De Wereld Het Portret De Internationale toestand vy IN KAART VAN DE WEEK EN DE AFGELOOPEN WEEK DUITSCHLANDS OVERWICHT IN DE LUCHT. Waarom sorteeren de Duitsche luchtaan vallen op Engeland blijkens de legerbe- richten zooveel meer effect dan de Engel- sche op Duitschland Het antwoord op deze vraag vindt men op onderstaand kaartje aanschouwelijk weergegeven. Uit- over land dan over watèr is te onder houden. 2. Terwijl Duitschland van alle zijden En geland kan binnenvliegen, staat Enge land slechts één weg naar Duitschland open. 4. Duitschland wordt beschermd door de rij van bezette gebieden. 5. Duitschland kan zijn gevechtsformaties over een' grootere ruimte verdeelen en ze zoodoende gemakkelijker aan Engel- sche aanvallen onttrekken. 6. De geringe afstand tusschen de Duitsche vliegtuigbases en Engeland maakt het mogelijk, de Duitsche bommenwerpers situatie voor Fransch Indo-China ver scherpt. Ongeregelde Chincc che troepen hebben de grens overschreden. De Chinee- zen zijn ongeveer 90 km ten Noordoosten van de strategisch belangrijke grensstad Laitsjau in het Noordoosten van Tonkin binnengedrongen. Zij werden echter door de Oostelijke Fransche strijdkrachten met zware verliezen teruggeslagen. De Japansche pers spreekt van een op handen zijnde Engelsche actie tegen Fransch Indo-China. Uit Hanoi worden in de Japansche hoofd stad sensationeele berichten gepubliceerd, volgens welke de Engelschen zouden pro- beeren met geweld op te treden tegen Fransch Indo-China. Met behulp van aan- hahgers van De Gaulle voeren de Engel- schen op het oogenblik een versterkte anti- Japansche propaganda. Zij beweren b.a. dat de Japanners het gebied van Saigon willen bezetten. De vroegere gouverneur-generaal van Fransch Indo-China, Catoux, zou oo 10 November op grond van een geheime op dracht van De Gaulle e?o be nreking heb ben gevoerd met Tsjang Kai-Sjek en daar op naar Singapore zijn vertrokken. Het Engelsche plan beoogt waarschijnlijk, de Chineezen van uit het Noorden in het ge bied van Tonkin te laten binnendringen, terwijl de Engelschen, die in Singapore voorbereidingen treffen, van het Zuiden uit Saigon zullen trachten te bezetten. De Britsche gezant te Bangkok heeft, naar verluidt, een conferentie van twee uur gehad met den eersten minister Songram. De Britsche gezant zou Thailand den En- gelsch-Amerikaanschen steun aangeboden hebben voor de Thailandsche gebieds- eischen jegens Fransch Indo-China, be nevens levering van oorlogsmateriaal, een leerling van 20 millioen dollar en andere hulp. Nadere berichten maken melding van een militair bondgenootschap. De eerste minister van Thailand, Songram, zou ziéh voorbehouden hebben binnen een week antwoord te geven. De Britsche autoriteiten in Indië hebben, volgens een Domei-bericht uit Bangkok, een algeheel uitvoerverbod van goederen naar Fransch Indo-China uitgevaardigd. In leidende Arabische kringen koestert men ernstige bezorgdheid over het leven van koning Faroek van Egypte, die na.het opzienbarend overlijden van zijn premier, Sabry Pasja, als het laatste beletsel voor de Britsche plannen geldt. Men vreest, dat be taalde handlangers aan het hof wellicht ondanks alle voorzorgsmaatregelen midde len zullen weten te vinden om den koning uit den weg te ruimen. Deze bezorgdheid is te meer gerechtvaardigd, daar de kamer heer van den koning pas enkele dagen ge leden eveneens plotseling gestorven is onder geheimzinnige omstandigheden. De Britsche autoriteiten voor de Volksgezond heid lieten het lijk terstond in beslag nemen en verbranden, zoogenaamd wegens be smettingsgevaar. Men gelooft algemeen, dat dit geschiedde om lijkschouwing te belet ten. Den laatsten tijd hebben de Engelschen kans gezien om enkele hunner handlangers, van wie alles te verwachten valt, in de omgeving van den koning te plaatsen. aangericht. Doch ook in andere plaatsen hield de storm hevig huis. Te Venlo werd een 40 m hooge fabrieksschoorsteen in tweeën gebroken. De afgebroken top ter lengt van ongeveer 10 m kwam op het dak van een der fabrieksgebouwen terecht met het gevolg dat twee daar werkzame arbei ders den dood vonden. Te Weert viel de beroemde oude St. Maartenstoren, die van 1500 