De Internationale toestand Het Portret Deze week De Wereld IN DE AFGELOOPEN WEEK VAN DE WEEK IN NEDERLAND r IN KAART mumm De reactie ln Londen en Parijs. Finland bereidt zich thans met dezelfde waardige energie, waarmee het gevochten heeft voor zijn onaf hankelijkheid, voor op den opbouw. Verschillende toezeggingen van steun, die door andere landen waren ge daan o.a. ook de uitzending van een ambulance en de beschikbaar stelling van een ton door Nederland worden ook nu gestand gedaan. De heer Tanner, de Minister van Buitenlandsche Zaken, heeft in een radiorede zijn landgenooten een uit eenzetting gegeven van de motieven, die de regeering hebben genood zaakt. dezen vrede te accepteeren. Tanner heeft onomwonden gesproken over de houding van Zweden en Noor wegen, die ondanks herhaalde verzoeken om doortocht voor geallieerde hulptroepen deze hebben geweigerd en daardoor het te hulp komen van Frankrijk en Engeland onmogelijk te maken. Nu Finland door het prijs geven van belangrijke stukken van zijn verdedigingslinie onmiskenbaar ver zwakt is, hebben Zweden en Noorwegen zich bereid verklaard, een defensief ver bond met Finland te sluiten, hoewel het nog de vraag is, of een dergelijk verbond niet in strijd zou zijn met de bepaling van het vredesverdrag, waarbij zekere accoor- den met een derde mogendheid zijn ver boden. Het valt niet te ontkennen, dat de voor waarden, waarop de vrede tot stand is ge komen, in Engeland zoowel als Frankrijk een onbehaaglijken indruk hebben ge maakt. Niet minder heeft het bij de demo cratisch voelende neutralen een zeer slech ten indruk gemaakt, dat beide landen ook thans weer veel beloofden, maar weinig deden. De verklaring van Daladier, dat er schepen met een expeditiecorps gereed lagen om naar Finland te vertrekken, wor den over het algemeen dan ook niet ern stig genomen. Van Duitsche zijde wordt openlijk teogegevn, dat Stockholm bij zijn weigering van den doortocht voor ge allieerde troepen, heeft gehandeld onder pressie van Berlijn en uit vrees, dat het Zweedsche land het terrein zou worden, waar de groote oorlog zou worden uitge vochten, nu men aan het Westfront zoo vast zit als een huis. Het diplomatieke spel van Duitschland heeft het ook ditmaal weer gewonnen van dat der geallieerden. In Finland zelf Het is te begrijpen, dat velen zich teleur gesteld hebben gevoeld, nu na drie maan den van zoo heldhaftigen strijd, na het verlies van 15000 gesneuvelden en een groot aantal gewonden, een deel van het land meost worden afgestaan, dat uit mili tair en economisch oogpunt van zoo groot belang was voor het land. President Kallio heeft het verdrag van Moskou geratificeerd en Paasikivi heeft in een persconferentie een en ander meege deeld over de onderhandelingen, die stroef zijn verloopen. De lachwekkende vertoo- ning in verband met de z,g. volksregeering van Kuusinen is zonder meer op zijde ge zet, even gemakkelijk als zij destijds werd geënsceneerd. Paasikivi ontkende, dat er geheime clausules zouden zijn toegevoegd aan de overeenkomst, Paasikivi is nu met Voionmaa opnieuw naar Moskou vertrok- kij, om verschillende détails te regelen. De moord op O'Dwyer. In de Caxton Hall in Londens Westend, Een geweldige granaattrechter aan het Westelijk front, waarin zich het regenwater verzamelde, zoodat dit meertje ontstond. Association, waaraan ongeveer 150 per sonen deelnamen en waar een aantal kolo niale vraagstukken werd besproken, een reeks moordaanslagen gepleegd. Een Britsch-Indiër, Mahomed Sing Azad gehee- ten, doodde met revolverschoten den oud gouverneur