VI De kunst om oud tot nieuw te maken SwmUuwi u-ooJi dameijapon Ssctfuwt u-ü-ojl Jl/lei&jea WAT ER VAN MOSSELEN EN GARNALEN TE MAKEN IS Een fro-ndei pjunieti HAHSCHI! DE NAJ AARS VERKOUDHEID KONDIGT ZICH AAN KNIPPATRONEN Van mantelcostuum tot Japon De herfst staat voor de deur en thans ls hst tijd om de kleerenkast na te zien en te overleggen wat voor vermaken in aanmerking komt. Het is onze plicht om met de beschikbare punten uit te komen tn we houden toch ook wel van een ver- anc'zrir.g. nistwaar. Wanneer we overleg- jr:n blijkt er steeds nog wel iets bruik- t -.ars te maliën zijn van een of ander stuk, c it reeds 'ang afgedaan heeft. Van zo- 1 ..'rponnen kan meestal nog wel een 1" g. naakt worden, onverschillig of c C" van katoen of zijde zal zijn, ze o- en voorraad. maken van een japon brengt koopen van een kleine hoe- f met zich mede, indien men c'.e heeft. Meestal slijten ja- r de armen en aan de mou- zij overigens nog goed zijn stof voor mouwen te koo- boven pas. Verschillende ma- men hiervoor in aanmerking •n een min of meer gekleed zullen we b.v. crêpe de zijden) kant of velours - :vicn. Vcor een eenvoudiger zj'.! .1 v/e wellicht een couponnetje v eiis 90 cM fantasiestof koo- n ook punten-vrij is. Een an- ;,..r is om zoo onzichtbaar moge- i te virsi-ellen met een gedeelte stof, t we in het midden der japon tusschen 1: o. ':e,:n en rok wegknippen en dit v 1 ":n door een gl2d tusschengedeelte v:n ziekend materiaal. De mogelijkhe- t a zijn inderdaad velen. Is het zitvlak v.n een rok dun geworden, dan Keert men n n er brenet den voorbaan naar de ach er zijde, l. j het vermaken is het noodig, dat men re nering houdt met het model van een ja pon, want dwars effecten, die etg afste ken leen en zich niet voor gezette dames, caarenteeenwel alles wat in de lengte worden aangebracht. Een dun gedeelte op- Ier de armen en aan de mouwen kan b.v. versteld worden met een smalle baan, die msn midden vóór uit de stof knipt en de ze door afstekende of door fantasie stof vervangt. Wanneer we een lichte wollen japon of mantel hebben, die ons nog een gedeelte tlcor den winter moeten helpen, dan laten wij dergelijke stukken verven. De mantel zal evenwel, indien hij niet van al te war me stof gemaakt is geheel met flanel of wateline gevoerd dienen te worden. Eventueel kunnen we rug- en voorpanden overtrekken met bonlstof, waarvan ook de mouwen gemaakt kunnen worden. Ten slotte geven wij op neven gaande af- belding een schets weer van een oud man- ielcostume, dat vermaakt is tot een japon met bolen Van het ondergedeelte van den mantel is een gedeelte afgeknipt, dat op hef heupstuk van den rok is gestikt. Het bovendeel is gemaakt van een coupon netje van 90 c.M. zijde, dat aan de voor zijde voorzien wordt van een reep stof, waarop knoopen worden gezet. Blouse en rok met elkander verbinden en smalle ceintuur op de naad stikken. Van het overige gedeelte van den mantel maakt men de bolero met omliggende kraag en mouwen en heeft een geheel gekregen, dat zoowel in huis als op straat gedragen kan worden, zonder dat men punten heeft ge offerd. Op bijgaande schets wordt een mooi garnituur aangegeven, dat gemaakt is van batist, doch waarvoor ook andere garneer- materialen in aanmerking komen, o.a. be drukt organdie. Fig. III geeft de helft van den kraag aan en fig. IV de helft van een manchet, die op stevig papier nageteekend moeten worden aan de hand der cijfers (centimeters). Ieder der negen deeltjes wordt met behulp van carbonpapier op ader papier overgebracht, daarna van ibbele stof nageknipt met smalle naden. 