G te Zomer- hoeden, >'1Seh Qcucnitivteti Zomerjaponnen W Kant valt buiten de distributie. KLEINE DINGEN natuu* zegaui&d w- K. :k OEK :ken 'n. cfa&am uan êio-ttrim en w-a$iye tutte VOOR EFFEN die het leven der huis vrouw veraangenamen. KNIPPATRONEN 'p UI et )U itö est iet W. er- >ncl en- |dd iling roep Ds- M lOofd Vis- i af- edcr, ver en eri fd( sta mei 197 sst GS De warme zomerdagen ver anderen het modebeeld vol komen wat costumes, japon nen en de hoeden betreft. Het Is alsof alle goede geesten de handen in elkander hébben geslagen om een hoedenmode *oor de zomermaanden te tooveren, die een groote plaats inruimt aan bloemen in bonte kleurenpracht. Welke modellen overheer- schen? We zouden bijna zeg gen geen bepaalde, want m i ziet de meest uiteenloopende krijgt men den indruk, dat het kleine vogelnestjes zijn van bloemen gemaakt, in- plaats van met takjes en veertjes en draadjes! Kunstig en smaakvol worden de strooien skeletten omgetoo- verd in elegante middaghoe- den en het zijn weer bloemen en ook vruchten en wazige tulle, die er het zomersche aspect aan weten te verlee- nen. Soms dient een zijden bol als fundament voor een 'ouffe kleurige anemonen, terwijl een aan den achterkant gehechte georgette sluier gracieus om den hals ge drapeerd kan worden. De mode, die over het algemeen geen uitzonderlijke uitingen toestaat, maakt ten opzichte der hoeden evenwel een uitzondering en doet de vrou welijke charme recht wedervaren. Coquet, flatteus en jeudig kleeden vele dezer ont werpen, waarvan verschillende evenwel zoo abnormaal klein zijn, dat ze den naam van „hoed" bijna niet meer verdienen. Niemendalletjes zijn het soms van tulle en bloemen, die bij het minste windstoot je naar hooger sferen dreigen te gaan, in dien een cache-peigne hun dit niet belet! Toch zouden we onvolledig zijn, indien wij niet tevens de aandacht vestigen op de groote verscheidenheid van sportieve modellen, die vlot kleeden bij tailleurs en ensembles. Behalve stroo zal men in ko mende maanden ook vilt zien dragen. Een materiaal, dat in mooie soepele uit voeringen gevonden wordt. Toch geven vele vrouwen de voorkeur aan een strooien zomerhoud, temeer, daar zij hierop bloe men garneeringen aan kunnen brengen. Rechts ziet men een dopje, dat uit een rand van kleurige bloemen is samengesteld en door een band om het achterhoofd iin evenwicht gehouden v jrdt. Een breedge rande hoed is bovenaan aangegeven waar van de bol uit kleurige bloemen bestaat, terwijl onderaan een meer bescheiden hoef bloemen het grove strooi garneert. De keuze van hoeden is zoowel wat ma teriaal als garneering en modellen betreft, zeer groot, zoodat ieders smaak bevredigd kan worden Kleinigheden maken het me nigmaal mogelijk om aan een veel gedragen japon een volko men ander aanzien te geven, o.a. is dit zeer zeker het geval met garnituren. Onze schets geeft een tweetal gehaakte garneerin gen weer, die niet alleen een persoonlijk cachet verleenen aan een japon of blouse, doch tevens weinig aan materiaal kosten. Men heeft wit glansga ren no. 200 noodig en een haak- naald no. 10 of 12, afhankelijk van een min of meer losse hand van haken. Voor de jabot begint men met 177 lossen, le toer: 1 stokje in de derde laatste losse, 1 st. in iedere volgende losse. 2e toer: 3 lossen 1 st. op de stokjes der voorgaande toer. 3e toer: 5 lossen, 1 vaste op het 2e st., herhalen 5 lossen, 1 vaste op ieder stokje der voorg. toer. 4e toer: 5 losse, 1 vaste om de boog der voorg. toer, enz. 5e9e toer: Herhaling van 4e toer. Alle volgende toeren worden met boogjes van lossen en vasten gehaakt, doch 10-—14 worden inplaats van 5 lossen 6 1. gehaakt, van 15—19 wordt 1 losse meer gehaakt, dus 7 1. en van 20—24 is de boog 8 lossen. Men moet er aan denken, dat men bij het einde van iedere toer nog 1 vaste st. haakt en eerst daarna met een volgende toer be- gint. De lange rijen van stokjes verdeelt men nu in tweeën en naait den binnen kant met overhandsche steekjes dicht, zoodat een vorm verkregen wordt als op onze schets duidelijk te zien is. Na het haken eventueel door een sopje halen en daarna spoelen, door stijfselwater halen en strijken; ook suikerwater wordt veelal uangewend om haakwerk stijf te maken. De mooie golvende lijn wordt door het uitstrijken verkregen. De drie rozetten worden afzonderlijk gehaakt. Begonnen wordt met 180 lossen, waarin men afwisselend 1 1. 