i m ML daetgxm^ó" madMen Warme wanten K3 Sterke kinderen door weloverwogen lichaamsbeweging VUURVAST GLAS IN DE KEUKEN besp^'bNeid VAN «es* voor koude dagen KNIPPATRONEN K 8501 14 0M K 8534 el- le- ;ek is lof, 'an 383 gie 511— :el- jn- legde, int. et ein der de [geland it, con- schrij- dat de beslag 1 pond i heeft •orlogs- zullen stellen ida en t natio- n even- Zweed- an aan, eer dan •n moet loelein- 300 mil- millioen tor lee- vel een >leem. oekomst r in en dat dit >Ios met niet in te be- sen tien oor den /eranke- oel" zich in boord waarop daaraan d wordt ïationale jn auto- Wij zijn nu eenmaal gewend, dat de mo de zich zeer grillig toont. Nu eens heeft zij bijzondere belangstelling voor de rok ken, dan weer zijn het blouses, die haar [nteresseeren of bepaalde onderdeelen der kkiding als pas, mouwen, halsuitsnijding e.d, De shows, die de Fransche modehui zen eind Januari hebben gehouden, bewe- S5S zen, dat er weliswaar geen ingrijpende veranderingen te verwachten zijn, dioch dat er verschillende nieuwe details zijn, die in menig opzicht verraden aan den oorlogstoestand ontleend te zijn. Ook de kleuren zijn onder dezen invloed gekozen en wel voornomelij'k blauw aan de uni formen der land- en luchtmacht en een heldere kleur rood. In de November col lecties trachtte men. ook een plaats in te ruimen voor kakhi, doch deze kleur blijkt thans weinig kans van slagen te hebben. Geel, kameelkleur, verschillende tinten groen behooren tot de voorjaarskleuren en. natuurlijk ook zwart, dat met leven dige kleuren gecombineerd wordt. Over het algemeen kan gezegd worden, dat vele japonnen doelbewust ontworpen zijn, opdat zij zich aan de tijdsomstandig heden kunnen aanpassen. De rokken zijn niet lang en behoudens uitzonderingen niet al te wijd, zoodat met een minimum van stof volstaan kan worden. Voorts blijft de mogelijkheid bestaan om tweeërlei stof en kleur te combineeren, hetgeen natuurlijk wat overleg en goeden smaak vereischt. Op het voorjaarsprogram ma komen ruiten en strepen veelvuldig voor en deze bieden op zichzelf reeds vele mogelijkheden. De halsuitsnijding blijft hoog, soms ziet men een opgeknipte halslijn, terwijl ook smalle staande boordjes zich handhaven. Toch blijft voor vrouwen met een eenigs- zins ge vulden de V-uitsnijding de meest flatteuse en daarom kan man haar nooit als ouderwetsch betitelen. Vesten en garnituren handhaven zich en worden los in japonnen gedragen, waar van de uitsnijding dan tot even boven de taille zal zijn, hetzij spits, ovaal of recht hoekig. Vesten zijn ook practisch onder tailleurmantels en met een weinig fanta sie kan men bijzonder aardige modellen samenstellen, waarvoor men slechts zeer weinig stof noodig heeft. Eventueel kan men zoo'n plastron, tweekleurig maken, zooals de schets links te zien geeft, terwijl rechts een zijden vest met chabot is aan gegeven. Terloops noemen wij de zwarte middag- tasch, die van geplooide zijde is gemaakt. De japonnen, hiernevens afgebeeld zijn niet aan tijd gebonden, het zij:», gangbare modellen, die tevens nog na eenige tijd gedragen te zijn, gemoderniseerd kunnen worden. Links een grijze japon met zalmkleurige kraaltjes gegarneerd aan zakjes en cein tuur. Hierop volgt een flesschen-groene wollen japon met garneering van velours- chiffon, die evenals het eerste model een pas aangeeft. De jongemeisjes japon is van grijs-blauwe wollen stof met rood suède oeintuur, terwijl no. 4. zeer elegant van uitvoering is en van crêpe satin gemaakt kan worden, dof en glimmend verwerkt; het laatste voor bovendeel, mouwen en zakken. Men ziet, dat dit viertal japonnen volstrekt geen ingrijpende veranderingen aangeeft, doch zij kleed en vlot en jeugdig. Al te groote veranderingen kan men in deze tijdsomstandigheden niet verwachten, de mode wijzigt zich langzaam en met overleg. Hoe grillig zij zich ook vaak mo ge toonen, blijkt thans, dat zij ook van een verstandigen kant laten zien en dit kan niet anders dan gunstig werken. Niet alleen de vrouwen in de oorlogvoerende landen moeten bij de aanschaffing van nieuwe kleeren met meerdere omzichtig heid te werk gaan, doch ook wij hebben ons er aan de tijdsomstandigheden aan te passen. Indien men over zuige- lingengymnastiek hoort «preken, dan vraagt men zich onwillekeurig af, of dit inderdaad noodig is. De kleintjes bewegen hun handjes en voetjes toch reeds den ganschen dag voorzoover zij althans niet slapen. Zij strekken de beentjes en de armen, slaan en trappelen er me de en doen onbewust kym- nastiek. Toch zullen met overleg toegepaste bewe gingen de spieren veel krachtiger maken en deze zullen liefst in