Y Van aud nieuw 3 Practische berging speelgoed tot HANDGEBREIDE KLEEDING de ziel der huis houding MEERDERE ZELFSTANDIGHEID HUISVROUW IS GEWENSCHT voor „Sült Krümbli" KNIPPATRONEN Ontvai Thans zijn de meisjesjurken aan de beurt De kleeding onzer dochters, zoolang deze ■lthans nog klein zijn, neemt geen bijzon der» plaats in het modebeeld in. Anders wordt het geval, als de meisjes opgroeien tot bakvischjes en zelf een eigen meening beginnen te vormen en eigen smaak tot ontwikkeling komt. Hoe eenvoudiger de meisjeskleeding is, hoe beter, want de charme der jeugd mag niet door opschik verloren gaan. Hoe ouwelijk werkte een kleine tachtig jaar de kleeding van dien tijd zooals oude plaatjes te zien geven, waarop meisjes in crinolines gekleed zijn en hoog dichtge knoopte laarsjes droegen. In het begin dezer eeuw toen de moeders nog in stijve corsetten liepen, en de pleureuses up-to-date waren, toen eerst is men gaan inzien, dat de jeugd iets anders behoeft. Geplooide rokjes, matrozen jurkjes, han gertjes met rechte 'pas en alles wat bij kin deren paste kwam in het middelpunt der belangstelling. Hoe eenvoudiger het maak sel van een kinderjurk is des te beter, al leen zullen handgewerkte versieringen er Steeds iets apart aan weten te verleenen. Ingehaalde ruimte, plooien, kraagjes, rechte en spitstoeloopende passen, lange blouse en korte pofmouwen, ziehier wat bij de meisjeskleeding de meeeste toepassing vindt. Wil men effen weefsels met kruis- of met plattesteek versieren, dan kan men in handwerkwinkels strijkpatronen koopen die het werken zeer vergemakkelijken. Smockwerk is eveneens een zeer geschikte garneering voor meisjesjurken. Festons leenen zich als afwerking van kraagjes, terwijl ook zig-zag band een veel toegepaste garneering is. Men kan dit ma teriaal in sterk afstekende kleur aanwen den, ook als hulpmiddel om jurken, die te kort geworden zijn, te verlengen. Men kan effen weefsels geheel of ge deeltelijk met kleine moesjes versieren in verschillende kleuren (rechts), zelfs voor een pas en mouwtjes is dit reeds bijzonder aardig. Allerlei aardige aanwijzigen voor garneeringen van vermaakte jurken brengt de nevengaande schets. Voor de kleintjes bestaat de mogelijkheid om van bestaande kleedingstukken, zelfs van heeren overhemden nog jurkjes te maken, terwijl moeders kunstzijden ja ponnen nog in aanmerking komen voor de grootere zusjes, indien het patroon en de kleur althans niet te ouwelijk zijn. Handgebreide kleeding viert steeds groo tere triomfen, hetgeen te danken is aan het feit, dat modellen en materialen aan hooge eischen voldoen. Wanneer men zich voor stelt een of ander kleedingstuk te breien doet men het verstandig de benoodigde wol, zijde of wat ook verwerkt wordt in een speciale wolzaak te koopen. Het des kundige personeel zal van advies kunnen dienen, terwijl men in dergelijke zaken het persen en in elkander naaien van het gereed gekomen breiwerk tegen een kleine vergoeding kan laten verrichten. Vele breiende dames realiseeren zich niet voldoende, dat van deze laatste bewer kingen veel van het slagen van een cos- tume afhangt. Mantel costumes worden ook in de ko mende maanden weer veel gebreid, hier voor zal donkerblauw zich evenwel het beste leenen, terwijl men bij de keuze der kleuren voor japonnen en jumper minder gebonden is. De laatste ziet men veel in pastel kleuren, terwijl een fraise jumper van dunne koordwol het uitstekend doet bij een grijze tailleur. Deux pièces blijven zich eveneens hand haven en ook dit genre gebreide kleeding stukken kan met veel plezier dragen, want, wanneer de goede wolsoort gekozen wordt, krijgt men een zeer gekleed, zelfs ele gant geheel. Onze schets geeft een marine blauwen deux pièces te zien, waarvan de lijn bijzonder mooi is, en rok en boven deel van fijne koordwol gebreid zijn. Een corsage of sierspeld links, voorkomt dat het effect te somber werkt. Ongetwijfeld zullen vele onzer lezeressen, bij het zien van dit uiterst eenvoudige en toch zoo leuk geheel, lust krijgen zoo'n mooi ensem ble te breien. Copieerpotlood, schadelijk voor de gezondheid Copieerpotlooden bestaan uit methyl violet, een niet ongevaarlijke aniline- houdende kleurstof. Komt deze in het