NEDERLAND* Rob, de moedige Oost-Indiër, De Duitsche Pers over Ziet men juist? Burgelijke stand In de Deutsche Zeltung, evenals in de andere Duitsche pers, leest men soms weinig vleiende dingen over ons volk* Men meent daar soms dat het Nederland- •che volk zijn taak niet wil begrijpen. Sommige artikelen wekken den indruk* Üsof men na de snelle oorlogsgebeurte nissen een even snelle geestesomwcnte- ling in Nederland had verwacht. Men toept om daden en neemt geen genoegen de vele daden welke zich reeds in de nieuwe richting hadden ingezet en zich nog dagelijks inzetten. Met spot af en toe, soms zelfs scherp, met de Nederlan ders, die dè veranderingen geleidelik willen doorvoeren en men doet het soms aelfs voorkomen, alsof die Nederlanders Biets anders willen dan van het oude redden wat er van te redden valt eu als of hun houdding onoprecht Is. Het is deels wel waar, wanneer men zegt, dat het Nederlandsche volk in lan gen tijd teveel ^an zichzelf en te weinig aan de Europeesche vraagstukken heeft gedacht. Het Nederlandsche volk was, na een zwaren strijd van eeuwen en na groote inspanning op de zeeën der ge* schiedenis eindelijk in een rustig vaar water der tijden geraakt, waar het bïj wijze van spreken zich kalm kon overge ven aan het geleidelijke leven van vis- scher langs de kusten en landman op den oever. Toch heeft die kalmte het niet zijn krachten ontnomen, want in Indië zoowel als in Nederland in Europa is op menig gebied van cultuur en techniek veel groc^tsch geschapen; de Nederland sche arbeiders werden steeds betere vak lieden, in, geheel Europa en daar buiten erkend, de technici maakten grootsche werken over geheel de wereld, de onder nemers durfden groote stappen te doen, de landbouw heeft zich na 1890 prach tig ontwikkeld. Maar helaas heeft de daardoor ontstane welvaart het Neder landsche volk in den waan gebracht, dat het nimmer meer over de vroegere woeli ge wateren der geschiedenis zou behoe ven uit te zeilen en dat het steeds in den rustigen inham kon blijven liggen. Daar om verzette het niet zijn werkplan, toen zijn boerenstand de nadeelige gevolgen van gewijzigde wereldverhoudingen ging ondervinden, daarom meende het, dat de djd zou terugkeeren waarin zijn groote werkloosheid door opnieuw veranderde vereldomstandgheden weer zou afnemen jelijk zij was ontstaan, daarom verwacht- 9 het, ook ditmaal buiten den oorlog le uilen blijven, daarom schrok het terug an bewegingen en stroomingen in Euro- ia, welke wederom een kracht van de olksdaad vooropstelden, waarin Nsder- and zelf in vroegere eeuwen meester /as. Het Nederlandsche volk dacht indi- idualistisch. En nu de wateren ook in .en rustigen Nederlandschen inham zóó oog gingen, dat de schepen van anker loegen, nu beseft 't volk wel, dat totale ïieuwe volksoriënteerïng naar binnen en ïaar buiten noodig is, maar het zoekt naar een degelijke oplossing zooals het in lange generaties heeft gezocht naar degelijk werk. Psychologisch is het ver klaarbaar, dat het hen, die voor deze ge beurtenissen waareshuwden, niet ziet als voorspellers maar als rustverstoorders. Hoe moet nu in zoo een complex van verhoudingen de oplossing zijn? Dat wordt des te moeilijker nu het feit van een oorlog in ons volk nfet zooals ïn vroegere eeuwen zakelijk snel wordt ver geten, doch nog lang zal nawerken. In vroegere eeuwen leidde Nederland de Europeesche