De Internationale toestand IN DE AFGELOOPEN WEEK Het Portret VAN DE WEEK Deze week IN NEDERLAND v_ Het valt niet te ontkennen, dat de Volkenbond, die te Genèvc Maandag bijeen is gekomen, een onverwachte activiteit ontplooit, al is het natuur lijk een open vraag, in hoeverre het de Asscmblée mogelijk zal zijn, haar goede bedoelingen kracht bij te zet ten. Hambro, de gedelegeerde van Noorwegen, is tot voorzitter be noemd. de agenda is vastgesteld, waarbij de Finsche kwestie nummer 1 van het programma was, en op voorstel van de Commissie van voor bereiding is aan Finland en Rusland verzocht, binnen 24 uur te antwoor den op de vraag, of zij de vijande lijkheden willen staken om vredes onderhandelingen aan te knoopen. Het is inderdaad hoog tijd, dat er iets gedaan wordt, omdat het steeds duidelijker wordt, dat de oorlog anders niet beperkt zal blijven tot Finland en Rusland. Rus land heeft de hulp van Estland tegen Fin land verlangd op grond van het pact van wederzijdschen bijstand; dit verdrag spreekt alleen van hulp. Indien een van beide pan» tijen wordt aangevallen, en Rusland schijnt dus de farce, dat het door Finland is aan gevallen, tot het eind te willen volhou den. Zweden toont zich steeds meer onge rust. Het is hier meer de publieke opinie dan de regeering, die zich uitspreekt voor ingrijpen. Men voelt, dat men, als Finland .onder den voet is geloopen, tóch aan de ■beurt komt, en het lijkt, indien dat vast .staat, beter, gezamenlijk de Russen aan de ♦Finsche gi'enzen tegen te houden, dan ge- blaten op zijn beurt, om afgeslacht te wor- "den, te wachten. De benoeming van den 3* Zweedschen opperbevelhebber ThÖrnell ia ook een maatregel, die alleen wordt ge nomen. bij dreigend oorlogsgevaar of in dien een oorlog is uitgebroken. Te Genève moet het den heeren intusschen soms wel eens draaierig worden. Duitschland is er natuurlijk niet aanwezig, maar heeft niet temin 35 journalisten gezonden; Rusland is niet officieel vertegenwoordigd, maar laat toch de besprekingen door een afge zant volgen. Bewijzen, dat beide landen toch niet zoo heel onbelangrijk vinden, wat daar in Zwitserland gebeurt. Er zou ijverig propaganda gemaakt worden voor een nieuw Duitsch vredesplan; in hoeverre deze geruchten op waarheid berusten of een proefballon zijn, moeten wij nog af wachten; zijn ze evenwel inderdaad een uiting van de werkelijke stemming bij de Duitsche regeering, dan duiden ze op een ernstige verandering; ze zouden hierop neer komen, dat Duitschland Tsjecho- Slowakije zonder Sudetenland zijn onaf hankelijkheid wil hergeven, Polen als een soort bufferstaat wil herstellen, waarbij echter Duitschland Dantzig en den Cor ridor wil behouden, en ten slotte zou Oos tenrijk zijn eigen lot bepalen door een volksstemming onder internationale con trole. Het doel zou zijn, dat Duitschland met Engeland en Frankrijk een pact zou sluiten tegen het bolsjewisme; en het voor stel zou zijn ontworpen onder den indruk van de gebeurtenissen in Finland en de dreigementen tegen den Balkan. De moei lijkheid voor een overzichtschrijver is, dat het haast ondoenlijk is, dadelijk in al der gelijke berichten de waarheid te onder kennen. Sensationeele mededeelingen rijn er schier dagelijks te vernemen, maar ze worden bijna ook onmiddellijk weer tegen gesproken. Zoo is ook dit vredesoffensief dadelijk van Duitsche zijde een proefbal lon genoemd. Het is mogelijk, dat dit juist is; de vraag is maar, wie het ballonnetje heeft opgelaten. Aan de Finsche grenzen wordt hevig gevochten. Maar het gaat den Russen niet voor den wind. Slechts in het Zuiden, o.p de landengte van