water, dan lost zij op en geeft op kleeding stukken leelijke vlekken, die de schrik der huisvrouw zijn, aangezien ze slechts met de grootste moeite te verwijderen zijn. Men moet by het slypen van deze copieerpotlooden dan ook zeer voorzichtig te werk gaan, want wanneer de fijne pot loodsplinters zich verspreiden en met waterdruppels zelfs maar in aanraking komen, krijgt het tafelkleed, kleeren, of wat ook, leelijke paarse vlekken. Ook ten opzichte van de gezondheid zijn deze pot- looden lang niet ongevaarlijk. Ons is een geval bekend van iemand, die zoo'n potlood boven een aschbakje aanpuntte met een potloodslijper. Hij blies eenige slijpsels, ge dachteloos weg van den rand en hierdoor kwamen enkele uiterst kleine deeltjes in zijn oogen. Slechts met de grootste moeite is het den behandelenden oogarts gelukt, te voorkomen, dat de man blind werd. Even gevaarlijk is het, wanneer uiterst kleine deelen van dit potlood in wonden geraken, zelf de geringste hoeveelheid kan infectie veroorzaken. Het is dan ook een zeer gevaarlijke methode van sommige om deze potlooden met de tong te be vochtigen, om ze donkerder te doen schrijven. Copieerpotlooden kan men het best aan punten met een scherp mes, b.v. op een courant, die daarna voorzichtig samenge vouwen in een aschemmer gedeponeerd wordt. Maar, dat is toch niet mogelijk, die quitantie is betaald en nergens meer te vinden! Ik weet zeker, dat ik haar in deze lade opgeborgen heb!" Een klein stuk papier neemt een drei genden vorm aan en een nerveus zoeken doet het nog spookachtiger schijnen. Wie zal gaarne voor de tweede maal een reke ning betalen?, wanneer men zeker weet, dat deze reeds lang voldaan is! Vergissen is menschelijk en zelfs in een goed georganiseerd bedrijf kan een fout begaan worden. Om vergissingen te voor komen zijn quitanties ingesteld, die even wel niet op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen gedeponeerd mogen worden, door waarvoor men een speciale bergplaats heeft. Doet zich eventueel het geval voor, dat over een bedrag voor de tweede maal gedisponeerd wordt, dan weet men het be wijsstuk onmiddellijk te vinden in een lade van een schrijfbureau, een doos of map. De maatregel geldt niet alleen voor quitanties, doch voor alle dingen, die een zekere waarde vertegenwoordigen en waarvan het niet vinden moeilijkheden en tijdverlies met zich brengt. Slechts door zich den tijd te gunnen, om bescheiden regelmatig op te bergen, kan veel misère voorkomen wor den. Het klinkt misschien vreemd, doch in werkelijkheid zijn er ontelbaar vele vrou wen, die alles maar in een groote lade „even uit de hand" leggen, zoowel brieven, als girobiljetten, adressen, nota's, quitan ties, portretten, tramkaartjes en. In dezen chaos is het moeilijk om wegwijs te wor den en heeft men op een gegeven ©ogen blik een of ander noodig, dan wordt alles onderste boven gewerkt en vindt men het geen men noodig heeft natuurlijk niet! Langen tijd daarna vindt men het gezochte b.v. in een boek, waarin het als leesteeken dienst deed!..,. Wanneer men evenwel eenige gekleurde mappen aanschaft en deze van een op schrift voorziet, heeft men steeds alles voor het grijpen, zoowel rekeningen, als quitantie en andere bescheiden. Belangrijke documenten worden nooit „voorloopig even" opgeborgen te worden, terwijl onbe antwoorde brieven in de schrijfmap' wor den gelegd. Ieder jaar kan men dan den ganschen voorraad uitzoeken en wat niet meer noodig is wegdoen, betalingsbewijzen worden gesorteerd en in pakjes gedaan met vermelding van het jaar. Girobiljetten verdienen eveneens bijzondere aandacht en behalve, dat men deze bewijsstukken in volgorde bewaren moet, is het heel han dig om in een kasboekje af- en overschrij vingen aan te teekenen, zoodat men den stand der rekening op den dag af kan zien. Men wordt niet het offer van onacht zaamheid enkel en alleen uit een zekere gemakzucht! Een goed onderscheidingsvermogen voor hetgeen belangrijk en nutteloos is kan veel onnoodige moeite voorkomen evenals een weloverlegde wijze van sorteeren der ver schillende bescheiden. Een ding zal iedere huisvrouw steeds voor oogen moeten hou den n.1. dat orde de ziel harer huishou ding is! der Indien men vele vrouwen