verhoudingen, nu onder ging Nederland den oorlog; ook dat maakt in de zienswijze op deze vraag stukken een geweldig verschil 1 Dat het Nederlandsche volk zich één zal moeten weten met het nieuwe Euröpa, dat het zijn taak zal mogen verrichten met gebruikmaking van zijn ervaring en kennis op cultureel, koloniaal en ander gebied* dat het reeds lang dreigend be hoefte heeft aan ingrijpende inwendige herzieningen In staat en maatschappij, dat is aan het meerendeel van ons volk volkomen duidelijk. Het kan zich daarop zelfs verheugen. Maar dit zal omslaan in afzijdigheid en zelfs in afkeer, wanneer schrijvers in binnen- en buitenland zijn misschien trage, maar gestadige tempo gaan uitleggen als onoprechtheid of tak- tiek. De beste manier om onoprechtheid te kweeken, is haar te veronderstellen. De beste manier om vriendschap te doen groeien, Is haar te laten groeien. I VOOR NOODZAKALIJKE TAXI, kunnen wij U op bescheiden wijze van dienst zijn. Ook voor ziekenvervoer. KLOMP'S LUXE VERHUUR EN TAXI-AUTO-BEDRIJF. KONINGINNELAAN 4, TEL. 2984 Men vergete ook niet, welke groote afme tingen de ommekeer voor vele moet heb ben. Zij is niet alleen een nieuwe oriën- .teering in Europeesch denken, zij is ook een nieuwe oriënteering in de dageiijk- sche eigen omgeving. Ook daar worden muren gesloopt, ook daar z'et met veelal eerst nog onwennig over een nieuw ge bied. Doch ook daarin kan de ontwikke ling geweldig zijn, mits haar apparaat ge stadig werkt. Is niet reeds nu, na enkele maanden, op sommige plaatsen een ge heel nieuwe geest ontstaan? En dat geldt ook meenige gebeurtenis in de groote steden. Is in de „deftige" stad Den Haag niet reeds veel, dat ouderwetsch was, gekenterd, fc. in de Amsterdamsche arbei derwereld niet reeds veel zich aan het vormen, dat de beste resultaten voor volk en land kan hebben? Zeker, ook daarin kan de onstuimige werker naar zijn wijze van zien het tempo langzaam noemen, maar het verkregen werk zal hecht kunnen zijn. Het individualistisch leven schakelt zich reeds overal om naar gemeenschapsleven. Ons volk zoekt den weg naar een nieuwe toekomst. Het is bereid offers te brengen en hard fe werken. Het vraagt echter begrip en waardeering voor eigen karakter en eigen waarde, zooals ieder vo'k dat vragen moet. Het acht dat be grip niet aanwezig, wanneer in de Duit sche pers haast stelselmatig, menschen schrijven over ons volk, die slechts een zeer kleine minderheid van dat Volk vertegenwoordigen en die haast meer Duitsch denken dan Nederlandsch. Het zijn menschen, die nu plotseling alles afbreken wat tot nu toe in ons land heeft bestaan en het heil verwachten van elders. De nationaal bewuste Nederlander zal deze houding afwijzen en antwoorden, dat meer dan een waarachtig Nederland sche houding van hem niet kan worden gevergd. Voor een goede verhouding vjan het Nederlandsche volk tot het Duitsche is het onontbeerlijk, dat de kijk van den Duitschen mensch op ons land zuiver en waar is. Het is duidelijk, dat de Duitsche pers hier een moeilijke en verant woordelijke taak heeft. Een taak, die niet vervuld kan worden, wanneer niet blijken zou, dat men begrip had voor ons land en volk, begrip ook voor de bij zondere positie die Neerland ook in het nieuwe Europa krachtens zijn ligging, zijn aard en zijn beroep moet innemen. (De Unie.) GEBOHENs Jeannette Irene, d. v. C. Klomp en M. La- gemaat, Koninginnelaan 68. Jacobus Johannes, z, v. J. Garf en K. Kie vit, Schoolweg 4. Cornelia Johanna, d. v. S, J. F. Hinder- restein en J. ^igtman, Beukenlaan 14. Herbert Siegfrïëd, z. v. S. S. J. F. Hinder^ dael en L. v. 