Deze week De Wereld De Internationale toestand Het Portret IN NEDERLAND IN KAART IN DE AFGELOOPEN WEEK VAN DE WEEK V Bibralfar 'orh-Said i-SUEZ- .KANAAL Ireefown DE WEG OM DE KAAP. Na de voltooiing van het Suezkanaal in 1869 scheen de scheepvaartweg om Kaap de Goede Hoop voor goed te hebben afge daan. Toen het evenwel in de Middel- ongeveer 30 tot 40 pet meer tonnage en brandstof. De gemiddelde reisduur van Engeland naar Britsch-Indië door de Mid- dellandsche Zee en het Suezkanaal be draagt ongeveer 15 dagen; via de Kaap zijn er 26 dagen mee gemoeid. Over de reis naar Hongkong doet een schip, dat langs de Kaap vaart, 30 dagen, terwijl dezelfde reis via het Kanaal van Suez slechts 24 dagen vergt. Naar Sidney en de Oostkust van Australië duurt de reis langs den korten weg 28, langs den omweg 31 dagen. Het driemogendhedenverdrag is weder met een onderteekenaar verrijkt. Na Hon garije en Roemenië is thans ook Slowakije tot het driemogendhedenverdrag toegetre den. De plechtige onderteekening van het protocol is Zondag te Berlijn geschied door de drie verdragspartners eenerzijds en den Slowaakschen minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Tuka, anderzijds. Dr. Tuka was kort na het vertrek van den Roemeenschen staatsleider, generaal irwitonescu, op het Anhalter station te Ber lijn afgekomen, waar hij op het perron verwelkomd werd door minister von Rib- bentrop, generaal-veldmaarschalk Keitel, dr. Ley, «tinisler Lammers, den rijkspers chef dr. Dietrich, den Slowaakschen gezant en vele vertegenwoordigers van Staat, partij en weermacht. In den loop van den dag werd dr. Tuka door minister von Ribbentrop ontvangen voor een bespreking. Naar de Wilhelmstrasse mededeelt, zul len verdere gegadigden worden afgewezen. In Noord-Afrika heeft de Engelsche luchtmacht bommen geworpen op Tobroek en Bardia zonder slachtoffers te maken of schade te veroorzaken. In de nabijheid van Samos in de Egeïsche Zee zijn vijandelijke zeilschepen door Italiaansche vliegtuigen gebombardeerd, zoodat zij in brand geraak ten. Italiaansche lichte eenheden hebben een vijandelijk patrouillevaartuig en mij- nenleggers aangevallen en getroffen. In Oost-Afrika hebben Engelsche ge pantserde afdeelingen een aanval onder nomen op El Galo in Kenya. Zij werden met verliezen teruggedreven. Boven Kisi- maio is een vijandelijk toestel, dat een ver kenningsvlucht maakte, door jagers neer geschoten, de bemanning is gevangen ge nomen. Vijandelijke vliegtuigen wierpen, zonder resultaat, bommen bij Decamere. De Engelsche luchtmacht heeft een nach telijken aanval gedaan op Turijn en Ligu- rië en bommen, brandbommen en lichtfak- kels uitgeworpen. Er zijn geen slachtoffers te betreuren, terwijl er geen schade is aan gericht. Omtrent de door de Britsche en Griek- sche propaganda verspreide geruchten over den strijd aan het front in Griekenland spreekt men in welingelichte kringen te Rome ten stelligste tegen, dat de Grieken bij de jongste operaties Italiaansch oor logsmateriaal zouden hebben buitgemaakt. Noch kanonnen, noch machinegeweren of ander oorlogsmateriaal, aldus wordt in deze kringen verklaard, kunnen in handen van de Grieken zijn gevallen, daar dit materiaal nog steeds in het bezit is van de opereerende Italiaansche troepen. Het was dan ook niet te verwachten dat de held haftige Italiaansche troepen oorlogsmate riaal in handen van den vijand zouden laten, waarmede zij zelf konden worden bestookt Overigens is de z.g. val van Koritza sterk overdreven. Wat hebben de Italianen ten slotte overgegeven Een armzalig Al- baneesch