'AME!) RUBRIEK Jlladetiea, 1b XA die vele mogelijk heden bieden VERZORGING ONZER FLANTEN IN JANUARI Slaapkamerpantoffels uit Stofresten (I 61911216 BADKAMERKLEEDJES KNIPPATRONEN Wanneer men geen rekening behoeft te gouden met zijn beurs, is het geen kunst Om steeds datgene te koopen wat m „n gaar. De wil dragen. Wie onzer moet thans niet op de kleintjes passen en zal daarom meer Overleg moeten plegen dan voorheen. De Januari-maand staat in het teeken van uit- Verkoopen en menigeen zal dan in de ge legenheid zijn o couponnetjes te koopen van verschillends stof, die zich tot aardige Japonnen laten verwerken. Coupons zijn al- ud voordeeliger omdat ze in den regel te klein zijn voor een japon of mantel. Deze laatste kan byv. bestaan uit lange banen Van mantelstof en van bontstof. De daagsche japonnen en zelfs die iets Jets gekleeder zijn, kenmerken zich door tenvoud van lijn en sobere garneering en loch valt het steeds weer op, dat zij vlot en Jeugdig Ideeden. De rokken blijven kort en zijn menigmaal zelfs nauw te noemen, slechts een enkele maal worden wijden klokken aan deze mid dagjurkjes aangebracht en dan nog in het meer gekleede genre. Over de geheele lengte doorgeknoopte Japonnen worden veel gedragen; deze be staan dan uit doorgaande banen. De hals uitsnijding blijft hoog en toont een groote variatie wat de afwerking betreft, terwijl een enkele maal de V-vormige uitsnijding wordt toegepast. Opgestikte en naar het model geknipte schuine biezen ziet men evenzeer als op geknipte halsdeelen en smalle staande boordjes. Is de hals rond geknipt en zonder eenige afwerking, dan wordt een groote voorliefde aan den dag gelegd voor goudmetalen en andere fanta sie-kettingen; dikke schakels worden o.m. veel gedragen. Knoopen van verschillend materiaal en vorm bieden een groote keus, terwijl een ander detail ook steeds meer op den voor grond treedt, n.1. de breede ceintuurs die strak om het middel sluiten, waardoor dit meer geaccentueerd wordt. Meestal zijn zij van afstekende stofkleur en verbinden rug- en rokdeelen. Passen en vesten zijn nog steeds niet van het tooneel verdwenen en vergemakkelijken het moderniseeren. Over het algemeen kan gezegd worden, dat er Vf^e practische hulpmiddelen zijn, die een vormigheid weten te voorkomen. De groep van drie geeft links twee japon nen te zien, die zich uitstekend leenen om van twee kleuren gemaakt te worden. Heeft men stof genoeg voor den rok, dan maakt men dezen van de hoofdkleur en brengt alleen een kleurig effen of geruit middenstuk aan. Even vestigen wij de aan dacht op de halsafwerking, die een mooie lijn en een sobere garneering van twee knoopen aangeeft. Rechts van deze japon een, waarvan de middenbaan geruit is, een maaksel, dat zich ook leent om een japon, die te nauw geworden is, te moderniseeren. In plaats van een geruite stof kan men o v. ook velvet kiezen, a thans als het een meer gekleede japon is. Onderaan ziet ^en de aansluitende bree de ceintuur, die wij hierboven reeds noem den. In tegenstc'ing met de beide andere japonnen, die op den rug sluiten, ziet men aan dit model s^Ming van voorpand'en met knoopen op gakn pie halslijn. De beide andere japonnen zijn bedoeld als middag jurkjes, die zich evenwel ook leenen voor avondbezoeken, schouwburg, concerten, tea rooms. Juist bij dit genre kleeding valt een groote versobering waar te nemen; lange en al te opvallende japonnen zijn slechts voor bijzondere feestelijke gelegenheden bestemd. Bovenaan een donkerblauw tafzyden ja pon met inzetsels van kant en kanten mouwtjes, sluiting met drukkers en gar neering met kleine knoopjes. Onderaan een gekleede japon van robijn- kleurige matte zijde met pas en eenigszins ingerimpeld middenstuk. Ceintuur van lint, die smal om he middel gedrapeerd wordt en op de rugzijde met een paar breede strikken wordt afgewerkt. Wanneer men planten in de woonkamers heeft staan, moet men vooral zorgen, dat de aarde niet te droog is. Aanbeveling ver dient het om ze af en toe b.v. een maal per week in een teil met lauw water te plaat sen en wel zóó, dat de aarde onderstaat. Duur ongeveer een half uur. Een uitzon dering hierop maken bolgewassen en cac- tea. Ondanks het regelmatig gebruik van een stofzuiger en zelfs in huizen met een- trale verwarming komt er toch nog stof op de bladeren; deze neemt men van tyd tot tijd af met een klein sponsje, dat men