't Erve, Kolonïeweg 10a. Catharina Adriana Raimunde, d. v. J. A. y. d. Breemer en L. G. v. d. Berg, Kerk- pad N.Z» 11. Lodewijk Cornelis, z. v» C. Rijkaart en G. v. d. Reijden, Van Lenneplaan 29. ONDERTROUWD: J, Hartwïgsen, 29 jr., kanjoorbed. Verl. Postweg 93 en A. W. v. Ooyen, 29 jr., Verl. Postweg 8L C. J. v. Schalkwijk, 41 jr., agent van po litie Amersfoort en A. P. de Bruin, 27 jr., Beukenlaan 37. R. Kempeneers, 2 3jr., electricien en F. Hols, 22 jr., Kostverlorenweg 11. F. W. Limburg, 24. jr., losarb. Kostverlo renweg 3 en W. Verwoerd, 19 jr., Kost verlorenweg 3. T. v. Altena, 27 jr., veehouder, Pijnen burgerlaan 3 en J. H. Hunink, 33 jr„ Pijnenburgerlaan 3. GEHUWD: H. van Harten, 25 jr., proc.houder en M. H. B. van Ingen, 27 jr., Kerkpad Z.Z. 31. Voor RIJWIEL-REPARATIE groote sorteering ONDERDEELEN van diverse merken. Ook ïn Bat terij-lampen en batterijen, beenpij pen, Stuur- en dragerfasschen en Rij wiel-verduisteringsmateriaal. Bij KLOMP'S RIJWIELHANDEL, KONINGINNELAAN 4, TEL. 2984 T. Hoogeveen, 33 jr., aannemer en E. v. 'f Net, 24 jr., Deventer, Langestraat 24. J. C. v. d. Brink, 29 jr., brandst.hand- en A. C. Kok, 2ö jr., Laren, Ruïterw. 9. A. v. d. Berg, 30 jr., los afb. en E. Hooft, 30 jr., Sportweg I. J. Swanïnk, 65 jr. en G. E. Mastenbroek, 54 jr., Soesterbergschestraat 63. P. Grift, 24 jr., schilder en W. Horns- veld, 21 jr., Vinkenweg 9. W. Meijers, 45 jr., hoofd eener school en M. M. K. Stam, 43 jr., Nr. Amstel, Amsterd.weg 238. G. A. Neef, 22 jr., rijksambf. en T. C. den Hartog, 24 jr., Ridderkerk, Oran jestraat 11. OVERLEDEN: Maria Pleijsier, 67 jr., wed. v. C. Barre- man, Noorderweg 29. Pieter Kramer, 67 jr., geh. m. S. Potgie ter, Eikenhorstweg 8. Catharina Maria Wilhelmïna Gottmer, 81 jr., geh. v. W. G. Smit, S teenhoffstr. 45a Hendrika van Suydam, 53 jr., geh. m. R. Oosterbeek, Wieksloot W.Z. 27. GEVESTIGD: W. W. v. d. Bedum m. vr., St- Jozeph- straat 4, van Rotterdam. J. de Bruin m§ g., Soesterbergschestraat 2 van Utrecht. C. Oversier-Wittebol inw., Hartmanlaan 29, van Ro-tterdam. J. A. Rijntjes m. g., Vosseveldlaan 21b, van Maartensdijk. M. J. v. Leeuwen-Bus inw., L. Brinkweg 56, van Baarn. G. Scheele m. g., Heideweg 32, van Rot terdam. J. Westbroek, Schrikslaan 17, van Maar tensdijk. M. Hollander m. g., Dorresteinweg 45, van Delfzijl. L. P. Spieard m. vr., Lt. Kottenlaan 21, van Amersfoort, J. A. Boom m. g.» Sportweg 9, v. Zeist. J. Gale-Smit, Nassaulaan 12, v. A'dam. G. P. J. Goes m. g., Van Weedestraat 32, van Utrecht. J. Lohr m. g., Kerkpad Z.Z. 102 van Wel- sen. M. A. v. Wijk m. g. Gr, Melmweg 3, van Amsterdam. H. E. Schuppener m. g., Kerkpad Z.Z. 94, van Hilversum. J. C. Timmerman m. vr., G. Pelsweg 16 van Rotterdam. A. Knetemann m. vr., Hartmanlaan 39a, van Rotterdam. R. R. Broeksmit m. vr., Verl. Kolonïeweg 11 van Rotterdam. A. Astrego-Castelijn m. K., Molenstraat 47, van Rotterdam. J. H. ter Heege-Martens, den Blieklaan 63, van Diemen. A. Lenten-de Mos inw., Beckerlngkstraat 26, van den Haag. F. v. Asten m. g., Eemstraaf 6a van A'dam. VERTOOKKEN; E. Vogel, van Olijkeweg 3 naar Baarn, Praamgracht 11. L. Docter, van Nieuweweg 99 naar 'Ave- reest, Balkbrug I 302a. J. W. de Koff m. g., van Amersfoortsche- straat 90a naar Zeist, Aristotelesl. 