Karelië, heb ben iij eenige vorderingen gemaakt, ten Noorden van het Ladogameer is menige aanval afgeslagen, en in het hooge Noor den zijn ze zelfs teruggedreven onder de vinnige Finsche aanvallen. Van een bom bardement op groote schaal van Helsinki, waarmee werd gedreigd, is niets gekomen. Maar de berichten spreken van steeds toe- nemenden druk op de Finsche verdedi gingslinie. Zooals was aangekondigd, heeft de Finsche regeering nu in een Witboek de eischen van Moskou en de Finsche tegen voorstellen gepubliceerd, die ten slotte tot het conflict hebben geleid. Tegen het eind van de onderhandelingen stond al vast, dat er met Rusland niet te praten viel. Finland heeft niet anders gedaan dan zijn onaf hankelijkheid verdedigen; overigens deed het vérgaande concessies. De oorlog ter zee. Slechts op zee wordt tusschen Duitsch land en de geallieerden nog gevochten, niet alleen tegen elkaar, maar in nog heviger mate tegen de neutralen. In de week van 29 December gingen 7 Britsche en 8 neutrale schepen naar den bodem der zee. Ehgeland deelt mee, dat de verliezen van zijn vloot steeds meer zijn afgenomen. Jammer, dat de neutralen niet hetzelfde kunnen getuigenEn intusschen blijven de berichten omtrent den ondergang van schepen dagelijks binnenkomen. Noorwe gen, Griekenland, Denemarken, Nederland, hebben de laatste dagen weer een of meer schepen verloren zien gaan. Er is overigens zoowel aan het front als in de lucht bijna volmaakte rust. Engeland heeft naar aanleiding van de nog al eens succes rijke Duitsche luchtaanvallen op de Firth of Forth, besloten, daar een versperring met ballons aan te brengen. De samenwerking tusschen de geallieerden. Tegenover de Duitsche pogingen om een tegenstelling te scheppen tusschen Enge land en Frankrijk, gaan deze beide lan den door, de samenwerking op elk terrein, militair zoowel als economisch, steeds in niger te maken. De aaneenkoppeling van pond en franc zijn daarvan een nieuw be- wijse Voortaan zal geen wijziging worden gebracht in de bestaande verhouding tus schen beide valuta. Bovendien zullen geen buitenlandsche meeningen door een der beide landen worden opgenomen, zonder voorafgaand overleg met den partner. Ook de wederzij dsche import zal verder niet aan beperkende bepalingen worden onderworpen. Aldus heeft Sir John Simon in het Lagerhuis verklaard. En ongeveer op het zelfde oogenblik deelde minister De Monzie in de Fransche Kamer mede, dat na den oorlog Engeland en Frankrijk ern stig den aanleg van een tunnel door het Kanaal zullen moeten overwegen. ARM FINLAND I De wereld la «p dit oogenblik getuige van de worsteling van een klein, dapper volk met een overmachtigen tegenstander, die het heeft aangevallen zonder een schijn of schaduw van reden alleen om aan zijn imperialistische neigingen te voldoen. De aanvaller heeft zich zelfs niet de moeite gegeven om te trachten zijn optreden door een of ander voorwendsel te maskeeren. De zoogenaamde grensincidenten, waarop Rusland zich beroept, vormen een procédé van den sterke tegenover den zwakke, waarover de wereld verachtelijk de schou ders ophaalt. Men heeft het in de laatste jaren reeds èl te veel zien toepassen. Men had bij de Russische machthebbers althans een beetje meer vindingrijkheid mogen verwachten; doch zij hebben de uitgetreden paden bewandeld. Met deernis en bewondering slaan de volkeren den ongelijken strijd gade. Met heldenmoed verdedigen zich de Finnen; doch het staat te vreezen dat zij ten slotte zullen worden verpletterd onder het nume rieke overwicht van den aanvaller. Welke bewonderenswaardige bewijzen van moed het