van Peridsjaab, sir Michaël O'Dwyer en wondde een drietal andere vooraanstaande personen, waaronder Lord Zetland. In een tijd als deze worden al spoedig politieke motieven van wijdere strekking achter zulk een daad gezocht. De dader heeft echter gezegd, niemand te hebben willen dooden, alleen te hebben willen protesteeren tegen de behandeling van zijn landgenooten. Alle leiders van het Britsch-Indische volle, met inbegrip van Gandhi, hebben hun afkeuring over deze terreurdaad uitgesproken. Een Duitsche bom-aanval op Scapa Flow. Dat de rust, die deze week alom ge- heerscht heeft, niet van blij venden aard is geweest, werd op den laatsten dag van de week bewezen door een hevigen aanval van Duitsche vliegtuigen op de Engelsche vloot- basis te Scapa Flow en de omgeving daar van. In totaal werden ruim vijftig bommen uitgeworpen. Over de resultaten daarvan zijn de berichten van Duitsche en Engel sche zijde niet eensluidend, gelijk trouwens gewoonlijk het geval is. De Duitschers zeggen ten minste vier oorlogsschepen zwaar te hebben gehavend; volgens de Britsche admiraliteit is slechts één schip gering beschadigd. De waarheid zullen wij wel pas eenige weken later hooren, daar de heer Churchill nu eenmaal gaarne der gelijke verliezen achteraf bekend maakt. Vast schijnt echter wel te staan, dat voor het eerst eenige burgers het slachtoffer zijn geworden. Een is gedood, terwijl er zeven werden gewond. De roep om represailles en een dergelijk optreden tegen de Duit schers, wordt in Engeland steeds sterker, zoodat het alle2-minst onmogelijk is, dat deze gebeurtenissen de eerste teekenen zijn van den naderènden storm, waarop wij boven hebben gedoeld. De ontmoeting van Hitier en Mussolini. Zeer onverwacht werd Zondag bekend, dat Mussolini vertrokken was naar de Duitsch-Italiaansche grens, om daar een- persoonlijke ontmoeting te hebben met Hitier. De belangstelling is daardoor plot seling weer ontwaakt voor de rol van de as Rome-Berlijn. Men spreekt van een vredesoffensief van den Duitschen Führer, anderzijds echter ook van een Duitsch- Italiaansch-Russisch plan voor de stabili satie van Europa na den oorlog. In hoe verre de heer Sumner Welles in dit alles een rol speelt, is niet duidelijk. Wel heeft hij nog vlak voor Mussolini's vertrek een onderhoud met den Duce gehad en is het plan, dat hij ook na den terugkeer van Mussolini nogmaals een gesprek zal hebben met den leider der Italiaansche politiek. Het feit, dat Mussolini is vertrokken in ge zelschap van Ciano en een talrijk gevolg, waarvoor een extra trein naar den Brenner vertrok, duidt er in ieder geval op, dat er wel eens sensationeele gebeutenissen op komst kunnen zijn Van welken aard die echter zullen zijn, d.ienen wij af te wach ten met de geheele wereld, die deze dingen met spanning volgt. WAAR MOET ONZE BOTER BLIJVEN Oorlog en export verdragen elkaar moeilijk. Dat is ook weder gebleken met onzen invoer van boter. Onze boterproductie is te hoog opgevoerd daar zijn de auto riteiten het over eens. Wel is waar expor teerden wij aardig wat van dat artikel naar Duitschland, maar de moeilijkheden met de clearing waren oorzaak, dat wij den blik elders heen moesten wenden. En waar heen zouden wij anders blikken, dan naar de overzijde van de Noordzee Engeland is in elk geval ook altijd een goede afnemer geweest van Nederlandsche producten. En de Nederlandsche boter vond er aftrek genoeg. Doch het forceeren van den uitvoer is altijd een weinig aanbeve lenswaardige methode. Daar komt nog bij, dat onze boter zware concurrentie onder vindt van