puntvfi) Dus een veel- begeerd artikel Luchten van de kamers wintermaanden „Sdüumfieid, dienietó kwi" Warme schoentjes wol of vilt GehaatilïeidiAWtfMqMty in de cuuMeid Gebrek aan doorzettings vermogen KNIPPATRONEN JAPONNEN VAN TWEEËRLEI STOF Van oud tol nieuw Wanneer thans aan de Mode noodzakelijke beperkingen worden opgelegd, dan wil dit niet zeggen, dat dit haar minder vinding rijk behoeft te doen zijn; zij werkt slechts in een andere richting en Beert haar volgelingen cna uit „niets toch iet3 ie tooveren". De eisch, die thans gesteld wordt, is om met een spaarzaam stof- verbruik toch een sil- houette van mantels en japonnen te verkrijgen, die niet slechts bevre digend, doch zelfs zeer geslaagd zal zijn. De wijde, meters stof ver slindende rokken be- hooren tot het verle den en de, matig wijde», korte modellen hebben het voordeel vlot en jeugdig te kleeden. Het corsage stelt evenwel hoogere eischen en is meermalen ruim en eenigszins overbloesend, terwijl de pofmouwen met verbreede schou derlijn meermalen ver vangen worden door een soort kimonomouw, die uitgewerkt worden tot z.g. vleermuismou wen, welke reeds op taillehoogte beginnen. Deze nieuwe modellen leenen zich vooral voor slanke typen; zij klee den zeer apart, zijn ruim en worden veelal met kralen- of handborduursel versierd. Niet iedere japon leent zich voor vleer muismouwen, zij passen slechts bij die modellen, welke een ruim ingehaalde bo vendeel hebben. Niet alleen aan blouses en japonnen worden deze mouwen gezien, doch ook aan mantels past men ze toe. Iets nieuws biedt de mode ons in den vorm van de lange, aansluitende casaquemodel- len, die zich uitstekend leenen om van tweeërlei stof gemaakt te worden of van matte en glimmende zijde. De kleuren der weefsels brengen ons de gansche scala van herfsttinten, vooral bruin wordt in vele schakeeringen gezien en voorts olijfgroen en rood, doch blauw geraakt iets op den achtergrond. Zwart laat zich nooit verdringen en kleedt als altijd gedistingeerd. Goed gekozen com binaties bieden vele mogelijkheden, kun nen zelfs zeer aparte effecten geven. De meeste hoeden zijn eenvoudig, doch smaakvol van uitvoering, hetgeen niet anders te verwachten is in dezen tijd. Al les wat aan kleeding en uiterlijk opval lend aandoet, dient thans vermeden te worden en hieraan passen de ontwerpen over de gcheele linie zich aan. Fantasie en techniek zijn bondgenooten, die aparte ef fecten weten te bereiken door harmonische combinaties van fluweel en vilt. Bont is puntenvrij en vele dames zullen zich wellicht e;en bontjas aanschaffen. Ele gante toques en kleine hoeden van de bontsoort van den mantel completeeren het geheel. Alhoewel de gladde bontsoor ten nog steeds een groote plaats blijven innemen en bij voorkeur door de meer gezette dames gekozen worden, zullen ook langharige soorten groote kans van sla gen hebben. Vooral in het najaar zal de vraag naar korte bontjassen groot zijn. De meest gangbare lengte is pl.m. 80 c.M., terwijl de contour der mouwen soms een ronde lijn aangeeft, zooals op bijgaande schets op te merken valt. Links een na turel lynx-mantel met breede revers, waarvan de wijde mouw met een rechte manchet om den pols sluit. Rechts een mantel van reepen zilvervos, die op zwart laken zijn gewerkt. In de taille eenigszins aansluitend model, hoogaansluitende kraag. "Wie in het bezit is van een bont mantel, die reeds veel gedragen en gere pareerd is, kan deze nog op alleszins prac- tische wijze laten vermaken, hetzij tot cape dan wel. tot 'bolero of als garneering van een wintermantel. Vermaken van bont is evenwel -slechts aan vakmenschen toevertrouwd en de bontwerker zal in de zen zijn raad ten beste kunnen geven en wellicht nog knipsels kunnen verwerken tot een coquet bonthoedje. in de Met Koning Winter valt niet te spotten, dat hebben wij in de afgeloopen weken aan den lijve gevoeld en niemand weet, welke verrassingen hij nog nog zal bren gen, want officieel heeft hij pas enkele weken zijn intrede gedaan. De huisvrouw moet in de wintermaan den alles in het werk stellen om te zor gen, dat haar gezinsleden het huis behaag lijk en warm vinden bij hun