De Internationale toestand Deze week De Wereld Het Portret IN DE AFGELOOPEN WEEK IN NEDERLAND IN KAART VAN DE WEEK v WÊtJMmseï ENGÊLSGj EG Y PlPSf SC E DA Ni Tshdif J U Na Badoglio heeft thans ook de chef van den Italiaanschen marinestaf, admiraal Dominico Cavagnari, ontslag genomen. Hij ls tevens ontheven van zijn functie als onderstaatssecretaris van Marine. Tot zijn opvolger, als chef van den staf en levens als onderstaatssecretaris, is admiraal Ar- turo Riccardi benoemd. Tot vice-chef van den staf is admiraal Inifo Campione aange wezen. Ten slotte is admiraal Angelo Jachino tot commandant van de vloot ter zee benoemd. De Duce heeft een hartelljken, eigenhan dig geschreven brief aan den afgetreden admiraal Cavagnari gericht, waarin hij zijn volle erkentelijkheid betuigt voor de hem verleende medewerking en het gedurende zeven jaar verrichte werk voor do ontwik keling van de Italiaansche marine. De nieuwe chef van den marinestaf, Arturo Riccardi, is 62 jaar oud. Hij is alge meen directeur voor personeelszaken aan het ministerie van Marine geweest en werd verleden jaar tot senator benoemd. In Juli van het vorige jaar is hem in zijn kwaliteit van bevelvoerder van het eerste marine eskader het ridderkruis van de militaire Snvoye-orde de hoogste militaire onder scheiding verleend wegens zijn organisa tie en leiding van de groote ontschepings operatie in Albanië, welke zich in slechts enkele uren heeft afgespeeld. Hij wist bij die gelegenheid alle maritieme moeilijk heden te overwinnen, den tegenstand te breken en doeleinden te bereiken, welke het uiteindelijk resultaat van de historische gebeurtenis hebben vergemakekijkt. In het communiqué, dat naar aanleiding van den gehouden ministerraad is uitge- Distributie-Kerstverrassingen. Voor dé a.s. Kerstdagen hebben de distri butiegoden enkele aangename verrassingen bedacht, die er zeker toe zullen bijdragen Ie stemming in den lande enkele graden op te voeren. In de eerste plaats is er het half pond kaas per hoofd der bevoiKing, dat met de Kerstdagen extra zal worden gedistribueerd. Dan is er een wijziging ge bracht, die een aanzienlijke verruiming beteekent, in de regeling der bonnen voor ie wasscherijen. Zij houdt in, dat de iieuwe zeepbon, welke geldig is van 7 t/m J1 December, recht geeft op. het laten was- tchen van 20 in plaats van 8 kg waschgoed loor de wasscherij. De wasch van kantoren, zoor zoover het handdoeken, poets- en stof- Joeken bereft, valt zelfs geheel buiten de 5onnenregeling; hiervoor behoeft voortaan In het geheel geen zeepbon te worden af gegeven. Hotels en restaurants krijgen in den vervolge uitsluitend toewijzingen voor jeep ten behoeve van het reinigen van oeddelakens en kussensloopen. Ruimer vleeschvoorziening. Bij de vleeschvoorziening in ons land zijn moeilijkheden van voorbij gaanden aard ge rezen, die evenwel niet uit vleeschtekort voortsproten. De vleeschproductie in Ne derland is voor langen tijd voldoende om de voorziening der bevolking van de toe gezegde rantsoenen te kunnen verzekeren. Het zal zelfs mogelijk zijn, een hoeveelheid ree aan te houden, welke niet in overeen stemming is met de voederbasis. De vrees ran de veehouders, dat een ingrijpen met betrekking tot den veestapel in het voor- fan Noorwegen uit vallen de Duitsche mderzeebooten Engeland aan. Aan boord pati U-boot, die een Noorsehe haven binnenloopt. (Sehetl) geven, wordt, naar uti Vichy wordt ge meld, medegedeeld, dat vice-president La val een exposé heeft uitgegeven van ver schillende problemen, die in de vergadering zijn besproken. De minister van Justitie, Alibert, heeft vervolgens mededeeling ge daan van de namen van personen, die van de Fransche nationaliteit vervallen zijn verklaard. Het zijn generaal de Gaulle, generaal Catroux, generaal le Gentilhomme, kolonel Larminat, de vroegere afgevaar digde Pierre Olivier-Lapie en de chef secretaris van den bruggen- en wegenbouw Anthoine. De minister voor de industrieele produc tie, Belin, heeft, naar het communiqué ver der mededeelt,' zijn wetsontwerp op de be roepsorganisatie in groote lijnen uiteenge zet. Hij verklaard?, dat met het oog cp het belang der materie geen sprake