De Internationale toestand Het Portret Deze week De Wereld IN DE AFGELOOPEN WEEK VAN DE WEEK IN NEDERLAND IN KAART rro*p fl sSS*fTTTr t^rSE De voornaamste gebeurtenis van de laat ste dagen is wel de groote rede, die Presi dent Roosevelt heeft gehouden. Hierin zeide hij o.a. dat, wanneer Amerika spreekt over de verdediging van het Westelijk halfrond, het daarmee niet alleen het gebied bedoelt van Noord-, Centraal- en Zuid-Amerika en van de onmiddellijk aangrenzende eilanden. Want ook het recht op een vreedzaam ge bruik van den Atlantischen en van den Stillen Oceaan behoort daartoe. De Vereenigde Staten zijn van meening, i at de verdediging van deze oceanen de belangrijkste factor in de verdediging en in de bescherming van de eigen territoriale integriteit vormt. Foosevelt verklaarde opnieuw, dat de Vereenigde Staten in het vervolg Engeland _up zullen verleenen, zoolang daar van niet het deelnemen van Amerika aan tk'n oorlog afhangt. In verband met de Amerikaansche bewapening zeide hij „Wij bewapenen, om onszelf te verdedi gen. Amerika wenscht geen 9orlog, met welk land ock. De bestaande gevaren heb- Leii de Vereenigde Staten echter gedwon gen, den bouw te ondernemen van een crlogsvloot en van een luchtmacht, die sterk genoeg zijn om alle Amerikaansche Dek-ijgen tegen elke combinatie van vijan delijke machten te verdedigen". Een menigte van meer dan 25.000 men- schen had zich bij het station verzameld. Roosevelt improviseerde voor hen een toe spraak. waarin hij de optimistische voor spelling, dat de Vereenigde Staten zich buiten den huidigen oorlog zullen weten te houden, verbond met den eisch van de groot-t mogelijke versnelling van de be wapen ng. *'r r a?nleiding van deze rede schrijft «e 'ommerr Sjimboen" te Tokio „De scherpe taal kan er slechts toe bij dragen, nog meer onrust onder de Ameri kaansche bevolking te brengen. Ongetwij feld werd de scherpe verklaring afgelegd met het oog op de presidentsverkiezingen en daannede om binnenlandsch politieke redenen. Desondanks zal zij er nauwelijks toe bijdragen Roosevelt's kansen bij de ver kiezingen te verbeteren. De hoop van Japan, dat men in de Vereenigde Staten den geest van het Driemogendhedenver- drag zal willen begrijpen, dat elke verdere uitbreiding van den oorlog wil verhinderen en het herstel van den vrede beoogt, is door Roosevelt's verklaring zwaar teleur gesteld." In het Verre Oosten begint het meer en meer te spannen voor de Amerikanen. Het Amerikaansche Departement van Marine heeft aan alle leden van de Amerikaansche ambassade bevolen, Peiping te verlaten. Zeventig van de 540 Amerikaansche staatsburgers in Peiping willen zoo snel mogelijk geëvacueerd worden. Verschil lende gezinnen van de leden der ambas sade, waaronder ook de vrouw van den am bassadeur met haar twee kinderen, zullen waarschijnlijk 7 November vertrekken. Het filiaal van de City Bank of New York heeft zijn cliëntèle verzocht hun gelden terug te nemen. Het is mogelijk, dat deze maatregel verband houdt met de beginnende evacuatie van Amerikaansche burgers en ondernemingen uit het Verre Oosten. Op grónd van den door de autoriteiten verstrekte raadgeving hebben zich meer dan duizend te Sjanghai wonende Ameri kanen op de evacuatielijst laten plaatsen. Uit het feit, dat zoodoende een vierde ge deelte van de Amerikaansche kolonie voor het vertrek gereed is, wordt opgemaakt, dat Amerikaansche kringen in het Verre Oosten den toestand als zeer ernstig be schouwen. Het