Finsche leger ook te zien geeft, hoe zeer men er in Finland ook van overtuigd is, den vijand te kunnen weerstaan bij ge lijke of zelfs dubbele sterkte toch lijdt het geen twijfel, of het roode leger zal op den duur moeten zegevieren. Een machteloos toeziende wereld heeft het vertwijfelde beroep van Finland, ge richt tot alle volken der aarde, aangehoord. Het zijn geen holle frazen, waarmede Fin land zich tot het wereldgeweten heeft ge wend. Is men er niet inderdaad getuige van geweest dat het Finsche volk, dat steeds heeft getracht in goede verstand houding te leven met alle andere volken en zijn toekomst had opgebouwd op vreed- zamen arbeid, het slachtoffer is geworden van een bruten aanval van zijn buurman uit het Oosten, zonder daartoe in het minst aanleiding te hebben gegeven Indien ooit, dan is daarginds in bet hooge Noorden het bewijs geleverd, dat in de tegenwoordige wereld geen plaats meer is voor het recht, dat de macht zich met ge weld tracht toe te eigenen, wat zij langs den weg van het recht onmogelijk zou kunnen verkrijgen. Daarom had Finland geen keus meer. Liever dan laf toe te geven, heeft het den strijd aanvaard, die het werd op gedrongen. Rest nu de vraag, waarop vooral de andere kleine neutrale landen met angst en ongeduld het antwoord verbeiden Zal de beschaafde wereld, welke de Finsche natie zooveel bewijzen van sympathie en waarachtig medeleven heeft gegeven, het kleine Finland alléén laten strijden tegen een numeriek zooveel sterkeren vijand Inderdaad, Finlands positie als voorpost der Westersche beschaving geeft het 't recht, van alle beschaafde naties hulp te verwachten. Zal dan de stem van het met den ondergang bedreigde volk zijn als die eens roependen in de woestijn Dat is de beangstigende vraag waarop de geheele wereld en wij herhalen het vooral de kleine neutrale landen het antwoord afwachten. Immers, van dat ant woord zal het afhangen, wat zij zelf te vreezen zullen h&bben van machtige buur staten, indien deze het in hun belang ach ten, zonder eenige reden kleinere staten te dwingen, aan hun eischen toe te geven. In dat opzicht vormt Finland een „test case". MOHANDAS KARAMCHAND GANDHI. „Groote Ziel" zoo noemen de aan hangers van de Indische Nationale beweging hun voorman, den thans zestigjarigen Mohandas Karamchand Gandhi, die den laatsten tijd weder om veel van zich heeft doen spreken, Gandhi is de zoon van een welge steld koopman. Hij studeerde rech ten en vestigde zich in 1891 als ad vocaat te Bombay. In 1893 reisde hij naar Zuid-Afrika, waar hij zeer veel deed voor de aldaar wonen de Britsch-Indiërs, wier levensom standigheden op dat moment verre van aangenaam waren. Na den wereldoorlog, als hij weer in zijn vaderland is teruggekeerd, wijdt Gandhi zich geheel aan de Indische nationale beweging. Op allerlei ge bied organiseert hij het zoogenaamde „geweldloos verzet". Vooraanstaande Indische bestuursambtenaren ver laten plotseling hun posten, anderen weigeren mede te werken aan de rechtbanken, het belasting betalen wordt door tienduizenden gestaakt. Hevige onlusten breken uit en daar Gandhi als aanstichter van alle wan ordelijkheden wordt beschouwd, ver oordeelt een rechtbank hem in 1922 tot zes jaar gevangenisstraf. Dank zij zijn slechte gezondheid wordt hij spoedig weer in vrijheid gesteld. Mahatma begint dan een nieuwe actie. Hij verklaart zich tegen het kastenstelsel, hij wil de huisindustrie weer algemeen invoeren, enz. enz. Herhaaldelijk wordt hij weer gevan gen genomen, bij welke gelegen heden hij meestentijds onmiddellijk een hongerstaking begint. Het hoofd doel van Gandhi is de