SPANJE $4. V r-iJ tange'rT^ flte&JSPAANSCHl- MAROKKO GIBRALTAR ENG EUTA vV T£TUA§ De Internationale toestand IN DE AFGELOOPEN WEEK Deze week IN NEDERLAND V De Wereld IN KAART Het Portret VAN DE WEEK vy o 10 km O'iuriCL kSonJLucor- C a m fi o- QJcaLam de r JbrdL X Qlbr-alidhj qQONDA TlhrbelLa, ALCECm NEüTRAAI Er la !n Finland geen oorlog meer, dat is wel het voornaamste feit, dat de afgeloopen week ons bracht. Door de aandacht, die de wereld aan de onderhandelingen tusschen Finland en Rusland schonk, is die voor het i bezoek van den heer Sumner Welles wel eenigszins verslapt. Trouwens, er viel weinig positiefs van de besprekingen te Parijs en Londen met den Amerikaanschen afgezant te zeggen. Veel meer dan speculaties is datgene, wat erover in de pers verscheen, ongetwijfeld niet. De heer Welles immers weet te zwij gen. Hij heeft weliswaar een persconfe rentie belegd, maar ook daar hebben de journalisten weinig meer te hooren ge kregen, dan dat zij niets te hooren zouden krijgen, voordat hij in de Vereenigde Sta ten is teruggekeerd en aan zijn zender verslag heeft uitgebracht. Het accoord tusschen Rusland en Finland is, na moeizame en langdurige onderhan delingen tot stand gekomen. Het staat nu wel vast, dat het initiatief tot de bespre kingen is uitgegaan van de Sovjet-Unie en dat Zweden niet anders heeft gedaan, dan het contact tot stand brengen. Een belang- rijk ding was reeds, dat niet meer aan de fictie werd vastgehouden, dat de zooge naamde regeering-Kuusinen de wettige re geering van Finland was. Tot het laatste oogenblik hebben zoowel Chamberlain als De „Amor" op een mijn geloopen. Twee schepen van de Nederlandsche koopvaardijvloot gingen deze week weer door een ontploffing verloren, het s.s. „Amor" en het tankschip „Eulota". De „Amor" was een schip van 2325 brt, be- hoorende tot de vloot van de K.N.S.M. Het was met een lading stukgoederen op weg van West-Indië en is, als reeds zoo vele schepen tevoren, nagenoeg in het zicht van de vaderlandsche kust, niet ver van het lichtschip West-Hinder, op een mijn geloopen en gezonken. De uit 33 koppen bestaande bemanning kon door het Iersche stoomschip „City of Bremen" worden ge red en te Vlissingen aan land worden ge bracht. Ook met dit vrachtschip is weer een lading graan en gerst naar den bodem der zee verdwenen. Men vermoedt, dat de oorzaak van deze ramp een magnetische myn is geweest. Ook de tankvloot getroffen. Voor de derde maal sedert het uitbreken van den oorlog is nu reeds een Nederland sche tankboot verloren gegaan. Dit zijn telkens gevoelige verliezen, daar deze jchepen een vrij grooten inhoud hebben. Het eerste tankschip, dat ten onderging, was de „Sliedrecht", die door een Duit- sche duikboot werd getorpedeerd; dit schip mat 5133 ton. Het tweede slachtoffer was het tankschip „Den Haag", groot 8971 ton, dat nog geen maand geleden werd getor- De eerste foto van den nieuwen Dalai- j Lama, Ling-Ehr-La-Mu-Tan-Chu, die op 17 December 1933 te Kokonor werd ge boren en op ZZ Februari j.L als veertiende Dalai-Lama tot heerscher van Tibet werd gekroond. Daladier hoog van den toren geblazen over de geallieerde hulp, die gereed stond, om onmidellijk te vertrekken, indien Finland maar een verzoek om hulp deed. Alleen aan Fransche zijde zouden 50.000 man ge reed zijn, om naar Finland te gaan. Het was de laatste dagen, alsof de geallieerden steeds meer aandrongen: roep ons toch te hulp, wij zouden niets liever doen, dan komen. Inderdaad hadden zij evenveel be lang bij voortzetting van den strijd als Duitschland ernaar verlangde, dat er een eind zou komen. Zweden bevond zich in een steeds moeilijker positie en zijn vrij slappe houding heeft zich nu gewroken in de vredesvoorwaarden, die door Finland zijn geaccepteerd en die ongetwijfeld ook door het parlement wel zullen worden ge ratificeerd, al is dat op het moment, waar op wij schrijven, nog niet gebeurd. Rusland krijgt de geheele