opbreken van Amerikaan sche huishoudens en het sluiten der zaken neemt steeds grootere vormen aan. Naar verluidt, zijn Amerikaansche ben zinefirma's bezig haar groote petroleum- voorraden uit Sjanghai en Hongkong naar Singapore over te brengén, waar zij eener zij ds als reserve voor Amerikaansdie oor logsschepen en anderzijds voor de Chinee- sche regeering worden opgeslagen. Te Washington acht men deze voorzorg van de Amerikaansche firma's zeer begrijpelijk. Volgens Amerikaansche berichten uit Tokio zijn vijftig tot honderd Amerikaan sche burgers, die in Tokio wonen, voor nemens te vertrekken. In de districten van Tokio en Yokohama wonen ongeveer 900 Amerikanen. Ook aan alle in Engeland woonachtige Amerikaansche burgers is vandaag door het Amerikaansche consulaat-generaal schriftelijk de vraag gesteld, of zij naar het vaderland wenschen terug te keeren, voor het geval ambassadeur Kennedy voor transportgelegenheid zou kunnen zorgen. Het Fransche ministerie van Buitenland- sche Zaken maakt in een officieel com muniqué het, standpunt bekend, dat de Fransche regeering inneemt ten aanzien van de problemen, welke zijn opgeworpen door de recente nota van Thailand (Siam). Volgens dit communiqué verklaart de Fransche regeering zich eerst in aanslui ting op het 12 Juni 1940 gesloten niet-aan- valspact bereid, zonder verwijl over te gaan tot uitwisseling der ratificatie-oorkonden. Voorts heeft de Fransche regeering de regeering van Thailand er van in kennis gesteld, dat zij toestemt in het bijeenkomen van de gemengde commissie, zooals die ge noemd wordt in het niet-aanvalsverdrag, voordat het pact is geratificeerd, onder voorwaarde, dat deze commissie geen andere territoriale problemen te behande len krijgt dan de verdeeling der eilanden in de Mekong, langs het traject, waar de rivier de grens vormt tusschen Thailand en Indo-China. Voorts heeft de Fransche re geering besloten, de gebiedseischen van Thailand, welke betrekking hebben op om vangrijke gebieden aan den rechteroever van de Mekong, van de hand te wijzen. De Italiaansche luchtmacht geeft thans weer blijken van activiteit. Langs het ge- heele front van de kust van het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee tot diep in de woestijn langs de linie, waar de Ita liaansche strijdkrachten tegen de Engel- schen optreden, die in Egypte positie ge kozen hebben,.zijn de Italiaansche vliegers met voortdurende bomaanvallen bezig alle Britsche centra van verzet in dit gebied te vernielen. Na den opmarsch der Italiaansche troe pen naar Sidi el Barrani had de vijand zijn steunpunten verloren en deze meer dan honderd km. van de oude Libysch-Egy:* tische grens steeds meer oostwaarts moeten verplaatsen. In een der laatste nachten hebben de Italiaansche vliegtuigen Moaten Bagush aangevallen en belangrijke mili taire doelen alsmede een troepenkamp van den. vijand vlak bij den spoorlijn tusschen Mersa Matroe en Alexandrië met bommen bestookt. RUST EN STILTE. Er bestaat in onzen tijd een groot gevaar voor ieder van ons persoonlijk. Wij zullen dat wellicht pas beseffen, wanneer wij eens op een avond de balans opmaken van den voorbijen dag. Hoe was die dag voor de meesten onzer? Gevuld met duizend zorgen en angsten. Overvol rumoer en drukte. Herrie en lawaai. Ontzettend veel gepraat. Hoe staat het met onze levensmiddelen Hebben wij wel alle bons, die ons toekomen? Hoe is de stand van den oorlog, vlak bij ons en in de verte, op den