De Internationale toestand Het Portret De Wereld Deze week IN DE AFGELOOPEN WEEK VAN DE WEEK ky IN KAART IN NEDERLAND De* oorlog is door de gebeurtenissen van le laatste dagen een nieuwe phase inge treden. Nu Duitschland Roemenië onder con trole heeft, zal dit laatste land al zijn petroleum ter beschikking stellen van de .pilmogendheden. Daarmede is alle gevaar voor een tekort aan deze kostbare vloeistof afgewend. Het belang van de Roemeensche petro leum voor de as staat in nauw verband met de beteekenis van het luchtwapen in den oorlog. Volgens opgaven van deskun digen gebruiken bommenwerpers twee tonnen brandstof voor iedere vlucht van vijf uren. Jagers hebben voor iedere zeven uur een ton brandstof noodig. Met het oog op dit groote verbruik, de ontwikkeling van den luchtoorlog en het reusachtige aantal vliegtuigen, dat aan den strijd deelneemt, ligt het belang, dat de as heeft bij een veiligstelling van de Roe meensche olieleveranties, voor de hand. Maarschalk Graziani voltooit op het oogenblik zijn* voorbereidingen voor de tweede phase van den Italiaanschen aanval op de Britsche strijdkrachten in Egypte. Het hoofddoel schijnt Marsa Matroek te zijn, dat, naar men Zeker weet, door een omvangrijk loopgravennet, alsmede door tallooze forten en redoutes verdedigd wordt. De toonaangevende militaire waar nemers in Rome zijn van meening, dat het door Graziani in Libyë geconcentreerde leger de grootste strijdmacht is, die ooit op Afrikaanschen bodem verschenen is; het beschikt volgens berichten over hon derden bommenwerpers en jachtvliegtui gen, kleine tanks en pantserwagens, dui zenden vrachtwagens, kameelen en muil dieren. In zijn verslag aan den Duce over de verovering van Sidi el Barani maakte de maarschalk melding van het feit, dat alleen de rechtervleugel van het leger toen twee duizend vrachtauto's gebruikte. Dit was de vleugel, die den aanval op de Britsche stel lingen uit het Zuiden, dus door de woestijn, uitvoerde. Uit Hongkong wordt vernomen, dat er aanwijzingen zijn betreffende reeds lang vastgestelde plannen voor een nauwe samenwerking tusschen de Amerikaansche en de Britsche vloot in het Verre Oosten. Reeds sinds twee maanden is een vrij groote voorraad duikventielen voor Ameri kaansche duikbooten in Hongkong opge slagen. Marinekringen aldaar gelooven, dat Hongkong als steunpunt voor duikboo ten in aanmerking zou komen, ingeval de Engelschen hun stations in het Verre Oos ten ter beschikking zouden stellen van de Amerikaansche vloot en dat 25 duikbooten met een grooten actie-radius uit Hongkong in staat zouden zijn de transporten in de Chineesche Zee op te vangen en aanzien lijke deelen van het Japansche leger in China zoo goed als geheel af te snijden van hun toevoer uit Japan. De werf-instal- laties van Hongkong zijn geheel uitgerust voor het herstellen van Amerikaansche duikbooten. De Amerikaansche Scheepvaartcommis sie heeft telegrafisch aan alle Amerikaan sche reedei-ijen om onverwijlde mededee- ling van namen en positie verzocht van alle schepen boven de 2000 br.t., alsmede nauw keurige beschrijving van hun voorloopige reisbestemming. Ben reden voor dezen maatregel werd niet opgegeven. Scheepvaartkringen zijn van meening, dat zij geschiedt uit voorzorg voor het geval dat de evacuatie van Amerikaansche bur gers uit het Verre Oosten of Europa plot seling noodig zou worden. Een dergelijke rondvrag is sinds het uitbreken van den oorlog wel nu en dan geschied, maar thans is zij ook bedoeld voor schepen die tus schen de Vereenigde Staten en^het Euro- peesche deel van den Alantisclïen Oceaan alsmede de Aziatische kusten van den Stil len Oceaan varen. Nu de openstelling van den Birma-weg een feit is geworden, wordt te Tokio ver klaard, dat de Japansche vliegtuigen bij gunstig weer zoo spoedig mogelijk het Chineesche deel van den heropenden Birma-weg zullen bombardeeren. Voorts is men in Japan van meening, dat Indo-China op verlangen van Japan des- gewenscht ook vlootsteunpunten beschik baar