Rob, de moedige Oost-Indiër. MAKELAAR R. H. J. HEINTJES GRABBELTON HiüD- Eli KflCHELUATiE. SMEDERIJ SOESTER VROUWENKOOR Winterhulp Nederland. Dampo Bon bons 1 BOEKBESPREKING. FIRMA NIEUWENHU1S C. G. TIMMERMANS BIEDT NOGTE KOOP AAN.: JULIANALAAN 6 SOESTDIJK u«tÉST' PUROL in huis! LOODGIETER ELECTRICIEN UIT DE LITTERAIRE MIJNHEER ZWARTKIJK. ■g« Kou-Griep-Fijn KOU Q& DE BOKST f VOOR BELEGGING; mod. laag verh. middenstandswoningen met behoorlijk rendement, alsmede eenige blokken ben.- en bovenhulien met hoog rendement. VOOR ZELFBEWONING; perceelen tegen zeer lagen prijs. Alle nadere ge gevens warden verstrekt Dir.: JAN BAK l'ELSMAN Repetle's en aanmelding voor lidmaatschap '«Woensdags van 21/. 41/. uur ten huize van den Dirigent KERKPAD Z.Z. 25 UITDEELING NEEMT EEN AANVANG. De Provinciaal Directeur der Winter hulp Nederland in de Provincie Utrecht deelt mede, dat de opbrengst van de eer ste collecte van dien aard is, dat reeds onmiddellijk met de hulpverleening een aanvang kan worden gemaakt. Daar nog slechts één collecte gehou den is, zijn de ter beschikking staande bedragen niet toereikend om reeds thans alle in nood verkeerende landgenooten afdoende te helpen. Daarom zal de eer ste hulpverleening meer gericht zijn op die gezinnen, welke, speciaal ten aanzien van de kinderen, in benarde omstandig heden verkeeren. De aanwijzing van de gezinnen, die voor de verleening van deze eerste win terhulp in aanmerking komen, geschiedt door de burgemeesters. Men gelieve zich derhalve met aanvragen om hulpverlee ning niet tot de provinciale directie, doch tot de plaatselijke bureaux te wen den. De aandacht zij er op gevestigd, dat de winterhulp niet beperkt is tot gezin nen van werkloozen. Ook gezinnen van hen, die werk hebben, doch in nood verkeeren, komen voor hulp in aanmer king Waardebons kunnen WORDEN AANGENOMEN. Nu met de uitdeeling der waardebons, als eerste hulpverleening, in de Gemeen ten een aanvang wordt gemaakt, doet het Provinciaal Bureau Utrecht, Malie baan 90, een beroep op alle winkeliers bij aanbieding van waardebons deze als betaling aan te nemen. De winkeliers kunnen deze waardebons bij bankinstellingen ter plaatse verzil ver'' D wEEDE INZAMELING. Ruim 1200 Nederlandsche arbeiders hebben gewerkt aan de lichtgevende mo lentjes, welke als practisch aandenken werden verstrekt aan hen, die hun plicht deden op 29 en 30 November ten behoeve van de vele behoeftige landgenooten. Voor de tweede inzameling, welke wordt gehouden op 27 en 28 December a.s. komt, volgens het Provinciaal bureau Utrecht, Maliebaan 90, Utrecht, thans de Winterhulp-Nederland met een attractie nu speciaal voor de jeugd bestemd, be staande uit zeven verschillende gekleurde figuren naar bekende sprookjes, n.I.t Roodkapje, die door de booze wolf werd opgegeten; Sneeuwwitje, in het land der zeven dwer gen; Klein Duimpje, met de zevenmijls-laarzen Asschepoetster, met de glazen muiltjesi Doornroosje, de schoone slaapster; Hans en Grietje, in het bosch met het peperkoekhuisje van de heks; De gelaarsde kat, van Hans, de mole naarszoon. Degenen, die zich in het bezit willen stellen van een complete serie artistiek verzorgde sprookjesfiguren krijgen daar bij tevens een plankje, waarop deze dan naast elkaar kunnen Worden gestoken. Evenals dit het geval was bij de eer ste inzameling, waarbij het molentje werd aangeboden bij een minimum gave van 20 cent, zal ditzelfde bedrag voor de sprookjesfiguren als maatstaf gelden. Werd helaas geconstateerd, dat tijdens de voorbereiding der eerste inzameling reeds twijfel omtrent het doel der Winter hulp is geuit, nu in de periode tusschen deze eerste en die der aanstaande collec te met de hulpverleening reeds een aan vang werd gemaakt,- zal wel niemand zich van zijn verantwoordelijkheid tegen over het Nederlandsche Volk kunnen al- maken door gefantaseerde voorwendsels. Men geve daarom straks méér. Zij, die bij de eerste gelegenheid hun plicht niet beseften, geven straks een dubbel bedrag. STRIJD ONDER WATER. door Schout-bij-Nacht hriedrich Lützow. (Uitgave; Schellens en Giltay Amsterdam 1940). Het is goed, dat m dezen woeligen tijd een zoo zorgvuldig gedocumenteerd en zeer deskundig geschreven werkje als „Strijd onder water" verschijnt. Hoewel het is samengesteld door een Duifsch ma rine-expert, kan het ook voor den Neder lander, trotsch op zy zin