Hoe uit staal en rubber een auto wordt geboren Het wonder van den loopenden band i ELK UUR KOMT EEN WAGEN GEREED Niets doet ons het geweldig rhythme van dezen door de techniek beheerschten tijd beter beseften dan het be zoek aan een automobielfabriek. Niets is in staat ons zeker der te doen gelooven in het wonder van deze eeuw, de eeuw van staal en glas, de eeuw der technische wonderéh. Bin nen den tijd van een unr komt een auto, voorzien van alle denkbare luxe gereed. Binnen het uur zijn de stalen pla ten, blokken en buizen omgezet in een carosserie en on derstel. Aan de eene zijde van de fabriek brengen de loop kranen de materialen binnen, aan de andere zijde verla ten de wagens, „gereed voor gebruik", de montagehal. Om eenigen indruk te krijgen van deze industrie, zullen wij eens een wandeling maken langs den loopenden band. Motormontage aan den loopenden band. De krukas met vliegwiel en koppeling worden aangebracht. GEWELDIGE hallen, achter en bo ven elkaar, bedrijvigheid van men- schen en machines, kettingen, die linaterialen aanvoeren en nooit tot rust schijnen te komen, vlugge handen, ingeni euze toestellendat is de eerste indruk van de moderne autofabriek. Voor een auto zijn niet minder dan een millioen onder deden noodig, gerekend van het kleinste schroefje tot het chassisraam, dat in vele gevallen uit één stalen plaat geperst wordt. Samenwerking van machine en mensch.. transportbanden en tallooze kabels, waar langs materialen door de ruimte vervoerd worden, vormen de schakel. Door het mid den van de groote montagehal loopt de band, die als het ware de hoofdader van dit organisme vormt. De loopende band, die uitvinding, waarover lang gestreden is, maar die in de autoindustrie eens en voor goed zijn erkenning heeft gekregen. Na een globalen indruk te hebben ge kregen van dit bedrijf, willen wij ons meer in de bijzonderheden van het bedrijf ver diepen. Daartoe kunnen wij op verschillen de punten beginnen. Eoven in de magazijnen begint de wor- d'ng van het koetswerk, beneden zet men het chassis, het onderstel met wielen en motor in elkaar. Laten wij eens een kijkje geen nemen op de eerste verdieping. m het magazijn staan keurig gesorteerd de ruwe materialen, zware stalen platen. Om te voorkomen dat het metaal zal roes ten, voordat het bewerkt wordt, heeft men bet bedekt met een dikke laag vet. Deze wordt allereerst verwijderd in groote spoel bakken, waarin zich een heete oplossing van causiic soda bevindt. Vervolgens wor den de platen in een reusachtige pers ge legd, die een druk van 500 ton kan ontwik keien en in enkele seconden uit de plaat de gewenschte onderdeelen van de carros serie maakt. Met een flegmatische rust ar beidt deze pers en bewerkt de metamor fose van vlakke plaat tot paneel; steunend en krakend neemt het metaal in de pers(en) den gewenschten vorm aan. Er is betrek kelijk weinig tijd noodig voor de vervaar diging van elk onderdeel, maar hoe kort die tijd ook mag zijn, alles is tot gedeelten van milimeters nauwkeurig. En dat is een eerste vereischte, wil een dergelijk bedrijf, waar alles op elkaar aangewezen is, zoodat feitelijk geen enkel onderdo*»] nader gein- motor aan het begin van den band. De vooras wordt aangezet, de koeler er op ge monteerd en met de motor verbonden. Aan het einde ziet men het complete aggregaat. Dan staat daar een groep arbeiders, dia met opgeheven handen omhoog kijken. On ze blikken volgen hen. Door een luik in de zoldering zakt aan haken langzaam de car rosserie omlaag en glijdt over de motor heen. Zij ligt nog niet eens vast of reeds worden deelen aan elkaar gezet, leidingen r werp men ook een afzonderlijk hoofdstuk zou kunnen schrijven. Nergens aan den loopenden band wordt een handgreep te veel, maar ook nergens een te weinig uitgevoerd. Elke groep be staat uit mannen, die