kan zijn van een totale en definitieve regeling. De beroepsorganisatie vooronderstelt een nieu we moraal evenals de instandhouding van ee-i corporatieve orde die in staat is zich in een grondwet te voegen. Het communiqué besluit met de mede deeling dat Pierre Cathala tot secretaris generaal voor de voorlichting is benoemd. Zijn opvolger als secretaris-generaal der P.T.T. wordt later aangewezen. De Engelsche propaganda heeft den laat- sten tijd berichten verspreid volgens welke de opmarsch van het leger van Graziani en de verbindingen voor ravitailleering door het Engelsche luchtwapen door voort durende aanvallen op de troepen, de havens van Libye en de verkeerswegen in groote mate gestoord zouden zijn. Door de zware beschadigingen van de havens welke .voor nemen ligt, dat den productiegrondslag hunner bedrijven ernstig zou aantasten, is ongegrond. De tot nu toe gevolgde practij- ken in den veehandel en de vaststelling van den prijs hebben er niet toe bijgedra gen de bereidheid van de boeren om te leveren te bevorderen. Nu de directeur- generaal voor de voedselvoorziening be kend heeft gemaakt, hoe groot de afleve- .ring door de verschillende bedrijven in de toekomst moet zijn, kan worden verwacht, dat door den handel het voor de voedsel voorziening vereischte slachtvee op de markt zal worden gebracht én nog in den loop van December, na gevolgde reorgani satie, de volledige weekrantsoenen weer zullen worden verstrekt. Vergoeding van oorlogsschade. Er is thans een regeling getroffen voor het uitkeeren van schadevergoeding aan hen, die tijdens de oorlogsdagen of in het algemeen ten gevolge van den oorlog hun bezittingen verloren. Hiertoe zal gebruik gemaakt worden van een bonnenstelsel. Vergoedingen, waarop men aanspraak kan maken, zuilen tot een maximum van 2500 in bonnen worden uitgekeerd. Bijdragen Voor huisraad boven de 2500 zullen ge heel in contanten worden uitgekeerd. Het ligt niet in het voornemen Qïoor middel van het bonnensysteem den winkelstand uit te schakelen. Integendeel, indien alle winke liers medewerken, zullen de bonnen over al in alle winkels in Nederland kunnen worden ingewisseld voor de gewenschte waren, die naar eigen keus van de bezitters der bonnen kunnen worden uitgezocht. Handel drijven in deze bonnen is verboden; bonnen, waarmee dit toch gebeurt, verlie zen hun geldigheid. Nu deze regeling ein delijk is afgekomen, stroomen de aanvra gen begrijpelijkerwijs toe. Van bevoegde zijde wordt er evenwel de aandacht op ge vestigd, dat wel is waan de administratieve voorbereidingen zich in een gevorderd sta dium bevinden, doch dat de voltooiing van dit zeer omvangrijke werk nog eenigen tijd zal vergen. Daarom wordt het publiek ver zocht, de taak van de schade-enquête-com missies niet onnoodig te verzwaren door het doen van verzoeken omtrent voorrang bij de behandeling van schadegevallen. Meer voedsel voor arbeiders. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat zal worden overgegaan tot de verstrelcking van extra rantsoenen brood, vleesch, boter of vet aan arbeiders, die langdurigen of nachtarbeid verrichten, met inachtneming van de hiervolgende richt lijnen Uitsluitend aan arbeiders in fabrie ken of werkplaatsen, die gedurende ten minste één maand ononderbroken eiken werkdag lichamelijken arbeid verrichten en die tengevolge van den grooten afstand van hun woonplaats naar en van het werk en/of tengevolge van een langdurigen ar beidsdag 12 of meer uren per dag van hun woning ^afwezig ziin, kunnen extra rant soenen worden verstrekt. Deze zelfde extra rantsoenen kunnen eveneens worden toegekend voor nacht- arbeid, doch uitsluitend aan die arbeiders, die bij het 3-ploegensteIsci in fabrieken en werkplaatsen als bovenomschreven, gedu rende minstens één week uit elke drie weken ononderbroken in de nachtploeg lichamelijken arbeid verrichten. Arbeiders, die tot deze categorieën be- het aanvoeren van reserves bestemd zijn en van de ravitailleeringswegen zou de "op marsch van Graziani sterk gehinderd zijn. hinderd zijn. Een speciale vertegenwoordiger heeft tijdens een uitgebreide inspectiereis langs het Egyptische front gelegenheid gehad deze