'AME5 RUBRIEK 33 u Qetfiademhee^de japantien Oude kant Lingerie n Stoppen van groote gaten TAactticA kleedje Gezelligheid in huis tfdiojwAeid&u-eAqMqdiq. MgTCV V') Btaem.e.Mi-eAA.o-'iainq. in fiet wo-UaaA Vuur en licht zijn geen speelgoed KNIPPATRONEN voor Er zijn veel dames, die heel graag va- lenciennes kant aan haar dessous hebben, die een oude kleur hebben. Echte oude kant is nogal prijzig, maar om toch den indruk te wekken, dat het dure, echte kant is, gaat u als volgt te werk. U koopt de benoodigde hoeveelheid valenciennes- kant en van een sterk aftreksel van thee maakt u een teiltje vol, door er schoon water bij te doen. U haalt nu de witte kant eenige malen door dit theewater en na het drogen kijkt u of de kleur donker genoeg is naar uw zin, anders herhaalt u de bewerking nog een keer. De thee moet goed met het water vermengd zijn anders krijgt u lichte en donkere strepen, wat natuurlijk niet mag. Hebt u kanten die vuil geworden zijn, dan kunt u ze op de volgende wijze was- schen, zoodat ze er weer als nieuw uit zien. Eerst als de kant erg vuil is, slaat u ze een paar maal voorzichtig door ebn zacht sopje, waarna de kant eenige malen in lauw water wordt nagespoeld, totdat alle zeepresten verwijderd zijn. Dan maakt u een dunne oplossing van suiker, waardoor de kant gehaald wordt. Nadat ze dan bijna droog is, wordt ze gestreken en het effect is verrassend. Wanneer we onze zo- mergarderobe voor den dag halen, dan valt een japon, die we een vorig jaar m ooveel genoegen geu.Uóvi; hebben, heel dikwijls tegen. We kun nen er dan evenwel met behulp van kantstof, be drukt of effen materiaal aog een eind in de goede richting werken. Links b.v. heeft een ef fen japon zijstukken in bolerovorm gekregen van kantstof, die ook aan mou wen en rokzijde is aange bracht. Nieuw zijn de combinaties van effen en bedrukt materiaal en nie mand herkent het effen linnen jurkje, dat in den treure gedragen is, nu het mouwen, voor- en zijbanen van bedrukt katoen heeft gekregen. Men zei ons moeten toegeven, dat het een zeer geslaagde jurk is geworden. Een japon, die te nauw is wordt op eenvoudige wijze wij der gemaakt, door de stof in de lengte ra dicaal door te knippen en entredeux van kant of smalle reepen van bedrukte zijde tusschen de banen te stikken. Aan te be velen is, deze garneering aan mouwen te herhalen. Wie niet sterk is moet slim zijn, niet waar? En naarmate we ons meer tdfeleg- gen op het probleem „hoe van oud weer nieuw" te maken, zullen we steeds vin dingrijker op dit gebied worden, waar door we op het kleedingbudget kunnen sparen. voor de Kinderkamer Huisvrouwen, die de kunst verstaan om allerlei werkjes zelf te doen, kunnen in haar huis allerlei steeds weer nieuwe din gen toepassen. Nu eens is het een gezellig ©ntbijtkleed, dat de koffietafel zooveel ge zelliger maakt, dan weer vragen kussens en kleedjes de aandacht der binnen treden den. Thans gaan we evenwel een kleedje maken van zeildoek voor de kinderkamer, dat na een morspartij zoo gemakkelijk en vlug afgenomen kan worden met een voch- tigen doek. Naar Verkiezing kan men het rond of vierkant maken van wit zeildoek, waarop een rand gestikt wordt van rood leildoek met witte moesjes, waarvoor men rondjes knipt van 10 c.M. doorsmede die gehalveerd en langs den omtrek opgestikt worden. Op papier wordt een hartvorm geteekend, die men uitknipt, de grootte is pl.m. 8 x 10 c.M. Op regelmatige afstanden hecht men deze hartjes en stikt ze langs den omtrek op. Rood zig-zagband dient als afsluiting van den geschulpten buitenkant. Opbouwend werken der huisvrouw. In deze sombere tijden, zijn het de vrou wen, die er toe bij kunnen dragen de om geving wat zonniger te maken. Een eerste vereischte is een