■1213 We Ideeden ons thans met Met fii&ptetyVi de>t ftendexdduizend Voorzichtig met levens middelen In blik! BREIWERK moet met overleg gewasschen worden UiüiuAouiuen^a^eti <*p uutAme dagen Jfenposr RAAD EN DAAD meer overleg AkfreicUtneHfeA ali omtat&eeAêifée fie.lpM.eAi ncui den tandman. Zijden hemdje KNIPPATRONEN 5469 gannefen In kleine woningen moet veelal gewoe kerd worden met de beschikbare ruimte en kan veel bereiken met muurkasten, die zoowel in de woon- als kinder- slaapkamer als keuken op de meest geschikte plaatsen worden aangebracht. Meermalen heeft men een nis bij de verbindingsdeur van twee kamers, ook hier kunnen planken worden aangebracht, die b.v. een uitstekende boekenkast kunnen vormen. Men kan het geheel verven in een kleur, die in over eenstemming is met behang en stoffeering en al of niet afsluiten met een gordijn. Onze schets geeft boven aan een kast te zien, die bedoeld is voor de berging van Onder aan een kastje, dat onder het keukenraam is aangebracht en waarin met allerlei dingen in onder kan brengen. Op het bovendeel is een plaat van eterniet bevestigd, zoodat dit tevens kan dienen om allerlei dingen uit de hand te zetten. Vooral kamers met breedte vensterbanken leenen zich uitstekend om kastjes onder aan te hrengen. speelgoed en die uiterst eenvoudig te maken is. Men heeft niet anders noodig dan een ombouw met een plank in het midden, die eventueel nog in vakjes ver deeld wordt, Verschillende levensmiddelen zijn zeer gevoelig voor de zonnewarmte en gaan tot bederf over. Koel houden en voorkomen, dat insecten schade aanrichten is noodza kelijk. Na zeer warme dagen zal men ver standig doen met eventueele inmaak in glazen of flesschen te controleeren, ten einde zich er van te overtuigen of de dek sels wellicht niet losgegaan zijn. Blikcon- serven moeten onmiddellijk na het openen genuttigd worden; niets bewaren tot een volgenden dag, tenzij men een ijskast heeft. Steeds wordt het restant uit de bus gedaan. Blikken, die omhoog gewerkt zijn, hebben vrijwel steeds een bedorven in houd. Groenten worden dagelijks versch in huis genomen; is dit niet steeds moge lijk, dan wikkelt men ze in papier en be waar ze zoo koel mogelijk. Kropsla be waart men in een gesloten pan. Boter wordt in een pot van aardewerk bewaard, dien men in een bak met water plaatst en in een kast wegzet. Zelfs korte inwerking der zon bevordert het ranzig worden. Melk wordt na het koken, vlug-roerende, afgekoeld en in een steenen kan overge goten. Menigmaal komt het voor, dat gebreide kleedingstukken na enkele malen gewas schen te zijn, vervilten en hard worden. In de meeste gevallen is zoo'n stuk on bruikbaar, want ook de kleur heeft veel van haar frischheid ingeboet. Vele huis vrouwen begrijpen niet, dat de fout door haarzelf begaan wordt en wel bij het was- ■chen, waarbij het water te warm is ge bruikt. Men doet verstandig goede vlokken- zeep in een weinig heet water op te lossen en aan te vullen met koud tot het goed lauwwarm is; zelfde temperatuur gebruiken om te spoelen, liefst meermalen. In verband met het karakter van het ma teriaal zal men ook aandacht aan het dro gen moeten besteden en de kleedingstuk ken in geen geval in elkander gevouwen weg mogen leggen. Men begint met het nat te goed in een frotté-handdoek op te rol len, waar veel van het vocht intrekt, daar na rekt men het stuk in den vorm en legt het vervolgens op een doek uitgespreid te drogen. Tusschen dubbele deelen wordt een handdoek gelegd, waartoe men oude, niet meer gebruikte kan bewaren. Zeer verkeerd is het om ge breide klee dingstukken zóó uit het spoelwater op te hangen, want het naar beneden zakkende water maakt het zwaar en doet het uit rekken. Gebreide kleedingstukken worden dus in bijna koud en niet te vet sop gewasschen, eenige malen nagespoeld, liefst in laatste spoelwater een scheut