overleg met den huisarts worden ge daan. Voor de harmonische ontwikkeling van het lichaam moet tevens ge let worden op de houding bij het dragen en in bed. Nooit zal men een jong kindje tusschen kussens moeten laten op zitten, want is het voldoende krachtig, dan wendt het hiertoe zelf pogingen aan. Het matrasje, dat evenmin als het kus sentje te zacht gevuld mag zijn, moet ho rizontaai liggen, zoodat het rugje vlak ligt en het hoofd slechts even omhoog komt. Nu eens wordt het kleintje naar links, dan weer naar rechts gelegd, afwis selend even op rug en buik. Het laatste vinden de meeste babies heel pretig, in den aanvang heffen ze hun hoofdje slechts even op, daarna steeds meer en eindelijk wor den pogingen aangewend om ook het bo vendeel naar omhoog te brengen. Al deze bewegingen doen de spieren steeds krach tiger worden en zijn een uitstekende oefe ning;. zóó doet baby ontbewust zelf reeds gymnastiek zonder dat hij zich te veel in spant. Niet alleen voor de kleintjes doch ook voor schoolkinderen is gymnastiek noodig om een goede houding te krijgen. Veelal ziet men hen met ronden rug of geheel naar opzij gebogen zitten werken, waar door een vergroeiing van de ruggegraat kan ontstaan. Een te smalle b'rstkas kan verbreed worden door systematisch toege paste gymnastiek onder deskundige lei ding. Vergroeiingen dragen er toe bij, dat de inwendige organen zich niet voldoende kunnen ontwikkelen, terwijl ook niet op de juiste wijze .adem gehaald wordt. Verschil lende gebreken in de houding en onvol doende lichamelijke ontwikkeling vinden hun oorzaak in verkeerde behandeling in den zuigelingentij d. Niet alleen rug-, borst-, buik-, arm- en beenspieren moeten geoefend worden, doch ook de voeten vragen de aandacht en daar om zijn been- en voetoefeningen noodza kelijk. Met de oefeningen wordt eerst met derden of vierden maand begonnen en langzaam en rustig moeten de bewegingen uitgevoerd worden en niet langer dan vol gens gegeven deskundig advies. Ongetwijfeld heeft de moderne techniek reeds een groote besparing van gegeven, doch alle moge lijkheden worden nog vol strekt niet altijd toege past. Nog steeds staan de meeste huisvrouwen te zuchten, wanneer zij na afloop van den maaltijd een stapel pannen in de keuken zien, die nog schoongemaakt moeten worden. Afwasschen vin den de meeste vrouwen een onaangenaam werk, doch vaten wasschen is zeker wel hèt ergste. Een middel te vinden, waar door die vuile pannen van het tooneel zouden ver dwijnen, is veler harte- wensch geweest en ziet deze droom is in vervul ling gegaan. Vuurvast glas komt hieraan niet alleen tegemoet, doch het staat keurig, indien men er de gereed gemaakte spijzen tevens in opdient. De op pervlakte van deze glazen schalen is glad en niet poreus, zoodat het uitge sloten is, dat de spjjsres- ten in poriën van het glas komen of die laatste geurtjes aanneemt van spijzen, die er in toebereid zijn. Wil men den eenen dag een of ander gebak bakken, dan kan men de schoon gewasschen vorm een an deren dag weer voor stoven van groenten, braden van vleesch enz. gebruiken, zonder dat dit ook het minst hindert. Glazen schalen hc derdaad bewezen prac tisch brui djn. De spij. i in het vuurvaste glas toebereid t a opgediend, zonder dat zij in een l...aal behoeven te worden overgebracht. De schalen kunnen zoowel op gas- of kolenfornuis als in den over ge plaatst worden, zoodat men zich het extra wasschen van pannen kan besparen. Men moet met enkele „kunstgrepen" echter rekening meten te houden en ge bruik maken van een geperforeerden ijzeren plaat tusschen vlam en bodem schaal, waardoor de vlam zich over een grooter opperv'ak verdeelt en dit tevens gelijkmatiger verwarmd wordt. Asbestplaatjes zijn minder aan te be velen, omdat ze de hitte der vlam slechts heel langzaam aan de schalen afgeven en het gasverbruik hierdoor te hoog zou wor den. In den oven kan men alle glazen schalen als hierboven bedoeld zonder ver- dere voorzorgsmaatregelen benutten voor de bereiding van de meest verschillende gerechten. Is de plaat van een kolenfornuis b.v. rood gloeiend, dan zal men zelf wel zoo verstandig zijn, eerst een geperforeerde ijzeren plaat of een draadrooster onder de pan te plaatsen. Nadat het glas aan zeer groote hitte blootgesteld is geworden, kan men het niet in eens teveel afkoelen, door het met koud water te vullen, doch hier tegen is ook email niet bestand. De boven laag van glazuur krijgt door te groote temperatuurswisseling onzichtbare barst jes, die later aanleiding geven tot splin teren. Verkeerd is het eveneens om heete glazen schalen zóó van den kachel op een