De werkloosheid en de opbouwdienst. PASFOTO'S Bazar de Luxe DE HEIDE BLOEIT. Bekendmakingen. Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. „Legitimatie"- foto's Fotograaf Drost De Gecofflb. Soester Bladen in een nieuw kleed. Als KALDEWAY Stoomwasscherij KALDEWAY JA VA HOTEL VOOR LEGITIMATIEBEWIJS 2 stuks 35 cent Foto VOSKUYL - v. Weedestraat 11B INKOOP oud Goud, Zilver en D'amant tegen hoogste waarde. J. Th. Voskuilen Soest E 5UE51ED CDUE2AMT ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 ct. BIJ contract korting. Advertentle's tussclrcn de tekst dubbel tarief. FILMPJES tot 20 woorden 50 cent. elk woord meer 2 ct. Advertenties worden aangenomen tot Vrijdagmiddag 12 uur. ABONNEMENTSPRIJS: per 5 maanden 6Q ct., per maand 20 ct. Per post 65 ct per kwartaal. In dit blad zijn opgenomen: Soester Nieuwsblad, Soester Week blad, De Niéuwe Soester, De Soester Post, Huis aan Huis, Soes ter Advertentieblad en Soester Advertentienieuws. 19e JAARGANG VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1940. No. 38 fn de bekende prima uitvoering V Steenhoffstraat 56 Tel. 2486 Bij het ontvangen van dit nummer zal het den lezer opvallen, dat aan het uiter lijk onzer bladen iets is veranderd. Wij hebben, om hef maar direct fe zeggen, onze GECOMBINEERDE SOESTER BLADEN fin een nieuw kleed gestoken, een kleed, waarvoor wij de thans reeds zoo populai re „punten' van de tejttielkaart niet noo- dig hadden. loch steun deze vernieuwing op zeer belangrijke punten, omdat wij onze zeer vele betalende lezers zien als even zoo veel punten, waarop onze bladen steunen en welke lezers noodig zijn, om tot een steeds grooteren uitbouw te geraken. Reeds eenige malen hebben wij, voor al in de laatste tijden, melding moe ten maken van de groote vraag, welke er naar onze bladen is, hetgeen voor ons het aangename bewijs is, dat onze redactie den geest ademt van de geheele Soester bevolking. Het feit, dat de bevolking thans nage noeg huis aan huis betalend lezer bij ons Is, ligt op ons echter de verplichting, het beste te geven, wat op het terrein der plaatselijke pers te geven is. Als gevolg hiervan laten wij onze bla den thans zetten met een letterbeeld, dat niet alleen geheel nieuw maar tevens iets grooter is, hetgeen het lezen veraan genaamt. Om verder onze bladen," meer nog dan voorheen, een blad voor ieder te doen zijn, zullen diverse uitbreidingen niet achterwege blijven. Zoo besloten wij tot opname van een geïllustreerd vervolgverhaal: „Rob, de moedige Oost-Indiër". Dit verhaal, waarvan wij wekelijks een aantal afbeeldingen en een gedeelte van de vertelling zullen opnemen, is zóó boei end en interessant, dat niet alleen de kinderen, doch ook de ouderen steeds weer met spanning de verschijning van het vervolg zullen tegemoet zien. Nog meer dan voorheen zullen wij ver der in den vervolge het nieuws in onze bladen verluchten met foto's der meest actueele gebeurtenissen, terwijl boven dien eenige nieuwe vaste rubrieken re gelmatig een plaats zullen vinden. Zooals wel bekend, is alle sensatie ons vreemd, niet alleen op het terrein der berichtgeving, maar ook wanneer wij het hebben over datgene, wat ons blad wil Eijn. Ook in de toekomst zullen wij daarom fcteeds nuchter en zakelijk onze redactie voeren, daarbij steeds zoekend naar datgene, wat ons aan onze lezers kan bin den. Een blilc. in de toekomst. voor U wascht, Krijgt go een sieraad in Uw kast. Soest, Rembrandtlaan 12, Tel. Z928 costuutn gesne>loO' UTRT5TTTTT MART APLAATS ln ons land is men momenteel druk bezig aan de oplossing van een probleem, dat reeds gedurende enkele jaren de be voegde autoriteiten veel hoofdbrekens heeft gekost. De werkloosheid is als zoo danig een wereldprobleem, dat wil zeg gen: vrijwel ieder land in de wereld heeft er mede te kampen. Het is een verschijn sel, dat, hoewel niet nieuw, eerst kort na den wereldoorlog een dusdanigen om vang heeft genomen, dat de grooten der aarde er hun aandacht aan begonnen te wijden. In onderscheiden landen ter we reld heeft men het werkloosheidsvraag stuk bestudeerd en