De Karpatenstaat aan den EUROPA van ELDORADO VOOR DEN LIEFHEBBER VAN NATUURSCHOON EN HISTORIE Het parool van den Slowaak: Wij willen ons zelf zijn en blijven Waar de groote verkeerswegen van Europa van Noord naar Zuid en van Oost naar West elkaar kruisen, ligt op de landkaart Slowakije, een der jongste staten van Europa. Te weinig weet men helaas van dit oerechte, kunstzinnige vrijheidslievende en cultureel hoog ontwikkelde volk. De echte Slowaak, en dat zijn de tegenwoordige bewoners van Slowakije vrijwel allen, is een goed patriot, wiens hart eenige slagen sneller klopt, wanneer het gaat om de be langen van zijn kleine, m&ar dierbare vaderland. De vrijheid en de zelfstan digheid we hebben het nog onlangs bij een bezoek van enkele dagen aan Bratislava uit hun eigen mond kunnen hooren gaan voor hen boven alles. Het feit, dat Slowakije thans staat onder de directe bescherming van Duitsch- land, en nauwe handelsrelaties met dit land moet onderhouden, beschouwen de Slowaken als Iets dat voorbij zal gaan. Deze menschen willen zichzelf zijn en blijven. Reeds de geografische gesteldheid billijkt het bestaan van een zelf standig Slowakije, maar meer nog Is het gerechtvaardigd, wanneer men weet hoe eensgezind en verbonden dit zeer aparte volk is, dat men slechts kan leeren kennen door het land zelf te bezoeken. Wie de verre reis naar Slo wakije onderneemt, zal niet bedrogen uitkomen, het is een eldorado voor den liefhebber van natuurschoon en historie. Vrouwen bij de bron in Detva. De eerste poort, wel ke toegang geeft tot 't Oravakasteel, een der tallooze oude burchten, die onaangetast het landschap van Slowa kije sieren. meinen anno 179 na Christus. De burcht was eens het lievelingsverblijf van den machtigen heerscher Matthias Cak, die in de veertiende eeuw na het uitsterven van de Arisaden niet alleen het geheele Waag- dal, maar gedurende twintig jaar ook het grootste deel van het land beheerschte en door de Slowaken nog altijd gevierd wordt als hun nationale held. Wanneer men van deze geweldige bergfortificatie uitziet over het dal, dat op deze plaats zoo nauw is, dat men het gemakkelijk kan versperren, en de blikken laat zweven over de hoogten van de Witte Karpaten, dan ontdekt jï.uj spoedig de stille vormen van andere kaïk- klippen, welke recht uit de zandsteenber- gen en hun groene wouden oprijzen. Deze kalkgevaarten, welke door hun grill-gen vorm terstond opvallen, verleenen een bui tengewoon markant karakter aan het land schap. Slowakije is het bleek reeds uit het geen wij hierboven schreven een land van ongewone contrasten. Nauwelijks zot men ergens anders op deze wereld eer. streek kunnen aanwijzen, waarin zooveel karakteristieke bijzonderheden te vin den zijn. Reeds de natuur biedt een over welaigende verscheidenheid. In het Noor den des lands is het de hemelbestormendc- Tatra, waarover de eeuwige sneeuw ligt ge spreid, die het oog verrukt, terwijl over de hooge bergkammen en door de wattlgc wolken ononderbroken de ruwe stormwin den blazen. Vooral daar op verscheidene honderden meter hoogte is het nog de door menschenhanden onaangetaste oerwe reld van wilde gemsen en trotsche adelaars. En in de woeste granietrotsen glanzen als reuzenoogen de watervlakten. Dit is een wereld van zeer eigene, adembeklemmen de romantiek, van schoonheid. De door geen vervlakkende civilisatie aan- gestaste binnenlanden van Slowakije leve ren het sprekende bewijs, dat de geogron- sche gesteldheid van een land tot uitdruk king komt in de zeden en gewoonten van een volk, D& melodie der traditie komt uitdrukking in honderd en één dingen: ir de ornamenten van de oude bouwwerken, in het kleurige borduurwerk, in de bonte vormen van de kleederdrachten. En naast dit oude, groeit in een