De gemeente-begrooting gereed. HerstDoom-Uersiering. Bazar de Luxe Spaart Uw punten! „KERST'-Cadeau? DROST-Portret Samenwerking of Capituleeren. BALDADIGE JEUGD. ACT! F I Een tekort van f43.500. DE DOHA Uitgave i DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. Het geheel toch niet ongunstiger dan vorige jaren, Geen verhooging van belasting. Zeer uitgebreide sorteering J. LENSSEN E. O. I tegan HEERENKLEED ING DAMES KLEEDING INKOOP oud Goud, Zilver en Diamant tegen hoogste waarde. J. Th. Voskuilen DE 5DE5TED CCLDAM ADVERTENTIEPRIJS! van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 15 ct. Bij contract korting. /&(SSj^)» ABONNEMENTSPRIJS! per maanden 6Q ct., per maand 2(1 et. Per post 65 et, per kwartaal Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. in dit blad zijn opgenomen! Soester Nieuwsblad, Soester Week- FILMPJES tot 20 woorden OU cent, elk woord meer 2 ct. blad, De Nieuwe Soester, De Soester Post, Huis aan Huis, Soes- Advertentie s worden aangenomen tot Vrijdagmiddag 12 uur. i A I ter Advertentieblad en Soester Advertentienleuws, 19e JAARGANG VRIJDAG 13 DECEMBER 1940. No. 50 Een Een Steenhoffstraat 56 Tel. 2468 Zooals algemeen bekend geacht mag worden heeft het Driemanschap der Ne- derlandsche Unie zich óp het standpunt gesteld, dat elke mogelijkheid, om het belang van het geheele Nederlandsche volk te dienen, onder oogen gezien moet worden. Een van die mogelijkheden is de instel ling van een College van Advies, waarin alle groepen der Nederlandsche bevol king vertegenwoordigd zullen zijn. Dit voorstel is eenige malen uit ver- ichillende kampen in overv/eging geno men, waarbij men uitging van het begin- pel, dat, nu de volksvertegenwoordiging als schakel tusschen het Nederlandsche volk en de wetgevende macht is uitge vallen, het volk een dringende behoefte gevoelt om op een of andere wijze het contact te onderhouden met degenen, die beslissen over ons wel en wee. Pogingen in dien geest werden, zooals 'gezegd, van verschillende zijden onder nomen en de resultaten ervan geven aan leiding tot nadere bespiegeling. Van het grootste be.ang voor de toe komst van het Nederlandsche volk is de bereidverklaring van bijna alle groepen waarbtt tv" r\;a e'I-prrs mam een jaar geleden nog niet zouden uitspreken, om óndanks alle nog bestaande verschillen samen te werken voor het heil van het Vaderland. Dit is een winstpunt van niet Je onderschatten belang. Ook hier doet zich echter het echt Nederlandsche verschijnsel voor, Gat een kleine groep van de bevolking een keel ppzet om daarmee kenbaar te maken, 'dat elk ander, behalve zij zelf, ongelijk heeft. Dit gekrijsch wordt aangeheven, Zoo^ra het woord samenwerking uitge sproken is. "n Deel van dien groep wordt gevormd 'door een aantal lieden, die behept zijn met een zoo grooc minderwaardigheids complex, dat zij al bij voorbaat weten, piet in staat te zijn zelf ons land tot een gelukkige toekomst te kunnen bren gen. Dat zijn de lieden, die smeeken ons land in telijven bij hef Duitsche rijk. Dit gedeelte van de groep kan verder onoesproken blijven. Een ander gedeelte dan dien groep Staat onder leiding van een kundig inge nieur, die, in plaais van de gemeenschap Je blijven dienen, op even voortreffelijke wijze als hij dit vroeger deed, zich op de glibberige paden der politiek heeft bege