8. C. P. Dorland-Werther, van Van Weede straat 12 n. Eemnes, Gooiersgracht 24 A. Hooft m. vr., van Amersfoortschestr. 56 naar Zeist, Pr. Alexanderweg 28, A. C. v. Laer-Woudstra, van O. Tempel laan 8 naar Den Haag Bankastraat 119 A. Sluyk-v. d. Plas, van Sfeenhoffstraaf 31 naar de Bilt, Rembrandtlaan 90„ W. v. Amstel, van Andriessestraat 16 naar Weesp, Oudegracht 111. G. Breeschofen-Kuijper, van Schoolstraat 44 naar Maarn, KI. Berg en Zand A 11. J. J. Verbruggen, van Hartipanlaan 17 naar Bussum, Oost-Einde 2. E. Epskamp, van Birktstraat 3a naar Eemnes, Wakkeren dijk 230. J. J. Frïeman m. vr., van Kostverloren weg 5 naar Amsterdam, Atjehstr. 126 H. M. Durkstra-Ravesloof, van Beuken laan 12a naar Zandvoort, Zeestraat 17. W. F. Thijssen, van Nassaulaan 18 naar Berlijn. Groote sorfeering RIJWIELEN, nog van le klas materiaal, uitgevoerd met terugtraprem of trommelremmen in diverse merken. OOK KINDERRIJWIELEN EN SPORTRIJWIELEN. KOMP'S RIJWIELHANDEL Agent FONGERS' Rijwielen. KONINGINNELAAN 4, TEL. 2984 J. J. Geverink, van B. Grofhesfraat 4 n. 's-Graveland, „De Bantam'0. C. de Vries, van Stadhouderslaan 27 n. Kerkrade, Lambertystraat 5. J. A. Lommen, van Da Cosfalaan 9a n. Utrecht, Zandhofschestraat 46. J. L. Zegers m. g., van Bannlngstraat 49 naar Amersfoort, Huygenslaan 14. M. Thomas, van P. Potterlaan 1 naar Zeist, Utrechtscheweg 69. A. W. Diest, van Van Lenneplaan 56 n. Amersfoort, Hobemastraat 29. A. Nicolai, van Hellingweg 13 naar Drachten, Oudeweg 215. A. Petersen, van Birktstraat (jil naar Bar- ne.veld, Achterveldscheweg 4. VERHUISD: H. Wijnmalen m. vr., van Soesterberg schestraat 67 naar Eigendomweg 90. J. v. Tol-Ham m. k., van Birktstraat 35a naar Stadhouderslaan 122. Wed. P. Kaats-Bufzelaar, van Koningin nelaan 135 naar Bartolottilaan 49. M. Broens m. k., van Braamweg 80 naar G. Pelsweg 21. A. Mijnster m. vr., van Banningstraat 104 naar Banningstraat 100. M. Scheffer m. g., van Batenburglaan 21 naar Amersfoortschestraat 3. G. P. Sloothaak m. g., van da Costalaan 7a naar Soesterbergschestraat 93. C. J. v. d. Donk m. g., van Amersfoort schestraat 27 naar Molenstraat 9. H. J. Blom, van Verl. Postweg 86 naar Dijkhuisstraat 3. C. G. Rönitz m. g., van Koninginnelaan 110 naar Verl. Talmalaan 11. A. v. d. Leur m. g., van Beefhovenlaan 20 naar Buntweg 12. G. jakkers m. g., van K. Brinkweg 30 naar Akkerweg 2. J. S. SJooten-Brandes, van P. v. d. Bre- merweg 1 naar Julianalaan 1. J. Koens m. g., van Postweg 46 naai Kerkpad Z.Z. 39. E. v. Drie m. g., van Van Lenneplaan 1(3 naar Nieuwstraat 48. H. de Jong m. vr., van Hartmanlaan 11 huis naar Spoorstraat 7. *J. R. Wagt m. vr., van Stadhouderslaan 130 naar L. Brinkweg 68a. P. Bakker m. g,, van Postweg 49 naar Van Lenneplaan 9. H. v. Rootselaar m. g., van Rembrandt laan 10 naar Beetzlaan 109. B. J. Koppen m. van Kolonïeweg 9 naar Ossendamweg 24. A. Feberwee m. vr., van Mendelssohn'aan 8 naar Wilhelminalaan 27. A. v. d. Water m._ g., van Staalwijklaan 6 naar A. Paulownalaan 17. A. M. v. Batenburg-Mol, van Julianalaan 49 naar Julianalaan 47. S. Kurpershoek m. g., van O Utrc^s^he» weg 41 naar Bosstraat 59. G. v. 't Hoenderdal m. g., van Andriesse straat 20 naar Sportweg 7. G. J. W. Bongaards m. vr., van Dijkhuis- straat 8 naar Amersfoortschestr. 