dorp, zonder strategische, of an dere waardeHun terugtocht is niets anders dan een weldoordachte, strategische manoeuvre, om den vijan'd dieper in de val te lokken en hem des te beter de lendenen te kraken, volgens Mussolini's woord. Alle deskundigen zijn het er over eens, dat de ontwikkeling op den Balkan voor een be slissende wending staat. Alles wijst er op, dat de positie van Engeland steeds kritie- ker wordt. Roosevelt en het ministerie van Buitenlandsche Zaken zouden, volgens deze berichten, wanhopig zoeken naar mogelijk heden om Engeland moreel en materieel te steunen. Onder deze omstandigheden is Griekenlands positie wel zeer kritiek te noemen. stoffen-, textiel- en bloemkaarten bijv. zullen in het algemeen geen tweede exem plaren meer worden verstrekt. Een ieder wordt dus in zijn eigen belang aangeraden de kaarten op een veilige plaats met de meeste zorgvuldigheid te bewaren. Strenger controle op eethuizen. Het is gebleken, dat in een aantal hotels, restaurants en dergelijke instellingen brood, gebak, vleesch, vleeschwaren, kaas en eieren aan de gasten worden verkocht, zonder dat hiervoor bonnen in ontvangst worden genomen, aldus brengt de secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, ter kennis van het publiek. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze handel wijze strafbaar is en dat controle zal wor den uitgeoefend. Indien overtreding van de bepaling, dat bovengenoemde artikelen ook in restauratns e.d. uitsluitend tegen afgifte van bonnen aan de uiteindelijke verbrui kers mogen worden verkocht, wordt gecon stateerd, zal terstond tot het inhouden van alle toewijzingen aan de betreffende instel ling kunnen worden overgegaan. Plan tot waterstaatkundige reorganisatie. Een plan, dat een algeheele reorganisatie op waterstaatkundig gebied beteekent, is bij de autoriteiten in studie. 'Het werd ont worpen door den heer P. J. Jansen, burge meester van Hoeven en Standdaarbuiten en beoogt de invoering van een cultuurtech nische waterstaatswet, voerende tot orde ning van het publiekrechtelijke bodembe heer en de bodem verzorging, tot het weg nemen van de belemmeringen voor snel werk en tot opvoering van de productiviteit van den bodem. Bodembeheer en bodem verzorging berusten thans bij de water schappen, doch deze waterschappen zijn op het oogenblik zoodanig verdeeld, dat de aangrenzende waterschappen dikwijls tegenstrijdige belangen hebben, hetgeen leidt tot niet-uitvoering van de meest noodzakelijke werken, terwijl de bodem productie niet kan worden opgevoerd, wanneer men den waterstand niet be- heerscht. Eerste eisch is dan ook een andere waterstaatkundige indeeling, waardoor de waterschappen geen tegenstrijdige belan gengemeenschappen meer zijn, doch natuur lijke eenheden. De meest natuurlijke band tusschen grond en water is die tusschen den grond en den neerslag of het hemel water. Het primaire waterschap als natuur lijke eenheid moet dan ook gevormd wor den door alle gronden, welke hun hemel water primair loozen op eenzelfde punt of gebied. Deze „hemelwaterstroomgebieden" worden onder een beheerend college samengebracht in een „primair water schap", waarvan het doel is „de beheer- sching van den waterstaatkundigen toe stand binnen het territoir". Het primaire waterschap wordt op deze wijze in zekeren zin „een bedrijft, produceerend de moge lijkheid tot de uitoefening van land- en tuinbouw en tot verhooging van de pro ductie daarvan". Voor de uitvoering stelt de heer Jansen zich voor bij den rijksdienst voor de werkverruiming een apart bureau, belast met „bodembeheer