thuiskomst. De ervaren huisvrouw zal in den loop der jaren wel geleerd hebben, welk stook- materiaal het geschikst is voor de kachels en op welke wijze zij dit niet alleen het zuinigst kan branden, doch tevens het grootste profijt ervan kan trekken. Een belangrijk probleem is het luchten, want slechts geluchte vertrekken worden minder gauw warm, dan kamers die vol doende frissche lucht bevatten. Men kan het luchten bij strenge koude beperken tot vijf minuten per dag en de- geen, die zich toch wenscht te houden aan het gebruikelijke halfuur, behoeft zich niet te verwonderen, indien de kamer niet warm te krijgen is. Meermalen per dag gedurende vijf minuten zal men dus in de ze maanden moeten luchten. In woningen met centrale verwarming Is luchten van nog meer belang dan in die, welke door kachels verwarmd worden. De ze laatste zuigen de verbruikte kamer lucht op en de meeste vensters zijn niet ióó hermetisch gesloten, dat er geen ver- •chc lucht door de kieren dringt. De bui ten der centrale verwarming bieden echter feen enkele mogelijkheid om de verbruik te lucht af te voeren en daarom is gron dig luchten dringend noodig. yan groot belang om de warmte door stoken verkregen te bewaren is, dat er geen koude luchtstroom in de kamers dringt door kieren van deuren en tochtige ramen. De veerende „strips" van dun me taal werken in dit opzicht uitstekend, ter wijl men kamerdeuren kan afsluiten met reepjes vilt of gummi. Een bescherming tegen koude vindt men tevens in couran tenpapier, dat men in enkele lagen onder het vloerkleed kan leggen. Verder kan men er een dik pak van ma ken, dat met stof overtrokken als voet kussen dienst kan doen. Courantenpapier in schoenen voorkomt het krijgen van kou de voeten, terwijl het onder de bovenklee- ding gedragen een goed middel tegen koude is voor menschen, die veel op straat moeten zijn. Indien het garen van een spoeltje geheel en al in de war is gekomen en met geen mogelijkheid meer afwindt, houdt men er even een aangestoken lucifer onder, waar na het garen verbrandt en de spoel over- gewonden kan worden. Indien men een weinig glycerine aan stijfsel toevoegt, zal men bij het strijken geen last hebben, dat deze aan het ijzer blijft plakken. Om kristal te reinigen verpulvert men een stukje indigo en stro'oi daarvan een beetje op een vochtigen doek. Hiermede wrijft men het kistal in, ook spiegels, wel ke daarna met schoon water worden afge spoeld. Wil men een postzegel op eenvoudige wijze van een briefomslag losmaken, zon der den laatsten te beschadigen, dan heeft men niets anders te doen, dan met een niet te warm strijkijzer over den postzegel heen te strijken. Vele jaren geleden hoorden wij bij opvoering van Strindberg's „Traum- spiel" spreken over de schoonheid, die niets kost. In dit stuk verlangt een jon ge vrouw naar warmte, licht en schoon heidHaar man zegt daarop woe dend tot haar-, „Zet dien stoel recht dat is schoonheid, die niets kost Deze gedachte heeft mij nadien nooit losgelaten en in het min of meer harde antwoord van den man ligt zoo'n groo te wijsheid opgesloten, die wij zonder meer niet aan ons voorbij mogen laten gaan. Verlangen wij allen niet veelal naar schoonheid, die evenwel buiten ons bereik ligt omdat hetgeen wij gaar ne zouden bezitten te kostbaar is? Zeer vaak vergeten wij evenwel om uiterlijk en innerlijk datgene te ordenen, wat ver keerd is en stellen wij ons met open voor de schoonheid, die binnen ons bereik valt en niets kost. Nemen wij een voorbeeld uit het dagelij ksche leven, dan zullen wij moeten erkennen, dat er vele huisvrou wen zijn, die zich menigmaal laten gaan, het niet zoo nauw nemen hoe zij in huis gekleed zijn. De meening, dat het haar man onverschillig is, hoe zij er uit zien, heeft post gevat, waarom zullen zij zich dan meer moeite geven, dan noodig is? Honderden kleinigheden dragen er toe bij de sfeer van gezelligheid te verhoogen, maar waarom zullen zij dit of dat doen, indien het den echtgenoot schijnbaar niet kan schelen? Waar zal men zich de moeite geven in de huiskamer te dek ken, alles het „even opdoen" in den keu ken tijd spaart en daarom %rordt dan in den keuken