1 st. in iedere tweede losse van de voorg. toer haakt. 2e toer: 7 lossen, 1 viervoudig stokje, vervolgens 1 losse, 1 vierv. stokje, dat op ieder st. der voorg. toer en om iedere los se gehaakt wordt. 3e toer: 7 lossen, als le vierv. stokje, daarna afwisselend 2 lossen, 1 viervoudig stokje op ieder st. der voorg. toer. De vol gende drie toeren worden op dezelfde wiize gehaakt, met dien verstande even wel, dat bij iedere volgende toer het aan tal lossen met één vermeerderd wordt, dus de tusschenruimte 3, 4, en 5 lossen wordt. Op deze wijze worden drie rozetten ge haakt. Wanneer zij klaar zijn worden zij gesteven en gespannen en daarna haalt men het midden met een stevigen draad in, hecht daarna de zijkanten der roset- ten aan elkander. Kant is wel een der meest aangevende materialen, om te moderniseeren. Ook in den vorm van kantstof waarvan we gekleeds blouses of één middagrokje maken. Of wel een pas aanbrengen op een zijden japon of blouse als Valengienne kantjes bewijzen ons uitstekende diensten. De ze laatste laten zich vooral met batist, organdie, crêpe de chine en georgette uitstekend comibineeren. Garnituren, in den vorm van kraagjes en manchetten, en van vesten verleenen een gekleed aanzien aan ^nze ja ponnen, zelfs een eenigszins stijf gesteven vlindertje van kant staat aardig. Onze schets geeft verschil lende mogelijkheden, die met behulp van kantstof of smal le kant te bereiken zijn en. zooals men rechtsboven ziet, misstaat zelfs een kanten vlin dertje tegen den bol van een hoed niet. De kanten blouse heeft een glad aansluitend an der gedeelte, waarboven de kantstof een weinig wordt ingehaald. Een klein couponnetje zijde kan gecombineerd worden met kantstof, (onderaan) waarvan men slechts een kleine lengtemaat noodig heeft. Kant is een materiaal, dat zich thans reeds lange jaren weet te handhaven, het geen niet te verwonderen is, gezien de vele mogelijkheden. De mensch leeft niet van brood alleen en heeft behalve voeding en kleeding nog vele andere dingen noodig, die het leven aange namer maken. De eischen, die man en vrouw stellen aan verschillende gebruiks artikelen, loopen uit den aard der zaak zeer uiteen. De liefhebberijen van den man gaan in hoofdzaak een andere richting uit en zijn ontspanning na een dag van ingespannen arbeid is weer anders, dan die van een huisvrouw. De man, die geestelijk werk verricht, heeft behoefte aan lichamelijke ontspanning, aan sport, terwijl hij, die over dag steeds ambulant is, naar een rustig avonduur verlangd. Er zijn ook mannen, die ontspanning vinden in lectuur, wellicht op technisch gebied, waarin aangetoond wordt, hoe wonderbaar het vernuft van vele uitvindingen is. De vrouw heeft minder behoefte aan der gelijke ontspanning, doch is meer aange legd om te genieten van de vele voorwer pen, door mannen uitgedacht en gemaakt, die het leven zooveel mooier en dikwijls ook gemakkelijker maken. De natuur heeft het zoo gewild, hetgeen blijkt uit tallooze uitvindingen op tech nisch gebied, die door mannen zijn gedaan. Zou men zich wel kunnen voorstellen, dat een vrouw de auto zou hebben uitgevon den? De dingen, die van het werken en den ken der mannen getuigen, nemen een groo te plaats in op een terrein, dat ten nauw ste het gebied raakt, dat tot dat der vrouw gerekend mag worden n.1. de huishouding. We noemen in de eerste plaats electrische hulpmiddelen, die we niet meer zouden kunnen missen, omdat ze tijd en geld spa ren, ondanks de betrekkelijk hooge aan- schaffingskosten. De ijskast, die reeds in kleine afmetingen verkrijgbaar is, zal oogenschijnlijk een groote uitgave zijn, HANDIG WASCHZAKJE VOOR DE SLAAPKAMER Bedrukt