Balkan, in het Verre Oosten Zou ik mijn betrekking wel be houden? Hoe gaat het met mijn vrienden en familie in de Oost Enzoovoorts, enzoo- voortsDuizend zorgen en angsten. Goed beschouwd betreffen al die angsten en zorgen ons materieele bestaan. Onze verwarming, onze kleeding, ons voedsel. Maar met dat al worden we zenuwlijders eerste klas. Reeds nu is bij velen iets te merken, soms veel zelfs, van een gejaagd heid. Let maar op, als ge des avonds een bezoek krijgt. Wat is het eerste, wat men zegt Ik ga dadelijk weer weg, want ik moet voor tienen binnen zijn. Om kwart over negen begint men al op de klok te kijken, ook al woont men maar vijf minu ten van u af. Bezorgdheid, angst. Wij moeten trachten tot rust te komen. Ja, zult ge zeggen, dat is een prachtige theorie, maar breng die maar eens in de practijk Ik zeg ook niet, dat het zoo gemakkelijk is. Er is ongetwijfeld oefening voor noodig, wanneer ge niet weet, wat rust en stilte in uw leven te beteekenen hebben, die erin te brengen. Maar we móeten het eerst hier over eens zijn, dat we er niet buiten kun nen, veel minder dan ons lichaam kan bui ten het dagelijksch voedsel. Waarom vergeten we nooit, om te eten en leggen we bij voorkeur een kleinen voorraad als reserve aan, maar leven we er overigens op los, alsof onze geest zonder voedsel kon en alsof er ook voor de toe komst geen kou aan de lucht is En weet ge, waarom dat juist zoo dwaas is Wij kunnen onzen geest tot rust bren gen en weer op krachten laten komen zonder dat het ons een cent kost. Dat gees telijk voedsel wordt niet gedistribueerd en zal ook nooit gedistribueerd worden. Het ligt voor het grijpen voor ieder van ons, ook voor den allerarmste. Wij moeten iederen dag een kwartier of een half uur, liefst in den vroegen morgen, reserveeren voor ons zelf. Alleen zijn. Niets doen. Onzen geest volkomen ontspannen. Ge moet het eens probeeren. Weet ge, hoe uw lichaam het best tot rust komt Ge gaat languit liggen op een divan of een bed en gaat dan welbewust elk lichaamsdeel van uw vingertoppen tot uw teenen ont-spannen. Elke spanning, eiken kramp-toestand eruit laten vloeien. Ook dat kost wat oefening in den beginne, maar al spoedig leert ge het en eerst dan weet ge, wat werkelijk uitrusten is. Zoo moet ge ook met uw geest doen. Ge durende het dagelijksch kwartier of half uur van stilte alle gedachten opzij zetten. FRANKLIN ROOSEVELT. Van den president der Vereenigde Staten worden in onzen tijd belang rijke beslissingen gevergd. Terwijl hij eenerzijds onder den invloed staat van de komende presidentsver kiezingen, gaat de tijd met snelle schreden verder en vooral het drie- mogendhedenpact tusschen Duitsch- land en Italië en Japan heeft de mogelijkheid van oorlog op het Wes telijk halfrond naderbij gebracht. Roosevelt is president van een democratische republiek, maar heeft den laatsten tijd steeds meer zelf standige besluiten genomen en van zijn inzicht is in Amerika dan ook zeer veel afhankelijk. Zijn kansen op het presidentschap zijn volgens de instelling, die in de Vereenigde Staten de publieke opinie pleegt te peilen, boven de 50 ge stegen. Toch heeft hij aan Willkie een feilen tegenstander. Nergens aan denken. Niet aan de zorgen van den komenden dag, niet aan uw ruzietjes en uw verplichtingen, nergens aan. Heusch, ook dat kan na wat oefening. Het zal misschien noodig zijn, er een hali uur eerder voor op te staan. En kunt ge thuis er de gelegenheid niet voor vinden, loop dan