de margarine en van de uit de Engelsche dominions afkomstige boter, welke niet belast is met 15 shillings per hundredweight (ca 51 kg). Men dient dus te erkennén, dat de Neder landsche boter er een harden dobber heeft. Dit was ook reeds zoo vóór den oorlog, doch nu is het nog erger. Kort na het uit breken van den oorlog heeft de Engelsche regeering den invoer van dit artikel gecen traliseerd. Dit is een toestand, die alles behalve in het belang van de Nederland sche boter is. Hierop bestaat uiteraard onzerzijds in het minst geen controle. De boter komt in Engeland en gaat dan door de handen van de door de Engelsche regeering aange wezen distribuanten, die worden gerecru- teerd uit den vroegeren vrijen boterhan- del. Zoodra dus de boter in Engeland is aangekomen, weet men niet meer, wat er mede gebeurt. De prijsregeling is ook verre van bevre digend; en het laat zich aanzien, dat op dit punt zeer zeker in de naaste toekomst geen verbetering is te wachten. Neemt men daarbij nog in aanmerking, dat het boter- verbruik in Engeland sedert het begin van dit jaar is gerantsoeneerd en gebracht op de helft van de vroegere consumptie en dat het gebruik van margarine van re- geeringswege sterk wordt aangemoedigd, dan bestaat er zeker reden, om te spreken van een crisistoestand in het boterbedrijf. Het heeft geen zin, er over te jammeren, dat Engeland onze eenige uitkomst leek, hoewel moet worden erkend dat de uitvoer naar Duitschland is vooruitgegaan nu de positie van de clearing ten aanzien van dit laatste land beter is geworden. Frank rijk telt niet mede en België heel weinig. Op Engeland was nog eenige hoop geves tigd doch die hoop is bezig, in rook te vervliegen. De voor de hand liggende vraag is nu waar blijven wij met onze boter De groote fout daar is men het in deskun dige kringen over eens is deze, dat er overproductie is. Hoe moet deze worden weggewerkt De secretaris van den Alg. Ned. Zuivelbond brengt de veelbesproken kwestie van boter-of-margarine voor onze soldaten weder ter sprake. „De soldaten kunnen het heele surplus niet opeten," zegt hij. Dan maar boterdwang voor de burgers. De margarineprijs kan, door verdere hef fingen, nog wel verhoogd worden. Mis schien kan men ook den boterprijs in den zomer verlagen, maar dat moet dan ge schieden zonder dat het melkgeld ook verlaagd wordt, dus door middel' van nieuwe toelagen. Menigeen zal vragenWaarom zou men BENITO MUSSOLINI, de Italiaansche premier en dictator, is, nadat hij geruimen tijd meer op het tweede plan van het Europeesche tooneel stond, plotseling weer op den voorgrond getreden door zijn reis naar den Brenner, ter ontmoeting van zijn asgenoot, den Führer van het Duit sche Rijk. De beide dictatoren heb ben elkaar reeds eenige malen per soonlijk ontmoet. Het bezoek, zoo kort na dat van Von Ribbentrop aan Rome en van Sumner Welles aan verschillende Europeesche hoofdste den en het Vaticaan, moet wel dui den op komende belangrijke beslis singen. Een laatste poging om den vreds» te herstellen, vóór een mee- doogenlooze strijd losbarst de productie niet verkleinen? Waarom den veestapel niet wat meer aanpassen aan onze binnenlandsche voederproductie D< moeilijkheden van den overgang zullen misschien vrij gemakkelijk te overwinnen zijn, daar België eenige boter zal afnemen* Verder wordt er ook nu al minder gevoerd. Men zal moeten uitmaken hoe een kleinere productie van melk op de meest econo mische wijze kan verkregen worden, door een algemeen minder voeden of door een beperking van het aantal melkkoeien. Rest de vraag is dit