Radio-looze winteravonden. Een gedecideerde overwinning. Rob, de moedige Oost-Indiër. GRABBELTON m. SOESTER VROUWENKOOR Voor AL Uw St. Nicolaas-Cadeaux en Speelgoederen „SIERKUNST" FIRMA NIEUWENHUIS Waarom die stilte in den aether. Maarschalk Goerlng regeert ia de lucht. UIT DE LITTERAIRE MIJNHEER ZWARTKIJK. LOODGIETER ELECTRICIEN Van Weedestr. 23 Tel 2577 Burgelijke stand Somm'ge menschen worden lichtelijk lijk ïadeloos vanwege de radio-loosheid In ce_e Jange winteravonden. Inderdaad, gezei.ig is ze niet, deze aetherstilte na zoovele jaren van verwenning, maar er lijn ergijr c ingen, die we moeten „nemen" In den oorlog. Aan de radio-loosheid kan men boven dien ten dee.e ontkomen door een abon* nement bij de radio-centrale, want langs la. gj de lijnen, welke de studio's met de cenc-a.es ver o in den, komen des avonds neg wei muzikale k.anken door. Waarom zoo vragen vele luisteraars zich at wordt ons aethergenot zoo sneng gerantsoeneerdV E .3, geloot ik, nog geen officieele ver- f.a ing uezer maatregelen gegeven, maar aar het waarom behoeven we toch niet ce zoenen. j De Jhn*>elsche piloten worden er in het bijzen;'er na het invallen van de duister nis op u.tgestuurd om de doelen in Du-cSoaaand en het bezette gebied te gaan bescoken en op die tochten kunnen ze aan :a/io-zenders nog betere gidsen heb ben ean aan verlichte woonoorden en straatwegen. Het zwijgen der zenders in de avonduren heeft derhalve dezelfde strekking als onze verduisteringsplicht; De noodzaak van de aeterstilte regelt zich evenals onze verduisteringstaak naar den tijd van zonsóp- en ondergang. We voorzien dan ook, dat blijft de zomer tijd gehandhaafd binnenkort de radio uitzendingen des morgens later zullen beginnen. Hoe het precies mogelijk is, dat zen ders aan piloten van vliegtuigen den weg kunnen wijzen, is moeilijk uiteen te zet ten in het korte bestek van dit artikel, maar het mag algemeen bekend worden verondersteld, dat er z.g. pijlapparaten bestaan, welke precies aangeven, hoever men van een werkenden zender verwij derd is ea in welke richting die is te zoe ken. Van zulke apparaten maken ook de ambtenaren van de P/I.'l. gebruik, die belast zijn met de opsporing van clandestiene, z.g. „geheime" zenders. Zulke peilapparaten bevinden zich ook in de oorlogsvliegtuigen. Ook in de ver- keerstoestellen trouwens van de burger luchtvaartmaatschappijen. Men zal zich herinneren, dat de K.L.M.-piloten b.v. zeer bedreven waren in het uitvoeren van landingen op Schiphol, terwijl het zicht door dikken grondmist nihil was. In zoo'n geval worden de bestuurders geleid door zendapparaten op het vlieg veld, waarmee ze in de juiste koers wor den gebracht en naar het punt, waar ze 't toestel aan den grond moeten brengen. De zwijgplicht der omroepen wordt uit één centraal punt geregeld en dat is natuurlijk het Duitsche hoofdkwartier, dat de verdediging van Duitschland en het bezette gebied zoo goed mogelijk verzekert. In hoogste instantie is het dus maarschalk Görmg, die ons radio-genot rantsoeneert. Al moge het niet prettig zijn, dat we in de lange winteravonden