6i 91 13i Behalve het gedeelte, dat langs den hals komt, stikt men telkens twee stukjes op elkander, kert ze naar buiten om en strijkt ieder deel plat. Men rijgt de verschillen de tieelen, voor zoover ze met elkander verbonden worden langs den kant op het papier (zie werkproef) en verbindt ze door enkele draden te spannen, die men orrfwikkelt. Een andere methode is de ver- b'nding der afzonderlijke deelen door kleine Tanelsteekjes. Dè halsafwerking vindt plaats met een schuine bies, terwijl aan de één knoopje en lusje en aan de man chetten een drietal als sluiting worden aangebracht van zeven a acht jaar Om het slijten der jurken van onze schoolgaande dochters te voorkomen, zullen schorten weer meer en -ïeer ten tooneele verschijnen. Men kan eenvoudige, gladde modellen maken, die hoofdzakelijk de voor zijde en rok bedekken en zal zoo'n schort liefst van donker gebloema katoen om op school te dragen, terwijl voor in huis zeer goed restjes wit en gekleurd of twee kleu ren katoen verwerkt kunnen worden, zoo als b.v. op onze schets is aangegeven. ff 711 20 Het knip overzicht iinKs geeft duidelijk aan hoe dit schort eerst van papier geknipt moet worden. Aardig is het om een effen katoen schort met een randje als links is aangegeven te borduuren, een versiering, die zich trouwens heel goed leent om op kinderjurkjes aan te brengen. Bovengedeelte tusschei. de draagban den, zakken en verderen omtrek schort worden met festonsteken afgewerkt. Deze komen niet te dicht bij elkander, nadat eerst een rolzoompje is ingevouwen of in gestreken. Zijbanen worden iets ingehaald en aan 4 cM. breede en 31 c.M. lange ban den gezet. Sluiting aan den rug met knoop en lusje. Niet de vlucht uit het leven in de ab stractie der overpeinzing moet ons deel zijn, doch de moedige, rustige gang door het leven, die dreigende gevaren tracht te overwinnen. Bij de opvoeding behoort de liefde voor aan te staan en strengheid moet de reserve vormen. En hoe met ons vleeschrantsoen te woekeren ELEONORA. Ik heb u de vorige maal beloofd, dat ik thans eenige recepten zou geven voor dege nen, die mosselen en garnalen niet maar zoo-zonder-meer gekookt wilden eten, maar die er wat moeite op willen doen, zoodat ze een aanwist worden voor de koffieta fel of als hors d'oeuvre bij het middag maal. Om te weten, hoe men eigenlijk mosse len moet eten, dient men te rade te gaan in Phiüppine in Zeeuwsch- Vlaanderen. Daar v/eet men, hoe mosselen gegeten dienen te worden! Hier zijn een paar van die recep ten, die ik u van harte kan aanbevelen. 1. Gekooktemosselen. De mos selen goed schoon maken en wasschen. In een pan doen, er wat kruiderijen als pe terselie, peper, uitjes en zout over strooien. Zonder water dit alles op liet vuur zetten. De mosselen koken na ongeveer 10 minu ten. Dan strooien we er wat fijn gemaakte beschuit over, en doen er een scheutje wijn of bier bij. De mosselen schudden en nog even op het vuur zetten. Heet opdienen met gebak ken aardappelen, pompes frites en met mayonaise of picoalilly. 2. Gestoofde mosselen. De mosselen worden rauw opangestoken en goed gewasschen. In een pan fruiten we in boter wat fijngesnipperde uien. Dan de mosselen er in, met zout, peper, fijngesne den peterselie, beschuit en een laurier blaadje, en een beetje citroensap of azijn. Op een zacht vuurtje laten stoven gedu rende een minuut of 45 a 60. Is de saus te dun, dan kan die gebonden worden met maizena. Opdienen met aardappelpurée. 3. Gebakken mosselen. Rauw opensteken, wasschen en en nacht laten uitlekken. De mosselen vervolgens wikkelen in een mengstels van een beetje, bloem met fijngemaakte beschuit. Daarna in een pan met boter bruin bakken. Met peper en zout. opdienen met bloemkool. 4. Mosselen met kaa ssaus. De mosselen koken als onder 1, en uit de schelp doen. Wasschen en laten uitlekken in een vergiet. Leggen ze in een vuurvaste schotel met wat thijm, een laurierblaadje, en een beetje peper en zout. Een kaas sausje maken, er over gieten, en gedu rende een uur in een matig warmen oven laten lichtbruin bakken. Opdienen met brood of als hors d'oeuvre. En nu de garnalen. Garnalen kunnen natuurlijk gebruikt wor den voor het maken van allerlei vischge- rechten, die te bekend zijn, om ze hier nog eens te herhalen. Ik behandel nu alleen: 1. Garnalencroquetten. Benoodigd: 2 ons gepelde garnalen, 25 gram bloem, 25 gram boter, 1/4 liter melk. Maak op een zacht vuurtje al roerend de boter en de bloem tot een gladde massa, en doe er het kleine scheutjes de melk bij. Roer daardoor dan de garnalen. Maak de massa vervolgens nog wat smakelijker door bijvoeging van peper, zout, nootmuscaat, eventueel wat aroma, een beetje gehakte peterselie, een