azijn, daarna in frot- tédoek oprollen en in den vorm gerekt plat drogen. eens nagaan, vragen wij ons af: „Wat moe ten we nu feitelijk doen: alles hermetisch gesloten houden tegen de felle zon, of haar ongehinderd toegang verleenen? Voor de huisvrouw is dit dikwijls een moeilijke kwestie, want het liefst zou zij de laatste vraag toestemmend beantwoorden, omdat licht en zon gezondheid beteekenen. Maar de gedachte aan meubels, overtrekken en overkleeden doet haar weder in twijfel geraken of zij Vrouwe Zon nu en dan niet zal verhinderen vrijelijk in huis te komen. En zoo zien wij dein, dat meestal de kamers op zonnige dagen in een halfdonker gehuld zijn, hetgeen als de beste oplossing wordt beschouwd. Wie zich heden ten dage inricht zal, uit een gezondheidsoogpunt een zoodanige meubileering weten uit te kiezen, dat zij niet al te zeer te lijden zal hebben door de inwerking der zon. De overigen zullen echter met de ge geven omstandigheden rekening moeten houden en zullen wellicht haar voordeel kunnen doèn met de practische wenken, die wij aan de hand der ervaring ten beste zouden willen geven. Nadeelige invloed der zon op stoffen en hout. De zonnestralen werken in de eerste plaats zeer nadeelig op alle geweven stof fen. De vaak zengende warmte droogt de weefseldraden uit en verandert langzaam maar zeker de structuur. Een bekend feit is, dat de meeste kleuren verbleeken en menigmaal zelfs geheel verkleuren, wan neer zij langoren tijd aan de zon bloot gesteld worden, uitgezondesd de in- danthrenstoffen. Deze indanthren behan deling is echter nog niet op alle soorten weefseldraden toe te passen; wellicht ech ter wordt dit in de toekomst mogelijk. Ook foto's, schilderijen, boekbanden en andere voorwerpen hebben, evenals meubelover- trekken, beschutting tegen te felle stralen van noode. Het beste is om een en ander zoo te trachten op te hangen of te plaatsen, dan de zon er niet te sterk op in kan wer ken, hetgeen in de meeste gevallen moge lijk zal blijken te zijn. In tegenstelling met andere dingen valt het op, dat hout, dus deuren, meubels, vensterkozijnen enz. in den zomer niet uit zetten, maar veeleer krimpen. De oorzaak is het uitdrogen van het hout, hetgeen men aan het kraken kan waarnemen en dat voorkomen, of beter gezegd minder wordt door verven of politoeren. Olieverf moet nimmer op nat hout uitgestreken worden en pas geverfde voorwerpen mqeten ook niet in te felle zon geplaatst worden om het droogproces te bevorderen. Zoodra de zonnestralen de waterdeelen, die zich in het hout bevinden, doen verdampen, houdt de verf niet en vormen zich blazen, die spoedig stuk gaan en aan het verfwerk een onooigelijk aanzien geven, hetgeen niet alleen voor binnen- doch vooral ook voor buitenwerk geldt. Bij het laten uitvoeren van verfwerk, dient men rekening te hou den met het jaargetijde. Om bij eventueele bomaanvallen een gas- explosie te voorkomen, zal het gewenscht zijn, dat de hoofdkraan van den metef §teeds afgesloten wordt. In geval de sirenes mohcten loeien mag men dit niet verge ten, terwijl het in verband met de verduis teringsvoorschriften aanbeveling verdient de hoofdkraan iederen avond voor het naar bed gaan te sluiten. Succespatroon 3250. Prijs 0.40. De distributie van textielwaren maakt het noodzakelijk, dat we zeer zuinig te werk moeten gaan met onze kleeding, om niet te spreken over het huishoudgoed. Velen onzer waren door haar beperkte beurs reeds gedwongen om niet meer dan het hoognoodige aan te schaffen en weten wat het beteekent om er met een beperkt aan tal japonnen toch goed gekleed uit te zien. Moeders van groote gezinnen hebben reeds geleerd om van oud weer een nieuw kleedingstuk te maken, doch er was ook een groot aantal vrouwen, dat gewend was >m iets nieuws te koopen, zoodra de be hoefte zich hieraan deed gevoelen. Voor leze categorie is het