verstoken wor den gehouden van het genot, te kunnen luisteren naar woord en noot uit den aether, als we .maar beseffen, dat alles zoo geregeld is omwille onzer veiligheid, dan zuilen we ons weten te schikken. En naar andere middelen gaan uitzien om de winteravonden met andere gepas te ontspanning door te komen. Gelukkig zijn degenen, die op zolder nog een oude gramotoon hebben staan en in een of andere kast nog wat bekras te platen hebben liggen. Dezulken wensch ik veel plezier. Ik hoop echter van harte, dat ze me niet zullen uitnoodigen om er in te komen deelen. VAN Dir.: JAN BARTELSMAN Repetie's en aanmelding voor lidmaatschap '«Woensdags van 21/.—d1/» uur ten huize van don Dirigent KERKPAD Z.Z. 25 Met 6—1 werd Zondag van Amsvorde gewonnen; de rust ging reeds met een 39 voorsprong in. Jammer, dat deze wedstrijd het laatste halt uur door uitermate ruw spel werd Ontsierd. De wedstrijd zelt was te eenzijdig om er een uitgebreid vers'ag van te geven. Laten de S.E.C.'ers zich echter op deze eclatante overwinning niet blind staren, want aan het spelpeil ontbrak nog heel wat. Vooral het plaatsen van de midden- finie was zeer zwak en verdient zeer ze ker verbetering. De stand is thans als volgt: N.V.B, lc Aideeling. 4e Klasse J. Quick 9 5 2 2 31-20 13 ''s-Graveland 8 6 0 2 3816 12 S.E.C. 8 6 0 2 34-18 12 A.P.W.C. 7 4 2 1 22—16 10 Kampong 8 2 3 3 2520 7 E.A.G. 7 2 1 4 17-27 5 Olympla 8 1 3 4 2333 5 Amsvorde 9 117 1742 3 \ctit 8 1 1 6 14 34 3 Het 2e elftal verspeelde te Zeist een unt door tegen Z.N.G. II 00 gelijk te pelen. De stand is in deze af deeling: Reserve 3e Klasse H. J,ei«t II 8 7 0 1 3313 14 H.V.C. II 7 6 1 0 40—9 13 S.E.C. II 9 4 3 2 27—16 11 Z.N.C. II 9 3 3 3 13—26 9 Kampong 11 9 3 2 4 2229 8 St. Boys II 9 3 2 4 19-33 8 Amersf. Boys II 9 3 0 6 2630 6 Hercules III 8 2 1 5 14—25 5 Baarn II 8 1 0 7 7—18 2 De overige uitslagen waren: S.E.C. IIIAmsvorde II 40 Sopla 111— S.E.C, IV 2—3 Zoowel van het 3e als het 4e elftal een uitstekend resultaat. De volgende wedstrijden zijn voor de- dezze ewek vastgesteld: Zaterdag 30 November. 3.30 uur: A.P.W.C. adsp.—SEC adsp te Amersfoort. Zondag 1 December. 11 uur: S.E.C. II—Hercules Ili te Soest. 2 uur: S.E.C. 1A.P.W.C- 1 te Soest Zooals men ziet, voor S.E.C'. een zeer belangrijke wedstrijd en wil S.E.C. aan spraak blijven maken op den kampioens titel, dan moet van A.P.W.C. gewonnen worden. De föorhoede van S.E.C. is wederom versterkt met de linksbuiten NIJPELS, hetwelk de doortastendheid en de pro ductiviteit der voorhoede ten goede zal komen. Wij verwachten een s;:annenden strijd, daar ook A.P.W.C. dezelfde belangen bij het winnen van deze ontmoeting heeft ais S.E.C. Laten wij de wensch uitspreken, dat er sportlef ora de voetbal-eer gestreden zal worden; de scheidsrechter, de heer F. v. d. Arend uit Utrecht, staat ons daar echter wel borg voor. *1 ln dezen tijd van rantsoenee ring vaa levens middelen, moge *t ons tot troost strekken, dat de wetenschap het eigenlijk reeds lang heeft uitge maakt, dat we veel te veel eten. We matten maag en overige organen van de spijsvertering af met de verwer king van groote hoevee.