naar buiten, ergens een wei op of duinen in. De winter biedt vaak prachtige gelegenheid voor een korte wandeling onder den sterrenhe*r«^. Die doet u zoo uitstekend het petieterige inzien van al dit menschelijk gedoe en gemier. Het is allemaal zoo onbeteekenend, wat wij beleven, hier op dit kleine aardbolletje. Wees maar gerust. Ver boven dit alles gaat de eeuwigheid uit. Een contingent Italiaansche troepen gereed voor het vertrek naar het strijdtooneel in Afrika. (Associated Press, Zander). Werklooze onderwijzers naar Duitsch- land. De waal-nemend Secretaris-Generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen maakt bekend, dat de Duitsche regeering voorloopig 150200 Nederlanders, die in het bezit zijn van het onderwijzersdiploma en hier geen werk hebben, in de gelegenheid wil stellen aan de Hochschule für~Lehrerbildung te Olden- burg een voorbereidenden cursus van eenige maanden te volgen, om daarna aan een lagere school, een zoogenaamde Volks- schule, te worden aangesteld. Van de aan komst te Oldenburg af ontvangen de be trokkenen het aanvangssalaris van Duit sche onderwijzers. Dit bedraagt Rm. 175 tot Rm. 200 bruto per maand. Prijs wordt ge steld op onderwijzers, die flinke werk krachten zijn, die karakter bezitten en kuiv- nen optreden. Gegadigden kunnen zich melden bij den inspecteur voor het lager onderwijs in het district van hun woon plaats. Ook voor aannemers werk in Duitschland. De Duitsche autoriteiten hebben aan de Federatie Werkgevers Bouwbedrijf ge vraagd of de Nederlandsche aannemers ge neigd zouden zijn in de toekomst werken in Duitschland uit te voeren met eigen per soneel en eigen werktuigen. Bij bespre kingen hebben de Duitsche autoriteiten medegedeeld, dat op het oogenblik wel is waar verschillende Nederlandsche arbei ders in Duitschland werken, doch dat deze arbeid niet die vruchten afwerpt, welke men gaarne zou wenschen, wegens de Dc Italiaansche minister voor tien buiten- far.dschen handel Kiccardi werd bij zijn Aankomst ie Berlijn door minister Funk welkom gehceten. (Hoffmanr., Zander). vreemde leiding, de ongewone arbeids- methoden en de buitengewone omstandig heden. Vandaar, dat men meer succes ver wacht, indien de Nederlandsche bouw arbeiders in Duitschland zouden werken onder Nederlandsche werkgevers. De Federatie Werkgevers Bouwbedrijf heeft zich bereid verklaard om de organi satie van een en ander op zich te nemen. Een commissie, door de F.W.B. benoemd, heeft daarop een onderzoek ingesteld in Hamburg, de stad, welke in de eerste plaats in aanmerking zou komen voor de uitvoe ring der desbetreffende werken. Nog andere steden hebben groote plan nen ten aanzien van den woningbouw, ook in het Noordwesten van Duitschland, doch daar zullen Belgen en Denen komen te werken. De arbeiders worden in barakken bij elkaar ondergebracht. Om de 3 maanden zullen de gehuwden met verlof naar huis kunnen gaan, de ongehuwden om de 6 maanden. Ter voorziening in kasmiddelen zal den Nederlandschen aannemer voor de eerste 4 weken een voorschot worden ver strekt. Steeds meer interneeringen. Opnieuw werd deze week een groot aan tal vooraanstaande Nederlanders ter inter- neering gearresteerd als represaillemaat regel voor de behandeling der in Neder- landsch-Indië verblijvende onderdanen van het Groot-Duitsche Rijk. Hun aantal is thans reeds tot 130 gestegen en volgens een mededeeling van bevoegde Duitsche zijde moet er rekening mee worden gehouden, dat de volgende week