moeilijker en kost het wellicht hoofdbrekens om met de punten- kaarten uit te komen. Het verstandigst is dan ook om thans stoffen te koopen, waar van de kleur niet aan mode gebonden is, hetgeen ook geldt voor het maaksel. We be hoeven ons trouwens toch niet meer af te vragen: „kan ik dit of dat nog dragen?'' In de eerste plaats zal de mode zich in de eerste jaren niet zoo snel meer wijzigen en in de tweede plaats vinden we haar op het oogenblik weinig belangrijk. We zul len met behulp van kleine couponnetjes, die in den vrijen handel zijn, moeten mo- derniseeren en alles wat niet versleten is, komt hiervoor het eerst in aanmerking. Verschoten japonnen laten we verven en als we meenen, dat de stof een grootere uit gave niet waard is, verven we met een der vele middelen, die ons ter beschikking staan. Het wordt inderdaad een sport om vermaken tot een alleszins draagbare ja pon. Met kleine hulpmiddelen kunnen we zoo heel veel bereiken en dit is zeker wel het geval met garnituren en vesten. Onze schets geeft een japon te zien met spits toeloopende uitsnijding aan de voor zijde, waarin men verschillende losse ves ten kan dragen, hetzij van bedrukte zijde dan wel van battist of piqué, naar gelang men aan het geheel .een min of meer ge- ikleed karakter wil verleenen. Practisch Zijn tevens de losse vesten, die onder cos- tuum-mantels gedragen worden en de blouse vervangen. Hiervan geven wij een viertal ontwerpen weer op nevengaande schets en wel boven en links een sportief model van piqué of linnen. Hechts een Vest met smal staand kraagje en chabot, fat van kunstzijde, georgette en andere tunne weefsels gemaakt kan worden. Links «nderaan een vest van battist met garnee- rmg van entredeux en links weer een sportief model. Om te voorkomen, dat deze vesten niet goed blijven zitten, worden er aan het ondergedeelte banden gezet, één of twee naar gelang men dit wenschelijk acht en deze sluiten op den rug. ven les in tuinbouw, zoodat ook de stads meisjes beter inzicht krijgen omtrent het kweeken van groenten en kruiden. In Duitschland is thans een verplichte Arbeitsdienst ingesteld voor meisjes, die de middelbare school doorloopen hebben en aan een universiteit gaan studeeren. Een uitzondering wordt evenwel gemaakt voor degenen, die voor leerares wenscben zich bij den Arbeitsdiénst meiden. Het kan niet anders of de vele meisjes, die in de groote steden wonen en het leven slechts van één kant hebben leeren kennen, zul len, nadat zij als „Arbeitsmaiden" gewerkt hébben, veel meer begrip van allerlei toe standen op het platte land gekregen heb ben. Zij hébben deelgenomen aan het land werk, leerden de harde werkelijkheid ken nen en tevens, het zoete rusten na vol brachten dagtaak! Ook in ons land zullen de Arbeidsdiensten, voor 'n bepaalde cate gorie van meisjes, nooit leeren wat het be teekent de handen uit de mouwen te ste ken, niet anders dan vruchtbaar kunnen werken! We hebben ons slechts te spiege len aan hetgeen door de Deutsche Arbeits dienst in het belang van land- en tuinbouw gedaan is met het groote leger van vrou welijke hulpkrachten. Indien alle jonge menschen de zegen van den arbeid leeren kennen, dan kan dit niet anders dan opvedend werken en wordt niet anders dan opvoedend werken en wordt niet slechts het persoonlijk belang, doch dat van de gemeenschap in het bij zonder gediend. ze te maken van kleine couponnetjes kunstzyde of van het ondergedeelte van nachtjaponnen, waarvan het bovendeel versleten is. Men heeft niet meer noodig dan twee lengten van 60 c.M., die met be hulp van het knippatroon worden geknipt. Het verdient aanbeveling aan het patroon eerst van papier te knippen, daarna met extra naden van stof. De snit van dit hemdje is uitstekend, hetgeen bevorderd wordt door de lijn der zijnaden, die met smalle Engelsche naden verbonden wor den. Onderkant met zoom afwerken en bovenkant met schuine biesjes. 