geruit katoen Tien geboden voor de huisvrouw Moderne details KNIPPATRONEN Alles van HUISHOUDSCHORT kruissteekrand ONTBIJTKLEED EN THEEMUTS van Stofresten een doucine moeten de voeten in warm wa ter staan. 2. Vergeet niet iederen dag eenige gym nastische oefeningen te maken, liefst in een goed geluchte kamer met open ven ster. Maakt diepe ademhalingsoefeningen. Wandelt iederen dag een uur. 3. Een kleine rust-tijd na het middag maal is gewensoht, evenals een avond, die aan ontspanning gewijd is. 4. Slechte stoelgang is de grootste vij and van een frissche teint en kan veelal door passend dieet voorkomen worden. 5. Neemt niet meer dan dsrie maaltijden per dag en eet bij uitzondering iets tus- sehentijds, tenzij het fruit is. Snoeperijen en sterke koffie en thee ver oorzaken een leelijke tong. 6. Koopt nimmer goedkoop schoeisel,, dat daarenboven niet kolk omen past Geeft lie ver meer uit voor schoenen met goeden pasvorm, die tot bet laatst toe een goed model houden. Goed passende schoenen geven een veel elastischer gang. 7. Zoekt zooveel mogelijk de zon op, zoodra deze schijnt. De zonnestralen ma ken de huid gezond en een gezonde huid biedt de beste bescherming tegen kouvat ten. 8. Neemt gerust uw toevlucht tot poe der en crème, mits van goede kwaliteit. Slechts heel jonge meisjes hebben een ro sé- complexion en behoeven deze middel tjes niet. De ouder wordende vrouw kan echter niet zonder deze toilet-details. 1. Iedere huisvrouw zal zich bewust moeten zijn, dat het voeren van een huis houding als een beroep te beschouwen is, waarvoor grondige vakkennis vereischt wordt. Vanzelfsprekend zal zij hare beste krachten aan de uitvoering der verschil lende onderdeelen moeten geven. 2. Nimmer moet op huishoudelijken ar beid minder worden neer gezien dan op die van anderen aard. Veel te vaak wordt ver geten, hoe ook deze een ethische zijde heeft en zelfs het geringste werk de aandacht verdient en goed uitgevoerd moet worden. Er is géén huiswerk waarvoor een vrouw, van welken stand ook, zich behoeft te schamen. 3. Weest nimmer de slavin van uw werk, laat er u niet door overheerschen, doch beheerscht het. Zulks is mogelijk door een goede indeeling der werkzaamheden en kortere of langere rustpoozen, die nimmer verloren tijd beteeken en, doch noodig zijn om nieuwe krachten te verzamelen. 4. Begin de dagtaak met lust en opge wektheid en tracht van alles den goeden kant te zien. Klaag niet steeds over din gen, waaraan nu eenmaal niet te veran deren valt. 5. Overdenk de verschillende werk zaamheden, die aan de hand van het roos ter moeten uitgevoerd worden, voor de dagtaak wordt aangevangen. Ga steeds na of een en ander niet eenvoudiger uitge voerd kan worden. 6. Schrijf steeds alle uitgaven op en breng ze 's avonds in het kasboek over. Noteer alles wat eventueel van kruidenier, groenten en fruitman, bakker en melkboer noodig is. Schrijf de bestellingen in en zet den volgenden morgen alles bij de hand, liefst met gepast geld. Het spaart onnoo- dig heen en weer loopen en tijd, ook voor de leveranciers. 7. Tracht steeds tijd te vinden om u bezig te houden met man en kinderen en tevens voor eigen ontspanning. Houd u op de hoogte van al het gebeuren, zoodat niet eensklaps blijkt, dat ge buiten de gesprek ken van man en volwassen kinderen staat. 