De Internationale toestand Het Portret Deze week De Wereld IN DE AFGELOOPEN WEEK VAN DE WEEK IN NEDERLAND "te A. IN KAART Reeds zes weken woedt de strijd in Finland. Op 30 November 1939 vie len de Russische troepen het kleine land binnen. Hun ontzaglijke massa's rukten over de grenzen en dreigden het Finsche leger te verpletteren. Langs negen verschillende wegen rukten zij op, doch op alle negen punten stuitten zij op den heftigsten tegenstand, welken zij niet vermoch ten te breken. Na zes weken oorlog is de Russische op- ma rsch langs de geheele grens tot staan gebracht en zelfs zijn de afdeelingen van het Roode leger op eenige plaatsen weer teruggedreven. De verliezen zijn enorm. Een aantal bataljons is in de pan ge- nakt, omsingeld of gevangen genomen. Op de Karelische landengte, waar de Russen ;n de eerste weken van den oorlog getracht hebben de Mannerheimlinie te vernietigen en te doorbreken, hebben zij zich op hun eigen stellingen moeten terugtrekken; zij zijn er thans toe overgegaan verdedigings werken te bouwen. Meer naar het Noorden, boven het Ladogameer, zijn de Roode troe pen tot op de grens teruggeworpen. De Finnen worden in dit gebied geholpen door het uiterst moeilijke karakter van het ter rein, dat de verdediging van het land ver eenvoudigt. In het hooge Noorden, waar de sneeuwjachten, bittere koude en het duister van den Poolnacht heer en meester zijn, rukten de Russen aanvankelijk snel op, zoodat de Finnen zich bijna genoopt zagen zich op hun tweede linie terug te trekken. Plotseling keerden de kansen; de Russen werden teruggedreven tot bij Pet- samo en thans woedt aan het front bij Salla reeds eenige weken een zeer felle strijd De resultaten van de Russische luchtaan vallen ?.ijn, volgens de Finsche mededee- lingen niet van belang. Hangö, Abo en Helsinki zijn eenige malen gebombardeerd Ook bij Petsamo zijn de Sovjet vliegers weer in het luchtruim verschenen. Er wordt gezegd, dat eenige vliegtuigen de Noorsche neutraliteit geschonden hebben. Uit het feit, dat de Russische legerberichten weinig belangwekkende mededeelingen bevatten, blijkt wel, dat het den Rooden generaals niet geheel en al naar wensch gaat. Droeve week voor de koopvaardij Tusschen Zondag en Zaterdag zijn niet minder dan een en twintig koopvaardij schepen verloren gegaan, -iet meerendeel verging weer op de Noordzee. Dertien schepen waren van Engelsche nationaliteit. Zij maten tezamen ongeveer vijf en veertig duizend ton. De Duitschers verloren voorts nog de „Bahia Blanca", een schip van 8558 ton. Koning Carol confereert. De samenkomst van Csaky, den Hon- gaarschen minister van Buitenlandsche Za ken met graaf Ciano, zijn Italiaanschen ambtgenoot, heeft een staartje gehad. Koning Carol van Roemenië heeft namelijk een onderhoud gehad met Prins Paul van Joegoslavië, vermoedelijk naar aanleiding van het feit, dat binnenkort de Raad van de Balkan-entente zal vergaderen en tevens naar aanleiding van de Hongaarsche pogingen om tot overeenstemming met Roemenië te komen. De conferentie van Koning Carol met Prins Paul duurde onge veer twee uur. Over den inhoud is weinig bekend. Deensch eiland gebombardeerd. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de bommen, die in den loop van de week door vliegtuigen boven het eiland Römö zijn af geworpen, door deskundigen zijn herkend UiImIMill Ttfifr r"4i De Britsche duikboot „Sunfisli", een onderzeeër van hetzelfde type als de thans getorpedeerde „Starfish", bij de tewaterlating in het najaar van 1936. als Engelsche projectielen. Verwacht wordt, dat de Deensche regeering een protest zal indienen. De Engelsche regeering heeft reeds medegedeeld, dat, indien zou blijken dat de bommen inderdaad door Engelsche vliegers waren geworpen, volledige schade loosstelling zal worden gegeven. Koude- en hittegolven. Europa