Op weg naar 'n andere toekomst. Bazar de Luxe Geldbelegging. „DROST" f Na verduistering niet meer koopen. V) 'n Openhartig woord. V r- i Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. i VRIJDAG 18 OCTOBER 1940. KWALITEIT FOTOGRAAF DROST Volvette Boerenkaas Maar ook hier gaat de cost de baat vooruit! Identiteitskaarten en haar prijs. INKOOP oud Goud, Zilver en D amant tegen hoogste waarde. J. Th. Voskuilen JA VA HOTEL onze heerlijke Rijsttafel. Koffie, Thee, Chocolade 25 cent hoest Banketstaven Roomborstplaat K. H. HAREMAKER - Banketbakker UW KINDJE VERKOUDEN 1 u J. LENSSEN Als KALDEWAY Stoomwasscherij KALDEWAY simc IDVEUTENTIEPKIJS: van 1—5 regels (0.75, elke regel meer 15 cf. Bij contracrf korting, Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief, FILMPJES tot 20 woorden 50 cent, elk woord meer 2 et, Advertentie's worden aangenomen tot Vrijdagmiddag 12 uur, ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 60 et., per maand 20 ct Per post 65 et. per kwartaal, In dit blad rijn opgenomen: Soester Nieuwsblad, Soester Week blad, De Nieuwe Soester, De Soester Post, Huis aan Huis, Soes ter Advertentieblad en Soester Advertentienieu-vs. 9e JAAKGANG No. 42 Informeert eens bij UW KENNISSEN naar iteenhoffstraat 56 Tel. 2-486 EC M I SPECIAAL .3.111,1. MELKINRICHTING J. A. VAN DEN BREMER Kerkpad N. Z. 11 Soestdijk Fabriek Korte Melmweg Pas nadat we in den oorlog betrokken rijn geracet, kwamen we het te weten althans te hooren hoe weinig er deug de van ons staatsbestel en hoeveel er ten onzent verbeterd dient te worden. Ik geloof wei, dat er terzake wat over dreven wordt en ik herinner me inder daad nog enkele dingen uit het verleden, ivelke ik, geen plutocraat zijnde, nog weJ weet te waardeeren. Maar nochtans: ik geloof natuurlijk on voorwaardelijk, dat de nieuwe orde eeq goede toekomst brengen zal, als we aan dezelve ijverig en met vertrouwen me dewerken. Kolenkitten Eiedkruiken Kolensohoppen Kaohelpooken Kaohelhaakjes Stoven Stoventesten Haardketeltjes Allés zeer voordeelig bij Van Weedestr. 31 - boestdijk lel. 2239 TOILETZESP op Bon 104. Voor het bouwen van die toekomst dienen we ons echter offers te gecroos- ten: de cost gaat de caat vooruit. lJaarop heeft o.m. Dr. Hans Fischböch ons voor» bereid in een artikel in de Deutsche Zeitung in den Niedenanden. Dr. Fiscb- böch is commissarisgeneraai voor finan ciën en economische zaken bij het Rijks- toekomstige economische leven van Ne derland en betoogt o.m. de noodzaak, dat het ten onzent ook tot een belas- lasting hervorming zal moeten komen. Hij schrijft: De te verwachten achteruitgang van, de Qouaneinkomsten van den staaf de buitengewone uitgaven, welke op de begrooting drukken, maken me nige beiascinghervorming noodzake lijk, welke tot doel moet heboen, de belastinginkomsten aanzienlijk te doen stijgen. Bij deze hervorming wordt in de eerste plaats rekening gehouden met de eischen van sociale rechtvaardigheid. Overigens zal de Nederiandsche bevolking steeds vooz oogen moeten houden, dat zij per hoofd van de bevolking ongeveer halt zoo weinig fce.asdng betaalt als de Rijksduitscher. We schijnen er ons dus op te moeten voorbereiden, dat we het op belastingge bied in de toekomst lang niet zoo goed meer zullen hebben als weleer, maar de vesting van sociale rechtvaardigheid is zulk een prijs wellicht waard, Niet alle gemeentebesturen lijken ez ons op heden reeds van doordrongen, dat het begrip „sociale rechtvaardig heid" ook bij de heffing zelve van belas ting, geldend moet worden gemaakt, Dat bleek wel bij de uitreiking van de identiteitskaarten. Hiervoor werden van rijkswege formulieren ter beschikking gesteld, welke aan de gemeenten t5.5U per duizend stuks kostten, dus circa een halven cent per exemplaar. Op die kaar ten behoefde een invulling van slechts enkele woorden tc geschieden, in het algemeen gaf dat ni-et méér werk dan {jet geldend maken van de