Engelsche beweringen aan de waar heid te toetsen en geconstateerd dat het schaamtelooze leugens zijn. Hij bezichtigde alle havens en de voornaamste verbindings wegen van Benghazi naar de oude Egypti* sche grens en verder den door Graziani J nieuw aangelegden woestijnweg via Sol- loem en Sidi Barani tot El Maktila, den uitersten voorpost van het Italiaansche leger, dertig kilometer ten Oosten van Sidi Barani. Hoewel niemand hier het door Engeland gepresteerde voor de verdediging van de Britsche posities in Egypte kleineert en iedereen zich bewust is van de moeilijk heden en den grooten omvang van de taak van»Graziani, om den uiterst zwaar be wapenden tegenstander te vernietigen, be rust de bovengenoemde bewering van de Engelsche propaganda geheel en al op fan tasie. In de havens van Libye is geen mili taire schade van eenige beteekenis te con- stateeren. Het geheele geval is dus weer de gewone, opgeblazen, Engelsche leugen campagne! Graziani zal den heeren Engel- schen spoedig genoeg laten zien, dat hij door niets te weerhouden is en zijn tegen stander glansrijk kan verslaan In Indo-China wil het nog niet boteren. Uit Hanoi wordt gemeld, dat de spanning tusschen Thailand en Fransche Indo-China nog is toegenomen. Het Thailandsche con sulaat te Saigon is gesloten en de consul heeft zich met alle employé's naar Bangkok ingescheept. Het consulaat vormde de eenige diplomatieke vertegenwoordiging van Thailand in Fransch Indo-China. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat de evacuatie van Thailandsche onderdanen uit Fransch Indo-China reeds geheel ten uit voer is gelegd. Volgens nadere berichten doen zich dagelijks grensincidenten voor, vooral in het grensgebied van Cambodja. Thailandsche vliegtuigen zouden de hoofd stad van Laos, Vientiane, verscheidene malen hebben aangevallen. De autoriteiten in Fransch Indo-China hebben getracht telegrafisch verbinding met Bangkok tot stand te brengen, hetgeen tot dusver echter tevergeefs is geweest, aangezien, naar het schijnt, de onderzeesche kabel via Singa pore verbroken is. Volgens de „Tokio Asahi Sjimboen" maakt de pers in Fransch Indo-China melding van Thailandsche berichten, vol gens welke strijdkrachten van Fransch Indo-China getracht hebben te landen op den Westelijken oever van de Mekong en in de baai van Siam. Zij zouden echter zijn afgeslagen. De genoemde dagbladen ver klaren in verband met deze Thailandsche berichten, dat de Fransch Indo-Chineesche troepen nergens een poging tot landing hebben ondernomen. In de slotbijeenkomst van het Thailand sche parlement heeft minister-president Songgram o.a. verklaard, dat de regeering en de weermacht de gebiedseischen ten aanzien van Fransch Indo-China hand haven. hooren en die reeds uit anderen hoofde extra rantsoenen levensmiddelen ontvan gen, komen niet voor deze extra rantsoenen in aanmerking. Evenmin komen hiervoor in aanmerking zij, die langdurigen- of nachtarbeid verrichten, wanneer die arbeid geen lichamelijke is. De extra rantsoenen zijn de volgende Brood: 5 rantsoenen (thans dus 50 gram) per week. Boter of vet: 1 rantsoen (thans dus 25 gram) per kwartaal. Vleesch of vleeschwaren: 1 rantsoen (thans dus 100 gram) per week. Vordering van paarden. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd deelt mede, dat in de komende weken de Duitsche legerautori- teiten hier te lande paarden zullen vor deren. Teneinde te bereiken, dat de te vorderen paarden zoo juist mogelijk over de provin ciën worden verdeeld en om rekening te kunnen houden met de omstandigheden, op de verschillende bedrijven, is genoemd rijksbureau belast met de voorbereiding van deze vordering. Voor de uitvoering hiervan worden de provinciale voedsel- commissarissen ingeschakeld; deze zullen voormonsteringen organiseeren, waarop commissies, door hen aangesteld, de paar den, die voor monstering door de Duitsche autoriteiten in aanmerking komen, zullen aanwijzen. Op deze voormonstering moeten alle paarden boven drie jaar, met uitzonde ring van de hengsten, worden voorgeleid. Het zich onttrekken aan voormonstering of monstering is strafbaar, terwijl bovendien inbeslagneming van de paarden kan vol