Bontstoffe JiouAen DE GROOTE n» MODE Stoppen van keper Practische levenskunst KNIPPATRONEN en goedzittende damast-weefsels WENKEN. Donzen «Jeteer» worden weer indien men xe over een lijn hangt en ze luchtig opklopt met een mattenklopper. De stof uit de stiksel verdwijnt en het dons verdeelt zich meer; diaarna worden ze af geborsteld. Men voorkomt het uitglijden van ladders op parketvloeren, indien men op de poolen een stukje rubber plakt. Een heel eenvoudig middel om ftesechen te reinigen is, om er wat kolen as ch in te doen, bijvullen met water en flink schud den. Indien men zoutvaatjes met een dop tevens strooier vullen wil, plaatst men deze omgekeerd op de halsopening en laat het fijne zout uit het busje door de gaatjes naar binnen loopen. AHuminium pannen kan men het bost schoonmaken met zéér fijne staalwol, aan gezien de gewoonlijk gebruikte pannelap pen meestal krassen geven in dit zacht# metaal. Meer sap wordt uit citroenen geperst, in dien men deze met de vlakke hand eenigszins over de tafel rolt of wel er met een houten lepel of vleesch-klopper op klopt. Bont valt niet onder ieders bereik, bontstoffen daaren tegen veel meer, doch het verdient aanbeveling deze in goede kwaliteiten te koopen. Heeft men een oude bontjas, die nog goede stukken heeft, dan kan men daar nog ver schillende kleedingstukken van laten maken. Bont en Bontstof kleeden warm en behalve de gevlekte soorten heeft men ook bijzonder mooie effen imitatie, die wel het meest aan te bevelen zijn, omdat ocelot e.d. wel meer opvallen. Vesten worden over japonnen en mantels gedra gen en sluiten met een rits. Een aardig model ziet men geheel links. Mutsen en tasschmoffen be- hooren tot de laatste mode- snufjes, en terwijl de laatsten zich inderdaad onmisbaar we ten te maken. Met een beetje handigheid kan men zoo'n garnituur heel goed zelf ma ken evenals een capuchon met schouderkraa^ (links on deraan). Een cape is een heerlijk bezit om over een dunne avondjapon of over een mantelcos- tuum te dragen en ook hiervoor geldt het parool bont of bontstof, bij voorkeur zwart en met zijde uitgevoerd. Ook fluweel van Het behoort tot de practische levens kunst steed op het juiste oogenblik van uitscheiden met of eindigen van iets te weten. Bezoekt men iemand en wordt deze tijdens het gesprek verstrooid, dan is het tijd om op te breken. Blijft men te lang op schertsenden toon spreken of iemand plagen, dan loopt men het gevaar, dat deze zich boos maakt, het geen voorkomen had kunnen worden, in dien men op het juiste oogenblik het ge sprek in een andere richting had weten te leiden. Een vermaning, die in het oneindige her haald wordt, mist tenslotte haar uitwer king. Indien men avond aan avond uit gaat, zal het op den duur geen ontspan- nirg meer blijken te zijn en zal de her innering veel minder prettig nawerken, dan wanneer men een enkele maal ont spanning zoekt. Het moeilijkste is wellicht de grens te vinden tusschen jeugd en ouder v/orden. Men kan een opgewekt gemoed en goed humeur tot op hoogen ouderdom bewaren en zal ervaren welk een groote schat dit is. De ouder wordende mensch zal echter de gewoonten en genoegens der jeugd niet moeten blijven volgen, want dit werkt min of meer opvallend en belachelijk. Het laatste geldt vooral vrouwen, die zich krampachtig aan de jeugdjaren vast wil len klemmen en dit tot uiting doen komen in haar kleed ing en haar geheele ver schijning. Het uiterlijk noch de kleeding zullen aan smaak, schoonheid en verzorging mo gen inboeten- integendeel hieraan zal steeds de noodige aandacht besteed moe ten worden. Een verstandig mensch geeft op het juiste oogenblik op, wat niet meer bij zijn leeftijd past, maar.waar is die grens? De beantwoording hiervan is individueel en niet met jaar of dag aan te geven, doch wordt intuitief gevoeld en op dit oogen blik heeft men de bakens te verzetten 1 EEN BLIK IN DEN SPIEGEL. Billijke en uitstekende schoonheids middelen. De prijs van dure toilefcmiddielen waar borgt geenszins het succes, doch veel meer bereikt men door een weinig nadenken over de vraag, welke eisohen door het li dhaam gesteld worden. Transpireeren o.a. dat ieder begrijpeljj- berwijze zoo onaangenaam vindt, verwij dert alle onzuiverheden uit het organisme en bevrijdt het van de z.g. „slakken." Men kan dit b.v. in de hand werken door het nemen van een warm bad of door avonds vóór het naar bed warme kop kamillen- thee met citroensap te drinken. Slappe gelaatstrekken worden heel dik