middel in de prak tijk aan te bevelen en uit te voeren DE FRANSCHE BEWAPENINGS INDUSTRIE. In de Fransche bewapeningsindustrie waren eind Augustus van het vorige jaaï 1.230.000 mannelijke arbeiders werkzaam* Ten gevolge van de mobilisatie slonk hun aantal tot 620.000, doch later steeg dit getal geleidelijke weder tot 1.200.000. Dit aantal is lang niet voldoende, doch men heeft ge tracht het evenwicht eenigszins te herstel len, door een langeren werktijd in te stel len. De werkweek is uitgebreid van 45 uur tot 60 uur; in verschillende fabrieken wordt zelfs 72 uur per week gewerkt. Spionnen voor de rechtbank Voor de Haagsche Rechtbank werd in de afgeloopen week de zaak tegen de drie Haagsche spionnen behandeld, die lijsten van het Bureau Zeescheepvaart, waarin de namen vermeld stonden van Nederland sche schepen, die in het buitenland waren aangehouden, aan een vreemde mogend heid haden uitgeleverd. Het torpedeeren van Nederlandsche schepen, die op weg waren naar een Engelsche contrölehaven, of zulk een haven zouden moeten passeeren, is ongetwijfeld voor een deel aan dit lands verraderlij k bedrijf toe te schrijven. Tegen de voornaamste verdachten werden straf fen van 2V2 en van 2 j-aar geëischt, tegen de echtgenoote van een hunner wegens medeplichtigheid een jaar. In de Eerste Kamer is bij de behande ling van de begrooting van Justitie over deze lage strafmaat voor staatsgevaarlijke personen overigens nog een hartig woordje gezegd. De hoogste straf, die geëischt kan worden tegen spionnen, is 10 jaar en 8 maanden, dit werd door sommige leden veel te laag geacht. Minister Gerbrandy bleek het in zijn beantwoording van de ge maakte opmerkingen hiermede eens te zijn en hij verklaarde ernstig te zullen over wegen, of niet een verbetering in het be treffende artikel van het wetboek van strafrecht moet worden aangebracht, waar door de maximum straf op spionnage tot 15 jaar zou kunnen worden verhoogd. Dit voornemen vond groote instemming in de Kamer. Over het geheimzinnige gedoe met lichtsignalen, waarover zoo groote opwin ding en ongerustheid in den lande is ont staan, zeide de minister nog, dat deze zaak zoo goed als opgehelderd is en dat de vrees der bevolking volkomen overdreven is geweest. Het oplaten van vuurpijlen en lichtbollen, waarin men de hand van spion nen vermoedde, blijkt slechts het werk van kwajongens te zijn geweest, die met vuurwerk speelden. DE DROEVE LIJST VAN DEZE WEEK. „Eulota" (9000 t., tanksch., Nederig „Clan Stuart" (5760 t, vr.schip, Br.) „Eschersheim" (3303 t., vrachtschip, Duitsch) „La Coruna" (7414 t., vrachtschip, Duitsch) „Panachrandos" (4661 t., vr.schip, Grieksch) „Flora" (2980 t., vr.sch., Grieksch) „St. Annaland" (2248 t., vr.schip, Nederl.) „Capit^rne Augustin" (3117 t., vrachtschp, Fransch) „Tiberton" (5225 t., vr.sch., Britsch) „SoaF" (treiler, Britsch) „Una Primo" (4853 t., kolenschip, Italiaans ch) Over het Leeningfonds. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer nopens het wetsontwerp tot instelling van een Leeningfonds wordt het nemen van dezen maatregel nogmaals ver dedigd. Indien het Leeningfonds niet was ingesteld, zouden de uitgaven voor de mobilisatie op den kapitaaldienst van de normale begrooting zijn gefinancierd, met het gevolg, dat zij in 40 jaar zouden zijn gedelgd. De overbrenging ook van de extra uitgaven voor 1938 naar het Leeningfonds waarborgt ten aanzien van deze uitgaven een meer solide beleid. Het voornemen be staat in het aanstaande najaar een ver sterking van de jaarlijksche middelen van het Leeningfonds boven die