gen. Plaatsen en data voor de voormonstering zullen tjz.t. in de provinciale bladen of anderszins worden bekend gemaakt. In verband hiermede is het slachten, koo- pen en verkoopen van paarden zonder ver gunning verboden. Slachtvergunningen worden afgegeven door of vanwege de Nederlandsche Vee- houderijcentrale te 's-Gravenhage en ver gunningen voor het koopen van paarden door of vanwege de betreffende Landbouw crisis Organisatie, behalve indien het be treft het koopen van voor slachting be stemde paarden, waarvoor de vergunning door de Nederlandsche Veehouderijcentrale zal worden verstrekt. De vergunningen voor het koopen van paarden worden in tweevoud uitgereikt. Het origineel moet door den verkooper worden bewaard en het duplicaat door den kooper opgezonden naar de instantie, die de vergunning heeft uitgereikt. Centralisatie bü de Politie. Binnenkort zullen alle politiecentrales naar Den Haag worden verplaatst, als onderdeelen van het Commissariaat-Gene raal van Politie. Aldaar zijn reeds geves tigd de Vreemdelingendienst en de Identi- ficatiedienst. Daar komen dan nu nog bij de Valschgeldcentrale, die tot heden te Amsterdam is gevestigd, de Centrale voor internationale misdadigers, de Centrale voor autodiefstallen en de Centrale voor opiumbestrijding, welke twee laatste offi cieus te Rotterdam waren gevestigd. Reeds zijn uit enkele plaatsen rechercheurs aan gewezen, die bij deze centrales dienst zul len doen. BEPERKING VAN DEN VERKOOP VAN CULTUURGROND. De nieuwe bepaling, dat voortaan ver koop van cultuurgrond aan een vergunning is onderworpen en verder, dat deze ver gunning alleen zal worden verleend, in dien de bedongen prijs niet hooger is dan in 1939 en indien ook de kooper het boe renbedrijf uitoefent, is van principieele be teekenis voor den Nederlandschen boeren stand. De motiveering van het besluit ver meldt een grond, welke als onmiddellijke aanleiding tot de verordening is op te vat ten, n.1. dezen, dat de prijsstijging, welke de laatste maanden in den landhandel merk baar was, niet meer in overeenstemming is met de productiecapaciteit van den grond en dientengevolge tot ernstige prijsver- schuivingen aanleiding zou kunnen geven, welke den boerenstand dreigen te desorga- niseeren. Hieraan wordt toegevoegd, dat „land de basis vormt voor een gezonden landbouw en daarmede voor een gezond volksleven". Inderdaad dreigde den laatsten tijd eeq ernstige wanorde in den boerenstand. Er is op het oogenblik in Nederland weer zeer veel vrij kapitaal, dat naar een belegging zoekt en wel naar een belegging, welke'zoo min mogelijk risico meebrengt. De „vlucht in het land" nam steeds grooter omvang aan en de laatste weken kon men in de verschillende landbouwbladen geheele reeksen advertenties zien van boeren, die hun land en hun boerderijen te koop aan boden. Velen waren van oordeel, dat de boeren thans een gelegenheid hadden, bevrijd te raken van de zware lasten die hooge hypo theken hen oplegden. Dit is op zichzelf juist; maar heeft men wel eens bedacht wat de boer met het bedrag in contanten, dat hij aldus in handen krijgt, moet doen Elders grond koopen moet wel uitgesloten worden geacht bij het algeheele gebrek aan cultuurgrond in Nederland, terwijl de gestegen prijzen dit toch ook zouden ver hinderen. Dan blijft de eenige oplossing, dat de boer ofwel zijn beroep vaarwel zegt en iets anders begint waartoe hij slechts in de zeldzaamste gevallen geschikt zal zijn ofwel, dat hij verder als pachter zal optreden op zijn eigen land. Hiermede zou hij wel is waar voor den boerenstand zijn behouden en bovendien van onmiddellijke zorgen bevrijd zijn, maar de toekomst zou er voor hem allerminst rooskleurig uitzien. Allereerst is eigen grondbezit voor iederen boer toch het eigenlijke levensdoel; maar ook zou hij groote kans loopen wederom in financieele moeilijkheden te geraken. De stijgende grondprijzen immers zullen de nieuwe eige naars dwingen een zoo hoog mogelijke pacht te berekenen, hetgeen den pachtboer weldra in moeilijkheden kan brengen. Bovendien zal de nieuwe heer, gezien den reeds betaalden hoogen prijs en gezien het feit, dat hij het land uitsluitend voor geld