opnieuw een a ah tal personen er is sprake van eenige honder den geïnterneerd moeten werden, in dien uit Nederlandsch-Indië geen gunstiger berichten over de behandeling der Duit- schers binnenkomen. Van fietsen en lampen. Het Rijksbureau voor rubber heeft voor schriften gegeven voor het vervaardigen van eenheidsbanden voor rijwielen, zoowel voor binnen- als buitenbanden. Deze ban den hebben een zwarte, resp. een roode kleur en dragen het merk B, C, H of V. Voorts zijn voor deze banden maximum prijzen, inclusief vracht en omzetbelasting, vastgesteld. Een zoogenaamde toerbuiten- band kost 2, een toerbinnenbahd 0.68. varieeren naar de maat van 3.30 tot 4.25, van transportbinnenbanden van 0.87 tot De prijzen van transportbuitenbanden f 1.12. Voor het opzetten mag ten hoogste 0.30 per band worden berekend. Ook binnen- en buitenband tegelijk. Met de voetgangerslampen vlot het nog niet zoo hard. Deze zaklantaarns, die voor al in den komenden winter veel gebruikt zullen worden, moeten aan een groot aan tal, door de Rijksinspectie vastgestelde eischen voldoen. Dat die eischen niet zoo eenvoudig zijn o.a. mag geen licht recht standig naar boven kunnen uitstralen blijkt wel uit het feit, dat tot nu toe geen enkele lamp is goedgekeurd. Een aantal modellen is reeds ter keuring aangeboden, doch die vertoonden alle nog zooveel ge breken, dat zij voor herziening naar de fabriek moesten worden teruggezonden. Samenwerking tusschen Polygoon en Profilti. Met ingang van 1 Januari a.s. zullen de beide filmondernemingen Polygoon en Profilti, die ons het Nederlandsche jour naal in de bioscopen leveren, zich tot één werkgemeenschap vereenigen, waarbij ook HET CENTRUM VAN LONDEN. Nu nog steeds de luchtaanvallen op de de Tobis-Filmindustrie N.V. is betrokken. Er zal van dien datum af slechts één jour naal worden uitgebracht, dat de eene week door Profilti, de andere week door Poly goon zal worden verzorgd. Dat dit een be langrijke besparing aan tijd, arbeidskosten en materiaal met zich mede brengt, spreekt vanzelf. In de samenstelling van het jour naal, noch in den staf van medewerkers zal deze reorganisatie verandering behoe ven te brengen. De vrijkomende tijd zal worden besteed voor het vervaardigen van extra reportages en propagandafilms. De bommenregen houdt aan. De verschrikkingen uit de lucht bleven ons land ook de vorige week niet bespaard. Opnieuw kregen eerst Rotterdam en den nacht daarop ook Amsterdam de gruwelen van den luchtoorlog te verduren. Rotterdam werd met brisantbommen bestookt, die zware schade aanrichtten, ongeveer acht personen verwondingen toebrachten en een jong meisje doodden. Te Amsterdam was het vooral de Planetenbuurt, die deerlijk werd geteiSTerd. Hier vielen bij het jongste bombardement, dat het hevigste was, dat de hoofdstad nog te doorstaan heeft gehad, niet minder dan 15 dooden, 20 zwaarge- wonen en 50 lichtgewonden. Voorts werden in de afgeloopen week nog tal van andere plaatsen op bommen onthaald, o.a. Den Helder, Anna Paulowna, 's-Gravenzande, Zaandam, Smilde, De Bilt en Arnemuiden. Engelsche hoofdstad in het centrum van de belangstelling staan, geven wij hierboven een plattegrond van het voornaamste deel van. Londen, waar zich de regeerings- en andere belangrijke gebouwen bevinden. 1. Admiraliteit. 2. Horse Guards (ver blijfplaats van de Koninklijke Lijfgarde). 3. Treasury (schatkist). 