dateert, aan het geweld der elementen ten offer. Wonder boven wonder werden door het neerstortende gevaarte geen men- schen getroffen, hoewel de kerk midden tusschen de huizen staat. Fietsers onder appèl. Het gedrag van het Nederlandschp wiel- rijdende publiek op den weg heeft bij vorotduring het misnoegen der Duitsche overheid opgeewkt. Thans is haar geduld ten einde en zullen er maatregelen volgen. Deze werden aangekondig in een brief, dien de hogoere SS- en politieleider bij den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied tot den secretaris-gene raal van Justitie richtte en waarin hij zegt: „Ik wensch er geen twijfel over te laten bestaan, dat ik als commissaris-generaal voor de openbare veiligheid niet van zins ben, dit gedrag der wielrijders langer te dulden en dat ik met name de door mij gegeven aanwijzingen tegenover de wiel rijders tot uitvoering zal weten te brengen. Wanneer de Nederlandsche politie uiet in staat zou zijn aan de bestaande wantoe standen een einde te maken, dan zal ik mij genoopt zien aan organen van de Duitsche ordepolitie het algemeene verkeerstoezicht op te dragen. Weer een vlagverbod. In een brief aan den secretaris-generaal van het departement van Justitie wijst de SS-Brigadeführer Rauter er op, dat de Nederlandsche nationale vlag door de „Nederlandsche Unie" als partijvlag ge voerd en in haar samenstel van kleuren voor propagandadoeleinden wordt gebruikt. Volgens dezen Luitsehen autoriteit is de Nederlandsche nationale vlag echter sym bool van het Nederlandsche volk in zijn geheel en staat buiten den strijd der poli tieke partijen. Daarom verzoekt hij den secretaris-generaal, den Nederlandschen partijen het voeren van de nationale vlag en het gebruik daarvan voor partij-poli tieke doeleinden, ki het bijzonder het hijschen op partijgebouwen, bureaux enz. te verbieden. Overtredingen worden door de „Sicherheitspolizei" gestraft. Als gevolg hiervan is de Nederlandsche driekleur thans weer even snel als zij verscheen van de gevels der Uniewinkels verdwenen. De Rüksveldwacht opgeheven. Een oud landelijk instituut gaat verdwij nen. Nadat reeds eenigen tijd plannen daartoe bestonden, is thans definitief be sloten, tot opheffing van het korps Rijks- veldwacht over te gaan .De leden van dit korps zullen overgaan naar het korps Marechaussee. De wijze waarop een en ander zal worden geregeld en de nadere maatregelen, welke hiertoe zullen moeten worden genomen, vormen nog een onder werp van overleg. PANDIT NEHROE. Voor de achtste maal hebben de Engel schen Pandit Nehroe in de gevangenis ge worpen. Voor de achtste maal hebben zij den tweeden voorvechter voor de Indische onafhankelijkheid en de ongehoorzaam heidscampagne in Britsch-Indië tijdelijk buiten gevecht gesteld. De vroegere voorzitter van het Al-In disch Congres, Pandit Nehroe, thans 50 jaar oud, is een der markantste persoonlijk heden onder de Indische Nationalisten. Als zoon van een der rijkste mannen van Indië in Harrow en Cambridge opgevoed, ging hij spoedig na zijn terugkeer uit Engeland in zijn vaderstad Allahabad in de politiek eri wijdde hij zich aan den strijd voor de onafhankelijkheid vatt indië. Ia 1919 kwam hij voor het eerst in conflict met de Engel sche autoriteiten. In 1921 maakte hij voor het eerst kennis met de gevangenis. Zijn energie wordt beschreven als bovenmen- schelijk. Zoo speelde hij het in een verkie zingscampagne van 22 maanden klaar, meer dan 100.000 kilometer dwars door Indië af te leggen, zoowel per vliegtuig als per ossenwagen. In een enkele week hield hij, van plaats tot plaats reizend, ongeveer 150 redevoeringen. Vaak kwam hij met zijn opvattingen in conflict met Gandhi. Doch thans is hij, ondanks alle geschillen die hen scheiden een vriend van den Mahatma, óf- schoon hij dezen verwijt, in zijn strijd ten gunste van de ^rmen en onderdrukten niet genoeg te velde te trekken tegen het theni heerschende systeem De dappere Italianen maken goeden voortgang in Griekenland. Stecht weer noch slechte wegen of andere hindernissen vor men een hinderpaal voor hun onstuimigen moed. Aan het Grieksche front werden aanval len en tegenaanvallen ondernomen, die vooral in den sector van het