Karelische landengte met inbegrip van Viborg, vol gens een lijn, die wel niet veel zal afwij ken van wat er destijds geëischt werd. Het geeft daarmee een belangrijk stuk van de Mannerheimlinie prijs. Hangö wordt aan Rusland voor dertig jaar verpacht voor den aanleg van een marinebasis. Petsamo wordt aan Finland teruggegeven. Er is geen mensch ter wereld, die een oordeel over deze voorwaarden en het feit, dat ze door de Finnen zijn aanvaard, mag uitspreken, dan de Finnen zelf. Zij hebben steeds practisch alleen gestaan, zij hebben aan den lijve ondervonden, wat oorlog, vooral oorlog met een land als Rueland is, en zij hebben het recht, er genoeg van te hebben. Dat intusschen Zweden zich verre van behaaglijk gevoelt, is te begrijpen. Een door de Russen bezet Hangö is niet meer pedeerd en thans is dan het derde slacht offer gevallen, de „Eulota", een schip van 9000 ton, dat 8 dezer in ballast van Rotter dam naar Curagao was vertrokken. De oorzaak van de explosie, waardoor het schip werd getroffen, is onbekend. Men weet niet, of het een mijn of een torpedo is geweest. Gelukkig zijn ook bij deze ramp geen menschenlevens te betreuren; de geheele, uit 42 koppen bestaande be manning, kon door een Engelsch oorlogs schip, dat juist in de buurt was, aan boord worden genomen. Met deze drie tank schepen is thans reeds 5.10 pet. van onze tankvloot, die op de vierde plaats komt, na Engeland, Amerika en Noorwegen, ver loren gegaan. De ramp van de O. 11 Ten derde male tijdens deze mobilisatie is de Nederlandsche marine door een ern- stigen slag getroffen. Ook nu weer was Den Helder het tooneel van de ramp. De onderzeeboot O. 11, die was uitgevaren in verband met het maken van filmop namen voor de mobilisatiefilm „Ergens in Nederland", werd op den hoek van de havenhoofden bij Fort Harssens opzij aan gevaren door een marine-sleepboot, die de haven wilde binnenkomen. Door de bot sing ontstond een groot gat in den scheeps wand van den onderzeeër, die onmiddellijk begon te zinken. Tien leden der beman ning, die zich aan dek bevonden, sprongen in het water en wisten zwemmende den wal te bereiken, doch een drietal, dat zich binnenin het schip bevond, kwam bij dit noodlottige ongeval om het leven. Doordat het ongeluk in ondiep vaarwater ge schiedde en de bemanning bovendien de tegenwoordigheid van geest had, de water dichte schotten terstond na de botsing te sluiten, is de O. 11 weer gedeeltelijk aan de oppervlakte gekomen. Schepen vermist en beschoten. Ook de koopvaardijvloot leed deze week weer gevoelige verliezen als gevolg van den oorlog ter zee. Ontstellend groot was voor al het aantal kleine vrachtschepen, dat, varende tusschen Engeland en het vaste land van Europa, door vliegtuigen werd aangevallen. Verloren gingen de „Grutto'* en de „Vecht", beide stoomschepen van resp. 920 en 1965 brt. De „Grutto" ver voerde een lading stukgoederen van Lon den naar Rotterdam, de „Vecht" voer in ballast en moest een lading graan voor de Nederlandsche regeering uit Afrika gaan halen. Voor beide schepen was in dagen geen bericht bij de reederijen binnenge komen en toen bovendien zoowel van de „Grutto" als van de „Vecht" door andere schepen op de Noordzee wrakstukken en stukgoederen werden aangetroffen, moes ten beide bodems wel als verloren worden beschouwd. Veertig personen zijn by deze beide rampen om het leven gekomen, tenzij nog drenkelingen mochten zijn opgepikt welke hoop echter reeds opgegeven is. Tijdens de vaart aangevallen werden de volgende schepen de „Delfzijl", metende 250 ton, die een aanval van een zwaren bommenwerper had te verduren, waarbij zes bommen werden uitgeworpen, die ge lukkig geen van alle doel troffen en het scheepje als doorzeefd werd met mitrail leurkogels; het motorkustvaartuig „Saba", dat aan de Oostkust van Engeland even eens door een vliegtuig werd beschoten zonder dat iemand werd gedeerd: en ten of minder dan een pistool op de borst