en bodemverzor ging", in het leven te roepen, dat via zijn hoofd het contactpunt is voor de in iedere provincie aan te stellen „bodembeheers- en verzorgingscommissies", die geen grooteren omvang behoeven te hebben dan 3 tot 7 personen, onder wie de inspecteur van de werkverruiming. Meer suiker voor de feestdagen. Vermelden wij tot slot nog een verheu gend distributiebericht. Met het^og op de a.s. feestdagen wordt het suikerrantsoen tijdelijk verhoogd. Bon 16 van het alge meen distributieboekje geeft voor het tijd vak van 23 November tot en met 6 Decem ber, dus voor een periode van veertien dagen, recht op het koopen van een kilo suiker. Na afloop van deze periode zal nog maals een bon voor een kilo suiker voor een tijdvak van veertien dagen worden aangewezen. DE PETROLEUM VAN IRAK. Op bijna geen enkele andere plaats ter wereld heeft de petroleum een zoo beslis sende wending gegeven aan het lot der staten en volken als te Haifa. Na tal van moeilijke onderhandelingen kwam eindelijk de Irak Petroleum Co. tot stand. Hieraan namen deel zuiver Britsch kapitaal (door de Anglo-Iranian Oil Co.), Nederlandsch- Britsch kapitaal (door de Royal Dutch- Shell groep). Noord-Ameriaansch kapitaal (door de Standard Oil Co. van New Jersey) en Fransch kapitaal (door de Cie. Frangaise des Pétroles), elk met 23.75 Bovendien werd nog een groep outsiders toegelaten met 5 (Goelbenkian). In October 1927 behaalde men bij Baba Goergoer, niet ver van Kirkoek in het Mosielgebied, een sensationeel succes bij de eerste boring. Op 463 m diepte spoot, na een zware explosie, die aan een deel van de manschappen, die aan de werkzaam heden deelnamen, het leven kosttte, de petroleum met een zoodanig geweld uit den grond, dat binnen 24 uur een hoeveelheid van niet minder dan 12.000 ton werd ge produceerd. Eenige later uitgevoerde bo ringen waren niet minder succesvol. In 1931 besloot men tot den aanleg van een buizenleiding naar de Middellandsche Zee, hoewel deze in vogelvlucht ruim 800 kilometer was verwijderd. Van de kust van de Middellandsche Zee zouden de in de. eerste plaats betrokken landen, Frankrijk en Engeland (ook Italië sloot zich daarbij gedurende korten tijd aan), de petroleum snel, veilig en goedkoop kunnen afhalen. Ook voor toekomstige ontwikkelingsmoge lijkheden was hier speelruimte genoeg. TERUG NAAR DE MASSIEVE BAND? Geheel uit rubber bestaande banden kun nen den luchtband niet vervangen omdat, nog afgezien van de mindere elasticiteit* deze band niet is opgewassen tegen hooge snelheden, tengevolge van den hoogen ver warmingsgraad, die dan in het inwendige optreedt. Nu heeft de Duitscher Alfred Spencker een rubberband uitgevonden, welke is voorzien van een systeem van af- koelingskanalen, die dwars door den band loopen, naar de velg. Hier worden zij door spakén naar de naaf geleid. Door een bij zondere inrichting wordt er voor gezorgd, dat van hier uit een. stroom versche lucht in de kanalen dringt, die er voortdurend doorheen spoelt. De druk van deze lucht is zoo groot, dat daardoor onreinheden, welke het kanaal dreigen te verstoppen, worden weggeblazen. Bij een snelheid van 100 km per uur en een belasting van 600 kg was de inwendige temperatuur 72 gr., aan de oppervlakte 63.5 gr. Bij een snelheid van 120 km daalde de inwendige tempera tuur zelfs tot 70 gr. Door het gebruik van zachte rubber en het systeem van koel- als die van luchtbanden. Engelsche geniesoldaten bezig met het opruimen van puin in de straten van Londen. (Foto Scherl) Rijksmaarschalk Goering in gesprek met een Duitschen vlieger na diens