stamkaart tot identiteitskaart. Welnu £r waren tal van gemeentebe sturen, die de speciale identiteitskaarten gratis aan de ingezetenen deden uitrei- ken, rooals ook in onze gemeente plaats had* andere rekenden 5 centen voor de kosten en de moeite, wat ons billijk voorkomt; maar in niet weinige plaatsen van ons land moest voor zoo'n kaart van een haiven cent waarde, niet minder dan 40, 5ü cent, ja ook wei een gulden worden neergeteld! Dat is geen sociale rechtvaardigheid betrachten, maar een ongemotiveerde ex- tra-belasting opleggen, welke geen reke ning houdt met draagkracht en de groote gezinnen, meestentijds de armste gezin nen, het zwaarst trof. Men beroepe zich ter zake niet op een bestaande verordening, want toen die in het leven werd geroepen, was men niet bedacht op buitengewone omstandighe den als de huidige. Een identiteitskaart vragen we niet aan uit een oogpunt van persoonlijk belang, maar om te voldoen aan een voorschrift van de overheid Het leek ons goed om op deze zaak eens de aandacht te vestigen, nu we bin nenkort allen weer zullen worden ver plicht om de huidige identiteitskaart door een nieuwe te doen vervangen. Van Weedestraat 8 - 1 el, 2458 - Soestdijk m "o cMoue m vlot costuum. rtiel gesneden. Er 1. M Van winkelierszijde -ereiken ons klach ten van overlast, die hen worui aange daan door personen, welue r.a slmz.n^s- tijd nog inkoopen trachten te doen en waarvoor men zich dan aan de particulie re vertrekken van den winkeLer vervoegt. Sommigen gaan 9 aaroij zoover, dat zij onaangename verhoudingen scheppen tus schen winkelier en klant en soms zelfs scheldwoorden gebruiken, wanneer de winkelier de mededeeling doet, dat af levering niet mogelijk is, omdat het ont steken van licht onverantwoordelijk zou zijn. Meerdere ma'en blijkt het tevens, dat men om goederen komt, welke zeer goed op den dag kunnen worden gekocht, ot waarvan het gemis niet zoo groot is, dan dat men zeker tot den volgenden dag daarop kan wachten. Zij, die het den winkelier op deze wij ze lastig maken, zijn blijkbaar nog steeds niet doordrongen van het groote belang van de verduistering en het groote ge vaar voor hen, die op eenigerlei wijze licht laat uitstralen. Dit laatste, het gevaar, is tweeërlei. Op de eerste plaats is een perceel, waar uit licht straalt, een punt voor oriëntee ring voor vliegeniers en vaak een object voor bombardementen. Op de tweede plaats zijn de bepalingen inzake de ver duistering zoo uitvoerig en de controle daarop zoo scherp, dat het onverantwoor delijk moet worden genoemd, als een inwoner niet voor de volle 100 procent verduistert. De bevolking en vooral zij, die hef den winkelier na sluitingstijd lastig maken, mogen bed: :ken, dat reeds vele proces- senverbaai zijn opgemaakt tegen winke liers, die te lang de lichten lieten bran den of nog even het licht ontstaken, om een nog laat komende cliënt van dienst te zijn. Het resultaat hiervan is steeds eenige tientallen guldens boete. Daarom, koop voor zonsondergang en verplicht den winkelier niet tof handelin gen, die hem schade kunnen berokkenen. Cramer's Java-Depeodance Nleuwerhoek Telefoon 2038 Nog steeds verkrijgbaar INTENDAM PALEt!» SOESTDIJK De intendant van het Paleis en Domein Soestdijk, Jhr. J. A. de Jonge van Zwijns- bergen, is op 1 Ocfober j.1. met pensioen gegaan. Hoewel de heer De Jonge reeds eerder den wensch te kennen had gegeven, z'jn ambt neer te leggen, was hij op uitdruk kelijk verzoek voorloopig gebleven. Den leeftijd van 80 jaar ziet men den nog krassen grijsaard niet aan. 