Het Ziekenhuis op wielen De „actieradius" bedraagt tweeduizend kilometer Waar het Duitsche luchtwapen wordt gesmeed Verbluffende staaltjes van moderne techniek en geneeskunde V: yM< De eigen tankwagen kan 8000 liter wa ter bevatten, waarvan 1000 liter heet water. Na eiken oorlog breken gewoonlijk epidemieën uit en het is zaak deze zoo spoedig mogelijk te bezweren. £00.ook in Polen. Vooral in de plaatsen, waar de sanitaire voorzieningen nog niet zoo up to date waren, heeft men onmid dellijk de hand aan den ploeg geslagen. Hier boekte het eerste rijdende hos pitaal van het Roode Kruis zijn groote successen. Zoo'n veldlazaret is een technisch wonder. Elk onderdeel is tot op de millimeter nauwkeurig uitgerekend. De meeste zaken, als tafels, stoe len en bedden zijn opvouwbaar. Zoo kan een kamp van 32 barakken vervoerd worden op slechts zestien vrachtwagens. De dokters en zus ters hebben de beschikking over een complete ziekeninventaris. De „actieradius" van dit rijdende hos pitaal bedraagt 2000 kilometer. Het eerste verrijdbare noodhospitaal, in gericht door het Duitsche Roode Kruis is in feite ontstaan uit deze gedachte: in een zoo kort mogelijken tijd een zoo groot mo gelijk aantal gewonden en zieken te helpen. Voorop stond, dat de behandeling er in geen enkel opzicht onder zou mogen lijden. •Die gedachte is reeds vele jaren geleden gerezen, dus niet in rechtstreeks verband fnet den oorlog. Duitschland met z'n uitge strekt wegennet, waarop snelvervoer plaats heeft, moet nu eenmaal per jaar rekenen top een vrij groot aantal ernstige ongeluk- jken, waarbij dooden en zwaargewonden Vallen. Maar behalve, dat er treinen op el kaar kunnen botsen en dergelijke verkeers ongevallen, heeft men in Duitschland nog Wel eens te kampen met natuurrampen. Dan kan het van doorslaggevende beteeke- nis zijn, wanneer men met goede hulp in Korten tijd ter plaatse is. Een dergelijke pmbulance, als die van het Duitsche Roode Kruis in Wolhynië is er het voorbeeld van hoe men de moeilijkheden radicaal heeft opgelost. Ontegenzeggelijk is de taak van deze ambulance in oorlogstijd veel omvang rijker geworden. Maar juist de laatste tmaanden hebben er het hunne toe bijge dragen om dezen dienst te maken tot het geen zij thans is. Moest men vroeger nog gebruik maken van de gewone soldatententen en dergelij ke, waarvan het overeind zetten altijd nog fceruimen tijd vergde, tegenwoordig heeft fnen de beschikking over geheel uit losse yeelen opbouwbare barakken. Deze oplos sing is nagenoeg ideaal. Het gebruik van tenten, zooals dat tot voor kort het geval was, was reeds op medische gronden niet houdbaar. Hier kon slechts een verandering \ot stand komen, wanneer men zich de re sultaten van de moderne techniek te nutte diaakte en dit was van principieel be lang gebruik ging maken van de zooge naamde lichte metalen. Dat die oplossing juist was, heeft men kunnen constateeren aan de hand van de fervaringen, opgedaan met het eerste Duit sche rijdende lazaret, dat thans de men tenen in Wolhynië helpt. De stad Lodz was in sanitair opzicht on- r:. .oflijk achterop en verwaarloosd. De laatste maanden is daarin een verandering tz-i goede gekomen. Reeds zijn de eerste re- feultrten van de actie voor reinheid en een goede gezondheid, voor sanitaire voorzie- f ing^n te bespeuren. Maar voor het een p.od is, die op gelijk niveau staat met een Willekeurige groote stad uit West Europa, z dien toch eenige tientallen jaren gemoeid e n. Wij behoeven er slechts aan te herin- heren dat Lodz een stad is van 800.000 in- tvoners, maar.nog niet over een water- ieidmgstelsel beschikt, zoodat men aan gezien er ook van kanalisatie geen sprake as voor inwendig gebruik slechts de be schikking heeft over gekookt water. De ge volgen van een oorlog zijn in vele opzich ten verschrikkelijk. Zoo ook in