ven. Op politiek gebied heeft hij vrijwel elke gelegenheid benut om het Neder landsche volk voor het hoofd te stooten en zich daardoor van z'n groep te ver vreemden. Dat alles geschiedde onder het mom van flinkheid, maar het nuch- Jere Nedenandsche volk begreep, dat het pomedie was. Neen flink was deze leider ook niet Joen in de dagen van den lOen Mei zijn Jrouwc aanhangers in groofe moeilijkhe den kwamen en hij zich zelf verstopte op een hooizolder. Deze vlucht alleen was reeds voldoen de om een kans, ooit het Nederlandsche volk voor zich te winnen, voor altijd Je niet te doen. De persoonlijkheid van dezen man !s oorzaak, dat velen, die in zijn partijpro gramma de toekomst van ons land za gen, zich teleurgesteld hebben afgewend. Het zal niemand verbazen, dat ook 'de laatste oproep van Nationaal Herstel Jot gemeenschappelijk overleg en geza- melijken opbouw door dezen groep werd pfgewezen. Is het te verwonderen, dat deze kleine groep maar al te graag politieke munt tracht te slaan uit den drang tot samen werken, die uit de overgroote meerder heid van het Nederlandsche volk naar voren komt'/ Als zoodanig Is het dan pok te verklaren, dat.die groep het bijna Uitschreeuwt: „Ziet Nederlanders, zon der onze medewerking bereiken jullie Uiets, als jullie niet wilt medewerken mder onze voorwaarden en ondes onze leiding, dan zijn jullie geen goede Neder landers"! Er is misschien geen land ter wereld, waarvan de groote massa der bevolking een zoo hooge trap van geestelijke ont wikkeling bereikt heeft als Nederland- Ook de ontwikkeling op politiek gebied behoort daartoe. Met steeds bijna onfeilbare zekerheid voelt het volk aan wat goed is en wat kwaad, wat waarheid of verdichtsel, waar de werkelijkheid ophoudt en het tooneel begint. Een critische geest, gepaard aan een groot gevoel voor humor, Iaat on gestraft toe, dat contact gezocht wordt met lieden, die een ander beginsel zijn toegedaan, zonder dat de groote massa zich door holle leuzen of vage beloften zal laten paaien. Het was daarom een daad van wijs be leid van het Driemanschap der Neder landsche Unie zich in beginsel bereid te verklaren de mogelijkheden voor sa menwerking grondig te bestudeeren, want het karakter van het Nederlandsche volk waarborgt een stevig houvast tegen het langzaam afglijden in een richting, die niet Nederlandsch is en dit ook nimmer kan worden. De oorzaak van het nog steeds niet tot stand komen van de zoo zeer noodzake lijke samenwerking ligt niet bij de Ne derlandsche Unie, noch bij een der an dere groepen die willen meewerken, maar bij een zeer kleine groep, die alleen oog heeft voor eigen ideëen en belan gen. Het Nederladsche volk als geheel zal echter de tol moet betalen 1 De bewering, dat 94 procent der be volking niet voldoende ontwikkeld is om de resteerende procent te kunnen vol gen in hun gedachtengang en hun ide alen, is te dwaas om los te loopen. Geen bedreigingen, ruitenvernieling of sb.aat(scnoon)vegerij zal in staat zijn het Nederlandsche volk te winnen voor een on-Nederlandsche levensbeschouwing. Wij moeten vertrouwen hebben en hou den in hen, die op Nederlandsche wijze zoeken op te lossen de moeilijkheden van het Nederlandsche volk. Zij hebben onomstootelijk bewezen dit vertrouwen waardig te zijn. Nimmer heb- heb zij zich in bochten gekronkeld of denkbeelden