De Internationale toestand Deze week De Wereld Het Portret IN DE AFGELOOPEN WEEK IN NEDERLAND IN KAART VAN DE WEEK Vy De Dakar-affaire zal ongetwijfeld nog een nasleep hebben in het Engelsche Lager huis. Zoodra het Engelsche parlement weer bijeenkomt zal, naar te Londen verluidt, aan Churchill gevraagd worden vrijmoedige en juiste verklaringen af te leggen over „het fiasco van Dakar". De leden van het Lagerhuis, waarvan het tijdstip der vol gende zitting nog geheim gehouden wordt, verlangen de bijeenroeping" van een open bare zitting, waarbij de affaire van Dakar ter sprake zou moeten komen. Aan Chur chill zou dan ook de vraag worden voor gelegd, waarom den Franschen oorlogssche pen ongehinderd doorgang door de Straat van Gibraltar werd toegestaan. Men legt er den nadruk op, dat Churchill nog steeds het volle vertrouwen geniet en men is van meening, dat hij ook uit deze debatten met „vliegende vaandels" te voor schijn zal komen. In Londensche politieke kringen gelooft men echter ook, dat de „beweging van het vrije Frankrijk" be paalde wijzigingen in haar leiding zal aan brengen. In dit ver' and wordt gezegd, dat reeds vóór de m ikte Dakar-affaire. De Gaulle door de Vichy vijandig gezinde Fransche kringen scherp gecritiseerd werd. Men zou hem verweten hebben, dat hij de beweging door al te reactionnaire in zichten nadeel berokkende. Voorts zouden vele oudere generaals er niet over tevreden zijn, dat een zoo jonge officier aan het hoofd van de beweging staat. Algemeen verwacht men, dat generaal George Ca- troux, die door de regeering van Vichy van zijn ambt als gouverneur-generaal van Indo-China ontheven werd, een belangrijke rol zal spelen. Catroux heeft na de mislukking van de Dakar-onderneming een langdurig onder houd gehad met Churchill en andere lei- Bommen en mijnen. Verschillende plaatsen van het land zijn )ok deze week weer op onzachte wijze aan len oorlog herinnerd. Engelsche vliegers ieten hier en daar in het Noorden des lands arandbommen én brandplaatjes vallen. De litverkorenen voor deze attenties waren 3t. Anna Parochie, Coevorden, Ooststel- 'ingwerf en Texel. Zooals gewoonlijk bij le Engelsche bombardementen werd ook litmaal overal slechts geringe schade aan- {ericht. Brandplaatjes kwamen verder nog leer in de omgeving van Smilde in Drente en van Opsterland in Friesland. Voorts andernamen de Engelschen een mislukt bombardement op Delfzijl. De meeste der uitgeworpen bommen kwamen e-venwel in de omgeving van de stad op weilanden lerecht, waar zij uiteraard geen noemens waardige schade konden aanrichten.' Een Engelsche mijn daarentegen poogde meer te vernielen. Deze' kwam Vrijdagmiddag >p de Pier van Scheveningen afgedreven tn het scheelde maar een haar, of het be taamde wandelhoofd van onze grootste oadplaats was verloren gegaan. De terstond gewaarschuwde autoriteiten ontruimden in allerijl de Pier en slaagden er gelukkig nog 3p het laatste oogenbh* in de mijn kapot te schieten. De hierbij optredende ontplof fing was oorzaak, dat langs den geheelen Boulevard de ruiten der huizen sprgngen evenals die van de rotonde op de Pier. Voorts werden deze week Amsterdam, Zaandam en Naarden nog gebombardeerd. Roode-Kruisschip beschoten. Erger was het lot, dat het Nederlandsche Roode-Kruisschip „L.A.Z. 11" voor onze Te Amsterdam vielen hierbij zeven dooden. 