Lodz, waar het gemeentebestuur geen raad meer wist met den toestand en den steun inriep van het Roode Kruis. Enkele dagen later was de eerste gemotoriseerde afdeeling reeds ter plaatse en sloeg men in minimum van tijd de barakken op. Inmiddels zijn reeds 250 gewonden en zieken opgenomen, terwijl deze afdeeling in totaal ruimte heeft voor ,400 personen. Dit rijdende hospitaal wordt vervoerd door zestien vrachtwagens, waarvan er tel kens twee achter een tractor zijn gekop peld. Op deze wagens zijn in totaal 32 ba rakken met de geheele inventaris geladen. Wanneer men bedenkt hoe uitgebreid de medische inventaris van een tegenwoordig ziekenhuis is, zal men begrijpen dat dit werkelijk technisch gesproken een bewon derenswaardig staaltje is. Om een voor beeld te noemen. Uit de daken van de auto's kan men bij niet al te onguur weer 16 groote en acht kleine tenten bouwen. Aangezien het hier gaat om tegen weer en wind bestand materiaal, dat bovendien de warmte moet vasthouden, staat men even verbaasd over dit werkelijk kleine wagen park. Toch ontbreekt het in de barakken aan niets. Overal heeft men overvloedig licht, electrische geleidingen voor de lam pen, voor verwarming, voor sterelisatoren en röntgenapparaten. De aanzienlijke ge wichtsvermindering van de afzonderlijke onderdeelen, evenals het feit, dat men bij het samenstellen geen schroef noodig heeft, zoo economisch^ mogelijk gevormd en ver schillende hoedanigheden in een voorwerp werden vereenigd. 100 bedden hebben tot manshoogte opgestapeld slechts een opper vlakte noodig van drie vierkante meter. Een geheel samengeklapte tafel heeft slechts nog de grootte en dikte van een groot boek. Deze gemotoriseerde lazaretten doen niet onder voor de kliniek van een universiteit: een afdeeling chirurgie, verder zijn er spe cialisten voor keel, oogen, ooren, neus en natuurlijk een tandheelkundige afdeeling. Er is een laboratorium voor bacteriologie, er is een electro-cardiograaf en een rönt- geninrichting. Men heeft de beschikking over twee keukenwagens en een zeer groo te dito. Een tankwagen levert het zuivere v/ater, waaronder kokend heet, in het bij zonder voor de operatiebarak. Vier genera toren zijn opgesteld om de benoodigde elec- triciteit voor verwarming en verlichting te leveren. De tankwagen voor den brandstof heeft een capaciteit van enkele duizenden De gemotoriseerde afdeeling van het Duitsche Roode Kruis verzorgt de Duitschers in Wolhynië. De uitneembare 32 barakken, die met de volledige inrichting op 24 vracht wagens en motoren vervoerd kunnen worden, kunnen in totaal ongeveer 400 zieken herbergen. maken het mogelijk dat zeven menschen in tijd van anderhalf uur een barak opzetten en geheel inrichten. In Lodz was het ge heele lazaret opgebouwd in één middag. Dit hospitaal is vergeleken bij de overi ge ziekenhuizen als het ware een modelin- slelling, waarvan dan ook een druk gebruik wordt gemaakt. Hier vonden zieken gene zing, hier werden zelfs eenige kinderen ge boren. Aan niets heeft men gebrek. Aange name bedden, nachttafeltjes, vaatwerk, een kachel, kortom alles wat in een ziekenhuis onontbeerlijk is. Dat deze uitrusting zoo compleet is, was alleen mogelijk door het gebruik van het lichte metaal, terwijl alles Links Een stapel van vijftig bedden voor het rijden de hospitaal. Honderd van dergelijke bedden nemen slechts drie M2. oppervlakte in. Rechts! De gemotoriseerde af deeling noodlazaretten heeft in Lods haar ba- lakken opgeslagen. liters, zoodat het geheele uit twaalf tracto ren, drie autobussen en drie personenauto's bestaande lazaret een „actieradius" bezit van 2000 kilometer. Dit lazaret werd voor het eerst te Lodz in gebruik genomen en de resultaten laten de verwachtingen verre in den schaduw. Het „hospitaal op wielen" zooals het alge meen in den volksmond wordt genoemd, heeft