Bij de „luchtsoldaten" van Een telefoonschel en de geheele vliegs' i is in rep en roer CAMOUFLAGE VOOR EN NA Een verkenner vertelt: een vliegbasis i De luchtmacht hel oog van de legerleiding DE leek kan zich slechts moeilijk een voorstelling vormen van een moder ne oorlogsvliegbasis. Hij ziet in de meeste gevallen slechts eenige hangars en een aantal min of meer zware vliegtuigen wellicht ook nog enkele gebouwen, waar de piloten, de waarnemers en het uitge breide grondpersoneel zijn ondergebracht. En wanneer hij voorbij gaat, zou hij ge neigd zijn te denken dat hij nu ook alles van zoo'n vliegbasis heeft gezien. Slechts enkelen vermoeden da* hier ook vele hon derden soldaten van de luchtstrijdkrachten liggen, die in militair opzicht evenzeer ge vormd zijn als elke andere soldaat, die in de eerste plaats een grondige opleiding ont vangen in den wapenhandel. Maar natuur lijk, „aan den rand" merkt men daar niets van en zelfs wanneer men op het vliegveld aankomt, valt van dat alles niets op. Een vliegbasis is min of meer een kazer ne, maar de technische opzet en de archi tectuur verschilt. Alles is als het ware uit elkaar getrokken, verspreid over een zoo groot mogelijke oppervlakte en uiteraard zooveel mogelijk gecamoufleerd. Bij voor keur zijn de lage gebouwtjes, waarin man schappen en seininrichtingen zijn onderge bracht door geboomte van elkaar geschei den. Het soort camouflage is bekend. Wie, onwetend van de ligging van de vliegbasis, er over zou koersen, zou wanen dat hij zich boven een bosch bevond, maar meer dan de helft van de boomen onder hem zijn geschilderd. Wanneer men met een open oog door zoo'n vliegbasis wan delt, krijgt men min of meer den indruk zich te bevinden in een zeer apart soort stad. die ook haar eigen leven heeft. Hier vluUl men weiKplctdtbc.il, vuuulcu vcui alle denkbare techriische apparaten, montage hallen voor de vliegtuigen, bankwerkers, timmerlieden, schoenmakers, zadelmakers, monteurs voor het repareeren en het on derhoud van de legerauto's enz. enz. De vliegtuigen moeten steeds weer op nieuw worden nagezien, om het even of zij aan eenige reparatie toe zijn of niet. Want juist door zooveel mogelijk voorzorgs maatregelen te nemen, geeft men den vlie gers de zekerheid dat zij zich in de uren des gevechts kunnen verlaten op hun „kist" Want dat is voor een piloot het belangrijk- s e, wanneer hij opstijgt voor een verken ningsvlucht of om den vijand tegemoet te gjan, de wetenschap: op mijn machine en op mijn motor kan ik me voor honderd pro cent verlaten. I4 EN goed doordachte organisatie zorgt H voor een zoo goed mogelijke dagin- deeling gedurende den tijd dat een bepaalde groep manschappen zich gereed moet houden om op het eerste bevel op te stijgen. Terwijl een deel van deze luchtsol- daten stelling neemt op de hun toegewezen posten, gaat het leven op de vliegbasis zijn gewone gang. Alleen, de uiterlijke indruk is ietwat anders dan in normale tijden. Wij ontmoeten op onzen rondgang versterkte wachtposten, talrijke verduisteringsinrich- tingen en staan verrassend plotseling voor prachtig beschilderde vliegtuigen. Daar tusschen de boomen, verheft zich een reus- Dat is het hoofddoel van den Duitschen luchtaanval. De Shetlandseilanden, met de marinebasis Scapa Flow. achtige toren van hout, naar den top waar van steile ladders voeren. Ook deze toren hadden wij royaal over het hoofd gezien, hoewel wij er vlak voorbij gingen, toen on ze begeleider er ons op opmerkzaam maak te. Verderop staat het luchtafweergeschut, de loop van elk kanon is eveneens verbor gen, met prismakijkers zien de wachters den geheelen horizont af. Niet een toren, maar twee, drie, vier stuks verheffen zich. De vliegbasis moet zich, indien de vijand tot den aanval overgaat, met alle mogelijke middelen kunnen verdedigen. In het gebouw van den commandant is het een en al bedrijvigheid. Langs de tele foondraden en door de radio komen onop houdelijk bevelen en inlichtingen binnen. Hier in het werkvertrek van den comman dant komen alle draden samen. Hierheen worden zonder eenige vertraging de be richten doorgegeven van de waarnemers op ver vooruitgeschoven posten en hier wordt het contact onderhouden met de op pa trouille zijnde