voor objecti- vïteit^zijn nut hebben. Immers, dit boei end geschreven betoog helpt onzen als landrotten nu eenmaal benepen blik waar fce' marine-aangelegenheden betreft verruimen. Wie kennis neemt van dit populaire geschritt, zal een beter inzicht krijgen in de oorzaken van dezen oorlog; hïj zal aan de hand van de hier geboek staafde ervaringen omtrent het duikboot wapen uit de jaren 19141918 en het eerste jaar van de jongsten oorlog, zich een eerlijker en beter gefundeerd oordeel vormen over de duikbooten en hun be manningen, die in vele gevallen een taak moeten volbrengen, waarvan wij ons een voudig geen voorstelling kunnen vormen. Een beknopt overzicht van dit boekje waarin de stof opgetast ligt is on mogelijk te geven. Het thema dat de schrijver behandeld heeft, is, hoe mijnen en onderzeebooten in samenwerking 'n blokkade van den vijand te niet kunnen doen. Naast technische bijzonderheden van dit onderdeel der Marine, kan men er belangwekkende historische vertoogen en getuigenissen in aantreffen, die het zij volmondig erkend den lezer dik wijls verbluft doen staan. Curieuz is het verslag van een reis met een onderzee boot in den Wereldoorlog. Zoo zou er meer te noèmen zijn, maar wij willen het hierbij laten. Zeker is op zijn plaats een hartelijke aanbeveling, dit geschrift; ter hand te nemen; dat de bekende re dacteur van het tijdschrift „Onze Vloot", A. M. Cageling voor deze uitgave een instructieve inleiding schreef, zal op zich zelf reeds een voldoende aanbeveling zijn omtrent waarde en betrouwbaarheid. Bij Brand* en Snijwonden. Pijnlijke Kloven Ruwe handen en Schrale huid. Van Weedeiir. 23 Tel 2577 VAN In een artikel van den presi dent der Duit- 6che Rijksbank, geschreven naar aanleiding van de (Jaarbeurs en ge publiceerd In d« Deutsche Zeitung |n den Niederlan- tten, heette het O.m.: „Men zou op alle concrete vra gen gaarne con creet willen ant woorden, maar 't moet een keer gezegd woraen, dat de tijd daarvoor nog te vroeg is. Nog spreken de wapenen!" We zouden willen, dat ook 'alle Neder landers de logica dezer redeneering lee- ren verstaat. Het is te vroeg om te spreken, het woord is nog steeds aan de wapenen. Wat hebben we ons b.v. thans reeds druk te maken over de oplossing van vraagstukken, welke pas aan de orde kunnen komen, ais de vrede zal zijn hersteld en het bekend is om maar een voorbeeld te noemen welke de politieke status van ons land zal zijn. Niet weinigen onzer zijn al druk aan het annexeeren van vreemde grondgebie den, terwijl we nog niet weten, in hoe verre we na den vrede zelts maar over ons eigen gebied te beschikken hebben! Dat we nu reeds streven naar en me dewerken aan de vestiging eener betere economische orde, dat is goed en nuttig, onder welke omstandigheden ons land In de toekomst ook zal voortbestaan. Maar met debatten over samenvoeging van ons grondgebied met gebied van an dere volkeren, kunnen we gevoegelijk wachten, tot de wapenen het hunne heb ben gezegd. Daarna is het eerste woord aan den fcverw*-» Oincsem in zijn gevolg en een stortbui van menschen uanen. ben dezer dagen las ik in de krant van een politiek relletje in Amsterdam, dat door „communisten' was gewekt en door de politie spoedig werd onderdrukt. Ik keek mijn oogen uit op dat berichtje. Och in de provincie merkten we zelts in vredestijd niet veel van het commu nisme. ik was er verbaasd over, dat er op het oogenolik in Amsterdam nog communis ten, zijn die op straat nog *n communisti sche meening tot uiting hebben te Bren gen en aldus oploopjes veroorzaken. Gunst nogantie, ik zou die menschen wei eens aan het woord willen zien. Wat heeft een communist nu nog te beweren ot te klagenV Vóór den oorlog waren de Nederland sche communisten gewoon om hun or ders uit Moskou te ontvangen en te aan vaarden; ze hulden zich in het boete kleed, als men dat in Rusland verlangde en strooide zich asch op het hoofd, als de leiders der Komintern meenden, dat er in Holland niet principieel genoeg gestreefd was naar de wereldrevolutie. Maar tegenwoordig is er vrede en vriendschap tusschen Moskou en Berlijn. Duitschers en Russen staan in beginsel vierkant tegenover elkaar, maar men heett elkander ie«ren waardeeren op den grondslag van: ieder houdt op zijn eige ne wijze orde in eigen huis en erf (le vensruimte). Door hun kou. koorts en