f CHAMBERLAIN EXIT. DROST Bazar de Luxe KANONNENWINST. Geldbelegging. SKSSsss; Bekendmakingen. KALDEWAY SMITS VIER-TALEN LEESBIBLIOTHEEK Uitgave s DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. E.S.M.I. sp C,AAL Weinig brood, moer GORTEPAP. J. LENSSEN Soest Zondagsschool 40 jaar. Uw WassehariJ. Uw Stoomerij. INKOOP oud Goud, Zilver sn Diamant tegan hoogste waards. - J. Th. Voskuilen JAVA HOTEL DE 5DE5IEB CDLDAMT ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels 10.75, elke regel meer 15 ct. Advertentie'» tusschen de tekst dubbel tarief. FILMPJEb tot 20 woorden 50 cent, elk yoord meer 2 ct. Advertenties worden aangenomen tot Vrijdagmiddag 12 uur. Bij contract korfing. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 60 cf., per maand 20 ct. Pet post 65 ct. per kwartaal» in dit blad zijn opgenomen: Soester Nieuwsblad, Soester Week blad, De Nieuwe Soester, De Soester Post, Huis aan Huis, Soes ter Advertentieblad en Soester Adverfentlenleuws. 19e JAARGANG VRIJDAG 11 OCTOBER 1940. No. 41 Informeert eens bij UW KENNISSEN naar t* tt KWALITEIT FOTOGRAAF DROST Steenhoffstraat 56 Tel. 2486 MELKINRICHTING J. A. VAN DEN BREMER Kerkpad N. Z. 11 Soestdijk Fabriek Korte Melmweg Donderdag j.I. is bekend gemaakt, dat de vroegere minister-president van de Engelsche regeering, die thans nog al9 Lordpresident ot fh3 council zitting had In het oorlogscabinet van Churchill, is afgetreden. Hiermede zal ongetwijfeld het einde gekomen zijn aan de politieke loopbaan van Sir Neville Chamberlain. Veel verwondering heeft dit aftreden eigenlijk niet gewekt. Sedert den llden Mei, den dag waarop Chamberlain af trad als minister-president om plaats te maken voor Churchill, was zijn politieke rol feitelijk reeds uitgespeeld. Weliswaar had h-ij nadien nog zitting in het oor logskabinet, doch zijn invloed was van weinig of geen beteekenis meer. Thans Is hij voorgoed van het politieke tooneel Verdwenen. Zelden zal men in de wereldgeschiede nis een tragischer figuur gekend heb ben. Tragisch, omdat thans wel onom- Btootelijk gebleken is, dat zijn politiek uitgeloopen is op een race naar den afgrond. Hoe veel er in een jaar kan veranderen- Kolenkitten Bodkruiken Kolenschoppen Kaohelpookon Kaohelhaakjes Stoven Stoventesten Haardketeltjes Allés zeer voordeelig bi] Van Weedestr. 31 - Soestdijk - Tel. 2239 TOILETZEEP op Bon 104. Het is immers nog niet zoo heel lang 'geleden, dat Chamberlain met Daladier in Munchen met Adolt Hitier en Mus- solini aan één tafel zaten en op vriend schappelijke wijze met elkaar spraken. En het is evenmin nog lang geleden, dat Chamberlain door de geheele wereld is toegejuicht, omdat hij verklaard had, dat het Britsche Rijk Polen allen steun dïe mogelijk was, zou verleenen. Ook is het nog niet zoolang geleden, dat Chamber lain als hoofd van de Britsche Regeering aan Duitschland den oorlog verklaarde en er bij zeïde, niet te zullen rusten, totdat Adolf Hitier politiek dood zou zijn. En het is ook nog niet lang geleden, dat Chamberlain aan de Noorsche regeering verklaarde, dat ook aan Noorwegen alle hulp en bijstand zou worden verleend. En op 3 Mei van dit jaar, toen Noorwe gen al voor het grootste gedeelte door Duitschland was bezet, verklaarde Cham berlain: Wij zullen het niet toelaten, dat Noorwegen een oorlogsterrein van den tweeden rang wordt. En op den lOden Mei van dit jaar, een dag voor zijn aftreden, beloofde hij aan de regee ring van Nederland en België alle moge lijke hulp en bijstand Wij weten thans, wat er van die belof ten is terecht gekomen. Wij weten hoe Polen werd geholpen. Nooit heeft een Engelsche soldaat in de dagen tusschen 1 en 20 September 