Oorlogsreportage uit de eerste hand „Wat is het werk der P.K.'s? - Meesterlijke prestaties» resultaat van technisch vernuft en van persoonlijke overgave Bij het afsluiten van het Gutenbergjaar OUDE OPERA's EN OPERETTES opnieuw bewerkt Toen de Duitsche radioluisteraars in den laatsten tijd verscheidene malen de gele genheid hadden om gesproken reportages te hooren van de belevenissen aan boord van gevechtsvliegtuigen op hun nachtelijke ex peditie boven Londen, hadden zij dit te danken aan den persoonlijken moed van den oorlogsverslaggever en het vindingrij ke vernuft van de technici. Hoe deze re portages onder meestal zeer moeilijke om standigheden tot stand gebracht worden, kan men lez?n in de volgende reportage overhet ontstaan van reportages. verschijnt de eerste machine boven het vliegveld. In de vierde machine bevinden zich onze kameraden. Wij snellen hen te gemoet en willen weten wat zij hebben be leefd. Maar de radioverslaggever wil eerst nog even zijn opnames hooren om te onder zoeken of zij geslaagd zijn. Op zijn gelaat ziet men de trekken van tevredenheid. Het is derhalve geslaagd? Nu is de arbeid van vele menschen ten slotte dus toch door het succes bekroond en reeds vanavond zullen de Duitsche luisteraars aan hun luidsprekers getuige kunnen zijn van deze vlucht naar Londen. Zij zullen hooren hoe de bemanning reeds aan de Kanaalkust door vijandelijk luchtaf weer „welkom" geheeten werd. Zij zullen in gedachte de vuurzee van Londen aan schouwen. Dan eerst zullen zij recht goed begrijpen wat het zeggen wil gegrepen te worden door de honderden schijnwerpers van Londen, terwijl ontelbare batterijen hun vurige groeten omhoog zenden naar het vliegtuig. Dan naderen zij hun doel. De verslaggever zelf bedient het bomrichtings- toestel. Reeds weken van tevoren heeft hij met dit doel voor oogen zich in de kunst hiervan laten onderrichten. Nu neemt hij het ademmasker af, worstelt in de ijle at mosfeer met een tekort aan lucht en spreekt. Achter in de staart van het toestel zit de technicus en laat het opname-apparaat loo- pen. Ondertusschen speurt hij naar links, naar rechts, naar beneden door de vensters om te zien of Engelsche nacht jagers vol gen. Onder hen lekken kilometers lang de reuzenbranden. Helrood en verblindend wit flikkeren de inslagen van de bommen op, geworpen door de machines, die voor hen uitgaan. De waarnemer berekent nauwkeu rig de plaats waar het vliegtuig zich be vindt. Nog een kleine bocht, dan drukt de radiospreker op den knop: de bommen val len. Die hebben hun doel bereikt, schreeuwt na enkele seconden de boordwerktuigkun dige van achteren door zijn microfoon. De machine draait en vliegt, nu vrij van <Üe bommenlast, met een sneltreinvaartje naar huis. Nog in denzelfden nacht wordt de opna me naar Berlijn overgebracht. hoort be richten van het front: een radioverslagge ver schildert zijn belevenissen aan boord van een vliegtuig, boven het brandende Londen." Herbert Hartmann. De plechtige herdenking van het feit, dat vijf eeuwen geleden de boekdrukkunst werd uitgevonden, had verdiend onder gunstiger omstandigheden te worden gevierd. Welis waar heeft menige tentoonstelling aan Gu- tenberg en de drukkunst gewijd, de aan dacht van duizenden opnieuw op dit on derwerp gevestigd, maar veel werd door de oorlogsgebeurtenissen overschaduwd. Niet temin zal dit Gutenbergjubileum midden in den oorlog de gansche wereld eraan her innerd hebben hoeveel zij te danken heeft aan den vredigen arbeid van deze groote figuur uit de vijftiende eeuw. Juist de uitvinding van de boekdrukkunst heeft het mogelijk gemaakt om kunst en wetenschap, kortom cultuur, te brengen tot het volk in den ruimsten zin. De vraag is al eens eerder opgeworpen, waarom de boekdruk überhaupt niet vroeger is uitge vonden. Reeds de Romeinsche schrijver Ci cero heeft in een van zijn werken, getiteld „De natura deorum" gesproken over be weeglijke letters, die men zou kunnen sa menvoegen tot een zin vollen tekst. Maar afgezien van het oude Rome kan men het als een vaststaand feit beschouwen, dat de uitvinding van Gutenberg, indien zij een paar eeuwen vroeger was gedaan, nauwe lijks kans op succes zou hebben gehad. Eerst omstreeks 1440 toen Gutenberg begon de idee van de boekdruk om te zetten in de daad, waren ook de technische omstan digheden zoover ontwikkeld, dat zijn vin ding vrucht kon