gegeten en het middagmaal uit de pannen opgeschept. Het is toch niet te verwonderen indien eén man door dergelijke gewoonten den eetlust verliest en meer nog, wanneer een vrouw tegenover hem zit, die er allesbe halve verzorgd uitziet. Het wordt alles een questie van gewoon te een vrouw, die zin voor orde en netheid •heeft zal er nooit toe komen slordig ge kleed te gaan. Zelfs al moet zij zelf koken is het een geringe moeite om zich even op te knappen voor den maaltijd begint. Ook dat is schoonheid, die niets kost, maar de sfeer van gezelligheid verhoogt. Wij willen zelfs nog verder gaan en er tevens op wijzen, dat de vrouw, die goed gekleed is alle bekoring mist, wanneer zij uit pure gemakzucht in haar stoel „hangt", of een andere weinig aesthetische houding aanneemt. Ten slotte zouden wij inderdaad onvol ledig zijn, indien wij tevens niet noemden die schoonheid, die van binnen uit moet komen en als het ware van het gelaat ge lezen kan worden. Hoeveel gemakkelijker maken wij ons zelf en onze omgeving het leven, indien wij een vriendelijk gelaat toonen en an- van Voor de kleintjes kan een handige moe der van restjes wollen stof, die hiervoor in aanmerking komen, practische huispan toffeltjes maken, ook een niet meer ge dragen vilten hoed komt hiervoor in aan merking, of restantjes pluchette van gor dijnen. Men neemt eerst de maat van zool, voor- en achtergedeelte, daarna neemt men ruitjes papier in de maat der onderdee- len en kan door vergrooten der ruitjes een grondpatroon maken voor iedere grootte. De zool wordt van vilt geknipt, waarvoor men meerdere lagen op elkander plakt, daarna worden voor- en achtergedeelte sa men gestikt, nadat zij eerst van voering voorzien zijn. De zool wordt doorgestikt op de wijze als links boven te zien is, en vervolgens verbindt men hem eerst met overhandsche steken, daarna met een bies je (rechts). Niet alleen voor kinderen, doch ook voor volwassenen kan men op deze wijze huis pantoffels maken, die geen geldelijke of fers vragen en toch heerlijk warm zijn. Zoo kan het eten toch niet smaken! deren op welwillende wijze tegemoetko men. Wij zijn menigmaal zelf de schuld, wanneer wij onze koffer te zwaar pakken met allerlei moeilijkheden, inplaats van de lasten des levens, die aan ieder menschen- kind worden opgelegd, minder zwaar te tillen. Veel onaangenaamheden kunnen wij ons zelf sparen en er anderen 't leven door verlichten teneinde bewust te genieten van die schoonheid des levens, die niets kost. Wanneer rekening gehouden wordt met al le factoren, die wij hebben genoemd, dan zal de innerlijke en uiterlijke schoonheid den weg naar liefde en geluk wijzen. Uit oude schrifturen blijkt, hoezeer de vrouwen in de oudste tijden zich ook on ledig hielden met de verzorging van haar uiterlijk schoon. Om een mooie teint en zachte huid te krijgen, legden zij 's avonds voordat zij zich ter ruste begaven, een soort dikke brij op het gelaat van brood en ezelinnen-melk, waardoor zich een soort korst vormde. De arme schoone be hield dit „masker" tot den volgenden mor gen en daarna werd het afgewasschen met lauwe ezelinnen-melk. Oogleden en wim pers werden met antimonium geverfd en een interessante bleeke teint werd verkre gen, door het opleggen van krijt, terwijl de wangen zacht rood gekleurd werden met vermiljoen. Overleveringen melden, dat de Griek- sche schoonen de wenkbrauwen met roet zwart maakten en om grooter te lijken werden er kurkzoolen in hare sandalen en schoenen gelegd! Men spreekt thans zoo vaak over het dwaze „opmaken" der moderne vrouw, doch reeds in de vroegste oudheid heeft de zucht om door het uiterlijk te behagen reeds bestaan! „Van uitstel komt afstel", een spreek woord, waarvan menigmaal de waarheid ervaren aal zijn door iedere vrouw. In ve lerlei opzicht zyn wü veelal geneigd om dingen, die we niet prettig vinden of waartoe we ons op een gegeven oogenblik niet gestemd voelen, op de lange baan te schuiven. In ons hart zijn we overtuigd, dat het beter ware, er ons eerst toe te zetten, omdat het nu eenmaal toch gedaan moet worden. Gaat het ons allen niet meermalen zoo, 2elfs met kleine dingen? We moeten