wijls veroorzaakt door een slappe hals, een onderkin. Men kan hieraan tegemoetko men, door de hals met crème (vette) in te wrijven en daarna met lichten druk te masseeren, van het midden van de hals uit in opgaande richting tot de kaken. Regel matig volhouden is gewenssJht. Een goede houding met de schouders naar achteren en een veerkrachtige gang zijn de beste schoonheidsmiddelen. Bij een goede houding komt het lichaam geheel in beweging wanneer men loopt, terwijl tevens het vormen van over bodige vetlaagjes voorkomen wordt. Aan te bevelen is om, wanneer men buiten wan delt, een stevigen pas te nemen, waardoor de buikspieren in beweging komen, en krachtiger worden. Zeer slecht is het loo pen met gebogen rug en in slappe houding, waarvan op lateren leeftijd de sleohte ge volgen van ondervindt. Veel versche vruchten, weinig of beter nog geen vleesoh, rauwe groenten éénmaal per dag, hetzij als tomaten-, krop-, kom kommer-, of andere sla, als aanvulling van den maaltijd. Niet te veel brood, zeker niet wit, dioch dan bij voorkeur bruin en geen gebak of chocolade eten, zullen wonderen verrichten, zoowel ten opzichte van een gezond uiterlijk als van de slanke lijn. WINTERHANDEN. Zoodra het kwikbuisje van de thermo meter onder het nulpunt komt, worden vele mensch en dioor winterhanden ge plaagd, terwijl ook de voeten niet gespaard blijven. Men heeft verschillende zelfjes, doch ook oude beproefde huismiddeltjes kunnen het euvel bestrijden. Herhaaldelijk inwrijven met citroensap is uitstekend, terwijl men gedurende den nacht een schyfje citroen op de bewuste plek legt, dat met een klein verbandje wordt vastgehouden. Verder zijn wisselba den twee maal per dag zeer gewenscht. Men neemt twee kommetjes water, één met koud en één met warm, terwijl men aan het laatste een weinig looizuur toe voegt. Verder worden de plekken, die door winter zijn aangetast, twee maal per dag met jodium gepenseeld en 'a nachts met kampferzelf Ingewreven JONGENSPAKJE. Buccespatroon VKK 1984. Prijs 0.40. Grijs flanel staat bijzonder aardig voor jongens in niet te lichte tint en dit mate riaal kan uitstekend gewasschen worden. Kraagje en plooi midden voor worden 1/1 c.M. van den kant af doorgestikt, terwijl geen kraag, doch er worden aafdige sjaal* tjes onder gedragen. Sluiting met twéé kr.oopen, terwijl 'n ceintuur van afstekend materiaal om het middel wordt gedragen, b.v. soepel leer. Driebaansrok en wel één achter en twee voorbanen met sluiting aan de zij naad. Patronen in de maten 404244 en 40. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad, Postbus 36, Den Haag, Giro 203201 De prijs bedraagt per patroon 1 0.30 plu» 1 0.05 voor porto- en omz. bel. Betaling steeds vooruit in postzegels, per postwis sel of giro. Menigmaal heeft men verschillende kunstvoorwerpen, die in gesloten kasten bewaard worden. Eigenlijk jammer, want op zoo'n manier geniet men niet van de mooie glazen bowls, kannen en wat dies meer zii. Men kan ze aan hun kommervol bestaan ontrukken door er een glazen I-astje op pootjes voor te laten maken, dat slechts bescheiden van afmeting behoeft te zijn en tegelijkertijd plaats biedt voor zilveren voorwerpen, eventueele medail les en prijzen. Ongetwijfeld zal het een sieraad voor de kamer wordenl een zware kwaliteit kan voer een cape aan gewend worden, b.v. uitgevoerd met witte zijde of met crêpe satin. MANTELCOSTUME. Succespatroon VKK 1914. Prijs 0.40. Hierbij een mantel en rok weergegeven van geruite wollen zomerstof. Ook hier kan óf de mantel óf de rok effen zijn, want zooals wy reeds eerder schreven, zijn ge combineerde costumes zeer modern. De mouw is glad, terwijl de mantel slechts even getailleerd is en naadjes opz\ aan de voorpanden heeft. Op de mantel 1- feld is het iets aparts en behoeft volstrekt niet overdreven te zijn om toch aardig te werken. De middelste afbeelding geeft een geruit rokje te zien van zijde, waarop dan dito blouse wordt gedragen, effen of met relief geweven streepje in overhemd mo del. Zeer gekleed is de rechter japon, die ftxreKt niet altijd het geval is, want menig maal verhuist hij naar de linker- of rech terzijde. Met koud weer valt het de arme slacht offers der ij delheid lang niet altijd mee om ragfijne dunne zijden kousen te dra gen. Twee paar over elkander aantrekken gaat niet, omdat dit dadelijk opvalt, doch rose wollen onderkousen zijn zeker de beste oplossing om kou lijden te voorkomen. Is het feitelijk niet dwaas, dat wij vrou wen ons in