8. Tracht kleine moeilijkheden zelf tot een oplossing te brengen en val er uw man niet noodeloos mee lastig, vooral niet wan neer hij 's avonds moe thuis komt na een dag, dij hem veel inspannenden arbeid ge geven heeft. Niets werkt zoo irriteerend dan dadelijk in beslag genomen te worden door klachten over de kinderen, over leve ranciers, dienstboden en allerlei andere moeilijkheden en de stemming in huis lijdt er door. 9. Houdt u op de hoogte van het doen en laten uwer kinderen, vooral ook wat betreft de kinderen waarmede zij omgaan. Stel belang in hun schoolwerk, hun lec tuur en hun spel. Door hen naast ontspan ning reeds vroeg plichten kennen. Geef hen een goede, doch eenvoudige opvoe ding. 10. Zorg steeds, als man en kinderen na volbrachten dagtaak huiswaarts keeren, dat een opgewekte vrouw en moeder hen wacht met een keurig gedekte tafel, waar op enkele bloemen niet mogen ontbreken. Niets werkt zoo irriteerend als een ner- veuse huisvrouw, die de thuiskomenden op hun middagmaal laat wachten en in vliegende haast nog moet dekken, met als natuurlijk gevolg, dat nu eens dit, dan dat vergeten wordt, waardoor de stemming totaal verloren gaat. Het middagmaal moet het hoogtepunt van den dag vormen, waarnaar allen met verlangen uitzien en waar alle weder waardigheden van den afgeloopen dag uit gewisseld en besproken worden en waar aan de huisvrouw met belangstelling deel neemt. HET ONMISBARE NOTITIEBOEKJE. Een notitieboekje, agenda of hoe men het noemen, wil is een goede uitvinding geweest voor vele menschen, die ietwat zwak van memorie zijn. Trouwens ieder mensch, hoe sterk zijn geheugen ook moge zijn, zal het practische nut van een notitie boekje erkennen. De meeste mannen be zitten zoo'n nuttig hulpmiddel, doch vrou wen vertrouwen teveel op haar geheugen. Moet men een reeks boodschappen doen, dan is het de eenvougdiigste manier een lijstje te maken en tevens de volgorde der winkels te noteer en, waar men denkt te zullen slagen. Men spaart tijd, behoeft niet bang te zijn iets te vergeten en kan alles op rustige wijze beredderen. Vrouwen gaan menigmaal met hare gedachten van den haik op den tak en hebben het zeker noo dig om zoodra haar iets invalt, dit te no- teeren, hetgeen ook geldt voor de bestel lingen voor een volgende dag. In de keu ken zal dan ook steeds een bloc-note voor handen moeten zijn, waarop even aange- teekend wordt, wat bijna opgebruikt is en wat aangevuld moet worden. Heeft men zich eenmaal aan dit hulp middel gewend, dan blijkt al spoedig, dat het onmisbaar is geworden. De silhouette heeft zich slechts weinig gewijzigd, alleen brengt de voorjaarsmode I een kleur van details, die zeer verfris- schend werken en van veel fantasie ge tuigen. Bijzondere aandacht wordt aan garneeringen besteed, hetgeen zoowel voor mantels als voor japonnen geldt. Eenvoud is evenwel het wachtwoord, dat Madame Mode heeft uitgegeven en daarom zal al les wat druk en opvallend aandoet, uit den toon vallen. Hand)borduursel vindt op japonnen veel toepassing, vrijwel steeds kleur op kleur, terwijl men ook veel smock- werk toepast, zoowel aan schouder- als heupstukken. Donkere japonnen worden op bescheiden wijze gegarneerd met pas telkleur ige zijde en als moderne combina tie geldt o.a. marineblauw met oud-rose. Men ziet bloemenmotieven, die met de hand- of machinaal geborduurd zijn, bloe men van smalle zijden biesjes, van chenil- le, van gouddraad, van kraaltjes en van miniatuur pailletten gemaakt, die bijzon der aparte effecten vermogen te brengen. Japonnen van fijne wollen weefsels ge maakt, worden gegarneerd met Engelsch borduursel en festons, iets dat men tot dusverre meestal slechts op waschbare weefsels toepaste. Middagjsponnen geven stiksel en nervures te zien en ook naden, die geaccentueerd worden, doordat er en alle geborduurde randjes of galons langs gewerkt zijn. Zelfs