1939 'n voet op Pool schen bodem gezet. De hulp aan Noor wegen liep uit op een sauve qui peut voor het Britsche expeditieleger. En wat de Britsche hulp voor Nederland be teek ende, weten wij, Nederlanders alle maal. De politiek^van Chamberlain is een aaneenschakeling van beloften geweest. Beloften aan Romenic, aan Turkije, aan Egypte, kortom, aan leder land, die het maar wilde. Beloften, die bfö woorden bleven, maar nimmer in daden konden worden omgezet De oorlog werd aan Duitschland ver klaard om den Duitschen inval in Polen te wreken. Doch wat heeft Polen in de uren des gevaars, in de twintig dagen van den felsten oorlog gehad aan de be loften en de pacten, die Chamberlain en Beek waren overeengekomen'/ Wat heeft de Britsche hulp in Noorwegen bereikt? Wat deed Engeland voor Ne derland tusschen 10 en 14 Mei? Wat deed het Britsche rijk voor de Belgische natie? Een groote figuur was Chamberlain, een der politieke kopstukken in deze wereld. Op hem was de hoop van een groot deel der wereld gevestigd; het En geland van Chamberlain beteekende im mers een bolwerk tegen het nationaal-so- ciaüsme? Duitschland zou zich wel koest houden, werd er gezegd in de zomer van 1939; het Britsche leger was er immers en dan de Britsche vloot. Neen, met Engeland, die bovendien nog een bondgenootschap had met Erankrijk, viel op het oogenbük niet te spotten. Chamberlain werd verheerlijkt als een een godheid en toen de oorlog was uit gebroken, toen keek men met vol ver trouwen naar Engeland: Chamberlain zou nu de wereld gaan verlossen van het Duitschland van Adolt Hitlerl We weten thans, wat er van al die beloften is geworden. De snelle Poolsche nederlaag was tevens de eerste neder laag voor Sir Neville Chamberlain. Maar Chamberlain redde zich er op 'n handige manier uit: Polen verloren? Dat betee kende niets. Dat was maar geleend. Als eerst „de"' slag maar eens was begonnen. Sterke troepen stonden er nu immers voor de WestwalIV Toen kwam de tragedie van Noorwe gen. Nu zal het beginnen, zeïde Chamber- berlain op 11 April in het Lagerhuis. Dat wordt de nederlaag van Duitschland. We weten alweer hoe het afliep. De Britten trokken op 'n bewonderenswaar dige wijze terug. Toen begon de publieke meening in Engeland te draaiefiT'En op het moment, dat Duitschland 't grootste offensief der wereldgeschiedenis inzette en tegelijker tijd in Nederland, Luxemburg en België binnenviel, streed Chamberlain zijn laat ste strijd in het Lagerhuis en trachtte hij nog te redden wat er te redden viel. Er viel echter niets te redden; hij werd van zijn voetstuk gesmeten, waarop men hem anderhalf jaar tevoren ad geplaatst. Zijn premierschap werd hem ontnomen en hij kreeg nog een bescheiden plaats je in het oorlogscabinet toegemeten. Thans is hij geheel uit het politieke leven van Engeland verdwenen. Officieel is thans medegedeeld geworden, dat Chamberlain is afgetreden; 'n ander zal zijn plaats innemen. De winst van Bethlehem Steel bedraagt over het tweede kwartaal 1940 bijna 11 millioen dollar tegen 4 millioen van het vorige jaar. Het oorlogsmonster vreet meer tonnen staal en rustToos draait daarvoor steeds da machine; vóór alles is slechts noodig dit metaal en aan een oorlog valt wat te verdienen. Millioenen tonnen worden klaar gemaakt voor bommen, mijnen, taks en voor munitie; 't is oorlog, daarom staalmagnaten, waakt, en denk in d' eerste plaats aan uw positie die gij in deze wereld weer bekleedt, want zonder staal kan men geen oorlog voeren; god Mars heeft d' aarde in zijn klauwen beef, gehuld in vlammen en in bloedcontouren. De staalmagnaat beleeft een gouden tijd en hoeft voor zijn product geen klant te