hoewel sommigen tot de ietwat valsche conclusie kwamen, dat dit probleem op den duur vanzelf wel weer zou verdwijnen, waren er andere, wat verstandiger economen, die een mid del trachten te vinden, om dit vraag stuk op te lossen. In ons land kwam men wet 't „Plan van den Arbeid", alsmede met 't meer positieve plan Westhof. Het is in ons land evenwel bij plannen gebleven en behalve een ietwat stumperi ge werkverschaffing en 't verfoeilijke sy steem van steunverleening, waarmede he laas verscheidene duizenden arbeidsschu- wen werden gekweekt, heeft men van te- geeringszijde vrijwel geen positief resul taat bereikt, dat eenige verlichting kon brengen in de lasten, die het Nederland- sche volk zich moest getroosten voor de ondersteuning van het leger werkloozen, dat ons land herbergde. ln het begin van de maand Mei waren er in ons land zoo om en nabij de 600.000 menschen, die geheel of gedeeltelijk op de steun waren aangewezen, omdat zij vrijwel of in het geheel geen bron van inkomsten hadden. Een eigenaardig verschijnsel gedurende de laatste jaren was, dat onze Oostelijke nabuur geen werkloosheid kende. In Duïtschland loste men het werkloosheids probleem op een zeer eenvoudige, doch niettemin afdoende wijze op. Nadat Hitier in het begin van 1933 aan het bewind kwam, werd het onder- steunïngssysteem afgeschaft en de Vrij willige Arbeidsdienst ingesteld, welke la ter werd omgevormd in een gewonen arbeidsdienst. ledereen, die geen arbeid had. werd in dezen dienst geplaatst en aan produc tief werk gezet. Het resultaat was, dat Duitschland al spoedig geen werkloos heid meer kende, ja, dat men na ver loop van een paar jaar zelfs gebrek aan werkkrachten begon te krijgen. Na veel besprekingen was de Neder- landsche regeering bereid om te be werkstelligen, dat Nederlandsche werk loozen naar Duitschland zouden gaan, maar de drie of vier duizend mannen, die in Duitschland werk vonden, betee- kenden weinig ten aanzien van de vele duizenden, die er in Nederland de voor keur aan gaven om te blijven stempelen. loen kwam de oorlog en de bezetting door Duitschland. Een der eerste maatre gelen, die de Rijkscommissaris Seys ln- quart in ons land uitvaardigde was die ter bestrijding der werkloosheid. Men weet het resultaat. Enkele dagen geleden heeft het hoofd van het Departement van Sociale Zaken, Ir. Verwey voor de pers een uiteenzet ting gegeven ten aanzien van de tewerk stelling van Nederlandsche arbeiders in L/uïtschland. tceeds circa 35.000 menschen hadden aldaar werk gevonden en nog steeds stijgt het aantal. Het aantal, dat de Oostgrens wekelijks overschrijdt, varieert van 2000 tot 2500. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat er nog een 4 500.000 werkloozen in ons land zijn. Na den oorlog ontstond er in ons land bovendien een nieuw probleem: wat moe ten wij doen met onze gedemobiliseerde militairen, die geen werkkring kunnen vinden? Zij waren op 28 Augustus 1939 noodge dwongen hun arbeid neer te leggen en den wapenrok aan te trekken. De over heid had thans tegenover hen de plicht, om hen aan een bestaan te helpen. De Opbouwdienst werd ingesteld. En volgens offficieuze cijfers zijn thans on geveer tusschen de 70 en de 80.000 man schappen, onder-officieren en officieren bij dezen dienst ingelijfd. Hun taas is be kend: productief werk verrichten. Hun arbeidsduur is nog niet lang, namelijk vier uur per dag, terwijl de overige uren besteed worden aan gymnastiek, athle- ,tïek, alsmede aan ontwikkeling. Opzettelijk hebben wij het werkloos heidsvraagstuk en den Opbouwdienst ge lijktijdig besproken. En wel, omdat dit een beteekenis heeft. Verscheidene werklooze Nederlanders hebben n.1. tot den Commandant van den Opbouwdienst een verzoek gericht om in dezen dienst te worden opgeno men. De menschen, die dit verzoek de den, zijn geen gewezen militairen, doch zooals gezegd: werkloozen. Intusschen is bekend geworden, dat deze verzoeken in middels in overweging zijn genomen en dat binnen afzienbaren tijd bekend ge maakt zal worden, op welke wijze werk looze Nederlanders