opgeofferd aan grooter ze kerheid voor het slagen van hun plannen Maar ook hun aanhangers moeten too- nen Nederlanders te zijn in de beste be- teekenis van het woord. Ons devies moet zijn en blijven: HOUDT BRAEF STANDT! In één maand, uit baldadigheid, Heeft men liefst vijf en dertig keeren De brandweer uit Groot-Amsterdam Onnoodig maar doen alarmeeren. Dat 's in de hoofdstad zoo gebeurd: Door slechts een ruitje in te drukken Komt 't heele apparaat op gang En moet de brandweer uit gaan rukken. Meer dan éénmaal op iederen dag Wordt daar dus loos alarm gegeven En laat, vernield door kinderhand, Een ruitje, weer ontijdig 't leven. De brandweer, als altijd paraat, Moet die baldadigheid riskeeren; Zij kan, als het alarmsein klinkt, Niet eerst maar even intormeeren Of *t een misplaatste grap soms Is, Uit puur baldadigheid bedreven, Of dat er werk'lijk voor gevaar Van brand alarm was uitgegeven. Zoo moesten in November dus De Amstèrdamsche brandweerlieden, Die immer, 't zij des daags ot 's nachts, Gereed staan om dra hulp te bieden. Er vijf en dertig maal op uit Om dan in een van Mokum's straten 'le vinden een gebroken ruit En soms een spoor van d* onverlaten. Veel is er steeds de eeuwen door Veranderd is het menschenleven; 'levreden is mijn schijnbaar nooit, Maar iets bleef vrijwel steeds constant, Al wil ik het niet goed gaan praten: Wat deden wij, de oud'ren, eens Als jongens, 's avonds langs de stratenV Wat dit betreft, is er toch heusch Niet veel veranderd in het leven: Wat d' Amsterdamsche jeugd thans doet, H^eft men ook vroeger steeds bedreven; Al kwamen wij dan niet altijd Dank zij bortuna voor den rechter, De jeugd van onzen tijd is wel Niet beter, maar toch ook niet slechter 1 De ontwerpen der gemeente,• en be- drijfsbegrootingen voor 1941, alsmede de begrootingen van Maatschappelijk Hulp betoon en het Natuurbad, zijn door B. en W. aan den raad aangeboden. Dat vooral de gemeente-begrooting in mineur is gesteld, laat zich denken. 1 och Is het eindresultaat niet nadeeliger dan voorgaande jaren. Kon In vorige jaren de schaal in even wicht worden gehouden, doordat te to tale inkomsten gelijk konden worden ge houdens aan de totale uitgaven, voor 1941 is dit vooralsnog niet mogelijk. Voor 1941 zijn de totale ontvangsten geraamd op fl.180.899.U9 en de uitga ven op f 1.224.399.09, hetgeen een ver schil geeft van f43.500. Bij de vaststelling van de begrooting 1940, .welke eveneens niet met eigen mid delen sluiiend kon worden gemaakt^ kon een extra bijdrage en een belastingbijdra- ge uit het werkloosheidssubsidielonds worden geraamd van in totaal f 65.800. doch thans is dit niet mogelijk, omdat het verleenen van deze bijdragen niet meer mogelijk is. In de plaats hiervan bestaat thans de gelegenheid, dat, zoo noodig, een bijzon dere bijdrage uit 's Rijks kas kan worden toegekend. Met l .;rcLk!ng hiertoe echter hebben Ged. Staten weer medegedeeld, dat in dien de begrooting niet op de gewone wijze sluitend is te maken, voorloopig geen post voor een bijzondere bijdrage uit '8 Rijks kas moet worden opgenomen. De aandachtige lezer zal wellicht de opmerking maken, dat wanneer voor 1940 een bijdrage noodig was van f65.800. en voor 1941 slechts een tekort behoet- de te worden geraamd van 143.500. het jaar 1941 nog een gunstiger beeld geeft dan 1940, het geraamde