zal stellen. Een Japansche aanval op Hongkong wordt onwaarschijnlijk geacht. De controle-autoriteiten van den Birma- weg-hebben echter verklaard, dat de re geering van Tsjoengking krachtige maat regelen heeft genomen om den weg over zijn geheele lengte tegen de dreigende bom bardementen te beveiligen. Men zeide „Wij vreezen de bommen niet. De vracht auto's moeten hun tochten voortzetten." De Japansche pers geeft uiting aan het vaste voornemen van Japan eii van zijn weermacht, aan dit feit met passende maatregelen het hoofd te bieden. De „Asahi Sjimboen" constateert, dat de Engelschen de opheffing der sluiting van den weg door Birma zoo probeerden uit te leggen, dat daarmede tevens de weg over Hongkong weer open is. De Ja pansche consul-generaal te Hongkong heeft hiertegen bij den Britschen gouverneur- generaal in Hongkong geprotesteerd. De gouverneur houdt echter aan zijn stand punt vast. WAT BEOOGT JAPAN MET HANOI In het kader van-de Fransch-Japansche overeenkomst heeft de Japansche lucht macht zich een basis verschaft in Hanoi, van waaruit het haar niet moeilijk zal val len, den z.g. Birma-weg te bestoken. Hanoi is de voornaamste handelsstad van het Noordelijke gebied van Fransch Indochina, telt meer dan 170.000 inwenors en ligt aan den rechteroever van de Song-Ka, die van de Oostelijke uitloopers van de Himalaja komt, Hanoi ligt, evenals Bordeaux en Ham burg bijvoorbeeld, aan de uitmonding van een rivier op ongeveer 130 kilometer van de zee. Vroeger gingen ook tal van zen dingen oorlogsmateriaal over Hanoi naar het gebied van de Tsjoenking-regeering. Hierbij werkte de omstandigheid mede, dat de handel in Hanoi, evenals in een groot deel van Achler-Indië, in handen was van Chineezen. Binnen een straal van 1800 kilo meter liggen zoowel Tsjoenking, de zetel van de regeering van Tsjang Kai Sjelc; als mede al de toegangswegen tot Tsjoenking. HERFST. Wij hebben dit jaar weinig genoten van de lente. Er waren prachtige dagen, maar we herinneren ze ons eigenlijk niet meer goed, omdat ze werden overschaduwd door den oorlog, die juist toen, in het mooiste seizoen van het jaar, ons land overviel. Toen is de zomer gekomen en de om standigheden waren weinig anders, al was voor ons land het hevigste van den oorlog voorbij. En er zijn niet zoo heel veel zomersche warme dagen geweest. Het was alsof niet alleen de menschheid, maar ook de natuur in de war was. En nu is er de herfst in al zijn glorie over onze landen gekomen. Onze bosschen prijken in de prachtigste kleuren, waarvan eens een Nederlandsch dichter heeft ge zongen Ik ken geen schooner kleuren, Ik ken geen schooner geuren, Dan die van 'tHollandsch bosch In bruinen najaarsdos Het is goed, nu over onze heidevelden te loopen en te zien, hoe de natuur ^ich te rusten legt voor den winterslaap. Onge twijfeld zit er iets weemoedigs in de ge dachte, dat de volle zomer nu voorbij is en dat al, wat voor kort nog zoo schoon bloeide, nu verwelkt, dat de blaren vallen en vergaan. Maar wanhopen doet ons de herfst niet. Immers, wij weten uit ervaring van jaren en eeuwen, dat op eiken herfst wel eerst een winter, maar dan ook weer een lente en een zomer volgt. De vergaande blaren maken den grond vruchtbaar en zijn bouw stof voor het nieuwe, ontwakende leven van 1941. Neen, er sterft niets in den herfst. Het is slechts de overgang, die noodig is voor de verniewing. Wij moesten meer oog hebben voor de wonderen, die zich voltrekken, dan voor het feit van deze vergankelijkheid. In de natuur vergaat niets en gaat niets onder. Onze boomen hebben weer duizendvou dig vrucht gedragen. De stoere eik heeft de eikels voortgebracht. Die zijn gevallen en wachten nu tot de zachte lentelucht komt en ze wekt tot nieuw leven. Welk een wonder is dat.' Uit de eikel komt een eik, uit de beukenoot een beuk. Wij kunnen onder den microscoop onder zoeken, wij kunnen nagaan hoe de eikel chemisch en physiseh is samengesteld, maar het leven erin aanwijzen kunnen wij niet. Toch is dat leven er