01) een der te Washington gehouden proteademonstraties tegen de invoering van devt elgemeenen dienstplicht, kwam het tot Incidenten, waarbU de politic moest in- rijpen. Een vrouw werpt zich over een er betoogers om zijn arrestatie te ver hinderen, (Foto Zander) ders van Engeland en het verluidt, dat de generaal daar een goeden indruk heeft ge maakt. Naar uit Londen verklaard wordt, beschikt Catroux over groote militaire en gouvernements-ervaring, die hij in de Fransche koloniën verworven heeft efi in de eerste plaats in Syrië en Marokko, die thans een belangrijke rol spelen in den strijd om de Middellandsche Zee. Overigens probeert Engeland blijkbaar, met zijn pogingen tot intimidatie van de Fransche regeering door te gaan. Zoo wordt door de regeering te Vichy gemeld, dat de Engelsche regeering een ultimatum heeft gericht tot den Gouverneur-Generaal van het eiland Madagascar, waarin de autori teiten van het eiland worden gesommeerd Vi.chy niet langer te gehoorzamer). Het ulti matum zou, naar verluidt, per radio zijn overgebracht. In een communiqué heeft dé Fransche minister van Koloniën bekend ge maakt, dat de gouverneur van Madagascar, Cayla, de regeering in Vichy heeft mede gedeeld, dat hij het ultimatum ter zijde heeft gelegd. Naar blijkt, maken de Engelschen aan stalten om het eiland Madagascar te blok- keeren. De Fransche minister van Koloniën, admiraal Platon, ontving van den gouver neur-generaal van Madagascar, Cayla, een radiogram, waarin deze de Fransche regee ring van de Engelsche plannen op de hoogte bracht. Volgens deze mededeeling heeft een Britsch radio-telegram uit Londen Caya ervan in kennis gesteld, dat Groot-Brittan- nië de verbindingen ter zee tusschen het eiland en de overige wereld zal afsnijden, zoolang op het gebied van Madagascar de richtlijnen van de Fransche regeering te Vichy worden uitgevoerd. Een verbetering kust bij het eiland Schouwen onderging. Dit schip lag in den nacht van 22 op 23 dwars voor Schouwen voor anker en werd door een Engelsch oorlogsschip onder vuur genomen. Toen van het Nederlandsche schip een boot werd uitgelaten, werden zes leden van de bemanning getroffen en gedood. Het schip kreeg een voltreffer in den ketel, die ontplofte, waarbij nog een lid van de be manning omkwam en vier anderen werden gewond. De „L.A.Z. 11" is na de beschieting naar Rotterdam gesleept, waar het vaar tuig op de werven van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij zal worden her steld. Beperkte treinenloop. Blijkens een mededeeling van de directie der Nederlandsche Spoorwegen is er een aanzienlijke verandering gekomen in den treinenloop. Ten einde in staat te zijn te voldoen aan de eischen, gesteld aan het goederenvervoer en in het bijzonder voor het kolenvervoer, aldus de directie, wordt tot nader order het aantal voor- en volg- treinep sterk beperkt. Er moet rekening mee worden gehouden, dat genoemde trei nen geheel komen te vervallen. Daarom wordt het publiek ten zeerste aangeraden, slechts bij dringende noodzaak op reis te gaan. Aangifte buitenlandsche effecten. In het Verordeningenblad verscheen een besluit van den Secretaris-generaal van Financiën, waarbij bepaald wordt, dat van buitenlandsche effecten binnen een maand aangifte moet worden gedaan bij de Ver- eeniging voor den Effectenhandel te Am sterdam. Het Deviezeninstituut kan be palen, dat buitenlandsche effecten, waar voor reeds uit anderen hoofde een opgave of registratie heeft plaats gevonden of die een geringe waarde hebben, van de ver plichting tot aangifte uitgezonderd zijn. In middels is hieromtrent nog het volgende bepaald. De aangifte moet geschieden op een in tweevoud ingevuld en onderteekend formulier, verkrijgbaar bij de Vereeniging voor den Effectenhandel en liefst inge leverd door tusschenkomst van een bank. Niet aangegeven behoeven te worden Duitsche en Roemeensche effecten en som mige Italiaansche obligaties; evenmin Oos- tenrijksche en Hongaarsche obligaties en pandbrieven, uitgegeven vóór September 1914 en uitgedrukt in Kronen of eenige andere Oostenrijksche of Hongaarsche geldsoort, voor zoover voor deze obligaties en pandbrieven sinds 1918 geen nadere regeling is getroffen. Verder zijn ook de Russische effecten, als zijnde vrijwel waar deloos, uitgezonderd van de verplichting tot aangifte. Voor in het buitenland ver blijvende ingezetenen moet de aangifte ge daan worden door hen, die de effecten hier te lande onder hun berusting hebben of er