-eden stoffen, welke voor ons li chaam van geen enkel nut zijn. Ons li chaam vraagt voor zijn instandhouding tenslotte slechts wat eiwitten, vet en wat vitamientjes, die bij elkaar een heele ben de koolhydraatjes vormen, maar zouden zijn samen te vatten in een vingerhoed. Onze bergen brood, aardappels, groen ten, vleesch enz. verorberen we slechts omwille van de pietepeuterige hoeveei- heidjes van voornoemde, voor onze ge zondheid noodzakelijke kernstoffen. De wetenschap is er dan ook reeds lang op uit om deze kernstoffen zoo goed mogelijk at te zonderen uit de thans nog gewone voe iingsmiddeien en ze daar na in tabletvorm te comprimeeren. Denk eens aan tot welke voordeelen dat straks zal leiden. Als we des morgens opstaan, slikken we een tabletje en hebben dan een volledig ontbijt genoten, waarin alle vitamientjes, koolhydraatjes en aanverwante artikelen in wetenschap pelijk vastgestelde hoeveelheden voorko men, genoeg om ons lichamelijk en gees telijk raderwerk tot het middaguur op toeren te houden. Vóór het diner slikken we wederom een klein tabletje, dat ons ditmaal dezelfde verkwikking brengt, die normaal in drie glaasjes Ouden Bols voor ons omsloten worden gehouden en daar op genieten we met smaak onzen hoofd maaltijd: een tablet plus een pil. In een voigenden oorlog zal het ver foeilijke wapen der blokkade zijn doel treffendheid volkomen hebben verloren, want één volgestampt pakhuis met voe dingstabletjes zal in staat zijn om hef geheele Nederlandsche volk een aantal jaren achtereen op krachten te houden. Op het oogenblik zijn we helaas zoover nog niet, maar we vorderen. Nu verschil lende voedingsmiddelen schaarsch zijn en we vele andere eterijtjes nog slechts in geconserveerden toestand ter beschikking hebben, dreigt er een tekort aan vitami nen en van zoo'n tekort kan een mensch van alles krijgen, behalve iets goeds. Ge lukkige dat we als resultaat een er vrucht bare samenwerking van wetenschap en industrie, althans in dit tekort op kunst matige en gemakkelijke wijze kunnen voorzien. In de krant hebben we het kun nen lezen, dat in Weesp een fabriek staaf waar men C.C.C.-tabletjes vervaardigt, fn elk zoo'n ceeceeceetje zitten wel een paar duizend eenheden C-vitamine, welke ons behoeden voor scheurbuik, griep, angina, diphteritis, typhus, moeheid, prikkelbaar heid en slapte. Ze voorkomen dus nog veel meer narigheid dan de weleer zoo vermaarde Pinkpillen. Drie maal per dag een ceeceeceetje en men houdt den dok ter uit zijn huis, althans voor wat de voornoemde ziektegevallen aangaat. Er zijn nog veel meer krankheden dan de hier voren vermelde. Voor een ander deel behoeden ons deedeedeetjes, dit zijn tabletjes, welke schatten aan vitamine D bevatten en in een fabriek te Deventer worden vervaardigd. We kunnen het ech ter ook niet zonder vitamine A stellen en niet zonder B, er zijn bijna evenveel vitaminen ontdekt als ons alphabet let- U heeft ruime keuze. Burgemeester Grothestraat II A ters telt en nóg schrijdt de wetenschap voorwaarts. Ofwel deze laatste zal moe ten worden ingeperkt, of ons A.B.G. zai moeten worden uitgebreid l Ik heb me een mooi A.B.C.