de mantel van een en semble ontkomt niet aan een bescheiden garneer mg, die een herhaling is van die, welke de japonnen aangeeft. Plissé's wor den eveneens aan verschillende japonnen gezien, o.a. past men deze aan rokken toe, die evenwel met 'n glad heupstuk gemaakt worden. Ook gedeeltelijk geplisseerde bo- vendeelen zijn nieuw, zooals het ontwerp van Lucien Lelong te zien geeft aan ne vensgaand model, gemaakt van zwart zij den crêpe met garneering van zwart vel vet. Ondanks het feit, dat de mode in ver band met de tijdsomstandigheden in een ireel minder snel tempo ingrijpende ver- SPEELPAKJE. Kleinigheden kunnen het aspect van een japon volkomen doen veranderen en me nigmaal maakt zij hierdoor een geheel nieuwen indruk. Op een zwart zijden ja pon, waarop geen andere garneering dan een clips, zal een bolero van rood velours chiffon een geheel ander effect weten te geven. Elegant kleeden bolero's op avond japonnen van glinsterende pailletten, die zoo gunstig werken bij kunstlicht. Met lint, ongandie en andere garneer- materialen is eveneens veel te bereiken. Kraagjes, revers, garnituren, strikken worden in het oneindige gevarieerd en ge ven blijk van veel fantasie. Op donker bruine en op zwarte japonnen kan een kleine garneering van goudborduursel ■worden aangebracht b.v. langs een hooge ronde hals, zoodat de indruk wordt ver kregen als ware het een moderne collier. Vermaakte japonnen kunnen op vinding rijke wijze met galon en soutache bewerkt worden op de naden, terwijl ook smalle plissé's een uitstekend hulpmiddel zullen blijken te zijn, wanneer men gaat moder- «ïiseeren. Het soutache, dat op donkere ja ponnen verwerkt wordt, behoeft volstrekt niet in dezelfde kleur gekozen te worden, bij zwart, donkerblauw en soms ook bij bruin past rood uitstekend. Smal lint in afstekende felle of in pastelkleuren wordt langs de halsuitsnijding, manchetten en op de ceintuur gehecht, waardoor aparte ef fecten worden verkregen. Constrasteerende kleuren worden in de komende maanden veel gezien, terwijl broches, clips en antieke colliers verdere garneering overbodig maken. Kleine toef jes bloemen worden niet alleen op japon nen, doch ook op mantels gedragen, ter wijl de zomerhoeden soms uit bouquetten van kleurige bloemen zijn samengesteld, en onder den kin met strikken van lint of tulle in evenwicht worden gehouden. Het haarnet gaat bepaald een toekomst tege moet, past evenwel niet bij ieder kapsel noch bij ieder gelaat en wordt zoowel over het hoofd als aan den hoed bevestigd ge dragen. Vele hoeden zijn evenwel bepaald uitzonderlijk en zullen slechts door een Onze schets geef- eenige motieven aan, die voor zoo'n kleed geschikt zijn. Indien men twee kleuren linnen denkt te verwer ken, dan zuilen zij gevarieerd kunnen wor den, door b.v. op de donkerste kleur kleine en op de lichte kleur grootere motieven te werken b.v. in drie kleuren. De randen van de quadraten worden smal omgezoomd en daarna omgehaald met een vaste een losse. Om te bevorderen, dat de steken der quadraten vlak tegenover elkander komen, geeft men met een potlood puntjes aan. Wanneer alle vierkanten omgehaakt zijn, legt men ze in volgorde en verbindt ze met kruisjes; zie werkproef onderaan. Heeft men nog stof over, dan wordt een bijpassende theeanuts gemaakt, waarvoor men een losse overtrek maakt, die met en kele steken aan den onderkant wordt vast gehecht. met Een schort moet niet alleen doelmatig zajn, doch het is tevens de bedoeling dat het flatteus werkt en hiermede zal men bij het Succespatroon A 106. Prijs 40 cent. Aardig cretonne