tekort im mers is f22.300.minder dan voor 1940 Hierbij moet men echter bedenken, dat op de begrooting 1941 allereerst als in- komste kon worden geboekt het batig saldo van de rekening 1939, zijnde een bedrag van f43.327.02, zoodat het tekort voor 1941 uiteindelijk is f 43.327.02 en 143.500.dus in totaal 186.827.02. Van eenig overschot van de rekening 1938 was bij de samenstelling der be grooting 1940 geen sprake. Laat Uw goederen vernieuwen door ze te laten STOOMEN of VERVEN. Belt even op 1 elefoon 2 9 2 8. KALD EWAY REMBRANDTLAAN 12 - SOEST Voor het 'nu ontstane tekort van f43.500.zullen B. en W. een bijdrage uit 's Rijks kas aanvragen en over het resultaat hiervan zullen wij voorloopig het hoofd nog maar niet breken. Waar zelfs in dezen tijd zeer veel mo gelijk blijkt en het ons wil voorkomen, dat de meeste gemeenten met dezelfde moeilijkheden hebben te kampen, daar mag wel worden aangenomen, dat, na de gebruikelijke opmerkingen van Ged. Staten en de als gevolg hiervan toe te pussen verhooging en verlaging van di verse posten, zoo noodig wel een bijdrage kan worden tegemoet gezien. Van diverse onderdeelen der begroo ing laten wij thans eenïge bijzonderheden vol gen. BRAND WEZEN. Voor het onderhouden en schoonhou- houden van het brandweermaferieei wor den de volgende vergoedingen voorge steld: Soest f900.—; Soesferberg f250. PLANTSOENEN ENZ. Voor voorlichting inzake het'gemeen telijk boschbezit door Staatsboschbeheer f200.— Voor het geven van adviezen inzake de gemeentelijke plantsoenen 125.per maand. Voor het houden van toezicht op on derhoud en werk in de bosschen f75. per maand. SUBSIDIES. De subsidie's zijn uitgetrokken tot de zelfde bedragen als voor 1940. Alleen de Rrov. V er. voor Moeder en Kind ontvangt tlOO.meer. Voor de bewaarscholen is geen subsidie uitgetrokken, terwijl wordt vocrgesleld aan de Gymnastiek-Vereeni- gingen een subsidie te verleenen, groot f80.per vereeniging en aan E.H.B.O. te Soesterberg t30. WIJZIGING SCHAAL SALARISVERORDENING. len aanzien van de rangen adjunct commissie ter secretarie, technisch amb- naar 3e klasse en klerk-teekenaar, stel len B. en W. voor, zonder wijziging te brengen in de minimum- en maximum bezoldiging, het totaal der periodieke verhoogingen in 10 jaar te doen genieten, zooals ook voor de andere rangen Is vast gesteld. Voor de genoemde rangen gelden thans respectievelijk 16 en 12 jaar. AANSTELLING AMBTENAAR. EIGENDOMS-ADMINISTRATIfc. In de begrooting 1940 werd door B. en W. een post opgenomen wegens salaris voor een ambtenaar voor de eigendoms- admitiisfratie, Deze post werd door den raad geschrapt, zoodat aanstelling niet kon plaats hebben. B. en W. hebben deze post thans weer in de begrooting opgenomen. ONVOORZIENE UITGAVEN. Voor onvoorziene uitgaven is uitgetrok ken f 19.814.17. In dit bedrag is opgenomen 14.900. voor bijzondere uitgaven, zoodaf slechts 114.914,17 als onvoorzien resteert. Kerstboom Kaarsen Kerstloopers en Servetten Roode klokken Slingers Etalage watten - Wonder, sterren enz. enz, Van Weedestr. 