volledige vrij heid van Indie en net verbreken van alle banden met Engeland. Vy Te Krakau onderhandelen een Duitsche en een Sovjet-Russische delegatie over den terugkeer der Russen uit het voormalige Polen naar de Sovjet-Unie. De begroeting tusschen Dr. Frank en Litwlnof. Stagnatie in de vischvangst. De ondergang van het eerste Nederland- •che visschersvaartuig als gevolg van den oorlogstoestand, de IJmuidensche stoom- treiler „Silvain", waarbij elf visschers om het leven zijn gekomen, heeft groote moei lijkheden voor de Nederlandsche zeevis- scherij ten gevolge gehad. Onder den in druk van deze ramp hebben namelijk vele visschers te IJmuiden geweigerd zee te kiezen, zoodat een groot aantal treilers niet Kon uitvaren, want ander scheepsvolk, dat bereid is onder de huidige gevaarlijke om standigheden ter vischvangst te gaan, was «venmin te vinden, althans niet in vol doende mate. Als men weet, dat in den vorigen wereldoorlog niet minder dan 800 visschers ten gevolge van het mijnenge vaar zijn omgekomen, kan men begrijpen, dat er onder de zeelieden op het oogenblik tyeinig animo bestaat om aan te monsteren. Minister Dijxhoorn aan het woord. In de Tweede Kamer werd de behande ling van de begrooting van Defensie, waar mee de vorige week reeds een aanvang was gemaakt, voortgezet. Thans diende minister Dijxhoorn de verschillende spre kers der vorige week van repliek, waarbij hij zijn standpunt ten aanzien van de ver schillende geuite klachten en gemaakte Opmerkingen uiteenzette. Zoo kregen wij te OORLOGSWINST. HET GOUD DER DWAZEN. Men kan in de Vereenigde Staten tegenwoordig het merkwaardige feit opmerken, dat ditmaal de groot industrie niet aan de zijde van de oorlogszuchtige elementen staat in tegenstelling met hetgeen men zou kunnen meenen met het oog op de te verwachten enorme opdrachten voor de levering van oorlogsmate riaal (welke tusschen twee haakjes tot op het oogenblik nog niet zijn in gekomen). Dit valt hieruit te verkla ren, dat deze industrie tijdens den wereldoorlog reusachtige kapitalen heeft gestoken in den aanleg van fa brieken en andere ondernemingen, welke verband hielden met den oorlog. Natuurlijk bleek het na afloop van den oorlog niet mogelijk, om deze bedrijven op den duur rendabel te maken, met het gevolg, dat verschil lende groote „krachs" ontstonden. Over het algemeen kan thans echter worden gezegd, dat de Amerikaan- acne „big business" voorlooplg af wijzend staat tegen overmatige uit breiding van da ondernemingen, welke zoo niet uitsluitend, dan toch ln hoofdzaak zijn Ingesteld op leve ranties aan da oorlogvoerenden. Niet ten onrechte heeft men herinnerd aa7> de woorden van Roosevelt, die in 1935 de oorlogswinst betitelde als gold" goud der dwazen. hooren, dat de minister een commissie voor het onderzoeken van klachten van mobili satieslachtoffers overbodig acht. Ook voor het houden van toezicht op het weren van politieke propaganda uit de kazernes be hoeft volgens den minister geen commissie in net leven geroepen te worden. Dit toe zicht berust bij den commandant. Veel is cr geklaagd over het smijten met geld in de eerste dagen der mobilisatie. De minis ter gaf toe, dat er inderdaad in den aan vang te veel geld is uitgegeven. Hij schrijft dit o.a. hieraan toe, dat troepencomman danten, die pas in dienst waren, manschap pen kregen te verzorgen en dat daarbij voorop stond, dat de mannen een behoor lijk onderkomen moesten hebben. Dit on derkomen is dan wel eens wat meer dan behoorlijk, om niet te zeggen luxueus ge weest. Zoo werd voor 11 dagen huur van een restaurant te Scheveningen de kleinig heid van 