belegging heeft gekocht, voor verbetering van het land en de outillage zeer weinig gevoelen, hetgeen op den duur tot lager opbrengsten en dus tot nieuwe moeilijk heden voor den pachter moet leiden. Wij bezagen den toestand hierboven vooral van het standpunt van den boer. Maar veel belangrijker nog is het belang van het geheele volk, dat hiermede ge- noeid fs. Er zal tegenwoordig wel niemand HET AFRIKAANSCHE STRIJDTOONEEL. Dit kaartje geeft aan, van waaruit de Italiaansche strijdkrachten de Engelsche troepen in Egypte en in de kolonie Kenia bedreigen. Ongetwijfeld zullen de vurige Italiaansche troepen, die in Noord-Afrika SOUTHAMPTON, DE DERDE HAVEN VAN ENGELAND. Tot de door de Duitsche luchtmacht ge teisterde steden behoort ook Southampton. Achter het eiland Wight strekt zich een breede baai uit, Southampton Water ge naamd. Meer dan 16 kilometer dringt deze bocht in het land en vormt een ideaal havenbekken. Na Londen en Liverpool is Southampton de derde haven van Groot- Brittannië. De haveninrichtingen nemen een zeer groote plaats in. In de binnen- KIATSJIRO HIRANOEMA. Het nieuwe lid van de Japansche regeering Kiatsjroi Hiranoema, die aan het kabinet is toegevoegd als minister zonder portefeuille en als raadsman van den minister-presi dent, werd in 1865 te Okajama ge boren. Hiranoema, lid van de klasse der Samoerai's de oude Japansche adel werd op 61-jarigen leeftijd benoemd tot vice-voorzitter van den Geheimen Raad van den Mikado. In het politieke leven van' Japan trad hij verder op den voorgrond als op richter van de nationalistische orga nisatie Kokoehonsja, welke reaction- nair getint was en de oude tradities van het land in eere wilde houden. Tien jaar later, in 1936, werd deze organisatie evenwel ontbonden in verband met zijn benoeming tot pre sident van den Geheimen Raad des Keizers. Sindsdien sloeg Hiranoema een meer gematigde richting in. *Dit maakte, dat hij meer waardeering vond, ook in de kringen van zijn politieke tegenstanders en zoo kon zijn poliieke loopbaan in 1939 wor- dèn bekroond met zijn optreden als premier van het in Januari van dat jaar door hem gevormde nieuwe kabinet. zijn, die niet overtuigd is van de waarde van een goeden en goed georganiseerden landbouw. Zulk een landbouw is alleen in het leven te houden door een krachtigen boerenstand, die gehecht is aan den eigen grond. De boer is de beheerder van een vitaal stuk van het volksbezit, zonder het welk een volk niet vrij kan leven; hij moet dus in eere gehouden worden en hem moet het mogelijk worden gemaakt zijn bezit in het belang van het geheele volk in waarde te houden en goed te beheeren. En men moet verhinderen, dat hij het slachtoffer wordt van speculatie en beleggingszucht. Het grondbezit van een volk mag niet te koop zijn, wil dit volk niet geheel los ge slagen worden van den grondslag van zijn bestaan. reeds zulke onvergankelijke lauweren wisten te oogsten, ook dêór de Engelsche stellingen weten te veroveren en den vijand een vernietigende nederlaag toebrengen. Weldra zal de Italiaansche driekleur triom- feerend wapperen op de overblijfselen der Britsche verdedigingswerken en Engeland, volgens het beroemde woord van den Duce, het lot van Karthago deelen Het wachten is nog slechts op het toebrengen van den grooten, beslissenden slag, die de supre matie der Italiaansche strijdkrachten zal bevestigen. haven liggen de vier grootste dokken, nl. het Ocean Doek, het Empress Doek, het Outer Doek en het Inner Doek. De outillage en de opslagruimte is enorm. Zes droogdokken en een drijvend dok, dat berekend is op schepen van 60.000 ton, leveren het bewijs, dat Southampton ook in de Engelsche werf-industrie een rol van belang speelt. Het Southampton Water gaat in het haven district naar het Zuidoosten over in de reede van Spithead en naar het Zuidwesten in het Kanaal Solent. In het Zuiden wordt het afgesloten door het v/i! nd Wight; Te Boekarest is het stoffelijk overschot van Codreanu op plechtige wijze bijgezet. (Foto Polygoon) ESBS-fo'fow/ 'df cSSS geneut'vl'Seent 1 f—'Mufrgigï'lA te^dwengkeerscheppü;^ j Britsen- gebieden j nlTR. tjordani Kharfomk

Soester Courant | 1940 | | pagina 7