eenig recht op kunnen doen gelden. Ver blijf in het buitenland is dus geen veront schuldiging voor niet aangeven. Uitbreiding uitgaansverbod. Het verbod om zich tusschen tien uur des avonds en vier uur des morgens op straat te bevinden, dat aanvankelijk slechts voor de kuststreek gold, is thans aanmerkelijk uitgebreid. De gebieden, waar men zich thans tusschen genoemde uren niet op straat mag bevinden, zijn thans: de Wad deneilanden, de kuststrook tot aan de lijn Den Helder langs het Noord-Hollandsch Kanaal, over Alkmaar, Uitgeest, Beverwijk, Veisen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, van den toestand van het eiland zou er van afhangen of het plaatselijke bestuur van het eiland bereid zou zijn, met Groot-Brit- tannië samen te werken. De Spaansche minister van Binnenland- sche Zaken, Suner, is in de Italiaansche hoofdstad aangekomen, waar hij twee of drie dagen zal blijven. Naar in goed ingelichte diplomatieke kringen verluidt, zal Suner met den Duce en Ciano spoedig de eerste besprekingen voeren. Tijdens de lunch en het diner, die graaf Ciano den Spaanschen gast in kiemen kring aanbiedt, zal hij de gesprekken kun nen voortzetten. Suner zal als gast van de Italiaansche regeering in Villa Madame logeeren. In Italiaansche politieke kringen wordt in verband met de a.s. Italiaansch-Spaan- sche besprekingen gewezen op de traditio- neele ideeëngemeenschap tusschen de beide volken. Deze gemeenschap is tijdens den Spaanschen burgeroorlog door de gemeen schappelijke wapenbroederschap nog ver sterkt en heeft daardoor de voorwaarden en bases geschapen voor de verlevendiging van de betrekkingen tusschen het fascis tische Italië en Spanje. Het Spaansche be zoek is van dit standpunt gezien van de grootste politieke beteekenis. Early, de secretaris van het Witte Huis, heeft Zaterdag j.1. namens president Roose- velt een verklaring afgelegd, waarvan de essentieele deelen aldus luiden Het ligt niet in de bedoeling van de re geering der Vereenigde Staten zich te men gen in eenige territoriale kwesties in Europa of Azië. De Amerikaansche regee ring is van meening, dat er een toegepaste Monroe-leer voor elk van deze continenten diende te bestaan en zou gaarne zien, dat dit ook inderdaad het geval was. Uit Canada wordt gemeld, dat men voor een aansluiting van Canada bij de Ver eenigde Staten is, omdat, hoe de oorlog ook afloopt, het met Engeland gedaan is. Ca nada's toekomst ligt op het Amerikaansche vasteland en staat in een zoo nauw moge lijk verband met de Vereenigde Staten. Dan zullen beide staten gemeenschappelijk worden tot het bolwerk der Angelsaksi sche wereld en haar idealen. Men is in Canada van meening, dat dit de laatste oorlog moet zijn geweest, die Canada met zware offers aan menschen en materiaal buiten het Amerikaansche vaste land voert. Thans heeft Canada een ge legenheid, zooals die in 2000 jaar niet zal terugkeeren, om zich uit de Europeesche oorlogen uit te schakelen en een zelfstan dig Amerikaansch leven te leiden. In bevoegde Fransche kringen hecht men groote waarde aan de vaststelling, dat de Japansch-Fransche betrekkingen na het sluiten van de militaire overeenkomst van Hanoi merkbaar verbeterd zijn. Men wijst er in het bijzondér op, dat de Japansche regeering volkomen correct de bepalingen van de militaire overeenkomst uitvoert. Verscheidene détailkweèties, die met be trekking tot de technische uitvoering van de militaire overeenkomst nog onopgelost waren gebleven, zijn van weerskanten naar men in bevoegde kringen betoogt loyaal behandeld, zoodat van een ontspan ning kan worden gesproken. Bennebroek, langs de Oostelijke grens van de provincie Zuid-Holland tot waar deze de grens van de provincie Noord-Brabant ontmoet, langs de Noordelijke grens van deze provincie tot aan de spoorlijn van Hedel naar Den Bosch, vervolgens langs deze spoorbaan over Den Bosch-Boxtel- Eindhoven-Valkenswaard