koude natte granieten of marmeren aan recht te plaatsen. Men gebruike steeds een bouten of linoleum onderlaag. Bij het braden van vleesch in vuurvaste pannen, zal men inplaats van koud .beter warm water kunnen toevoegen. Wanneer men op nevengaande schets de keurige schalen van vuurvast glas ziet, dan zal iedere recht geaarde huisvrouw onwillekeurig de lust bekruipen, zoo'n keurig stel in haar bezit te hebben, temeer daar het onaangename pannen schoonmaken tot het verleden zal behooren. Voor deze wanten kan men zoowel witte als grijze of anders gekleurde wol kiezen. Ze zijn zeer practisch om op koude dagen te dragen, zijn warmer dan handschoenen en kunnen nog lang in het voorjaar dienst doen. Wanneer men een tasch met bood schappen draagt, zullen wanten goede diensten bewijzen en kunnen vlug aan- en uitgetrokken worden bij het winkelen. Men heeft pl.m. 50 gr. witte en 40 gr. gekleurde wol noodig en begint met het boord in geribd patroon, waarvoor 96 st. opgezet en 25 toeren 4 recht 2 averecht gebreid worden. In de daaropvolgende toeren worden 2e en 3e rechte steek samen gebreid, waarna 15 toeren volgen 3 recht 2 averecht en de 16e toer mindert men nog maals, zoodat het patroon 2 recht 2 ave ree! t wordt gebreid. Nu vervolgt men in rechte toeren over 64 steken van witte wol en begint aan den duim na de derde toer. Voor en na de laatste steek van de vierde naald wordt gemeerderd en wel negen maal bij iedere derde toer, waar voor men voor de eerste en na de tweede der nieuw gevormde steken 1 steek meer dert. Vervolgens worden 3 toeren gebreid, neemt daarna de 2 st. van de geef op een draad en zet er 10 st. bij op, waarna men de toer sluit en viermaal om den anderen toer de beide eerste en laatste nieuw op gezette steken samen breit. Het werk wordt over 64 st. voortgezet en wel over een lengte van 35 toeren, daarna volgt de punt, waarvoor men om den anderen toer de 2e en 3e st. van de le en 3e naald samenbreit. Heeft men in totaal 20 st. over, dan kant men af en verbindt men de opening op den verkeerden kant met over- handsche steken. Men neemt voor den duim 21 st. in de opening op en ook de 10 daarachter liggende st. en breit bij iederen toer de beide eerste en laatste stken van geer samen. Nu volgen 15 toeren over 21 st, daarmee breit men iedere 6e en 7e st. samen en mindert steeds in volgende toe ren boven de st der voorg. toe. De laatste zes steken neemt men met een draad tesamen. Bij het maken van den anderen want begint men met het vormen van den geer aan het begin van den der den naald. De rug van beide wanten wordt met gekleurde wol bewerkt en zooals de werk- proef aangeeft, worden de steken gevolgd aan de hand van het patroontje. 1 vakje stelt 1 steek voor. Bovenaan ziet men een deel van den breeden rand, die door een smalleren afgesloten word£ HUISHOUDELIJK ALLERLEL Houten keukenlepels, die er door hei gebruiken bij verschillende gerechten min der smakelijk uit gaan zien, legt men een dag of vijf in koud sodawater, waardoor zij hun natuurlijke kleur weer terup krijgen. Hard geworden schoencrême wordt door bijvoeging van een weinig glycerine weef zacht en geschikt voor het gebruik. Het branden van nieuwe schoenen kaft men veel verminderen door de schoenen, alvorens ze aan te trekken met eau de coligne of alcohol vochtig te maken eft dadelijk daarna aan te trekken. SUCCESPATROON K. 8501. Prijs 40 cent voor japon Elegante japon, die zoowel van velour- chiffon als moiré of tafzijde gemaakt kaft worden en zonder het manteltje en bedoel# is voor feestelijke gelegenheden, alsmed# diners, schouwburg en concerten. Voor avonduitgangen wordt bij dit ensemble een elegant klein hoedje gedragen. Flatteus is de kanten jabot, die een harmonisch geheel vormt met het zeer smalle kraagje. Ben. stof voor japon van 90 c.M. 41/4 M„ Patronen in de maten 4448. SUCCESPATROON K. 8534. Prijs 40 cent. Moderne japon van tweeërlei materiaal^ b.v. van wollen stof en gestreepte zijde, ter wijl ook fluweel en satijn een mooie com binatie vormen. De doorloopende banen gé" ven een afkleedende lijn. Diepe ingeperst# plooi aan middenstuk en klokkende onder lijn. Smal ceintuurjte midden vóór en ach ter. Zeer geschikt model voor gezett da mes, kan ook van hetzelfde materiaal ge maakt worden. Ben. stof pLm. 4.50 M. en 1 M. breed. Patronen in de maten 4650. I KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad, Postbus 36, Den Haag, Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon t 0.30 plus 0.05 voor porto- en omz. beL Betaling steeds vooruit in postzegels, per postwis sel of giro.

Soester Courant | 1940 | | pagina 3