had danig te lijden onder de uit het Noorden komende koudegolven Geheel Zuid-Oost-Europa lag in den greep van de vorst, hetgeen het verkeer ernstig stagneerde en in vele landen een voldoende aanvoer van steenkool onmogelijk maakte Ook in Duitschland, waar 65 van het steenkoolvervoer over het water gaat, heeft met groote moeilijkheden te kampen. Dene marken maakt evenmin een uitzondering. Te Kopenhagen is de beroemde tropische plantentuin een ruïne geworden. In Argentinië zucht de menschheid ook, maar hier is het een hittegolf, die haar het leven veronaangenaamt. Te Buenos Aires bezweken Vrijdag 24 menschen aan de hitte. 132 anderen moesten in een zieken huis worden opgenomen, België versterkt zijn verdediging. De vierde phase van het Belgische mobi lisatieplan is Zondag ten uitvoer gelegd. Het betreft hier de zoogenaamde „phase D", waarbij een aantal reservisten onder de wapenen zijn geroepen. Uiteraard heeft deze maatregel eenige ongerustheid onder de bevolking teweeggebracht, doch het Bel gische Telegraaf agentschap deelt ter ge ruststelling in een communiqué mede, dat men alle geruchten moet wantrouwen. „De maatregel toont slechts, dat de regeering haar waakzaamheid niet heeft veronacht zaamd." Drie Britsche duikbooten vernietigd. De Britsche admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat de duikbooten „Undine", „Starfish" en „Seahorse" niet op haar bases zijn teruggekeerd. Men vreest dan ook dat zij verloren zijn. Naar aanleiding van dit bericht hebben Engelsche marine-autoriteiten verklaard, dat de drie schepen uitgezonden waren met een buitengewoon gevaarlijke opdracht. Zij moesten trachten de Bocht van Helgo- land en de zwaar geblokkeerde haven ingangen van de Duitsche vlootbases bin nen te dringen. De Duitsche autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat een deel van de bemanning van de „Undine" en de „Starfish" gered is. Geen verrassende onthullingen. Dinsdagmiddag heeft de afgetreden mi nister van Oorlog, Hore Belisha, een ver klaring afgelegd met betrekking tot zijn heengaan. De ex-minister zeide onder meer, dat er geen sprake is geweest van eenig meeningsverschil met zijn collega's. Ook is er geen conflict geweest naar aanleiding van zaken, welke het departemept van Oorlog betroffen. Chamberlain verklaarde, dat er geen wijziging in de legerpolitiek overwogen wordt en dat het verhaal over pressie van de zijde der hooge militairen op de regee ring een puur verzinsel is. Moeilijkheden van zeer groote beteekenis, waarover de minister-president zich niet verder wilde uitlaten, waren aanleiding tot de kabinets wijziging geweest. HUMANISEERING VAN DEN OORLOG. Zoojuist verscheen hier een vertaling van het Zweedsche boek, getiteld „De Zee oorlog en de Neutralen", van de hand van den Zweedschen geleerde Baron Lage Staël von Hoistein, die zich naam heeft gemaakt op het gebied van de kennis van het vol kenrecht, waarin hij aandringt op humani seering van den oorlog. Men heeft te allen tijde, zoo zegt de schrijver, geprotesteerd tegen bepaalde methoden in den oorlog, welke zich niet alleen ten doel stellen, den vijandelijken legers afbreuk te doen, doch zich ook rich ten tegen ouden van dagen, vrouwen en kinderen. „Ieder, die gebruik maakt van vergif als strijdmiddel," zoo staat in de krijgswetten van de Noordsche Staten te lezen, „verdient tot den zwaarsten dwang arbeid te worden veroordeeld.Dit neemt evenwel niet weg, dat wij reeds in den oorlog van 1914/18 een ontaarding hebben beleefd van den thans z.g. „totalitairen" oorlog, die honderdduizenden slachtoffers heeft geëeischt. Alle internationale over eenkomsten ten aanzien van de bescher ming der burgerbevolking reeds in de 18e eeuw had men pogingen in die richting gedaan bleken in den wereldoorlog niet de minste uitwerking te hebben. Ook na