4. Ministeries van Binneillandsche Zaken, van Buitenlandsche DE BIRMA-WEG ALS LONT IN HET JAPANSCHE KRUIT Fransch Indo-China grenst in het Noord westen aan Birma, dat met een oppervlakte van 600.000 vierkante kilometer en een bevolking van 13 millioen zielen de groot ste provincie van Engelsch-Indjë vormt. Deze spoorweg was tijdelijk voor Tsjang Kai Sjek afgesloten, op grond van een tus schen Japan en Engeland gesloten overeen komst. Dit was een tegemoetkoming aan Japans verlangen, om levering van mate riaal aan Tsjang Kai Sjek te voorkomen. Thans echter is deze spoorweg weder open gesteld en dit is als het ware de lont bij het Japansche kruitvat brengen. De moge lijkheid is derhalve niet uitgesloten, dat deze spoorweg aanleiding tot de gevreesde uitbarsting in het Verre Oosten zal worden. GEKOELDE VISCH. Een Hamburgsche onderneming heeft een sensationeel succes weten te boeken op het gebied van de koeltechniek van levens middelen. Een schip van 10.000 ton draag vermogen is omgebouwd tot een koelfabriek en is met een bemanning van 120 koppen uitgeloopen. Dit schip is het eenige in zijn soort ter wereld en dient tot het verwerken van de beste soorten visch, welke vervolgens zoodanig woi'den gekoeld, dat zij in vol komen frisschen toestand aan den laatsten verbruiker kan worden afgeleverd. De koo iing geschiedt tot 18 a 21 graden ander nul: Zaken, van Koloniën en voor Indië. 5, Marlborough House. 6. Central CriminaJ Court (Gerechtshof). 7. Savoy Hotel eo Theater. 8. Bush-House (het hoogste kan toorgebouw van Londen), daarnaast Mar- coni House met telegraafkantoor. 9. Kan toorgebouw van het Huis Rothschild. 10. Mansion House (Ambtszetel van den Lord- Mayor). 11. Het gebouw van de „Times", zelfs bestaat de mogelijkheid, om een tem peratuur te bereiken van 40 graden order nul. De visch wordt gevangen en aan de drijvende koelinrichting afgeleverd door gewone visschersschepen. Aan boord van deze drijvende fabriek wordt de v'sch van koppen en graten ontdaan en gevild en vervolgens door automaten in cellophaan water- en luchtdicht verpakt. CARDIFF, DE ZWARTE STAD. De oorlog heeft een zwaren slag toege bracht aan Cardiff, de zwarte stad van den steenkolen-export. Cardiff stond na den wereldoorlog aan de spits van de Engelsche kolenexporthavens. Liverpool volgde het van zeer nabij en op verren afstand kwam dan Newcastle. Cardiff is vóór alles kolen- stad. Zij vormt liet middelpunt van den kolenhandel van het Zuidelijke deel van Wales. Aan de kolenbeurs worden de ver schepingen van kolen naar alle deelen van de wereld afgesloten, ook voor die uit de andere havens van dit deel des lands. Men kan Cardiff met volle recht de „zwarte stad" noemen. Men ziet er niets anders dan kolen. Kolen, kolenstof, kolen schepen, koolzwarte gezichten. Men spréékt er ook alleen over kolen. De groei van de stad en de havens is alleen te danken aan de kolenmijnen in het achterland. Ir. t\*r begin van de 19de eeuw telde Cardi meer dan 2000 inwoners: in 193r> was hoi aantal eestepon tot 293 539 wüpoadCastin (FUNKHAUS) Ol.TECHN NSTITUT &n& QUEENS HALL OXFOROiTR IHSCHMARKT trejI HAUPTPOST HAUPT- TEllGRAPHEN AMT GjildBëi HALL ROYALTY THEATER ,.an;iv F/BANK OF HGLAND, OBST.+ GcMUSEMAPKT C0VENT WALDORP, HOTEI. BORSE SOMERSET, '•E'.r. vict0R*a MARKET N CHURCn LCW"fc NATIONAL iKAfALGAP HAFEN-VERWAL Carlton Hotel CUSTUM-HOUSE (ZOLLAMT) l\Xftl£GS ?REEN JA M ES 'S PA PK E V/fr1* COUNTY. BUCKLNGHAM RAL DOWNINü LONDON WATERIOQ BRIDGE BAUNH0F WESTMJNSTER WEU! THOMAS BOROUGHfJ,

Soester Courant | 1940 | | pagina 7