tot aan de Bel gische grens en verder langs deze grens deze grens tot zee toe. Hieruit blijkt, dat thans heel Zuid-Holland en een groot deel van Noord-Brabant onder het uitgaansver bod vallen. Ook buitenshuis eten op de bon. Van 1 October af moeten wij met de brood- en vleeschbons op zak loopen, want nu moeten ook de hotels, restaurants en broodjeswinkels bons ontvangen, om ons onze lunch of diner te mogen voorzetten. Ten behoeve van deze zaken worden wis selbons van „een half rantsoen brood" en „een kwart rantsoen vleesch" in omloop gebracht, die echter geen dienst kunnen doen voor het koopen van brood en vleesch bij bakkers en slagers. BOMMEN OP GLASGOW. Ofschoon de stad Glasgow, die volgens het Duitsche iegerbericht dezer dagen werd gebombardeerd, reeds in de kronieken der 6de eeuw voorkomt, is zij met haar 1,2 millioen inwoners thans de jongste onder de groote Britscfte steden. Zij is de grootste en in economisch opzicht de belangrijkste stad van Schotland. Zij ligt aan de west kust van Schotland, boven den mond van de Clyde. Eerst in de laatste tientallen jaren van de vorige eeuw heeft zij haar tegenwoordig karakter gekregen. Slechts de oude kerken wijzen nog or: haar eorbied- waardigen leeftijd; alle openbare gebou wen en woonwijken echter zijn modern. Het grootste deel van de stad ligt op den rechterover van de Clyde, evenals de sta tions. Op den linkeroever echter liggen de moderne woonwijken. Hiertoe be'nooren de voorsteden Fartick, Coatbridge. Hamiïton, Wishan en Govan. Naast de ijzer- en metaalindustrie speelt de textielindustrie er een groote rol. Ook zijn er tal van glas-, papier-, suiker- en tabaksfabrieken en branderijen. De stad heeft haar opkomst te danken aan de ver eeniging van Schotland met Engeland, waardoor Glasgow kon gaan deelnemen aan den handel op Amerika en West-Indië, die tot op dat oogenblik een monopolie was geweest van de Engelsche zeehavens. Ook was het een der eerste steden, waar de mechanische weefstoel in gebruik werd ge nomen. TOCH EEN NICARAQUAKANAAL De bouw van een autoweg langs het Panamakanaa behoort reeds lang tot de vrome wenschen van Amerika. Reeds spoe dig na den bouw van dit kanaal bleek, dat het groote verval 80 meteren de tallooze sluizen dezen waterweg onbevaar baar maakten voor de groote slagschepen van de Amerikaansche marine. In 1934 werd in de Amerikaansche marinecommis sie officieel medegedeeld^ dat binnen enkele jaren de sluizen niet meer toereikend zou den zijn, om de nieuwe Amerikaansche groote slagschepen zonder gevaar door te laten. Dezer dagen verscheen een bericht in de Amerikaansche pers, volgens hetwelk de sluizen niet berekend zijn op het op nemen van een reuzenslagschip van 45.000 ton, zooals Amerika er thans een op stapel NU DE WINTER KOMT. Er is een groot gevaar, dat wij in dezen tijd uitsluitend aan onszelf en aan niemand anders denken. Het is volkomen te begrijpen, en, wan neer wij even nagaan, hoe wij zelf tegen over onze naasten staan, ook te vergeven. Wij zijn zuinig op onze bonnetjes, omdat deze ons in menig opzicht beperken in het gebruik van voedings- en genotmiddelen en in kleeding. Dat geeft ons het gevoel, dat wij verplicht zijn, in de eerste plaats aan onszelf te denken en voor onszelf te zorgen. Menigmaal loopt ons leven gevaar en in zulke tijden gaat men als vanzelf leven uit de gedachte als ik mijn hachje maar red I En daarvoor wordt dan de naaste veron achtzaamd. Nu staat de winter weer voor de deur en daarmee zorg en kommer voor talloozen, die het slechter hebben dan wij. Nu krijgen wij, meer dan tot nu toe, de gelegenheid, te toonen, of ons gepraat van één volk iets waard was. Het is niets waard, indien wij ons tevreden stellen met het zorgen voor eigen lijfsbehoud. Eenheid van ons volk nastre ven beteekent, iets, heel veel zelfs, van het onze willen offeren voor anderen. Wij pleiten niet voor méér liefdadigheid. Liefdadigheid