goede, ge lijkmatige stemming. Nu is niets moeilijker dan dit, dat weten wij wel, maar toch is niets onaangenamer voor onze omgeving dan wanneer wij alles even zwaar opne men en altijd maar klagen. Komen we er iets mee vooruit? Neen, integendeel. Niet alleen het humeur der huisvrouw is veel waard, maar ook hare gave om het huis gezellig te maken; hiertoe kunnen tal van kleinigheden meewerken, wij zouden haast zeggen alles wat niet slechts in de eerste plaats op practische doeleinden is inge richt. Hoe goed doet het nie aan, als wij enkele mooie dingen die inderdaad niet kostbaar behoeven te zijn, in onze omge- v/ bobben, een mooie aardewerk vaas of een glazen schaal, die door hun harmoni- schen vorm eiï kleur het oog boeien. Wie wordt niet aangenaam verrast door een bos mooie slanke tulpen of andere voor jaarsbloemen, waardoor wij het nieuwe leven in huis brengen? Bloemen en plan ten, ze brengen zoo'n sfeer van gezellig heid met zich mede. Een tafel, gedekt met een vroolijk ge kleurd aardewerk servies, een paar bloe men in het midlen, vallen de binnenko menden dadelijk op; er gnat iets van uit en al deze kleine dingen geven een sfeer van gezelligheid, die de zorgende hand van een vrouw zonder veel kosten kan aan brengen. Wanneer een vrouw togen de moeite op ziet, door eigen initiatief door kleine op offeringen het leven van anderen mooier te maken, dan moet zij beginnen zichzelf voorbij te zien. Men moet slechts de oogen open houden en alle zinnen gespannen, dan gevoelt men zelf, hoe men in eigen omgeving een ge zellige sfeer kan scheppen. De vrouw, die in allerlei kleine dingen om zich heen het goede en mooie weet te zien en te waardee- ren, die vrouw is ook in staat het leven in haar omgeving mooier te maken is zorg voor de gezondheid De vrouw van boden de man van heden verzorgen hun lichaam op ge heel andere wijze, dan in vroeger tijden het. geval was. Het verzorgde gelaat, de goedonderhouden handen en het gesoig neerde kapsel alleen zijn niet voldoende, doch de geheele verschijning moet blijk ge ven verzorgd te zijn. Indien men zich niet dagelijks de weelde van een bad kan permitteeren, kan men volstaan met een douche of koude of lauwe afsponzingen, waarna men zich krachtig masseert met een badhanddoek. Het ge laat van menschen, die zich op deze wijze verzorgen, zal er frisch uitzien en alle kleine ongerechtigdheden verdwijnen. Door een gebrekkige verzorging der huid ver stoppen de poriën, de huid kan niet meer ademen en wreekt zich hiervoor door er reeds vroeg verwelkt en grauw uit te gaan zien. Na het morgenbad of de douche zal kamergymnastiek moeten volgen en rhythmische bewegingen, die men al thans 's zomers met geopend venster doet. Diepe ademhalingen zijn zeer aan te bevelen, hetgeen uitstekend is voor longen en borstspieren en waardoor men meer weerstand krijgt tegen kouvatten. Vaak klagen menschen, die veel moeten loopen of staan over pijn In de voeten en in zéér vele gevallen is gebrekkige verzor ging hiervan schuld. De voeten, waarop het gansche lichaam rust, behoecen een zorgvuldige behandeline en niet werkt zóó De hier weergegeven wijze van stoppen zal ver moedelijk slechts bij weini gen bekend zijn en is toch zeer practisch, temeer, daar het vlug gaat en de stop stevig wordt. Natuur lijk zal men zich eerst 3enige oefening moeten ge noosten, doch dit kan men ;r gerust voor over heb- oen, gezien het resultaat. ECousen, tricot en huishoud- goed kan op deze wijze /ersteld worden. Afd. A geeft duidelijk te den, hoe de eerste span ning gewerkt wordt; de afstand der spandraden moet ongeveer de dikte van twee draden bedragen. Rechthoekig hierop wor den spandraden gewerkt, zoodat een traliewerk ontstaa* (zie afb. B) en tenslotte geeft