vochtig maakt in lauw water. Men benut deze gelegenheid tevens om te onderzoe ken of er geen luis op de bladeren zit, eventueel gebruikt men bjj dit werk een loupe. Soms zijn de boosdoeners slechts kleine zwarte, grijze of roode puntjes, die men met het bdote ook niet ziet. De z.g. witte wolluisjes, die men nogal eens op cactea aantreft, weten zich buitengewoon handig te verbergen tusschen plooien en in oneffenheden der bladeren. Ter verdel ging kan men een der vele middelen aan wenden, die in den handel zijn. Deze „jacht" op luizen moet men om de acht of veertien dagen herhalen om te voor komen, dat hen talrijk nageslacht de plant volkomen ondermijnt. We zullen in deze maand ook aan de stekken moeten denken, die gedurende de wintermaanden in den kelder zijn opge borgen. Droge blaadjes worden verwijderd, terwijl af en toe niet te overvloedig water wordt gegeven. Wanneer het niet vriest kan overdag gedurende enkele uren het kelderraam geopend worden. Frissche lucht werkt op planten evengoed in als op menschen. Tocht kunnen zij evenwel niet verdragen. Geraniums, fuchsia's en andere stekken kunnen binnenkort in een ver warmde kamer in de vensterbanken ge plaatst worden. Deze pantoffels, waarvan het knipover- zicht op overzichtelijke wijze is aangege ven, zijn gemaakt van twee vilten hoe den, voorts heeft men een lapje fluweel noodig om de bovenrand af te werken, de lange einden van wollen en zijden kou sen en een stuk kartoen. De maten voor bovendeel en zool zijn in c.M. aangegeven; respectievelijk aange duid met I ~n II. Meestal zal één hoed niet voldoende materiaal bieden voor de bovendeel van twee schoenen en kan men twee kleuren vilt verwerken, dat eerst vochtig ge stoomd en daarna platgesterken wordt. Bij het knippen wordt op smalle naden ge rekend, terwijl de lichte kleuren op de donkere worden gestikt. De beide helften worden aan- voor- en achterzijde aan el kander gestikt en gevoerd met wollen stof. Rrtifonpojid afw«pltcn j»ot oon flu- weel of ribslint. De pantoffels zullen nog warmer wor den, indien men tusschen voering en bo- venstof eenige laagjes courantenpapier schuift. De binnenzool wordt van soepel kartoen geknipt en is langs den geheelen omtrek 3 m.m. kleiner dan de buitenzooi (fig. II) en wordt eveneens van eenige lagen cou rantenpapier voorzien, daarna wordt de zool overtrokken met wollen stof of met de einden van kousen, die men vasthecht als fig. a. aangeeft. Het bovendeel wordt afgewerkt als" fig. b. te zien geeft. Men hecht ook hiervan de rafelkanten vast, met lange steken, die evenwel niet te strak mogen zijn. Boven stuk en binnenzool worden nu met elkan der verbonden en wel zóó dat het over trokken deel der binnenkant van de pan toffel vormt. Voor den buitenzooi worden de lange einden der kousen ir spiraalvor mige reepen van 2 a 3 c.M. geknipt en deze haakt men 'n heen en weergaande toeren vasten naar het model van den zool (II). Men moet vooral zorgen voor een stevig gehaakten zool, terwijl over de laatste toer vasten nog een toer gehaakt wordt ter meerdere sterkte, waarna deze zool ten slotte met stevig garen met den binnen zool verbonden wordt. Booze tongen brengen nameloos leed De tong is een onmisbaar onderdeel van het menschelijk organisme, dat onschatbare diensten bewijst, doch aan den anderen kant zoo ontzaglijk veel kwaad in de wereld kan aanrichten. Een gevaarlijk wapen, dat scherper kan steken dan de angel van een wesp. Hoeveel haat en tweedracht in overi gens bevriende families heeft de booze tong niet teweeggebracht. Wellicht wordt er door niets ter wereld zooveel onheil gesticht als door de tong. Stemt dit niet tot nadenken? Moet ons dat niet tot grooter voorzichtigheid manen in verband met alles wat wij van dag tot dag en van uur tot uur spreken? Gedachteloos gepraatl Hierover zou meer te zeggen zijn, dan menig mensch lief is en toch willen wij niet nalaten te wijzen op de verkeerde gewoonte om maar te willen praten. Waarom is het noodig om zonder noodzaak dingen te zeggen, die anderen ver driet doen of wel om datgene wat ons toe vertrouwd werd, aan derden over te bren gen Waarom is het noodig, dat velen steeds, op onverantwoordelijke wijze kwaad van anderen spreken, liefst als dezen niet aan wezig zyr om zich te verantwoorden? „Men zegt...." is dikwijls een Inleiding om grif verder te vertellen wat men van anderen gehoord heeft