alles maar de wet laten voor schrijven door de mode? Ware dit niet het geval, dan zouden velen onzer reeds weer de practische, handgebreide kousen dra gen uit grootmoeders tijd. Niet alleen dat zij veel warmer zijn en verschillende ver- koudheidsziekten voorkomen, doch men spaart gedurende de koude maanden aan merkelijk veel uit. Iedere vrouw weet bij ervaring hoeveel geld er heen gaat met het telkens weer genoodzaakt zijn om nieuwe kousen te koopen, daargelaten nog den tijd, die de reparaties vragen. De verstandigste weg is dan ook zeker om grootmoeders voorbeeld te volgen en dunne wollen grijze of beige kousen te breien voor de koude winterdagen. Voor feestelijke gelegenheden blijven de zijden kousjes bewaard en worden de onder kousen niet vergeten! Onder mididagjaponnen verstaan wij thans een veel eenvoudiger uitvoering dan tot voor korten tijd het geval was. De rok ken, die men op cocktail parties droeg heb ben veel van hun lengte en wijdte moeten inboeten en dragen zelfs een sober karak ter. Alleen die avondikleeding houdt zich nog bjj het oude en doet niet gaarne af stand van haar lengte. Laten we echter eerlijk bekennen, dat velen onzer zelfs niet één enkele avondjapon in haar klee- renkast hebben hangen om de eenvoudige reden, dat zij nooit uitgaan, althans niet in galatoilet. Voor bezoeken, aan schouw burg en concerten, avondvisities en zelfs aan diners worden hoogst eenvoudige ja ponnen gedragen, die meestal een hoogen bals en lange mouwen hebben. Soms valt op, dat een zeer bescheiden V-vormige halsuitsnijding op den voor grond treedt. Aan het hierboven genoemde genre japonnen worden echter geen gar- neeringen in den vorm van kraagjes e.d. gedragen. Veelal kan volstaan worden met een enkel byjou b.v. een collier, clips of broche of wel een touffe bloemen. Sieraden worden weer veel meer gedra gen dan eenige jaren terug en het behoe ven volstrekt geen kostbare bijjoux te zijn om toch aardig te werken. Goud- en zil vermetaal staat aan de spits, doch ook kleurige halfedelsteenen hebben groote be langstelling. Wollen weefsels genieten een groote voorkeur, doch ook fluweel vindt toepas sing, zij het dan ook dat het minder po pulair is, dan de voorspelling luidde. Een paar vlotte middagjurken brengt on ze schets, waarvan het linkermodel ner- vures aan rugpand en gedeeltelijk opge stikte plooien aan achterbaan van den rok. De kleuren voor «niddagjaponnen zijn weinig opvallend in tegenstelling met die der avondkleeding, die menigmaal van met metaal doorweven stoffen gemaakt zijn, en waarvan het effect door de inwerking van het kunstlicht nog verhoogd wordt. De ruimte aan den achterbaan van rok ken wordt nog veel toegepast en leent zich vooral voor jeugdige figuurtjes. Ongetw^j- van matcrêpe zijde, wollen stof of fluweel gemaakt kan worden. Modern is het glad de middenstuk, waarvan de punt op de middennaad van den rok valt. Puntig rug stuk en hoogsluitende kraag. Knoopsluiting midden voor. Om het gladde middenstuk kan men een smal cein tuurtje dragen, dat door lusjes gehaald wordt. Bij damast moet men nu eens een en kele, dan weer meerdere draden opnemen (fig. 2) en het meest aan te bevelen is, om eerst een teekening te maken van lengte en breedte draden, waarna het werk veel gauwer opschiet. Aan .te bevelen is om een stukje zeildoek onder de plek te rijgen, die men stoppen moei waardoor Intrekken voorkomen word op deze blouses zelfstrikkers gedragen worden. Het broekje kan naar verkiezing op een lijfje geknoopt op met brete's ge dragen worden. Patronen voor den leeftijd van 46 jaar ad 0.40. Wie in het bezit is van een paar goed gevormde beenen, zal zich ongetwijfeld verheugen over de mode der korte rokken. Maar zelfs mooie beenen komen niet tot hun recht, indien de kousen slordig zitten. Een eerste eisch is,2 dat zij strak om het been sluiten e n de naar een rechte lijn in het midden aangeeft, iets, wat vol- en Linnen weefsels zijn het gemakkelijkst te stoppen, doch zoodra er weefsels zijn, die meer gecompliceerde patronen aan geven, dan wordt het veel ingewikkelder. Bij linnen weefsels neemt men 1 draad op en laat 1 draad liggen, in lengte en breed te, doch bij patroontjes is dit ongelijk. Wil men een patroon stoppen, dan moet eerst de spanning gemaakt worden en daarna telt men het patroon nauwkeurig uit. Ke per is minder moeilijk te stoppen dan da mast, alleen heeft men te zorgen, dat zich strakke diagonalen vormen (afb. 1).

Soester Courant | 1940 | | pagina 3