pijnuitdrijvende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug een poeder ot cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „M1JNHARDTJES" Doos 10 en 50 cent. Moskou gaf zijn zegen aan de nieuwe orde in Europa en deze houdt o.m. in, dat de Duitschers en Italianen overal, waar zij hun macht vestigen, dadelijk elke communistische activiteit verbieden. NVut hebben Nederlandsche communis ten zich dan te beklagen op het oogen- blikV Laten ze braat'zijn en gehoorzaam aan Moskou, zooals ze dat altijd zijn geweest. En zich dus voegen naar de nieuwe orde, waarop Molotott onlangs in Berlijn nog met Von Ribbentrop geklonken heett. Communisten in Nederland.Die er waren, zijn er altija te veel geweest; die er thans nog zouden zijn, zitten niet en- kei ons, Nederlanders, maar ook zich zelve in den weg. Wrijf 's avonds rug en borst in met Dampo. Dan onder de wol! Volgende norgen beter! Pot 50ct. Doos30ct. Geweldig is het, wat er in één jaar tijds zooal, in Europa gebeurde en wat daar alzoo veranderd werd. We raakten het haast vergeien, dat er enkele jaren ge leden in Spanje een burgeroorlog woedde. Zeker, die strijd was verschrikkelijk, maar wat beteekende hij tenslotte in vergelijking tot de algemeene omwente ling, welke zich nu in ons werelddeel heeft voltrokken7 'loch vragen de Spanjaarden nu weer aandacht voor hun vroegere revolutie zaakjes. Er heerscht daar in het zuiden ai weer enkele jaren pais en vree, maar toch is men er blijkens krantenberichten nog volop aan het rechtspreken over de vroegere leiders der verslagen partij. Bij tientallen worden ze ter dood veroordeeld en wat het ergste is gevonnist ook. Mogelijk dat de veroordeelden hun vonnis dubbel en dwars hebben verdiend, maar de meeste menschen verstaan zulk soort zware gerechtigheid op den langen afstand van tijd niet. Daar kan niets goeds uit voortkomen; het verbitterd, terwijl herstel van eendracht zoo noodza kelijk is. Grootmoedigheid heeft een overwin naar altijd heel wat meer opgeleverd dan het beoefenen van gerechtigheid. 49. „Hei is een plotselinge stormvlaag riep hij. „Als we niet dadelijk naar dien Inham daar aan het strand gaan, slaan e om, Daar moeten we wachten, tot het ar voorb|j is." 50. In koortsachtige haast ging Rob naar hen inham, maar voor ze er. kwamen bereikte de stormvlaag hen reeds en in een oogenblik tijds was de zee wit van het schuim. 51. Ze klemden zich uit alle macht vast aan het vlot, doch vreesden ieder oogenblik, in de woedende zee geslingerd te worden. „Het vlot wordt tegen de rot sen gekwakt", riep Daan ontsteld uit Mei o^-riK las ik laatst 'n artikel, Bfcaruit viel af te leiden, dat al het gebom tn geschiet van den oorlog van invloed kan en zal zijn op het weer, dus nu eens ten goede en een anderen keer ten kwade. Dat ziet eer angstig voor de menseh- heid uit, want het weer is al wispelturig genoeg van aard, zoodat we geen behoefte Rebben aan invloeden, die aan den eenen Kant er op uit zijn om het weer „En- elsch'* te maken en aan den anderen ant „Duïtsch of Grieksch of Italiaansc-h". Waar bleer toch die goede oude vre destijd, toen we onzen eigen weermaker nog hadden, de bekende regenmagnaat Dr. Veraart! Die maakte er tenminste een gezellig spelletje- van. Die wierp ondergekoelde oude kranten uit vliegmachines in plaats van bommen, üt hij ging waterstralen richten op de Westertoren in Amsterdam. Als het dan den anderen dag regende, gaf hij een berichtje door aan de pers, dat die regen van hem kwam. En wanneer het mistte, hette hij mist te hebben gemaakt; als het dooide, ver zekerde hij een koudegolt op de vlucht te hebben gedreven. 'Toen kon je nog eens lachen. Weer, dat met bommen wordt gewekt, kan slechts onweer zijn, met donder en „Het zal heelemaal stuk geslegen wor den". 52. Juist op dit oogenblik kwam er een geweldige golt aanrollen, die het vlot op het strand smeet Rob en ouwe Daan hadden geen letsel bekomen, klauterde:; haastig overeind en zorgden, dat ze bui* ten het bereik van het schuimende wa ter kwamen. Te Rotterdam is de eerste wagon man darijnen en sinaasappelen gearriveerd. In één week heeft dezen wagon de reis van Palermo naar Rotterdam gemaakt. Verwacht wordt, dat nog meer ladingen dezer zuidvruchten in de toekomst in ons land zullen aankomen. De wagon wordt gelost, de lading ge keurd. (Polygoon). BAKKERSWEG 3 - TEL. 2368

Soester Courant | 1940 | | pagina 3