den oorlog was de Volkenbond, die met zoo veel verwachting tegemoet werd gezien, niet in staat gebleken, een algemeen er kende en aanvaarde regeling ter bescher ming van niet-combattanten tot stand te brengen. Bepalingen maken en bepalingen na leven zijn intusschen twee verschillende begrippen. Toen in den herfst van 1939 de oorlog in Poten uitbrak, verklaarden beide partijen plechtig, dat zij de burgerbevol king zooveel mogelijk zouden ontzien en geen gebruik maken van vergiftige gassen Het later aantreffen van een voorraad ver giftig gas in Polen zou er evenwel op kun nen wijzen, dat men in Polen althans het voornemen zou kunnen hebben gehad, zich er eventueel van te bedienen. Men verlieze niet uit het oog, dat gassen en andere che mische strijdmiddelen niet alleen gevaar opleveren voor de soldaten, doch ook voor de burgerij. Het gebruik er van is dan ook in tegenspraak met de ondubbelzinnige ver klaring van het volkenrecht. De weten schap van het volkenrecht, die wij hier kunnen gelijk stellen met het begrip van het internationale geweten, heeft er der halve een gerechtigd belang bij, het ver loop van den strijd nauwkeurig gade te slaan en elk vergrijp tegen de algemeene norm te doen constateeren. Herbert Hoo- ver, de voormalige President van de Ver- eenigde Staten, heeft voorgesteld, een commissie te benoemen, welke er mede be last zou worden, alle maatregelen gade te slaan, waardoor aan de burgerbevolking schade of nadeel wordt toegebracht en daarover verslag uit te brengen De ervaring heeft helaas geleerd, dat oorlogvoerende partijen in hun vertwijfe ling er toe kunnen komen, met voordacht een of anderen maatregel te provoceeren, ten einde op die wijze een schijnbaar wet tig voorwendsel te hebben, om zelf van verboden strijdmiddelen gebruik temaken. Een neutrale controle-commissie zou vooropgesteld natuurlijk, dat zij inderdaad voor de volle 100 neutraal is in tal van gevallen dergelijke dingen kunnen voorkomen. Men moet zich natuurlijk geen overdre- DR. WANG SJIN-WEI. Een van de merkwaardigste figu ren uit het Chineesche politieke leven der laatste tien jaar is wel dr. Wang Sjin-wei, de man, die met de regee ring te Tokio tot een overeenstem ming is gekomen en thans zal trach ten een nieuwe centrale regeering voor China te vormen. Tot voor korten tijd werkte dr. Wang nog nauw samen met maar schalk Tsjang Kai-sjek, den man, die China tegen de Japansche aanvallen verdedigt. Hoewel ook Wang toen nog een fel tegenstander van Tokio was, bestond er tusschen hem en den maarschalk een groot verschil van meening inzake het bestuur van China. Dr. Wang was een voorstan der van een democratische regee ring en voor het uitbreken van het Japansch-Chineesche conflict zelf revolutionnair aangelegd. Meermalen was hij voorzitter van de executieve Yuan, d.w.z. minister-president van China. Ook trad hij op als minister van Buitenlandsche Zaken. Na het uitbreken van den oorlog met Japan stapte hij over zijn bezwaren tegen een militair bewind heen en hij schaarde zich aan de zijde van maar schalk Tsjang Kai-sjek. Eenigen tijd geleden ontstond er wederom een breuk, welke het bovengenoemd ge- ^volg had. ven denkbeeld vormen van een neutral* contröle op de wijze, waarop de oorlog wordt gevoerd. Ieder zal echter toegeven, dat een neutrale controle-commissie al thans remmend zou kunnen werken op de toepassing van ongeoorloofde oorlogs methoden en ze ten slotte zou weten te ver hinderen. Daarom zou alles in het werk moeten worden gesteld, om een dergelijke organisatie in het leven te roepen en wel zoo spoedig mogelijk. Alleen daarom verdient het plan van den Zweedschen geleerde alle aanbeveling. Radiodistributie aan banden. te radiodistributiecentrales in ons land i in hun werkzaamheid beknot. Ze kre- i dezer dagen aanschrijving van den lister