beoefenen beteekent onzen naaste vernederen. De man, de vrouw, die over minder re serves aan geld en kleeding en voedsel beschikt dan wij, is niet minder waard, is geen ander soort mensch dan wij. Wan neer wij ons volk tot een eenheid willen omsmeden, is dat het eerste, wat wij moe ten beseffen. Een goede gemeenschap kan niet bestaan, zoo lang het totaal van zijn bezit niet aan allen ten góede komt. Velen van ons zouden zeer goed in staat zijn, één ander gezin door den moeilijken winter heen te helpen. Zij hebben dekens, kleeren, ook allerlei niet-gedistribueerd voedsel over, of kunnen die koopen. Zou het niet goed zijn, wanneer wij daarmee eens begonnen En ook op niet-materieel gebied kunnen wij zooveel doen. Er komt in veler levens houding in onze dagen iets van moeheid, van lusteloosheid, van gebrek aan moed voor de toekomst. Anderen daarentegen zien de komende dagen en jaren vol ver trouwen tegemoet in de vaste overtuiging, dat de „dagen onzer plagen" voorbij gaan. Laten zij, om het met een bekend woord te zeggen, hun licht niet onder een koren maat, maar op een kandelaar zetten, opdat het schijne voor allen in hun omgeving. Solidariteit van alle leden van ons volk tegen de materieele en geestelijke nooden zij in den komenden winter meer dan ooit de leus EGYPTE ALS OORLOGSTERREIN. Bij de militaire acties in Afrika moeten geweldige afstanden worden overbrugd. De Middellandsche Zee snijdt aan de Ooste lijke grens van het Italiaansch-Libysche Cyrenaica met de Golf van Solloem diep in het Afrikaansche kustgebied in. Van deze golf uit gaat de grens tusschen Lybië en Egypte, na enkele zwakke krommingen, lijnrecht naar het Zuiden en stoot na 1063 kilometer op de van Oost naar West loo- pende grens van den Engelsch-Egyptischen Soedan. Van hier uit loopt de grens naar het Oosten en eindigt na 960 kilometer DE MACHTSVERDEELING IN DEN STILLEN OCEAAN. De Stille Oceaan is sinds eenige jaren een terrein van spanningen in de wereld politiek van den eersten rang. Dit is er niet minder op geworden sinds het uitbreken van den huidigen oorlog en het de vorige week gesloten verdrag tusschen Duitsch- larid, Italië en Japan heeft deze spanning nog eens onderstreept. Een conflict in den Stillen Oceaan hou den velen voor waarschijnlijk, velen voor onvermijdelijk en niemand voor onmoge lijk. De Vereenigde Staten hebben zich via Hawaii op de Philippijnen vast gezet en zijn ook in het Zuidelijke deel van den heeft gezet als begin van een heele serie. Onmiddellijk gingen stemmen op voor het uitvoeren van een ander kanaalont- werp, dat reeds langen tijd>gereed lag. Dit is het graven van een tweede kanaal door de landengte van Nicaragua. Dit kanaal heeft het voordeel, dat het bijna geheel door vlak land kan worden aangelegd. Vol gens reeds gedane opmetingen zou het een lengte moeten hebben van 320 kilometer; daarvan loopen echter bijna 200 kilometer door het Nicaraguameer en de Rio San Juan. De rest zou geheel door de vlakte loopen, zoodat de gedeelten, die door de bergen moeten worden uitgehouwen en die de kosten van aanleg van het Panama kanaal zoo enorm hebben doen oploopen, hier vervallen. De kosten van anleg worden geschat op 750 millioen dollar, d.i. bijna 200 millioen dollar minder dan van het Panamakanaal. DE BETEEKENIS VAN BRISTOL. Op slechts 10 kilometer afstand van het Bristolkanaal ligt de handelsstad Bristol, aan beide oevers van de Avon, Bristol is thans een uitgebreide handelsstad met 400.000 inwoners. Om de eigenlijke oude stad, die op den rechterrivieroever ligt, zijn geleidelijk nieuwe voorsteden verrezen, zooals Clifton, Redcliff, Durdham-Down e.a. In het stadsbeeld treft men een aantal SERRANO SUNER. De Spaansche minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft de laatste dagen belangrijke besprekingen ge voerd met de vertegenwoordigers der as-mogendheden over de houding van Spanje in den oorlog. Serrano