De ïtaliaansche dolk stoot toe in het Britsche hart De wakende vuurmonden op zee ENGELSCH AFRIKA ONDER ZWAREN DRUK Ül» yhs» fcs* i«c<& n» 4» Dc uitvinding van dc Teievisie Deelen van een ïtaliaansche koloniale brigade en gemotoriseerde eenheden op marsch door de woestijn. NADAT Italië in den oorlog was ge gaan openden de ïtaliaansche Kolo niale troepen den strijd op alle Afri- kaansche fronten, met name aan het Liby- sche West- en Oostfront, evenals aan de fronten van Italiaansch Oost-Afrika. Deze raken den Engelsch-Egyptischen Soedan, de kust van Fransch Somaliland, het voorma lige Somaliland en Kenya. In totaal zes eindeloos lange strijdfronten over een leng te van in totaal 9300 kilometer! De ïtali aansche Koloniale oorlog ontbrandde van de Middellandsche Zee tot den Indischen Oceaan. Na den wapenstilstand met Frank rijk viel het Libysche Westfront uit. Maar er bleven toch nog vijf fronten over met in totaal een lengte van ongeveer 6300 kilo meter. Bodemgesteldheid, klimaat en de groote afstanden tellen in dezen strijd evenzeer als tegenstander als de eigenlijke vijand. Hoofdzakelijk op het gebied der ravitailleering staat men voor enorme pro blemen. Ondanks deze opeenstapeling van moeilijkheden, waarbij nog gerekend moet worden de tegenstand van de vijandelijke strijdkrachten, heeft het ïtaliaansche kolo niale leger te land, op het water en in de lucht de haar gestelde taken op schitteren de wijze volbracht. Samenwerking van alle onder deden. DE ïtaliaansche landtroepen bewogen zich aan alle fronten op het terrein van den vijand. Tegelijkertijd zet ten de luchtstrijdkrachten niet alleen haar regelmatige ondersteuning van de land zeestrijdkrachten voort, maar lieten dag na dag hun mokerslagen neerkomen op de Britsche steunpunten, welke gelegen wa ren binnen hun grootste actie-radius. De koloniale zeemacht van Italië heeft op an dere plaatsen, door wellicht minder beken de, maar daarom niet minder verdienste lijke acties ertoe bijgedragen de eigen wa teren te verdedigen en die van den tegen- Btander onveilig te maken. het geheele naar voren springende gebied afgesneden, dat zich uitstrekt op den hoo- gen Joeba. Bovendien werden de karavaan wegknooppunten Mojale en Boena bezet. Op deze wijze hebben de Italianen hun front aanzienlijk verkort, maar tevens uit gangspunten verworven voor verdere aan vallen. Tenslotte vielen de ïtaliaansche koloniale troepen, na een grondige voorbereiding van de menschen en met het inzetten van veel reserves, Britsch Somaliland aan, dat zij in tijd van slechts 17 dagen veroverden, of schoon hun uitgangspunten dikwijls ruim 400 kilometer van de doelen waren verwij derd, en de troepen absoluut ontoeganke- In den geweldigen strijd, welke thans ruim een jaar aan den gang is en voor de almo gendheden reeds zulke beduidende succes sen heeft opgeleverd, hebben Duitschland en Italië verschillende taken op zich geno men, die wel ongeveer even zwaar zijn, maar zeer verschillend van aard, hetgeen direct samenhangt met de plaats van het ©orlogstooneel. Terwijl de weermacht van Duitschland onophoudelijk en in steeds snel ler opeenvolging haar mokerslagen doet neerkomen op het centrum van het Britsche Imperium, heeft Italië op grond van zijn geografische ligging de taak op zich geno men Engeland „in het hart" te treffen. Dit „hart" wordt gevormd door het systeem van de levenszenuwen van veiligheid en macht, welke Groot-Brittannië op zeer handige wijze in de afgeloopen eeuwen heeft be werkstelligd in de Middellandsche Zee, de Roode Zee en den Indischen Oceaan. van het luchtwapen en van het koloniale leger deelgenomen, welke werden samen gesteld uit alle stammen van het Imperium. Met een bewonderenswaardige strijdlust en groote vasthoudendheid overwonnen zij bij deze aangelegenheid tallooze gevaren; geen krachtsinspanning was hun te groot. Alleen zeven koloniale brigades (zij heeten zoo, omdat zij zijn samengesteld uit inboorlin gen, die staan onder commando van ïtali aansche officieren en andere officieren) waren bij dezen slag ingezet. Zij hebben De ïtaliaansche vloot houdt de wacht in de Middellandsche Zee. De