van Binnenlandsche Zaken, dat gesproken woord (nieuwsberichten, iserieën en redevoeringen) uit de oor- voerende landen niet meer mag worden gezonden. Het verbod geldt niet voor de levoeringen van de staatshoofden en de nister-presidenten dezer landen. Tevens eft de minister bepaald, dat de micro- ons, die in de meeste radiocentrales staan .jgesteld en met behulp waarvan de aan- esloten luisteraars kunnen worden toege- proken, uit de gebouwen, waarin de be treffende centrales zijn gevestigd, moeten worden verwijderd. Deze maatregel is ge nomen om te voorkomen, dat ongecontro leerde berichten of toespraken worden ge houden. De installatie mag echter wel wor den gebruikt, indien de microfoon is opge- NORDENSKJÖLDS GROOTE ONTDEKKING. „Een man als Nordenskjöld", zeide Frithjof Nansen eens, „heeft geen standbeeld van graniet of brons noodig, hoewel hij het meer dan menig ander zou hebben verdiend. Zijn onsterfelijke verdienste voor de scheepvaart is zijn heerlijkste monument. De zeeweg, dien hij in het Noorden heeft geopend, is zijn standbeeld; elk schip, dat er na hem gebruik van heeft gemaakt, betee- kent een hulde aan zijn onsterfe- lijken naam.". Wanneer thans deze naam wordt genoemd, denken wij in de allereerste plaats aan de Noord oostelijke doorvaart door de Kara Zee naar het vasteland van Azië, welke door hem gevonden werd. Het was een ontdekking, die in de ge heele wereld het grootste opzien baarde; en dit niet alleen in de wereld der wetenschap, doch ook in handelskringen. Toch was ook Nor denskjöld het voorwerp van wan gunst en twijfel. Er lieten zich stem men hooren, die zijn succes toeschre ven aan een gelukkigen samenloop van omstandigheden, zoodat hü geen tweeden keer zou kunnen slagen. Ten einde zijn vijanden eens en voor altijd den mond te snoeren, rustte Nordenskjöld een tweede expeditie uit. Door den doortocht opnieuw te volbrengen bewees hij, dat hij zijn succes noch aan geluk, noch aan toe val te danken had. Zijn ontdekking was van het groot ste gewicht voor latere Poolvor- schers. Zoo zou b.v. Nansen's be roemde tocht met de „Fram" in het jaar 1893 ondenkbaar zijn geweest, wanneer Nordenskjöld hem niet den weg had gewezen. steld bij den burgemeester of bij het hoofd- van den plaatselijken luchtbeschermings dienst. De mogelijkheid blijft dus bestaan, officieele berichten door middel van de radiodistributie aan het publiek bekend te maken. De strijd tegen het miltvuur. Nu zoo goed als zeker vaststaat, dat de oorzaak van de sterke uitbreiding van het miltvuur onder den Nederlandschen vee stapel gezocht moet worden in besmetting door beendermeel van buitenlandsche her komst, is het mogelijk geworden, den strijd tegen verdere infectie met kans op succes aan te binden. Daartoe heeft de veeartsenij- kundige dienst in samenwerking met het bureau voor voedselvoorziening in oorlogs tijd de verdachte voedermengsels uit de distributie genomen. Zij zullen worden ge steriliseerd, alvorens ze in consumptie wor den gebracht, zoodat met zekerheid kan worden gezegd, dat geen gevaar voor be smetting meer bestaat, daar door het steri- liseeren alle eventueel aanwezige ziekte kiemen worden gedood. Door dezen maat regel wordt tevens voorkomen, dat het ver dachte beendermeel vernietigd zou moeten worden, hetgeen van niet gering belang is in dezen tijd van voederschaarschte. Een verbod van invoer van producten van dier lijken oorsprong, die gevaar voor besmet ting, niet alleen met miltvuur, maar ook met andere besmettelijke veeziekten kun nen opleveren, komt de binnen de grenzen genomen maatregelen aanvullen. De loonkwestie der grensarbeiders. Schreven wij in een vorig overzicht, dat de kans op een oplossing van de moeilijk heden, die tusschen Nederland en Duitsch land zijn gerezen inzake de uitbetaling der loonen van de in Duitschland