negende leger verbitterd waren. De Italiaansche luchtmacht, in nauwe samenwerking met de troepen, bombar deerde spoorwegen, artillerie- en vijande lijke stellingen, waardoor branden en ont ploffingen ontstonden en de verbindingen werden verbroken. Ook troepenconcentra ties werden bestookt. Ook bombardeerden de Italiaansche vliegtuigformaties de haveninstallaties van Soeda (Kreta) en de haven van Alexandrië. Joegoslavië heeft nog steeds te lijden van ie aanvallen van niet te identificeeren vliegtuigen. Zoo vlogen er ook weder vreemde vliegtuigen over Bitolj (Monastir) en Kitsjewo. Als gevolg van de groote ac tiviteit van het luchtafweergeschut en de Joegoslavische jagers, konden de vreemde vliegtuigen slechts in de omgeving van Kitsjewo en bij twee naburige dorpen bommen laten vallen. De vliegtuigen trok ken zich terstond terug en hebben het Joegoslavische luchtruim onmiddellijk ver laten. Er vielen geen slachtoffers. De aan gerichte schade is slechts van materieelen aard. Te Parijs heeft Laval wederom diep gaande besprekingen gevoerd met de Duit sche autoriteiten, waarbij de samenwer king, waartoe de Führer en Pètain beslo ten hebben, in het middelpunt stond. Tevens heeft Laval een vrij langdurige bespreking gevoerd met den Spaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Serrano Suner, die zooals men weet, ook te Berlijn met rijks minister von Ribbentrop een onderhoud zal hebben. Het onderhoud tusschen Serrano Suner en Laval is in de Spaansche^ambas- sade gevoerd. Laval is vervolgens naar Vichy vertrok ken, waar hij maarschalk Pétain rapport over zijn verschillende besprekingen heeft uitgebracht. Uit Vichy wordt gemeld, dat volgens'een mededeeling van het Fransche ministerie van Justitie, een arrestatiebevel is vaardigd tegen Daladier, generaal GameMn en Léon Blum. Zij zijn onmiddeihjk van kasteel Chazeron naar de gevangenis van Bourrassol overgebracht, waar de voormalige minister van Luchtvaart, Guy la Chambre, zich reeds bevindt. De beschuldiging tegen alle genoemde personen behelst schending van hun ambts plicht, hetzij verwaarloozing van de voor bereiding der nationale verdediging, hetzij zij deze rechtstreeks in gevaar hebben gebracht door een politiek of door beslui ten, die niet strookten met de werkelijke belangen van het land. Het onderzoek strekt zich tevens uit tot de vraag of de deelneming van Frankrijk aan den oorlog niet met schending van de grondwettelijke -bepalingen gepaard is gegaan. Door verschillende gebeurtenissen is de De Volkscommissaris der Sovjet-Unie Molotow bij zijn aankomst te Berlijn, waarbij ontvangen werd door Von Ribbentrop en gen.-veldmaarschalk Keitel. (FotoScherl) stijging van het melkgebruik te voorkomen. De A.M.V. kan, ten einde dit te bereiken, alle door haar gewenschte maatregelen treffen en zij heeft het thans noodig ge acht de bij haar aangesloten vereenigingen en dat zijn alle melkhandelaren te verbieden, meer melk en melkproducten af te leveren dan zij normaal deden. Drente krijgt het Haagsche stadsvuH. De eenigen tijd geleden afgekondigde voorschriften inzake de bewaring en sor- tatie van huisvuil door particulieren, waar door zoo goed als niets meer in den asch- emmer mocht worden gedeponeerd, waren een leelijke streep door de rekening van Drente, dat voor de ontginning van zijn schrale gronden is aangewezen op het Haagsche stadsvuil. Het belang van dit werk is blijkbaar door de overheid inge zien, want thans hebben Den Haag en Rijs wijk dispensatie verkregen van genoemde bepalingen. Dit beteekent, dat de Vuil Af voer Maatschappij, die het Haagsche stads vuil naar Drente vervoert, waar het door personeel dezer onderneming wordt gesor teerd, haar bedrijf kan voortzetten. De Hagenaars mogen dus hun afval weer bij elkaar in den aschemmer wegwerpen, met uitzondering van etensresten, schillen en dergelijk afval, dat als veevoeder kan dienst doen. Dit moet voor den schillenboer worden bewaard. De eerste centrale keuken geopend. Rotterdam heeft de primeur op het ge bied der gaarkeukens. In de afgeloopen week werd daar ter stede de eerste cen trale keuken geopend, die door eén groot aantal andere, over het geheele land ver spreid, zal