'lot zijn opvolger is benoemd de rent meester te Apeldoorn Jhr. Ir. W. G. Röell, die in Apeldoorn blijft wonen. Jhr. Tc Jonge van Zwijnsbergen blijft wonen in het huis naast het stalgebouw tegenover het paleis. AANGEHOUDEN in verband met het geval van schennis der eerbaarheid, hetwelk eenige weken geieden tegenover eenige minderjarige meisjes werd gepleegd, is dezer dagen door de politie de 15-jarige V. aangehou- houden.. Hij is ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Utrecht AANBESTEDING. Door den directeur van gemeente-wer ken werd namens B. en W. aanbesteed het overdekken der schuilloopgraven fa Soesterberg. Het resultaat was alsvolgt; H. Wijnands, Soest f62<0. Th. de Jager, Utrecht f5992. B. A. Zwart, Heukelom f 460(1.-^. J. G. van Hees, Utrecht f4151).—. J. Bos en Zn., Zeist f4095. H. KI. Dieters, Z,eist t 4000. J. Metz, Soestdijk t 3999. G. Appels, Drieoergen f 39;o. J. Vastal, Amersfoort f5760. L. Bosma, de Bilt t 3710. G. A. Voskuil, Gro^ -i f3700. v. Breuxe.en en Meuffels, Soest f 34C0. H. Groen, Amersfoort f3280. De gunning werd aangehouden. ZONNESTRAAL-COLLECTE De collecie, welke Zaterdag j.I. heeft plaats gehad ten bate van „Zonnestraal' heeft opgebracht f229.52V2. 1» dit be drag is opgenomen het in Soesferoerg ge- collecteerde bedrag van f57.87V2- AALMOEZENIER BROUWER PASTOOR TE LAREN. lot pastoor van de Basiliek van St. Jan te Laren N.H. is, als opvolger van wijlen pastoor Th. W. Hendriks, door Z. H. Exc den Aartsbisschop van Utrecht benoemd, de Zeereerw. Heer J. J. Brou wer, Aalmoezenier (met den rang van majoor) van den landmacht te 's-Gra- venhage. Pastoor Brouwer is een oud-inwoner onzer gemeente en broer van den heer J. Brouwer, wonende aan het Kerkpad N.Z. alhier. Na zijn priesterwijding in 1912 was hij achtereenvolgens kapelaan te Weesp, Wijk bij Duurc'eede en Amersfoort, in welke laatste gemeente hij gedurende 13 jaar werkzaam was. In 1924 werd hij tot Aalmoezenier be noemd en in 1930 van het parochiewerk ontheven, zulks in verband met zijn over plaatsing naar Den Haag, van welk tijd stip af hij uitsluitend was belast met de geestelijke verzorging vaa de aldaat gelegerde militaire^. Gevuld* Speculaas Dikke Spaoulaas Kleine Speculaas Gevulde Lange Soester* De bekende prima kwaliteit van TEL. £-8-2-3 Onze zaak Is tot 8 uur en 10 uur geopend. Bij die viering van zijn zilveren pries terfeest in 1937 werd hij benoemd tot Officier in de Orde yan Oranje Nassau. ben toevalligheid in deze benoeming is wei, dat pastoor Brouwer geestelijk herder is geworden in zijn geboorteplaats Hij is n.1. op 6 Juli 1889 in Laren gebo ren, waarna in 1892 de familie Brou wer verhuisde naar Soest, om zich op Pij nenburg te vestigen. INLEVERING KLEEDINGSTUKKEN. In onze gemeente zijn bij de gelegen heid tot inlevering van oude kleeding- stukken, ter verkrijging van bewijzen tot aankoop van nieuwe kleeding, 252 stuks aangeboden. In Soesterberg bedroeg het aantal aanbiedingen 23. AFSCHEID Db VAN AMSTEL. De in onze gemeente wel bekende Ds. J. van Amstel van Lage Vuursche, die, zooals door ons gemeld, een beroep heef t aangenomen naar Linschoten, zat op 27 October a.s. van zijn tegenwoordige ge meente afscheid nemen. Wrijf dan keel, rug en borstje In met Dampo.Wonderlijk zoools dat helpt'. .Pot 50 cl. Tube 40 ct. Doos 30 ct. 'k TELEFOONNET SOEST. Nieuwe aansluitingen: 2079 J. van Brummelen, Brood- en Ban ketbakker, Koninginnelaan 21. 2204 A. A. Kerkkamp, Woning- en pen- sionsbureau, Plasweg 61. 2028 A. W. Kok, Handel in zuivelpro ducten, Van Weedestraat 10. 2179 P. P. Kranenburg, Ju_e zakken en fouragehandel, Mariastraat 6. 27C6 L. F. G. Lemmers, Bosstraat. 2182 G. Muijs, Aannemer, Smitsweg 13. 2276 N.V. Ato v. Gend en Loos, Agent A. Ebing, Soesterbergschestraat 4. 2607 Vereenigde Filmbedrijven, Wald. Pyrmontlaan 6. 2023 Woningbureau en -Makelaarskan toor, J,. van Burken en Zn, Van Weedestraat 37A. 2909 Woningbureau Holland-lndië, W. Jagtenberg, Steenhoffstraat 67. Vervallen aansluitingen: 2861 P. W. Duin Jr., Pr. Bernhardl. 31. 2058 1. van der Made, Koninginnel 31. 2725 J. Smits-Begemann, Bosstraat 2. 2156 Soester Natuurbad, Banningstraat. 