speelpakje met pas aan voorzijde. Tweedeelig kraagje; split aan rugzijde. Afwerking broekje met zoom en elastiek. Ben. stof 150 c.M. 70 breed. Patronen voor 13 jaar. Frissche ruiten van rood wit en blauw-wit-katoen Iee- nen zich uitstekend om een voudige huiskleeding van te maken, zelfs kindernachtja- ponnen ziet men van. deze ruiten gemaakt. Men heeft ze in allerlei uitvoering, en daarom werken ze nooit een tonig. Heel aardig staat het om een roode ruit niet een dito blauwe te garneeren, zoo als de blouse links boven dit te zien geeft. Ook zig-zag band geeft een aardige garneering b.v. voor schorten en kinderjurken. Een geschulpte pas en hals als (rechts) weet te voorko men, dat een nachtpon al te stijf aan doet. Aardig is een geruit manteltje met bijbe- hoorend mutsje voor klein tjes van 13 jaar. In de kleur ran de ruit wordt het lint ge kozen, dat dient om mantel en muts dicht te strikken. Hechts een slaapbroekje met rechen pas en omliggend y wit boordje. zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad, Postbus 36, Den Haag, Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon 0.30 plui 0.05 voor porto- en omz. beL Betaling steeds vooruit in postzegels, per postwi* sel of giro, In een huishouding kunnen kleedjes van allerlei soort steeds gebruikt worden. Af hankelijk van de grootte zullen ze dienst doen op presenteerblaadjes, op dressoir, dienbak en zelfs zullen ze kleine ongerech tigheden weten te verbergen op het tafel laken, waarop in den regel gemorst wordt als het juist in gebruik is genomen. Verschillende lapjes effen katoen en lin nen kunnen voor een dekservet en zelfs voor ontbijtlakens dienst doen. Ook van gekleurde servetten, bonte theedoeken en zelfs van vingerdoekjes kan men op een voudige wijze aardige dekkleeden maken. Men knipt een aantal quadraten van ge lijke grootte, voor een ontbijtlaken b.v. van 26 c.M. en wel zooveel als men het kleed lang en breed wenscht te hebben. Effen linnen kan met kruissteek motieven be werkt worden over stramien, maar waar van 3 kruisjes 1 c.m. zijn. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN Koopen van het materiaal rekening 'die nen te houden. Wanneer men middelblauw voor een schort neemt, kunnen de tus- schienbaan, banden en zakken van wit lin nen genomen worden, terwijl men twee kleuren blauw neemt voor de kruissteek- motieven. Op een effen blauw schort kan men ook twee kleuren rood aanwenden. Fig. 1. is voorkant schort, fig. H achterzijde. De sdhouderreepen worden aangegeven door fig. III. Omtrek omwerken met festonste lken evenals de zakken. Draagbanden aan achterzijde opknoopen. SCHOONHEIDSWENSEN. Schenkt aandacht aan Uw uiterlijk. 1. Houdt uw huid gezond en frisch dooT deze dagelijks te wassohen met goede schuimende zeep, neemt daarna een niet te warme douche en wrijft het lichaam met «en grove handdoek af. Bij het nemen van MIDDAGJAPON 2848. Prijs 40 cent. enkeling gedragen kunnen worden. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de gematigde modellen de meeste kans van slagen hebben. Zeer geslaagd is het ont werp van Erik, Parijs, dat deze schets aangeeft; het heeft een sterk opgaanden puntigen zijkant. Als materiaal is soepel zwart vilt gekozen, terwijl de rand omge boord is met rood velours; versiering van 1 drie zwarte kwasjes bij de punt. Deze middagjapon dames is gedacht van effen zijden crêpe of d/unne wollen stof. Geschulpte kraag van witte zijde. Inge haalde ruimte onder dse pas. Driedeelige voorbaan. Den. stof 3 M. van 1.30 M. Patronen in de maten 4244 en 48.

Soester Courant | 1940 | | pagina 6