werkzame arbeiders uit de grensstreken, uiterst ge rings was, thans is voor de betrokken per sonen weer eenig uitzicht gekomen. Dé onderhandelingen over deze kwestie zullen namelijk worden heropend; zij zullen op 23 Januari a.s. in Den Haag aanvange* De mogelijkheid bestaat, dat in verband hiermede het aangekondigde ontslag van in Duitschland werkende Nederlandsche arbeiders nog zal worden opgeschort. De torpedeering van de „Arendskerk". De lijst van door den oorlog vergane Nederlandsche koopvaardijschepen is deze week helaas weer met een verlengd. Het 8000 tons m.s. „Arendskerk" van de Ver- eenigde Nederlandsche Scheepvaartmaat schappij, dat, in ballast van Rotterdam naar Antwerpen vertrokken, in deze laat ste haven een lading stukgoederen voor Zuid-Afrika aan boord had genomen, werd Maandagmorgen in de Golf van Biscaye door een Duitsche duikboot aangehouden en na contröle getorpedeerd. De uit 65 koppen bestaande bemanning had gelegen heid gekregen zich in de reddingsbooten te begeven; zij werd door het in de nabijheid zijnde Italiaansche s.s. „Fedora" opgepikt, zoodat menschenlevens bij deze nieuwe scheepsramp niet zijn te betreuren. Wat de reden mag zijn geweest van dit drastische optreden van den Duitschen onderzeeër de „Arendskerk" immers had geen contra bande aan boord is nog onopgehelderd, maar men moet zich wel afvragen, of het niet mogelijk was geweest, het schip naar een neutrale haven te brengen in plaats van het kort en goed in den grond te boren. Was het plan van den Zweedschen geleerde Baron Lage Staël von Hoistein, om neu traal toezicht op de contrabande-controle der belligerenten in te stellen, reeds wer kelijkheid geweest, dan zou dit nieuwe verlies onze koopvaardijvloot ongetwijfeld bespaard 2ijn gebleven. De „Arendskerk" had dan, in afwachting van een latere be slissing door het Priizenhof, onder onpar tijdig, neutraal toezicht opgebracht kunnen worden naar een naburige neutrale haven, in dit geval bijv. Lissabon. Weer onrust en spanning. De curve der internationale spanning, voor zoover deze ons land raakt, schoot deze week weer een aantal punten omhoog ten gevolge van de berichten over ver scherpte militaire maatregelen, eerst in België en vervolgens ook in ons land. In verband met „eenige minder gunstige symptomen in de internationale situatie", zooals de Regeeringspersdienst het voor zichtig uitdrukte, werd, ten einde op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, beslo ten tijdelijk geen periodieke verloven te verleenen. Bovendien kwam Zondagmorgen de raad van ministers bijeen, om den inter nationalen toestand te bespreken. Omtrent de reden van deze verhoogde waakzaam heid tast men nog volkomen in het duister. Allerlei veronderstellingen, zoowel in de buitenlandsche als in de binnenlandsche pers doen de ronde, maar iets feitelijks is nog niet bekend. De van Duitsche zijde uitgesproken meening, dat inblazingen van Londen en Parijs aanleiding zouden zijn geweest tot den voorzorgsmaatregel der Nederlandsche regeering, is met de meeste stelligheid van officieele zijde weerlegd. Onze regeering baseert haar oordeel op eigen informaties en niet op die van vreemde mogendheden. dagen blijkt, zijn de Russische troepen in het Noorden weer zeer actief geworden. Vooral in de lucht treden zij regelmatig op, terwijl tegelijkertijd op den grond, in den sector van Petsamo, twintigduizend Russische soldaten tot den aanval zijn RUSSISCHE BOMMEN OP LULEA. Onverwacht is de span ning in het hooge Noor den aanzienlijk toege nomen. Zondag zijn acht Russische bommenwer pers boven de Zweed sche stad Lulea versche nen. Zij wierpen bom men uit, die echter wei nig schade aanrichtten. Acht bommen troffen het ijs van de Botnische Golf en een kwam te recht op het vrijwel on bewoonde eiland Kalla, ten Zuiden van Lulea