terugkeer van een vlucht. (Foto Scherl) Van bevoegde Turksche zijde werd tegen over de pers verklaard, dat de afkondiging van den staat van beleg niet aan een be paalde gebeurtenis moet worden toege schreven. Evenals andere nieuwe maat regelen maakt deze maatregel deel uit van de defensieve voorbereiding, die onder de bestaande omstandigheden volkomen noV- maal moet worden geacht. Turkije is als steeds vastbesloten buiten den oorlog te1 blijven, zoolang het niet wordt aangevallen of bedreigd. Thans is in Turkije een beperking van het verkeer van gemotoriseerde voertuigen in werking getreden. De verordening geldt voor alle particuliere auto's met uitzonde ring van die, welke voor den consulairen dienst en het bedrijfsleven noodzakelijk zijn. Het aantal taxi's wordt met de helft verminderd. In een rede, welke twintig minuten duurde, heeft de Paus het sterkste beroep voor den vrede op de oorlogvoerende mogendheden gedaan sedert het uitbreken van den oorlog. Paus Pius XII smeekte God, na den oorlog een duurzamen vrede op de basis der gerechtigheid te scheppen. In hooge geestelijke kringen gelooft men, dat dit het laatste vredesappèl van den Paus zal zijn. In de komende week zal de Paus strenge geestelijke oefeningen houden en streng vasten. De Paus hield zijn toespraak tijdens de H. Mis, die hij, naar aanleiding van den voor alle katholieken over de geheele wereld op 24 November ingestelden ge bedsdag voor de oorlogsslachtoffers en den vrede Zondag in de Sint Pieterskerk heeft opgedragen. Behalve het diplomatieke corps woonden vele duizenden in de basi liek den plechtigen dienst bij. Officieel wordt medegedeeld, dat bij verordening van het presidium van den hoogsten Sovjet-Unie de plaatsvervangende volkscommissaris van Buitenlandsche Za ken, Dekanosof, tot ambassadeur te Berlijn benoemd is. De tegenwoordige ambassa deur, Sjkwarzef, is van zijn ambtsplichten ontheven. Sedert Mei 1939, toen Molotow de leiding van het commissariaat van Buitenlandsche 2^iken kreeg, was Dekanosof zijn plaats vervanger. Daarvóór heeft hij belangrijke functies bij de binnenlandsche administra tie te Moskou en in Georgië bekleed. Hij is ongeveer veertig jaar oud. Onlangs heeft hij Molotow bij diens bezoek aan Berlijn vergezeld. Daar men er in zoo. lange niets van heeft gehoord, zou men Kunnen meenen, dat Malta reeds geheel plat gebombardeerd was. Uit een speciale mededeeling van Ste- fani echter blijkt, dat Zaterdag even voor twaalf uur het vliegveld Micabba op Malta hevig is gebombardeerd. De installaties van het vliegveld, waar onder ook een benzinedepot, werden door bommen van zwaar en zeer zwaar kaliber getroffen. Malta bestaat dus nog. JOHAN METAXAS. De man, die thans onder zoo moei lijke omstandigheden de leiding der staatszaken in Griekenland heeft, Johan Metaxas, werd in 1871 op het eiland Ithaca geboren. Hij stamt uit een der oudste en aanzienlijkste ge slachten van Griekenland. Reeds jong koos Metaxas de militaire loopbaan; hy bezocht de kadettenschool en later de officiersopleiding te Athene en werd als jong luitenant in 1900 voor den tijd van drie jaar naar Duitsch- land gezonden, ter voltooiing van zijn militaire opleiding. Na zijn te rugkeer te Athene werd hij tot offi cier van den Generalen Staf be noemd, doch pas in den Balkanoorlog kreeg zijn naam bekendheid in het land. Tijdens dezen oorlog werd hij plaatsvervangend chef van den Gene ralen Staf. In 1917 kwam hij evenwel naar aanleiding van Griekenlands deelneming aan de Dardanellenexpe- ditie in conflict met Venizelos. Hij trok zich terug uit den militairen