-kastje la ten maken, waarin ik ordelijk mijn vita mine-tabletten heb geschikt en dagelijks plaats ik me drie malen voor dit meubel, slik uit elk vakje een tablet en hoop nu van den winter gezond te blijven. Maar van tijd tot tijd zal ik toch ook maar eens 'n speculaasje nemen en tegen Sinterklaas een stukje boterletter, lk weet niet, of daar vitamientjes in zitten en hoe deze geletterd zijn, maar lk weef wel, dat het voor een goede gezondheid wordt vereischt, dat men zich nu en dan eens losmaakt van de zorg omtrent zijn lichamelijk heil en zijn geest vervroolijkt met een streeling van den smaak. GEBOREN: Bart, z. v. J. A. Boom en A'. E. Petersen, Sportweg 9. Gerrit Jan, z. v. j. R. v. d. Burg en L- v- Veen. Van Weedestraat 9. Johanna, d. v. G. Muijs en j« d. Bloey, Smitsweg 13. Margje, d. v. G. Metselaar en G. Kroon, Koninginnelaan 78. Geerfruida Johanna, d. v, R. Hoksbergen en E. Voskuilen, Birktstraat 83a. Elisabeth Petronella Johanna, d. v, H. Seezinfc en A. C. v. 't Klooster, Soes- terbergschestraat 69, ONDERTROUWD: G. Gringhuis 33 jr., los arb. Schoutenk', weg 7 3en F. Kempers, 24 jr., Schou tenkampweg 73* GEHUWD: E. Hilhorst, 41 jr., tuinman ea j. H, El frink, 29 jr., Duinweg 2a. J. "Westeneng, 27 jr., slager en J* G. Stalenhoef, 23 jr., W. Pyrmontlaan 34. J. M. H. Kamphuis, 22 jr., chauffeur en S.E.F. Moraal, 22 jr., B. Grothestraat 27 E, M. Visser, 29 jr., loodgieter en G. C. van Boeijen, 29 jr., Duinweg 21» OVERLEDEN: Gerrit Gerardus Reyerse, 3 maanden, Beckeringhstraat 13d« Cornelia Adriana v* Lieropj 4 jr., Post weg 39. Constant Balthazar Marie Grijseels, 66 jr., ongeh. Mendelssohnlaan 71. GEVESTIGD: G. E. Swanink-Mastenbroefc, Soesterberg- schestraat 63, van Baarn. L. H. A. v. Wijk inw.* P. Bemhardlaan 23, van Den Haag. K. F. de Liefde m. g., Regentesselaan 11, van Amsterdam. G. v. d. Graaf, Stationsweg 1, van R'daro. G. G. Harteloh m. g., Dijkhuisstraat 10, van Hoevelaken* W. S. Russer m. g., Amersfoortschestr. 17 van Heemstede. S. '1 immer m. g., L. Bergstraat 38, van Den Helder. H. Scheele-Wiersma, B. Grothestraat 4, van Barradeel. J. Zwaan m. vr., Klaarwaterweg 12, van Den Helder. G. J. la Grand m .g., Pr. Hendriklaan la, van Den Haag. Baron R. G. S. v. Nagell, Sfadhouderslaa o 25, van Amsterdam. A. Ha'cold-v. Kalteren m. k,, Stadhouders' laan 25, van Amsterdam. A. A. Putman m. g., W, Pyrmontlaan 34, van Haarlem. S. Irapp m. g., Dijkhuïsstraaf 15, van Rotterdam. H. W. v. d. Velden inw_, Heideweg 6, van Amsterdam. H. Schuur inw., B. Grothestraat 15, van Nijkerk. J. G. Fokker Inw., Ericaweg 12, van Am sterdam. M. Cornax inw., Koninginnelaan 42, van Amsterdam. L. W. J. v. Wanrooy inw., Gr. Melmweg 3 van AmersfoÓrt. F. 1. V. Bungener m. g., Mendelssohn laan 2a, van Hilversum. A. Veenstra-Westerhoef m. k., G. Pels- weg 24, van Amersfoort. H. G. Maade m. vr., Koninginnelaan 35, V/. Prins, Birktstraat 17, van Warmen huizen. j. lans, Ossendamweg 8, van Haamstede* F. E. Vos m. g., Plasweg 20, van De Bilt R. Reindersma m. g., Beukenlaan 5, van