katoen of cretonne wordt aan gewend om deze handige waschzak te maken. Men heeft stof noodig, die 80 k 90 c.M. breed is bij een lengte van 1.60 M. k 1.80 M. (2xde breedte, omdat men twee vierkanten knipt) eventueel kan men stof van 1 M. breedte aanwenden, zooals op de schets is aangegeven; het verschil is, dat de zak grooter of kleiner wordt naar gelang de stof meer of minder breed ie. De beide cirkels worden op eenvoudige wijze geknipt, wanneer men de stof in vieren vouwt en daarna met spelden de gewenschte lijn van uit het midden uit zet. Deze zal van uit het midden gerekend zooveel c.M. bedragen als de helft van de stofbreedte aangeeft. Nadat de beide cirkels geknipt zijn wordt in de bovenste helft een split geknipt, dat met een schuine bies wordt afgewerkt. Vervolgens worden de beide cirkels op elkander gelegd en op den verkeerden kant 3/4 c.M. van den rafel af gestikt. Naad uitstrijken, daarna worden de beide heften nogmaals door gestikt 11/2 c.M. van den rand af. In het midden boven wordt een stukje stof tegen den binnenkant genaaid, ter ver sterking, daarna bevestigt men de lus, welke als hanger wordt gebruikt, boven de dubbele stof. Een handig en gemakkelijk te maken waschzak je, dat ons inderdaad practische diensten zal bewijzen en ziek tevens leent om als geschenk te dienen. doch wanneer men deze over eenige jaren rekent en denkt aan de spijzen, die zonder dit hulpmiddel verloren gaan, dan blijkt het bezit geen luxe, doch noodzaak, vooral indien men niet over een kelder beschikt. We noemen voorts de onschatbare diensten, die electrische stofzuiger, zeilboender, naai machine en last not lesat het strijkijzer ons bewijzen. Al deze apparaten worden, dank zij de onvermoeide pogingen der technici, steeds meer geperfectioneerd. Wijn uit theekopjes geschonken, smaakt niet, en daarom is het noodig, dat alle gebruiksar tikelen benut kunnen worden voor het doel, waarvoor zij ontworpen zijn. De vrouw heeft kleeren en details noodig, die haar in het juiste licht plaatsen en een in terieur, zal slechts dan harmonisch zijn en een sfeer van gezelligheid bieden, indien de details op goed wijze op de hoofdzaken zijn afgestemd. Gevoel voor lijn en kleur zullen maken, dat het oog aangenaam ge troffen wordt door een mooie pul, vaas of bowl, hetzij van kunstaardewerk dan wel van glas. Knus werken de schemerlamp jes, die met hun getemperd licht donkere hoekjes aan hun verlatenheid ontrukken. Denkt u eens een koffietafel gedekt met een onberispelijk kunstzijden ontbijtlaken, waarop een servies is geplaatst, waarvan verschillende stuken een barst vertoönen, bekers of bordjes geschonden zijn. Komt uw schoonheidsgevoel hier niet tegenop en zoudt ge niet veel liever besluiten een aar dig aardewerk ontbijt- of eetservies te kie zen, dat volstrekt niet onder behoeft te doen wat het effect betreft voor een van kost baar porselein? Men vindt in het genre ser viezen voor dagelijksch gebruik een groot aantal uitvoeringen, die zich aan de eischen van iedere beurs aanpassen en het genot van 't tafelen in hooge mate vergrooten. Vele mooie gebruiksvoorwerpen van bout Rationeele voeding gewenscht De voeding, die een mensch tot zich neemt kan het organisme ten goede komen of benadeelen, dat weet ieder, die wel eens iets over voedingsleer gelezen heeft. Hetgeen eertijds ate „kracht" voeding gold, zooals vleesch en veel meelspijzen, wordt in het licht der moderne opvattingen ge zien, volstrekt niet meer als zoodanig be schouwd. Men voelt zich veel frisscher en gezon der als men zich op doelmatige wijze voedt en wij weten trouwens allen, dat verschil lende ziekten van het maag- en darmstel sel en ook andere, een gevolg zijn van ver keerde voeding. De gevreesde kanker komt in de landen met een groot vleesehverbruik bet meest voor. Een groote fout, die helaas nog vele huisvrouwen begaan, is het te lang koken en dikwijls weer opwarmen van spijzen, terwijl het overtollige kookwater nog maar al te vaak zijn weg door de afvoer buis van den gootsteen