wel degelijk. En dat blijkt, wanneer we hem in den grond leggen. Daarvoor is dus tijd noodig. Niet het moment van dit oogenblik, maar de toe komst zal het leven toonen, dat in het levende organisme schuil gaat. En dan breekt het ook los met groote kracht. Al ligt er straks in de lente een dikke, zware laag aarde over de vrucht van den eik, het leven breekt zich dan onweerhoudbaar baan naar het licht en de lucht, naar de zon. Ook de zon is er en blijft er. Wij komen ANTHONY EDEN. De Engelsche minister van Oorlog legt de laatste weken een groote activiteit aan den dag in het nabije Oosten en Egypte. Zijn studie te Ox ford in de Oostersche talen zal hem daarbij ongetwijfeld zeer te pas komen. In 1897 geboren, kwam hij reeds zeer spoedig in de politiek doordat hij voor de Conservatieve partij in het Parlement zitting had. Hij heeft zich doen. kennen als een goed spreker, een man van groote kennis en diplomatieke bekwaam heid. Hij had een groot aandeel in de tot stand koming van het Verdrag van Locarno. in deze dagen meer dan vroeger ooit het geval was, te weten, wat duisternis is, om dat wij op onze straten en wegen geen kunstlicht ontsteken, dat vroeger van den nacht vaak een dag placht te maken. Vaak zit de zon achter dikke wolken, dagen lang en toch maken wij ons er niet onge rust overwij weten, dat de zon schijnt, ook in den donkersten nacht, al zien wij haar niet. De zon, de bron van alle leven op aarde, blijft de algoede, die ons haai stralen toezendt en ons zegent. Dit alles kan ons troosten over veel, wal wij in dezen tijd te lijden hebben. „Het ia wel heet", luidde de lijfspreuk van een onzer zeehelden, „maar het gaat haast over". De menschheid leeft thans in den herfst van zijn bestaan en misschien zal zij ook en winter moeten doormaken, waarin alles, wat ons lief was, gestorven zal schijnen. Maar dit alles is de voorbereiding van een nieuwe lente en een heerlijken zomer, die onweerstaanbaar komt De volksverhuizing van de 90.000 Bessarabische Duitschers naar het Rijk gaat over Galatz in Roemenië. In deze plaats worden zij ter zijde gestaan door Duitsche Roode- Kruiszusters. (Foto Scherl) TOKIO MONGOLIË CHINA PHIUPPIJNEN BURHA] IINANj N1EUW-GU1NEA f INDO' ■CHINAi BORNEO; NDL.-INDIE AUSTRALIË wild en gevogelte, vischafvallen, beende ren, ondeugdelijke vleeschwaren en dood geboren dieren verplicht. De boter- en vetdistributie. Er is een verandering aangebracht in de regeling der boter- en vetdistributie. De lange geldigheidsduur van 8 weken der boter- en vetbons behoort tot het verleden. Thans wordt iedere week een bon van de boterkaart en van de vetkaart aangewezen. De geldigheidsduur van deze bonnen zal, evenals het geval is met de bonnen van de vleeschkaart, twee weken zijn. Reductie op den prijs van boter bij af gifte van bepaalde bonnen der vetkaarten zal in den vervolge niet meer worden ver leend. Deze tegemoetkoming komt geheel te vervallen. Hiertegenover staat, dat de bonnen van de vetkaart recht zullen geven op boter of margarine naar keuze. De hou ders van vetkaarten, voor wie de boter- prijs een bezwaar oplevert, kunnen dus margarine koopen. De toewijzingen voor „boter" geven uit sluitend recht op het koopen van boter, ter wijl de toewijzingen voor „margarine" recht geven op het koopen van boter en marga rine tot een gezamenlijke hoeveelheid, als aangegeven op het toewijzingsformulier. Bovendien zal binnenkort een bon der vetkaart worden aangewezen voor het ver krijgen van vet of boter of margarine en een bon voor spijsolie of boter of marga rine. Van de boterkaart zal dan een bon worden aangewezen voor het verkrijgen van spijsolie of boter. Evacuatie in Noord-Holland. Na het bombardement in den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de bevolking van Tuindorp-Oostzaan, bestaande uit meer dan tweeduizend gezinnen, bijna in haar geheel de wijk genomen, bevreesd voor nieuwe Engelsche luchtaanvallen. Ver scheidene gezinnen zegden hun woninghuur op en verdwenen naar veiliger oorden. Het meerendeel der zoo zwaar getroffen burgerij zocht een onderdak in de nabijge legen gemeenten Oostzaan en Landsmeer. Slechts weinigen wilden blijven en wel alleen diegenep, die geen plaats konden vinden in de nabijgelegen dorpen, waar alle particuliere woningen, gemeentegebou wen en andere inrichtingen bezet waren. De meeste personen evacueerden geheel uit vrijen wil. Talrijke bewoners waren hier toe evenwel gedwongen, omdat hun wonin gen onbewoonbaar waren verklaard door de betrokken instanties. Landbouwproductie in staatsbeheer. Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd heeft een algemeene re geling in voorbereiding, ter verdeeling van voedselvoorraden voor speciale doeleinden, .ls bijvoorbeeld het verstrekken van warme maaltijden. Ter verkrijging van een gelijkmatige ver deeling van den beschikbaren voedselvoor raad moet van overheidswege over de ge heel voedselproductie van den Nederland- schen bodem beschikt kunnen worden. Ten einde dit te bereiken werd bepaald, dat de telers van akkerbouwgewassen over het meerendeel van hun producten niet kun nen beschikken dan door deze in të leveren bij de desbetreffende overheidsinstantie, Regeling der colportage. Ook betreffende de „distributie" van een deel van ons geestelijk voedsel kwam een regeling af. Deze distributie, namelijk van de politieke organen van diverse pluimage, heeft in den laatsten tijd herhaaldelijk tot ongeregeldheden aanleiding gegeven. Ten einde dit in het vervolg onmogelijk te maken, heeft de secretaris-generaal van het departement van Justitie thans voorge schreven, dat de colporteurs van verschil lende richtingen niet meer naast of vlak bij elkaar met hun bladen mogen staan. Aan de colporteurs van een bepaalde poli tieke partij zullen bepaalde standplaatsen worden toegewezen, waarbij een afstand van minstens 300 m tot de colporteurs van de andere richting meot worden in acht genomen. Verder stelt men zich voor, een systeem van afwisseling toe te passen. Het wordt dus ook hier passen en nieten. Minder voedsel en duurder. Een reeks weinig welkome maatregelen, die echter door velen reedswaren verwacht, werd deze week over ons afgekondigd. Daar zij onze meest gebruikte voedings middelen raken, zullen wij er letterlijk en figuurlijk de gevolgen van aan den lijve en wat menigeen nog minder zal aan staan in enze portemonnaie van onder vinden. Allereerst ons onontbeerlijkste voedselhet brood; hiervan worden de prijzen verhoogd, hetgeen noodzakelijk is geworden, omdat de rogge- en tarweprij- zen met 10 tot 15 zijn opgeloopen. De boer moet ook leven. De tweede onver mijdelijke maatregel was de afkondiging van de kaasdistributie, welke 21 dezer in ging. Het ons toegewezen rantsoen bedraagt 1 ons per week, per persoon, hetgeen on getwijfeld voor velen slechts een fractie is van hun wekelijksch gebruik. Laten zij zich troosten met re gedachte, dat de in krimping der kaasproductie (met ongeveer 25, °/ode boterproductie ten goede komt. Hetzelfde is het geval met de verminde ring van het vetgehalte dér melk de derde maatregel in het belang der voedsel voorziening want het aan de melk ont trokken vet kan voor boterproductie dienst doen. De voedingswaarde der melk heeft evenwel door de onttrekking van een ge ring percentage vet geenszins te lijden. In de practijk zal men er dan ook weinig van merken en een goed ding is in ieder geval, dat de melk althans nog vrij van distri butie blijft, hetgeen ook juist de opzet der autoriteiten is als het eenigszins mogelijk is, melkdistributie voorkomen. Rest ten slotte nog het onaangename feit, dat de boter en kaas zooveel duurder werden, doch het zal ieder duidelijk zijn, dat ook dit in verband met de sterk gestegen pro ductiekosten ten gevolge van de dalende productie der koeien en mede in verband met den prijs van de ondermelk, die thans van overheidswege is vastgesteld, onver mijdelijk was. Goedkoopere vetten zullen echter binnenkort ook verkrijgbaar worden gesteld voor houders van