vliegtuigen. Van hier uit wordt het startsein gegeven voor de ma chines, die op het veld gereed staan om elk oogenblik den sprong in het ongewisse te kunnen maken. Wij staan nu weer buiten op de plaats, waar de jachtvliegtuigen gereed staan, met het zwart witte kruis op romp en aan de vleugeltoppen. Naast hun toestel staan de piloten. Het blijkt dat ook vroegere Tsjechi sche machines bij dit Duische eskader zijn ingedeeld. Uit een gesprek met een van de vliegeniers wordt ons duidelijk dat zij over deze toestellen zeer goed te spreken zijn. Ze schijnen snel en uiterst wendbaar te zijn. Aan den buitenkant van de boord- wanden zijn thans twee machinegeweren gemonteerd. Een druk op den knop is vol doende om het dood en verderf brengende staal op den vijand in te jagen. Een merk waardig symbool is op de groenbruine huid geschilderd: „AntiBriti—GalliPolica". De snelle ontwikkeling van het luchtwapen heeft gemaakt, dat de luchtstrijdkrachten in de moderne weermacht van elk land een be langrijke plaats innemen. De landvliegtuigen en de verschillende ty pen, die gemakkelijk zijn te onderscheiden, zijn bij vrijwel iederen jongen bekend, maar met de marine-vliegtuigen staat het toch ietwat anders. Alleen de bewoners van de eilanden en de kuststreken weten hier iets meer van, maar de activiteit van de eskaders ontplooit zich alleen boven zee. Hoe belangrijk overigens de eskaders van de marine- luchtstrijdkrachten zijn, hebben de gebeurtenissen van de afgeloopen weken bewezen. De Engelsche verkennings- en gevechtstoestellen ver schijnen boven de bases op Helgoland, welke bezoeken prompt worden beantwoord door de Duitsche piloten, die het gemunt hebben op de Shetlandseilanden, waar gelijk bekend de Engelsche marineba sis Scapa Flow is gelegen. Hun machines zijn als het ware het oog van de legerleiding. Evenals de snelle verkenningseskaders over land, jagen deze toestellen over de zeevlakte, waarbij zij geregeld in contact blijven met hun basis. Een Duitsch verkenningsvliegtuig boven de Noordzee. Heel schrijnend Is het contrast aan den rand van het vliegveld. Daar staan gereed voor den start de zwaar geladen bom vlieg tuigen en nog geen twee meter verder ploegt een boer zijn land. Dicht in de buurt graast vredig een kudde schapen. De zon gaat juist in het Westen onder als een vuur- roode bal en werpt haar warme schijnsels over het land, dat elk oogenblik herschapen kan worden in een kokende hel, waar de brand uit slaat. Wat zal de nacht brengen, die nu vredig neerdaalt over de vliegbasis? Diepe rust ligt over de geheele vlieg basis. Uit het duister van den nacht ver rijzen slechts zeer vaag en onduidelijk de omtrekken van de gebouwen. Geen licht schijnsel verraadt dat in de vertrekken steeds waakzame manschappen op hun post zitten, waar zij wachten op het telefonisch doorgegeven bericht dat gestart moet wor den. Voor in den neus van de romp zetelt de waarnemer met zijn kijkers. op verkenning werd gezonden, vertelde mij later van zijn belevenissen. „Ik krijg mijn plaats toegewezen in de „Dora". Een kraan tilt de machine omhoog en zet haar in het water. De motoren snor ren luider. Wij glijden! Steeds sneller gaat de tocht over het gladde watervlak. Nadat we eenige honderden meters hebben afge legd, zweven we. Steeds hooger trekken de propellers ons op. Aan bakboord zakken het vasteland en de eilanden weg. Met de eer ste stralen van de opgaande zon vliegen wij Westwaarts. Na ongeveer een uur veran dert de machine van koers: Zuid West, rich ting Het Kanaal, waar wij verkenningen moeten verrichten langs de Engelsche kust. Gestadig trekt onze „kist" voort op be trekkelijk geringe hoogte. Slechts af en toe stijgen we hooger om een grooter gezichts veld te hebben. Dat is een eigenaardig ge voel, tusschen wolken en water voort te zweven. De manschappen zijn het goed met elkaar eens. Zij weten dat hun collega's stuk voor stuk hun uiterste best zullen doen, dat is zoo bij elke weermacht. Wanneer een den moed opgeeft, of faalt, kan dat licht de ondergang van het geheele eskader tenge volge hebben. Te land is zelfs een noodlanding steeds verbonden met de grootste gevaren. Daar kan men zich tenminste nog redden met een valscherm, maar boven de