en dit gaat van tong op tong verder, tot het geheele verhaal hoe langer hoe meer uit zijn verband gerukt wordt. Het getuigt van zoo weinig gevoel en tact om zonder noodzaak over anderen te spreken en getuigt menigmaal van ge brek aan conversatie en van leeghoofdig heid! „Heb je al gehoord, dat.Een raag, die helaas heel wat meer door vrouwen dan door mannen gesteld wordt en waarop een vloed van „Wahrheit und Dichtung" volgt ever een of anderen kennis. Menige vrouw voelt zich, wanneer zij op haar praatstoel zit, het interessante middel punt waarop aller oog en oor gevestigd is en dan komt het op een beetje franje meer of minder niet aan, het verhaal wordt des te belangwekkender, nietwaar? Getuigen hiervan niet de verbaasde uitroepen op menig dameskransje? De uitwerking van deze praatzucht kan fataal zijn voor hem of haar, die het betreft, wiens naam op het spel kan staan wiens levensgeluk door dom gepraat wellicht verwoest wordt. „Waarom zou ik dit of dat verder vertel len??" Indien ieder zich deze vraag stelt voor en aleer hij iets verder uitdraagt, wordt heel wat leed voorkomen. Wanneer wij onze tong meer in bedwang houden en ons wel tweemaal bedenken vóór wtf iets van anderen zeggen, zal het er in de wereld heel anders uitzien, zullen de menschen onderling heel wat minder strijd hebben. Laten wij daarom een wachter voor onzen mond plaatsen en ons bezinnen eer we be ginnen met Iets van anderen te zeggen. (Nadruk verboden). WENKEN. Zeemleeren handschoenen blijven zacht, indien men bij het naspoelen een weinig sla- of olijfolie aan het lauwe water toe- voegd. Men verlengt hiermede trouwens den levensduur, omdat het leer dan niet afbreekt. Fijne poederstijfsel is uitstekend geschikt om behangselpapier schoon te maken. Men strooit hiervan op een schoone, vochtige doek en wrijft hiermede luchtig over het papier, laat het poeder eenige uren inwer ken en verwijdert het daarna met een zach te borstel of plumeau. Vrouwen vervangen „ergens" in een der oorlogvoerende landen de mannen en helpen ook op de boerenhoeven. In de badkamer worden voorkeu* kleedjes gemaakt, die de vocht in zich op nemen. Men ziet op deze schets een aardig en tevens stevig kleedje, dat gemaakt ls van twee dweilen, die in de aangegeven richting op elkander worden bevestigd en wel door middel van festonsteken van in- danthren-katoen b.v. rood. De onderste lap kan met een zoom afgwerkt worden of desverkieende festoneert men hem ook om. De versiering, die ook vervangen kan worden door enkele kruissteekmotiefjes over grof stramien gewerkt (2 kruisjes) 1 c.M. wordt met restjes paarlkatoen uitge voerd. Men kan evenwel ook stofresten aanwenden, die met kleine steekjes opge werkt worden terwijl men meer teekening aanbrengt door het maken van steelsteek* jes. PRACTISCHE SCHOOLJURK, Succespatroon VKK 1990. Prijs 0.25. Alhoewel de kleuren voor de Jeugd ge dekt moeten zijn, mogen ze toch niet somber gekozen worden, vooral niet, er geen andere garneering op aangebr wordt dan afstekende knoopen en bijp cende gesp. De jurk wordt van boven onder dicht geknoopt en heeft doorloop de baantjes. Patronen voor meisjes van 68 jaar. MIDDAGJAPON. Succespatroon VKK 2070. Pr ijs 0.40. ebrachj ij pas- in tol opettf Ongetwijfeld kan van dit model gesegd worden, dat liet weinig pretentieus is en het voordeel heeft uitstekend te kleeden. Voor kleine maten is slechts heel weinig Stof noodig, niet meer dan pl.m. 2.50 bij 1.30 M. breed of wanneer men fluweel neemt van 90 c.M. heeft men 3.50 M. noodig. Smal ler fluweel, dat naar verhouding ook billij ker in prijs is, vraagt een grootere lengt* maat. Het japonnetje is ingerimpeld aan de schouders voor fluweel, bij stof kan men een aantal zéér smalle plooitjes aan den binnenkant werken, die tot niet uitloopen. Halsafwerking met opstaande punten te gen den hals, die in scherpe punten eindigt. Uitsnijding aangevuld met fluweel, waar voor een driehoekvorm in afstekende kleur wordt genomen. Zes baans rok; mouwen met hoven-ruim te die verwerkt wordt door uit-naadjes. Patronen in de maten 40, 42, 44, 46. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad, Postbus 36, Den Haag, Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon f 0.30 plu» f 0.05 voor porto- en omz. bel. Betaling steeds vooruit in postzegels, per postwl»- aej of giro. Op DAI Privi geve

Soester Courant | 1940 | | pagina 2