eventueel in dezen dienst kunnen worden ingeschakeld. Een tweede punt van belang is, dat de dienst plichtigen van de lichting, die ïn het ko mende jaar hadden moeten loten, zeer waarschijnlijk eveneens in den Opbouw dienst zullen worden ingelijfd. Niet alleen de z.g. lotelingen (er bestaat thans in ons land immers algeheele dienstplicht) doch iedereen, zoodra hij den dienstplichtigen leeftijd van 19 jaar heeft bereikt. Hieruit blijkt dus, dat de Opbouw dienst in de naaste toekomst niet alleen meer 'n instituut zal zijn om gedemobili seerde militairen aan werk te helpen, doch ook om iederen werklooze, die den wensch daartoe fe kennen geeft, in fe lijven en tenslotte? ook de dienstplichti gen, dus de jongere generatie zal opne- nemen. De Opbouwdienst zal dus in feite een Arbeidsdienst worden, zooals die reeds in Duitschland bestaat. Indien wij ons niet vergissen, is dit de toekomstigen taak van den Opbouw dienst. Een nuttige taak, een nationale taak. die sympathiek is en die ongetwij feld heel wat minder geld zal kosten dan de steunverleening en de werkverschaf fing, welke wij jaren in de huidigen vorm hebben gekend. Een dergelijke Arbeidsdienst is o.i. ook een Nederlandsch be'ang. Omdat slechts arbeid voor 't heele volk weer nationale welvaart met zich meebrengt. Ee daarom juist al juichen wij een dusdanig stre-* ven van harte toe. Aan een Utrechtsche firma werd de op dracht gegeven de platen te vervaardi gen. Zoodra deze zijn afgeleverd, zullen B. en W„ vergezelt van de groepssleiders, zich naar de bovenvermelde Noord-Hol- landsche gemeenten begeven, om het ge schenk officieel namens de Soester inge zetenen te overhandigen. ARBEIDSBEURS. De Directeur der Gemeentelijke Ar beidsbeurs maakt bekend, dat zoo spoe dig mogelijk arbeiders bij verschillende werken en fabrieken in Duitschland kun nen worden geplaatst. Deze werken en fabrieken zijn gelegen in Maagdenburg, Hamburg, Sudefenland, Neurenberg. De gevraagde arbeidskrachten zijn: t Timmerlieden, cementwerkers, hulparbei ders bij de bouwvakken, metselaars, me taaldraaiers, horizontaalboorders, bank werkers, fraisers, smeden, voorslaanders, leerling smeden, hulparbeiders bij de me taalnijverheid, kraanmachinisten, metaal zagers, graveurs, schavers voor zware schaafbank, ongeoefende metaaldraaiers, electromonteurs en slotenmakers. Bovendien is er groote vraag naar: landarbeiders, binnenschippers en onge oefende metaalarbeiders en machinear beiders, bouwvakarbeiders en metaalbe werkers voor de scheepsbouw. Inlichtingen zijn eiken dag te verkrij gen op de Arbeidsbeurs van 912.30 uur des voormiddags. De Directeur der Arbeidsbeurs, P. W. BLAAS. Cramer Java-Dependance Nieuwerhoek Telefoon 2038 Nog steeds verkrijgbaar onze heerlijke Rijsttafel. Koffie, Thee, Chocolade 25 cent Van Weedestraat 8 - Tel, 2458 - Soestdijk GESCHENK AAN DE EVACUATIE-GEMEENTEN. Eenige weken na de evacuatie van de Soester bevolking heeft het gemeente bestuur met de groepsleiders vergaderd en is besloten een collecte te houden, teneinde in de gelegenheid te zijn een blijvende herinnering aan te bieden aan de gemeenten waar de Soester bevolking gastvrijheid genoot. Het waren zeven gemeenten, n.1. Wer- vershoof, Lutjebroek, Grootebroek, Hoog- karspel. Oudendijk, Westwoud en Ven huizen. De collecte bracht een behoorlijk be drag op en zoo werd besloten een ge denkplaat aan te bieden, die in de res pectievelijke raadhuizen kon worden aan gebracht. TELEFOONNET SOEST. Nieuwe aansluitingen: 2592 J. J. Elbertse en Zoon, Kerkorgel bouwers, Oranjelaan 4. 2102 G. den Broeder, Prins Hendrik- laan 16. 2457 A. G. Lagerweg, Landmeter, De Beaufortlaan 2. 2950 H. S. N. Menko, ing. „Ampère", Lange Bergstraat 22. 2008 VC. Reppel en Co., Machines en gereedschappen, Dorresteinweg 3. 2804 Mevr. C. Spaargaren-Hoekstra, Vredehof straat 33. 2074 H. W. Vermey Jr„ Vertegenwoor diger, De Genestetlaan 11. Vervallen aansluitingen: 2588 C. B. .Beem, Koninginnelaan 162. 2567 W. J. van Haagen, Beaufortlaan 2. 2291 A. Keunen, Nieuweweg 2. 2084 G. Mulder, Julianalaan 11. 