8000 neergeteld. Ook thans nog zijn er legeronderdeelen in te dure ge legenheden gehuisvest, doch hierin zal ver andering worden gebracht, zoodra dit mogelijk is. Meer luchtdoelgeschut. Ten aanzien van de critiek op de lucht verdediging van ons land merkte minister Dijxhoorn op, dat het luchtdoelgeschut wordt versterkt. Er zijn 20 batterijen lucht doelartillerie van 7.5 cm besteld, waarvan de eerste reeds zijn aangekomen. Voor de vernieuwing van de luchtmacht zijn alle bestellingen bij de Nederlandsche industrie geplaatst. Het noodige personeel voor de bemanning der nieuwe toestellen wordt in middels opgeleid en wel op vier plaatsen ln ons land. Aan deze opleidingscursussen nemen op het oogenblik 151 leerlingen deel. Verdér is nog de opmerking gemaakt, dat in ons land geen groote manoeuvres zijn gehouden. Dit vindt volgens den mi nister hierin zijn verklaring, dat eerst voor gevechtsdekkingen moest worden gezorgd. De oefeningen in grooter verband zullen later volgen, naarmate de mobilisatie vordert. Meer geld voor werkverruiming. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp lot verhooging van het crediet vooir werkver ruiming met 30 millioen gulden bespreken de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken o.m. de vraag, of de Rijksdienst voor de werkverruiming dient te worden omgezet in een bedrijf. Het de finitieve standpunt t.a.v. deze vraag' is nog niet bepaald. Zij wenschen daarmede te wachten tot het functionneeren van den Rijksdienst voor de werkverruiming een ruimere ervaring heeft verkregen. De ministers doen zich blijkens deze memorie tevens kennen als groote voorstanders van industrialisatie als middel tot bestrijding der werkloosheid. Verdere industrialisatie zal dan ook door deze regeering worden bevorderd, ook al leggen de tijdsomstandig heden aan de uitvoering van dit voornemen een rem aan. Nederlandsche scheepsbouw gaat mee met zijn tijd. Hoe somber de vooruitzichten voor de scheepvaart ook mogen zijn, de groote ondernemingen blijven toch aan de toe komst denken. Zoo heeft de direcie van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij volgens het „Handelsblad" het plan tot fio ordkam rioerman*k Schier- eiland KOLA Kandalaksjt J>;sovjet .^J&rusland FINLAND J>» Si r .Aft!». [Ladoga \aalands Duitsche verkenners in een grensdorp aan het Westelijk front. uitbreiding van haar werf over te gaan, waarbij tevens een helling geschikt voor het bouwen van zeer groote schepen zal worden opgericht. Hierover moet eerst nog met het Amsterdamsche gemeentebestuur worden onderhandeld. De kosten van deze belangrijke uitbreiding worden globaal op 1.4 millioen geschat. Ook de scheepvaart maatschappijen, hoe ernstig ook reeds ge troffen, gaan niet bij de pakken neerzitten. Het verlies van de „Tajandoen" bijvoor beeld zal door een nieuw schip worden goedgemaakt. De Maatschappij „Neder land" heeft namelijk besloten, ter vervan ging van het verloren gegane schip bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij een nieuw vrachtschip te doen bouwen. Dit zal dan de tweede bestelling der Maatschappij „Nederland" in korten tijd zijn, want de vorige week werd aan de Kon. Maatschap pij „De Schelde*" opdracht gegeven voor den bouw van een vr&fihrachip van het zelfde type. De motoren en hulpwerktuigen voor het nieuwbestelde schip zullen door Werkapoo» worden geleverd. Medeleven met Finland. Dat Het Nederlandsche volk begaan is met het lot van het ongelukkige Finland spreekt vanzelf en het ia geen wonder, dat menigeen den drang in zich voelt opkomen, deze gevoelens van sympathie en mede leven in daden om