zoeken-. want hij verkoopt zijn waar voor dezen strijd. en kan zoodoende mooie winsten boeken. Terwijl de wereld in zijn voegen kraakt, maakt Bethlehem Steel weder goede zaken, want 11 milioen dollar is buitgemaakt! O Kayl Ze gaan den strijd nog lang niet staken! Er wordt weer winst gemaakt op dit metaal, want rustToos draait nog steeds de krijgsmachine; er is vraag naar millioenen tonnen staal en Bethlehem Steel kan er aan verdienen Bij Bethelem Steel gaan de zaken goed, maar deze winst van circa elf millioenen, zij is gedrukt, geperst uit 't levende bloed van de tienduizenden rappe en koene en dapp're jonge mannen van elk land, die in den bloei van hun gelukkig leven de tol behaalden aan den oorlogsbrand en met hun bloed de sfaalwinst moesten geven. S. (Overname verboden). (Officieel) NA-INLE VERING VAN RIJKSGOEDEREN. De Burgemeester der gemeente Soest maakt bekend aan de verlofgangers, be neden den rand van adjudant-onderoffi cier, die om welke reden ook, nog niet aan hun verplichting hebben voldaan om de onder hun berusting zijnde militaire rijkgoederen in te leveren, dat hun alsnog wordt opgedragen die verplichting na te komen. Zij behooren zich vóór 14 Ocfober a.s. te melden ter gemeente-secretarie (bu reau voor miiEaire zaken), ten einde te weten te komen, waar en wanneer voor hen de gelegenheid openstaat om bij den indeelingsdistrictscommandant de rijks goederen ïn te leveren. De verplichting om zich ter gemeente secretarie te melden en daarna bij den indeelingsdistrictscommandant bestaat eveneens voor hen, die, hoewel geen mili taire rijksgoederen onder hun bezit heb bende, nog niet de verklaring hebben on derteekend, dat zij geen rïjksgoederen meer in hun bezit hebben. Indien de tot inlevering of aanmel ding verplichte verlofganger wegens bij zondere omstandigheden niet in de ge legenheid is persoonlijk de goederen in te leveren, kan een en ander geschieden door een familielid of huisgenoot. Verlofgangers, ingedeeld bij den Op- bouwdienst en leden van mobiele en plaatselijke transportcolonnes van hef Nederlandsche Roode Kruis en de dienst plichtigen, behoorende tot de aanvullings reserve, nemen aan de inlevering niet deel. Soest, 5 Ocfober 1940. De Burgemeester voornoemd, A. L. DES TOMBE. T« koop prima peroeelon. Gedipl. Makelaar. Van Weedestraat 36A Telefoon 2169 ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE SOESTERBERG. Zaterdagmiddag om vijf uur probeer de de bestuurder van een luxe auto tp HERDENKING IN DE OUDE HERV. KERK. ,,'k Zal met mijn gansche hart Uw eet vermelden Heer, U dank bewijzen/ Met dit lied uit Ps. 138 ving Zondag middag in de Oude Hervormde Kerk do herdenkingssamenkomst ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan der Zondags scholen aan. Velen waren ook nu weeg evenais andere jaren in het oude bede huis bijeen gekomen. Nadat de voorzitter van de plaatse lijke vereeniging, de heer J. van der Lugt» na gebed allen welkom had geheeten et| in 'n kort woord op het eeuwigheidswerkfi kinderen te leiden tot Jezus, had gewe zen, zongen de kinderen, die in deig samenkomst allen aanwezig waren: „Bij dit feest van veertig jaren Danken wij U ook, o H^er Dat we in ons jonge leven Van U hooren keer op keer.