dienst en ging zich geheel aan de politiek wijden. Van 1932 tot 1935 was hij achter eenvolgens minister van Binnenland sche Zaken en minister zonder porte feuille en in 1936, na het herstel der monarchie, minister van Oorlog. Thans is hij minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken. Daarbij dienen wij op te merken, dat het onderwijs veel meer in nationale richting zal moeten worden geleid. Dit is in de aller eerste plaats noodig, willen wij onze kin deren zien opgroeien tot zich van hun taak in de maatschappij bewuste Nederlanders, die weten, wat de toekomst van hen ver wacht. Vooral thans is dit noodig, nu zich een ommekeer voltrekt in de maatschappij in het algemeen, die kan leiden tot groote veranderingen in de geheele maatschappe lijke structuur. Voor velen van onze kinderen zal onge twijfeld een geheel andere loopbaan zijn weggelegd dan zij en wij ooit hadden kunnen denken; en daarom zal het goed zijn, hen daarop voor te bereiden. landsche Zee begon te spannen en de toe stand aldaar er dreigend begon uit te zien, achtte Engeland het geraden, zijn schepen opdracht te geven, in plaats van den ge- bruikelijken weg door het Suezkanaal weer de oude route om de Kaap te volgen. Deze verlenging van de scheepvaartroute beteekent voor Engeland een gevaarlijke toespitsing van het probleem, hoe het aan de noodige scheepsruimle moet komen, want de weg om de Kaap vergt gemiddeld De beteekenis van de Middellandsche Zee als doorgangsweg voor Engeland blijkt duidelijk uit de cijfers van het verkeer door het Suezkanaal. In 1938 bedroeg het aantal Britsche doorvaarten door het Suezkanaal 3028, tegen slechts 934 onder Italiaansche, 576 onder Nederlandsche en 260 onder Fransche vlag. Op het kaartje ziet men de beide scheepvaartroutes naar Indië af gebeeld. De thans weer gevolgde weg om de Kaap is ruim 5000 zeemijlen langer dan de normale route door het Suezkanaal. DE TERREINMOEILIJKHEDEN IN GRIEKENLAND. De ItalLiansche troepen, die slechts zeer langzaar.i het luchtwapen kunnen volgen, hebben in Griekenland te kampen met terreinmoeilJjkheden, waarvan men zich geen denkbeeld kan vormen. Het woeste, onbegaanbare terrein van den Epirus strekt zich ten Zuiden van het huidige Albanië en een uitlooper van Joegloslavië uit van de Jonische Zee tot aan de Westelijke hel lingen van den Pindos, tot aan de Golf van Arta, aan welker ingang het steunpunt van de vloot Preveza ligt. Er bestaat in den Epirus eigenlyk slechts één stratennet, dal aan Grieksche zijde sterk verwaarloosd is. Regeling voor het onderwijs. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister dr. Seyss-Inquart heeft aan mr. P. van Rossem opdracht gegeven en machtiging verleend, die maatregelen te onderzoeken en voor te bereiden, welke noodzakelijk zijn om in alle openbare en bijzondere scholen, uit gezonderd de hoogescholen, rust en orde te verzekeren, of, die, welke noodzakelijk zijn voor een in het belang van het Neder landsche volk gelegen ontwikkeling van het schoolwezen. ONS ONDERWIJS MOET VERBETEREN. Is hervorming van ons onderwijs noodig? CM.ja. In velerlei opzicht was het tot nu verre van voldoende. Nemen wij b.v. de geschiedenis een vak, dat op alle scholen werd onderwezen. Wat weten onze kinde ren er over het algemeen van Bitter wei nig Hierbij komt nog, dat elke onder wijzer, naar gelang van zijn gezindheid, op zijn eigen manier geschiedenis kon onder wijzen Wat er op die manier den meesten tijd van terecht kwam, laat zich gemakke lijk denken. En dan onze taal onze onvolprezen moedertaal 1 Om te beginnen werd