Suner heeft tijdens den burgeroorlog in de gevangenis Carcel Modelo gezeten en de executie van zijn medegevangenen heeft toen die pen indruk op hem gemaakt. Franco heeft persoonlijk voor zijn bevrijding gewerkt en die is met veel moeite gelukt. Hij is in Salamanca en later van Burgos uit in samenwerking met Franco begonnen met de venvezen- lijking van de fascistische politiek. Waarschijnlijk is hij de ontwerper geweest van het decreet van 19 April 1937, waarbij Franco de Spaansche eenheidspartij stichtte. Suner is een van de invloedrijkste medewerkers van den Candillo. aan de Roode Zee. Even lang als de Weste lijke en Zuidelijke grens is ook de afstand, die in het Noorden Solloem scheidt van Palestina en na nog 1000 kilometer het Westen van Egypte door Sinai, de Golf van Akaba en de Roode Zee afsluit. De door deze grenzen afgesloten ruimte beslaat een oppervlak van 995.000 vierkante kilometer, waarvan echter slechts 35.000 vk km be bouwd zijn, dus 3.5 Dit zijn de oevers van den Nijl, de Nijldelta en eenige weinige vlakten in de dun gezaaide oasen in het binnenland. Voor de rest is alles zand en rotsachtige hoogvlakte. Dit land wordt be woond door 15 millioen zielen, voor het grootste deel Mohammedanen. Oceaan doorgedrongen tot Samoa. Het Britsche wereldrijk is het sterkste land in den Zuidelijken Stillen Oceaan, waar zijn Dominions Australië en Nieuw Zeeland liggen. Bovendien heeft Engeland een groote menigte eilanden tot in het mid den van den Oceaan. Nederland bezit den rijken Nederlandsch- Indischen Archipel, Frankrijk Indo-China en eenige eilandengroepen. En Japan wil zich niet langer vergenoe gen met de bescheiden rol, die het door de andere mogendheden is toegedacht, maar in den Stillen Oceaan de rol spelen, die in Europa door Duitschland en Italië wordt opgeëischt. Zijn gebied snijdt dwars door dat van Amerika heen, zooals de kaart duidelijk laat zien. De tot nog toe steeds niet geheel gelukte penetratie van China is echter het sleutel probleem voor de vorming van een Japansch Oceaanrijk. De toekomst zal leeren, hoe zich hier de vele ingewikkelde vraagstukken zullen oplossen. gebouwen aan, die op den hoogen ouder dom van de stad wijzen en uit de elfde tot de dertiende eeuw stammen, zooals de in 1142 begonnen en in het midden van de vorige eeuw vernieuwde Gothische kathe draal en de beide Gothische kerken St. Mary Redcliffe en St. Marks. Bristol bezit een eerst vijftien jaar ge leden geopende Universiteit, verschillende oude „colleges", een kunst-academie, een technicum en een handels- en zeevaart school. Ofschoon de stad in de 19de eeuw werd overvleugeld door Liverpool, is zij nog steeds een van de voornaamste havens van Engeland, meer in het bijzonder voor het handelsverkeer met Ierland, de Middel landsche Zee en West-Indië. Aan de beide armen van de Avon, die de stad doorsnijdt, bevinden zich uitgebreide haveninrichtin gen. Daarbij komen nog de groote dokken en buitenhavens, die Bristol in Avonmouth en Portishead bezit en die een van do voor naamste doelwitten vormen van de Duit sche luchtmacht, die den laatsten tijd ook aan deze stad haar aandacht wijdt. Trou wens, hiertoe werkt ook het feit mede, dat de stad een uitgebreide industrie heeft. Ijzerfabrieken, fabrieken van voer- en vliegtuigen spelen hierbij een groote roL De ijzerfabricage wordt bevorderd door de in de nabijheid van de stad liggende groote kolenmijnen. Door den geweldigen luchtdruk, ontstaan bij de ontploffing van een Duitsche bom op Londen, werd een autobus van twee verdiepingen in een kantoorgebouw ge slingerd. (Foto Scherl). ?J/ireN VEREENIGDE STATEN 5cm hrancisco CHINA 'Nd/£ Hongkon MlDWAV VFQHMOSA 'o ÏHAwa/i WAKE nAKSHALL EIL JAP OOtAM ALA0EÈIL KABOLINEN PANAMA KAN ^}ALOMON EIL SAMOA 1% B EZITOF CONTROLE: JAP. AMERIK. ENG BEZIT FRANSCH NEDERL Ar.'TI FIOZP EIL TOEBOfAl/C*. AUSTRALIË

Soester Courant | 1940 | | pagina 3