eidooier en een weinig room Maak er dan met behulp van twee lepels croquetten van, die ge laat vallen in paneermeel. Wentel de croquet daarin en maak hem met de hand in den goeden vorm. Klop wat eiwit met een beetje wa ter, wentel de croquetten daarin, rol ze dan nog eens door paneelmeel en maak als dat noodig is, den vorm weer goed. Bak de croquetten in heet frituurvet, laat ze uit lekken op grauw papier en dien ze op met een flinke hoeveelheid gebaken peterse lie, die ge met fijn zout strooit. Garnalencotele t j e s. Neem hiervoor een ons gepelde garnalen, die ge vermengt met een beetje fijngehakte pe- terseidie. Maak een dikke saus van 10 gram bloem, 10 gram boter en 1 dL. melk. Roer daardoor een of anderhalf blaadje gelatine, die ge tevoren hebt geweekt en uitgekne pen, en ook de garnalen met peterselie. Maak het mengsel dan af met een beetje room, een eidooier, peper en zout. Bebo ter een coteletvormpje en druk het stevig vol met de massa. Licht de massa er uit en wentel die in paneermeel. Zoo maakt ge alle coteletjes, tot de massa op is. Paneer ze. bak ze in dampend frituurvet en laat ze uitlekken. Prik er een pijpje macaroni in en stapel de coteletjes op elkaar als dak pannen. .Toen ik de vorige keer over mosselen en garnalen begon, wist ik nog niet, dat we zoo gauw met gedistribueerd vleesch zou den zitten. Wat ik vertelde, werd daar door echter nog meer actueel, want er is nu dubbele aanleiding, om, als we met het vrij karige rantsoen vleesch niet rondko men, het eens af te wisselen met een visch- gerecht. Trouwens, ook schapen- en lams- vleesch zijn nog vrij, en dan hebben we al tijd nog de gelegenheid, eens een keer eieren te geven in plaats van vleesch. Ten slotte is koude of warme ham, die op de vleeschwarenbons te krijgen is, ook als vleesch bij het middagmaal te gebruiken. Zoodoende is nog heel goed een behoorlijk afwisselend menu voor de geheele week sa men te stellen, zonder dat de huisgenoo- ten aanleiding hebben, grapjes te maken, door bijvoorbeeld hun adem in te houden, om het stukje, vleesch niet te laten weg vliegen enzoovoorts. En dan herinner ik u nog aan de metho den, om de hoeveelheid vleesch op zeer ge oorloofde wijze grooter te doen schijnen dan ze is, door er haché, pasteitjes of een pastei-massa en croquetjes van te maken. Ook het maken van gehakt is zoo'n ma nier met hetzelfde doel: we houden ons zelf er een beetje mee voor den mal, maar dat kan in dit geval al heel weinig kwaad. Vleesch mag nimmer een al te belangrijke plaats op de spijslijst innemen: het is niet zoo bar belangrijk als voedingsmiddel waamee ik allerminst zeggen wil, dat een mensch, die geen vegetariër is, een malsche biefstuk behoeft te versmaden. voor Meisjes van vijl jaar Kinderen groeien vlug uit hun kleeren en dan is het noodig, dat moeder aan het overleggen gaat, hoe zij met behulp van wat afstekend materiaal nog een jurk kan tooveran, die weer past. Een andere mo gelijkheid is om van twee couponnetjes stof één geheel te maken, want tot een lengte van 90 c.M. behoeven we geen pun ten te offeren. Aangezien evenwel geen stof gekocht dient te worden indien zulks niet hoog noodig is, willen wij een een voudige wijze ^n vergrooten aangeven. Onderaan vindt men een overzicht van de patroondeelen duidelijk met de maten in c.M. aangegeven. Fig. 1 is de voorpas, fig. II rugpas (helft), fig. III mouwen en fig. IV kraag (helft). Rugpas en kraagje wor den in het midden langs de vouw gelegd, voorpas bestaat uit twee deelen, die in het midden met knoopen en lusjes gesloten worden, terwijl de stof voor het knippen der mouwen dubbel gelegd wordt met de goede kanten op elkander. De pas kan geheel uit geruite stof ge knipt worden, doch het is nog wel zoo aar dig, indien men er een reepje effen stof tusschen voegt, waarop het ruitje, dicht langs den kant wordt gestikt. Aan de mou wen en aan het rechte ondergedeelte van de jurk is een gedeelte tusschen gebracht, eventueel kan men den ondermouw en een breeden zoom van de fantasiestof aanbren gen. Het effect van de stofverdeeling, zoo als deze op bijgaande afbeelding wordt gegeven is evenwel