afb. C te zien, op welke wijze de derde spanning gemaakt wordt, in het midden tusschen de draden der eer ste spanning. Afb. D geeft het eigenlijke stoppen weer, dat rechthoekig op de derde spandraden komt en gestopt wordt in de tusschenruimte van het twee-spansel, waardoor dus een dubbele stop ontstaat. Het geheel lijkt zeer gecompliceerd, doch is het in werkelijkheid niet; na eenige ma len van oefenen zal blijken, hoe sterk zoo'n stop is. aangenaam als een warm voetbad, waar aan men zuurstofzout heelt toegevoegd. apotheker-drogist). Een dergelijk voet bad werkt weldadig op de seïiuwQp der voeten, die den gansohen dag in een lee ren gevangenis zijn opgesloten en men voorkomt dqt er zich eksteroo^en en eelt vermen. Zijn deze reeds aanwezig, dan kan men ze behandelen met in den handel zijnde badzouten, die men aan het warme voetbad toevoegt. Uitstekend is het regel matige behandelen met een z. g. eeltrasp, die men bij drogisten en apothekers kan koopen terwijl men af en toe de voeten kan laten pedicuren. De vrouw, die door den strijd om het bestaan, genoodzaakt is steeds goed verzorgd voor den dag te komen, moet zeer voorzichtig ziin met het gebruik van cosmetische middelen. Evenmin als de huisvrouw den gansohen dag gepoederd eri geschminkt rondloont, zal de werkende vrouw zulks moeten doen. Het is eenvou dig een kwestie van goeden smaak en zoo dra een vrouw zich in het oogval1 end on- maakt. vuurreode Ünpen, abnormale wenk brauwen. ^pi-mode riedels en geverfde haren heeft, kan men niet me^r van na- Uiurlüke chprme snreken en d^e is het. die een vrouw ste°ds zoo s^ntrokkeliik maakt. Vele vrouwen vergeten, dat het niet van ware be^chavi"* petuivf. indien men z'^h in ODenbare gelegenheden poe dert, de lippen kleurt of haren kamt, an ders dan in toilet Gelegenheden. Het is voor anderen ongeloof el ijk onaangenaam om hiervan getuige te moeten ziin. Tenslotte r.og een woord over het gebruiken van parfums. Dames, die een wolk van geu rende assences om zich verspreiden, wor den door de meeste menschen weinig ge apprecieerd. Ongetwijfeld grenst het min of meer aan opdringerigheid anderen te noodzaken van geurties te „genieten" waar op zii minder gesteld ziin en dia nerveuze menschen irriteeren. Een innerliik be schaafde vrouw zal er geen behoefte aan hebben om door uiterlijkheden op te val len of de aandacht te trekken. We hebben nog eenige mooie soorten fuchsia's, die tot onzen spijt geen nieuwe scheuten gekregen hebben en zullen eens probeeren of het wellicht lukken zal, wan- neer wij ze in een bak met goede aarde op het balcon plaatsen of op een schaduwrijk plekje in den tuin. Veelal beginnen ze dan weer opnieuw uit te loopen, soms pas wan neer de maand Juni al een eind verstre ken is. Het balcon wordt dadelijk veel gezelli ger, wanneer wij er wat planten op plaat sen, evenwel niet voordat de kans op nacht vorst zeer gering is. Een bak met zaadbloe- men is vooral aardig, wanneer men een paar latten op den rand kan bevestigen, waartegen lathyrus en Oost-Indische kers langs draden omhoog kunnen klimmen. We vergeten vooral niet om een bakje met aarde te vullen en hierin verschillende kruiskruiden te zaaien, die zoo smakelijk zijn om aan slaatjes toe te voegen. Gera niums toonen zich dankbaar voor een zon nig plekje, zooals trouwens de meeste bloe men. Verder zijn verbena's, petunia's, bego nia's, afrikanen in bonte mengeling door elkander geplaatst een lust voor de oogen. Ongelukken vaak te wijten aan onvoldoende toezicht! Iedere dag brengt voor kleine kinderen nieuwe wonderen én. naar gelang deze bin nen hun bereik zijn, verlangen zij er mede te spelen. Zij hebben er echter menig maal geen begrip van, dat verschillende dingen, die hun belangstelling