gelegen. Lulea is een stad van 13.500 inwoners en ligt op ongeveer 100 kilo meter van de Finsche grens. Daar tijdens het bombardement hevige sneeuwstormen woedden, is men geneigd aan te nemen, dat de Russische piloten de stad en het eiland voor Finsch gebied hebben aangezien. Zooals uit de -berichten van de laatste Noordkaa noermarsk V, Schier ei/end KOLA Kandalak si« ZWEDEN overgegaan, vermoedelijk om te trachten het in de voorgaande weken verloren ter rein weer terug te winnen. Uit andere be richten blijkt, dat afdeelingen van het Roode leger tot dicht bij de Noorsche grens zijn doorgedrongen. Een der gaten, die op het Deensche eiland Mmö door Britsche bommen in den grond werden geslagen. DE I.R.A. DREIGT OVERAL. De diefstal van ammunitie te Dublin heeft en zeer terecht heel wat stof doen opwaaien. De geheele politiemacht en het gansche leger zijn gemobiliseerd ge weest om de gestolen patronen weder in handen te krijgen en de daders te grijpen. Het was voor niemand een geheim, wat thans wel iedereen duidelijk moet zijn ge worden: de I.R.A., het Iersche Republi- keinsche leger, telt zijn aanhangers en bondgenooten overal, zelfs tot in de krin gen van het staande leger. Wel is waar heeft men het grootste deel van de ammu nitie inderdaad weten te achterhalen en heeft men zelfs de hand gelegd op een geheimen zender van de opstandige ele menten, doch de daders zijn tot op het oogenblik buiten schot gebleven. Het lijdt geen twijfel of het feit, dat onlangs 10.000 vrijwilligers zijn ingelijfd bij het staande Iersche leger, is er schuld aan, dat tal van met de I.R.A. sympathiseerende lieden op deze wijze het leger zijn binnengesmok keld. WAT IS EEN DUIKBOOTVAI. De duikbootval, waarvan tegenwoordig meermalen sprake is, is een Britsche uit vinding uit den wereldoorlog. In het jaar 1915 dook hij voor de eerste maal op. Een bijzondere door de admiraliteit geïnstal leerde afdeeling had de taak zich met de keuze van voor duikbootvallen geschikte schepen, van de bemanningen en van de uitrusting, bezig te houden. Officieel be titelde men deze schepen als „ships of „mystery" (geheimzinnige schepen), „De- coy-shïps" (lokschepen) of kortweg „Q- ships". Schepen van den meest verschillen den aard werden als duikbootval gebruikt. groote en kleine vrachtschepen, zeilbooten en later ook visschersschepen, die te zamen met duikbooten opereerden. De bemanning moest een zoo verwaar loosd mogelijken indruk maken, de officie ren en manschappen droegen derhalve geen uniform; verschillende matrozen moesten hun rol zelfs in vrouwenkleeding spelen. Ook het schip bevond zich uiterlijk in een dienovereenkomstigen toestand. Bekend is b.v. hoe op 19 Augustus 1915 de Duitsche duikboot U-27 in de val liep. Terwijl de duikboot juist bezig was het Britsche stoomschip „Nicosianico" te on derzoeken, naderde onder Amerikaansche viag de duikbootval „Baralong", die op korten afstand het vuur op de U-27 opende en dit schip tot zinken bracht. BERLIJN FOKT VARKENS. De Berlijnsche huisvrouw heeft eenige jaren geleden opdracht gekregen al haar keukenafval in een speciale bak te ver zamelen. Dit afval wordt opgehaald en naar depots gebracht, vanwaar het weer verder geëxpedieerd wordt naar de even buiten de rijkshoofdstad gelegen mestbe- drijven. Hier zijn in de afgeloopen mest- periode niet minder dan veertienduizend biggen opgefokt tot varkens met een ge middeld gewicht van hondervijftig kilo, m.a.w. het Berlijnsche keukenafval heeft dezen zomer niet minder dan twee miJlioen kilogram varkensvleesch opgeleverd. De verwachtingen voor het volgend jaar zijn nog veel hooger gespannen In 1940 verwacht men in de veertig mesterüen, welke aan den rand van Berlijn zijn ge legen, rond vijf en dertig duizend varkens voor de slacht te kunnen opfokken.

Soester Courant | 1940 | | pagina 2