van Zweden en men weet nu eenmaal nimmer, wat men van Rusland te wachten heeft, al zal er in de nabije toekomst wel rust komen. In Finland zelf is de blijdschap over het tot stand komen van den vrede uiteraard zeer getemperd door de geweldige offers, die zijn gebracht en de vele verliezen, die zijn geleden. En Italië.... Er waren in de buitenlandsche pers tee kenen, dat men van het bezoek van Von Ribbentrop aan Mussolini en Ciano nogal sensationeele resultaten verwachtte. Rib bentrop had een heel gezelschap in zijn gevolg, het bezoek kwam zeer onverwacht en op een moment van groote beslissingen in het Noorden. Thans echter wordt offi cieel bekend gemaakt, dat Italië's houding in geen enkel opzicht is gewijzigd. Italië, zoo zegt men, is niet neutraal in het con flict, maar niet-oorlogvoerend en wenscht dat te blijven. De vriendschap met den as- genoot is onwankelbaar en vastberaden. Dat het, zooals het zegt, vastbesloten is, zijn vitale belangen te behartigen, gelooft de wereld gaarne en dit is zeker geen nieuws. Vooralsnog blijkt het niet in Ita lië's belang te zijn, zijn vriendschap met het toch wel eenigszins in het nauw zit tende Duitschland zoover te drijven, dat het mee gaat vechten. Of het intusschen evenals Duitschland verlangt naar den dag, waarop Rusland in het Noorden de han-. den vrij zal krijgen en dus mogelijke plan nen op den Balkan, in het bijzonder tegen Roemenië, zou kunnen gaan verwezen lijken, is zeer de vraag. Neen, de belangen van de beide asgenooten loopen in lang niet alle opzichten parallel. De oorlog gaat verder. De aandacht moge een oogenblik zijn afgewend van den oorlog van grooter for maat dan die in het Noorden, die verder van het eind schijnt te zijn dan ooit, vooral ter zee woedt deze laatste met ongetem perde hevigheid voort. Volgens een statis tiek uit Parijs hebben de neutralen tenge volge van mijnen, onderzeebooten en vlieg tuigen 141 schepen verloren met een totaal tonnage van 430.000 ton. Daarbij staat Noorwegen bovenaan de droeve lijst met niet minder dan 47 schepen. Nederland verloor er 23, totaal 88.597 ton. Te land en in de lucht was het deze week onge woon kalm. Op den strijd in Finland hebben de onderhandelingen geen invloed gehad, tenzij dan in dezen zin, dat de Rus sen hun aanvallen hebben doen toenemen in hevigheid. Ten Westen van Wiborg heb ben zij, naar ook de Finnen toegeven, eenige vorderingen gemaakt. De stad zelf is nog steeds niet geheel in hun handen gevallen, al beweren zij het wel. Dit alles gaat gepaard met ontzettende offers aan menschenmateriaal. Volgens een schatting van Reuter hebben de Russen thans reeds 300.000 400.000 soldaten verloren en val len er dagelijks ongeveer 5000. Ook de ver liezen der Finnen zijn groot. Op de Kare lische landengte zouden 2000 jonge Fin- sche officieren zijn gesneuveld. slotte het m.s. „Confid", eveneens een kust vaartuig, groot 249 ton, dat evenals de „Saba" bij Engelands oostkust door een vliegtuig van onbekende nationaliteit werd gebombardeerd, doch gelukkig, ofschoon ernstig beschadigd, de haven van bestem ming kon bereiken. Het zeemanSberoep wordt al hachelijker in dezen meedoogen- loozen handelsoorlog. Uitbreiding staat van beleg In de Eerste Kamer heeft minister Dijx- hoorn medegedeeld, dat een Koninklijk Be sluit in voorbereiding is, waarbij de staat van beleg over een grooter gedeelte van het land zal worden afgekondigd. Zulks houdt verband met het wijdvertakte spion- nagecomplot, dat justitie en politie sinds eenigen tijd op het spoor zijn en krachtig bestrijden. Zoo noodig zal de regeering niet aarzelen aldus verklaarde de minister het geheele land in staat van beleg te ver klaren. Suikerprijs verhoogd. De samenwerkende organisaties in den détailhandel hebben in overleg met de fabrikanten en groothandelaren den sui kerprijs geregeld. De concurrentie zelfs na de distributie, was van dien aard, dat voor kostprijs of bijna zonder