hebben, niet voor kleine handjes bestemd zijn. Daarom is het de taak van de volwassenen toe te zien en te voorkomen, dat zich voorwer pen binnen het bereik der kinderen bevin den, die in eenig opzicht gevaar kunnen opleveren. Wanneer men statistieken nagaat, dan zal men zien, dat ieder jaar een groot aan tal kinderen door brand om het leven komt. Wij zagen statistische gegevens uit Duitse h- land, die vastlegden, dat in den loop van tien jaar, niet minder dan 8500 kinderea onder de zes jaar door brand omkwamen, terwijl er dagelijks 13 branden geconsta teerd worden, door kinderen aangestokeni Deze laatste vonden meestal op het platte land plaats. Zulke getallen geven te den ken en zijn natuurlijk naar verhouding van de grootte van Duitschland veel hooger dan in een klein land. Het ergerlijke is echter, dat zooveel onheil voorkomen had kunnen worden, indien toezicht aanwezig geweest was! Lucifers behooren niet onder het bereik van kleine kinderen te zijn, doch de moe der zal de kleinen tevens zoo moeten op voeden, dat zij weten, dat het geen speel goed is. Hebben wij allen niet meermalen uit courantenberichten gelezen, dat kin deren zich bijv. in een schuur opsloten en met lucifers speelden om het mooie vlam menspel te zien? Resultaat: brand en redding met levens gevaar voor anderen. Vaak gebeurt het, dat een kind tijdens moeders afwezigheid de gaskraan open en dicht draait en pro beert om het gas aan te steken! Zulke handelingen, die ontzettende ge volgen kunnen hebben, kan men slechts voorkomen, indien kinderen steeds weer op het groote gevaar van spelen met vuur ge wezen wordt. Een klein kind, dat een open vlam ziet, zal ernaar grijpen, doch moet leeren, dat zijn handjes pijn zullen doen. wanneer hij eraan komt. Menigmaal luisteren zij eerst pas hoe wel hun herhaaldelijk verboden is om 'aan de brandende kachel of een brandende lu cifer te komen nadat zij gevoeld heb ben, dat dit pijn doet. Zij wachten zich een tweede keer wel, dit spelletje te herhalen! Het meest gevaarlijk ten opzichte van het spelen met vuur zijn kinderen tot een jaar of vijf, oudere kinderen zijn door drongen van het feit, dat zij voorzichtig met lucifers moeten omgaan, hetgeen zij trouwens moeten leeren. Het gevaar schuilt echter in gebrek aaft toezicht, aan het aan hun lot overlaten van kinderen, waartoe vele moeders dikwijls gedwongen worden. Veel onheil wordt door kinderen gesticht, maar zelden zullen vol wassenen zich geheel kunnen vrij pleiten van schuld. Slechts goed toezicht en wijzen op het gevaar, dat verbonden is aan het spelen met vuur en andere gevaarlijke dingen, kunnen het aantal ongevallen doen verminderen. MANTELCO STUMES. Succespatroon. Prijs 40 cent. A 176 - A 177 A 178, Het eerste mantelcostume, dat een ver siering heeft van stiksels kan zoowel van wollen stof als van linnen gemaakt wor den en sluit met een dubbele rij knoo- pen. Aparte zijstukken. Reverskraag, die vrij hoog sluit. Zesbaans rok. Patronen 4044. Succespatroon. Prijs 35 cent. Een ander type costume geeft deze afb. te zien, een af kleedend model, dat even tueel zonder blouse gedragen kan worden. Sluiting met lange rij knoopen. Omliggen de kraag. Vierbaans rokje met opgestikt» naden in het midden voor en achter. Patronen in de maten 4244 en 40. Succespatroon. Prijs 35 cent. Tailleur van grijze stof met afgeronde zijstukken en sluiting met twee rijen knoopen. Hoog sluitend model. Zesbaans rok met licht klokkende onderlijn. Patronen 4244 en 46. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad, Postbus 36, Den Haag, Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon 1 0.30 plus steeds vooruit in postzegels, per postwis sel of giro. A 178 A 178

Soester Courant | 1940 | | pagina 4