zij op alle mogelijke en onmogelijke manieren verhaspeld, door de verschillende, met el kaar in tegenspraak zijnde spellingsvoor schriften. Men behoeft werkelijk niet con servatief aangelegd te zijn, om in te zien, dat dit geenszins bevorderlijk was voor een heid, die vóór alles noodig is in een taal. Vooral dit laatste is van groote betee kenis. Hoe jonger het is, hoe vatbaarder een kind is voor ontvangen indrukken, die op lateien leeftijd niet of heel moeilijk zijn uit te wisschen. Wanneer het kind van den aanvang af eerbied voor en kennis van het nationale leven is bijgebracht, zal het in later jaren zich gemakkelijker aanpassen aan de bestaande maatschappijen daarbij speelt de taal een buitengewoon belangrijke rol als nationaal voermiddel. Hoe zuiverder en beter de taal wordt geleerd, hoe zuiverder en beter de enkeling zich zal weten uit te drukken in wat wij noemen de beschaafde taal; en des te vatbaarder zal zijn geest ook zijn voor de beschaving zelf. Het Nederlandsch, onze moedertaal, is de onmisbare bemiddelaar ster tusschen den Nederlander en de Neder landsche beschaving. Het is hier dus zeer zeker de plaats om een krachtig woord te laten hooren ter verkrijging van een krachtiger, beter en zuiverder onderwijs in onze Nederlandsche taal. Wel is waar kan zij niet bogen op een groot verspreidingsgebied, maar zij kan in elk geval worden gerekend tot de hoogst ontwikkelde cultuurtalen van de wereld. Bovendien willen wij den vinger leggen op nog een andere wonde plek. Niet alleen op het gebied van de Nederlandsche taal en het vormen van den Nederlandschen geest is ons onderwijs onvoldoende; ook en dat is nog veel erger de gewone onderwijsresultaten zijn, over het geheel genomen, verre van voldoende. Vooral valt dit op, wanneer men deze vergelijkt met de elders in Europa behaalde resultaten en daarbij bedenkt, dat ons onderwijs het duurste van de geheele wereld is Ook de algemeene resultaten moeten dus worden verbeterd. Dit valt trouwens reeds af te leiden uit het veelbeteekenende feit, dat velen, die om een of andere reden niet anders hebben kunnen bezoeken dan de lagere school, aan de daar opgedane kennis in hun latere leven nite genoeg blijken te hebben en daarom hun heil zoeken in allerlei aanvullend onderwijs. Het ligt voor de hand dat, vooral voor - degenen die behooren tot wat wij gewoon zijn „de werkende stand" te noemen, de duur van het gewone onderwijs zal dienen te worden verlengd. Daardoor zal het ge heel beter kunnen zij ft en in de latere jaren vooral kan een steviger grondslag worden gelegd voor de algemeene cultuurkennis. Het lijkt ons geen overdreven luxe, voort aan den duur van het verplichte onderwijs te stellen op 8 j£*ar. Geen duplicaten voor distributie kaarten. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Land bouw en Visscherij, vestigt er de aandacht van het publiek op, dat men in den ver volge meer voorzichtigheid zal dienen te betrachten met brood-, vleesch-, bloem-, textiel- en andere distributiekaarten. Tot nu toe werden in de meeste gevallen nieuwe exemplaren uitgereikt, indien deze kaarten werden vermist of in het ongereede waren geraakt. Voortaan evenwel zullen nieuwe exemplaren slechts worden uitge reikt, wanneer kan worden aangetoond, dat de kaarten ten gevolge van overmacht (brand, diefstal, e.d.) verloren zijn ge raakt. Wanneer overmacht niet kan worden aangetoond, zullen de distributiediensten slechts in beperkte mate distributiebe scheiden voor de allernoodzakelijkste levensmiddelen verstrekken. Van brand-

Soester Courant | 1940 | | pagina 8