zeer geslaagd. Heeft men slechts weinig garneermate- riaal, dan kan het kraagje van wit piqué zijn. In deze weken is het groote hoest- en niesconcert aan de orde van den dag. Is eenmaal een van de gezinsleden verkou den, dan worden ook de anderen in den regel geïnfecteerd. Het gevaarlijke voor de betrokkene en zijn omgeving is, dat men met een verkoudheid blijft loopen, men telt het niet en denkt: het zal wel overgaan. Men voelt zich toch inderdaad, wanneer men een flinke kou te pakken heeft echt ziek, doch blijft er mee loopeitf en het gevolg is, dat een doodgewone koir veelal de oorzaak van allerlei ziekten kan zijn. Voorkomen is beter dan genezen en daarom zal men zich moeten trachten te harden door weloverlegde lichaamsverzor ging en verstandige voeding, zoodat het lichaam meer weerstand biedt tegen ver raderlijke aanvallen van bacillen en mi croben. Dagelijks na het opstaan worden ademhalingsoefeningen gemaakt en tevens wat kamergymnastiek gedaan met zoo wei nig mogelijk kleeren aan. Slapen in een goed geluchte kamer is even noodzakelijk als het doen van dage- lijksche wandelingen. Om in dit jaargetij de te beginnen met koude afwasschingen en douches is niet aan te bevelen, lang niet ieder's constitutie is hiertegen be stand, vooral niet indien men de eerste jeugd gepasseerd is. Wisselvoetbaden daar entegen zijn uitstekend. Onder gezonde voeding verstaan wij voedsel, dat rijk aan vitaminen is, ei# vooral ook groenten en vruchten. Wordt men desondanks toch verkouden, niet zoozeer door een zelfopgevatte kou, doch door infectie, dan moeten beproefde middelen te baat genomen worden. In de eerste plaats viert men een kou het beste uit, door enkele dagen in bed te blijven en warm citroenwater te dronken. Transpiree- ren is het eenige middel, dat een lastige verkoudheid doet verdwijnen, daarom zal een kruik of warmwaterzak al even goede diensten bewijzen als de beproefde huis middeltjes, die steeds weer worden toege past. Het inwrijven van de neusgaten met mentholhoudende preparaten of het indrup- pelen hiermede brengt menigmaal verlich ting, terwijl een stoombad met enkele druppels terpentijn of met wat menthol eveneens uitstekend werkt. Allerlei soor ten thee, die onze groot- en overgrootmoe ders reeds gebruikten, worden ook thans nog aan de hoestende en proestende pa tiënten gegeven. Lindebloesem- en kamil len-thee zijn alombekend, doch ook vlier- thee is een uitstekend middel. Naar bed! is het onverbiddelijke gebod, indien men verkouden is en hierdoor be wijst men niet alleen zichzelf, doch ook an deren den grootsten dienst. Ieder verkouden mensch moest zich enkele dagen afzonde ren, teneinde te voorkomen, dat de kring van slachtoffers steeds grooter wordt. Mantelcostumes blijven zich handhaven en maken, dat blouses en jumpers een groo te rol spelen. Het groote voordeel v^n deze mode is, dat afwisseling mogelijk is, orn aat blouses slechts weinig stof en Zöodoenf de weinig punten vragen. Voor kunstzijda heeft men slechts 5 punten per vierkanten meter te offeren en aangezien men hoog stens 2 M. noodig heeft dan bedraagt hel aantal punten niet veel. Zuivere zijden blouses zijn puntenvrij evenals zijden-georgette, velourchiffon, -kant en brocaat. Naar gelang een blouse dus min of meer gekleed zal zijn heeft men het materiaal te kiezen. De blouse, boven aan links B. 1531 is een modern overhemd met enkele oprijgen aan de zijkanten van het split, dat met palemoerenknoopjes sluit. Bij dit model worden lange mouwen ge leverd, verkiest men evenwel korte, dan knipt men het patroon langs de potloodlijn af. Patronen in de maten 42 44 46, Prijs 30 cents. &15M f s $(,(,9: MANTELCOSTUP; Succespatroon B. 3iL. Prijs 40 cent. Vlot costume, bestaande u t rok met mantel, die cp ta'"e een dubbele rij knoopen s'. revers kunnen eventueel rr i bontstof gevoerd worden, sluitend model met. figuu: en voorpanden. Patronen maat 42 44 - KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs vsrkryg- 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit pel giro (postrekening 203208), per poetwls»4 ben van VA, 8 of 1A W,

Soester Courant | 1940 | | pagina 8