volkomen op elkaar ingesteld zijn. Hier brengen arbeiders de op juiste lengte gesneden electriciteitska- bels aan; langzaam rolt de band verder, slechts enkele meters, dan is al weer een andere groep arbeiders bereikt, die niets anders doet dan het inbouwen van de in strumenten. Zij liggen voor liet grijpen, vlak achter den loopenden band, zooals even verder de ruiten en de stoffeering ge reed liggen, sluitend tot op een halve cen timeter. De loopende band eindigt voor een een cenceyor, ofwel de carrosserie wordt opgenomen in haken. Dan is het kleinste onderdeel aangebracht tot de ruitenwisser toe, alleen wielen, motor en onderstel ont breken nog. Wij verlaten nu de eerste verdieping van de fabriek om eens gelijkvloers een kijkje In haken hangend, komt door een luik de geheele carrosserie omlaag, en zakt over het onderstel heen. De profielbalken heb ben er voor gezorgd dat carrosserie en chassis minutieus op elkaar passen. Zooals men ziet is de motor reeds voorzien van vooras en koeler. specteerd behoeft te worden, goed functi- oneeren, uit dak en paneelen wordt nu snel de bovenbouw in elkaar gezet. Er begint iets te ontstaan, dat aan een auto doet den ken, maar groot is de gelijkenis nog niet. Van handwerk is nagenoeg geen sprake. Electrisch worden de onderdeelen aan el kaar gelascht; ook dit vergt slechts enkele seconden tijd. Men zet de te lasschen on derdeelen tegen elkaar, voert een sterken stroom door het metaal en vrijwel onmid dellijk staan de wrijfvlakken door den weerstand, dien de stroom ondervindt, rood gloeiend. De randen smelten onverbreke lijk samen. Deze methode wordt veel meer toege past dan het aan elkaar klinken. Electrisch gelaschte onderdeelen kunnen nooit gaan werken, waarvan het bekende Onder r De wielen worden gemonteerd. Enkele minuten later zal de auto op eigen kracht de montagehal verlaten. Met een druk van 500 ton wordt de geheele onder bouw van de au to geperst uit een stalen plaat. Daar toe Is slechts één beweging noodig. piepen en rammelen van oude Fordjes en hun collega's het gevolg was. In groote lijnen staat de carrosserie nu gereed, maar tal van kleinere onderdeelen moeten nog aangebracht worden, alvorens het koetswerk naar de lakkerij, meestal verschillende achter elkaar liggende ka mers, zal worden vervoerd. In den korst mogelijken tijd en met de grootste zekerheid ziet men die diverse on derdeelen op de carrosserie monteeren, deu ren, scharnieren, kofferdeksel enz. Men heeft de constructie op profiel- balken gezet, die precies de afmetingen heb ben van het chassis. De bedoeling is duide lijk, deze profielbalken moeten dienen om vervorming bij de diverse bemerkingen te voorkomen. Wil een onderdeel niet goedschiks de hem toegedachte plaats innemen, dan krijgt het een fermen tik. Nu mag men aan het model wringen en wrikken, vervorming is uitge sloten. Het koetswerk, wat nu wat het staalwerk betreft, geheel gereed is, wordt getranspor teerd naar de lakkerij. Eerst wordt de glan zende metalen carrosserie tweemaal in de grondverf gezet, daarna heeft het zooge naamde „natsohuren" plaats, een zeer be langrijke bewerking, die uiterst nauwkeu rig dient te geschieden. Heete luchtovens zorgen voor een snelle droging, daarna wordt met pistoolachtige toestellen de lak in een uiterst dunne laag opgespoten. Een secuur werkje is vervolgens het aanbren gen van de lijnen. Acht bewerkingen zijn heel normaal en het is geen wonder dat aan het uiterlijk zooveel aandacht wordt besteed, want niet alleen is een wagen, die er mooi uitziet een kostelijke reclame voor de fabriek, maar wil het metaal goed in tact blijven, dan vereischt het een zeer de gelijke verzorging; roest immers vreet het hardste en beste metaal weg. Alvorens de carrosserie de lakkamers kan verlaten, moet zij nog een scherpe oontrole passeeren. Daarna