winst werd ver kocht. Door de genoemde samenwerking is het nu gelukt als norm te stellen een bruto winst van circa 10 pet. De suikerprijs is van 1 Maart af op 50 cent per kg uni form vastgesteld. Nadat 1 Mei a.s. de ver hooging van den suikeraccijns zal zijn in gegaan, wordt de prijs nogmaals met 2 cent per kg. verhoogd. Bom maakt slachtoffers. Een noodlottig ongeluk, gevolg van schromelijke lichtzinnigheid, gebeurde op Schiermonnikoog. Drie bewoners van dit eiland ontdekten aan het strand een vlieg tuigbom. Niet wetende, welk een gevaar lijk voorwerp zij met zich mede namen, plaatsten zij de bom achterop de fiets van een hunner en gingen er mee naar huis. Alsof deze onvoorzichtigheid, die wonder boven wonder nog geen gevolgen had ge had, nog niet groot genoeg was, besloten zij het projectiel nog te demonteeren ook. Wat te verwachten was, gebeurde: de bom kwam tot ontploffing. Een der mannen was onmidellijk dood, de beide anderen be zweken aan de opgeloopen verwondingen. Dit noodlottige ongeval moge een aan maning zyn voor ieder, die een bom of ander projectiel mocht vinden. Al dit oor logstuig is goed, waar ondeskundigen met hun handen af moeten blijven; zelfs voor den vakman levert het demonteeren nog gevaar op. DE DROEVE LIJST VAN DEZE WEEK. „Pacific Reliance" (6700 t., vr.schip, Britsch) „Uruguay" (5900 t., vr.sch., Duitsch) „Vecht" (1965 t., vr.schip, Nederl.) „Grutto" (920 t., vr.schip, Nederl.) „Counseller" (5068 t., vr.sch., Br.) „Hannover" (5600 t., vr.sch., Duitsch) „Amor" (2325 t., vr.schip, Nederl.) WEEST OP UW HOEDE l Evenals in den wereldoorlog is ons land ook in dezen oorlog weder een dankbaar terrein voor onwettige actie, waaraan zoo wel buitenlanders als Nederlanders zich schuldig maken, zooals den laatsten tijd overtuigend is gebleken. Spionnage is een uitwas van eiken oor log. Men kan tot op zekere hoogte eenig respect gevoelen, althans een excuus vin den voor den buitenlander, die zich ten bate van zijn eigen vaderland aan dit be drijf overgeeft, vooral wanneer blijkt dat daarbij niet financieele, doch ideëele over wegingen den doorslag hebben gegeven. Dit neemt evenwel niet weg, dat wij ook den meest vaderlandslievenden spion niet op onzen bodem kunnen en zullen dulden, onverschillig tot welke nationaliteit hij be hoort. Hij zal moeten worden gestraft met al de gestrengheid, die onze wet kent. Verachtelijk zijn evenwel de individuën van eigen stam, die zich voor buitenlandsch geld leenen tot dit minderwaardige bedrijf. Zij verdienen nog veel strengere straf dan de buitenlander. Helaas hebben de feiten geleid tot de overtuiging, dat het Nederlandsche gebied door een aantal lieden wordt misbruikt om aan oorlogvoerenden inlichtingen te ver strekken, die in strijd zijn met 'slands be lang. Zooals men weet, heeft dit er zelfs toe geleid dat de zaak ter sprake is gebracht in de Kamer, waar verschillende sprekers ter bestrijding van dit gevaarlijke kwaad aangedrongen hebben op uitbreiding van den staat van beleg, waarop de minister van Defensie heeft verklaard dat de ge heime inlichtingendienst, de justitie en de politie reeds krachtig de spionnage be strijden. Er is overigens een Koninklijk Be sluit, waarbij de staat van beleg over een grooter deel des lands zal worden afgekon digd, terwijl de Regeering, indien dit noo dig mocht blijken, niet zal aarzelen om het geheele grondgebied in staat van beleg te verklaren. Men ziet, dat het aan krachtige maat regelen van de zijde der Regeering en der militaire autoriteiten niet ontbreekt. Doch, hoe belangrijk het ook moge zijn, dat het bestaande kwaad met wortel en tak wordt uitgeroeid van nog veel meer belang is het, om het in de kiem te stuiten. Voor komen is beter dan genezen. En daarom lijkt ons de beste weg, een beroep te doen op eiken Nederlander, man of vrouw, jong of oud, om een wacht voor zijn lippen te zetten waar het betreft aangelegenheden, die specifiek