uitgestrekte zee is alles zoo heel anders! Natuurlijk hebben ook wij parachutes en zwemvesten aan boord; maar wat heeft men bij guur weer aan dergelijke dingen? De „luchtsol- daten", die den tocht over zee van West naar Oost en van Oost naar West aanvaar den, kennen de gevaren, maar schrikken er niet voor terug. Zij vertrouwen geheel op hun machine en dag in dag uit zetten zij hun volle persoonlijkheid in, totdat de dag aanbreekt dat geen moed meer helpt en zij met hun brandend toestel „afgeschoten" omlaag storten. Onder ons hebben wij verscheidene Hol- Even voor den start worden de bommen opgehangen. landsche haringvisschers gezien en enkele neutrale koopvaardijschepen. Dicht onder de kust, waar het mijnengevaar dreigt, vaart evenwel nauwelijks nog een sclnp. Daar klinkt in mijn koptelefoon de st_m van den waarnemer: „Binnen tien minutc-r bereiken we de Engelsche voorpostbooten!" Snel verwerken wij de ons meegegeven chocolade en het hard gebakken brood. En dan ontwaren we reeds de omtrekken ven verscheidene vaartuigen. De boot die n onze koers ligt, wordt snel onder de loupe genomen; we cirkelen er omheen en ma ken een opname. Het schip is niet bev.a pend wij vallen niet aan; onze opdracht is: te verkennen. Kort daarna bereiken wij de kust en vliegen er langs. De voorpostboot heeft on ze komst natuurlijk gemeld, maar wonder lijk genoeg blijft alles stil. Aan stuurboord, zijde flitsen huizen en vuurtorens voorbij, maar geen vijandelijke vlieger, komt ons tegemoet. Voor ons een knalrood lichtschip: wederom geen mensch aan dek. De we- J schijnt hier welhaast uitgestorven. Met donderend geraas cirkelen wij om bit schip, maar niemand vertoont zich en on gestoord zetten wij onzen tocht voort. Pe machinegeweren, die gereed waren om :e schieten en de bommen, die elk oogenblik losgelaten konden worden, behoeven ge_n dienst te doen. Veilig en wel keeren op het vastgestelde tijdstip de toestellen op de ba sis terug." WIJ hebben onzen zegsman nog ge vraagd naar de reden van de dik wijls met elkaar tegenstrijdige be richten over luchtgevechten. Hij vertelde ons, dat het altijd moeilijk is het aantnl afgeschoten vliegtuigen van den vijand te beoalen. Vooral wanneer men boven de wolken vecht, is het nauwelijks na te gaan of het toestel, dal geraakt is, neer stort, dan wel een duikvlucht maakt. Het is zelfs heel goed mogelijk dat men na tien minuten denzelfden piloot tegenover zich heeft, die men reeds op den bodem van de zee waande. Natuurlijk weet de eigen partij na afloop heel goed hoeveel menschenlevens te betreuren zijn en hoe veel materiaal verloren ging. Men kan dus de schatting van den vijand over zijn ver lies of succes haarfijn controleeren, maar voor den buitenstaander is het zeer moeilijk wie hij geloof moet schenken, omdat de verklaringen der beide partijen elkaar zel den of nooit dekken. Links I Een verkenner voor groote afstanden, zoo juist van het front te ruggekeerd. Do „kop" is bijna geheel van glas om het uitzicht zoo weinig mogelijk te be lommeren. Rechts: Gezicht uit de cabine van den waarnemer. Yoorpostbooten in zicht. Niets verraadt de aanwezigheid van men- sohen. Men hoort slechts de op en neer gaande schreden van den schildwacht op den kademuur. Verder is er slechts het suizen van den winterwind en het bulderen van de zee. Plotseling in het Oosten kondigt het eerste lichtschijnsel de komst van een nieu wen dag aan ratelt op de tafel een tele foon. Daar is het startbevel. In hetzelfde oogenblik schijnt de vliegbasis ontwaakt. Waarnemers, piloten, radiotelegrafisten en hun assistenten begeven zich naar den ka pitein, die hun op de hoogte stelt van de taak, die zij tot uitvoer moeten brengen. De boordmonteurs en het grondpersoneel zijn intusschen reeds naar de machines ge sneld; laten de motoren aanslaan, opdat zij warm kunnen loopen en onderzoeken nog even snel alle vitale inrichtingen aan boord. De wachtmeester heeft intusschen proviand voor de bemanningen laten aanrukken. Bij het verlaten van de montagehal moe ten wij ons schrap zetten tegen den ge weldigen winddruk in, welke veroorzaakt wordt door de propellers. Een van de vlie gers, die deel uitmaakt van het eskader, dat

Soester Courant | 1940 | | pagina 5