40 c.M. lint aan beide schouders aannaaien. Vele huisvrouwen hebben menig cou pon stof ingeslagen om voor de toekomst verzekerd te zijn. Hier is nu een model dat niet spoedig zal verouderen. De mou wen zijn aangeknipt, en worden lang bij het patroon gegeven. Men kan ze ook naa* verkiezing kort maken, door ze op de aan- gegeven lijn door te knippen. Reeds meerdere jaren geleden waren door den. Reichs Arbeitsdienst vrou welijke kampen opgericht, waar de jonge meisjes zich vrijwillig konden melden om zich gedurende een ze keren tijd practisch te be kwamen, teneinde de boe rin in huis en hof hulp te kunnen verleenen. Het aantal meisjes, dat thans in arbeidsdienst is bedraagt meer dan 100.000, terwijl in den herfst op minstens 130.000 hulpkrachten gere kend mag worden. Waren er in den aanvang nog slechts weinig van deze opleidingskampen, dan heeft de Reichs Arbeits dienst thans reeds de be schikking over meer dan 2000 van deze Arbeits La ger, zoodat op grooten schaal gewerkt kan wor den. Ieder werkkamp voor ziet de boeren uit de om geving van Arbeitsmaiden, een klein deel blijft in 'het kamphuis om daar te zor gen, dat alles in deze groo te huishouding loopt. Vroeger bleven de meisjes gedurende zes weken in het kamp om zich niet al leen aan te leeren passen aan het voor velen volkomen andere leven doch om behalve de practijk ook de theo rie te leeren. Thans heeft de boer zooveel hulp noodig, dat de meisjes reeds na eenige dagen onder leiding van de kamp leidster of haar helpsters practisch gaan werken, totdat zij genoeg onderlegd zijn om zelfstandig de hand aan den ploeg te slaan. Zwaar is het werk dat door deze wel op het land als in de stallen zijn zij noodig. Andere weer helpen de boerin in huis of vervangen haar, wanneer ook zij op het veld noodig is. Alhoewel deze taak weer geheel anders is dan het buitenwerk, rust toch een groote verantwoordelijkheid op de schouders der jonge meisjes. Zij heb ben al het werk te verrichten, dat in nor male tijden door de boerin gedaan wordt, zorgen voor de keuken zoowel als voor de voedering der dieren en in gezinnen, waar kinderen zijn heeft zij ook deze onder haar hoede te nemen. Bijgaande schets geeft een „Arbeitsmaid" weer, die bezig is om klein broertje zijn pap te voeren, nu moe der op het land is. De jonge, onervaren meisjes moeten nog veel leeren, voor en aleer zij zelfstandig en handelend op kunnen treden. Verschil lende vraagstukken, die de huishouding betreffen en vooral ook de voeding wor den gemeenschappelijk in het kamphuis besproken, terwijl er naar gestreefd wordt ook de boerenbevolkng meer begrip te doen krijgen van een gezonde leefwijze en een voeding, die zich aan de moderne eischen aanpast. Leeraressen, die aan het Rijksvoedingsbureau verbonden zijn, ge- Nu de noodzakelijk gebleken beperken de bepalingen ten aanzien van de textiel producten in werking zijn getreden, zijn we gebonden wat onze aankoopen betreft. Toch bestaat er nog een mogelijkheid om ons aantal hemdjes aan te vullen n.1, door De volantkraag kan men van g^^.getta maken en den onderkant borduren. Patronen in de maten 42 tot en met 52. Ben. stof 3 M. 130 breed of 4.5 M. 1 M. breed. Succespatroon 3469. Prijs 0.40. Middagjapon met bies welke op de schouders en voorpanden wordt opgestikt, terwijl op den rok een plooi valt waar te nemen, die als een smal baantje werkt, en vanaf de knie uitspringt. Sluiting aan bo vendeel met knoopen. Patroon wordt ge leverd met lange mouwen. Ben. stol 3 M. 1.30 breed of 4.5 M 90 breed. Patronen in de «naten 42444648. Pat KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij' Het Practisch Mode blad, Postbus 36, Den Haag, Giro 20320$. De prijs bedraagt per patroon t 0.30 plu/ steeds vooruit in postzegels, per postwiü sel of giro.

Soester Courant | 1940 | | pagina 7