAG JAPON. Maakt men dit model van crêpe satin of fluweel, dan zal de japon een zeer ge- kleeden indruk maken, terwijl men all garneering plissé aan den hals aanbrengt. Ben. stof 4 M. van 1 M. breedte. Patronen 40424446. 3448 Prijs 40 cent. Schouders aan mouwen geknipt. Inge» haalde ruimte aan voorpanden, die vef over elkander slaan. Vierbaans rok. Cein tuur alleen van zijnaad tot zijnaad. Ben. stof pl.m. 3 M. van 1.30 en pl.m» 4 M. van 1 M. breedte. Patronen in de maten 4652. 3250 Prijs 40 cent. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad, Postbus 36, Den Haag, Giro 203203, De prrjs bedraagt per patroon 0.30 plu| 0.05 voor porto- en omz. bel. Betaling steeds vooruit in postzegels, per postwis sel of giro.

Soester Courant | 1939 | | pagina 2