te zetten. De eerste uitingen van medeleven begonnen in deze dagen los te komen. Als gewoonlijk gaat het Roode Kruis weer vooraan in hulpver leening. Men is reeds begonnen met het inzamelen van gelden voor de slachtoffers van den oorlog in Finland. Of deze steun in geld, dan wel in den vorm van mate riaal en verbandmiddelen zal worden ver leend, staat inmiddels nog niet vast. Verder dient in dit verband nog melding gemaakt te worden van de waarlijk vorstelijke gift van een inwoner van Rotterdam, die een bedrag van niet minder dan 100.000 ter beschikking van de Finsche regeering heeft gesteld uit sympathie en bewondering voor het Finsche volk. WIBORG, DE „HEILIGE BURCHT". De Russische lnvai in Finland heeft de aandacht wakker geroepen voor de Fin sche havenstad Wiborg op de Karelische landengte, op ongeveer 80 kilometer af stand van de Russische grens Wlborg be- teekent „Heilige Burcht". De stad teven* vesting werd gesticht ln 1293; eo eeuwenlang golden de vestingwerken voor onneembaar. Van de 15de eeuw af werd de vesting herhaaldelijk gedurende lango ren of korteren tijd belegerd, doch steed* tevergeefs, tot het ln het Jaar 1710 den schepper van de Russische Marine onder de regeering van Peter den Groote. gene- raal-admiraal Apraxin gelukte, ze in te nemen. Daarna deed de stad niet meer van zich spreken tot ln 1908. Tusschen den Tsaar en zijn parlement was eer heftige strijd ontstaan ov*. ,'c scoa'e kv»-met het gevolg, dat de Rijksdoema werd ont bonden. Het rompparlement kwam in Wiborg bijeen, vanwaar het eerst weder naar St. Petersburg terugkeerde, toen de Tsaar dreigde, dat hij den staat van beleg zou laten afkondigen over het Oosten van Finland. Tegenwoordig beheert Wlborg tot die plaatsen^ waarin tlcb de Finsche handel heeft geconcentreerd, waartoe zijn gunstige ligging aan da Wlborger Bocht sterk heeft bijgedragen. In vredestijd worden hier JaarLUki. meer dan 1 000.000 tor. hout en houtpulp verscheept naar het buitenland. De Invoei bedroeg gemiddeld meer dan 400.000 ton. Met het binnenland Is de haven verbondex door middel var< bet Salraa- kanaaf dsd ongeveer 170 Jaar geleden werd aangelegd. Eli Jaar wordl door ongeveei 11.000 scheper: gebruik gemcaki FINLAND WEERT ZICH. Met verbeten woede verdedigen de Finnen op vele fronten hun grondgebied tegen de binnendringende Roode legers, welke er blijkens de leger berichten nog niet in geslaagd zijn groote vorderingen te maken. Het belangrijkste front ligt in het Zuiden tus schen de Finsche Golf en het Ladogameer. Hier wordt op de z.g.n. Kare lische landengte ver woed gestreden. De Fin nen zijn hier in den rug gedekt door de Manner- heimlinie, een zware ves tinggordel, welke aan sluit bij het meer naar het Noorden gelegen uit gestrekte merengebied. Deze meren vormen de natuurlijke verdedi gingslinie van de Fin nen. Benoorden het Lado gameer rukken de Rus sische troepen eveneens op en ook hier vinden zij een grooten tegen stand. Zeer fel is de strijd in het hooge Noorden bij de nikkelstad Petsa- mo. Volgens de laatste berichten zijn de stad en het mijngebied nog steeds in Finsche han den. De gearceerde gedeel ten op nevenstaand kaartje geven de gebie den aan, welke de Rus sen met de Finsche „volksregeering" hebben geruild. Rusland krijgt volgens deze over eenkomst het gebied aan de Finsche Golf, groot 4000 vierkante kilometer en Finland krijgt het gebied in Karelië groot 70.000 ZWEDEN vierkante kilometer. Op de kaart ziet men ook Hangö, da* zeer zwaar is gebombardeerd en het eiland Hogland, dat reeds door de Russische troe pen is bezet.

Soester Courant | 1939 | | pagina 4