2961 W. H. B. Stoof, Nieuwe weg 111. KONIJN GESTOLEN. ben bewoner van de Schoolstraat heeft bij de politie aangifte gedaan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag een zijner kijnijnen is ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderhoek. AANGEHOUDEN. Door de politie alhier zijn Maandag aangehouden zekere v. L. en R., welke beiden verdacht werden van diefstal van een kookketei en een paar kruiwagens, welke toebehoorden aan het voormalige Nederiandsche leger. In April en Mei zouden deze goederen reeds door hen zijn ontvreemd. Zij zijn voorgeleid aan den Officier van Justitie te Utrecht. DIEFSTAL. In tijden als waarin wij thans leven, krijgen verschillende artikelen bijzondere waarde. Niet het minst is dit het geval met kachels. Exemplaren, waarvoor men voor heen niet de minste belangstelling toon de, worden nu gezocht en als gevolg hier van is het begrijpelijk, dat een in hef controlehokje op de ijsbaan verscholen exemplaar zeer aantrekkelijk bleek en in minder goede handen terecht kwam. De politie stelde direct een onderzoek In en reeds vlug bleek, dat de politie een goede reuk heeft. Te koop prima peroeelen, Gedipl. Makelaar. Van Weedestraat 36A Telefoon 2169 Het Driemanschap van De Ned. Unie heeft in het laatste nummer van De Unie een openhartig woord gesproken over de Joden in Nederland. Waar het stuk van belang is voor Ie* der, laten wij het onverkort volgen. In Nederiandsche ambtelijke functies mogen krachtens verordening geen jodeq of halfjoden meer worden aangesteld noch bevorderd. Het is bekend, dat De Nederiandsche Unie vanaf haar oprichting zich op het standpunt heeft geplaatst, dat een re geling noodzakelijk was voor het vraag stuk der naar Nederland uitgeweken Jo den uit andere landen, doch dat eenige verandering in de sinds onheuglijke tij den door het Nederiandsche volk aange nomen houding tegenover de joden, die sinds geslachten in Nederland wonen eq werken, onnoodïg en ongewenscht is. Onnoodig, omdat in Nederland de jo den niet de positie innemen en ook niet de houding aannemen, welke in andere landen het jodenvraagstuk acuut hebben gemaakt. Van overwoekering of van met onzen volksaard strijdige beïnvloeding van het leven van het Nederiandsche volk door hier levende joden, was en is in het algemeen geen sprake. Ongewenscht, omdat onze Christelijke verdraagzaamheid en rechtvaardigheid ons in onze verhoudingen doen beseffen, dat wij geen hier levende groep om haar afkomst uit onze samenleving mogeq stooten of in een hoek onzer samcnltt» ving mogen terugdringen. De Nederiandsche Unie stelde haar lid maatschap dan ook open voor allen, die volgens de wet als Nederlanders zijn' geboren en den leeftijd van 18 jaar heb ben bereikt. Het hier boven gemaakte onderscheid kwam ook daarin reeds tot uiting. De eerlijkheid, dus ons besef, dat men dit vraagstuk naar zijn Nederiandsche trekken en niet naar elders opgedane ervaringen of geldende beginselen moef zien en behandelen, gebiedt ons, thans op te merken, dat wij hopen, dat ooK hierin onze opvattingen niet natuurlijk! als Unie, maar als volk, zu'len kun nen worden geëerbiedigd. Wij erkennen, dat het thans bij veror dening bepaalde het jadenprobleem ge matigd aanvat, loch meenden wij, dit openhartige woord niet achterwege te mogen laten, daar wij van oordeel zijn, dat de Nederiandsche zienswijze en ii^ lange traditie hier gegroeide verhoudin gen op zichzelf de beste waarborgen bic- den voor een practische samenwerking en een werkwijze, welke in ons land be houdens enkele uitzonderingen steeds goed hebben voldaan. De neteligheid van dit vraagstuk, ge zien de verschillen in ervaring en omvat ting in Duitschland en hier, mag voor da Nederiandsche Unie geen reden zijn, nie( ronduit hare meening hierover te uiteifc Openhartigheid gaaf ook hierin bovof alles; juist ter voorkoming van verkeerq begrip der over en weer levende over* tuigingen en opvattingen. voor (J wascht, Krijgt ga een sieraad In Uw kast. Seest, Rembrandtlaan IJ, Tal. J928

Soester Courant | 1940 | | pagina 1