vraagt of zij bij het op reis gaan zelf spoorverbindingen opzoeken, zullen zij u heel verwonderd aanzien en zeggen: „Natuurlijk niet, dat doet mijn man altijd voor my. Velen harer zijn door allerlei kleine te gemoetkomingen, waarvan wy hierboven slechts één enkele noemen, doch die in werkelijkheid enorm vele zijn, verwend geworden. Hoe licht kan het niet voorkomen, dat de man afwezig, zooals thans ook door de mobilisatie, is en de huisvrouw voor aller lei doodgewone, doch tot nu toe onbekende dingen komt te staan. Het is inderdaad hoog tyd, dat derge lijke weinig zelfstandige vrouwen inzien, hoe noodig het is, zelfhandelend op te tre den, willen zij door hare hulpbehoevend- Wanneer de kleintjes 's avonds naar bed gaan, moet het speelgoed opgeborgen zijn, niet niet door moeder, doch door henzelf Indien men van den beginne af hieraan de hand houdt, zullen zij dit later vanzelf sprekend vinden en leeren reeds vroeg zin voor orde en netheid, die bij vrijwel alle kinderen aangekweekt dient te worden. In vele gezinnen heeft men evenwel met de woningruimte te woekeren en zijn on- voldoen kasten aanwezig, die voor berging in aanmerking komen. Toch is een eigen speelhoekje, waar zij zich vrij weten om zich met hun speelgoed te omringen voor de kleintjes van groot belang. Knutselende huisvaders kunnen zelf een speelgoedlkastje maken van triplex of van kisten,* die een vierkant grondvlak heb ben. Kistenhout wordt gewoonlijk door af schuren met schuurpapier reeds glad. De binnenkant kan met gekleurd katoen of cretonne bekleed worden, nadat men dezen eerst met courantenpapier belegd heeft, doch ook lakverf komt hiervoor irn aan merking, die ook aan den buitenkant de gewenschte kleur geeft. Men kan verschillende kistjes op elkan der stapelen, b.v. drie zooals de schets aan geeft, eventueel ook vier waarvan den voorkant voorzien kan worden van een gordijntje. heid geen domme dingen doen. De werkende vrouw komt uit den aard van haar beroep met velerlei zaken in aan raking. Het meisje, dat bij haar ouders thuis was tot haar huwelijk, is verplicht zich deze ook eigen te maken. Hoe staat het met het spoorboekje. Welke vrouw kan zonder hoofdbrekens de snelste verbinding hierin vinden, b.v. tusschen Groningen en Lekkerkerk? Weliswaar vindt men in spoorboekjes een gewirwar van cijfers, maar met eenige oefening in het vinden van de uren van vertrek en aankomst, indien men op reis gaat, nu niet bepaald zoo'n heksentoer. „Politiek is niets voor vrouwen", zeggen velen en maken zich met een luchtig ge baar van vragen of gesprekken hierover af. Eischt het kiesrecht echter niet van ons, dat wij althans met de groote lijnen van de politieke stroomingen bekend zijn. Weten zij wel iets af van het in- of uit voerverbod op verschillende dingen (om slechts enkele te noemen levensmiddelen en textielwaren) en denken wij er wel eens over welke nadeelen deze onwetend heid voor de nationale welstand kan zijn, daar de vrouw de voornaamste verbrui ker is En post-giro-rekeningen moet elke zelf standige vrouw voor zich wenschen, daar het een groot gemak geeft om de ontvan gen nota's onmiddellijk over te schrijven, waardoor niet alleen noodeloos gebel aan de deur, maar tevens inningskosten voor komen worden. Giro-biljetten en chèques kunnen dan tevens zonder moeite door de huisvrouw worden ingevoerd. In een weinig rustig avonduur moet de huisvrouw behalve de „ontspanningslec tuur" van de courant zich op de hoogte stellen van hetgeen zich in binnen- en buitenland afspeelt, om een helder denk beeld te vormen van het groote wereld gebeuren, dat thans ieder vervult. Tegenover belastingzaken staat menige huisvrouw geheel vreemd, eveneens wat het invullen der desbetreffende biljetten betreft. Het is niet meer dan plicht, dat een vrouw, die zich zelve ook maar éenigszins respecteert, zich op de hoogte stelt niet alleen van bovengenoemde, maar van alle zaken, die direct of indirect het beheer der huishouding en de algemeene toestan den betreffen, veel liever dan hier z.g. naif tegenover te staan. De plaats van de vrouw is niet meer zooals voorheen mijlen ver van den man verwijderd, doch naast hem, en onderlinge samenwerking zal zeker tot grooter welstand