razend tempo het nieuwe Slowakije. Sedert de omwenteling zijn hier als een wonder ge heele stadswijken ontstaan. Nieuwe ge bouwen, hoofdzakelijk centra van culturee- le en humanitaire instellingen, verrassen zelfs den aan alles gewoon geraakten Wes terling door de strakke vormen. De rivie ren zijn overspannen door enorme brug gen; de loop van de groote waterstroomen wordt geregeld door ingenieuze en tevens monstreuze waterbouwkundige werken. Overal schieten nieuwe ondernemingen als kool uit den grond op. Voorwaar eer land van bewonderenswaardige en eigen aardige tegenstellingen. Het onderworpen Slowakije was langen tijd een onbekend sprookjesland van stee- nen schoonheid. Nu werd haar bevrijding als het ware de sleutel, die de oogen van het eigen, zoowel als van vreemde volke ren opende. Bratislava de Burchtruïne. Rechts Boven: Bruidje uit Sajba. Uit de kleederdrachten van mannen zoowel als van vrouwen uit Slowakije blijkt de trap van hooge cultu- reele ontwikkeling. verrijzen de groene muren van de bos- schen, die een uitgezocht recreatieterrein voor deze groote stad vormen. De stad ligt daar als een vermoeide zwer ver-, het voorhoofd verkoeld door den berg wind, de voeten gebet in den stroom. Een blik van den hoogen bergketen naar het Zuid Oosten over het vruchtbare laagland, aan weerszijden van den slingerenden stroom geeft een indruk van de enorme uitgestrektheid. Welk een verschil met den blik uit het Weener Woud op Weenen en het Weensche bekken. Overal begrenzen daar de bergen en ketens dit ruime portaal van de reuzenzaal der Karpaten. Bovendien ligt Bratislava in de onmiddel lijke nabijheid van de rivier. Daardoor is het meer dan het op een afstand van de ri vier gelegen Weenen, de Donaustad bij uit nemendheid, welke stroomkeerzijde van de medaille er door hoog water en kruiend ijs in den loop der eeuwen heel wat meer schade aan heeft toegebracht. Wanneer men van Bratislava door het Waagdal met z'n bekoorlijke afwisseling van vernauwingen en verwijdingen in het ge bied van den Zips en van den Hoogen Ta- tra reist, heeft men gelegenheid te over zijn oogen de kost te geven aan het prach tige landschap. De indrukken verloopen crescendo naarmate men verder stroomop waarts komt. Eerst gaat het door de dicht bevolkte, zeer vruchtbare laagvlakte naar het Noordoosten naar het oude stadje Waag-Neustadt, waar de Waagbocht ein digt. De donkere coulissen van de bergen in het Westen en Oosten komen nader en nader en begrenzen 't nauwer wordende dal. Vanwege den rijkdom aan burch ten, badplaatsen en nederzettingen, heeft men 't niet ten on rechte vergeleken met den Rijn en ge sproken van 't „Slo- waaksche Rijndal". Maar deze vergelijking dient beperkt te worden tot de oevers; voor den stroom kan zij niet gelden. Deze zou wat hoeveelheid water, verval en be vaarbaarheid betreft, slechts te vergelijken zijn blijven we bij het Rijndal met den Neckar. De Waag is een rivier van het Middelge bergte met de groote nadeelen van dien: 's zomers slechts bevaarbaar met vlotten. In de dalen van den Hoogen Tatra ont breekt dan ook het donderend geraas van vallend water, dat men gewoonlijk aan treft in het Alpenlandschap, waaraan het bergachtige gedeelte van Slowakije zoo sterk doet denken. Stil en eenzaam liggen deze streken voor oog en oor van den zwervenden toerist, die er de betoovering van ondergaat, maar verstomd het zeer bij zondere van deze bekoring ontdekt. De grootste en indrukwekkendste van al le burchten langs de Waag is het beroemde slot van Trencin. Aan den voet van den rots, waarop het kasteel is gebouwd, is de vermaarde latijnsche spreuk gebeiteld, wel ke ons vertelt van de overwinning der Ro- Toren van Sint Michael; het symbool van de stad Bratislava. DE kennis