Nederlandsche belangen raken. In de oorlogvoerende landen ziet en hoort men het overal verkondigen Past op uw woorden, want vijandelijke ooren zouden ze kunnen opvangen en er hun voordeel mede doen. De meeste menschen geven zich er geen rekenschap van, welke onheilen hun loslippigheid te weeg kan brengen. Wij willen geen maatregelen tegen de eigene omgeving prediken, doch wel manen wij tot voorzichtigheid. In de eerste plaats is deze vermaning natuurlijk gericht tot hen, die uit hoofde van hun beroep, functie of omgeving kunnen worden geacht op de hoogte te zijn van aangelegenheden van militair belang of van het scheepvaartver keer. Men laat zich zoo licht iets ontvallen, dat schijnbaar van niet het minste belang is, doch dat aan ongewenschte elementen een draad in handen kan geven. GIBRALTAR. SLEUTEL DER MIDDEL- LANDSCHE ZEE. Onder de laatst gepubliceerde eischen van Duitschland aan Engeland behoort ook de afstand van een aantal Engelsche steunpunten in verschillende deelen van de wereld, die „piratennesten" worden genoemd en met behulp waarvan Engeland zijn heerschappij over de wereldzeeën weet te handhaven. Een van die steunpunten is Gibraltar. Daarbij komt nog, dat sinds Franco's overwinning in den Spaanschen burger oorlog en de daarmee gepaard gaande na- I JOACHIM VON RIBBENTROP. De Duitsche minister van Buiten landsche Zaken speelt, zooals zoo dikwijls in de laatste jaren, weer een belangrijke rol in de Europeesche gebeurtenissen. Zijn reis naar Rome had vermoedelijk een tweeledig ver zoenend karakter. Immers, hij be zocht zoowel Mussolini als Z.H. den Paus. Het lijdt wel geen twijfel, dat de kwestie van de betrekkingen tus schen Duitschland en Moskou een belangrijk onderwerp van deze ge sprekken heeft uitgemaakt. Von Ribbentrop is een van de weinige Duitsche politici van het oogenblik, die goed Fransch en En gelsch heeft leeren spreken. Hij heeft zoowel vóór als na den wereldoorlog veel gereisd en in vele landen poli tieke ervaring opgedaan. In 1932 werd bij lid van de N.S.D.A.P. en sinds Januari 1933 is hij een van de meest intieme en in vloedrijke vrienden en raadgevers van den Führer. Doch verder is onze waarschuwing ge richt tot eiken Nederlandschen burger in het algemeen. Men heeft onderwerpen van dergelijken aard slechts te vermijden, voor al in het bijzijn van onbekenden. In trein, tram of café komt men zoo licht in aan raking met menschen die onder een on schuldig mom en op onopvallende wijze trachten dingen te weten te komen, waar van zij onkundig behooren te blijven. Wij kunnen niet beter doen dan deze beschouwing te besluiten met de in ons land zoo algemeen bekende woorden van den Stormwaarschuwingsdienst„Weest op uw hoede Niemand zou immers wil len, dat hij onwetend duistere praktijken in de hand werkte Daaromweest op uw hoede tionale opleving in Spanje, dit land ernaar streeft, weder in het bezit te komen van de uiterste Zuidpunt, die van zoo enorm belang is, vooral omdat ze de Straat van Gibraltar volkomen beheerscht en daar mee den toegang tot de Middellandsche Zee. De Straat van Gibraltar is slechts 14 km breed en van de versterkingen, die zijn aangebracht op het 425 hooge gebergte, wordt deze dus met het tegenwoordige ver dragende geschut gemakkelijk beheerscht. In vredestijd is de bezetting 4000 man sterk, thans is dat getal natuurlijk belang rijk opgevoerd. Dat Duitschland nu plotseling met dezer eiscb op de proppen kwam, is zonder twij fel een vriendelijkheid aan het adres var Italië, den as-partner, die als Middelland sche Zee-mogendheid bij Gibraltar noj heel wat meer belang heeft dan Duitsch land zélf. Engelands grootste passagiersschip, de 85.000 brt metende „Queen Elisabeth" van de Cunardlijn, die in diep geheim den Oceaan overstak, zonder lading en zonder passagiers en veilig de haven van New York bereikte. - Het schip kort na de tewaterlating in Schotland. f.i

Soester Courant | 1940 | | pagina 4