31 - Soestdijk - Tel. 223t Gedipt, Makelaar, verzekert U voor i Leven, Lijfrente, Brand, In braak, Ongevallen enz. Van Weedestraat 36A Telefoon 216 Zondag a.s, 2 uur Terrein Sohrikslaan. Mariaplaats UTRECHT EINDCIJFERS BEGROOTING. Zooals reeds gemeld zijn de eindcijfers van den gewonen dienst: in ontvangsten 11.180.899.19 en In uitgaven f 1.224.399.09 Voor het jaar 1940 waren deze cijfers f 1.138.074,72 In ontvangsten en eenzelfde bedrag in uitgaven. De eindcijfers van den kapitaal dienst zijn thans f 1.324.127,21; in het jaar 194Q f930.092.04. BEGROOTING GASBEDRIJF De ontwerp-begrooting van het Gasbe drijf sluit met een gedrag van 1973.90 als onvoorziene uitgaven. De bij de ge meente belegde reserve zal op 1 Januari 1941 f52.250.— bedragen. Onder de uitgaven is opgenomen een bedrag van f4000.— voor retributie en een bedrag van f'5.700.— voor winstuit- keering aan de gemeente. Bij het gasbedrijf zal een schelding worden toegepast tusschen het technisch beheer eenerzijds en het administratiet en kasbeheer anderzijds. Door deze scheiding wordt de tech nisch ambtenaar van het admlnlstratief- en kasbeheer ontlast. De met deze werk zaamheden belastte ambtenaar zal dan voor deze takken verantwoordelijk zij. en den titel dragen van boekhouder kassier. Zijn salaris zal bedragen 11050.0. f2380.00. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. Voor Maatsch. Hulpbetoon wordt eei« subsidie geraamd van 1121.000.Voor 1940 werd een bedrag van 1128.300. gevoteerd. NATUURBAD. De begrooting van het Natuurbad sluit zonder een voor- of nadeelig saldo. 5 PROCENT DUURTETOESLAG. In afwachting ot hiertoe toestemming zal worden verleend, is voor toekenning van een duurte toeslag van 5 procent op de salarissen en loonen, een bedrag van f 7.750.in de begrooting opgenomen. DE RAMINGEN. Vergeleken met 1940 werd de begroo ting 1941 beinvloed o.m. door: Lagere uitkeering gemeentefonds 115.300.Uit breiding jaarwedden ambtenaren 13200 waaronder begrepen 12.080.als salaris voor den vertegenwoordiger van den Bur gemeester te boesterberg. Verandering in periodieke vernooging 14.90.meer. Huuz enz. perceel Steenhoffstraat 5 11.150.—, Rente en aflossing geldleeningen f 1000.— meer. Belooningen politie (uitbreiding), f1740.— meer. Vergoeding politie f 1560 meer. brandbluschmiddelen f1200 meer. Pensioenbijdragen politie (uitbrei ding) f825.— meer. Straatverlichting t50Q meer. Schuilloopgraven 11700.meer. Luchtbeschermingsdienst 16419.meer# Siachtloonen 11700.minder. Leges Bouwvergunningen 11000.minder. Stra ten en wegen f 7500.meer. Plantsoenen f2350.meer. Automobielen en paarden f1850 meer. leruggaa fbelastingen f600 minder. Uitbreidingsplan 11200.mindea Presentiegelden raadsleden f575.min der Water eidingconsessie f500.meer. ïekorten Bouwvereenigingen 1700.min* der. Pompen en riolen f 2300.minder. Onderwijs f2t00.meer. Schoolgelden 1650.minder. Bijzonder voorbereidend onderwijs f500.minder. Bijdrage hoo- gere burgerscholen 11000.minde# Maatschappelijk Hulpbetoon f7300 min der. Krankzinnigen-verpleging 12300.— meer. Subsidie Werkloozenkassen f 750.-# minder. DE BELASTINGEN. Een lagere raming moet worden toe gepast op: Grondbelasting (ongebouwd) f385. Personee'.cbelasting f2500.Ver mogensbelasting 11380.—. Gemeentefonds belasting f9750.—. Straatbelasting 11000. Vermakelijkheidsbelasting f1000.-. Hon* denbelasting 1500.—. Aanmaningen 113(V Hoogere raming kon toepassing vlnde# op: Grondbelasting (gebouwd) 12300. Winstbelasting 1900.- Gemeentefonds en werkloosheidssubsidielonds 12200. 'I Van Wcedeetraat 8 - Ttl» 2458 - Soeetdyk

Soester Courant | 1940 | | pagina 1