vindt. Kookwater, dat zooveel belangrijke voe dingsstoffen bevat en zoo uitstekend ge bruikt zou kunnen worden bij de berei ding van soepen en sausjes op vleeschlooze dagen. Onze hoofd voeding moet uit groen ten bestaan, deels gekookt, deels rauw ge geten, in den vorm van slaatjes. Het beste is, om groenten gaar te stoo- men, aangezien het kookproces niet alleen vitaminen verloren doet gaan, doch ook de eiwitstoffen benadeelt. Eten, dat voor na- komers warm gemaakt moet woeden, ver liest minder van zijn voedingswaarde, wanneer men het op stoom verwarmt. De fanatieke rauwkost-eters behooren weer grootendeels tot het verleden, doch een gemengd dieet is het meest aan te be velen. Alle groene groenten bevatten in meerdere of mindere mate basen vormende minerale stoffen, die onmisbaar zijn om een gezond organisme te behouden. Aardappelen zijn een buitengewoon goed voedsel, hebben basenoverschot en moeten liefst na flink afborstelen in de schil ge kookt worden. Kinderen, die in hun ont wikkelingsjaren vitaminen-arme voeding krijgen, ondervinden hiervan op ouderen leeftijd nog de gevolgen en zijn minder krachtig, dan wanneer deze met overleg gekozen zou zijn. Groene groenten en vruchten zijn voor hen het beste, evenals aardappelen en bruin brood. Geraspte wor tels is een uitstekende aanvulling van het ontbijt. Een eiwitrijke voeding geeft over schotten van zuren en kan leiden tot een opeenhooping van urinezuur, waardoor vele ernstige ziekten ontstaan. Bij een voe ding, die rijk aan basen is, vermindert het eiwitgehalte en tevens de behoefte aan eiwit. Het gebruik van zout moet eveneens be perkt worden; 57 gram per dag mag de voeding van één mensch niet overschrij den. Goed kauwen en langzaam eten be vordert de spijsvertering, terwijl drinken aan de maaltijden ten sterkste ontraden moet worden. Trouwens de behoefte aan drinken zal veel geringer zijn, wanneer men weinig zout gebruikt en de maaltijden aanvult met sla en vruchten. Deze laatste zal men beter vóór, dan na den warmen maaltijd kunnen eten. vragen onze aandacht en hiervoor worden sorten gekozen, die opvallen door een prachtige, natuurlijke teekening der ner ven o.a. voor fruitschalen en presenteer bladen. De gedachte het sierlijke aan het prac tische te verbinden heeft er de ontwerpers toe gebracht veel samen te stellen, dat ooit het oog aangenaam aandoet. Heeft men zicli eenmaal gewend om de kamers te versieren met mooie voorwerpen, dan zal het zeker niet al te veel hartzeer meer kosten om allé prullen en stofnesten anna 1900 onverbid delijk te doen verdwijnen. De practische gebruiks- en versieringsartikelen komen tegemoet aan den smaak en de eischen, die de moderne vrouw stelt en verhoogen het aspect der woning. SUCCESPATROON A 223. Prijs 35 cent. Wij geven ditmaal een grond patroon, aan de hand waarvan men de vijf japonnen, die hier- neven afgebeeld zijn, maken kan. Het voordeel van deze mo dellen is tevens, dat zij zeer wei nig stof vragen. In de eerste plaats noemen wij no. 1, een gemoesd katoenen jurk met effen banden gegar neerd aan zoom en mouwen, evenals om het middel en aan den hals. Een sportiever model vindt men onder 2 aangegeven, gemaakt van effen linnen of van toile de soie. Twee kleine over- slagjes zijn onder den pas aan gebracht, Afb. 3 is vooral ge schikt voor warme dagen en heeft een uitgesneden pas aan den voorkant, terwijl afb. 4 een schuin uitgeknipte pas aangeeft, met als halsafwerking een smal staand kraagje. Ten slotte de vijfde mogelijkheid n.1. het weg laten van pas en mouwen, die vervangen worden door draag banden van tres, band of koord, dat eveneens om het middel ge dragen wordt bij wijze van ceintuur. Een vlot strandcostu- me, geschikt om te zonnen is ontstaan en kan eventueel ge completeerd worden door een bolero. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad, Postbus 36, Den Haag, Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon 0.30 plus steeds vooruit in postzegels, per postwis sel of giro.

Soester Courant | 1940 | | pagina 7