worden gevolgd. De later te stichten keukens zullen zich dan ook de ervaringen met haar Rotterdamsche voor gangster opgedaan, ten nutte maken. Ge bleken is, dat vooral in de groote steden behoefte aan dergelijke centrale keukens bestaat. De keukens zullen door de ge meenten zelf worden gebouwd en alles, wat er verwerkt wordt, zal zooveel moge lijk ter plaatse worden ingekocht. Het eten wordt in groote ketels volgens een nieuw systeem bereid, waarbij niets van de voe dingsstoffen en vitaminen verloren zal gaan. Voorloopig is besloten, dat Amster dam vijf centrale keukens krijgt, Rotter dam, Eindhoven en Utrecht elk drie en Maastricht, Den Helder, Middelburg, Gro ningen en Leeuwarden elk één. De overige 29 of 39 zullen in andere groote gemeenten komen. Bovendien zullen twjee rijdende keukencolonnes worden geformeerd. Storm over Nederland. Een ongewoon hevige storm heeft in de afgeloopen week uitgestrekte deelen van ons land, maar vooral het Oosten en Zui den, geteisterd en zeer aanzienlijke schade aangericht. Duizenden boomen worden, in een enkelen nacht tijds geveld. Alleen al te Nijmegen en omgeving vielen er zes dui zend, terwijl in de Betuwe de boomgaarden het zwaar moesten ontgelden. Hier kan zonder overdrijving van een ramp gespro ken worden. In de Over-Betuwe zijn heele boomgaarden zoo goed als verwoest. Naar voorloopige schatting leopt de schade in de duizenden. Ook aan de glascubuurbedrij ven in deze streek is omvangrijke schade WINTERHULP IN NEDERLAND. Het Nederlandsche volk is bekend om zijn liefdadigheid zelden zal er, in een drin gend geval van nood tevergeefs een beroep worden gedaan op zijn goedhartigheid. Maar het was een liefdadigheid, die als vrijwel het geheele openbare leven in Ne derland, bijna steeds gebonden was aan een of andere voorwaarde, aan een of andere politieke, of aan een of andere gods dienstige overtuiging. Is dit wel de echte liefdadigheid De mensch die in nood is, dient door dengeen die helpen kan, gehol pen te worden, ongeacht zijn politiek of zijn kerkgenootschap. De gelijkenis van den Barmhartigen Samaritaan wordt nog maar al te weinig in practijk gebracht- Maar in onzen tijd zijn er geweldige sociale problemen gerezen, die niet meer op deze wijze kunnen worden opgelost en waarvoor een grootere organisatie noodig is. Niet alleen dat echter maakt het noodig, dat eindelijk het vraagstuk van de hulp aan noodlijdende vollcsgenooten, krachtig wordt aangepakt. De oL'de wijze van voorziening in de verschillende nooden liet steeds een groot aantal noodlijdenden die niet in een of ander hokje waren onder te brengen in de woestijn staan. Zij, die niet geheel aan de aandacht ontsnapten en tot het gilde der stille armen behoorden, werden ondergebracht bij een of anderen vorm van officieele overheidszorg en aldus voor vol strekten ondergang behoed. Uit den aard der zaak nu, is een derge lijke wijze van voorzien in den nood van noodlijdenden, uitermate oneconomisch. Alle particuliere instellingen hebben af zonderlijke administraties, afzonderlijk personeel, afzonderlijke gebouwen en in richtingen. Dit klemt temeer, daar het geld dat de offervaardige burger heeft opge bracht, allereerst bedoeld is om nood te lenigen, niet om omvangrijke administra tieve apparaten in werking te houden. Cen trale voorziening in den nood kan niét anders dan tot resultaat hebben, dat de geschonken gelden beter tot hun eigenlijke doel komen. Wel is waar blijven voorloopig de afzonderlijke liefdadigheidsinstellingen bestaan, ma ar op den duur moet een krachtig gevoerde winterhulpactie veel van deze afzonderlijke acties overbodig maken. En ten slotte is er dit, dat veel nood wel is waar tot nu toe gelenigd werd, maar op zulk een wijze, dat de gesteunde op den rand van den afgrond bleef zweven; de winterhulp kan er ook in voorzien, dat den noodlijdende iets meer dan het strikt nood zakelijke toevloeit en hem, naast het enkele levensonderhoud ook dat geschon ken wordt, wat nog eenige levensvreugde in zijn bestaan kan brengen. Dat dus, waar op hij als mensch en volksgenoot evengoed recht heeft, als ieder ander lid der volks gemeenschap. Winterhulp Nederland is een goed ding want het zal