21, H. v. He-Lodder m. k., van Hartmanlaan 50 naar B. Grothestraaf 56. Wed. G. H. Bieleman-v. Wetferen, van W. Toplaan 1 naar Sophialaan 3. D. Grootveld m. g., van W. Tooia^." 1 naar Sophialaan 3. J. v. d. Lugt-Raven, van W. Toplaan 1 naar Sophialaan 3. F. Witvoet-Hagevoort m.k. van Tal malaan 9 naar Verl. Talmalaan 15. G. J. Doornekamp m. vr., van Sportweg 1' naar Banningstraat 98. Wed. W. J. Roelofsen-v. Elden, van Hei deweg 44 naar Soesterbergschestr. 118 G. v. Duinkerken m. kr. van Oude Grachtje 25 naar Koninginnelaan 149- J. J. Coutniho m. g., van Eikenhorstweg 10 naar Plasweg 49. I. M. W. Kroon Mülhausen, van Laan»' straat 48 naar Kostverlorenweg 5. R. Oosterbeek m. g., van Beukenar 15 naar Bosstraat 61. J. P. Ma«hÖsen m- vr- van B. Grothestr, 20 naar B. Grothestraat 22. C. G. Onderdelinden m. vr., van Braam* weg 49 naar Van Weedestraat 52. H. L. Bernstein m. g., van Koninginne- I EINDE HUURT!JD RIJWIEL- SEIZOEN. Gebruikte Rijwielen, alle ïn staat van nieuw, groote sorteering, zoowel in luxe, transport- en sportrijwlelen., KOMP'S RIJWIELHANDEL KONINGINNELAAN 4, TEL. ?°84 laan 58 naar Emmalaan 7. A. G. M. Gaariandt-de Bock, van Braam- weg 38 naar Nieuweweg 88. Tj. Êbes m. vr., van Oranjelaan 42 naat Sophialaan 25. H. M. J. Geubbels m. vr., van B. Grofhe* straat 16 naar A. Paulownalaan 8. C. v. Wilgenburg m. vr., van Gr. Melm weg 11 naar Kerkpad N.Z. 17a» C. A. Cens-Kroet, van Talmalaan 31 naai Steenhoffstraat 10. H. Smits m. g., van Emmalaan 9 naaï Julianalaan 67. H. H. A. Maas m. g., van S'adboudesr'aan 68 naar Julianalaan 77. C. A. v. Appel-v. Leeuwen m. k. vaft Kerkstraat 50 naar Soesterb.str. 9. D. Koopman-Buddingh, van Krommeweg 29 naar Nieuwstraat 28. K. D. de Jong m. g., van Hartweg 16a naar Hartweg 28. J. Buninga m. g., van Dorresteinweg 43 naar Kolonïeweg 9. 23. Groote hoogten maakten Rob nooit duizelig en dapper ging hij, geheel recht op looiend, voor, terwijl Ouwe Daan, die bang was, dat hij draaierig zou wor den, óp handen en voeten voortkroop. ie waren ongeveer halverwege gekomen, toen ze tot hun ontsteltenis een scherp lekiaa hoorden en .verschelden gewel- dig-groote, venijnig uitziende vogels op hen af zag komen. „Buk je, Rob", schreeuwde Ouwe Daan verontrust, „of die nijdige beesten zullen je naar be neden werpen". 26. Ondertusschen klom het geheim» zinnige inlandsche meisje, dat hen den hcelen tijd gadegeslagen had en het ge vaar waarin ze verk'eet'den zag, op een rots. Toen spande ze haar boog en schoot. 27. De pijl vloog recht op haar doel af en terwijl de vogel, die Rob aan viel, omlaag tuimelde, zagen Rob en Daan het meisje weer naar beneden klauteren.. Rob' riep haar en beduidde haar, halt te hou den. Maar ze schonk' er geen aan /jacht aan en verdween vtug fusschen de strui ken en rotsen van hef ravijn.^ „Ze wil geen vrienden met ons worden, zei Rob teleurgesteld. „Laten we vlug opschieten. De roofvogels krijsen van woede, ze kun nen dus ieder oogenblik komen. 28, Telkens omkijkend naar Rob, die haar dringend verzocht, halt te houden. klauterde het meisje over de rotsen, tot« dat ze kwam aan een steile rotswand, waarlangs een nauw, hobbelig pad leidde, Ondertusschen waren Rob en Ouwe Daan aan hef eind van de brug gekomen, Bang als ze waren, dat ze het meisje, hetwel^ vlug langs de rotswand liep, uit hef 003 zouden verliezen, liepen ze haar achtera*.

Soester Courant | 1940 | | pagina 3