indrukwekkende geschuttorens van een Italiaansch oorlogsschip. kan. Voor deze constructie kon hij reeds in 1905 patent aanvragen, in een tijd dus, toen de vliegerij nog in het eerste stadium van ontwikkeling was. Zijn voornaamste uitvinding, die zijn naam in de wereld beroemd zou maken, gelukte hem reeds als 23-jarig student: de uitvinding van de televisie. Het was in 1884, toen radio en film nog toekomstmu ziek waren, dat Paul Nipkow patent aan vroeg voor een spiraalvormige „Lochschei- be", die uitgangspunt voor de televisie zou worden. Paul Nipkow had zich. reeds lang met de gedachte beziggehouden, om in het bereik van het zichtbare de helderheids- verschillen met behulp van den electrischen stroom over te dragen op willekeurige af standen. Toen had hij het vruchtbare idee, afbeeldingen van personen en landschap pen op te vatten als een som van talrijke beeldpunten of beeldelementen, de helder- heidsverschillen van zwart tot wit in elec- trische stroomschommelingen te transpo- neeren en aan het ontvangstation de stroomimpulsies weer in lichtwaarden om te zetten. Hij construeerde daartoe de „Spi- rallochscheibe". Op die schijf zijn spiraal vormig gaten aangebracht. Bij snelle om draaiing zoekt een door de gaten heen val lende lichtstraal de afbeelding puntsgewij ze van boven naar beneden tastend af. Aan het weergavestation worden dan de stroom schommelingen weer in lichtwaarden om gezet en uit de beeldelementen het oor spronkelijke beeld weer opgebouwd. In 1928, dus meer dan veertig jaar na Nipkow's patentaanvraag, begon in het Berlijnsche Reichspostzentralamt de stel selmatige bearbeiding. De eerste transfor matie van dertigregelige afbeeldingen ge schiedde over de zenders Königswusterhau- sen en Berlijn in 1930. Dit feit is slechts weinigen bekend, die als knutselaars voor zichzelf een ontvangtoestel hadden gefabri ceerd en zoodoende de eerste transmissies konden waarnemen. De zendér Berlijn transmitteerde destijds met behulp van de oude Nipkowschijf volgens het lichtstraal- aftastprocédé zich bewegende personen langs direkten weg. In 1933 begon de ultra- Parachutetroepen kort voor het aan boord gaan van de transportvliegtuigen. Valschermjagers bewijzen ook in Afrika dr legerleiding hun onschatbare pioniers- diensten. weinige meters groot. De televisie-ontwik keling heeft sneiia vorderingen gemaakt. In plaats van dertigregelige beelden met 14000 beefldelementen per seconde zendt men heden 441-regelige met 6 millioen beeldpunten per seconde. Nu zijn de tele visiestudio's in helder licht gedompeld, men ziet grootsche coulissen en voortreffelijke achtergronden: heden rollen de televisieca mera's langs, den rand van het Olympiasta- dion bij voetbalwedstrijden heen en weer en zenden de spannende gebeurtenissen op het grasveld direct naar de Berlijnsche ont vangkamers. De televisie marcheert, be stuurd in nauwe samenwerking door de Rijksradiomaatschappij en de Duitsche Rijkspost. En het. was wellicht de mooiste gewaarwording voor den uitvinder van de televisie op zijn 80sten verjaardag, dat hij deze ontwikkeling, waartoe hij den stool gaf, mede kon beleven. Twee dagen daar na bereikte ons het bericht van zijn dood Foto'sSclierl (3), Weltbild, Mauritius (2) Zoo werden in de eerste plaats aan de Libysch-Egyptische grens de door Britsche pantserdivisies ingezette aanvallen glad af- kortegolf zender met dagelijksche zendin gen. Het eerste televisie-zendstation werd in 1935 ten huize van de Duitsche Fernka- belgesellschaft in de Rochlitzer Strasse te Berlijn geopend. Hiermee begon een nieuwe periode op televisiegebied. Voor het eerst werden hier afbeeldingen van 180 regels overgezonden. Aanvankelijk beperkte men zich tot films, vervolgens slaagde men er in, één tot twee tooneelspelers in borstbeeld te vertoonen. Televisie was ook voor den regisseur een nieuw gebied. Hij trachtte een ruimere om lijsting voor zijn beelden te vinden. Zoo liet hij op de achterzijde van bebloemd be- hangelpapier een heerlijk Grünewaldland- schap schilderen als achtergrond voor een zanger. Het was de eerste coulisse voor den televisiezender. Heden kent men