dragen. Omstreeks 1400 was de eerste groote papiermolen van Europa gebouwd, welke de zeer oude kunst van het papiermaken uit lompen een vondst van de Chineezon in praGtijk bracht. Van niet minder belang was de snelle ontwikkeling van de kleurentech- niek. Eerst de lijnolieverf, welke voor de sohilderlcunat van het begin der vijftien de eeuw min of meer een revolutie betee- kende, opende ook voor de drukkunst nieu- we perspectieven. O* verdiensten vaa Gutenberg warden 1 Zonder zieh oek maar een oogeabUk ia de war te laten brengen door de omstandig heden, gaat de technici, die meet zorgen voor de opnamen, rustig zijn gang en legt op den zwarten schijf allee wrt, wat at zoo gebeurt aan boord van een gevechtsvlieg tuig. Er was een geruimen tijd van voorbereiding noodlg om het mogelijk te maken, tel mIM^H lltt tU lW wportaïes kos&g. TOSS» IfftJW HHf J»««- In de vliegtuigen, die des nachts boven Londen en andere Engelsche steden vliegen, geeft de waarnemer regelmatig via zijn ultra-korte golfzender verslag van zijn bevindingen. door deze vroegere vindingen geenszins verkleind. In de eerste plaats heeft hij zich moeizaam met deze verschillende nieuwe technieken vertrouwd moeten maken. Dat kon niet anders geschieden dan door ar beid, een leven van noesten vlijt, van over gegeven toewijding. Tijdens zijn leven heeft hij allerminst de erkenning en den roem ontvangen, die latere geslachten hem gul hebben gegeven. Bij zijn dood heeft hij de menschheid een technisch volkomen ge rijpte uitvinding achtergelaten, die in staat bleek om de cultuur der geheele wereld te bevruchten. Hoe ver hij de drukkunst reeds had opgevoerd, zal ten allen tijde blijken uit den schitterenden Bijbel, dien Guten berg zelf op de handpers heeft vervaardigd. DE JONGSTE VROUWELIJKE VIOOLVIRTUOOS VAN DUITSCHLAND In de kleine zaal van de „Conventsaal" te Hamburg werd het eerste concert van de 15-jarige violiste Aennchen Brugman ge houden. Zij is de dochter van een piano stemmer uit Hamburg en werd op ll-jari- gen leeftijd leerlinge van den muziekpae- dagoog Max Menge, die op haar buitenge woon talent opmerkzaam werd en het tot ontwikkeling bracht. Zij verbindt een mees terlijke beheerschlng van de techniek met een zeer fijn gehoor en echte muzikaliteit. Haar spel bracht de toehoorders in verruk king. Alles wees er op, dat hier een groot viool artig te haar kunstenaarsloopbaan be gonnen is. OPERA NAAR SELMA LAGERLOF. In den Koninklijken Schouwburg van Stocknoïm loopt de première van de opera in drie bedrijven „De Vredeloozen" van den Zweedschen componist Oskar Lindberg. De tekst is gebaseerd op een novelle van de beroemde Zweedsehe schrijfster Selma La- en bewerkt door den eersten regis- Chemnitz, Fritz Tutenberg. ENRIOO MAINARDI ALS COMPONIST. De wereldberoemde Italiaansohe cellist Enrlco Malnardi is oomponist geworden. Zooeven heeft hfl zijn eerste serie études voor eello in het licht gegeven. Naar wij van welingelichte zijde verne men, heeft de Duitsche minister voor rijks- propaganda, Dr. Goebbels, een oproep ge richt tot bekende componisten en dichten om oudere Duitsche opera's en operettes, welke van blijvende waarde geacht moeten worden, maar die min of meer ouderwetsch aandoen in den tegenwoordigen tijd, op nieuw te bewerken. Volgens het omvang rijke plan zullen Weber's „Euryanthe", Lortzings „Die beiden Schützen" en „Ca sanova", Johann Strauss' „Waldmeister", „Indigo", en „Jakuba", Josef Strauss' „Frühlingsluft", Suppé's „Leichte Kavale- rie" en „Fatinitza", Millöcker's „Der Bet- telstudent" eerlang in geheel verjongden vorm ten tooneele worden gebracht. Het muzikale gedeelte van Ludwig Spohr's „Jessonda" zal Richard Strauss opnieuw be werken. Naar verluidt zullen de meester werken van Cristoph Willibald Gluck ge reserveerd blijven om in nieuwe bewerk'^^ gen opgevoerd te worden bij representieve gelegenheden. DUITSCH BULGAARSCHE WETEN SCHAPPELIJKE SAMENWERKING. De universiteit te Breslau heeft twee Bulgaarsche geleerden onderscheiden door hun den titel Doctor honoris causa te ver- leenen. Het zijn Prof. Dr. Strenski, die da mineralogie verrijkt heeft met de baanbre kende naar hem genoemde Streskitheorie; verder Prof. Konsuloff, die veel heeft bij gedragen voor de oplossing van problemen op het terrein der volkshygiëne, de kanker bestrijding en de malaria. Een van beida geleerden draagt het ijzeren