welke in het ingediende ontwerp vervat zijn, bij de Tweede Kamer in te dienen. Tegen dien tijd zal men kunnen zeggen, wat de ver hoogde inkomstenbelasting heeft opgeleverd en hiervan zal de zwaarte der verdere hef fingen voor het Leeningfonds uiteraard afhangen. De steun aan Finland. De voorgestelde honderdduizend door de Regeering tot steun aan het Finsche Roode Kruis te verstrekken heeft in de Eerste Kamer geen principieele bezwaren ontmoet. Verscheiden leden betreurden het evenwel, dat de indiening van het betreffende wets ontwerp zooveel vertraging heeft onder vonden. Zeer vele leden spraken zich uit voor het verleenen van steun, onverschil lig hoe de toestand zich zou ontwikkelen, of het oorlog zou blijven of vrede zou wor den. Nu inmiddels de vrede is gesloten, heeft minister Van Kleffens nog een nota over dit ontwerp doen verschijnen, waarin hij zich geheel bij dit standpunt aansluit en als zijn meening uitspreekt, dat ook na hét sluiten van den vrede alle aanleiding be staat om Finland ter zijde te staan bij het herstel van de ten gevolge van den oorlog toegebrachte schade. De gebeurtenissen der laatste dagen behoeven dan ook niet van invloed te zijn op het wetsontwerp. Evenals de regeeringshulp zal ook de particuliere steun aan Finland, in den vorm van de op been gebrachte ambulance, on danks den vrede toch doorgaan. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving van haar Finsche zusterorganisatie een tele gram, waarin werd medegedeeld, dat het Finsche Roode Kruis er zeer dankbaar voor zal zijn, wanneer de Nederlandsche ambu lance ook thans nog komt. Het vertrek zal dan oók eerstdaags plaats hebben. De juiste datum en de te volgen route moeten nog worden vastgesteld. Militair vliegtuig verongelukt. Boven het vliegveld Ypenburg onder Rijswijk is een vliegtuigongeluk gebeurd, dat aan twee personen het leven heeft ge kost. Een Nothrop Douglas toestel van de Militaire Luchtvaart raakte Vrijagmiddag boven dit vliegveld in een vrille en stortte op korten afstand van het terrein neer. De beide inzittenden, een luitenant-waarnemer en een sergeant-vlieger, waren op slag ge dood. Het toestel vloog, toen het met den grond in aanraking kwam, in brand en werd geheel vernield. Een verlies voor het leger. De Nederlandsche weermacht leed deze week een gevoelig verlies in het plotseling Drië kleinbeeld-opnamen van een Britsch koopvaardijschip, dat tot zinken wordt gebracht. De bom uit het aanvallende vlieg tuig trof midscheeps en veroorzaakte een ketelontploffing. heengaan van den commandant van het eerste legercorps, generaal-majoor Jhr. J. Th. Alting von Geusau. Middenin zijn werk, tijdens oefeningen van de artillerie te Vogelenzang, werd de generaal plotse ling door den dood weggerukt. Een zeer be kende militaire persoonlijkheid is met generaal-majoor Alting von Geusau heen gegaan. Hij was o.m. directeur van de Hoogere Krijgsschool en bestuurslid van de Vereeniging ter beoefening van de Krijgs wetenschap. Ook als spreker en publicist over militaire onderwerpen heeft generaal Von Geusau groote bekendheid verworven. Weer een kolenschip vergaan. De Zondag is weer een Nederlandsch vrachtschip noodlottig geworden. Het 2248 brt. metende s.s. „St. Annaland" van de Scheepvaart en Steenkolen Mij. te Rotter dam werd dien dag op de Noordzee bij Fairy Bank door een explosie getroffen, als gevolg waarvan het schip snel zonk. Vermoed wordt, dat de oorzaak van de ontploffing een magnetische mijn was. De 23 leden der bemaning konden allen wor den gered door het s.s. „Schielandl', dat