hier uitstekend werk verricht. EEN BEZOEK AAN DE HE1NKEL- FABRIEKEN. Een medewerker schrijft ons: Heinkel, Junkers, Messerschmitt en nog vele andere, het zijn na men, die men dagelijks hoort door de tientallen berichten over kleinere en grootere gevechten tus- schen eenheden van de Geallieer den en de Duitsche luchtmacht. Op betrekkelijk geringen afstand van de hoofdstad van het Duitsche Rijk liggen de uitgestrekte fabrieksterreinen van de Hein kel-Werke. Door bijzondere omstandighe den hadden wij gelegenheid in deze fabrie ken, die thans voor vrijwel iederen buiten staander ontoegankelijk zijn, een kijkje te nemen. Alles ziet er nog zoo gloednieuw en modern uit, dat men geen profetenoog be hoeft te hebben, om onmiddellijk in te zien, dat deze fabrieken nog zeer jong zijn. Ze zijn gelegen in een stille omgeving, verwij derd van de groote verkeerswegen, op grooten afstand van de rivier. Om even een indruk te geven van den fabelachtigen groei van dit bedrijf: in Mei 1936 werd de eerste spade in den grond ge stoken. Na verloop van een jaar stonden niet alleen de eerste gebouwen overeind, maar functioneerde het bedrijf reeds ge deeltelijk, terwijl in Mei 1937 reeds de eer ste vliegtuigen, welke geheel ter plaatse vervaardigd werden, afgeleverd konden worden. Dit is inderdaad een prestatie, zoo als deze alleen tot stand kan komen, dank zij de ingenieurs van deze twintigste eeuw en dank zij een uitmuntend organisatiever mogen. Tegenwoordig, dus nog geen vier jaar later besohikken de Heinkel-Werke reeds over tallooze montagehallen zoo inge- richt, dat elke hal oojjchselleon coraakgt Een zuster van het veldlazaret, die zich af doende tegen de koude heeft beschermd door een vest van lamsvel en met stroo omvlochten schoenen. Natuurlijk heeft hier de gedachte voor gezeten, dat een eventueele vijandelijke overval uit de lucht een gedeelte van de werkplaatsen buiten bedrijf zou stellen. Met opzet schreven wij „eventueel" omdat, naar het schijnt deze hoogst vitale oorlogs industrieën afdoende beschermd zijn tegen aanvallen, in welken vorm ook. Bovendien beschikt de Heinkel-fabriek over een eigen vliegveld, dat gebruikt wordt voor het in vliegen van de nieuwe toestellen. Elk vlieg tuig, dat de fabrieken verlaat, en dat zijn er verscheidene per dag, moet aan ver schillende veiligheidsproeven worden on derworpen, zooals dat in elk land tegen woordig vereischte is. Zonder de garantie, dat elk onderdeel goed functioneert, dat nergens een breuk is geconstateerd, kortom zonder een bewijs van luchtvaardigheid, mag geen vliegtuig afgeleverd worden, zelfs niet in oorlogstijd, wanneer het elke natie er om begonnen is de productie zoo hoog mogelijk op te voeren. Rondom de fabrieksterreinen zijn niet minder dan omstreeks dertien honderd huisjes uit den grond geschoten; hier wo nen de arbeiders. Men zou geneigd zijn een vergelijking te treffen met het bekende Phiiipsdorp bij Eindhoven. Het principe, dat naar wij meenen het eerste door Ford in practljk is gebracht, nl. dat de arbeiders van een groote fabriek ge heel een eigen samenleving vormen, is ook hier doorgevoerd. Onze rondgang nam vele uren tijds in beslag. Maar het zou ongetwijfeld dagen duren, wanneer men hal voor hal tot in details zou willen bezichtigen. Wij betreden de magazijnhal, die evenals de overige werkplaatsen in een en dezelfde stijl is op getrokken, die slechts een leuze kent: prac- tisch en zakelijk te zijn. Geweldige voorra den materialen liggen hier opgestapeld. Verrijdbare kranen zoeken zich een weg door deze hal. Het treft ons dat geen pij lers het dak steunen. De constructie is met opzet zoo geweest, dat de kranen op hun weg nergens hindernissen zouden onder vinden. Door hooge ramen valt het helde re zonnelicht overvloedig naar binnen in deze ruimte, waaronder zich geen