*" Vervolgens hebben zoowel Ds. E. Groe- neveld, als Ds. J. 1. v. Schaick toespra ken gehouden, waarin gewezen werd op de kinderziel, die juist zoo ontvankelijk Is voor het evangelie. De weg naar Jezus Is vaak op de Zondagsschool gevonden* Nadat een dameskoortje en de kinde ren zich wederom hadden la een hooren* heeft ook de heer N. G. J. van Schouwen burg, alg. secretaris der Ned. Zondags- schoolveréenigïng een rede gehouden. Twee kinderen uit Hees hielden een sa menspraak. De secretaris der vereeniging, de heef S. v. Gorkum sprak hierna 't slotwoord, daarbij de predikanten, den kerkeraad en de kerkvoogdij dank zeggend voor de hulp, ten allen tijde verleend. Met één begonnen, heeft men nu reeds 3 Zon dagsscholen. Met dankgebed werd deze opgewekte samenkomst gesloten. Vermelden wij nog, dat voor de preek stoel een prachtig bloemstuk was opge steld. TELEFOON 2928 REMBRANDTLAAN 12 SOEST Het Entseland van Ghamberlain ligt nu op sterven. Het was reeds ziek. toen Chamberlain nog „the first man in the country" was. Chamberlain heeft het pro ces versneld en thans kan hij, als ambte loos burger het resultaat zien van zijn gevoerde politiek. Hij heeft andere lan den daarin meegesleurd. Hij haett an dere landen zien andergaan en ziet thans het laatste bedrijf van het treurspel, waarvoor hij het doek heeft geopend en waarvan hij met veel btavour het pro gramma aankondigde. Een droevig figuur fs van de politieke Bühne der wereld gestapt. In stilte. Ia een tijd, dat de wereld op haar grond vesten trilt en waarin de machten van verderf, dood ea ellende zegenvleroa. Tijdens de ontginning van gemeente gronden te Heerlen op den hoek van de Kruisstraat en de Nieuwe Lindenstraat is men op de overblijfselen van een Ro- meinsche vesting gestooten. Onder lei ding van Dr. H. J. Beckers worden thans opgravingen gedaan. Zuilfragmenten, een verwarmlngs-in- insfallatie en fragmenten van een badhuis werden blootgelegd. Ondergrondsche verwarmingskanalen (links) worden blootgelegd. (Polygoon.) Op k. Va ifk B m MARIAP den Rijksweg nog vóór een vrachtauto om, welke uit de richting Amersfoort kwam, een bocht te nemen. De personenauto werd echter op rij ge grepen, waardoor de wagen enkele kee* ren over den kop sloeg en vervolgens te gen 'n boom, totaal vernield tot stilstand kwam. Men slaagde er spoedig In den bestuur der van de personenauto, die ernstig aan het gelaat was gewond, te bevrijden. Hij is naar het ziekenhuis de Lichtenberg te Amersfoort overgebracht De vrachtauto werd slechts licht be schadigd. De politie 9telde een onder zoek naar den toedracht van het onge val In. Ven Wesdestraat ft - Tel. 2458 - Soestdijk Cramer's Java-Dependance Nieuwechoek Teletoon 2038 Nog steeds verkrijgbaai onze heerlijke Rijsttafel, Koffie, Thee, Chocolade 25 cent 1« de uitgebreidste is deze gemeentel» Steeds de nieuwste werken voor Oud eijf Jong. Vraagt onze uitgebreide catalogus! STEENHOFFSTR. 15a, TELEFOON 276L f.o. hef Gemeentehuis. DE NEDERLANDSCGE UNIE Gestadige groei» De Nederlandsche Unie deelt mede» dat haar oprichting een spontane volks beweging heeft ontke.end, zooals ons land in zijn lange historie nog nimmef gekend heeft. Onder de honderdduizen den, die toestroomden, zijn Nederlanders van allen rang en stand. Na twee maanden werken stelt de Unie vast, dat zij volgelingen vermocht te ver werven in alle lagen der bevolking en la alle politieke kampen. Aan de hand van de groepeering der politieke groepen, zoq als we die vóór 10 Mei kenden, is uit gemaakt, dat de Nederlandsche Unie in derdaad op haar eigen nieuw program» waarin de Nederlandsche volksgemeen- schap voorop staat, reeds vele, vele bon* derddulzenden uit vrijwel alle kringen es kampen achter zich mochten vereenigen, Zoo groeien wij gestadig, aldus besluit de mededeeling, ook nu nog steeds mei duizenden per dag, Wij weten het, er lt nog veel kaf onder het koren. Maar ons „koren'", onze hechte kern dus, is nog altijd quantitafiei en qualitatiet ontzag* lijk veel belangrijker dan elke anderi groep, welke „het nieuwe" brengen wiV

Soester Courant | 1940 | | pagina 1