geen donker zendsta tion meer; thans is de speelruimte niet meer Generaal Graziani, opperbevelhebber van de ïtaliaansche strijdkrachten in Afrika, steR zich persoonlijk van. alles op de hoogte Het luchtwapen heeft een groot aandeel in de successen van de koloniale strijdmacht in Afrika. Hier ziet men een eskader geve ohtsvliegtuigen van biiaender zwaar type. hier, evenals enkele weken later aan de Libysch-Egyptische grens, bij de doorbraak naar Zeila en Solloem hun groote kwali teiten getoond. De oorlog, dien de Italianen in Afrika hebben te voeren, speelt zich af op een absoluut ontoegankelijk terrein, een ge bied bovendien dat duizenden kilometers van het moederland verwijderd ligt. Het feit, dat de verbindingsroutes van het moe derland met het krijgstooneel, zeer lang zijn, en geregeld vrij gehouden dienen te worden van vijandelijke hindernissen, is hierbij nog niet eens ter sprake gebracht. Maar elk gebied heeft zijn geografische en ethnologische eigenaardigheden, welke on derling zeer veel kunnen verschillen. On danks den passieven tegenstand van de na tuur, die de Italianen meestal slechts stief moederlijk heeft bedeeld, en ondanks het krachtig verzet van den vijand, strijdt de soldaat van het nieuwe en zich eeuwig ver nieuwende Italië in het vaste geloof dat eens de eindoverwinning de kroon zal zet ten op hun moeizamen en hardnekkig ge- voerden strijd. De in de Middellandsche Zee opereerende genstanders ?oor geslagen. De laatste groote actie van de ïtaliaansche koloniale strijdkrachten tegen Zeila en Solloem heeft haar superioriteit boven de Britsohe eenheden in elk opzicht bewezen en den Engelschen het inzicht bij gebracht dat hun rotsvaste positie in Egyp te danig aan het wankelen is. In Erythrea werd Kassala de Poort tot den Soedan door een bliksemsnelle overrompelende actie ingenomen. Terwijl het in bezit heb ben van dit punt eenerzijds de waarde van den spoorweg Port SoedanSennar te niet doet, werden verdere ontwikkelingen in. de richting van de Midden-Nijl anderzijds ten zeerste vergemakkelijkt. In Asmara werden de plaatsen Gallebat en Koermoek vor- ovwd, waardoor verdei* aotieperepeeti»- ven naar de groote Soedan-vlakte zioh het>- Wa geepend. In de riofetlpg Kepy* ïtaliaansche duikbooten zijn geduchte te- de Britten. lijke gebieden in het warmste deel van het jaar moesten doortrekken gebieden, die in elk opzicht hindernissen opleveren voor een massaal transport van menschen, die ren en auto's. De verovering van Britsch Somaliland heeft hierop is reeds meermalen gewe zen één van de kernpunten van de stra tegische afweer- en aanvalsorganisatie, die destijds door de Engelschen aan de mon ding van de Roode Zee en in de Golf van Aden in het leven was geroepen, om daar door den wereldverkeersweg naar Indlë te beheerschen, verbrijzeld. De toekomst zal ons Ieeren of het doorbreken tot Solloem niet het voorspel is voor de vernietiging van een ander steunpunt aan het Suezka- naal. De verovering van Britsch Somaliland is ©en roemvolle bladzijde in de annalen van de Italiaansehe koloniale strijdmacht, want 3&a de operaties hebben nationale afdeelin- Onlangs vierde Paul Nipkow, de uit vinder van de televisie, zijn 80sten ver jaardag. De televisie met haar buiten gewone ontwikkelingsmogelijkheden, zal steeds met den naam Paul Nipkow verbonden blijven; immers deze pionier van een nieuwe, in haar afmetingen nog niet te overziene techniek heeft den eersten grondslag voor de televisie gelegd. PAUL NIPKOW, die in 1860 te Lauen- burg (Pommeren) geboren is en in Berlijn wiskunde en natuurwetenschappen studeer de, heeft in den loop van zijn succesvol le ven talrijke uitvindingen van beteekenis gedaan. Op het gebied van het spoorwezen construeerde hjj het mechanische bloktoe- stel en de compenseerende rol voor spoor- wegseinen, zinrijke inrichtingen om spoor wegongelukken te voorkomen, waarvan zich de „Deutsche Reichsbahn" bedient. Hij hield zich ook onledig met den bouw van vliegtuigen en was de schepper van een schepradvliegtuig, dat evenals het windmo- l$Qv|£egtuig, loodrecht opstijgen en landen

Soester Courant | 1940 | | pagina 4