boterkaarten, ter wijl ons bovendien thans het reeds bij de invoering der boter- en vetdistributie be loofde halfjaarlijksche fleschje olie in uit zicht wordt gesteld. Zoodat we tegen het einde van het jaar toch nog zullen kunnen bakken en braden 1 HONGERBLOKKADE TEGEN DZJIBOETI. De toestand in Dzjiboeti en in Fransch Somaliland is kritiek geworden. Reeds sedert enkele weken hebben Engelsche schepen het gebied voor Dzjiboeti zoodanig afgesloten, dat geen enkel Fransch schip met levensmiddelen de haven van Dzji boeti kan bereiken. De blokkeering van Dzjiboeti is natuurlijk niet alleen gericht tegen de kolonie Fransch Somaliland, doch in hoofdzaak bedoeld tegen Italië. Men hoopt namelijk dat er onlusten zullen uit breken, als het voedsel begint te ontbreken en dat deze zullen overslaan naar Abes- synië. Sedert het einde van den Italiaansch- Abessijnschen oorlog is Dzjiboeti de ver zamelplaats van anti-Italiaansche elemen ten. Engeland Iaat geen gelegenheid voor bijgaan, om hiervan te profiteeren; en het vermoeden ligt voor de hand, dat Groot* Brittannië elke tegen Italië gerichte bewe ging steunt. Groot is het gebied van Fransch Somaliland niet; de oppervlakte bedraagt niet meer dan 20.000 vierkante kilometer en het telt ternauwernood 70.000 inwoners. Afval verzamelen. Binnen korten tijd is de afkondiging van een tweetal besluiten te verwachten, waar bij het bewaren en inleveren van afval- itoffen, die geschikt zijn om tot veevoeder te worden gebruikt, nader wordt geregeld. Het eerste dezer besluiten heeft voor- aamelij k betrekking op afval van levens middelen. Het besluit legt aan een ieder de verplichting op om de in huishouding of bedrijf vrijkomende afvallen van levens middelen, waaronder te verstaan, aardap pelschillen, groenten- en f rui taf vallen, vleesch-, visch- en broodresten en alle ündere etensresten en beenderen te be- en ter beschikking te stellen van de uaartoe door de gemeentebesturen aan gewezen personen. Ook cadavers van hon den en katten moeten ingevolge dat be sluit worden ingeleverd. Het ligt in het voornemen, de schille- boeren, die zich tot heden met de inzame ling van genoemde afvalstoffen hebben bezig gehouden, bij bovengenoemde rege ling in te schakelen. De regeling is ook van toepassing op groente, die wegens mindere kwaliteit niet den gestelden minimumprijs opbrengt. Deze groente zal moeten worden verwerkt of voor voederdoeleinden verhandeld of an ders bij een vergunninghouder moeten wor den ingeleverd. Het tweede besluit geldt dierlijke afval len. Het heeft ten doel de dierlijke afvallen, die nog in groote hoeveelheden verloren gaan, eveneens te^ doen inzamelen en tot veevoeder te laten verwerken. Het stelt te dien einde het bewaren en ter beschikking stellen van vleeschafvallen, afvallen van Het Spaansche staatshoofd generaal Franco ontving een hooge onderscheiding van den koning van Italië. De plechtigheid der uitreiking. door de versterkingen van Hongkong en Darwin tot een stalen driehoek uitgebreid, die als een barrière den toegang tot de Zuid-Chineesche Zee verspert. Singapore is bijna 5000 km van Yokohama verwijderd, Hongkong ligt ongeveer op de helft van dezen afstand. Hongkong is sedert het Vlootverdrag van Washington met koortsachtige haast ver sterkt drie nieuwe forten, vliegvelden, militaire wegen, in de rotsen verborgen hangars, verdekt opgesteld afweergeschut, batterijen, onderkomens, onderaardsche munitie- en benzinedepots werden aange legd. Port Darwin moet de andere flank in het Verre Oosten dekken. De versterking daar van kwam overeen met de wenschen van Australië. Ook hier is hard gewerkt. Mer had het plan, om de strategische waard* van Port Darwin nog te verhoogen, hei achterland door blanke immigranten te volken. EEN DRIEHOEK VAN ENGELSCHE VESTINGEN. Singapore is de sterkste, maar niet de eenige Britsche vesting, waarvan het bezit in het Verre Oosten van beslissende betee kenis is. De positie van Singapore wordt

Soester Courant | 1940 | | pagina 7