Alkmaar. H. G. M. v. Schaik inw., Van Weede straat 11a, van De Bilt. W. J, C. de Bakker m. g., lorensfraaf lc, van Hoevelaken. L. v. d. Burg-Klein inw., Mariastraat 22, van Amersfoort, J. Eichwald, B. Grothestraat 38, van Velsen. H. W. Klerk de Reus m. vr., Oranjelaan 13, van Den Haag, J. Sneep m. g., Postweg 5, van Maurik. VERHUISD: D. Belmer m. vr., van Parklaan 4 naar Parklaan 13. J. v. d. Heuvel, van Kerkpad Z.Z. 15 naar VeenzoOm 2. G. Visser, van W. Pyrmontlaan 14 naai W. Pyrmontlaan 15. J. Westbroek m. g., van Schrikslaan 17 naar Eigendoraweg 96 boven. J. de Vos, van Koninginnelaan 155 naar Eikenhorstweg 16. W. Wolfsen m. g., van Van Lenneplaan 25 naar Parklaan 4. W. Tj. Vleer, van Plasweg 27 naar Hei deweg 62. A* Muts m. vr., van Braamweg 86 naar Nieuwe weg 3. F. W. Th. Menning m. vr., van Van Wee destraat 37 naar Hartmanlaan 37. J, G. Dogger m. g., van Hartmanlaan 56 naar Driehoeksweg 2. VERTRpKKEN: G. v« d. Wcerd, van Verl. Postweg 45 naar Zeist, Krakelingweg 2. J. W. Huisman, van Van Maarenstraat 11 naar Ambt-Vollehove, A 124. F. Hoekstra-Haaxman, van B. Gro thestraat 27 naar Amersfoort, Utrecht- scheweg 266. A. H. Hekkers, van Eemstraat 10 naar Amersfoort, Utrechtscheweg 266. M. E. W. Hartjens, van Stadhouderslaan 39 naar Amersfoort, Utrechtschew. 266. A. v. Heiningen, van L. Brinkwég 35d naar Baarn, Laanstraat 78. J. G. Pijzelman m. vr., v. P. Bernhardlaan 40 naar La Rochelle Fr. J. B. Uiterwijk, van Klaarwaterweg 38 naar Wiener Neustadt, Oostenrijk. L. M. Timmers, van Verl. Postweg 58 naar Haarlem, Delftkade 2. G. Visee, van L. Bergstraat 27 naar Hil versum, Schoolstraat 2Üa. A. Kr ij the, van Stadhouderslaan 25a naar Den Dolder, W. A. Hoeve. P. G. Steinfeld, van B. Grothestraat 38 naar Amsterdam, de Laressestr. 14? hs. D. A. Meij, v. Eigendomweg 104 naar Ou der Amstel, 'lam ar indestraat 5 huis. xx XX M xx XX X3! 41. Vlug daalden ze den met gras be groeiden heuvel at en haastten zich naar hun oude plekje onder de palmboomen. Onderweg hielden ze halt bij de beek en verfrischten zich aan het heerlijke koele water. JDaar knap je van op", hijgde Rob. „Als we nu nog wat voedsel konden vinden. Ik sterf bijna van honger!'* 42. Ze zochten tusschen de boomen naar noten of vruchten, maar vonden niets. Eindelijk moesten ze naar het strand terugkeeren. „Ik ben bang, dat we de holbewoners om voedsel hebben te vragen, of we moeten morgen wat vinden. Het is jammer, daf we heelemaal geen vuurwapen bij ens hebben, daar schijnen ze veel vermaak in te scheppen." 43. De nacht viel en nauwelijks lagen Rob en Daan onder de palmen, of ze vielen in slaap, zoo vermoeid waren ze. De maan scheen en wierp een helder licht over de zee, foen om de rotsen heen een boot geruischloos dichterbij kwa n. Aan de voorsteven stond 'n meisje, dat scherp voor zich uit tuurde op het strai d en ze wenkte den man, die aan het stuur stond, te landen. 44. Bijna zonder cen.g ^.c uiu te ken lag de boot stil en op hun teeneil sloopen het meisje en twee mannen opi de kapende figuren toe met schalen en een kruik in hun Landen»

Soester Courant | 1940 | | pagina 3