in de nabijheid voer. De „St. Annaland" was met een lading steenkool op weg van Enge land naar Rotterdam. Zee. Hoewel de lengte niervan slechts be trekkelijk gering, n.1. ongeveer 100 km is, zijn aan den aanleg hiervan vele techni sche moeilijkheden verbonden. Een directe verbinding te water tusschen Kaspische en Zwarte Zee wordt gevormd door he* VERKEERS PLANNEN IN DE SOVJET-UNIE. Ter voldoening aan het Duitsch- Russische handels verdrag, dat in Februari werd ge sloten, heeft Rus land alle trans portmogelijkheden uit te buiten. Om dat de spoorwegen door den oorlog voor een groot deel in beslag wor den genomen, moet een zoo groot mo gelijk deel van het vervoer plaats hebben via de wa terwegen. Vandaar dat de Sovjet-Unie een groot kanali- seeringsprogra m- ma heeft ten uit voer gelegd, dat tevens voor stra tegische doelein den dienstbaar zal worden gemaakt. Ons kaactje geeft van dit plan, waar door Oostzee, Zwarts Zee, Kas pische Zee en Wit te Zee met elkaar verbonden zullen worden, een over zicht. Het reeds in 1933 tot stand ge komen Stalin-ka- naal bracht een directe verbinding tot stand tusschen Oostzee en Witte Zee. Door het Wolga-Moskwa-kanaal in 1937 gereed gekomen, heeft Moskou een direc- ten scheepvaarweg naar de Oostzee en naar dc Witte Zee, zoowel als naar de Kaspische Zee. Het Wolg-a-Don-kanaal zal een ver binding tot stand brengen naar de Zwarte Rivieren Kanalen in aanleg of ontworpen Kothonna Kanaal 'Sloiin- Konaaf flannskl ttrB'N sk Kanaal LcTL. wolgo- KanooJ SrAliniGKAO SLOW. *"TTT ROEMENIE Iulgar| TURKIJE IRAN Manytsch-kanaal. Het Dnjepr-Boeg-kanaal was volkomen veronachtzaamd en wordt hersteld, welke arbeid in April zal zijn beëindigd. Ook de Boeg moet weer voor de scheepvaart geschikt worden gemaakt. Dan zal de Zwarte Zee in directe verbinding staan met de Oostzee. DE LICHTZIJDE VAN VERDUISTERING. Het zou verkeerd zijn, de verduistering in oorlogstijd uitsluitend van den donker sten kant te bezien. Zij heeft hoe para doxaal dit ook moge klinken evengoed haar lichtzijde. Men gaat natuurlijk min der uit, zoodat de huiselijkheid wordt be vorderd. Lezen, muziek, radio, gezelschaps spelen komen meer tot hun recht. Alleen wonende lieden kunnen zich beter aan hun studie of liefhebberijen wijden. Zij, die er anders zoo inoeilijk toe komen, brie ven te schrijven, zullen thans eer geneigd zijn de pen op te nemen dan vroeger. In alle steden, waar de verduistering is inge voerd, maken de leesbibliotheken en boek en muziekwinkels uitstekende zaken. Zoo heeft de verduistering ook haar goede zijde.en daar kan de Londenaar zich ▼oorlooplg mee troosten. GRAMMENS ROERT ZICH OOK WEEB In België bestaat de verplichting, d* Vlaamsche soldaten in het Vlaamsch ai te richten en in eigen regimenten onder te brengen. Nu is het een eigenaardig geval, dat, hoewel er steeds meer soldaten zijn, die Vlaamsch wenschen opgeleid te worden dan die een Fransche opleiding verlangen, er slechts 25 der regimenten met een Vlaamsch, 22 met een Fransch en 53 met een gemengd taalstelsel zijn. Deze laatste, gemengde regimenten schijnen in de praktijk echter meestal Fransch te zijn. Florimond Grammens heeft daarover een vraag tot den minister van Landsverdedi ging gericht en zal er een rede in de Kamer over houden, die met belangstelling wordt tegemoet gezien. KUIK1 eieren, moede Btaat. chine- Ce, ra; Ook weg HEIS. .van 8 Loon LEER C- v- Éoestc CEV'R verkc Voor benoo van c TE K conipl hoogt Voge rame laan TE roedi .Veen: Huur AAN f.cts, klas garai Elect pleet overj Weg

Soester Courant | 1940 | | pagina 2