omtrent Slowakije en zijn bewoners was tot voor kort in het buitenland allerbedroevendst, hoe wel daarin na den wereldoorlog een wen ding ten goede is gekomen. Wanneer een algemeen ontwikkelde West Europeaan vroeger den naam Slowakije hoorde uit spreken, dan verrees voor zijn geestesoog meestal een misschien wel romantisch, maar ongetwijfeld in vele opzichten on juist beeld van dit land: hooge bergen, groote oerwouden met beren en wolven, mijnen, waar men moeizaam ertsen van edele metalen als goud en zilver won, met oude, vervallen stadjes, waar trotsche mag naten heerschten over onderdrukte, arme boeren. Dit beeld is belangrijk veranderd. Dat Slowakije ondanks zijn betrekkelijke nabijheid van het oude Midden Europa en goede verkeersverbindingen eerst na den Wereldoorlog binnen den gezichtskring van de West Europeanen kwam te liggen, heeft tijn historische redenen. De machtige Kar- patenwal, welke hier in het Noordwesten niet alleen hoog, maar ook breed en dicht beboscht is, vormt tot aan den Donau bij Bratislava een machtigen scheidsmuur, welke het land afsluit van het Sudeten- en Donauland en slechts op weinig plaatsen kan men dezen wal per trein of per auto overtrekken. De betooverende pracht van het berg landschap is ondanks de beduidende toena me van het vreemdelingenverkeer onaan getast gebleven. Op betrekkelijk korten af stand van de moderne badplaatsen en de groote steden is de natuur overweldigend ruig en schoon en ook in de beide Tatra- ketens is de alpenschoonheid beter bewaard dan in de Alpen. In de Karpaten heeft men nog dikwijls de scherpe tegenstelling van dicht bevolkte bekkens en nauwelijks be woonde woud- en bergstreken. Daarbij komt nog de rijkdom aan monumentale ge bouwen, aan burchten en sloten, aan ker- 1- kapellen, aan raadhuizen en patri- c ngen, aan oude vestingwerken Vu.i steden, -om dan nog maar te zwij gen van de prachtige, karakteristieke vor men der boerenhuizen. Bovendien zijn ve le gebruiken van eeuwen her nog in zwang gebleven. Voor een belangrijk deel komen deze oude zeden tot uitdrukking in de zeer schilderachtige en bonte kleederdrachten. Bratislava, het Slowaaksche Boedapest. De ligging van Bratislava vertoont groo te overeenkomst met haar beide zusterste den Weenen en Boedapest. Hier spreken de grijs verweerde steenen van het bewogen verleden. Natuurlijk stond de stad vroeger -*>nder oppermachtigen invloed van het na- Kaasbereiding in de bergen van Slowakije, burige Weenen en in het bijzonder ten tij de van Maria Theresia, hetgeen onder meer tot uitdrukking kwam in den overvloed van barokgebouwen. De naam „Klein Wee nen", die men er vroeger aan placht te ge ven, was nog niet zoo dwaas. Iets van de sfeer der hoofdstad van het voormalige Oostenrijk bespeurt men hier inderdaad; ze is vastgelegd in den stadsmuur, in het stadhuis, in de adellijke huizen, in de Dom kerk; maar laten wij er onmiddellijk aan toevoegen: er mag dan sprake zijn van Weensche invloed, het Slowaaksche volkseigen is al- lesoverheerschend Maar om dit stil le, oude stadsdeel met zijn ver droomde straat jes, met zijn schil derachtige hoek jes, brandt en bruist, in het bij zonder op markt dagen in de groo te straten en op de pleinen aan de andere zijde van de stadsmuur, het luide en bonte le ven van de mo derne middelen en verkeer. Daarachter lig gen de uitgestrek te, nieuwe wij ken, waarvan de stijl dikwijls zeer onharmonisch is. Plotseling is er een geweldige ga ping, liggen er uitgestrekte open en bouwterreinen; afgewisseld door fabrieken en prachtige plant soenen. In het Westen klimmen de villa's en moderne eta gewoningen op te gen het voorge bergte der Kleine Karpaten, omge ven door uitge strekte wijnber gen. Daarachter

Soester Courant | 1940 | | pagina 8