neemt de loo pende band haar opnieuw op en wordt de stoffeering aangebracht, over welk onder- te gaan nemen, waar het chassis, het onder stel dus, vervaardigd wordt. Op het oogen- blik dat de carrosserie geheel gereed naar beneden komt, voert een andere loopende band het motoraggregaat, de achterbrug met het differentieel aan. In deze geweldi ge ruimte weerklinkt het dreunende lied van den arbeid. Het monteeren van een veer gaat zoo snel, dat men het nauwelijks beschrijven kan. Moeren worden met elec- trische sleutels muurvast aangedraaid. De loopende band ligt zoo hoog, dat geen mensch zich behoeft te bukken en elke last wordt machinaal opgetild. Iedere arbeider voert slechts enkele, meestal zeer simpele handgrepen uit, maar doet die ook met de grootste zorg en handigheid. Hier staat de Boven en onderdeel van een geheele stalen carrosserie worden machinaal op elkaar geperst in een „bok" en electrisch gelascht. verbonden. Het laatste werk op den hoofd- montageband is begonnen. Het stuurrad wordt aangebracht, het differentieel inge bouwd, de achterveering vastgeschroefd de eene handgreep volgt op de andere, het eene onderdeel wordt met het andere ver bonden. De wielen zijn inmiddels gemon teerd, moeren worden aangedraaid. Steeds rolt de band verder. De loopende band is niet eindeloos. Op de plaats waar automatisch benzine en water bygevuld wordt, duikt de band plot seling omlaag. De arbeiders hebben nu niets meer te doen. Een man springt in de auto, één druk op den starter; onmiddellijk slaat de motor aan, want niets werd ver geten en niets op andere wijze uitgevoerd dan de constructeur het had voorgeschre ven. Dan trekt de wagen langzaam aan en rijdtrijdt de poort van de montagehal uit, de wijde wereld in. DE ASPIRINE JUBILEERT. Dezer dagen vierde een klein wit tabletje een jubileum: 40 jaar geleden begon het aspirine zijn levensloop; thans is het over de geheele wereld een begrip geworden. Hoe is dit populaire geneesmiddel ont staan en waaraan dankt het zijn naam? Reeds in de Oudheid was de schors van den wilgenboom bekend als 'n werkzaam middel tegen koorts en ook in de Middel eeuwen werden hieruit koortswerende dranken gebrouwen. Waarschijnlijk we gens deze eigenschap hield ook de jonge chemische wetenschap in haar eersten tijd van opkomst zich veel met de wilgeschors bezig. In 1823 slaagde de scheikundige Le Roux erin, een stof samen te stellen, die hij gedachtig aan de werking van wilgen schors (wilg is salix) „salicine" noemde. De Italiaan Piria onderzocht 15 jaar later grondig deze stof en kon daaruit het sali- cylzuur winnen, dat in de moderne genees- middelenleer zulk een groote rol zou spe. len. Van groot belang was de waarneming, dat de bij de wilgenschors geconstateerde werking ook bij het zuur werd aangetrof fen. Ook de chemicus Löwig kwam 100 jaar geleden langs anderen weg tot de winning van dit zuur. Uit de aetherische olie van spiracabloemen verkreeg hij een zuur, dat hij, meenende iets nieuws te hebben ont dekt spirzuur noemde. Twintig jaar na de ontdekking van de nauwkeurige chemi sche samenstelling van het salicylzuur, waarvoor de Duitsche chemicus Kolbe in 1853 de formule vond, werd de synthese mogelijk en was de weg tot aanmaak van het geneesmiddel gebaand. Voordien wan d't wegens het te schaarsch voorkomen dei grondstof niet mogelijk. In 1899, dus 40 jaar geleden, werd nu in het Bayer-labora- torium een afstammeling van het salicyl zuur chemisch zuiver verkregen en daar mede was het medicament gevonden, waar aan de naam van aspirine werd gegeven, zulks afgeleid van de plant spiraea, waar aan de „a" van het wo^rd ac°tvl werd toe gevoegd. De reuzenhal van een autofabriek. Dwars banden uit, die alle noodige op den montageband komen dertien iij« grondstoffen aanvoeren.

Soester Courant | 1940 | | pagina 12