een brief schrijven om te be danken voor een verjaardagsattentie, of naar aanleiding van een of andere gebeur tenis, we moeten een tegenbezoek afleg gen bij kennissen en nog veel andere din gen wachten op afdoening. Wanneer we echter onzen wil stalen, komen we er wel toe, want feitelijk is uitstel in vele geval len, gebrek aan doorzetten. Het gaat ook menige huisvrouw en ook werkende vrou wen zoo ten opzichte van naai- en stop werk. Het zijn slechts van die kleine din gen, die veel langer blijven liggen dan noodig is en waarvan men soms meent, dat het de moeite niet loont. Men blijft; een kleedingstuk, waarvan men weet dat een drukknoopje loshangt dragen, een,' dunne plek, die even doorgestopt zou kun-/' nen worden is in minder dan geen tijd een gat en al deze kleinigheden stelt men uit, terwijl ze in minder dan geen tijd in orde gebracht zouden zijn. Denken wij eens aan onze kousen, die veel gauwer vernieuwd moeten worden, dan ons lief is. Doch, het is veelal eigen, schuld, want houdt men tot gewoonte ze niet langer dan twee, hoogstens drie da gen te dragen, dan zal men er veel minder aan behoeven te repareeren. Een klein gaatje, dat ons bij het uittrekken opvalt, of wel een gevallen steek, zullen het noo dig maken, een volgenden dag andere kousen aan te trekken. Is een steek geval len, dan zal deze bij het wasschen niet ladderen indien men hem voor dien tijd vasthecht. We weten hoe in minder dan geen tijd één steek nog een heele rij an deren mee naar omlaag doet schieten, „Had ik maarkomt in de meeste ge vallen te laat! Het gaat evenzoo met al lerlei andere kleine schaden, die zoodra men ze constateert verholpen dienen te worden om erger te voorkomen. Kinde ren slijten uiteraard veel, ze zijn steeds in beweging en menige moeder is 's avonds als zoonlief ter ruste is, nog druk bezig met het zitvlak van zijn broek te verstellen. Wanneer onder dit gedeelte stevige voering met onzichtbare steekjes wordt genaaid, houdt dit het slijten veel te?en, terwijl het doorstopnen van dunne plekken met draadjes van het weefsel er ger voorkomt; het zelfde geldt ook voor de ellebogen van jongens- en meisjesklee- ding. Voorkomen is beter dan genezen en kan de levensduur van vele artikelen verhoo gen. Waar wij thans nog veel meer moe ten sparen dan tot voor korten tijd, zal iedere huisvrouw haar bijzondere aandacht moeten schenken, aan dingen, die, indien zij verwaarloosd worden, tot grootere en vaak onnoodige kosten aanleiding geven. Stelt niet uit tot morgen wat gij heden moet verzorgen! Om te voorkomen, dat zwarte wollen kousen een roodachtige kleur kr4jgê*V- moet men aan wasch- en spoelwater een weinig azijn toevoegen. Succespatroon A 581. Prijs 40 cent. Hoe menigmaal komt het niet voor, dat een gekleed ja ponnetje, dat een vorig jaar zoo'n groote plaats in ons hart innam, dat wij juist dit uit en te na droegen, een vol gend seizoen erg tegenvalt? We weten tegenwoordig ech ter overal raad te schaffen en brengen drie ontwerpen, die van oude tot nieuwe japon nen zijn omgetooverd. Succespatroon A 582. Prijs 40 cent. Dit model, dat uit rok en bovendeel bestond, hebben we vermaakt tot bolero-ja pon, waaronder een mouw- Iooze blouse gedragen wordt. Ook leent dit model zich om van nieuwe stof gemaakt te worden, het behoort tot de meest gangbare. Patronen in de maten 384042. Succespatroon. Prijs 40 cent. Japon, waarvan het boven deel gedeeltelijk versleten was, die evenwel gemoderni seerd is met een kanten bedrukte zijde'voor dit doel bovendeel. Ingehaalde ruimte aan schouders en boven het keursvormig opgeknipte middenstuk. Patronen in de maten 424446. Succespatroon A 583. Prijs 40 cent. Japon met 'glad middenstuk, dat go- maakt kan worden van de weggeknipte rokdeelen. Als aanvulling kan men kant of bedrukte zijde aanwenden, waarvan A 581 A 582 A 583 dan tevens een reep in de mouwen wordt aangebracht. Patronen 404244. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg baar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (postrekening 203203), per postwissel of in postzegels, mits deze een waarde heb ben van V/z, 8 oiV/z ct.

Soester Courant | 1940 | | pagina 7