2703 J. C. C. Phaft, Julianalaan 67. 2229 H. G. Rotteveel, Emmalaan 12. 2465 „Sierkunst", B. Grothestraat 11a. 2866 G. W. Spitzen, Julianapleïn 1. AFLEVERING VAN KAAS. Ier vermijding van misverstand wordt er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat de bepaling, dat aan con sumenten maximaal V2 K.G. kaas per persoon en per keer mag worden af geleverd nog onverminderd van kracht is. Het is echter niet meer vereischt, dat afleveringsbonnen worden uitgeschreven. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Vrijdag vierden de heer en mevrouw Kraayenbrink, wonende aan de Juliana laan, hun vijftigjarig huwelijksfeest. Velen kwamen de oudjes gelukwen- schen, o.w. vertegenwoordigers van het Ned. Herv. Kerkbestuur, waarvan de heer Kraayenbrink vele jaren lid was. Ook de afdeeling Soest-Baarn van Ue Ver. van luinbouw en Plantkunde ver gaten hun oud-secretaris niet. Het gouden paar is daarbij flink in de bloementjes gezet. AUTOBUSDIENS1 LEGUIT HERVAT j.f. Maandag is de Autobusdienst van den heer Leguit te Soesterberg, welke steeds den dienst Amersfoort—Utrecht over Soesterberg heeft onderhouden, we derom in werking getreden. Evenwel wordt nog niet het geheele traejet gereden, doch voorloopig uitslui tend het gedeelte tusschen Soesterberg £Kinabu) en De Bilt. (Officieel) TERUGGAVE BEZINEVATEN De burgemeester van Soest brengt tei kennis van belanghebbenden, dat d<s Duitsche Autoriteiten hebben goedgevon den, dat alle ledige benzine-, petroleum e.d. vaten, die indertijd naar de naastbij gelegen opslagplaatsen der benzine- en petroleum-maatschappijen moesten wor den vervoerd, voorzoover zij inmiddels niet door de Duitsche Weermacht wer den gevorderd, door de eigenaren kunnen worden afgehaald tegen afgifte van de bij het afleveren der vaten verstrekte be wijzen van ontvangst. Mochten destijds om eenigerlei reden geen ontvangstbewijzen zijn afgegeven, dan zullen deze thans door de eigena ren der opslagterreinen worden uitge schreven. Deze ontvangstbewijzen dienen door degenen, die de hun toebehoorende vaten komen afhalen onderteekend te worden, waarna zij de vaten kunnen me- denemen. De vaten kunnen weer normaal !n het bedrijf worden gebruikt, met dien ver stande dat het verboden is vaten doof verkoop of anderszins naar het buiten land over te brengen. Omtrent de vergoeding van eventueel te maken transportkosten staat momen teel nog niets vast. Mitsdien heeft het voor vervoerders van vaten geen zin zich' tot departementale of andere instanties te wenden. Soest, 16 September 1940. De Burgemeester voornoemd, A. L. DES TOMBE. Wi] zijn nog ruim gesorteord in Tafelserviezen Ontbijtserviezen Theeserviezen Emaille Keuken-uitrustingen enz. enz. Van Weedestr. 31 - Soestdijk - Tel. 2239 Vooruit! Naar buiten, 't Is nog Zomer! De zon schijnt met stralende glans, 't ls of de natuur een festijn viert: Benut dezen prachtigen kans! Kom, ga eens de heide bezoeken, De hei in haar bloeiende pracht, Die je, met haar wondere schoonheid, Als 't ware geheel tegenlacht. De gansche natuur is doordrongen Van 't schitterende heidefestijn; Je weet niet, als je 't niet gezien hebt, Hoe mooi dan ons landje kan zijn. Je weet heusch niet welk een bekoring Die bloeiende heide je biedt En stom van bewond'ring ervaar je: Zóóiets vind je in 't buitenland niet! Werp weg eens je zorgen en lasten: Geniet! Al is 't ook maar cén dag; Je gaat wellicht somber er henen, Je keert straks terug met een lach! De wereld is boordevol spanning, De vrede, 't vertrouwen ligt stuk, Maar zie je de bloeiende heide. Dan heb je een dag van geluk. Dan voel je die rijke bekoring, Die heide, ze zegt je zooveel; Zij ls het contrast van dit leven, Dit leven, vol haat en krakeel. De heide ls 't beeld van den vrede, Van stilte, bezinning en pracht.... De menschheid gaat onder in tweedracht De toekomst is zwart als de nacht.... Maar daar is nog schoons te lenscliouwefl Als zelden een mensch wordt gehoon: Temidden een wereld van spanning Bloeit stil-aan: de heide... Hoe schoon..* (Overname verboden}.

Soester Courant | 1940 | | pagina 1