ons volk gelegenheid geven zijn nationalen zin te toonen, op zulk een wijze dat er een krachtig eenheidsgevoel uit spreekt. Ware volkskracht kan nooit toelaten, dat een deel van het volk ver kommert. Laat ons allen ruim en graag geven, opdat ieder wete, dat het Neder landsche volk een krachtig en levend geheel is, dat het lot van iederen volksgenoot ter harte gaat. gaande vi*n de veronderstelling, dat beide landen ovei een gelijk aantal en dezelfde soort van vliegtuigen beschikken, zijn de volgende punten aan te wijzen, die in het voordeel vrn Duitschland zijn 1. Duitschland heeft een gunstiger uit gangspositie, daar zijn bases over groo- ten afstand verspreid liggen. 2. Engeland is een eiland. Dit belemmert den berichtendienst, die gemakkelijker van gevechtstoestellen vergezeld te doen gaan. Engeland kan dit niet, omdat de actieradius van zijn jagers te klein is voor den veel grooteren afstand, dien zij moeten afleggen om Duitschland te bereiken. 7. Het Engelsche Juchtwapen kan »ijn noodzakelijke aanvulling slechts krij gen door toevoer van overzee, welke zeetransporten zeer kwetsbaar zija. KEIZER HOROHITO. Middenin den oorlog viert het Japansche volk in deze wekei} met' grootsche festiviteiten het 2600-jarig bestaan van het Rijk. Deze plechtig heden hebben den Keizer meer dan gewoonlijk op den voorgrond doen treden. Hirohito, de 124ste afstamme ling van zijn geslacht, dat de oudste nog regeerende dynastie op aarde is, werd op 29 April 1901 geboren. In 1924 trad hij in het huwelijk met Nagako, een dochter van vorst Koeni uit een oud Japansch geslacht. Uit dit huwelijk werden vijf kinderen geboren, nl. drie dochters, de prin sessen Sjigeko, Kazoeko en Atsoeko, en twee zonen, de kroonprins Aki- hito, die in het jaar 1933 werd ge boren en prins Masohito, die thans drie jaar oud is. Het voortbestaan van de Japansche keizerlijke dynastie is dus menschelijkerwijs gesproken ook verder verzekerd. Op nauwelijks twintigjarigen leef tijd ondernam Hirohito, toen nog kroonprins, een groote reis door Europa, die hem ook naar ons land voerde. Deze reis was een groote bij zonderheid, want voor hem had nog nimmer een lid van Japansche kei zerlijke dynastie zijn land verlaten. Na zijn terugkeer nam hij in verband met de ziekte van zijn vader, Keizer Yosjihito, het regentschap op zich, om op 26 December 1926, den dag van diens dood, .zelf den troon te bestijgen. Pas twee jaar later, in November 1928, vond de plechtige kroning van den jongen keizer in de oude keizerstad Kioto plaats. Beter verduisteren in den laatsten tijd is vastgesteld, dat aan de verduisteringsvoorschriften slechts zeer gebrekkig de hand wordt gehouden. Vooral tijdens de ochtend- en avondsche mering ontbreekt er veel aan de afscher ming. Daarom zullen eerstdaags nieuwe oepalingen inzake de verduistering worden afgekondigd en in afwachting daarvan wordt er reeds thans op gewezen, dat voortaan étalage- en reclameverlichting geheel buiten bedrijf gesteld moet worden en dat deze ook overdag niet gebruikt mogen worden. Zaklantaarns, die niet zijn al geschermd, mogen niet meer buiten wor den gebruikt. Bij gebruik van behoorlijk afgeschermde zaklantaarns dient er streng op te worden gelet, dat men het licht niet naar boven laat schijnen. De politie heeft opdracht ontvangen er scherp op toe te zier dat deze nieuwe voorschriften worden nageleefd. Lantaarns, die niet voldoen aan de voorschriften, kunnen door de politie zonder meer in beslag worden genomen. Geen abnormale bestellingen van melk en melkproducten. Alle melkhandelaren hier te lande heb ben het verbod ontvangen om meer melk en melkproducten te verkoopen dan zij normaal deden; grootere bestellingen dan normaal zullen dus als regel worden ge weigerd, Deze maatregel is een gevolg van het feit, dat van regeeringszijde aan de Algemeene Vereeniging voor Melkvoorzie- ning medegedeeld is, dat het in de huidige omstandigheden noodzakelijk is gebleken Maarschalk Pétain heeft de 18-jarige Georgette Gargill, die met gevaar voor flgen leven gewonde Fransche soldaten bulten de vuurlinie bracht, met bet kruis fan het Legioen van Eer onderscheiden. (Foto Scherl)

Soester Courant | 1940 | | pagina 4