kelders bevinden. Het te gebruiken staal wordt, voordat ■/ervoer naar de montagehallen plaats heeft, zorgvuldig onderzocht op de bruik baarheid. Evenals de andere hallen heeft het groo te magazijn een bijgebouw, waarin onder meer de wasch- en kleedgelegenheden voor de arbeiders zijn ondergebracht. Bovendien is er een eetzaal, eenvoudig maar smaak vol versierd. Hier heeft men zelfs een too- neel, zoodat bij feestelijke gelegenheden deze zaal omgetooverd kan worden in een intiemen schouwburg. Dat aan de luchtbescherming hier veel aandacht is geschonken, behoeft nauwelijks gezegd. In elk oorlogvoerend land staan de plaatsen, waar het oorlogswapen wordt ge smeed, geregeld onder vijandelijke bedrei ging. Elke hal heeft zijn eigen luchtbe schermingsdienst. Ook heeft men hier een compleet hospitaal, dat zich in dezen tijd bezighoudt met het verzorgen van de men schen, die in het bedrijf zelf gewond wer den. Aan de fabrieken verbonden chirur gen kunnen elk oogenblik opereeren. Ne gentig bedden staan hier gereed om zieken en gewonden op te nemen. Het maakt alles op den toeschouwer, die eenige uren net bedrijf gade slaat een grondigen indruk. Eenzelfde idee krijgt men in het volle be drijf. We merkten reeds op dat de fabriek verdeeld is in onderdeelen, die elk zelfstan dig kunnen werken. De electriciteit wordt geleverd door twee centrales, die onafhan kelijk van elkaar ingeschakeld kunnen wor den. Deze centrales bevinden zich niet in de fabriek, maar ver daarbuiten, op het platteland. Verder twee Diesselaggregaten en eigen zwakstroominstallaties, terwijl voor de watervoorziening meerdere bron nen en bekkens ter vervoeging staan. De andere hallen dienen ter voorberei ding van de onderdeelen, evenals voor het monteeren van de draagvlakken en den romp van het vliegtuig. Hier wordt ge werkt volgens de modernste arbeidsprinci- pes; uiteraard alles in serie. Geweldige persen, stansmachines, auto matische laschapparaten doen hier hun on afgebroken lied van staal en van strijd weerklinken. Op enkele plaatsen hebben wij gelegenheid het werken meer van na bij gade te slaan. Hier worden de metalen gevoerd door gloeiende en bijtende baden, waardoor ze meer gehard worden. Hoe verder het proces aan den loopenden band vordert, hoe omvangrijker en inge wikkelder de onderdeelen worden. Ten slotte komen in de centrale monta ge-hal alle groote stukken bij elkaar: de romp, de cabineuitrusting voor den piloot, de draagvlakken, de tanks en de vele ande re zaken, die tot het kunstig samenstel, dat wij eenvoudig betitelen als vliegtuig, 'oe- hooren. Wanneer de vleugels geheel gereed zijn, de benzinetanks en de stuurinrichting zijn ingebouwd, monteert men deze aan den romp. Nu volgt nog slechts het inbouwen van de motor, het aanbrengen van den pro peller en het monteeren van meetappara ten en bewapening en dan staat een twee- motorig gevechtsvliegtuig aan het einde van de hal gereed. Toch kan het nog altijd niet worden overgedragen. De controlemaatregelen, die genomen moeten worden, zijn tweëerlei. In de eerste plaats de veiligheidsmaatregelen, die de fabriek zelf treft, waarna de door de overheid ingestelde commissie van deskun digen na verscheidene proeven het bewijs van luchtwaardigheid afgeeft. Eindelijk is het vliegtuig vrijgegeven voor z'n e->- vlucht. Licht en elastisch verheft het zwa.. stel zich van de oppervlakte. Hoevee 1 lende zal dit vliegtuig verspreiden, dc de leek onwillekeurig, maar de technici, denkt aan den roem, die men ermede zal kunnen behalen. Wij naderen het einde van onzen rond gang en bezoeken ten slotte het zwembad, de andere sportinstituten en bovenal het Gezondheidshuis. Van de badhuizen kun nen de arbeiders kosteloos gebruik maken. Een reuzenonderneming, die in tijden als deze op topcapaciteit w»^-4

Soester Courant | 1940 | | pagina 8