leiden. Gepofte aardappelen. In een klein Berlijnsch restaurant richt te men eens de vraag tot ons, of men in Holland ook aardappelen in de schil at. Wij antwoordden hierop, dat men deze ge« woonte reeds meer dan vroeger volgde, doch dat zij bij lange na niet algemeen was. De eigenaresse verwijderde zich en kwam na enkele oogenblikken terug met, zooals zij het uitdrukte: „richtige kartof- feln mit Schale" en noodigde ons uit deze eens te probeeren. Wij moesten erkennen, nog nimmer dergelijke aardappelen in de schil gezien te hebben, zij zagen er dan ook zeer ongewoon uit. De huid, dun als vloeipapier was vol blaasjes en zag er uit als een slecht opgeblazen gummibal. Rijk en arm eet, hoofdzakelijk bij het avondmaal steeds „Sült Krümbli". Aangezien de aardappelen vóór het bra den goed schoongeborsteld en gewasschen worden kan de schil zonder bezwaar ge geten worden. De aardappelen worden ge droogd en pl.m. een half uur of iets lan ger op een bakblik in den oven ge plaatst, terwijl zij na ongeveer twintig minuten omgekeerd worden.. „Het zijn dus feitelijk niet anders dan gebraden of, wil men een ander woord gebruiken, gepofte aardappelen, die op de zelfde wijze klaar gemaakt worden als ge braden appelen, die men eveneens na af- wasschen geschild in de oven plaats, meestal in een braadslee of niet te kleine vuurvaste schotel. Men noemt de op deze wijze gebakken aardappelen wel eens „kastanien-kartoffelen", aangezien kastan jes ook gepoft worden, doch deze naam kan aanleiding geven tot vergissingen, aangezien het internationale kookboek met kastanje-aardappelen kleine, gekookte aardappeltjes aanduidt. Men zou de naam „Sült Krümbli" het best kunnen vertalen door „gepofte" aardappelen. Men moet evenwel zorgen, dat de oven niet te heet is, aangezien dan niet alleen het huidje, doch ook een deel van den aardappel ver brandt. „Onbekend maakt onbemind" zegt het spreekwoord en daarom zouden we onze lezeressen den raad willen geven om de geschilde en gekookte aardappelen te ver vangen door „Sült Krümbli" of op zijn Hollandsch gezegd door „gepofte" aard appelen. De proef zal inderdaad meevallen en deze aardappels zullen „naar meer" sma ken. ZOMERPAKJES VOOR KLEINE JONGENS Succespatroon VKK 1949. Prijs f 0.35 Een aardig geruit katoenen pakje, dat zich buitengewoon goed leent voor va- cantiedagen of om in den tuin te spelen. Het lijfje sluit aan den achterkant met knoopjes en wordt op 't broekje geknoopt, terwijl aan de voorzijde een knoopgarnee- ring is en lijfje en broekje met elkander verbonden zijn. Kleine gladde, ingezette mouwtjes, om het middel een riem van leer of van hetzelfde materiaal, die door 'n paar op zij aangezette lusjes wordt gehaald. Patronen voor kleine jongens van 24 jaar. MANTEL COSTÜME Succespatroon VKK 1889. Prijs f 0.40 Dit costume, dat open en gesloten kan worden, is zeer vlot en uitstekend geschikt voor slanke figuren. De rug is even aan gesloten, terwijl het linker pand een flinke onderslag heeft. In de kraaglooze halsope-' ning wordt een gekleurde scarf gedragen^ om het middel een ceintuur. Twee baansrok, rechte achterbaan, ter wijl men aan de voorzijde een gedeeltelijk opgestikte plooi ziet. Prijs der patronen 35 cent in de matOl 38—40—42—44. Onze knippatronendienst is steeds bereid om U ale mogelijke inlichtingen te geven op het gebied van uw kleeding. Geen vraag is ons teveel mits men maar zorgt, dat een antwoordpostzegel wordt ingesloten. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrygbaar bij Het Practisch Mode» blad. Postbus 36, Den Haag, Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon f 0.30 plus 0.05 voor porto- en omz. bel. Betaling steeds vooruit in postzegels, per postwis sel of giro. Prachtige Sunlight, De •echte houdba f4.25, Overtuigc prijzen 1 Rijst Men bus VOOR I Kaassc Volger Mevro Beleefd *0 kilo f (zor 10 kilo 10 pon< 10 pon< 10 pon> 6 pond 2 pond 2 pond Jat fa's Extra I 8 Ext re Komt l TE KC en Sli Schools Aanget SLAAI pensior Terstoi GEN, den o Middel KONIJ konijne weg 15 mans. Te ko' MOE5 hoevee tcbe ki bergsc ACCC Aanbi< Soestd TF. H April, kelbu' kamer onder TE l bloem Molen TE E Kerkp VOEJ Soest. Gevre fei«-d« gezin keu kt ,rau

Soester Courant | 1940 | | pagina 6