kruis uit den Wereldoorlog. In Duitsche wetenschappe lijke kringen hecht men aan de uitreiking der beide onderscheidingen een symboli sche waarde, en ziet er tevens een bewijs in van de Duitsch-Bulgaarsche vriendschap. Da radtoveniuf- gvrvr geeft tij dens dê vlucht door da microfoon indrukken waar van den tocht; een vorm van oor- logs Journalistiek, verricht door de leden van da zoo genaamde Propa ganda Kompagnle, dien wi] tn da- zon oorlog voor het eerst hebben iMIIB kMUtfO. Kort voordat de nachtelijke expeditie een aanvang neemt, geeft de commandant zijn laatste aanwijzingen; ook hier ontbreekt de microfoon niet. PK. Toen ik voor de eerste maal hoorde van het pla» van een mijner kameraden, om als radioverslaggever mede te vliegen, en een rechtstreeksche reportage te geven van zijn bevindingen tijdens een nachtelijke vlucht in een gevechtsmachine boven Lon den, heb ik ongeloovig het hoofd geschud. Hoe zou men in staat zijn om in deze toch al zoo benarde ruimte nog de tamelijk in gewikkelde en omvangrijke apparaten te bouwen, noodig voor het vervaardigen van een opname? Bovendien meende ik dat de toestellen door de lage temperatuur op groote hoogte zouden bevriezen, terwijl men het daarboven toch ook niet zonder ademmasker zou kunnen stellen. Daaren boven nog het donderende geraas van de motoren, waardoor elke vorm van conver satie zonder microfoon en koptelefoon on mogelijk is. Dat waren allemaal moeilijk heden, die eerst uit den weg dienden te worden geruimd, wanneer de opnames zouden kunnen slagen. Gelijk mij de man nen van den Technischen Dienst verklaar den, waren deze moeilijkheden niet slechts bekend aan de deskundigen van den Radio Dienst, maar hadden zij er zelf reeds in verschillende opzichten mede kennis ge maakt. Talrijke pogingen en proefnemingen hadden reeds plaats gevonden. Thans was men echter reeds zoover gevorderd dat de opnames rfen redelijke kans hadden om te slagen. En de zuurstof? Ja, die zal men geduren de het spreken moeten ontberen. Nauw keurige onderzoekingen van de doktoren hebben als resultaat opgeleverd, dat een gezond mensch op groote hoogte na drie tot vier minuten bewusteloos wordt en dat zelfs na vijf minuten reeds de dood kan intreden. Derhalve zal men steeds slechts één minuut kunnen spreken, vervolgens het ademmasker weder opzetten om een slok lucht uit het zuurstofreservoir te ne men, dan kan men weer een minuyt verder spreken. Voor den verslaggever zou dat al les niet zoo gemakkelijk zijn, maar het moest volbracht worden. Gedurende drie vluchten in drie achter eenvolgende naGhten zullen zij mede vlie gen naar Londen. Een reportage van dit drietal zal toch zeker gelukken en deze re portage zal men dan den Duitschen luister aars als een pakkende schildering van de avonturen boven nachtelijk Londen voor zetten. Op een naoht gaan wij dan ook met den verslaggever en de hem begeleidende tech nici naar het vliegveld van een gevechts groep, gestationeerd aan de Fransche kust. De motoren van eenige machines zijn reeds aangezet. De radiotelegrafisten zijn even eens druk in de weer. Er scheidt ons nog slechts een kwartier van het oogenblik waarop gestart zal wor den. Wij helpen onze kameraden om de vliegerkleeding aan te schieten. De met bont gevoerde laarzen worden aangetrok ken, het zwemvest en het valscherm om gehangen. Een van het grondpersoneel drukt hun de fourage in de hand, zoodat ze niet zullen verhongeren tijdens de vlucht. En dan is het zoo ver. Door het luik in den bodem gaat als eerste de piloot in het vliegtuig, onmiddellijk gevolgd door zijn waarnemer. Daarna volgt de radioverslag gever. Wij roepen hem nog vriendschap pelijk toe dat hij er voor moet zorgen daar boven niet tegelijk zijn armen en beenen Na den terugkeer van een tocht over Lon den bezoekt de radioreporter nog een van de „nachtbemanningen" in hun barak, om ook hun indrukken op te nemen en daar door het verslag te kunnen afronden. te breken. Als laatsten nemen de mecani- ciën en de technicus van den radiodienst hun plaatsen in; de laatste geheel achter in de staart, waar zijn apparaten zijn inge bouwd. De motoren draaien op volle toe ren. De remblokken worden weggetrokken. De machine rolt weg om te starten. Wij gaan inmiddels naar het onderkomen van deze legerafdeeling en wachten daar tot zij terug komen. Uren verloopen, dan

Soester Courant | 1941 | | pagina 8